3 Basit Yolla Kredi Notu Yükseltmek Mümkün!

Temelde kredi notunu etkileyen faktörler bellidir.

Hali hazırda kredini notunuzu öğrenmek için başvuru yapacağınız/yapılan tek kuruluş olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ve/veya Findeks (aynı kuruluştur!) bu algoritmayı kurarken bazı kriterleri kullanmaktadır. Bunlar ödeme düzenliliği (eğer kredi notunuz düşükse bu kritere ödememe düzeni de diyebiliriz), borçluluk durumunuz (kredi risk/limit oranı), ilk defa kullanılan kredili ürünler, son 1 yıl içinde başvuru yapmış olduğunuz kredili ürün adedinden oluşmaktadır.

Kredi notunu etkileyen temel kriterleri bilmenin herhangi bir anlamı olmadığını düşünebilirsiniz ancak kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenlerin sadece bunları düzene sokmak olduğunu bilmelisiniz. Zaten hızlı kredi notunu arttırmak ve bunu 3 basit yolla yapabiliriz dememizin temel mantığında bu yatıyor.

Öncelikle kredi notunuzu bilmiyorsanız, kredi notumu nasıl öğrenebilirim başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

1- Düzenli Ödeme Yapmaya Başlayın

KKB bu temel kriterin kredi notunu %35 oranın etkilediğini açıklıyor. Bu durumda mevcutta ödediğiniz herhangi bir kredili ürün varsa (kredili mevduat hesabı, kredi kartı veya herhangi bir tüketici kredisi) bu ürünlerde yapacağınız 3 aylık düzenli ödeme kredi puanınızın artmasına neden olacaktır.

Çok yaygın olan bir yanlış bilginin de altını çizelim. Kredi kartlarına yapılan asgari ödemelerin kredi notunu düşürdüğü bilgisini duyarız. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Yapacağınız asgari ödemeler kredi notunuzu da olumlu derecede etkiler. Bu raddede kredi notunuzu düşüren en önemli etken gecikmeler ve/veya yapılmayan ödemelerdir.

2- Kredili Ürün Başvuru Adedi ve Kullanım Yoğunluğu

Sık yapılan yanlışlardan birisi de kredi başvurusu üzerine kredi başvurusu yapılmasıdır. Kredi kullanmak isteyen kişi A Bankasından çıkmamışsa, B’ye.. B’den çıkmamışsa C’ye gider. Yapacağınız her kredi başvurusu reddedildikçe kredi puanınız düşecektir.

Özellikle kullandığınız kredinin akabinde yeni bir kredi başvurusu yapmanız kredi kullanım yoğunluğuna neden olacak ve bu da kredi notunuzun düşme eğilimine neden olacaktır.

Yine sms ile kredi başvurusu, atm ile kredi başvurusu, uygulamalarla kredi başvurusu yapmak da kredi notunuzun yükselmesine engel olmaktadır.

3- Risk / Limit Oranına Dikkat Edin

Borçluluk oranınız ve adınıza açılmış limitlerin doluluk oranları kredi notunuzu belirleyen önemli etkenlerden birisi. Özellikle kart limitlerinizin doluluk oranına dikkat etmek ve mümkünse uzak durmak gerekir.

Özetle, kredi ödeme düzeniniz, borçlanma durumunuz, yeni kredili ürün açılışı, kredi kullanım yoğunluna dikkat ederek ve de bankalarla çalışmayı sürdürerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Son olarak, kredi notu çalıştığınız bankaların KKB’ye bildirim yapmasıyla her birkaç ayda bir yeniden hesaplanır ve güncellenilir. Kredi notunun ne zaman güncellendiğine yönelik detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Fakat düşük bir kredi notunun ortalama seviyede yükselmesi için yaklaşık 7 ya da 8 aylık bir sürenin gerekli olduğunu unutmayın.

2 Yorum

  1. Yılmaz

    22 Mart 2018 at 00:43

    Martın 3 haftası denılıyordu kgf nın lımıt açması galıba bu haftada açılmıcak gıbıya sayın banka notu bu kadar belırsızlık duzensızlık neden bellı bı kesın tarıhı yokmu bunun…????

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+