Hisseli tapuya kredi alınabilir mi?

Hisseli tapuya kredi verilebilmesi için birkaç şart aranır. Bir gayrimenkulün sahibini veya ortaklarını gördüğümüz evraka tapu denir. Tapu bir kişiye ait olabildiği gibi birkaç kişiye de ait olabilir. Tapu evrakının alt kısmında bu kişileri görebildiğimiz gibi “1/100, 1/16, 1/8, ½” gibi değerlerle yüzde (%) kaçının o kişiye ait olduğunu da görebiliriz. Hatta eski tarihli tapularda bu kişiler tapunun arka sayfasında da yer alabilmektedir. Bu durum Tapu Müdürlüklerinin yılda yıla değiştirdiği sistem içinde yazılış biçimini/dizaynını değiştirmesiyle ilgili değişkenlik göstermektedir.

Hisseli tapuya kredi birçok bankada verilmez. Verilebilmesi için birkaç şart arayan banka kötü senaryoları da göz önüne alarak birkaç şart koşar. Bu şartlar birçok bankada değişkenlik göstereceği gibi temel olarak aynı şartları göz önüne almaktadır.

Temelde aranılan şeyler ortaktır.

1- Hissedarların tamamının kefaletini isterler

İlgili Yazı :   KOSGEB 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Nasıl Alabilirim?

Banka kredilendirme sürecinde, kredinin takibe düşmesi halinde, yerin satışını kolaylaştırmak ve alacağını tahsil etmek amaçlı bütün hissedarlardan kefalet alır. Bu durumda alacağın tahsilatını oldukça kuvvetlendirir.

2- Tapuyu tek tapu haline getirmesi istenir

Tapunun altında bulunan ½ , 1/4, 1/16 gibi ibarelerin tamamen ortadan kaldırılarak, tek hisse haline gelmesini isteyebilir. Bu durumda parselleşecek veya gayrimenkul niteliği taşıyacak olan yerin ipoteği sadece borçlu (kredi talep eden veya ipotek verecek kişi) imzası ile devam edilebilecektir.

Bu şartların sağlanması halinde ipotekli kredi mantığının temel kuralları gerçekleşecektir. İpotek verilecek yere ekspertiz gönderecek banka, gelecek ekspertiz değerinin maksimum %75’ine kredi verebilecektir. Tapu ipoteği verilerek kullanılan kredilerde kredi vadesi bireysel nitelikli finansman kredisiyse 36 ay vade, ticari nitelikliyse 60 ay vade, konut kredisiyse 120 ay vadeye kadar çıkabilmektedir.

İlgili Yazı :   Emekli ölen kişinin borcu ne olur?

Bazı bankaların konut kredisi prosedürlerinde 240 ay’a kadar varan vadelerin olduğu bilinmektedir. Ancak pratikte bu vadeler ile kredi verilmemektedir.

28 Yorum

 1. Maria Jorge

  23 Mayıs 2016 at 08:43

  Hisseli tapuya nasıl kredi alacağız?

  • Banka Notu

   23 Mayıs 2016 at 20:57

   Maria,

   Hisseli tapuyu ipotek verebilmek için tüm hissedarların krediye kefil olup, ipotek evraklarına imza atması gerekmektedir. Aksi takdirde kredinin kullanımı olmayacaktır.

 2. ilhan

  29 Haziran 2016 at 12:32

  Tapu kendi üstüme nasıl kredi alabilirim

  • mehmet

   13 Ağustos 2016 at 20:37

   evim var ipotek edecem tapulu imari yok tapu kendime ayit kiredi nasıl çekebiliriz sskamda var

 3. hatıce

  28 Ocak 2017 at 13:06

  mrb yuzde 70 hısselı evım var kat ırtıfakı var dıger hıssedar arkadasın ımzası olmadan hıc bı turlu kredılı olarak satamazmıyım?

