Kredi başvurusu red nedenleri

Kredi başvurusunun onaylanması kadar reddedilmesi de doğaldır. Özellikle başvuru/onay istatistiğine bakıldığında %60-65 aralığında onay, %35-40 aralığında da ret olduğu görülmektedir.

Kredi başvurusu neden reddedilir?

Kredi değerlendirmesinde kritik edilen birkaç önemli satır vardır.

Bunlardan en önemlisi banka kredi notudur. Kredi notunuzun düşük olması veya kredi notunuzun hiç olmaması kredi reddi için önemli bir nedendir. Durumu basite indirgeyerek anlatacak olursak şöyle özetleyebiliriz.

Banka yerine kendinizi koyun. Sizden birisi borç istiyor ve bu kişi hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Yani borcunu daha önce ödemiş mi? Ödemişse ne kadar düzenlilikle ödemiş? Kaç defa borç alıp, kaç defa kapatmış? Bu süreçte herhangi bir aksilik yaşamış mı? Son 1 yıl içinde kaç kişiden borç almış veya istemiş? Bu soruların hemen hemen hepsini banka kredi notunuz sizin için yanıtlıyor aslında. Dolayısı ile bu notun düşük olması veya hiç olmaması kredi değerlendirmenizde büyük etken.

Diğer kritik piyasa istihbaratıdır. Her ne kadar banka notunuz iyi olursa olsun.. Krediyi talep ettiğiniz an kreditörün (bireysel kredi, kobi kredileri, ticari kredi fark etmez) yaptığı ilk şeylerden biri ekran istihbaratınızın (kredi notu, senet/çek sorgusu, haciz sorgusu) yanında sizi tanıyan birinden durumunuzun ne olduğunu öğrenmektir. Bu durum bireysel kredi tarafında çalıştığınız yere sormak olabildiği gibi, ticari krediler tarafında mal aldığınız veya mal sattığınız firma veya kurumlara sorarak elde edilir. Eğer piyasa istihbaratınız olumsuzsa ve çetin bir kredi veren kişiye çatmışsanız işiniz gerçekten çok zor.

İlgili Yazı :   Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim

Bir başka kredi onay red nedenleri ise kişinin e-haciz, protestolu senet veya karşılıksız çeklerinin olmasıdır. Bankalar uzun süredir vergi daireleri ve icra daireleri ile entegreli/online çalışmaktadır. Herhangi bir trafik cezanız yüzünden veya muhasebecinizin yaptığı bir hata nedeniyle borcunuz oluşmuş ve borçtan dolayı da bankalara e-haciz gelmiş olabilir. TC kimlik numarasıyla yapılan sorgulamada böyle bir sonuç elde ediliyorsa, bu borcun kalktığına dair yazı veya ekran kaydı düşmeden maalesef kredi sonucunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Ödenmeyen çek/senetler de ekran istihbaratınızı olumsuza çekecek ve kredinizin ret sebeplerinden biri olabilir.

8 Yorum

 1. onur

  5 Nisan 2016 at 20:24

  Acil kredi lazim en en 3 gun icin ssk yetersiz ve gecmisde kullandigim kredi karti yuzunden kredim onaylanmiyor kredi notumda dusuk lutfen yardimci olurmusunuz?

  • Banka Notu

   5 Nisan 2016 at 22:51

   Onur Bey,

   Kredi kartınız ne zaman sorunlu hale geldi?
   Şu an hala açık mı?
   Gecikmeleri aktif olarak devam ediyor mu?

 2. kader

  5 Mayıs 2016 at 15:14

  benim şu an 3000 tl kadar kredi kartlarına borcum var. kredi notum 1120. geçmişte kredi ve kredi kartlarıma düzensiz ödemelerim çok oldu. kredi borcum kalmadı. 2 tane yapılandırılmış (kendi isteğimle) ve kullanıma kapalı kredi kartım var. memurum ve gelirim yüksek. 4 aydırda düzenli ödemelerim var. sizce ne zaman kredi başvurusunda bulunmalıyım en erken?

  • Banka Notu

   5 Mayıs 2016 at 22:42

   Kader Hanım,

   Aktif olarak kart ve kredi kullanıcısı olmanız, son 4 aydır düzenli ödüyor olmanız KKB puanı tarafında çok olumlu hamleler. Yapılandırma kredisi aslında banka geçmişinizi olumsuz etkiler. Niçin yapılandırma kredisi kullandınız? Geçmiş ödemelerinizde sıkıntı olduğu için mi? Yoksa mevcut kredi kartlarınızın borcu çok yükseldi, bu tutarları toparlamak için mi?

   Her şey bir tarafa, kredi red sebepleri içinde olmamanız gerekir. Ortalama 4 aydan sonra, 1100 civarındaki bir skora, özellikle devlet memuru olan bir personele tüm bankaların kredi veriyor olması normal olandır. Size bir WEB veya MOBİL uygulama üzerinden başvurmak yerine, özellikle maaşınızı aldığınız Banka üzerinden kredi başvurusu yapmanızı önerebilirim.

 3. adem

  27 Kasım 2016 at 23:50

  Merhaba puan durumum suan 1300 fakat kredi onaylanmiyor.
  Bende diğer bankalara başvurdum ve yine onaylanmiyor düzenli gelirim mevcut kredilerin hiç aksatmadan düzenli odedim hiçbir şekilde bi sorun bulunmuyor şimdide yaklaşık 20 red görünüyor sistemde ve bu yüzden onaylanmiyor krediniz bnka görevlisi dediğine göre sizce ne yapmam gerekiyor

  • Banka Notu

   30 Kasım 2016 at 13:23

   Adem Bey,

   KKB notu, banka notu veya kredi puanı nasıl oluşur sorusunun cevaplarından birisi de yapmış olduğunuz başvuru sayısı etkenidir. Yapmış olduğunuz her kredi başvurusu (kullanılsın veya kullanılmasın) kredi puanınızı aşağıya çeker. Dolayısı ile kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler içinde en önemli şeylerden birisi de budur. Sistemin mantığı bir tarafın reddettiğini, diğer tarafın da reddetmesidir.

   Yapmanız gereken şey beklemek. Asgari 3 aydan sonra kredi puanınız ve başvuru sayınızın etkisi normale dönecektir.

 4. Gonca

  22 Mart 2017 at 07:27

  Merhaba biz eşim ile konut kredisine başvurduk benim maaşımı ek gelir olarak gösterdik ama benim sigorta kaydım yüzünden ret cevabı geldi iş değişikliği yaptığım için arada boşluk var yeni işime başlayalı 2 ay oluyor ama onun öncesinde düzenli bir çalışma hayatım ve düzenli sigorta kaydım var. Nasıl bir öneride bulunabilirsiniz? Bulduğumuz ev acil satlık olduğu için kaçırmamak istiyoruz zamanımız kısıtlı sayılır. 🙁

  • Banka Notu

   22 Mart 2017 at 12:50

   Gonca Hanım,

   Aslında aradaki boşluğunuzu anlatabildiğiniz geçerli bir nedeniniz var. Bahsettiğiniz kredi red nedeni otomatik olarak alınan ret sebeplerinden birisidir. Sizin gibi müşteriler için Bankadaki portföy temsilcileri kredi açıklaması girer ve krediyi ilgili birimin kredi tahsis görevlisine düşürür. Buradaki açıklamalar doğrultusunda kredi yeniden değerlendirilir. Eğer bu şekilde girilir ve bu sebebin haricinde olumsuz bir şey yoksa konut kredisi ret sebepleri açısından bir sorunun olmaması gerekir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+