Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur?

Kredi notu için en önemli göstergelerden birisi çekmiş olduğunuz kredinin hangi düzende ödendiği veya ödenmediğidir. Yapacağız düzensiz ödemeler kredi notunuzu düşürebileceği gibi, düzenli ödemeleriniz de banka notunuzu arttıracaktır.

Tüketiciler için krediyi almak bazen psikolojik olarak “ödenmese de olur” tarafına kayabilir. Hatta çekerken çok kolay olduğu, ancak öderken aslında ne kadar zor geldiği söylenir.

Ancak bazen gerçekten özel istisnalar olur. Örneğin sağlık problemleri, aileden başka birinin vefatı, çok ani olan iş akdi fesihleri, işten çıkarılmalar gibi nedenler ödeme düzeninizin tamamını bozabilir.

Bankalar krediyi kaç ay ödemezseniz takip işlemi başlatır?

Banka tarafında müşterinin ödeme periyodu üç adımda izlenir. İlki 0-30 gün aralığında gecikmelerdir. Eğer kredinizi 30 günden daha fazla gecikmeye sokarsanız, banka size ufak bir izleme kodu koyacaktır. 60-80 gün aralığında gecikme için farklı bir izleme koduna alır. 80-90 gün aralığında daha da farklı izleme koduna alan banka 90 günü aşan kredi gecikmeleri için istediği an kanuni takibe atma yetkisini kullanabilir. Kredinin icra takibine alınması aynı zamanda banka kredi listesine düşmeniz anlamına gelmektedir.

Genel kural “90 gün” sınırıdır.

Ancak bazı müşteriler özelinde 90 gün sınırı beklenmeyebilir.  Örneğin başka bir bankanın icra takibini başlatması veya kanuni takibe atması diğer bankayı da etkileyebilir. Bu nedenden dolayı takip işlemini başlatabilir. Piyasadaki kötü istihbarat da böyle bir sonuca neden olabilir.

Unutulmamalıdır ki bankanın asıl hedefi vermiş olduğu parayı geri almaktır. Bir müşteriyi icralık yapmak çoğu zaman bu işin çözümü olmaz. Eğer bankayı özel nedenlerinizden dolayı ikna edebiliyorsanız, bankanız 90 günü aşan gün sınırında da ödenmesi için icra takibine başlamayabilir. Buradaki en önemli gösterge müşterinin iyi niyetidir.

Ticari kredilerde en baştan alınan tüketici kredisi veya genel kredi sözleşmesi gibi sözleşme farklılıklardan dolayı başka şekilde işler. Genel kaide budur ama ticari tarafta farklı istisnalar da mevcuttur.

109 Yorum

 1. Hakan

  23 Temmuz 2016 at 12:16

  İyi günler ben devlet memuruyum 2 bankadan 4 farklı kredim ve 1 bankadan kredi kartım var borçlarımı ödeyemiyorum yasal takip başlayacak bu süreçte evim kira eşyalarıma haciz gelir mi ? Ayrıca maaş hacizi yapıldığında maaş aldığım banka hacizli kısım hariç kendi borcunu tahsil için hesabımdan kesinti yapabilir mi? Yaparsa engel olmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler

 2. Banka Notu

  25 Temmuz 2016 at 12:27

  Hakan Bey,

  Banka borcunuzu ödemediğinizde evinize icra gelecektir. İcra hukuku gereği evinizdeki eşya veya değerli varlıklara avukatlar el koyabilir. Maaş haczi de yine borçlar hukuku gereği bir kısmına koyulur ve koyulan kısım üzerinden mevcut borcun tahsiline yönelik işlemler yapılacaktır.

 3. sevgi

  21 Aralık 2016 at 12:44

  merhaba ben birkaç bankadan ayrı ayrı bireysel ve ticari olarak krediler kullandım kredi kartlarımdan nakit çekimlerde bulundum ve eksi hesaplarıda kullanmak zorunda kaldım işlerim kötü gittiğinden ilk taksitleri bile ödeyemeden malesef iş yerimi kapattım bu kredileri kullanırken herhangi bir ipotek kefil yada eşimin imzasına gerek duyulmadı sadece tüm sözleşmeleri kendim imzaladım onayladım üzerime kayıtlı herhangi bir mal varlığım yok icra haciz memurları tarafıma ne gibi bir işlem uygulayabilirler hapis cezası yada ikamet ettiğim evimdeki bütün eşyalarımın haczi mümkünmüdür ayrıca kısa aralıklarla ayrı ayrı bankalardan kullandığım kredilerden ötürü suç işlemiş sayılırmıyım

