Kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar

Kırmızı kalem yemek ile kredi notunun çok düşük olması, hatta sıfır (0) olması, aynı şey değildir. Çünkü kredi notu düzensiz ödeme, başvuru sayısı, kredi red sayısının artması, limit boşluklarının olmaması gibi birçok nedenden dolayı sıfıra doğru inebilir.

Ancak halk dilinde ifade edilen kırmızı kalem sadece ve sadece ödenmeyen bir banka borcunun kanuni takibe düşmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Kırmızı kalem kaydı ne şekilde oluşur?

Herhangi bir kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabına 90 gün hiçbir ödeme yapmazsanız ilgili banka alacağını tahsil edebilmek amacıyla dosyanızı anlaşmalı olduğu avukata verip, sizi takip koduna alacaktır. Bankalar kanuni olarak 62. günden sonra takibe alabilir ancak müşterisinin durumunu da göz önüne alarak bu süreyi 90 güne kadar uzatmaktadır. Hatta bazı bankaların 100 günü aştıkları da bilinir. Türkiye’deki genel uygulama 90 gün sınırıdır. 90 günde hiçbir ödeme olmamışsa banka borcun tahsilatı için avukata verir.

İlgili Yazı :   Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapılmalı?

Kırmızı kalem yedim. Kredi alabilir miyim?

Bu konuda size olumlu bir şey söyleniyorsa inanmayın. Eğer yemiş olduğunuz kırmızı kalemi mantıklı bir nedene dayandıramıyorsanız (sağlık sorunları, durumun farkında olmamak vb) işiniz oldukça zor. Hatta sadece bir nedene dayandırmak yetmeyecektir. Bu tip kredi başvuruları şube yetkilerinde sonuçlandırılamayacağı için mutlaka teminat ile değerlendirilmek istenecektir. Eğer sağlam bir kefil , ipotek veya maddi bir teminat verilemiyorsa kredi değerlendirmeniz olumsuz sonuçlanacaktır.

En iyi ihtimal, size kredi verecek banka, uzun süredir çalıştığınız ve maaşınızı aldığınız banka olacaktır.

Kırmızı kalemden nasıl kurtulurum?

Banka kara listesi de denilebiliyor kırmızı kalem durumuna. Bunun için tek çözüm sadece beklemek. Yasal sınır 5 yıldır. Ancak çoğu bankanın uygulamada bekleme süresi 2 yıldır. Örneğin 07/2013’te yemiş olduğunuz bir kanuni takip (kırmızı kalem) kaydı, 07/2015 tarihinde görünmeyebilir. Görülse bile görmezden gelinebilir.

Siz siz olun, ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya çalışın. Ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmeyin.

42 Yorum

 1. uğurünalaksu

  14 Mart 2016 at 11:08

  kırmızı kalem yedim haksızyere kredi alamıyorum emekliyim nasıl kredi alabilirim

 2. Banka Notu

  14 Mart 2016 at 20:54

  Uğur Bey,

  Emekli tarafına Bankalar çok sıcak bakmıyor. Çünkü emekli maaşı haczedilememektedir. Tahsilat kabiliyetini düşürdüğü için bu durumda emekli maaşı eşittir garanti kredi gibi düşünmeyin lütfen.

  Kırmızı kalemi haksız yere yiyeceğinizi zannetmiyorum. Eğer böyle bir durum mümkünse mutlaka KKB’ye başvuru yapın ve kırmızı kalemin silinmesi için aksiyon alın.

 3. Ali akkaya

  16 Mart 2016 at 13:51

  Gecikmem var kredi hangi bankadan kredi alabilirim

 4. Banka Notu

  20 Mart 2016 at 12:43

  Ali Bey,

  Kredi notunuzda düşükken kredi veren banka ismi söylemek yanlış olur. Bu bankaların o anlik kredi verme hevesine göre değişkenlik göstereceği gibi doğru davranış puanınızı arttırarak bir başvuru yapmak olacaktır. Dolayısı ile kredi notunu nasıl arttıracağınız ile ilgili yazımızı okuduktan sonra kredi başvurunuzu yapmanız daha doğru bir çözüm önerisi olacaktır.

