Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Daha önce yazdığımız emekli ölen kişinin borcu ne olur ve ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi yazılarında soru olarak gelen ve cevaplanması konusunda bilgi verilmesini istediğiniz sorulardan birkaçı da babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim, dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim, ölen kişinin mirası nasıl öğrenebilirim, birinin mal varlığını nasıl öğrenebilirim, başkasının mal varlığı nasıl öğrenilir soruları.

Öncelikle şu bilginin altını çizmek istiyoruz. Bu tip bilgilerin hepsini edinme yolları tamamen hukuki olup, aslında miras/intikal ile ilgili bir şeyin araştırmasını yapıyorsanız miras hukukuna hakim bir avukat aracılığı ile işlemleri takip etmeniz oldukça önemlidir. Ancak bu işi avukata teslim etmeden önce ön bir araştırma yapmak istiyorsanız vereceğimiz bilgiler sizlere faydalı olacaktır.

Daha önceki yazılarımızda yazdığımız gibi kişi vefat ettiğinde borç ölmez. Borç da aynı şekilde mirasçılarına miras gibi kalacak ve ödenmesi tarafında hukuki süreç başlatılacaktır.

Ülkemizde başkasının mal varlığını öğrenme noktasında kurulan online Banka sistemi bulunmamaktadır. Bu kişi babanız da olsa, dedeniz de olsa, 1. derece yakınınızda olsa ve babamın mal varlığını nasıl öğrenirim dediğiniz ve çözüm ulaştığınız bir sistem yok. Peki ne yapacağız?

Kişinin vefatından sonra ölüm belgesi oluşur. Ölüm belgesiyle birlikte 1. derece yakını ve/veya mirasçısı her Bankaya tek tek giderek bu belge ile birlikte ölen kişinin mal varlığının ne olduğu konusunda bir dilekçe verir ve yazılı cevap alırsınız. Buradaki işlem uzun sürmeyecektir. Genelde gişe yetkilisi veya Bankanın operasyon yönetmeni/yetkilisi kişinin varlığı hakkında size bir yazı verecektir.

Başkasının gayrimenkul varlığı, dedemin tapu bilgileri, babamın tapu bilgileri nasıl ulaşabilirim diyorsanız bu konuda sistem artık değişti deyip, ufak bir müjde verebiliriz. Eski sistemde aynı Banka varlığını öğrendiğimiz gibi Tapu Müdürlüklerine giderek mal varlıklarının sorgusunu yaptırabiliyorduk. Bu sistem hala daha uygulanıyor ve geçerliliği mevcuttur. Birazdan anlatacağımız online mal varlığı sorgulama veya takbis mal varlığı sorgulama sisteminde tüm tapu bilgilerinin girilmediği gerçeğini de göz önüne alırsak belki de en sağlıklısı gidip birebir sorgulamak olabilir. Ancak internet üzerinden tapu sorgulamak artık çok kolay. T.C. kimlik numarası bilgileri ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-vatandaşlık sistemi ile tapu sorgulayabiliyorsunuz. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa önce PTT şubelerine gidip 2 TL karşılığında sadece size özel e-Devlet kapısı giriş şifrenizi alıyorsunuz. Daha sonra o şifre ile aşağıdaki linkte yer alan adrese giriş yaparak işlemleriniz yapabiliyorsunuz.. Sistemde adınıza kayıtlı bütün tapular listeleniyor.

49 Yorum

 1. seckin

  3 Temmuz 2017 at 03:22

  babam cezaevinde mal varligini nasil ogrenirim kendisiyle gorusemiyoruz kimse yardimci olmuyor ayrica veraseti alim satim yapabilirmi biz uc kardesiz ve bilgi istiyoruz avukata versem biseyler yapabilirmi cankaya muhyede arsa lutfen yardimci olurmusunuz

  • Banka Notu

   3 Temmuz 2017 at 14:35

   Seçkin Bey,

   Bunun için babanızdan noter kanalıyla yetkilendirme almanız gerekmektedir. Yine bu konuda cezaevi yetkilileri yardımcı olacak ve hukuki işlemlerin takibi için yetkilendirilmeniz noktasında destek olacaktır diye tahmin ediyorum.

