2017 Konut Kredisi Faiz Oranları düşer mi?

Share on Facebook9Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on StumbleUpon0

Dünyada da artış gösteren ama ülkemizde dünya ile kıyaslandığında çok daha yüksek oranlarda seyir eden konulardan birisi de konut satın almak. Eskisiyle kıyaslandığında konut sahibi olmak artık daha kolay ve hesaplı. Bankaların konut kredilerine sağladıkları avantajlar, çıkarmış oldukları konut kredisi kampanyaları ve hatta son dönemde çıkan yeni Bankacılık düzenlemesiyle birlikte konut kredisi yüzdesi vatandaşlarımızı konut sahibi etmeye teşvik etmektedir.

Biliyoruz ki eski uygulamaya göre ekspertiz değerinin yüzde yetmişbeşi (%75) kredilendirilebiliyordu. Ancak Ekim 2016 yılında çıkan yeni uygulamaya göre konut kredisi evin değerininin yüzde seksenine (%80) kadar verilebiliyor. Çıkan yeni uygulamayla birlikte artık konut kredisi evin değerinin yüzde kaçına veriliyor sorusu da cevaplanmış oluyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Ağustos 2016 tarihinde “konut kredisi faiz oranlarını düşürün” çağrısı üzerine başta Ziraat Bankası konut kredisi ve Denizbank konut kredisi ‘nın yapmış olduğu fiyat güncellemeleri ile konut kredisi faiz oranları 2016 yılında düştü. Bu da daha önce “düşer” diye öngörüsünde bulunduğumuz yazımızı doğruladı ve fiyatlar bu tarafa doğru hareket etmeye başladı.

Peki 2017 yılı konut kredisi faiz oranları düşer mi sorusuna ne cevap vereceğiz? Çünkü bakıldığında bir taraftan yükselen emtea değerleri, konut fiyatları ve işçilikler mevcut. Aynı zamanda konut ülkemizin önemli ekonomi lokomotiflerinden birisi. Ülkedeki inşaat/konut ekonomisinin durması veya yavaşlaması beraberinde birçok sektörü de olumsuz etkilemektedir.

Bizler konut kredisi faiz oranları düşer mi veya konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer 2017 diye soran/merak eden kişilere mutlaka beklemelerini tavsiye ederiz. Çünkü ekonomik göstergeler ne kadar kısa vadede doları, borsa endeksini yukarıya doğru çekiyor gibi gösterse de konut kredisi faiz oranları 2017 döneminde aşağı yönlü oynayacağını düşünüyoruz.

Mevcutta bir konut krediniz varsa ve yüksek faiz oranlarıyla kullanmışsanız konut kredisi başka bankaya nasıl taşınır yazımıza mutlaka göz atınız. Uygun faiz oranı ve kredi maliyeti yakaladığınızda bu yönde bir iyileştirme yapmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda konut kredisi ekspertiz raporu ile ilgili yazımıza da göz atıp burada belirtilen konut değerinin artık %75’i ile değil %80’i ile kredilendirildiği tarafındaki bilgiye dikkat ederek konut kredisi başvurusu yapınız.

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+