Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur?

Kredi notu için en önemli göstergelerden birisi çekmiş olduğunuz kredinin hangi düzende ödendiği veya ödenmediğidir. Yapacağız düzensiz ödemeler kredi notunuzu düşürebileceği gibi, düzenli ödemeleriniz de banka notunuzu arttıracaktır.

Tüketiciler için krediyi almak bazen psikolojik olarak “ödenmese de olur” tarafına kayabilir. Hatta çekerken çok kolay olduğu, ancak öderken aslında ne kadar zor geldiği söylenir.

Ancak bazen gerçekten özel istisnalar olur. Örneğin sağlık problemleri, aileden başka birinin vefatı, çok ani olan iş akdi fesihleri, işten çıkarılmalar gibi nedenler ödeme düzeninizin tamamını bozabilir.

Bankalar krediyi kaç ay ödemezseniz takip işlemi başlatır?

İlgili Yazı :   Konut Kredisi Ekspertiz Raporu Bilmecesi

Banka tarafında müşterinin ödeme periyodu üç adımda izlenir. İlki 0-30 gün aralığında gecikmelerdir. Eğer kredinizi 30 günden daha fazla gecikmeye sokarsanız, banka size ufak bir izleme kodu koyacaktır. 60-80 gün aralığında gecikme için farklı bir izleme koduna alır. 80-90 gün aralığında daha da farklı izleme koduna alan banka 90 günü aşan kredi gecikmeleri için istediği an kanuni takibe atma yetkisini kullanabilir. Kredinin icra takibine alınması aynı zamanda banka kredi listesine düşmeniz anlamına gelmektedir.

Genel kural “90 gün” sınırıdır.

Ancak bazı müşteriler özelinde 90 gün sınırı beklenmeyebilir.  Örneğin başka bir bankanın icra takibini başlatması veya kanuni takibe atması diğer bankayı da etkileyebilir. Bu nedenden dolayı takip işlemini başlatabilir. Piyasadaki kötü istihbarat da böyle bir sonuca neden olabilir.

İlgili Yazı :   Senet karşılığı kredi nasıl alınır?

Unutulmamalıdır ki bankanın asıl hedefi vermiş olduğu parayı geri almaktır. Bir müşteriyi icralık yapmak çoğu zaman bu işin çözümü olmaz. Eğer bankayı özel nedenlerinizden dolayı ikna edebiliyorsanız, bankanız 90 günü aşan gün sınırında da ödenmesi için icra takibine başlamayabilir. Buradaki en önemli gösterge müşterinin iyi niyetidir.

Ticari kredilerde en baştan alınan tüketici kredisi veya genel kredi sözleşmesi gibi sözleşme farklılıklardan dolayı başka şekilde işler. Genel kaide budur ama ticari tarafta farklı istisnalar da mevcuttur.

28 Yorum

 1. Hakan

  23 Temmuz 2016 at 12:16

  İyi günler ben devlet memuruyum 2 bankadan 4 farklı kredim ve 1 bankadan kredi kartım var borçlarımı ödeyemiyorum yasal takip başlayacak bu süreçte evim kira eşyalarıma haciz gelir mi ? Ayrıca maaş hacizi yapıldığında maaş aldığım banka hacizli kısım hariç kendi borcunu tahsil için hesabımdan kesinti yapabilir mi? Yaparsa engel olmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler

 2. Banka Notu

  25 Temmuz 2016 at 12:27

  Hakan Bey,

  Banka borcunuzu ödemediğinizde evinize icra gelecektir. İcra hukuku gereği evinizdeki eşya veya değerli varlıklara avukatlar el koyabilir. Maaş haczi de yine borçlar hukuku gereği bir kısmına koyulur ve koyulan kısım üzerinden mevcut borcun tahsiline yönelik işlemler yapılacaktır.