 2. Koray Karaköse

  23 Temmuz 2017 at 00:52

  Merhaba ben Koray benim dedem varlıklı biriymiş ve birazda alkole düşkün biriymiş bu yüzden tüm kardeşleri bu zaafı sayesinde bütün mallarını ellerimden almışlar diye bir rivayet var ben dedemin üzerinde şimdiye kadar nekadar taşınmaz geçmiş yasal yolla nekadarını devretmiş ve öldüğünde üzerinde ne varmış miras nasıl ve kimler tarafından paylaşılmış bu konu hakkında detaylı bir araştırma yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım. Dedemin doğum tarihi 1937. Ölüm tarihi 1977.
  Şimdiden teşekkürler

  • Banka Notu

   24 Temmuz 2017 at 07:48

   Koray Bey,

   Bu süreçleri öğrenebilmeniz için yasal mirasçısı olmanız gerekmektedir.
   Eğer bu statüde biriyseniz yapacağınız şey tapu müdürlüğü üzerinden, bu belgelerle birlikte, yazılı bir dilekçe aracılığı ile sonuç istemek olacaktır.

 3. Can çetin

  26 Temmuz 2017 at 01:11

  Merhabalar Babam zamanında annemle bizi terk etmiş ve babamla hiç görüşmedim , görüşmekte istemiyorum. Ama üzerine borç veya miras var mı merak ediyorum , açıkcası nafaka bile alamadım çocukluk dönemimde ve eğer bir borcu varsa ve ölürse borcunu ödemek istemiyorum, eğer üzerine mal varlığı varsa da en azından ondan yararlanmak istiyorum. Fakat üzerine yüklü bir borç varsa mal varlığı olsa bile babalıktan ret etmek etmek istiyorum. Hayatım boyunca hiç bir katkısı olmadı birde onun borcunu falan ödemek istemem. Bu bilgileri öğrenmek istiyorum fakat tc numarasını da bilmiyorum bir tek dedemle babaannemin ismini biliyorum babama dair. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.

  • Banka Notu

   27 Temmuz 2017 at 17:47

   Can Bey,

   TC numarasını öğrenmek için bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkarabilirsiniz. Burada aile soy ağacınızı görürsünüz ve üzerinde tc kimlik numarası gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Kişinin ölümü gerçekleşmeden, miras belgesi elinize gelmez ve 3. şahsa ait mal varlığı öğrenme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olamaz. Aksi bir durum için vekalet gerekmektedir.

 4. özlem aydın

  23 Ağustos 2017 at 07:28

  annemin annesi yok anneme anneannesinden miras kalmis olabilir annem e devletten miras kalıp kalmadigini öğrenebilir mi

  • Banka Notu

   24 Ağustos 2017 at 14:03

   Özlem Hanım,

   Çok eski bir kayıt olduğu için e-devlet üzerinde görünmüyor olabilir.
   Bunun için veraset intikal belgesi ile Tapu Müdürlüğü üzerinden takip edilmesi daha doğru olacaktır.

 5. azok07

  1 Eylül 2017 at 13:34

  benim dedem vefat etti mal varligini biz kendimiz gidip mi ogrenicez yoksa bize bilgi verirler mi

  • Banka Notu

   2 Eylül 2017 at 12:11

   Hakan Bey,

   Dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusunun yanıtını merak ediyorsunuz aslında.
   Bunu da sadece miras ve intikal yazısı ile birlikte mirasçılar öğrenebilir. Mutlaka bu belge ile gitmeniz gerekmektedir.

   • azok07

    5 Eylül 2017 at 12:46

    peki o yaziyi nasil alabilirim benim elime gecer mi yoksa bi yerden almam mi gerekir

 6. Mustafa

  7 Eylül 2017 at 16:14

  Babam vefat etti babamin 2 tane babasi olmus oz ve uvey olarak babam aslen sivasta dogmus 18 yil.kaldiktan sonra ankaraya gelmis. Babamin oz banasi olunce babannem baskasiyla evlenmis babam vefat edince ankara cubuk tapudan sorgu yaptirdim hic bi sonuc cikmadi acaba sivastan yaptirsam kesin sonuc alabilirmiyim

  • Banka Notu

   10 Eylül 2017 at 11:04

   Mustafa Bey,

   Dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim diyorsunuz aslında..
   Bu gibi durumlarda il müdürlüklerinde bulunan tapu kayıtları daha kesin sonuç verecektir.

