Kredi Alabilmek için Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekli

Bankalar açısından kredi aslında verildiğinde batar. Krediler kullandırıldığı an için her banka açısından artık risktir ve geri ödenme ihtimalleri üzerine birçok senaryo kurularak tahsis edilir. Dolayısı ile kredinin tahsis aşaması bankalar için oldukça önemlidir.

Banka kredi notu kredi değerlendirmelerinde önemli bir referans noktasıdır. Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenip, kredi başvurunuzu yaptıktan sonra olumsuz sonuçlanabilir ya da banka notu tek başına kredinin onaylanması için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bankalar öncelikli olarak kişinin gelir beyanına göre kredi değerlendirmesini yapacaktır.

Gelir belgesi istendiğinde kişinin ya maaş bordrosu ya da kira gelirleri varsa geliri belgelemek adına hesap ekstresi, tapu fotokopisi gibi bilgiler talep edilmektedir. Konumuz gereği gelir belgesinden kastımız kişinin maaş bordrosu olacaktır.

İlgili Yazı :   Senet karşılığı kredi nasıl alınır?

Bankalardan kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olduğunuz niçin önemlidir?

Elde edilen gelirin sürekliliği en önemli ayrıntılardan biridir. Bugün girip, ertesi gün işi bırakan veya devamlılığı uzun süre olmayan birçok personel göz önüne alındığında bankaların bu duruma belirli bir standart getirmesi gerektiği ortadadır. %100 olmazsa olmaz kural değildir. Ancak %90 dikkat edilip, kredinin değerlendirme sürecine etki eden kriterlerden biridir.

Banka kredisi alabilmek için ne kadar sigortalı olmak gereklidir?

Bankaların hemen hemen tamamı kişinin maaş bordrosunu değerlendirirken 4 – 6 ay arasında devamlı ve sürekli sigorta ödenmişliği arar. Buradan çıkan sonuç kredi notu ile birleştirilip kredi değerlendirilmesinde kullanılır.

İlgili Yazı :   Hangi Bankalar Devlet Destekli Konut Kredisi Hesabı açıyor?

Bankalar kendi yazılımlarını veya e-Devlet şifrenizi talep ederek ne kadar süre ile sigorta primlerinizin eksiksiz ve düzenli olarak değerlendirdiğini görecektir. Her banka için 4 – 6 ay arası sigorta ödenme şartı geçerli değildir. Ancak birçok banka bu kurala dikkat ederek, kredi değerlendirme sürecini ilerletmektedir.

2 Yorum

 1. Serap

  16 Nisan 2017 at 13:14

  Merhaba esim turizmde guvenik gorevlisi sirket kis doneminde isim degisikligi yaptigi icin sigortamiza ara verilmis gibi goruluyo aslinda isten hic ayrilmadi ama suan sigortasiz goruldugu icin ihtiyac kredisi alamiyoruz sirketten sigortasiz gorundugu donemlerin maas bordrosunu alip bankaya gotursek kredi alabilirmiyiz bu arada kredi notuda iyi esimin

  • Banka Notu

   16 Nisan 2017 at 17:22

   Serap Hanım,

   Götüreceğiniz gelir belgesi Bankanız tarafından değerlendirilecek ve buna göre kredi sonucunuz bildirilecektir. Bahsettiğiniz sebeplerden dolayı kredinizin sonucu otomatik olumsuz gelecektir. Bu tip durumlarda, özel sebepleri olan tüketiciler için, Bankalar ilâve evrak talebiyle kredi taleplerini yeniden değerlendirebiliyorlar.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+