Kırmızı kalem yiyene kredi veren bankalar

Kırmızı kalem yemek ile kredi notunun çok düşük olması, hatta sıfır (0) olması, aynı şey değildir. Çünkü kredi notu düzensiz ödeme, başvuru sayısı, kredi red sayısının artması, limit boşluklarının olmaması gibi birçok nedenden dolayı sıfıra doğru inebilir.

Ancak halk dilinde ifade edilen kırmızı kalem sadece ve sadece ödenmeyen bir banka borcunun kanuni takibe düşmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Kırmızı kalem kaydı ne şekilde oluşur?

Herhangi bir kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabına 90 gün hiçbir ödeme yapmazsanız ilgili banka alacağını tahsil edebilmek amacıyla dosyanızı anlaşmalı olduğu avukata verip, sizi takip koduna alacaktır. Bankalar kanuni olarak 62. günden sonra takibe alabilir ancak müşterisinin durumunu da göz önüne alarak bu süreyi 90 güne kadar uzatmaktadır. Hatta bazı bankaların 100 günü aştıkları da bilinir. Türkiye’deki genel uygulama 90 gün sınırıdır. 90 günde hiçbir ödeme olmamışsa banka borcun tahsilatı için avukata verir.

Kırmızı kalem yedim. Kredi alabilir miyim?

Bu konuda size olumlu bir şey söyleniyorsa inanmayın. Eğer yemiş olduğunuz kırmızı kalemi mantıklı bir nedene dayandıramıyorsanız (sağlık sorunları, durumun farkında olmamak vb) işiniz oldukça zor. Hatta sadece bir nedene dayandırmak yetmeyecektir. Bu tip kredi başvuruları şube yetkilerinde sonuçlandırılamayacağı için mutlaka teminat ile değerlendirilmek istenecektir. Eğer sağlam bir kefil , ipotek veya maddi bir teminat verilemiyorsa kredi değerlendirmeniz olumsuz sonuçlanacaktır.

En iyi ihtimal, size kredi verecek banka, uzun süredir çalıştığınız ve maaşınızı aldığınız banka olacaktır.

Kırmızı kalemden nasıl kurtulurum?

Banka kara listesi de denilebiliyor kırmızı kalem durumuna. Bunun için tek çözüm sadece beklemek. Yasal sınır 5 yıldır. Ancak çoğu bankanın uygulamada bekleme süresi 2 yıldır. Örneğin 07/2013’te yemiş olduğunuz bir kanuni takip (kırmızı kalem) kaydı, 07/2015 tarihinde görünmeyebilir. Görülse bile görmezden gelinebilir.

Siz siz olun, ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya çalışın. Ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmeyin.

16oru veya cevap var

 1. uğurünalaksu

  14 Mart 2016 at 11:08

  kırmızı kalem yedim haksızyere kredi alamıyorum emekliyim nasıl kredi alabilirim

 2. Banka Notu

  14 Mart 2016 at 20:54

  Uğur Bey,

  Emekli tarafına Bankalar çok sıcak bakmıyor. Çünkü emekli maaşı haczedilememektedir. Tahsilat kabiliyetini düşürdüğü için bu durumda emekli maaşı eşittir garanti kredi gibi düşünmeyin lütfen.

  Kırmızı kalemi haksız yere yiyeceğinizi zannetmiyorum. Eğer böyle bir durum mümkünse mutlaka KKB’ye başvuru yapın ve kırmızı kalemin silinmesi için aksiyon alın.

 3. Ali akkaya

  16 Mart 2016 at 13:51

  Gecikmem var kredi hangi bankadan kredi alabilirim

 4. Banka Notu

  20 Mart 2016 at 12:43

  Ali Bey,

  Kredi notunuzda düşükken kredi veren banka ismi söylemek yanlış olur. Bu bankaların o anlik kredi verme hevesine göre değişkenlik göstereceği gibi doğru davranış puanınızı arttırarak bir başvuru yapmak olacaktır. Dolayısı ile kredi notunu nasıl arttıracağınız ile ilgili yazımızı okuduktan sonra kredi başvurunuzu yapmanız daha doğru bir çözüm önerisi olacaktır.

 5. Ebruu

  16 Mayıs 2016 at 21:15

  Benim kredi notum 570 ama düzenli kk ödemelerim var ne yaparsam yükselmiyor .yükseltmek için otomatik ödeme vs hepsini yaptım ama yinede yükselmiyor 2 sene önce Kanuni takip e düştüm Nasıl kredi cekebilirim

  • Banka Notu

   16 Mayıs 2016 at 23:03

   Ebru Hanım,

   Öncelikle kanuni takibe düşmüşseniz, bankalarda görünen kırmızı kalem yani takip kodu ancak beş yıl sonra görünmeyecektir. Bu raddede yapacağınız şey sizin de söylediğiniz 570 skorunu yavaş yavaş yukarıya çekmek.

   Öncelikle bir kredi kartınız veya hala ödemeye devam ettiğiniz bir krediniz var mı? Varsa işiniz çok da zor değil. Bu kart veya kredileri düzenli ödemeye başladıktan altı ay sonra kredi notunuzun yavaş yavaş yükseldiğini göreceksiniz.