  • Banka Notu

   28 Ocak 2017 at 14:39

   Hatice Hanım,

   Bahsettiğiniz şekilde mevcut olan konutunuzu teminat olarak verip (ipotek) kredi kullanmanız mümkün değildir. Bu tip ipotekli kredilerde hissenin tamamından imza alarak (muvaffakatname) ipotek alınır. İleride yaşanacak anlaşmazlık, kredinin ödenmemesi ve/veya sorunlar nedeniyle banka teminatını güçlü tutmak isteyecektir. Hisseli tapuyu oluşturan herkesten imza alınarak kredi kullanılır.

 4. Meryem yaldiz

  16 Şubat 2017 at 12:59

  Merhaba annem ve babam hayatta değilyaklaşık 400 dönüm arazi beş kardeşe kaldı ama henüz bolmedik ve tapuları abimde bize göstermiyor.Ben tapu üzerinden kredi almak istiyorum .bayanim evliyim ve çalışmıyorum mumkunmudur

  • Banka Notu

   16 Şubat 2017 at 14:39

   Meryem Hanım,

   Miras nedeniyle tapularınız bölünemiyor anladığım kadarıyla. Bu şartlarda üzerinden herhangi birinizin kredi kullanması mümkün değildir. Eğer hisseli tapu nasıl kredi kullanabilirim gibi bir sorunuz mevcutsa, hisse üzerindeki tüm kişilerden alınacak muvaffakat (imza) ile kredi kullanabileceğiniz yanıtını verebilirim. Aksi halde hukuki olarak mümkün olsa bile Bankalar pratikte bu işlemi yapmamaktadır.

 5. Şahin

  19 Şubat 2017 at 15:55

  Merhaba benim toplam 40dönüm olan arazim 4 hisedarız kredi çekmek mümkünmü hangi işlemleri yapmam gerekir hisedarlarımın kendi hiseleri etkilenirmi

  • Banka Notu

   20 Şubat 2017 at 11:55

   Şahin Bey,

   Eğer 40 dönüm arazi tek tapu değil, hisseliyse diğer ortakların da imzası olmadan herhangi bir Banka size kredi vermeyecektir. Bu durumlarda KGF kredileri kullanılarak kredilendirme süreci gerçekleştirilebilir. KGF kredisi nedir, nasıl kgf kredisi kullanabilirim tarafında yazmış olduğumuz yönlendirici bir yazımız mevcut. http://www.bankanotu.com/kgf-kredisi-nedir-ve-nasil-kullanilir/ adresinden bilgi alabilirsiniz.

 6. Ahmet

  27 Şubat 2017 at 20:05

  Benimde hisseler belirlenmiş tarla ve arsalarım var farkl yerlerde kredi ev almak için çekebilir miyim yada banka alir misin devrede bilirmiyim

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:53

   Ahmet Bey,

   Eğer mevcut tapu üzerinde hisse varsa, ayrı ayrı bağımsızlar halinde değilse, diğer hissedarların da imzası olmadan maalesef kredi kullanamazsınız. Bunu sadece kgf kefaleti ile çözümleyebilirsiniz. KGF kredileri ile nasıl kredi alabileceğiniz konusunda sitemizdeki yazıyı okumanızı tavsiye edebilirim.

 7. Yusuf UÇKUN

  16 Mart 2017 at 15:30

  Hisseli 500 dönüm arsa üstünde 5 daire var biri 3 katlı biri iki katlı bitişik ev, ben bu iki katlı eve 100.000 TL konut kredisi cekebilirmiyim? ayriyeten hissedarlarin kefalet için imzasını değilde de benim başka bir yerde 150.000 TL değerindeki daire mi ipotek olarak göstersem sonuç ne olur sizce konut kredisi çıkar mi ? Şimdiden teşekkür ederim…

  • Banka Notu

   17 Mart 2017 at 13:06

   Yusuf Bey,

   Daireler için ayrı tapular mevcut mu? Bu tapular da hisseli mi? Yoksa tek tapu var ve üzerindeki binalar için bağımsız bölümler yaratılmamış mı? Bu tapular da hisseli mi? Eğer tek tapu var ve hissedarlar varsa diğer ortaklardan da imza alınması gerekir. Diğer taraftan çekeceğiniz kredi konut kredisiyse mutlaka satın aldığınız yere ait konut ipoteği alınması gerekir. Ancak bireysel finansman kredisi veya ticari kredi kullanırsanız adınıza kayıtlı farklı bir yeri ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.