  • Banka Notu

   22 Aralık 2016 at 11:13

   Sevgi Hanım,

   Son sorunuzdan cevap vermeye başlayalım. Kesinlikle suç işlemiş sayılmazsınız. Nihayetinde kredinizi çektiğiniz an işiniz gücünüz vardı ancak işleriniz hesapladığınız gibi gitmedi ve borcunuzu ödemeyemez hale geldiniz. Bu durumda kredi borçlarınızla ilgili ödeme sorunlarınız oluştu vs. Zaten ülkemizdeki batan kredilerin büyük bölümü bu yüzden. Bankalar kanuni takip süresini bekledikten sonra sizi avukatlarına verirler ve tahsilatı için aracılık talep ederler. Avukatlar sizlere ulaştığında ilk yaptıkları şey yapılandırmaya çalışmak olacak. Ancak düzenli geliriniz yoksa ve kısa sürede olmayacaksa bu da mümkün değil. Haciz ve icra yolunu seçerek hukuki yaptırımlarda bulunulmaya çalışılacaktır. Umarım en kısa sürede probleminizi çözebilirsiniz.

 4. ahmet hilmi

  26 Aralık 2016 at 10:59

  kredi borcumu iki ay geciktirdim ne olur

  • Banka Notu

   27 Aralık 2016 at 10:25

   Ahmet Bey,

   Eğer kredi ticari bir kredi değilse 60 günlük (iki taksit) gecikmede Banka herhangi bir yaptırımda bulunmaz. Ancak Bankanın kendi içinde takip edebilmesi için sizi “yakın takip” koduna alır. Bu kodu aldıktan sonra Bankada bulunan tüm kredili ürünlerinde limit sınırlaması ile karşılaşabilirsiniz. Ne demek istiyorum :

   Örneğin bir kredi kartınız varsa kart limitiniz, risk limitine inebilir. Yani ilave bir limit kullanamaz hale gelirsiniz. Aynı şekilde kredili mevduat hesabını limitinizi de Banka indirebilir.

   Gecikmenin 90 günü bulması (3 ay) halinde avukat takibi için hukuk bürolarına gönderilir.

 5. Ali Yıldız

  5 Ocak 2017 at 09:39

  Kredi borcumun son 2 taksidini 3.taksitin gelmesine 1 hafta kala ödedim. Bu seferde 3.taksidi ödeyemedim yine onuda 3 hafta geciktirmem gerekiyor faiz dışında beni sıkıntıya düşürecek durum söz konusu olabilir mi

  • Banka Notu

   7 Ocak 2017 at 13:24

   Ali Bey,

   Kredi gecikmesi taksit sayısından ziyade gün olarak takip edilir. Siz de böyle takip ederseniz daha net bir cevap almış olursunuz. Kredi taksitinizin ödeme günü (ödeme planında görülen kredi taksit tarihi) sıfır olarak kabul edilir. Ertesi gün bir günlük gecikme olur. Bu şekilde 90 gün sayabiirsiniz. Bankalar pratikte 91. gün sizi avukatlarına gönderir.

   • Ali Yıldız

    8 Ocak 2017 at 21:17

    Teşekkür ediyorum

 6. Nuri

  14 Ocak 2017 at 15:07

  İyi günler. Ben şimdi kredi taksidimi bir ay geciktirdim fakat diğer aylar düzenli bir şekilde ödemeye devam ettim. Örnek vereyim bu ay ödemedim. Ama sonraki aylarda kesintisiz olarak ödedim. Bir yaptırımı var mı acaba

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:45

   Nuri Bey,

   Aslında ödemediğiniz arada bir taksit olması mümkün değil. Örneğin bu ayı es geçtiniz, bir sonraki ay gidip ödeme yaptığınızda tahsil edilecek ilk taksit gecikme sayısı en fazla olan aya ait olandır. Rakamsal olarak anlatırsam 62 günlük toplamda gecikmeniz varsa ilk taksit yatırılır ve gecikme gün sayınız 32’ye düşer. Gecikme gün sayısı 90’a gelmezse avukatlık bir durumunuz olmayacaktır. Dolayısı ile kredinin takibe atılması kaç ay gibi bir soruyu takip etmektense kredi kaç günde takibe atılır sorusunun cevabını bilmek (90 gün) ve bunu takip etmek çok daha doğru olacaktır.