 7. Ibrahim

  17 Eylül 2017 at 11:28

  Eger bilginiz varsa cok önemli bir soru hayat meselesi gibi biz 8 kardesiz 6 sı yurtta 1 sokaklarda amca dayi teyze evinde buyudu digeri ise evlatlik verildi babamizi 2005 yilindan sonra hic gormedik ki 2010 yilinda sokakta ölü olarak bulunmus haberimiz 1 yil sonra falan oldu
  Sorum ise surekli babamdan bize degisik vergi dairelerin borclar geliyor biz bundan nasil kurtulabiliriz yardimci olurmusunuz bilgi amacli

  • Aaa

   18 Kasım 2017 at 01:13

   Reddi miras yapın süresi geçmek üzere acele edin

 8. Zühal

  1 Ekim 2017 at 18:38

  2013 yılında babamı kaybettik fakat şu an onun adına bir tapu olduğunu öğrendik .Ama tapuda isminin bir harfini yanlış yazmışlar bu araştırmayı nasıl yapabiliriz

  • Banka Notu

   5 Ekim 2017 at 16:35

   Zühal Hanım,

   Tamamen hukuki bir süreç.
   Konuyla ilgili uzman bir avukattan bilgi almanızı tavsiye edebilirim.

 9. özel eğitim

  5 Ekim 2017 at 10:18

  benim dedem 40 yıl önce öldü.O zaman TC numarası yoktu onun mal varlığını araştırmak istiyorum nasıl yapabilirim.
  Bilinen rahmetliğin üzerinde bir tane tapulu evi vardı.Başka varmı onu bilmiyorum.

  • Banka Notu

   5 Ekim 2017 at 16:28

   Cem Bey,

   Dedemin mal varlığını nasıl öğrenebilirim sorusunun en net cevabı maalesef Tapu Müdürlüklerine giderek alacağınız cevaplardan geçmektedir.
   Eskiden sistem bu şekilde (manual) işliyormuş. Eski düzene devam ediyorlar..

 10. Gazi

  7 Ekim 2017 at 10:51

  Merhabalar esimin ailesi hayatta değiller ancak ailesi tarafından herhangi bir mal varlığı olup olmadığını miras hakkı olup olmadığını nasıl öğrenebilir iz

  • Banka Notu

   7 Ekim 2017 at 11:25

   Gazi Bey,

   E-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.
   Eski usul olarak veraset belgeleri ile Tapu Müdürlükleri üzerinden de arayışa geçebilirsiniz.

 11. mustafa

  12 Ekim 2017 at 14:06

  Merhabalar. Ben babamın tüm borçlarını ne var ne yok öğrenip gerekli adımları atmak istiyorum. Fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum. Babam sağ fakat kendisi borçlarla ilgili hiç bir şey soylemiyor. Benim de ödeme yapabilmem için tüm borçlarını göz önüne sermem gerek. Bunun için ne yapabilirim. Ayrıca annemle ayrı değiller hukuki olarak. Kendisi eve 3-4 aydır bir süre zarfında uğramadı

 12. Ayşe

  14 Ekim 2017 at 02:53

  Merhabalar evlenirken eşimin ailesi zor zoruna bir ev aldılar ve biz şuan evde oturuyoruz fakat tapusu eşimin babasının üstüne hala tapuyu eşimin üzerine yapmadı. Ve ev yüzünden baya problemler yaşadık. Şuanda da eşimin ailesiyle görüşmüyoruz. Kendi çabamızla mal mülk sahibi olmak istesek fakat bunu söylemesekte eşimin ailesi herhangi bi merakla eşimin üzerinde mal var mı yokmu öğrenebilir mi ilerde. Yani oğlu da olsa bu gorusmedigi için ne almış ne etmiş öğrenebilme imkanı varmı?

 13. Ahmet

  22 Ekim 2017 at 13:57

  Dedemden kalan miras icin Tapu müdürlügüne basvurdum vermediler, elimde Annemin ve babamin veraset ilami oldugu halde, dedelerimin veraset ilamini istediler. annem ve babam öldükleri icin onlarin veraset ilami cikarip cikarmadilarini bilmedigimi söyledim nafile, nüfus müdürlügüne basvurdum dedelerimin nüfus bilgilerini istedim orasida alamayacagimi söylediler, adliyeye gidip veraset ilamini cikart dediler. ne yaptiysam nafile kimse bilgi vermek istemiyor.