 3. sevgi

  21 Aralık 2016 at 12:44

  merhaba ben birkaç bankadan ayrı ayrı bireysel ve ticari olarak krediler kullandım kredi kartlarımdan nakit çekimlerde bulundum ve eksi hesaplarıda kullanmak zorunda kaldım işlerim kötü gittiğinden ilk taksitleri bile ödeyemeden malesef iş yerimi kapattım bu kredileri kullanırken herhangi bir ipotek kefil yada eşimin imzasına gerek duyulmadı sadece tüm sözleşmeleri kendim imzaladım onayladım üzerime kayıtlı herhangi bir mal varlığım yok icra haciz memurları tarafıma ne gibi bir işlem uygulayabilirler hapis cezası yada ikamet ettiğim evimdeki bütün eşyalarımın haczi mümkünmüdür ayrıca kısa aralıklarla ayrı ayrı bankalardan kullandığım kredilerden ötürü suç işlemiş sayılırmıyım

  • Banka Notu

   22 Aralık 2016 at 11:13

   Sevgi Hanım,

   Son sorunuzdan cevap vermeye başlayalım. Kesinlikle suç işlemiş sayılmazsınız. Nihayetinde kredinizi çektiğiniz an işiniz gücünüz vardı ancak işleriniz hesapladığınız gibi gitmedi ve borcunuzu ödemeyemez hale geldiniz. Bu durumda kredi borçlarınızla ilgili ödeme sorunlarınız oluştu vs. Zaten ülkemizdeki batan kredilerin büyük bölümü bu yüzden. Bankalar kanuni takip süresini bekledikten sonra sizi avukatlarına verirler ve tahsilatı için aracılık talep ederler. Avukatlar sizlere ulaştığında ilk yaptıkları şey yapılandırmaya çalışmak olacak. Ancak düzenli geliriniz yoksa ve kısa sürede olmayacaksa bu da mümkün değil. Haciz ve icra yolunu seçerek hukuki yaptırımlarda bulunulmaya çalışılacaktır. Umarım en kısa sürede probleminizi çözebilirsiniz.

 4. ahmet hilmi

  26 Aralık 2016 at 10:59

  kredi borcumu iki ay geciktirdim ne olur

  • Banka Notu

   27 Aralık 2016 at 10:25

   Ahmet Bey,

   Eğer kredi ticari bir kredi değilse 60 günlük (iki taksit) gecikmede Banka herhangi bir yaptırımda bulunmaz. Ancak Bankanın kendi içinde takip edebilmesi için sizi “yakın takip” koduna alır. Bu kodu aldıktan sonra Bankada bulunan tüm kredili ürünlerinde limit sınırlaması ile karşılaşabilirsiniz. Ne demek istiyorum :

   Örneğin bir kredi kartınız varsa kart limitiniz, risk limitine inebilir. Yani ilave bir limit kullanamaz hale gelirsiniz. Aynı şekilde kredili mevduat hesabını limitinizi de Banka indirebilir.

   Gecikmenin 90 günü bulması (3 ay) halinde avukat takibi için hukuk bürolarına gönderilir.

 5. Ali Yıldız

  5 Ocak 2017 at 09:39

  Kredi borcumun son 2 taksidini 3.taksitin gelmesine 1 hafta kala ödedim. Bu seferde 3.taksidi ödeyemedim yine onuda 3 hafta geciktirmem gerekiyor faiz dışında beni sıkıntıya düşürecek durum söz konusu olabilir mi

  • Banka Notu

   7 Ocak 2017 at 13:24

   Ali Bey,

   Kredi gecikmesi taksit sayısından ziyade gün olarak takip edilir. Siz de böyle takip ederseniz daha net bir cevap almış olursunuz. Kredi taksitinizin ödeme günü (ödeme planında görülen kredi taksit tarihi) sıfır olarak kabul edilir. Ertesi gün bir günlük gecikme olur. Bu şekilde 90 gün sayabiirsiniz. Bankalar pratikte 91. gün sizi avukatlarına gönderir.