 7. cevdet

  16 Ocak 2017 at 15:35

  merhaba ben konut kredimi 90 ncı gün 1 taksidini saat 22:10 da ödedim. fakat banka 19:45 de merkeze göndermişler. şimdide yasal takibe girdiğimi ya peşin yada %10 nu peşin geri kalanı 3 taksitle ödeyebileceğimi söylüyorlar. yazılı tebligat ta gelmedi. avukata durumu izah ediyorum ama kabul etmiyorlar (gerekirse 24 ay taksite bölün diyorum) bu durumdan nasıl kurtulabilirim bir yol var mı

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:36

   Cevdet Bey,

   Aslında Bankalar tam 90. gün kanuni takip hesaplarına aktarmaz. Genelde bu işlem 90. günün dolduğu ayın son günü avukata gönderilir. Muhtemelen siz o tarihi ayın son gününe de denk getirerek ödeme yaptınız. Bu durumda (eğer dosya avukata gitmişse) avukat masrafını almak isteyecektir. Eğer Banka isterse tutarı taksitlendiredebilir, kanuni takip kaydı koydurmayadabilir. Bence kartınızın veya kredinizin bağlı bulunduğu şube müdürü ile görüşüp, durumu çözmeye çalışın. Eğer isterse yardımcı olacaktır.

 8. Ali Yıldız

  17 Ocak 2017 at 12:10

  Kredi borcu olan ne kadar çok insanımız varmış Krediyi çekipte sıkıntıya düşen kul yok kurban olduğum Yüce Allah ne diyor: Faiz malı mahveder sadaka malı bereketlendirir üstelik faize buluşan Allah ve Resûl’üne (haşa) savaş açmış sayılır…

  Rabbim affetsin bizleri ve borçtan kurtarıp tekrar faize meylettirmesin

  • Banka Notu

   17 Ocak 2017 at 22:26

   Ali Bey,

   Maalesef günümüzde birçok insan gerek finansal işlerini belirli bir vadeye yayarak paranın maliyetini azaltmak için gerekse gerçekten ihtiyacı olmayan şeyleri ihtiyaç haline getirdiği için borçlanıyor. Önemli olan çekeceğiniz kredinizin nereye harcandığıdır. Eğer bir yatırım ve/veya ticarete giren işletme sermayesi olarak kullanıyorsa gayet mantıklıdır diye düşünüyorum.

 9. sevgi

  25 Ocak 2017 at 17:39

  merhaba bir kaç bankaya ticari kredi borcum var ve 1 aydır geciktirmiş durumdayım ne kadar süre sonra icra işlemi başlatılır yada ne gibi yaptırımda bulunurlar saygılarımla

  • Banka Notu

   25 Ocak 2017 at 21:07

   Sevgi Hanım,

   Ticari kredilerde Bankanın 1 günlük gecikmede bile krediyi geri çağırma ve/veya takibe vermeye hakkı bulunmaktadır. Ancak pratikteki işlem 90 gün beklemek yönündedir. Taksitli krediniz varsa 3. taksidi, rotatif (bch), spot veya iskonto kredisi gibi krediler kullanıyorsanız taahhüt ettiğiniz kredi vadesinin üzerine 90 gün hesaplayın.

 10. Ayfer

  6 Şubat 2017 at 08:55

  Merhaba 58 günlük bir konut kredim geçikmede bir hafta içinde ödeme gerçekleştirecek sıkıntı olurmu acaba. Kaç güne kadar banka bekletiyor öğrenebilirim?

  • Banka Notu

   11 Şubat 2017 at 08:45

   Ayfer Hanım,

   Ticari kredilerde gecikme gün sayısı gibi bir şey yok. Ancak siz bir konut kredisi (tüketici kredisi, bireysel kredi) kullanmışsınız.
   Bu tip krediler bireysel kredi niteliğinde olduğu için Bankalar istedikleri an kanuni takip uygulamasını yapamıyorlar.
   Konut kredisi ne zaman takibe gider sorusunun yanıtı 90 gündür.