   Ancak bu kart veya kredilerde yapacağınız düzensiz ödemelerde sürecinizi çok daha çıkmaza sokacaktır.

   http://www.bankanotu.com/banka-kredi-notu-nasil-yukselir/ adresindeki yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 6. İbrahim

  30 Mayıs 2016 at 15:39

  Ben kırmızı kalem yedim Hacize Dustum Ödemelerin yapıldı dosyayi kapatmamisim tabi bende Bunun Farkında Değilim Dosyayı kapatmadan Yada kapattıktan Ne kadar Süre zarfında Kredi Kartı yada kredi Alabilirim..
  Yardımcı olursanız sevinirim..
  2014 te Odemelerim bitti şimdi Bakıyorum 300 tl gibi bir dosya kapatma parası isteniyor

  • Banka Notu

   30 Mayıs 2016 at 22:49

   İbrahim Bey,

   Dosyayı kapatmaktan kastınız acaba banka borçlarının avukata devredilmesinden sonra avukat tarafının alacağı tutardan mı bahsediyorsunuz? Aslında bir borcu yapılandırırken veya borç için banka-borçlu arasında bir anlaşma sağlanırken bu tip komisyonların tamamı hesap edilerek bir ödeme planı hazırlanır. Eğer böyle bir ödeme yapmışsanız borç ilişkisi içine girdiğiniz Banka yetkilileri ile yeniden görüşün. Hatta bunun için müşteri şikayet veya önce müşteri hattı gibi müşteri temsilcisi telefon numaralarını kullanabilirsiniz.

   Borcunuzun ödemesini ne zaman yaptınız? Eğer ödeme üzerinden 4 veya 5 ay geçmişse herhangi bir bankadan kkb puanı sorgulaması yaptırın. Borcun KKB üzerine ödenip ödenmediği ile ilgili yansımanın gerçekleşme durumuna göz atmanızı öneririm.

 7. Serhat

  31 Mayıs 2016 at 23:05

  MERHABA IYI GUNLER BENIM FINDEXTE KKB PUANIM 1.538 ACABA 1 BANKADAN BIREYSEL EN FAZLA NE KADAR KREDI ALABILIRIM 3.200 TL MAAS ALIYORUM SSK PRIMIMDE 3.200 TLDEN YATIYOR BASVURUM YOK ERKEN KAPATILAN BIR KREDIM 2 TANE DUSUK LIMITLI KREDI KARTIM VAR

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:16

   Serhat Bey,

   KKB puanınız ortalamanın üzerinde bir puan. Aldığınız maaş göz önüne alındığında hemen hemen 15 katı kadar bireysel ihtiyaç kredisi talebiniz olumlu olarak değerlendirilecektir. Başvuru sayınızın düşük olması, daha önce kredinizi kapatmış olmanız ve 2 tane kredi kartınızın olması da kkb puanınızın yüksek olma nedenlerinden.

 8. ümit

  13 Ağustos 2016 at 21:55

  kredı borcumu avukut lık olduktan sonra toplu bır sekılde odedım uzerınden yaklasık olarak 3 yıl gectıı ama su anda kredı cekmem lazım demedım ama malesef olumsuz sonuc aldım kefıl gosterırsem kredı cekme ıhtımalım varmı cekecegım rakam da sadece5bın tl olacak.

  • Banka Notu

   14 Ağustos 2016 at 19:18

   Ümit Bey,

   Normal şartlarda 5 yıl kadar sorunlu olarak banka sistemlerinde görüneceksiniz. Bu durumdan erken çıkabilmek için keşke daha önce (ufak limitli de olabilir) bir kredi kartı kullansaydınız. Şu an için yapılabilecek en önemli şey herhangi bir teminat göstererek kredi başvurusu yapmak. Bu kefalet olabilir, ipotek olabilir vs. Sizlere en önemli önerim şu olacak : Bir bankada kredi çıkmıyor diye farklı bir bankaya daha sonra başka bir bankaya giderek kredi başvurusu yapmayın. Çünkü ret yediğiniz her kredi başvurunuz kkb skoru dediğimiz şeyi aşağıya çekmektedir. Bu da sizin kredi çekme sürecinizi daha da uzatmaktadır.

 9. Ozkan

  28 Eylül 2016 at 13:09

  2010 yılında sağlık sorunum nedeni ile 3 ay ödeme yapamadim avukata devredildi sonraki ay avukatta olan borcunun tamamını tek sefer de kapadım 6 yıl geçti hala kalkmadı kredi çekmem biçim nereye basvurabilirim

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 11:07

   Özkan Bey,

   5 yıl geçtikten sonra kırmızı kalemin hiçbir bankada görünmemesi gerekir. Önemli olan sorunlu kredinizin tam olarak hangi tarihte kapatıldığıdır. Çünkü KKB notu hesaplanırken veya KKB kaydı kırmızı kalem silinmesi durumunda sorunlu krediye yapılan son ödemenin/hareketin hangi tarih olduğuna bakılır ve 5 yıl kuralı çalıştırılır.

 10. Mehmet

  16 Ekim 2016 at 12:47

  Ben zamanında öğrenci kredi kartı kullandım 500 tl lik avukatlık oldum şimdi kredi çekmek istiyorum aylık maaşım 5000 şimdi bana kredi verirler mi

 11. Ayhan

  25 Ekim 2016 at 19:22

  Merhaba öğrenciyken kredi kart borçlarımı ödeyemedim ve avukatlık oldum şuan 5 aydır sigortalı çalışıyorum 3 yere ödeme yapıyorum ama cok karışıyor bunları birleştirme yada bunlar icin kredi cekip tek biyere ödeme yapmak istiyorum Nasıl yapabilirim ?

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+