 5. Ebruu

  16 Mayıs 2016 at 21:15

  Benim kredi notum 570 ama düzenli kk ödemelerim var ne yaparsam yükselmiyor .yükseltmek için otomatik ödeme vs hepsini yaptım ama yinede yükselmiyor 2 sene önce Kanuni takip e düştüm Nasıl kredi cekebilirim

  • Banka Notu

   16 Mayıs 2016 at 23:03

   Ebru Hanım,

   Öncelikle kanuni takibe düşmüşseniz, bankalarda görünen kırmızı kalem yani takip kodu ancak beş yıl sonra görünmeyecektir. Bu raddede yapacağınız şey sizin de söylediğiniz 570 skorunu yavaş yavaş yukarıya çekmek.

   Öncelikle bir kredi kartınız veya hala ödemeye devam ettiğiniz bir krediniz var mı? Varsa işiniz çok da zor değil. Bu kart veya kredileri düzenli ödemeye başladıktan altı ay sonra kredi notunuzun yavaş yavaş yükseldiğini göreceksiniz.

   Ancak bu kart veya kredilerde yapacağınız düzensiz ödemelerde sürecinizi çok daha çıkmaza sokacaktır.

   http://www.bankanotu.com/banka-kredi-notu-nasil-yukselir/ adresindeki yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 6. İbrahim

  30 Mayıs 2016 at 15:39

  Ben kırmızı kalem yedim Hacize Dustum Ödemelerin yapıldı dosyayi kapatmamisim tabi bende Bunun Farkında Değilim Dosyayı kapatmadan Yada kapattıktan Ne kadar Süre zarfında Kredi Kartı yada kredi Alabilirim..
  Yardımcı olursanız sevinirim..
  2014 te Odemelerim bitti şimdi Bakıyorum 300 tl gibi bir dosya kapatma parası isteniyor

  • Banka Notu

   30 Mayıs 2016 at 22:49

   İbrahim Bey,

   Dosyayı kapatmaktan kastınız acaba banka borçlarının avukata devredilmesinden sonra avukat tarafının alacağı tutardan mı bahsediyorsunuz? Aslında bir borcu yapılandırırken veya borç için banka-borçlu arasında bir anlaşma sağlanırken bu tip komisyonların tamamı hesap edilerek bir ödeme planı hazırlanır. Eğer böyle bir ödeme yapmışsanız borç ilişkisi içine girdiğiniz Banka yetkilileri ile yeniden görüşün. Hatta bunun için müşteri şikayet veya önce müşteri hattı gibi müşteri temsilcisi telefon numaralarını kullanabilirsiniz.

   Borcunuzun ödemesini ne zaman yaptınız? Eğer ödeme üzerinden 4 veya 5 ay geçmişse herhangi bir bankadan kkb puanı sorgulaması yaptırın. Borcun KKB üzerine ödenip ödenmediği ile ilgili yansımanın gerçekleşme durumuna göz atmanızı öneririm.

 7. Serhat

  31 Mayıs 2016 at 23:05

  MERHABA IYI GUNLER BENIM FINDEXTE KKB PUANIM 1.538 ACABA 1 BANKADAN BIREYSEL EN FAZLA NE KADAR KREDI ALABILIRIM 3.200 TL MAAS ALIYORUM SSK PRIMIMDE 3.200 TLDEN YATIYOR BASVURUM YOK ERKEN KAPATILAN BIR KREDIM 2 TANE DUSUK LIMITLI KREDI KARTIM VAR

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:16

   Serhat Bey,

   KKB puanınız ortalamanın üzerinde bir puan. Aldığınız maaş göz önüne alındığında hemen hemen 15 katı kadar bireysel ihtiyaç kredisi talebiniz olumlu olarak değerlendirilecektir. Başvuru sayınızın düşük olması, daha önce kredinizi kapatmış olmanız ve 2 tane kredi kartınızın olması da kkb puanınızın yüksek olma nedenlerinden.

