Kredi Alabilmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli

Bankalar açısından kredi aslında verildiğinde batar. Krediler kullandırıldığı an için her banka açısından artık risktir ve geri ödenme ihtimalleri üzerine birçok senaryo kurularak tahsis edilir. Dolayısı ile kredinin tahsis aşaması bankalar için oldukça önemlidir.

Banka kredi notu kredi değerlendirmelerinde önemli bir referans noktasıdır. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenip, kredi başvurunuzu yaptıktan sonra olumsuz sonuçlanabilir ya da banka notu tek başına kredinin onaylanması için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bankalar öncelikli olarak kişinin gelir beyanına göre kredi değerlendirmesini yapacaktır.

Gelir belgesi istendiğinde kişinin ya maaş bordrosu ya da kira gelirleri varsa geliri belgelemek adına hesap ekstresi, tapu fotokopisi gibi bilgiler talep edilmektedir. Konumuz gereği gelir belgesinden kastımız kişinin maaş bordrosu olacaktır.

Bankalardan kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olduğunuz niçin önemlidir?

Elde edilen gelirin sürekliliği en önemli ayrıntılardan biridir. Bugün girip, ertesi gün işi bırakan veya devamlılığı uzun süre olmayan birçok personel göz önüne alındığında bankaların bu duruma belirli bir standart getirmesi gerektiği ortadadır. %100 olmazsa olmaz kural değildir. Ancak %90 dikkat edilip, kredinin değerlendirme sürecine etki eden kriterlerden biridir.

Banka kredisi alabilmek için ne kadar sigortalı olmak gereklidir?

Bankaların hemen hemen tamamı kişinin maaş bordrosunu değerlendirirken 4 – 6 ay arasında devamlı ve sürekli sigorta ödenmişliği arar. Buradan çıkan sonuç kredi notu ile birleştirilip kredi değerlendirilmesinde kullanılır.

Bankalar kendi yazılımlarını veya e-Devlet şifrenizi talep ederek ne kadar süre ile sigorta primlerinizin eksiksiz ve düzenli olarak değerlendirdiğini görecektir. Her banka için 4 – 6 ay arası sigorta ödenme şartı geçerli değildir. Ancak birçok banka bu kurala dikkat ederek, kredi değerlendirme sürecini ilerletmektedir.

31 Yorum

 1. Serap

  16 Nisan 2017 at 13:14

  Merhaba esim turizmde guvenik gorevlisi sirket kis doneminde isim degisikligi yaptigi icin sigortamiza ara verilmis gibi goruluyo aslinda isten hic ayrilmadi ama suan sigortasiz goruldugu icin ihtiyac kredisi alamiyoruz sirketten sigortasiz gorundugu donemlerin maas bordrosunu alip bankaya gotursek kredi alabilirmiyiz bu arada kredi notuda iyi esimin

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:22

   Serap Hanım,

   Götüreceğiniz gelir belgesi Bankanız tarafından değerlendirilecek ve buna göre kredi sonucunuz bildirilecektir. Bahsettiğiniz sebeplerden dolayı kredinizin sonucu otomatik olumsuz gelecektir. Bu tip durumlarda, özel sebepleri olan tüketiciler için, Bankalar ilâve evrak talebiyle kredi taleplerini yeniden değerlendirebiliyorlar.

 2. Hilal

  31 Mayıs 2017 at 12:59

  İyi günler
  Benim 500 tl limitli kredi kartim var odemelerim düzenli ama bir yil icinde üç defa bir gün gecikmeli ödedim karti kullanıyorum bir fırında sigortali işe başladım şuan 56 gün ssk yatmış.
  Geçen hafta internet üzerinden kredi başvurusu yaptim ama şuan kredinize olumlu cevap veremiyoruz mesajı geldi.
  Şuan findeks kredi notum 1129.
  Kredim neden onaylanmiyor. 20.000 lira kredi cekmek istiyorum kaç ay sigortali çalışınca kredim onaylanir.
  Ama dün araç kredisine başvuru yaptim ve Bankamıza en yakın zamanda geliniz diye mesaj geldi. Bankaya gitsem Araç kredim onaylanır mı.
  Ama ihtiyaç kredisi başvurularim neden mesajla bile hep şuan olumsuz şeklinde mesaj geliyor ama araç kredisi başvurumda sizi Bankamıza bekliyoruz şeklinde mesaj gönderdiler.
  lütfen bilgi verirmisiniz.
  Teşekkürler

