Kredi başvurusu red nedenleri

Kredi başvurusunun onaylanması kadar reddedilmesi de doğaldır. Özellikle başvuru/onay istatistiğine bakıldığında %60-65 aralığında onay, %35-40 aralığında da ret olduğu görülmektedir.

Kredi başvurusu neden reddedilir?

Kredi değerlendirmesinde kritik edilen birkaç önemli satır vardır.

Bunlardan en önemlisi banka kredi notudur. Kredi notunuzun düşük olması veya kredi notunuzun hiç olmaması kredi reddi için önemli bir nedendir. Durumu basite indirgeyerek anlatacak olursak şöyle özetleyebiliriz.

Banka yerine kendinizi koyun. Sizden birisi borç istiyor ve bu kişi hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz. Yani borcunu daha önce ödemiş mi? Ödemişse ne kadar düzenlilikle ödemiş? Kaç defa borç alıp, kaç defa kapatmış? Bu süreçte herhangi bir aksilik yaşamış mı? Son 1 yıl içinde kaç kişiden borç almış veya istemiş? Bu soruların hemen hemen hepsini banka kredi notunuz sizin için yanıtlıyor aslında. Dolayısı ile bu notun düşük olması veya hiç olmaması kredi değerlendirmenizde büyük etken.

İlgili Yazı :   Maaşımın Kaç Katı Kredi Çekebilirim

Diğer kritik piyasa istihbaratıdır. Her ne kadar banka notunuz iyi olursa olsun.. Krediyi talep ettiğiniz an kreditörün (bireysel kredi, kobi kredileri, ticari kredi fark etmez) yaptığı ilk şeylerden biri ekran istihbaratınızın (kredi notu, senet/çek sorgusu, haciz sorgusu) yanında sizi tanıyan birinden durumunuzun ne olduğunu öğrenmektir. Bu durum bireysel kredi tarafında çalıştığınız yere sormak olabildiği gibi, ticari krediler tarafında mal aldığınız veya mal sattığınız firma veya kurumlara sorarak elde edilir. Eğer piyasa istihbaratınız olumsuzsa ve çetin bir kredi veren kişiye çatmışsanız işiniz gerçekten çok zor.

Bir başka kredi onay red nedenleri ise kişinin e-haciz, protestolu senet veya karşılıksız çeklerinin olmasıdır. Bankalar uzun süredir vergi daireleri ve icra daireleri ile entegreli/online çalışmaktadır. Herhangi bir trafik cezanız yüzünden veya muhasebecinizin yaptığı bir hata nedeniyle borcunuz oluşmuş ve borçtan dolayı da bankalara e-haciz gelmiş olabilir. TC kimlik numarasıyla yapılan sorgulamada böyle bir sonuç elde ediliyorsa, bu borcun kalktığına dair yazı veya ekran kaydı düşmeden maalesef kredi sonucunuz olumlu sonuçlanmayacaktır. Ödenmeyen çek/senetler de ekran istihbaratınızı olumsuza çekecek ve kredinizin ret sebeplerinden biri olabilir.

İlgili Yazı :   Hangi Bankalar Devlet Destekli Konut Kredisi Hesabı açıyor?

20 Yorum

 1. onur

  5 Nisan 2016 at 20:24

  Acil kredi lazim en en 3 gun icin ssk yetersiz ve gecmisde kullandigim kredi karti yuzunden kredim onaylanmiyor kredi notumda dusuk lutfen yardimci olurmusunuz?

  • Banka Notu

   5 Nisan 2016 at 22:51

   Onur Bey,

   Kredi kartınız ne zaman sorunlu hale geldi?
   Şu an hala açık mı?
   Gecikmeleri aktif olarak devam ediyor mu?

 2. kader

  5 Mayıs 2016 at 15:14

  benim şu an 3000 tl kadar kredi kartlarına borcum var. kredi notum 1120. geçmişte kredi ve kredi kartlarıma düzensiz ödemelerim çok oldu. kredi borcum kalmadı. 2 tane yapılandırılmış (kendi isteğimle) ve kullanıma kapalı kredi kartım var. memurum ve gelirim yüksek. 4 aydırda düzenli ödemelerim var. sizce ne zaman kredi başvurusunda bulunmalıyım en erken?

  • Banka Notu

   5 Mayıs 2016 at 22:42

   Kader Hanım,

   Aktif olarak kart ve kredi kullanıcısı olmanız, son 4 aydır düzenli ödüyor olmanız KKB puanı tarafında çok olumlu hamleler. Yapılandırma kredisi aslında banka geçmişinizi olumsuz etkiler. Niçin yapılandırma kredisi kullandınız? Geçmiş ödemelerinizde sıkıntı olduğu için mi? Yoksa mevcut kredi kartlarınızın borcu çok yükseldi, bu tutarları toparlamak için mi?