 8. ümit

  13 Ağustos 2016 at 21:55

  kredı borcumu avukut lık olduktan sonra toplu bır sekılde odedım uzerınden yaklasık olarak 3 yıl gectıı ama su anda kredı cekmem lazım demedım ama malesef olumsuz sonuc aldım kefıl gosterırsem kredı cekme ıhtımalım varmı cekecegım rakam da sadece5bın tl olacak.

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:18

   Ümit Bey,

   Normal şartlarda 5 yıl kadar sorunlu olarak banka sistemlerinde görüneceksiniz. Bu durumdan erken çıkabilmek için keşke daha önce (ufak limitli de olabilir) bir kredi kartı kullansaydınız. Şu an için yapılabilecek en önemli şey herhangi bir teminat göstererek kredi başvurusu yapmak. Bu kefalet olabilir, ipotek olabilir vs. Sizlere en önemli önerim şu olacak : Bir bankada kredi çıkmıyor diye farklı bir bankaya daha sonra başka bir bankaya giderek kredi başvurusu yapmayın. Çünkü ret yediğiniz her kredi başvurunuz kkb skoru dediğimiz şeyi aşağıya çekmektedir. Bu da sizin kredi çekme sürecinizi daha da uzatmaktadır.

 9. Ozkan

  28 Eylül 2016 at 13:09

  2010 yılında sağlık sorunum nedeni ile 3 ay ödeme yapamadim avukata devredildi sonraki ay avukatta olan borcunun tamamını tek sefer de kapadım 6 yıl geçti hala kalkmadı kredi çekmem biçim nereye basvurabilirim

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 11:07

   Özkan Bey,

   5 yıl geçtikten sonra kırmızı kalemin hiçbir bankada görünmemesi gerekir. Önemli olan sorunlu kredinizin tam olarak hangi tarihte kapatıldığıdır. Çünkü KKB notu hesaplanırken veya KKB kaydı kırmızı kalem silinmesi durumunda sorunlu krediye yapılan son ödemenin/hareketin hangi tarih olduğuna bakılır ve 5 yıl kuralı çalıştırılır.

 10. Mehmet

  16 Ekim 2016 at 12:47

  Ben zamanında öğrenci kredi kartı kullandım 500 tl lik avukatlık oldum şimdi kredi çekmek istiyorum aylık maaşım 5000 şimdi bana kredi verirler mi

  • Banka Notu

   31 Ekim 2016 at 15:38

   Mehmet Bey,

   Öğrenci kredi kartı ile kötü kkb sorunu yaşayan birçok arkadaş var. Ne zaman bu problemi yaşadınız? Üzerinden ne kadar geçti? Kaç TL tutarlı kart bakiyesinden bu sorunu yaşadınız? Hala problem devam ediyor mu? gibi soruların yanıtlarını almadan aslında net bir cevap vermek tamamen sizi yanıltır.

   Kısaca şunu diyebiliriz :

   Eğer ortada devam eden bir problem yoksa, çalıştığınız işyerinde de minimum 6 aydır çalışıyorsanız ve güncelde ödeme performansıyla ilgili bir problem yaşamıyorsanız kredi başvurunuz değerlendirilebilir.

 11. Ayhan

  25 Ekim 2016 at 19:22

  Merhaba öğrenciyken kredi kart borçlarımı ödeyemedim ve avukatlık oldum şuan 5 aydır sigortalı çalışıyorum 3 yere ödeme yapıyorum ama cok karışıyor bunları birleştirme yada bunlar icin kredi cekip tek biyere ödeme yapmak istiyorum Nasıl yapabilirim ?

  • Banka Notu

   31 Ekim 2016 at 15:40

   Ayhan Bey,

   Güncelde ödeme yaptığınız krediler sizi zorluyorsa yapılandırma kredisi için yeniden görüşebilirsiniz. Ancak bunu kabul edip/etmemek tamamen bankanın inisiyatifinde olacaktır. Pratikteki uygulama maalesef yapmadıkları veya istemedikleri yönünde olacaktır.

   İşin mantığında bankanın alacağını bir an önce tahsil edip, işin içinden çıkma durumu söz konusudur. Sizlere tavsiyem şu olabilir. Yapılandırma yapmış olduğunuz avukatlık bürosu veya avukat ile yeniden irtibata geçip, ödemede zorluk çektiğinizi ifade edin. Yeniden bir yapılandırma kredisi teklif edebilirler.

