Kredi Alabilmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli

Bankalar açısından kredi aslında verildiğinde batar. Krediler kullandırıldığı an için her banka açısından artık risktir ve geri ödenme ihtimalleri üzerine birçok senaryo kurularak tahsis edilir. Dolayısı ile kredinin tahsis aşaması bankalar için oldukça önemlidir.

Banka kredi notu kredi değerlendirmelerinde önemli bir referans noktasıdır. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenip, kredi başvurunuzu yaptıktan sonra olumsuz sonuçlanabilir ya da banka notu tek başına kredinin onaylanması için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bankalar öncelikli olarak kişinin gelir beyanına göre kredi değerlendirmesini yapacaktır.

Gelir belgesi istendiğinde kişinin ya maaş bordrosu ya da kira gelirleri varsa geliri belgelemek adına hesap ekstresi, tapu fotokopisi gibi bilgiler talep edilmektedir. Konumuz gereği gelir belgesinden kastımız kişinin maaş bordrosu olacaktır.

İlgili Yazı :   2017 Ramazan Bayramı Kredi Kampanyaları

Bankalardan kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olduğunuz niçin önemlidir?

Elde edilen gelirin sürekliliği en önemli ayrıntılardan biridir. Bugün girip, ertesi gün işi bırakan veya devamlılığı uzun süre olmayan birçok personel göz önüne alındığında bankaların bu duruma belirli bir standart getirmesi gerektiği ortadadır. %100 olmazsa olmaz kural değildir. Ancak %90 dikkat edilip, kredinin değerlendirme sürecine etki eden kriterlerden biridir.

Banka kredisi alabilmek için ne kadar sigortalı olmak gereklidir?

Bankaların hemen hemen tamamı kişinin maaş bordrosunu değerlendirirken 4 – 6 ay arasında devamlı ve sürekli sigorta ödenmişliği arar. Buradan çıkan sonuç kredi notu ile birleştirilip kredi değerlendirilmesinde kullanılır.

İlgili Yazı :   KOSGEB 50 Bin Lira Faizsiz Kredi Nasıl Alabilirim?

Bankalar kendi yazılımlarını veya e-Devlet şifrenizi talep ederek ne kadar süre ile sigorta primlerinizin eksiksiz ve düzenli olarak değerlendirdiğini görecektir. Her banka için 4 – 6 ay arası sigorta ödenme şartı geçerli değildir. Ancak birçok banka bu kurala dikkat ederek, kredi değerlendirme sürecini ilerletmektedir.

9 Yorum

 1. Serap

  16 Nisan 2017 at 13:14

  Merhaba esim turizmde guvenik gorevlisi sirket kis doneminde isim degisikligi yaptigi icin sigortamiza ara verilmis gibi goruluyo aslinda isten hic ayrilmadi ama suan sigortasiz goruldugu icin ihtiyac kredisi alamiyoruz sirketten sigortasiz gorundugu donemlerin maas bordrosunu alip bankaya gotursek kredi alabilirmiyiz bu arada kredi notuda iyi esimin

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:22

   Serap Hanım,

   Götüreceğiniz gelir belgesi Bankanız tarafından değerlendirilecek ve buna göre kredi sonucunuz bildirilecektir. Bahsettiğiniz sebeplerden dolayı kredinizin sonucu otomatik olumsuz gelecektir. Bu tip durumlarda, özel sebepleri olan tüketiciler için, Bankalar ilâve evrak talebiyle kredi taleplerini yeniden değerlendirebiliyorlar.

 2. Hilal

  31 Mayıs 2017 at 12:59

  İyi günler
  Benim 500 tl limitli kredi kartim var odemelerim düzenli ama bir yil icinde üç defa bir gün gecikmeli ödedim karti kullanıyorum bir fırında sigortali işe başladım şuan 56 gün ssk yatmış.
  Geçen hafta internet üzerinden kredi başvurusu yaptim ama şuan kredinize olumlu cevap veremiyoruz mesajı geldi.
  Şuan findeks kredi notum 1129.
  Kredim neden onaylanmiyor. 20.000 lira kredi cekmek istiyorum kaç ay sigortali çalışınca kredim onaylanir.
  Ama dün araç kredisine başvuru yaptim ve Bankamıza en yakın zamanda geliniz diye mesaj geldi. Bankaya gitsem Araç kredim onaylanır mı.
  Ama ihtiyaç kredisi başvurularim neden mesajla bile hep şuan olumsuz şeklinde mesaj geliyor ama araç kredisi başvurumda sizi Bankamıza bekliyoruz şeklinde mesaj gönderdiler.
  lütfen bilgi verirmisiniz.
  Teşekkürler

  • Banka Notu

   4 Haziran 2017 at 13:20

   Hilal Hanım,

   Findeks puanı 1.129 ortalama puan bandındadır. Kötü değil ama çok iyi de değil.
   SGK’lı olarak en az 3 ay bir süreç arar genelde Bankalar. Bunun için olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz.
   Bankaların “en kısa zamanda şubemize bekleriz” yanıtı GRİ ALAN diye tabir ettiğimiz başvurulardır. Bu başvurular sistemin otomatik olarak onaylayamadığı, Banka personelinin değerlendirmesini istediği başvurulardır. Büyük ihtimal 90 gün sgk olmamasından dolayı bu da reddolacaktır. Dikkat etmeniz gereken şey her ret başvuru kredi puanınızı düşürür ve 90 gün sonra çıkacak kredi de çıkmayacak hale gelebilir tehdididir. Buna dikkat etmenizi öneririm.

   • Hilal

    6 Haziran 2017 at 21:43

    Cok teşekkür ederim.
    Bugün tekrar findeks kredi puanima baktim 1206 olmuş yani 80 puan artmış bir ayda.
    Artık kredi başvurusu yapmayacagim. Bir kaç ay daha bekleyecem sigortam 4 ay falan olunca bankaya gidecem başvuru yapacam inşallah kredi çekebilirim.

 3. kübra

  3 Haziran 2017 at 15:04

  Merhaba
  Benim 500 TL limitli kartım var. Ocak ayında ödemem gereken borcu iki ay geciktirdim. Araç kredisi çekmek istiyorum. Başvurum Onaylanır mı?

  • Banka Notu

   4 Haziran 2017 at 13:10

   Kübra Hanım,

   2 dönemlik gecikme kredi notunuzu oldukça olumsuz etkilemiş olabilir. Daha önceki ödeme limit dengesi ve ödeme performansınıza da bakarak bu soruyu yanıtlamak çok daha doğru olacak. Ancak ilk etapta başvuru yapmanız sonucunda olumsuz cevap alma ihtimalinizin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

 4. Ismail

  28 Haziran 2017 at 09:35

  1500 tl ile ise başladım finansbank maaş müşterisiyim 1 aylık sigortaliyim banka evraklarında hemen 400 tl ek hesap ve 1500 tl kredi kartı onaylandı findexs kredi notum 1650 kredi kullanabilirmiyim sizce

  • Banka Notu

   28 Haziran 2017 at 16:41

   İsmail Bey,

   Findeks kredi notunuz Türkiye ortalaması kredi notu üzerinde.
   Aslında herhangi bir Bankaya gitmeseniz bile, gelir belgesi istenmeden belki de size bu limitler açılabilirdi.
   Diğer kredi başvurunuzu da yapın. Eğer güncel risk/limit oranınız Banka prosedürünce uygunsa onaylanacaktır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+