 11. Sindy

  26 Şubat 2017 at 21:36

  Ticari kredisi icin odeme gunu 90.gune geldiginde hafta sonu olmasinin bir farki var midir yoksa hafta ici olmasi sart degil midir

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:49

   Sindy,

   Ticari kredilerde 90 gün beklenmesine bile gerek yoktur. Banka isterse 2. günden itibaren sizi takibe atabilir. Onun için hafta içi, hafta sonu vs. gibi bir algınız olmasın. Öğrenmek istediğiniz gecikme gün sayısı sayılırken hafta sonu sayılıyor mu sorusuysa cevabınız evet olur. Gecikme günü hesaplanırken iş günü değil, gün hesabı yapılmaktadır.

 12. Alp

  27 Şubat 2017 at 14:04

  Ben bankadan kredi aldim hic odeyemedim avukata verilmeden beni aradilar benim bu avukata verilme olayini erteleme sansim var mi 1 ay sknra komple kapatabilirim

  • Banka Notu

   5 Mart 2017 at 22:51

   Alp Bey,

   Eğer bir kredi dosyası avukata aktarılmış ve kanuni takip sayısını Banka nezdinde doldurmuşsa bundan sonrasını Banka şubesi ile değil dosyanın atanmış olduğu Banka avukatı ile yapmalısınız. Banka avukatı sizi kendi masraflarını da dahil ederek bir ödeme planına bağlayabilir.

 13. Alev

  20 Nisan 2017 at 09:56

  Merhabalar bankadan ihtiyaç kredisi çektim fakat ödemekte güçlük çektiğimden ödeyemedim yasal takibe düşecek ben icraya düşsün ve maaşımdan kesilsin istiyorum çünkü devlet memuruyum ve düzenli gelirim var bunu evime icra gelmeden kirada oturuyorum zaten maaşımdan kesinti yapılmaya başlanmasını nasıl hangi aşamada sağlayabilirim

  • Banka Notu

   21 Nisan 2017 at 12:17

   Alev Hanım,

   90 günlük ödeme düzensizliğinden sonra kredi dosyası Banka avukatına atanır.
   Banka avukatı kredi borçlusu hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra maaşı ve üzerine kayıtlı eşya/gayrimenkullerle ilgili hukuki yollara başvurur. Ancak bu süreçten önce mutlaka sizinle iletişim kurup bir ödeme planı uzlaşması içine girer. Haciz ve İcra aşamasına gelmeden Banka avukatıyla uzlaşabilirsiniz.

 14. mügee

  20 Nisan 2017 at 13:33

  Ben icralık oldum bankadan 20 bin lira faiziyle 25000 lira kredi çektim. nerdeyse 10 aydır ödeme yapamıyorum ve icralık oldum şu anda avukatlar benden 7 buçuk milyar yatırmamı istiyorlar ama param yok çalışıyorum durumumuz iyi olmadığı için ödeme yapamadım bankaya tek korktuğum maaşıma el koyması bunu önlemek için ne yapabilirim evim arabam yok icracılar gelirse eşyalarımı alırlarmı lütfen yardım edin.

  • Banka Notu

   21 Nisan 2017 at 12:16

   Müge Hanım,

   Avukata devir olmuş dosyadan sonra Banka haciz ve icra işlemlerini hukuken başlatır.
   Bu durumda üzerinize kayıtlı olan eşyaların haczine ve/veya maaşınızın belirli bir kısmına bloke koydurma gibi seçenekleri hukuken doğabilir.
   Avukat ile görüşüp uzlaşma yollarını değerlendirmenizi öneririm.

 15. cem

  27 Nisan 2017 at 21:16

  yil önce kredi cekmistim ödeyemedim suan yurt disindayim acba halen aldigim kredi yüzüden Türkiyeye geldigim zaman problemler karsima cikabilirmi simdiden tesekkürler

  • Banka Notu

   1 Mayıs 2017 at 12:33

   Cem Bey,

   Aldığınız kredi Türkiye’deki bankacılık uygulaması ve borçlar kanunu gereği 91 gün sonra takibe başlanmak üzere Banka avukatlarına verilir ve kanuni süreç başlatılır.

 16. ersin

  20 Mayıs 2017 at 22:49

  ben 50 bin ticari kredi kullandım kredimi 25 bine kadar ödedim ancak işlerimi kötü gitmesinden ötürü işyerimi kapatmak zorunda kaldım bankaya iki arabam hacizli idi bitanesini yakalatıp yok pahasına sattı ben kendileriyle ne kadar iletişime geçip kredime yeni bi ödeme planı istedimsede asla benimle uzlaşma yoluna gitmedi avukat ben icralık olalı 6 ay oldu arabam satıldığı halde borcum çektiğim kredininde üstüne çıktı benim sorum anlaşmak istediğim halde benimle uzlaşmıyor bu durum için yasal olarak yapacak hiç bir şeyim yokmu cevabınız için şimdiden teşekkurler

  • Banka Notu

   22 Mayıs 2017 at 14:57

   Ersin Bey,

   Yasal yolu takip edip/etmemek, yeni bir ödeme planı ile taahhüt imzalatmak Banka avukatlarının elinde.
   İsterlerse bu yolu takip etmez ve Banka alacağını hukuki süreç ile almayı tercih edebilir.