  • Banka Notu

   27 Ekim 2017 at 12:13

   Ahmet Bey,

   Durumunuza üzülüyorum.
   Ancak ülkemizin hali bu.. Maalesef kimse işin hiçbir ucunu tutmak istemiyor.

 14. Nezehat

  23 Ekim 2017 at 15:29

  Babam bu yıl 6ekimde vefat etti. Annem sag. E devletteki tapu sorgulamasında sadece babama ait olan mı cıkar. Yoksa annemde dahilmi cıkar ¿¿

  • Banka Notu

   27 Ekim 2017 at 12:12

   Nezehat Hanım,

   Eğer veraset intikali gerçekleşmemişse sadece babanıza ait varlıkların çıkıyor olması gerekmektedir.

 15. Nigar

  2 Kasım 2017 at 12:01

  Merhaba, Babam’ı 20.10.2017 tarihinde kaybettik. Annem ve Babam boşanmış idi. Bildiğim kadarı ile babamın hiçbir mal varlığı yok ve bankalara kredi vs. borcu var. 19 yaşında erkek kardeşim var ben evlendiğim için eşimin soyadına ve kütüğüne geçtim bu durumda yasal mirasçı olmaktan çıkar mıyım yani reddi miras yapmama gerek var mı ? Aynı zamanda kardeşim reddi miras yaptıktan sonra hukuken boşanmış anneme varislik durumu geçer mi ? Kardeşim ve ben reddi miras yaptıktan sonra sırasyla amcam ve halam da varis oluyor mu yani hepimizin mirası reddetmesi gerekiyor mu ? Ve miras red davası Babam’ın en son ikamet ettiği yerin mahkemesine mi yapılıyor ? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Banka Notu

   5 Kasım 2017 at 17:02

   Nigar Hanım,

   Konular tamamen hukuki. Yanlış bilgi vererek sizleri hatalı yönlendirmek istemiyorum açıkçası. En güzel cevabı uzmanlık alanı miras hukuku olan bir avukattan alabilirsiniz. Bankacı olarak sizlere reddi miras yapmazsanız tüm borcun mirasçılara kalacağı bilgisini verebilirim.

 16. Gul

  23 Kasım 2017 at 15:35

  Mrb babam 2012de vefat etti biz babamizin uzerine kayitli bikac tane tarla oldugunu gecen yil ogrendk ablam gidip mirascilik belgesi almis 5 kardes hepimizin ismi geciyo belli paylarada bolunmus bundan snra nasil paylasiriz nasi yapariz bilmiyoruz

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 10:10

   Gül Hanım,

   Hukuki bir süreç sonlanmış gibi duruyor.
   Miras paylaşımı tarafında birlikte alacağınız karara kalınmış..

 17. Emir

  16 Aralık 2017 at 19:33

  Merhaba tapu dairesinden hissedarı olduğum arsamın diğer hissedarlar Ve onların pay oranları bilgisine ulaşamıyorum satmak istiyorum satamıyorum , izale-i suyu davası açmakta istemiyorum çok uzun Ve masraflı olacağı için , bu bilgilere nasıl ulaşabilirim acil yardımlarınızı rica ederim

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:43

   Emir Bey,

   E-devlet üzerinden görme şansınızın olduğunu duymuştum.
   Aksi takdirde tapu müdürlüğünde tanıdık biri yoksa işiniz çok zor. Hukuki süreçteki yolun tanımını vermişsiniz zaten.
   Kolay gelsin.

 18. Cemalettin

  17 Aralık 2017 at 13:57

  Merhabalar dedem 2007 yılında vefat etti Almanyadan emekliydi ve biliyorumki yüklü miktarda bankalarda parası olduğunu biliyorum buna nasıl bir dava açabiliriz nasıl öğrenebiliriz nereye başvurabiliriz annem mirasçı tabiki

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:42

   Cemalettin Bey,

   Üzeriden 10 yıl geçtiği için herhangi bir hak iddia da bulunamayabilirsiniz.
   Ancak veraset ilamıyla birlikte miras davası açıp, hukuken takip edebilirsiniz.

