Banka Kredi Notu veya Kredi Skoru kaç olmalı?

Banka Kredi Notu diğer adıyla KKB puanı veya kredi skoru bankaların kredilendirme sürecinde referans olarak aldıkları temel değerdir. Türkiye’deki tüm bankalar banka notunuzdan hareket ederek kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı taleplerinizi değerlendirirler.

KKB puanınız mevcutta açık olan kredi kartı, kredi ve kmh ürünlerinin düzenli ödenip ödenmemesi, başvuru sayısı, risk/limit doluluğunuz gibi temel birkaç faktör baz alınarak yükselmekte veya düşmektedir. Kısacası vadesi gelen bir kredinin ödenmesi banka kredi puanınızı arttıracağı gibi yapacağınız düzensiz ödemeler puanınızı düşürecektir. Özellikle ödeme vadesinden önce yapacağınız kredi, kredi kartı ödemeleri KKB puanınızı hızla yukarıya taşıyacaktır.

KKB puanınızı en çok etkileyen kriterlerden birisi de yapmış olduğunuz başvuru sayısıdır. Kredi notunuz son 1 (bir) yıl içindeki toplam başvuru adedi dikkate alarak oluşmaktadır. Başvuru adedi son 1 ay, son 3 ay ve son 6 aylık dönemlerde farklı çarpan katsayıları ile hesaplanmaktadır. Özellikle kredisi onaylanmayan kişilerin birçok bankayı aynı anda veya gün aşırı denemesi iyi bir şey değildir. Bu durum banka kredi puanınızı aşağıya çekecektir. Özellikle başvuru adedinden düşen kredi skorunu düzeltecek tek şey zamandır. Periyodik olarak 1 ay’dan 3 ay’a, 3 ay’dan 6 ay’a 6 ay’dan 12 ay’lık zaman dilimine geçerek kaybolan başvuru sayılarından sonra KKB puanınız yukarıya çıkacaktır.

İlgili Yazı :   Vodafone SMS ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Yapacağınız kredi kartı, kmh veya kredi ödemelerindeki 1 günlük gecikmeler Kredi Kayıt Büro’suna (KKB) bildirilmez. Ancak 2 günlük gecikme 1 dönemmiş gibi işlem görür. Dolayısı ile “sadece 2 gün geçirdim” diye yapılan savunmaların hiçbir anlamı bulunmamaktadır. 2 günlük gecikmenin 1 aylık gecikmeden KKB skoru açısından hiçbir farkı yoktur.

KKB puanı her ay, ayın 10’u gibi güncellenmektedir.

Bankalardan kredi alabilmek için KKB puanı veya Banka Notu kaç olmalıdır?

Banka kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değer almaktadır.

Özellikle 700 altında değerlere hiçbir şekilde kredi verilmez. Bu rakamlar banka için oldukça riskli müşteri grubudur.

700 ve 1000 arasındaki müşteriler gri alan dediğimiz alana girerler. Bunlar müşterinin taksit/gelir dengesi gözetilerek değerlendirilebilir. İlâve teminat istenebilir. Belki bir kefil eşliğinde kredi talebi değerlendirilir.

1001 ve 1500 arasında KKB puanına sahipse hemen hemen 15.000 TL civarında kredi onaylanabilmektedir. Genellikle son çalıştığı yerde asgari 6 ay çalışma şartı aranmaktadır.

1501 ve 1900 arasında kredi puanına sahip müşterilerin 50.000 TL’ye kadar kredi gelir belgesiz çıkmaktadır. Daha üzeri bir kredi talebi bankanın istediği evraklar ile sonuçlandırılabilir.

İlgili Yazı :   Kredi Notunu Kimler Kullanır

16 Yorum

 1. Bay Evis Philip

  4 Mart 2016 at 16:40

  Banka notu hakkında birçok site para ile hizmet verirken önemli bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

  • Banka Notu

   20 Nisan 2016 at 16:17

   Evis Philip,

   Banka kredi notu son dönemlerin en önemli konularından birisi. Ancak yeni bir kavram değil. Çok eskiden bu yana bankaların kredi verirken, kredi değerlendirmesinde kullandıkları bir not.