 17. Ercan

  23 Mayıs 2017 at 12:58

  Kredil ile aldığım aracın 5 taksitini yatıramadım çevirmeye girip aracım bağlandı ne yapmam gerekiyor otoparktan banka tarafından gelip alındı araç

  • Banka Notu

   25 Mayıs 2017 at 11:11

   Ercan Bey,

   Kredi 3 ay ödenmezse takip işlemleri başlar ve süreç hukuki boyuta taşınır. Yazdıklarınızdan çıkarımım olayın bu safhaya gelmiş olduğu. Hali ile aracınız Banka tarafından el konulmuştur. Eğer yeni bir ödeme planı taahhütü vermezseniz Banka aracınızı satışa çıkaracaktır. Akabinde elde ettiği satış rakamıyla da sizin kredinize ayırmış olduğu karşılığı kapatacaktır. Banka avukatlarıyla görüşüp uzlaşma yoluna gitmenizi öneririm.

 18. Fatih

  26 Mayıs 2017 at 17:57

  Yapılandırılmış olan kredi kartımın borcunu 3.ay taksidi dolacakken 1 taksidini yatırdım. Yani şuan 2 aylık borcum var. Bu ay ödemezsem 3 olacak. Ve bugün banka beni arayıp icra takibi başlatıldığını ve avukata devredileceğini söyledi. 90 gün aşmadan nasıl icra takibi başlatıyor? Bilgilendiril

  • Banka Notu

   27 Mayıs 2017 at 13:47

   Fatih Bey,

   Kredinin niteliği bireysel mi? Örneğin kart ticari nitelikli mi? Eğer bireysel nitelikli bir kredi ürünüyse 90 günü aşmadan Banka icra işlemini başlatmaz. Borcun ödenmeme süresi herhangi bir yerde 90’ı geçmişse avukata verebilir, devredebilir. Ancak borç ticari nitelikliyse Banka istediği zaman verdiği parayı geri isteyebilir.

   • Fatih

    27 Mayıs 2017 at 18:06

    Evet bireysel ama şuan 2 ay geriden geliyorum banka havukata devredildiğini söledi korkutma amaclı olabilir mi ? Tşk ederim.

    • Banka Notu

     28 Mayıs 2017 at 12:23

     Korkutma amacı olabilir.
     Avukata devredildiği an sizlere bunun bildirisi gelmeli ve aslında avukat tarafından aranmalısınız.

 19. Hakki

  5 Haziran 2017 at 03:13

  Merhaba ,

  Musterisi oldugum.bankaladan iki tane kredim var. Bu iki krediyi hep bir ay gecikmeli odesem yani mayisin borcunu haziranda haziranin borcunu temmuzda odesem banka maasima el koyabilir mi ?
  Destek icin simdiden tesekkur ederim.

  • Banka Notu

   7 Haziran 2017 at 22:00

   Hakkı Bey,

   Herhangi bir sorun olmayacaktır.
   Bankalar kredi ödemelerinde (bireysel nitelikli krediler) 90 gün ödenmeme şartı ararlar. Eğer kredinizin herhangi birisinde 90 güne varan gecikme varsa tüm kredilerinizi takibe alabilir.

 20. Niyazi

  19 Haziran 2017 at 21:39

  Yapılandırmiş oldugum bireysel kredi kartımın ödemesini bir hafta geciktirdim sekizinci gün avukat tarafından arandım ve tüm borcun kapatılmasını istedi yasal süreç 90 gün değil mi ne yapmam gerekiyor tşkler

  • Banka Notu

   20 Haziran 2017 at 09:55

   Niyazi Bey,

   Yasal süreç yapılandırılmış krediler için değil maalesef.
   Sizin krediniz zaten 90 günlük süre sonunda problem yaşayan ve yeniden canlandırılan kredi.
   Bu sürecin sonunda Bankanız avukatı kanalıyla yeni bir sözleşme alır. Bu sözleşme gereği yeniden 90 gün bekleme durumu yoktur.
   İstenilen an yasal takip sürecine geçilebilir. Bu bankanın geçmiş dönemde kazanmış olduğu bir haktır.
   Sürecin çözümü için Banka avukatı ile görüşmeniz ve durumu makul şekilde açıklamanız olacaktır.