 19. Hakan

  18 Aralık 2017 at 00:01

  Merhabalar size bişey sormak istiyorum ankarada çalıştıgım zamanlarda bi teyzeye yardımda bulunmuştum herzaman evine ekmek vs. Daha sonra ben ankaradan taşındım başka bi memlekete bi kağıt geldi bnm yaşayıp yaşamadıgımı kim oldugumu nerde ikametkah ettiğimi öğrenmek için bu teyzenin kimsesi yoktu bi kızı vardı ilgilenmiyordu.. teyze 5 ay önce ölmüş kıZıda mallarını araştırmış ama karşısında beni bulmuş şimdi ise rapora bakılcak ve bildilendirikcek diye bi yazı geldi bu olablir mi bnm kan bağım yok kızı bunu alablir mi

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:41

   Hakan Bey,

   Tamamen hukuki bir soru.
   Bir avukat kanalıyla yardım almanızı tavsiye ediyorum.

 20. Pelin

  19 Aralık 2017 at 13:24

  Merhaba
  Benim babam aynı, anne ayrı kardeşlerim var.. Onların benim kardeşim olduğuna dair kesin bilgiyi nereden alabiliriz? Nüfus müdürlüğü babanızın e-devlet şifresiyle görebilirsiniz diyor ama babam öleli 20 sene oldu..

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:37

   Pelin Hanım,

   Nüfus Müdürlüğünüzden alacağınız soy ağaç ile (detaylı nüfus kağıt örneği) bunu görebilirsiniz.
   Aksi takdirde mahkeme kararıyla dna ve/veya kan analizi yaptırıp net sonucu öğrenebilirsiniz.

 21. Muhammed

  2 Ocak 2018 at 17:38

  Babam 10 yıllık evinizin gelirini aldı ve suanda para Yok diiyor budurumda banka hesaplarında me kadar be hangi bankada ne kadar parası nasıl öğrenebilirim

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:39

   Muhammed Bey,

   Babanıza ait bankalardaki mevduat tutarlarını öğrenmeniz mümkün değildir.

 22. Turan

  3 Ocak 2018 at 23:31

  Benim babamın dedesi 1800 lü yıllarda yabancı ülkeden şavaştan ülke dışı edilmişler dışlandığı ülkeden mal varlığı çıkarmı çıksa alabilirmiyiz

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:32

   Turan Bey,

   Dedenizin mal varlığını öğrenmek için tapu müdürlüklerinden başka hiçbir yolunuz yok gibi duruyor.

 23. Neslihan

  7 Ocak 2018 at 00:04

  Merhaba,

  30 sene önce ailem boşandı ve babamla görüşmüyoruz o istemediği için fakat üzerine olan malvarlığını öğrenmek istiyorum. Vukuatlı nüfüs örneğini çıkartırdıktan sonra ne yapmam gerekiyor?

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:26

   Neslihan Hanım,

   Bununla ilgili herhangi bir işlem yapamyabilirsiniz.
   Bir avukat ile görüşüp, mirasçılıkla ilgili başka bir evrağın gerekli olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederim.

 24. Osman

  9 Ocak 2018 at 15:17

  Merhaba babam vefat etti 25yil once dedem 85yasinda suan yasiyor evleri mutaite verilip 3daire alacaklarmis ihtiyaci olan kisiye verilecekmis biz 25yildir gorusmuyoruz devir islemi yapabilirmi diger cocuklarina nasil mirasci oldugumuzu iddia edebiliriz

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:21

   Osman Bey,

   Eğer evler dedenize ait ve tasarruf hakkı ondaysa, tasarrufunu yaparken herhangi bir akıl sağlık durumunda da bir şey yoksa yapabileceğiniz herhangi bir şey yok gibi. Ancak yine de miras hukuku açısından değerlendirilmesi için avukat ile görüşmenizi tavsiye edebilirim.

 25. Noyan Noyan

  14 Ocak 2018 at 21:41

  Merhaba annem 40 yildir hollanda da yasiyor.nufus kayit orneginde kapali kayit yaziyor.vefati durumunda e devletten miras konusunda bilgi edinebilirmiyim?

 26. İlyas ARTUN

  14 Ocak 2018 at 23:02

  Merhabalar;
  Benim kız arkadasim turk ve ingiliz vatandaşı ve şu anda ingilterede yasiyor. Turkiyeye kesin donus yapıp burda yaşamak istiyor. Ve babasından kalan arazilerin olduğunu söylüyor. Kendisinin adına olduğunu söylüyor. Bunun doğruluğunu nasıl öğrenebilirim. Kız arkadaşımın bilgileri bende mevcuttur. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+