   Her şey bir tarafa, kredi red sebepleri içinde olmamanız gerekir. Ortalama 4 aydan sonra, 1100 civarındaki bir skora, özellikle devlet memuru olan bir personele tüm bankaların kredi veriyor olması normal olandır. Size bir WEB veya MOBİL uygulama üzerinden başvurmak yerine, özellikle maaşınızı aldığınız Banka üzerinden kredi başvurusu yapmanızı önerebilirim.

 3. adem

  27 Kasım 2016 at 23:50

  Merhaba puan durumum suan 1300 fakat kredi onaylanmiyor.
  Bende diğer bankalara başvurdum ve yine onaylanmiyor düzenli gelirim mevcut kredilerin hiç aksatmadan düzenli odedim hiçbir şekilde bi sorun bulunmuyor şimdide yaklaşık 20 red görünüyor sistemde ve bu yüzden onaylanmiyor krediniz bnka görevlisi dediğine göre sizce ne yapmam gerekiyor

  • Banka Notu

   30 Kasım 2016 at 13:23

   Adem Bey,

   KKB notu, banka notu veya kredi puanı nasıl oluşur sorusunun cevaplarından birisi de yapmış olduğunuz başvuru sayısı etkenidir. Yapmış olduğunuz her kredi başvurusu (kullanılsın veya kullanılmasın) kredi puanınızı aşağıya çeker. Dolayısı ile kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler içinde en önemli şeylerden birisi de budur. Sistemin mantığı bir tarafın reddettiğini, diğer tarafın da reddetmesidir.

   Yapmanız gereken şey beklemek. Asgari 3 aydan sonra kredi puanınız ve başvuru sayınızın etkisi normale dönecektir.

 4. Gonca

  22 Mart 2017 at 07:27

  Merhaba biz eşim ile konut kredisine başvurduk benim maaşımı ek gelir olarak gösterdik ama benim sigorta kaydım yüzünden ret cevabı geldi iş değişikliği yaptığım için arada boşluk var yeni işime başlayalı 2 ay oluyor ama onun öncesinde düzenli bir çalışma hayatım ve düzenli sigorta kaydım var. Nasıl bir öneride bulunabilirsiniz? Bulduğumuz ev acil satlık olduğu için kaçırmamak istiyoruz zamanımız kısıtlı sayılır. 🙁

  • Banka Notu

   22 Mart 2017 at 12:50

   Gonca Hanım,

   Aslında aradaki boşluğunuzu anlatabildiğiniz geçerli bir nedeniniz var. Bahsettiğiniz kredi red nedeni otomatik olarak alınan ret sebeplerinden birisidir. Sizin gibi müşteriler için Bankadaki portföy temsilcileri kredi açıklaması girer ve krediyi ilgili birimin kredi tahsis görevlisine düşürür. Buradaki açıklamalar doğrultusunda kredi yeniden değerlendirilir. Eğer bu şekilde girilir ve bu sebebin haricinde olumsuz bir şey yoksa konut kredisi ret sebepleri açısından bir sorunun olmaması gerekir.

 5. Mustafa Gedikli

  3 Nisan 2017 at 00:28

  merhaba: nereye hangi bankaya başvursam kredi kartı ve kredi taleplerim hep reddedliyor.Üniversite yıllarımda gelirim dahi belli değilken zorla elime verilen kredi kartlarının 3ünüde takibe düşmeden sorunsuz şekilde yapılandırarak ödedim. Şimdi elimde tek bir kredi kartı var ve 5 aydır sigortalı çalışıyorum. ödemelerim düzenli, ama nedense ne kredi kartı nede kredi başvurularım onaylanmıyor. Zamanında hiç bir gelirim olmamasına rağmen kredi kartı veren bankalar şimdi neyin hesabını yapıyor ? ne yapmam lazım.

  • Banka Notu

   5 Nisan 2017 at 14:17

   Mustafa Bey,

   Kredi notunuzun ne durumda olduğunu bilsek daha net yardımcı olabilirdim.
   Çünkü yapmış olduğunuz başvurular, aktifte olan kartlarınız varsa bunların ödeme düzeni gibi nedenlerden dolayı aslında kredi notunuzu oldukça aşağıya çekmiş olabilirsiniz. Son zamanlarda birden çok ret almışsanız, buradan aldığınız sonuçlar diğer Banka başvurularına da olumsuz referans oluyor. Bu nedenle ret ardına ret alıyorsunuz. Çözüm asgari 3-4 ay hiçbir başvuru yapmamak. Bu dönemde de eğer bir kart/kredi kullanıcısıysanız düzenli ödeme yapmak.

 6. Yusuf

  27 Nisan 2017 at 08:21

  Mrb ticaretle ugrasiyorum 1 yil oldu tam. Bankalar ne kredi nede kredi karti veriyor. Kyk haczi vardi uzerimde onu yapılandırma yapip odedim 2. Ayda suan 1420 puanim var mevcut 600 tl lik bi kredi kartim var onun limitini bile artirmiyorlar ki ben ayda 2 kez odeme yapiyorum bu karta kartli alisverislerim icin bunun sebebi ne olabilir

  • Banka Notu

   1 Mayıs 2017 at 12:38

   Yusuf Bey,

   Bankaların ticari segmentle uğraşan satış temsilcileri yine Bankaların kredi politikaları gereği vergi levhası altında gelir elde eden kişilerin asgari 1 yıl çalışma süresi aramaktadırlar.