 21. serkan

  20 Haziran 2017 at 14:15

  taşıt kredısınde takıpe dusme gun sayısı da aynı mı ıhtıyac ıle

  • Banka Notu

   22 Haziran 2017 at 16:50

   Serkan Bey,

   Taşıt kredisi bireysel nitelikli bir taşıtsa (binek oto veya ticari bilançoya işlenmeyen bir taşıt) takibe düşme gün sayısı 90’dır. İhtiyaç kredisi paralelinde işler.

   • serkan

    23 Haziran 2017 at 09:00

    bu kredimi yaklasık 5 gün gecikmeli ödedim 510 tl normal kredi önce 125 tl yatırıdım geri kalanını işte 5gün sonra ödedim hiç faiz kesintisi yapma banka faiz yaptırımının belli bir zaman aralıgı varmı peki

    • Banka Notu

     23 Haziran 2017 at 13:41

     Serkan Bey,

     510 tl taksit ödemesi olan bir kredinin 5 günlük gecikme faizi yüksek bi’şey çıkmayacaktır. Aslında 5 gün sonra ödediğiniz tutarın içinde işleyen faiz bakiyesi mevcuttur.

 22. Ayşenur

  23 Haziran 2017 at 02:12

  Öncelikle soru ve yanıtları inceledim Allah razı olsun herkeste cevap vermişsiniz benim sorum şu ben vakıf banktan 3 ayrı ihtiyaç kredisi çektim ayrı kredi kartı borcum var ihtiyaç kredilerini bir ay kredi karı borcumu 2 ay geriden ödüyorum.bunları bankaya baş vuru yaparak tüm borçlarımı bir kredide birleştirip 12 aya bölebilir miyim nişanlandım nişanlım borçlarını birleştir ben her ay öderim dedi ben de çalışıyorum zaten ondanda Allah razı olsun senin borcun benimdirde dedi kredi çektiğim banka yanaşır mı bu işe bana da cevap verirseniz sevinirim şimdiden Allah razı olsun cevabınızı mailimide atarsanız sevinirim

  • Banka Notu

   23 Haziran 2017 at 13:43

   Ayşenur Hanım,

   İstediğiniz şeyin kağıt üzerinde olması mümkün ancak buna karar verici kurum Bankadır. Durumunuzu tıpkı bize anlattığınız gibi Bankadaki müşteri temsilcinize anlatmanız gerekir. Nihayetinde hiçbir Banka tahsil edemeyeceği bir ödeme planı ile müşterisini başbaşa bırakmak istemeyecektir.

 23. Kağan

  7 Temmuz 2017 at 10:59

  Kredimi sürekli gecikmeli ödüyorum.şuan ki gecikme 50 gün banka ödemezsen avukata devredeceğini söylüyor bu mümkün mü.yani 90 gün olması daha

  • Banka Notu

   10 Temmuz 2017 at 14:34

   Kağan Bey,

   Kullanmış olduğunuz kredi bireysel nitelikli bir krediyse hukuken takibe atılması mümkün değildir.
   Tek şart kredinin herhangi bir döneminde 90 günlük bir gecikme yaratmamanız gerekli.

 24. kadir

  10 Temmuz 2017 at 15:20

  merhaba..bireysel kredi mi önceden 3.taksit gelmeden yapılandırma yaptım.Şimdi ise 60 günlük bir gecikme var. Yani 3.taksit bugün kafama takılan 90 gün süresi. benim avukatlık olmam veya icra gelmesi zamani ne? Tabiki kısa sürede bulabilirsem enaz bir taksit ödemek..saygılar.

  • Banka Notu

   12 Temmuz 2017 at 12:26

   Kadir Bey,

   Yapılandırma kredilerinde Bankanız istediği an hukuki sürece başlayabilmektedir.
   Maksat kredinin tahsilatını sağlamak olduğu için isterse 90 güne gecikmeye kadar takibe atmaz. (Bankacılık deyimiyle havuzda yüzdürebilir.)
   Ancak en kısa sürede 1 taksit ödeyerek gecikmenizi gidermenizi tavsiye ediyorum.