 12. Hikmet

  28 Ekim 2016 at 00:34

  Kırmızı çizğim var kredi kullanabilirmiyim

  • Banka Notu

   31 Ekim 2016 at 15:41

   Hikmet Bey,

   Kırmızı çizgi ile kredi kullanan birçok vatandaş var. Neden kırmızı çizgi yediniz? Kırmızı çizgiden çıkmanın yolu var mı? Kırmızı çizgiden nasıl kurtulabilirsiniz? gibi şeylere cevap verebilmemiz için mutlaka kredi notunuza ve/veya findeks sorgunuza bakmak gerekir.

 13. osman

  16 Kasım 2016 at 14:36

  merhabalar tüm odemelerım düzgun hıc bır gecıkmem yok hepsı gununde odenıyo ama bı bankada butun borclarımı tek oraya akatarmak ıstedım basta ümitliydim ama red edıldı kefılle basvuru yaptım gene red edıldı kredı notum fındeskte 1023 ama bankada 950 nıye boyle

  • Banka Notu

   20 Kasım 2016 at 08:18

   Osman Bey,

   Findeks’te görmüş olduğunuz not bankalarda görmüş olduğunuz not ile zaman farkından dolayı farklılık gösterebilir. Örneğin son 3 ay içinde başvuru yapmış olduğunuz bankada kkb notunuza bakılmışsa, yeniden bakılsa da “maliyet yaratmamak” adına son dönemde sorgulanmış notunuzu referans olarak alır banka. Bunun için farklılık gösterir. 1.023 ile 950 arasında kredi kararını değiştirecek kadar büyük farklılık yoktur. KKB notunuz da maalesef yüksek veya orta kararlılıkta bir not da değil açıkçası. Notunuzu ve yorumunuzu birlikte okuduğumda yanlış anlaşılan veya eksik aktarılan bazı şeyler olduğunu düşünüyorum. KKB notu sadece yapmış olduğunuz düzenli ödemelerden oluşmaz maalesef. http://www.bankanotu.com/banka-kredi-notu-ne-demek/ adresindeki yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

   • murat

    9 Aralık 2016 at 18:16

    benim 600tl dosya kapatma borcum var bunu ödersem tekra kredi alabilirmiyim kredi cekmem uzun sürermi

    • Banka Notu

     10 Aralık 2016 at 09:19

     Murat Bey,

     Kapatma borcunuz derken ödediğiniz kredilerde kalan 600 TL’lik borçtan mı bahsediyorsunuz? Eğer kastınız buysa, ödeme performansınıza göre oluşan kkb notu gereği kredinizin çıkıp/çıkmayacağı belli olacaktır.

 14. sinan

  11 Aralık 2016 at 22:47

  ben kredi borcumu odedim hiç borcum yok 2yıl oldu ama hala kredi çekemiyorum kredi puanım dusuk nasıl kredi alabilirim

  • Banka Notu

   12 Aralık 2016 at 10:55

   Sinan Bey,

   Kredi puanı nasıl artar tarafında bi’şeyler yapmanız gerekiyor. Eğer kredi notunuz sıfırsa veya düşük kredi notu sahibiyseniz sitemizde önerdiğimiz bi’kaç önemli ayrıntı var. Kredi notunu arttıran inceliklerle ilgili yazılarımızı okumalı ve hayata geçirmelisiniz. Aksi takdirde bankalarda problem yaşamaya devam eder ve kredi tahsisi tarafında sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 15. Ulaş

  20 Aralık 2016 at 00:05

  Merhaba benim bir bankaya borcum vardı bu borc avukatlık oldu dava falan açtılar bana borcu ödedim 2015 in 4. Ayında kapattım komple. Kırmızı kalem yemişim geçen hafta kredi başvurusu yaptığımda öğrendim. E devletten baktım açılan dava dosya açık gösteriyor bana birisi şöyle birşey söyledi bu borcu ödediğine dair bir kağıt alıp bakırköyde bir yer varmış oraya teslim ettiğin taktirde dosya kapanıp kırmızı kalem siliniyormuş doğrumu.