 7. Ethem

  27 Nisan 2017 at 14:21

  İyi günler findex kkb puanım 1203 puanıma dün baktım. 2014 yılında kredi kartı düzensiz ödemelerim oldu ve tüm borcumu ödeyip kartı kapattım. 3 aydır kart kullanıyorum ve düzenli ödüyorum garanti maaş müşterisiyim ama internetten başvuru yapınca kredi çıkmıyor. En son bu ayın 14 ünde başvuru yaptım red cevabı aldım. 1203 düşük bir puan mı neden kredi çıkmıyor ne yapmalıyım birde son başvuru üzerinden bir ay geçmesi gerekiyor mu teşekkürler

  • Banka Notu

   1 Mayıs 2017 at 12:37

   Ethem Bey,

   Eğer kısa süre içinde ret cevabı almışsanız tekrar başvuru yapmayın. Çünkü büyük ihtimal yeniden ret alacaksınız ve yaptığınız her başvuru kredi skorunuzu düşürmeye devam edecek. 1.200 kredi puanı aslında ortalama kredi puanıdır. Mevcutta açık olan kredi veya kredi kartları limitlerine bakarak sistem bir gelir hesaplaması yapar. Bunu da yeni yapacağınız kredi veya kredi kartı ürünü için gelir olarak kabul eder. Muhtemelen burada bir sıkıntı var. Eğer düzenli bir gelir elde ediyorsanız, maaş bordronuzla birlikte Bankanın satış temsilcisi aracılığıyla başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

 8. Hakan

  3 Mayıs 2017 at 19:23

  Merhaba, kredi notum 1450, memurum. 15000 limitli kredi kartım var.3-4 defa 30 bin civarında kredi kullandım, hepsinide gerek zamanın gerekse erken ödeme ile kapattım. Ne olduysa bu 6 ay içinde oldu. Bankalar kredi talebime red cevabı veriyor, nedeni uyap kaydı diyorlar. Eskiden yazılmış çeklerimden dolayı olduğu söyleniyor. Fakat bu olumsuz durum 2007 tarihine ait. Yani 10 yıl oldu. Geçen 6 aya kadar herşey çok normal ve bankalar kredi vermek için peşimden koşarken şimdi 5 bin lira bile başvuruya hemen ret veriyor.

  • Banka Notu

   7 Mayıs 2017 at 10:09

   Hakan Bey,

   Özellikle 2007 yılında yazılmış/ödenmemiş çeklerin artık sizin kredi sicilinizle bağdaşmıyor olması gerekli. Eğer talep ettiğiniz kredi ticari kredi niteliğindeyse banka size bu krediyi vermemek için sebep arıyor demektir. Tavsiyem farklı bir Banka ile çalışmanız.

 9. Hüseyin

  12 Haziran 2017 at 13:11

  Merhabalar.kredi notum 1130 kamu kurumunda sözleşmeli personelim.düzenli gelirim var 4 adet kredi kartım var toplamı 5000 limitli…kartları kapatmak için başvuru yapıyorum ama Red cevabı geliyor bir kaç bankada denedim bunu maaş aldığım ziraat bankasını da denedim ama sonuç yok başvuru fazla diyorlar.2013 yılında Şubat ayında kara listeye girmiştim…son bir yıldır bütün kartları düzenli ödüyorum sebebi nedir acaba…

  • Banka Notu

   12 Haziran 2017 at 14:03

   Hüseyin Bey,

   1.130 kötü bir kkb puanı değil.
   Ancak son zamanlarda yapmış olduğunuz kredi başvuruları ardarda reddolmuşsa Banka sistemi otomatik olarak reddediyordur.
   Tavsiyem asgari 3 ay süre ile beklemeniz ve buradaki performansınızın iyileşmesini sağlamanız olacaktır.
   2013 yılındaki kara listeden 2018 yılında tamamen çıkarsınız.

 10. gökhan

  3 Temmuz 2017 at 22:01

  kredi notum 1450 ama daha önce 2011de kara listeye girdim şimdi borcum yok maas aldıgım banka bile kredi vermiyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  • Banka Notu

   4 Temmuz 2017 at 11:00

   Gökhan Bey,

   2011 yılında girmiş olduğunuz kara liste bugün aslında görünmemesi gerekir.
   Bu tarihi yanlış hatırlıyor olabilir misiniz? Çünkü kara listeden silinmek için 5 yıllık bir süre yeterlidir.
   Kredi notunuz da gayet düzgün. Tavsiyem küçük tutarlı da olsa (1.000 tl, 12 ay) bir kredi talebinde bulunmanız ve bu krediyi düzgün ödemeniz. Bu sayede yapacağınız ödemelerde herhangi bir sorun görünmeyeceği gibi Bankacılık sisteminin ön onayı için de kendinize bir yol açmış olursunuz.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+