Banka Kredi Notu veya Kredi Skoru kaç olmalı?

Banka Kredi Notu diğer adıyla KKB puanı veya kredi skoru bankaların kredilendirme sürecinde referans olarak aldıkları temel değerdir. Türkiye’deki tüm bankalar banka notunuzdan hareket ederek kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı taleplerinizi değerlendirirler.

KKB puanınız mevcutta açık olan kredi kartı, kredi ve kmh ürünlerinin düzenli ödenip ödenmemesi, başvuru sayısı, risk/limit doluluğunuz gibi temel birkaç faktör baz alınarak yükselmekte veya düşmektedir. Kısacası vadesi gelen bir kredinin ödenmesi banka kredi puanınızı arttıracağı gibi yapacağınız düzensiz ödemeler puanınızı düşürecektir. Özellikle ödeme vadesinden önce yapacağınız kredi, kredi kartı ödemeleri KKB puanınızı hızla yukarıya taşıyacaktır.

KKB puanınızı en çok etkileyen kriterlerden birisi de yapmış olduğunuz başvuru sayısıdır. Kredi notunuz son 1 (bir) yıl içindeki toplam başvuru adedi dikkate alarak oluşmaktadır. Başvuru adedi son 1 ay, son 3 ay ve son 6 aylık dönemlerde farklı çarpan katsayıları ile hesaplanmaktadır. Özellikle kredisi onaylanmayan kişilerin birçok bankayı aynı anda veya gün aşırı denemesi iyi bir şey değildir. Bu durum banka kredi puanınızı aşağıya çekecektir. Özellikle başvuru adedinden düşen kredi skorunu düzeltecek tek şey zamandır. Periyodik olarak 1 ay’dan 3 ay’a, 3 ay’dan 6 ay’a 6 ay’dan 12 ay’lık zaman dilimine geçerek kaybolan başvuru sayılarından sonra KKB puanınız yukarıya çıkacaktır.

Yapacağınız kredi kartı, kmh veya kredi ödemelerindeki 1 günlük gecikmeler Kredi Kayıt Büro’suna (KKB) bildirilmez. Ancak 2 günlük gecikme 1 dönemmiş gibi işlem görür. Dolayısı ile “sadece 2 gün geçirdim” diye yapılan savunmaların hiçbir anlamı bulunmamaktadır. 2 günlük gecikmenin 1 aylık gecikmeden KKB skoru açısından hiçbir farkı yoktur.

KKB puanı her ay, ayın 10’u gibi güncellenmektedir.

Bankalardan kredi alabilmek için KKB puanı veya Banka Notu kaç olmalıdır?

Banka kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değer almaktadır.

Özellikle 700 altında değerlere hiçbir şekilde kredi verilmez. Bu rakamlar banka için oldukça riskli müşteri grubudur.

700 ve 1000 arasındaki müşteriler gri alan dediğimiz alana girerler. Bunlar müşterinin taksit/gelir dengesi gözetilerek değerlendirilebilir. İlâve teminat istenebilir. Belki bir kefil eşliğinde kredi talebi değerlendirilir.

1001 ve 1500 arasında KKB puanına sahipse hemen hemen 15.000 TL civarında kredi onaylanabilmektedir. Genellikle son çalıştığı yerde asgari 6 ay çalışma şartı aranmaktadır.

1501 ve 1900 arasında kredi puanına sahip müşterilerin 50.000 TL’ye kadar kredi gelir belgesiz çıkmaktadır. Daha üzeri bir kredi talebi bankanın istediği evraklar ile sonuçlandırılabilir.

3oru veya cevap var

 1. Bay Evis Philip

  4 Mart 2016 at 16:40

  Banka notu hakkında birçok site para ile hizmet verirken önemli bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

  • Banka Notu

   20 Nisan 2016 at 16:17

   Evis Philip,

   Banka kredi notu son dönemlerin en önemli konularından birisi. Ancak yeni bir kavram değil. Çok eskiden bu yana bankaların kredi verirken, kredi değerlendirmesinde kullandıkları bir not.

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+