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

 2. Erkan

  21 Ekim 2016 at 23:42

  Simdi bir ikinci el araç kredimiz var birde 10binlialik kredimiz var kredi notumuz 1001 kredi alma olasılığımız nedir

  • Banka Notu

   22 Ekim 2016 at 08:54

   Erkan Bey,

   Mevcuttaki kredilerinizi ya yeni geriye çektiniz ya da ödemelerinde ufak aksamalar oldu. Unutulmamalı ki ödemedeki bir günlük gecikme bile kkb skoru dediğimiz rakamda 1 dönem diye görünmektedir ve 1 aylık gecikme kabul edilir. Onun için ödemenin zamanında yapılıyor olması çok önemli. 1001 çok kötü bir skor değil ancak çok iyi de değil.

   Sms veya ön onaylı dediğimiz kredilerin çıkması çok zor bu skora. Hatta başvuru bile yapmayın banka notu daha aşağıya gelecektir. Resmi gelirinizi gösteren belge ile banka başvurusu yapın. Taksit Gelir dengenize baksınlar. Bunu görmeden size kredi onaylanır veya onaylanmaz demek yanlış bilgi vermektir.

 3. volkan

  24 Ekim 2016 at 02:36

  merhaba garantı bankasından yaklasık 7 aydır kredı kartı kullanıyorum kredı cekmem lazım ama kkb puanım henuz sıfır kıme sordurduysam cok ılgınc dedıler avukatlık degılım ıcralık degılım gecıkmede yok ekrandan bakıyolar bı sıkıntı yok dıyolar neden acaba yardımcı olursanız sevınırım saygılar…

  • Banka Notu

   25 Ekim 2016 at 12:04

   Merhaba Volkan Bey,

   Aslında 7 ay gibi bir sürede rahatlıkla KKB puanınızın oluşması gerekmektedir. Bu durumda kredi kartını kullandığınız bankanın KKB’ye limit ve risk bilgilerini iletmeme gibi bir durum (nadir de olsa karşılaşılabiliyor) söz konusu. İlgili bankanızın bireysel müşteri temsilcisine giderek sorunu ifade edebilirsiniz. Bankanın ilgili birimiyle irtibata geçerek (e-posta) KKB kaydınızın oluşması için ekstra bir işlem yapılabilir.

 4. hakanBey

  27 Ekim 2016 at 23:04

  Merhabalar benım 2011 yılında yaşadığım sıkıntılardan dolayı kara lısteye dahıl oldum ve puanım hep 280 sevıyesınde ıdı 05.10.2016 yılında aldıgım kkb rısk raporunda puanım 679 olmuş 6 yıldır sabit akbank müşretisiyim ve net 3400 tl maaşım mevcut kredi yada kredı kartı alabılırmıyım kredı kartı almak ıcın ortalama puanın kac olması gereklı

  • Banka Notu

   31 Ekim 2016 at 15:45

   Hakan Bey,

   2011 yılında yaşamış olduğunuz bir problem aslında bu yıl itibariyle kalmamalı ya da bunun hasar yaratan büyük bir kısmını ortadan kaldırmanız gerekliydi. Ancak bu zamana kadar kkb skoru nasıl düzeltilir konusunda bi’şey yapmadığınız için banka notu iyileşememiş görünüyor.

   Yapmanız gereken şey mümkünse maaş aldığınız bankadan ufak da bir limiti olsa kredi kartı almak olmalı. Buraya yapacağınız düzenli ödemeler kkb skorunuzu yükseltecektir.

   KKB notu nasıl yükseltilir ile ilgili sitemizde yazdığımız yazılar mevcut. Mutlaka okuyup, uygulamanızı tavsiye ederim.

 5. ozkan

  31 Ekim 2016 at 16:12

  Suan ki kredi notum 1488 ve ay sonu bankaya olan kredi borcumun tamamini yatiricam borcum kalmicak tekrar kredi talebim olcak 60 bin tl kadar daha once takibe falan dusmedim sadece 2 defa gecikmeli odedim maasim kredi taleb edecegim bankaya yatiyor bi sorun yasarmiyim kredim onaylanirmi?