  • Banka Notu

   4 Haziran 2017 at 13:20

   Hilal Hanım,

   Findeks puanı 1.129 ortalama puan bandındadır. Kötü değil ama çok iyi de değil.
   SGK’lı olarak en az 3 ay bir süreç arar genelde Bankalar. Bunun için olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz.
   Bankaların “en kısa zamanda şubemize bekleriz” yanıtı GRİ ALAN diye tabir ettiğimiz başvurulardır. Bu başvurular sistemin otomatik olarak onaylayamadığı, Banka personelinin değerlendirmesini istediği başvurulardır. Büyük ihtimal 90 gün sgk olmamasından dolayı bu da reddolacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey her ret başvuru kredi puanınızı düşürür ve 90 gün sonra çıkacak kredi de çıkmayacak hale gelebilir tehdididir. Buna dikkat etmenizi öneririm.

   • Hilal

    6 Haziran 2017 at 21:43

    Cok teşekkür ederim.
    Bugün tekrar findeks kredi puanima baktim 1206 olmuş yani 80 puan artmış bir ayda.
    Artık kredi başvurusu yapmayacagim. Bir kaç ay daha bekleyecem sigortam 4 ay falan olunca bankaya gidecem başvuru yapacam inşallah kredi çekebilirim.

    • Hakan

     15 Ekim 2017 at 16:49

     Bahsettigin nota nerden bakabiliriz

 3. kübra

  3 Haziran 2017 at 15:04

  Merhaba
  Benim 500 TL limitli kartım var. Ocak ayında ödemem gereken borcu iki ay geciktirdim. Araç kredisi çekmek istiyorum. Başvurum Onaylanır mı?

  • Banka Notu

   4 Haziran 2017 at 13:10

   Kübra Hanım,

   2 dönemlik gecikme kredi notunuzu oldukça olumsuz etkilemiş olabilir. Daha önceki ödeme limit dengesi ve ödeme performansınıza da bakarak bu soruyu yanıtlamak çok daha doğru olacak. Ancak ilk etapta başvuru yapmanız sonucunda olumsuz cevap alma ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

 4. Ismail

  28 Haziran 2017 at 09:35

  1500 tl ile ise başladım finansbank maaş müşterisiyim 1 aylık sigortaliyim banka evraklarında hemen 400 tl ek hesap ve 1500 tl kredi kartı onaylandı findexs kredi notum 1650 kredi kullanabilirmiyim sizce

  • Banka Notu

   28 Haziran 2017 at 16:41

   İsmail Bey,

   Findeks kredi notunuz Türkiye ortalaması kredi notu üzerinde.
   Aslında herhangi bir Bankaya gitmeseniz bile, gelir belgesi istenmeden belki de size bu limitler açılabilirdi.
   Diğer kredi başvurunuzu da yapın. Eğer güncel risk/limit oranınız Banka prosedürünce uygunsa onaylanacaktır.

 5. bulut

  9 Temmuz 2017 at 13:47

  Temmuz basında 3,5 aylık sigortalı oluyorum ve sigortam 5 bin tl üzerinden yatıyor.1300 tl kredi kartım 600 tl ek hesabım var ve Ben bu ikinci ayım olmasına rahmen her ay 1300 tl lik limitli kredi kartım ile 15 bin tl harcama ve ödeme yaptım ayrıca Cep tlf faturası ve ev su faturasını otomatik ödeme talimatı verdim cektiler bu ay ikincisi cekilecek bu arada kredi puanım 0 dı ilk işe basladıgımda yalnız 2 aydır 25 bin tl harcama yaptım ve en önemliside bu harcamaları türkiyenin dört bi yanında otel yakıt yemek vs seklinde parca parca yaptım sizce kredi puanım olusmusmudur.Olustuysa önümüzdeki ay 3,5 aylık sigortalı oluyorum ve bankacı arkadasım bana yardımcı olacagını söyledi kredi konusunda sizce faydası olurmu bu arada düşündügüm ihtiyac kredisi 70/80 bin ve üzeri tşk ederim