   • Ali Yıldız

    8 Ocak 2017 at 21:17

    Teşekkür ediyorum

 6. Nuri

  14 Ocak 2017 at 15:07

  İyi günler. Ben şimdi kredi taksidimi bir ay geciktirdim fakat diğer aylar düzenli bir şekilde ödemeye devam ettim. Örnek vereyim bu ay ödemedim. Ama sonraki aylarda kesintisiz olarak ödedim. Bir yaptırımı var mı acaba

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:45

   Nuri Bey,

   Aslında ödemediğiniz arada bir taksit olması mümkün değil. Örneğin bu ayı es geçtiniz, bir sonraki ay gidip ödeme yaptığınızda tahsil edilecek ilk taksit gecikme sayısı en fazla olan aya ait olandır. Rakamsal olarak anlatırsam 62 günlük toplamda gecikmeniz varsa ilk taksit yatırılır ve gecikme gün sayınız 32’ye düşer. Gecikme gün sayısı 90’a gelmezse avukatlık bir durumunuz olmayacaktır. Dolayısı ile kredinin takibe atılması kaç ay gibi bir soruyu takip etmektense kredi kaç günde takibe atılır sorusunun cevabını bilmek (90 gün) ve bunu takip etmek çok daha doğru olacaktır.

 7. cevdet

  16 Ocak 2017 at 15:35

  merhaba ben konut kredimi 90 ncı gün 1 taksidini saat 22:10 da ödedim. fakat banka 19:45 de merkeze göndermişler. şimdide yasal takibe girdiğimi ya peşin yada %10 nu peşin geri kalanı 3 taksitle ödeyebileceğimi söylüyorlar. yazılı tebligat ta gelmedi. avukata durumu izah ediyorum ama kabul etmiyorlar (gerekirse 24 ay taksite bölün diyorum) bu durumdan nasıl kurtulabilirim bir yol var mı

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:36

   Cevdet Bey,

   Aslında Bankalar tam 90. gün kanuni takip hesaplarına aktarmaz. Genelde bu işlem 90. günün dolduğu ayın son günü avukata gönderilir. Muhtemelen siz o tarihi ayın son gününe de denk getirerek ödeme yaptınız. Bu durumda (eğer dosya avukata gitmişse) avukat masrafını almak isteyecektir. Eğer Banka isterse tutarı taksitlendiredebilir, kanuni takip kaydı koydurmayadabilir. Bence kartınızın veya kredinizin bağlı bulunduğu şube müdürü ile görüşüp, durumu çözmeye çalışın. Eğer isterse yardımcı olacaktır.

 8. Ali Yıldız

  17 Ocak 2017 at 12:10

  Kredi borcu olan ne kadar çok insanımız varmış Krediyi çekipte sıkıntıya düşen kul yok kurban olduğum Yüce Allah ne diyor: Faiz malı mahveder sadaka malı bereketlendirir üstelik faize buluşan Allah ve Resûl’üne (haşa) savaş açmış sayılır…

  Rabbim affetsin bizleri ve borçtan kurtarıp tekrar faize meylettirmesin

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:26

   Ali Bey,

   Maalesef günümüzde birçok insan gerek finansal işlerini belirli bir vadeye yayarak paranın maliyetini azaltmak için gerekse gerçekten ihtiyacı olmayan şeyleri ihtiyaç haline getirdiği için borçlanıyor. Önemli olan çekeceğiniz kredinizin nereye harcandığıdır. Eğer bir yatırım ve/veya ticarete giren işletme sermayesi olarak kullanıyorsa gayet mantıklıdır diye düşünüyorum.

 9. sevgi

  25 Ocak 2017 at 17:39

  merhaba bir kaç bankaya ticari kredi borcum var ve 1 aydır geciktirmiş durumdayım ne kadar süre sonra icra işlemi başlatılır yada ne gibi yaptırımda bulunurlar saygılarımla

  • Banka Notu

   25 Ocak 2017 at 21:07

   Sevgi Hanım,

   Ticari kredilerde Bankanın 1 günlük gecikmede bile krediyi geri çağırma ve/veya takibe vermeye hakkı bulunmaktadır. Ancak pratikteki işlem 90 gün beklemek yönündedir. Taksitli krediniz varsa 3. taksidi, rotatif (bch), spot veya iskonto kredisi gibi krediler kullanıyorsanız taahhüt ettiğiniz kredi vadesinin üzerine 90 gün hesaplayın.

 10. Ayfer

  6 Şubat 2017 at 08:55

  Merhaba 58 günlük bir konut kredim geçikmede bir hafta içinde ödeme gerçekleştirecek sıkıntı olurmu acaba. Kaç güne kadar banka bekletiyor öğrenebilirim?