  • Banka Notu

   3 Kasım 2016 at 15:24

   Özkan Bey,

   Gecikmeli yatırdığınız kredinin taksit gecikmeleri KKB skorunuza hemen yansımayabilir. Dolayısı ile işlemi erken gerçekleştirmeniz halinde kredi skorunuzda düşme yaşamayacağınız için olumlu sonuç almanız daha kuvvetli. Yalnız bakılacak tek şey kredi skorunuz olmayacaktır. İhtiyaç kredisi değerlendirmesinde en önemli şeylerden birisi taksit/gelir dengesidir. Oradaki denge, mevcut borçlanmanız göz önüne alınarak kredi talebiniz cevaplanacaktır.

 6. huseyin

  17 Aralık 2016 at 15:31

  kredi notum 1335 aylık gelirim 1300tl kredi kartım ve kredi borcum toplam 8500 tl 36 ay vadeli 15000 tl ihtiyac kredisi cekebilirmiyim

  • Banka Notu

   17 Aralık 2016 at 17:26

   Hüseyin Bey,

   Asgari maaş ile ne kadar kredi çekebilirim yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Konuyu detaylamasına anlatıp, bilgi verdiğimiz adrestir. Ancak kısaca şunu diyebilirim :

   Kısmen olabilecek bir kredi gibi duruyor. Ancak mevcuttaki taksitleriniz ne kadar? İlave çekeceğiniz krediyle toplam kredi taksiti neye denk gelecek? Bu soruları yanıtlamak gerekir.

 7. Müjdat

  20 Aralık 2016 at 20:38

  Merhabalar benim kredi notum 1242 idi.ben bu aralar her bankaya basvuru yaptim ve tekrar puanima baktigimda 1223 e dusmus.tekrar bu puani yukseltebilirmiyim .gunu gelmeden kredimi ve kredi karti odemelerini yapiyorum.bu puanla ev alma imkanim varmi tesekkurler.iyi aksamlar.

  • Banka Notu

   22 Aralık 2016 at 11:19

   Müjdat Bey,

   Kötü bir haber vererek başlayacağım. Kredi notunu ne düşürür sorusuyla ilgili birçok yazı yazdık. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi de fazla başvuru sayısı. Ne yazik ki yapmış olduğunuz kredi başvuruları kredi notunuzu düşürür.

   KKB sisteminde başvurular 12 ay olarak raporlanır. Son 1 ay, son 6 ay ve son 1 yıl içinde bu başvuruların kaç adet olduğu görülmektedir. Son 1 aydan diğer gruplara geçtiği an, diğer kriterlerde de herhangi bir olumsuzluk bulunmuyorsa kkb notu nasıl yükselir sorusuna cevap vermiş oluruz.

   Son olarak 1200 kkb skoru kötü bir banka notu değildir. Ortalama bir nottur. Konut kredisinin teminatlı bir kredi olduğu düşünülürse, taksit/gelir dengesinde problem olmaması halinde kredinizin olumlu sonuçlanacağı kanaatindeyim.

 8. kamil dipi

  17 Mart 2017 at 17:44

  Merhaba benim kkb notum 1106 yeni girdiğim iş yerinde 2 aydır çalışıyorum bu ara aşırı kredi basvurusu yaptim 1ay sonra 20bin tl kredi cekebilirmiyim teşekkür ederim

  • Banka Notu

   19 Mart 2017 at 10:53

   Kamil Bey,

   Bahsettiğiniz şartlara göre yeni bir kredi çekmeniz oldukça zor. 1.101 kredi skoru yüksek bir puan değil. Ortalama diyebiliriz. Sizler özellikle herhangi bir Bankadan reddolan başvuruyu başka bir banka onaylar mantığı ile yeni başvuru yaptıkça aslında kredi notunuzu düşürüyorsunuz. 2 ay sonra kredi notunuzu yeniden kontrol ettiğinizde artık 1101 skorunu görmeniz oldukça zor. Tavsiyem bu işlemi sadece maaş aldığınız bankadan yapmanız. Buradaki arkadaşlar sizleri doğru yönlendirecektir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+