 25. Burhan

  24 Temmuz 2017 at 07:44

  Benim kredi borcum var ayda en fazla kaç taksit yatırabilirim 11000₺ yarısını yatırmak istiyorum

 26. hasan

  25 Temmuz 2017 at 14:28

  merhaba .kartan 1822tlik alış veriş yaptım.2 aya böldük bunun 800tlsini ödedim. ondan sonra kaç ay ödemezsen hiçra olurum? yani ne zaman sorun cıkmaya başlar?

  • Banka Notu

   27 Temmuz 2017 at 17:53

   Hasan Bey,

   Bireysel kredi kartlarında da, kredi ödemelerinde de hukuki süreç 90 günlük gecikmeden sonra başlar. Kredi kartı gecikmesi 3 dönemi bulduğu an avukat süreci başlatılır.

 27. nil

  28 Temmuz 2017 at 16:47

  garanti bankası aracılığıyla araç kredisi aldım fakat bazı bnedenlerden dolayı kredimi aksattım bu süre zarfında banka aracılıyla aranıldım fakat ödeme yapamadım belli zaman aralıklarında heseba para yatırdım fakat en son bugün itibariyle bankadan cıkıp avukat lık olduğum sölenildi eve gelen herhangi bi uyarı yada ödeme ibrazı yok en son 1 ay önce ödeme yaptım fakat bugün itibariyle kalan tüm borcum istenildi napmalıyım taksitlendirmede yapılmıyormuş

  • Banka Notu

   31 Temmuz 2017 at 14:20

   Nil Hanım,

   Önemli olan ne kadar tutar yatırdığınızdan ziyade kaç günlük bir gecikme yaşadığınız.
   Çünkü bireysel tüketici kredilerinde (taşıt, konut vb krediler de buna dahil) 90 günlük gecikme sonrasında kanuni takip/avukatlık süreci başlar.
   Özellikle krediniz taşıt kredisi olması nedeniyle, banka elindeki taşıt rehnini kullanarak taşıtın satışını yapıp kredisini tahsil ettirebilir.

 28. Selocan

  2 Ağustos 2017 at 04:27

  Benim ocak ayında konut kredim 91.Günde 1 taksit ödemek istedim fakat kredim bozulmuştu. Bankaya gittim bana 4 taksit ödersen gecikme kalmaz ise yeniden yapılandırırız dedi bende ödedim ve bir hafta sonra kredim aktif hale geldi şu anda da ekonomik sıkıntılardan dolayı 80-85. Günlerde kredimin 1taksidini ödüyorum geçen cuma günü ödedim bir taksidi 55 güne çektim tekrar ödeme yapmamı istiyor yoksa avukata verecem diyor 36 taksitten 10 taksit kalmış banka bu durumda birşey yapabilirmi ve banka taksitlerimi yeniden yapılandırmada hiç bir evrağa imza attırmadı yani kredimin yapılandırılmış olup olmadığınıda bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2017 at 16:35

   Selami Bey,

   Kredinin son durumu konut kredisi mi yoksa yapılandırma yapılan konut teminatlı ihtiyaç kredisi mi?
   Her iki durumda da süreç değişecektir. Eğer yapılandırma kredisine çevrilmişse Banka istediği an artık avukat takip aşamasına gönderebilir. Yok konut kredisinde kalmışsa 90 gün raddesine gelmeden (bireysel nitelikli bir kredi olduğu için) avukata gönderemez.

 29. Selocan

  2 Ağustos 2017 at 04:34

  Not: yapılandırılma yapılmış isede de diğer ödeme Taksidim le birebir yani taksitlendirme de artmadı faizde sanki bozulmamış gibi hissettim

 30. serkan

  7 Ağustos 2017 at 16:48

  yıl sonuna kadar ıkı tane kredılerımde bir aylık ödemesini içerde bırakarak ödeme yapıcam bankalar sorun yaratırmı bu durumda

  • Banka Notu

   10 Ağustos 2017 at 12:24

   Serkan Bey,

   Kullanmış olduğunuz kredinin tipi nedir?
   Ticari bir kredi kullanmışsanız sorun yaratabilir. Ancak bireysel nitelikli bir kredi kullanmışsanız kredinizde 90 gün gecikme yaşamadan herhangi bir işlem yapmayacaklardır.