  • Banka Notu

   20 Aralık 2016 at 13:35

   Ulaş Bey,

   Kredi borcunuzun kapanmış olması kanuni takip müşterisi olmadığınız veya kırmızı kalem yemeyeceğiniz anlamına gelmiyor maalesef. KKB kurumu kredi notu belirlerken neye dikkat ediyor sorusunun en önemli cevaplarından birisi kredi ödeme performansıdır. Eğer 90 gün üzerinde bir gecikme var ve kredi avukata aktarılmışsa, borcun nasıl ve ne zaman içinde kapandığının bir önemi yok. Maalesef ilgili kredi kaydına L kaydı dediğimiz takip kaydı işleniyor. Kaldırılması için sadece bu banka şubesiyle görüşüp, talebinizi iletebilirsiniz. Aynı bankanın bildirimi kaldırma talebi geçmesi halinde düzeltilebilir. (kırmızı kalem nasıl kalkar?)

   Diğer taraftan ülke gündeminde şu aralar sicil affı, kredi kartı sicil affı veya kredi sicil affı olayı var. http://www.bankanotu.com/kredi-sicil-affi-ve-kredi-karti-sicil-affi-nasil-olacak/ adresinde detaylı yazımız mevcut.

 16. adem

  22 Aralık 2016 at 00:16

  Merhaba ben kredi çekmek istiyorum ama ilk bankadan başvuru yaptığımda onaylanmadi
  Ancak ödemelerim hiç aksaklık olmadan 1 hafta önceden taksitleri yatırım 2 kredim erken kapattım hiç bir şekilde gecikme olmadı ve kkb puanım 1580 olmasına rağmen onaylanmadi ve internet üzerinden yapılan hatalı başvuru 33 tane görünüyor suan puan 1500 civarı sizce nasıl kredi alabilirim.
  Teşekkürler

  • Banka Notu

   27 Aralık 2016 at 10:19

   Adem Bey,

   İnternetten yapmış olduğunuz başvuru sayısının 33 olması zaten kredinizin onaylanmamasına yetecek tek sebep. Muhtemelen 3 ay sonra kredi skoru kontrol edildiğinde 1.100’lere kadar düştüğünü göreceksiniz. Birçok yazımızda yazdık ve yazmaya devam ediyoruz. İnternet siteleri kullanarak kredi başvurusu yapmayın. Her bankadan yaparak da bu sayıyı arttırmayın. Çünkü başvuru sayısının artması kredi notu neden düşer sorusunun cevabını verir size. Çözüm önerim şu olacak. Ödemelerinizin düzgün olduğu Banka şubesine giderek veya maaş aldığınız/gelir temasınızın olduğu Banka şubesiyle yüz yüze bir kredi başvurusu yapın.

 17. Unal

  26 Aralık 2016 at 16:00

  Benm acil para ihtiyacım var her bankaya gittim hiç bi banka bna kredi vermiyor kırmızı çizgi yedim 2014 kredi çektim borcumu ödedim nsl kredi çekebilirim ben bankadan

  • Banka Notu

   27 Aralık 2016 at 10:21

   Ünal Bey,

   2014 yılında kırmızı kalem yedikten sonra herhangi bir bankadan kredi kartı ve/veya kredi alabildiniz mi? Ödeme performansınız oluştu mu? Düşük kkb skoru olan nasıl kredi alır veya kırmızı kalemli nasıl kredi alır sorularının cevaplarını yazımızda vermeye çalışmıştık. Buradaki bilgileri hayata geçirmezseniz kredi almanız çok zor.

 18. kenan

  27 Aralık 2016 at 11:14

  Merhabalar kolay gelsin 2013 yilinda teb den yasal takibe dusmustum. Gecen sene varlik yonetim sirketinden odemeyi yaptim ve borcu yoktur yazisi aldim. Yaptigim tum basvurulara ragmen kredi veya kredi karti sonucum hep olumsuz oldu.en son nakit ipotekli kredi karti aldim 4 ay full limit kullanip odedim.denizbanktan kredi karti talebinde bulundum onaylandi. Ipotekli kartimi iptal edip 2 aydir denizbank i kullaniyorum.hala kredi cekemiyorum puanim 1000 duzeylerinde.

