Hisseli tapuya kredi alınabilir mi?

Hisseli tapuya kredi verilebilmesi için birkaç şart aranır. Bir gayrimenkulün sahibini veya ortaklarını gördüğümüz evraka tapu denir. Tapu bir kişiye ait olabildiği gibi birkaç kişiye de ait olabilir. Tapu evrakının alt kısmında bu kişileri görebildiğimiz gibi “1/100, 1/16, 1/8, ½” gibi değerlerle yüzde (%) kaçının o kişiye ait olduğunu da görebiliriz. Hatta eski tarihli tapularda bu kişiler tapunun arka sayfasında da yer alabilmektedir. Bu durum Tapu Müdürlüklerinin yılda yıla değiştirdiği sistem içinde yazılış biçimini/dizaynını değiştirmesiyle ilgili değişkenlik göstermektedir.

Hisseli tapuya kredi birçok bankada verilmez. Verilebilmesi için birkaç şart arayan banka kötü senaryoları da göz önüne alarak birkaç şart koşar. Bu şartlar birçok bankada değişkenlik göstereceği gibi temel olarak aynı şartları göz önüne almaktadır.

Temelde aranılan şeyler ortaktır.

1- Hissedarların tamamının kefaletini isterler

Banka kredilendirme sürecinde, kredinin takibe düşmesi halinde, yerin satışını kolaylaştırmak ve alacağını tahsil etmek amaçlı bütün hissedarlardan kefalet alır. Bu durumda alacağın tahsilatını oldukça kuvvetlendirir.

2- Tapuyu tek tapu haline getirmesi istenir

Tapunun altında bulunan ½ , 1/4, 1/16 gibi ibarelerin tamamen ortadan kaldırılarak, tek hisse haline gelmesini isteyebilir. Bu durumda parselleşecek veya gayrimenkul niteliği taşıyacak olan yerin ipoteği sadece borçlu (kredi talep eden veya ipotek verecek kişi) imzası ile devam edilebilecektir.

Bu şartların sağlanması halinde ipotekli kredi mantığının temel kuralları gerçekleşecektir. İpotek verilecek yere ekspertiz gönderecek banka, gelecek ekspertiz değerinin maksimum %75’ine kredi verebilecektir. Tapu ipoteği verilerek kullanılan kredilerde kredi vadesi bireysel nitelikli finansman kredisiyse 36 ay vade, ticari nitelikliyse 60 ay vade, konut kredisiyse 120 ay vadeye kadar çıkabilmektedir.

Bazı bankaların konut kredisi prosedürlerinde 240 ay’a kadar varan vadelerin olduğu bilinmektedir. Ancak pratikte bu vadeler ile kredi verilmemektedir.

4 Yorum

 1. Maria Jorge

  23 Mayıs 2016 at 08:43

  Hisseli tapuya nasıl kredi alacağız?

  • Banka Notu

   23 Mayıs 2016 at 20:57

   Maria,

   Hisseli tapuyu ipotek verebilmek için tüm hissedarların krediye kefil olup, ipotek evraklarına imza atması gerekmektedir. Aksi takdirde kredinin kullanımı olmayacaktır.

 2. ilhan

  29 Haziran 2016 at 12:32

  Tapu kendi üstüme nasıl kredi alabilirim

  • mehmet

   13 Ağustos 2016 at 20:37

   evim var ipotek edecem tapulu imari yok tapu kendime ayit kiredi nasıl çekebiliriz sskamda var

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+