  • Banka Notu

   10 Temmuz 2017 at 14:24

   Bulut Bey,

   Limitlerinizin üzerinde harcama yapmanızdan ziyade yapılan harcamalarınızın ödeniyor olması önemlidir. Çünkü KKB sistemi çalışırken ne kadar harcama yaptığınıza dair son ödeme tarihinde ekstre edilen borcu ödeyip ödemediğinize bakarak çalışmaktadır. 3.5 aylık dönem çok kısa bir dönemdir. Çünkü birçok banka 3 aylık sigortalı değil de 6 aylık sigortalı şartı aramaya başladı. Eğer KKB notunuz yaptığınız düzenli ödemelerle artarsa herhangi bir sigortalı süresi aramadan da işleminiz sonuçlanabilir.

 6. Seda beren

  3 Ağustos 2017 at 23:24

  Merhaba işe başlayalı 5 ay oldu daha önce hiç kredi kartı kullanmadım yani kredi notum yok altıncı aydan itibaren kredi çekebiliyor muyum kredi notunun olması şartmı acaba

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2017 at 16:27

   Seda Hanım,

   İş başlangıcında size sadece banka hesabı açılır.
   Banka hesabının açık olması sizde herhangi bir kredi notu oluşturmaz. Herhangi bir bankadan kredili bir ürün kullanmanız ve buna da ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer sıfır kredi notunuz varsa veya kredi notunuz oluşmamışsa kredi alamazsınız diyemem. Kredi çıkacaktır ama yüksek tutarlarda onaylanmaz.

 7. Yaser

  6 Eylül 2017 at 12:46

  Merhaba garantiden konut kredisi başvurusu yaptım musteri temsilcisi ön onay aldım bankaya bekliyoruz dediler garanti sesli yanita istenilen belgeler 2 ay ssk istiyor diyor ve puanim 800 ama ön onay aldım

  • Banka Notu

   10 Eylül 2017 at 11:08

   Yaser Bey,

   Ön onay alsanız bile bazı kredilerde mutlaka geliri belgelemek gerekiyor.
   Bu tamamen Bankanın iç prosedürü ile ilgilidir.

 8. Tugay

  10 Eylül 2017 at 03:08

  Merhaba 4 yıl önce öğrenciyken 500tl limitli kredi kartının ufak bi borcunu ödemeyi unuttuğum için karta atm el koymuştu şimdi 1.5 yıldır işyeri sahibiyim ve işyerini ailem çalıştırmaya devam edecek bense başka yerde sigortalı işe giriyorum ne kadar zaman sonra ihtiyaç kredisi çekebilirim 5-6 ay arayla 3 kez kart başvurusu yaptım şimdi maaş kartı çıkarttım yalnız kredi kartı onaylanmadı. Teşekkürler

  • Banka Notu

   10 Eylül 2017 at 09:44

   Tugay Bey,

   Eskiden asgari 3 ay çalışma aranıyordu ancak son zamanlarda Bankaların pratikteki uygulaması 6 aydır.
   6 ay çalıştıktan sonra kredi başvurusu yapmak sonucun olumlu olma olasılığını arttıracaktır.

 9. Doğan Berberoğlu

  16 Eylül 2017 at 00:27

  Merhabalar. Ben bir öğretmenim daha önce 1 yıl sigortalı olarkak bir kurumda çalıştım ancak ordan ayrılıp şu an başka bir kurumda çalışıyorjm ancak henüz sigortam başlamadı. Önceki çalıştığım yerdeki sigortayı baz alarak bankadan kredi çekmem mümkün müdür ? İyi çalışmalar

 10. Aziz

  3 Ekim 2017 at 16:20

  Merhabalar saglik problemimden dolayi 1 yildir issizdim simdi ise basladim 2.200tl maasim ve 1 aydir sigortam var 2adet kredi kartim var uzun suredir kullaniyorum daha once cektigim krediyide erken odeyip bitirdim simdi kredi cekmek istesem sigortam 1aylik oldugu icin sorun yasarmiyim

  • Banka Notu

   5 Ekim 2017 at 16:30

   Aziz Bey,

   Otomatik oluşacak limitler haricinde kredi çıkması mümkün değil.
   Eğer geçmişte düzenli ödemeleriniz varsa oluşan referans not sistemiyle ön onaylı kredi limitleri çıkacaktır.
   Bunun haricinde asgari 3 ay sgk ödemesi talep edilmektedir.