  • Banka Notu

   11 Şubat 2017 at 08:45

   Ayfer Hanım,

   Ticari kredilerde gecikme gün sayısı gibi bir şey yok. Ancak siz bir konut kredisi (tüketici kredisi, bireysel kredi) kullanmışsınız.
   Bu tip krediler bireysel kredi niteliğinde olduğu için Bankalar istedikleri an kanuni takip uygulamasını yapamıyorlar.
   Konut kredisi ne zaman takibe gider sorusunun yanıtı 90 gündür.

 11. Sindy

  26 Şubat 2017 at 21:36

  Ticari kredisi icin odeme gunu 90.gune geldiginde hafta sonu olmasinin bir farki var midir yoksa hafta ici olmasi sart degil midir

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:49

   Sindy,

   Ticari kredilerde 90 gün beklenmesine bile gerek yoktur. Banka isterse 2. günden itibaren sizi takibe atabilir. Onun için hafta içi, hafta sonu vs. gibi bir algınız olmasın. Öğrenmek istediğiniz gecikme gün sayısı sayılırken hafta sonu sayılıyor mu sorusuysa cevabınız evet olur. Gecikme günü hesaplanırken iş günü değil, gün hesabı yapılmaktadır.

 12. Alp

  27 Şubat 2017 at 14:04

  Ben bankadan kredi aldim hic odeyemedim avukata verilmeden beni aradilar benim bu avukata verilme olayini erteleme sansim var mi 1 ay sknra komple kapatabilirim

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:51

   Alp Bey,

   Eğer bir kredi dosyası avukata aktarılmış ve kanuni takip sayısını Banka nezdinde doldurmuşsa bundan sonrasını Banka şubesi ile değil dosyanın atanmış olduğu Banka avukatı ile yapmalısınız. Banka avukatı sizi kendi masraflarını da dahil ederek bir ödeme planına bağlayabilir.

 13. Alev

  20 Nisan 2017 at 09:56

  Merhabalar bankadan ihtiyaç kredisi çektim fakat ödemekte güçlük çektiğimden ödeyemedim yasal takibe düşecek ben icraya düşsün ve maaşımdan kesilsin istiyorum çünkü devlet memuruyum ve düzenli gelirim var bunu evime icra gelmeden kirada oturuyorum zaten maaşımdan kesinti yapılmaya başlanmasını nasıl hangi aşamada sağlayabilirim

  • Banka Notu

   21 Nisan 2017 at 12:17

   Alev Hanım,

   90 günlük ödeme düzensizliğinden sonra kredi dosyası Banka avukatına atanır.
   Banka avukatı kredi borçlusu hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra maaşı ve üzerine kayıtlı eşya/gayrimenkullerle ilgili hukuki yollara başvurur. Ancak bu süreçten önce mutlaka sizinle iletişim kurup bir ödeme planı uzlaşması içine girer. Haciz ve İcra aşamasına gelmeden Banka avukatıyla uzlaşabilirsiniz.

 14. mügee

  20 Nisan 2017 at 13:33

  Ben icralık oldum bankadan 20 bin lira faiziyle 25000 lira kredi çektim. nerdeyse 10 aydır ödeme yapamıyorum ve icralık oldum şu anda avukatlar benden 7 buçuk milyar yatırmamı istiyorlar ama param yok çalışıyorum durumumuz iyi olmadığı için ödeme yapamadım bankaya tek korktuğum maaşıma el koyması bunu önlemek için ne yapabilirim evim arabam yok icracılar gelirse eşyalarımı alırlarmı lütfen yardım edin.

  • Banka Notu

   21 Nisan 2017 at 12:16

   Müge Hanım,

   Avukata devir olmuş dosyadan sonra Banka haciz ve icra işlemlerini hukuken başlatır.
   Bu durumda üzerinize kayıtlı olan eşyaların haczine ve/veya maaşınızın belirli bir kısmına bloke koydurma gibi seçenekleri hukuken doğabilir.
   Avukat ile görüşüp uzlaşma yollarını değerlendirmenizi öneririm.

 15. cem

  27 Nisan 2017 at 21:16

  yil önce kredi cekmistim ödeyemedim suan yurt disindayim acba halen aldigim kredi yüzüden Türkiyeye geldigim zaman problemler karsima cikabilirmi simdiden tesekkürler

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+