 8. Yusuf UÇKUN

  18 Mart 2017 at 08:30

  Tek tapu daireler tapuda gözüküyor. Açıkçası konut kredisi çekmeyi düşündüğüm yerin bir hissedarida annem yani ben 250 dönümlük annemin hakkı olan yere konut kredisi çekip kendi üstüme almayı düşünüyorum bugün hangi bankaya gitsem 70 .000 TL nin üstünde kredi vermiyor versede aylık ödemesi bi hayli fazla benim düşüncem 100 milyar konut kredisi çekip anneme vermek böylelikle 100 milyar nakiti kendime almak ve 10 sene vadeye bozdurup aylık odeye bileceğim bi miktara çevirmek ve tam olarak demek istediğim ise diğer hissedar sahibi olan yengemi kefil olması için imza istemek istemiyorum yengemin kefil olması yerine ben kendi 150 milyar değerinde ki evimi ipotek göstere bilirmiyim bankaya sonuç itibari ile misal ben krediyi odeyemedigim taktirde benim başka bir yerde bulunan dairemi alacak biraz uzun ve karışık yazdım ama sanırım ne yapmak istediğimi anlamışsınızdır çok çok teşekkür ediyorum şimdiden

  • Banka Notu

   19 Mart 2017 at 10:48

   Yusuf Bey,

   Bahsettiğiniz şekilde konut kredisi kullanmanız mümkün değil. Bankalarda özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli, düşük faizli krediler verilirken satışın “gerçek bir satış olup/olmadığı” bakılacak en önemli şeylerden. Çünkü 100 bin tl tutarı ihtiyaç kredisi çekseniz hem yüksek faiz oranıyla hem de en fazla 48 ay vadede çekeceksiniz. Ancak konut kredisi çekerseniz, ihtiyaç kredisindeki faiz oranınından daha aşağıda bir oran ile 120 aya varan vade seçeneği kullanarak seçeneksiniz. Bu aynı bankanın, aynı kaynağı, daha düşük bir fiyatla size satıyor olması demek. Bunu hiçbir banka yapmayacaktır. Bankacılıktaki adı “hülle satış” diyebiliriz. Hülle satış nedir sorusunun da sayenizde cevabını vermiş olduk.

 9. ibrahim

  19 Mart 2017 at 18:58

  benim hisseli tapum var kıredi çekebilirmiyim

 10. Tolga K.

  12 Nisan 2017 at 23:45

  Benim 1/2 oranında hisseye sahip olduğum 4500m2 arazi üzerinde 2 adet tavukhane ve 2 katlı ev var. Diğer hissedarla 12 yıl önce bir zözleşme yaptık hangi mülk kime ait ve kim kime ne kadar ödeme yapacak, diğer hissedara düşen kısımdaki tavukhane tapuda kayıtlı ancak bana ait olan kısım kayıtsız, sözleşmede bazı şartlar oluşmadığında iptal olma maddesi var ve o şartlarda oluşmadı. Sorun şuki hissedarım bankadan kredi kullanmış ve bankada tapuya ipotek koymuş (ipotek kredi kullanırken koyulmuş) ve hala borçlu hatta ödeyemeyecek durumda. Bu durumu açıklayabilirmisiniz ve ben ne yapmalıyım mağduriyet yaşamamak için. Teşekkür ederim.