 11. tahir

  21 Ekim 2017 at 18:51

  merhaba ben ölen kişinin kredi kartına sgorta yapıldıgından nasıl emin olunur onu ögrenmek istiyorum banka görevlileri parayı alabilmek için sgorta varsada yok derlerse nasıl emin olacam

  • Banka Notu

   27 Ekim 2017 at 12:14

   Tahir Bey,

   En sağlam yolu o Bankanın internet bankacılığını açtırmak ve şubesiz bankacılık üzerinden sahip olduğunuz ürünleri kontrol etmek olur.
   Diğer taraftan ilgili bankanın müşteri temsilciliğini arayıp, bu ürüne sahip olup olmadığınız sorusunu da yönlendirebilirsiniz.

 12. Hyt

  25 Ekim 2017 at 02:29

  Merhaba esim mayisin 2 sinde is olarak calismaya basladi 3 ay daha sonra calismakta oldugu yere daimi olarak devam ediyor kredi karti da var kredi cikma olasiligi nedir

  • Banka Notu

   27 Ekim 2017 at 12:08

   Hyt,

   Bahsettiğiniz şeyler yeterli olabilir.
   İnternet üzerinden değil de maaş aldığı Bankaya giderek birebir kredi başvurusu yapmasını tavsiye ederim.

 13. Rıfat

  25 Ekim 2017 at 18:12

  Ilk defa işe girdim 4 aylık sigortam oldu 120 gun 15000tl kredi cekmek istiyorum puanın 1120 çıkar mı

  • Banka Notu

   27 Ekim 2017 at 12:07

   Rıfat Bey,

   4 aylık sigorta ödenmişliği tek başına yeterlidir.
   Ancak tek kriter bu değil. Geçmiş banka borçluluğunuz, bu borçları ödeme performansınız gibi birçok referans kritere de bakılmaktadır.

 14. Faruk

  30 Ekim 2017 at 04:13

  Merhaba, ben 18 Ağustostan itibaren bi barda çalışmaktayım. Sigortam yatıyor, daha önce hiç bir bankayla ilişkim olmadı maaş hesabı haricinde. 5bin Lira kredi çekmek istiyorum. Ancak hiç bi bankadan alamıyorum. Maaş bordrosunu verirsem alabilir miyim veyahut nasıl alabilirim ? 1500 Net gelirim artı haftalıkbiber 300 lira gelirim var. Giderim sadece 450 lira kira ödemesi. Cidden ihtiyacım var almak istiyorum. Hangi bankadan alabilirim. Eğer alamayacaksam başvuru yapmayı keseceğim. Teşekkürler

  • Banka Notu

   5 Kasım 2017 at 17:13

   Faruk Bey,

   Bankalar aslında asgari 3 ay sigortalı çalışma süresi arıyor. Ancak bazı bankalar bu süreyi 6 aya çıkarmış durumda.
   Maaş aldığınız banka üzerinden başvurunuzu yapmanızı tavsiye ediyorum. Eğer kredi çıkmazsa ufak da olsa kredi kartı limiti veya kredili mevduat hesabı açtırmanızı tavsiye ederim. Bu hesabını veya kartı 3-4 ay kullandıktan sonra kredi başvurunuzu yapmanız daha sağlıklı sonuç almanıza neden olacaktır.

 15. Yaman

  3 Aralık 2017 at 23:18

  Ben 3 aydır düzenli hastane de danışma görevlisiyim düzenli olarak 3 aydır sigortam yatıyor kredi çekmek istiyorum 25000 tl kadar cekebilirmiyim kimisi çekersin diyor ama bir sormak istedim

 16. Sibel

  9 Aralık 2017 at 11:04

  Ben 1 senedir kredi kartı kullanıyorum 3 aylık sgortalıyım kredi çekmek idtiyorum 15000 tl çekebilirmiyim üç aydıda kredi kartlarımı ekstresini ödüyorum

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+