  • Banka Notu

   28 Aralık 2016 at 10:58

   Kenan Bey,

   Özellikle kkb skoru nasıl yükselir sorusunu cevaplandırmışsınız. Birçok ziyaretçimize de örnek olmuşsunuz. Sizlere tavsiyem kredi veya kredi kartı başvurularınızı ardarda yapmamanız. Çünkü onaylanmadıkça kkb notunuz aşağıya gelecektir. Haliyle onaylanma ihtimali olan bir başvuru bile reddolacaktır.

   Tavsiyem edinmiş olduğunuz karta düzenli ödemeyi birkaç ay daha devam etmeniz ve hiçbir kredi/kredi kartı başvurusu yapmamanız. Skorunuz +1300 olduğunda kartınızın olduğu bir bankadan deneyebilirsiniz.

 19. Ramiz

  1 Ocak 2017 at 21:27

  2017 yılında yani bu sene kırmızı kalem yiyenlere af gelecek deniliyor gercekden gelecekmi

  • Banka Notu

   2 Ocak 2017 at 19:46

   Ramiz Bey,

   Kırmızı kalem yiyenlere sicil affı geleceği yönünde şu an meclis aşamasından geçecek olan bir teklif söz konusu. Olması halinde sicil affı şartları ile ilgili yazımız geçerlilik kazanacaktır.

 20. Fuat

  16 Ocak 2017 at 21:47

  Kara listedeyim sicil affi gelecek diye bi söylenti var bankaya olan borcumu kapasam ve sicil affida gelse kredi alablilirmiyim bu arada birden fazla icralik
  Dosyam var ama bunlar sahis borcu

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:30

   Fuat Bey,

   Kredi Kartı sicil affı 2017 ve kredi sicil affı 2017 konuları Meclis gündeminde değerlendirilmektedir. Henüz kredi sicil affı şartları belli değildir. Bir takım ön bilgiler var ancak kesinliği yok. Dolayısı ile bahsettiğiniz şartları sağlayacağı yönünde garanti bilgi vermek mümkün değil. Bir süre daha bekleyerek aksiyon almanızı öneririm.

 21. Ramazan

  20 Ocak 2017 at 23:34

  Sicil affı çıkıyor ya bu başvuru sayıları silinirmi

  • Banka Notu

   22 Ocak 2017 at 16:27

   Ramazan Bey,

   Kredi sicil affı veya kredi kartı sicil affı 2017 yılında dediğiniz gibi çıkacak. Şu an yasa torba kanun ile görüşülme aşamasında. Ancak şartları belli değil. Dolayısı ile başvuru sayıları sicil affı içinde var veya yok demek sizleri yanıltmak olabilir. Beklemek gerekir…

 22. orhan

  19 Mart 2017 at 15:05

  18 ocak 2017 de sicil affı resmi gazetede yayınlanmasına rağmen bankalar hala kredi vermiyor ne dir bunun akıbeti. Bankaya gidiyoruz sicil affı diye birşey yok diyor merkez bankası var diyor ya devlet yanlan söylüyor yada bankalar şerefsizlik yapıyor kime sorsak sicil affından haberi yok ve bilgi vermiyorlar. ne dir bu sicil affının akıbetii…….

  • Banka Notu

   20 Mart 2017 at 14:20

   Orhan Bey,

   Yazdıklarınızde ve yorumlarınızda haklısınız. Ancak bir hususu gözden kaçırıyorsunuz.
   Devlet bu yasayı resmi gazetede yayımlarken “Bankalar isterse bunu görmeyebilir/görmezden gelebilir” gibi bir ibare kullandı. -ebilir kavramından dolayı birçok bankanın bunu istediği gibi yorumladığı ve uygulamaya almadığı görülüyor. Sicil affı 2017 ile ilgili daha net yaptırımların geleceği yönünde bilgiler geliyor. Umarım en kısa zamanda netleşir. Ancak durum bahsettiğiniz gibi pratikte karşılığını bulmuyor maalesef.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+