  • Banka Notu

   13 Nisan 2017 at 14:22

   Tolga Bey,

   Banka hisseli olan bir tapuya sizin de imzanız olmadan ipotek koyamaz. O dönemde sizden muvaffakatname gibi bir belgeye imza alınmış olabilir mi? Diğer taraftan bazı özel şartlarda hisseli tapunun ipoteği alınarak işleme devam edebiliyorlar. Bu durumda sizlerin arasındaki sözleşmenin niteliği önem kazanıyor. Adi bir sözleşme mi? Yoksa noter kanalıyla yapılan bir sözleşme mi? Bunların bilinerek sürecin hukuki olarak ilerletilmesini tavsiye ederim.

 11. yusuf

  13 Nisan 2017 at 15:38

  mrb bende 1/16 oranındaki hisseme sera yapmak için kredi çekmek istiyorum ziraat bankasından fakat tapum tek olmadığı için ziraat bankasının kredilerinden faydalanamıyorum kefil bulsam ve krediye teminat olarakda kefilin üzerindeki müstakil tapuyu ipotek yaparak bana kredi verirler mi.şimdiden teşekkürler cevabınız için.

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:37

   Yusuf Bey,

   Hisseli tapuya kredi almak için kgf kredisi kullanmanızı önerebilirim.
   KGF kredisi nedir, KGF kredisi nasıl alabilirim ile ilgili yazıları sitemizde bulabilirsiniz.
   http://www.bankanotu.com/2017-kgf-kredilerinde-yeni-donem/ adresi size yardımcı olacaktır. Çiftçiler de KGF kredisi kullanabiliyor. KGF hisseli yerleri teminat olarak alıyor ve kefaletini sizler için veriyor. Bu kefaletleri anlaşmalı tüm Bankalar kabul ediyor.

 12. Mert

  18 Nisan 2017 at 21:18

  Merhaba
  ziraat bankasından emekli maaşım var.uzerime kayıtlı toprak tapulu 3 katlı evim var bunu teminat göstererek 100000 tl kredi kullanmak istiyorum alabilir miyim.hangi şartlarda alabilirim

  • Banka Notu

   18 Nisan 2017 at 23:06

   Mert Bey,

   Öncelikli olarak sadece teminat göstererek kredi kullanmanız mümkün değil. Bankaların önce baktığı şey taksitlerinizi ödeyecek bir gelir yapınızın mevcut olup olmadığıdır. Hiçbir banka kredinin sorunlu hale düşmesini ve teminat verilen yerin satışının sağlanarak tahsil edilmesini istemez. Bunun ana nedeni ipotek alınan yerin satışı, takibi, elden çıkarılması ve tahsilatın sağlanması sürelerinin gerçekten uzun bir zamana yayılmasıdır.

   Emekli maaşınızın yanında gelir olarak gösterebileceğiniz ek bir belge/bilgi varsa (hane halkından başkasının gelir belgesi de olabilir) istediğiniz tutar daha kolay kredilendirilebilir.

 13. Murat

  14 Mayıs 2017 at 22:15

  Mrb benim kardeşim Dayım ile miras yolu ile gelen eviniz var yani 3 ortağız ben bu evi almak istesem konut kredisi alabilir miyim .

  • Banka Notu

   15 Mayıs 2017 at 13:37

   Murat Bey,

   Banka normal şartlarda hisseli tapuya konut kredisi kullandırımı gerçekleştirmez.
   Ancak durum özelinde değerlendirebilir. Diğerlerinden alacağı konut muvaffakatnamesi ile çözüm sunabilir.

 14. Mert Alaçam

  22 Mayıs 2017 at 12:16

  Selam,
  Eski eşim ile 2 hisseli müşterek tapulu evimiz var, ben onun hissesini devralıp evi satın alacağım, ev kredisi kullanabiliyor muyum acaba?

  • Banka Notu

   22 Mayıs 2017 at 14:30

   Mert Bey,

   Hisseli veya müşterek tapulu eve konut kredisi kullanabilirsiniz.
   Ancak tapu üzerindeki tüm sahiplerin muvaffakat imzalanması gerekmektedir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+