   • serkan

    10 Ağustos 2017 at 16:25

    en parada breysel garantide taşıt kredisi var bunları bir ay içerden ödücem yıl sonuna kadar sorun çıkartmaz ins bankacı dostlar

 31. erol

  18 Ağustos 2017 at 10:20

  merhaba benin 39. taksit konut kredim 07.07… 40. taksit 07.08 geldi ve geçti bile. hala ödemedim.. kaç gün daha sürem var.. bireysel konut kredisi.. yani galiba 60 gün oldu üstünede 10 gün geçmiş gibi 70 gün toplamda eğer yanlış hesap yapmıyorsam..

  • Banka Notu

   24 Ağustos 2017 at 14:17

   Erol Bey,

   Toplamda 90 günlük gecikme hangi güne denk geliyor bunu hesaplayın lütfen.
   Bireysel nitelikli kredilerde 90 günlük gecikme kanuni/yasal sınırdır.

 32. Ugur

  25 Ağustos 2017 at 03:16

  Bankada iki tane bireysel ihtiyaç kredim mevcut birini düzenli ödüyorum ama diğer kredimi ekonomik durumdan dolayı zorlanıyorum.orneğin Eylül ödemesini aksatıp Ekim ayında ikisini birden değilde tek taksitini odesem ve Kasım ayındada ekim ayının ödemesini yapsam sıkıntı olur mu?

  • Banka Notu

   2 Eylül 2017 at 12:37

   Uğur Bey,

   Yapabilirsiniz.
   Bireysel nitelikli kredilerde takip süresi 90 gündür.
   Bu süreyi aksatmamanız en önemli ayrıntı.
   Ancak fazla faiz ödememek için de en kısa zamanda gecikmelerinizi gidermenizi tavsiye ediyorum.

   • Ugur

    5 Eylül 2017 at 02:38

    1065tl ve %1.16 faiz oranla ödemiş olduğum krediyi iki ay geciktirmis olsam ne kadar ödemek zorunda kalırım

 33. Cihan

  13 Eylül 2017 at 15:17

  Merhaba konut kredimi 4 5 gün geç ödersem herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım icra takibi avukat gibi 5 günlük gecikmenin faizi ne olur 1.000 ödüyorum.

 34. Burcu

  14 Eylül 2017 at 20:22

  Merhaba.araç kredimi 90.gün ödesem avukatlık olur muyum? Ve ya 90.gün saat kaça kadar ödemem gerekir.teşekkür ederim.

 35. mehmet

  8 Ekim 2017 at 15:54

  merhabalar ben sözleşeli memurum 90bin vakıfbanka borcum var 5 parça halinde biri kredi kartı kredi kartını ödeyemedim 90 gün dolmak üzere hemen haczi gelir mi birde bütün borcuma haciz gelecek diye biliyorum.2 aydırda maaş hesabım blokeli ihtiyaç kredilerimde var geçinemiyorum.maaşın 4 te biri kesilsinde artık evime ekmek götürebileyim.

 36. mehmet

  8 Ekim 2017 at 15:55

  sözleşmeli memur borcunu bildirmez ve haciz yazısı kuruma gelirse işten atılır mı?

 37. Nida

  9 Kasım 2017 at 10:16

  Merhabalar ben kredimi 3 aydır yatıramadım bu durumda nolur.

  • Banka Notu

   19 Kasım 2017 at 13:19

   Nida Hanım,

   Kredinizin 90 günü takip eden ayın sonunda takibe gitmesi beklenir.
   Bu durumda borcunuzu artık Bankanın avukatı takip edecektir.
   Tarafınıza haciz, icra gibi bir takım yasal süreç gelecek ve mevcut borcunuzun üzerine avukat vekalet masrafları ödemek durumunda kalacaksınız.

 38. HALİL

  14 Kasım 2017 at 17:33

  İyi günler acil yardım garanti bankasına 3750 tl kredi kartı borcum ve 2000 tl kredi borcum var.İkisi de 90 günü geçti çalışmıyorum işlerim kötü gitti ne yapabilirim bankayı aradım avukat ile görüşün dedi avukat ile pazarlık yapabilir miyim?annem ile kalıyorum üstümde mal hiç bir şey yok.aylık gelirimiz annemin maaşı ve kira da olan annemin evi var toplam 2000 tl .750 tl ile Benim 1250 annemin …
  Her ay 750 tl ödeyebilirim…

  • Banka Notu

   19 Kasım 2017 at 13:12

   Halil Bey,

   90 günü aştığı için Bankanız krediyi avukatına devretmiştir.
   Avukatla görüşüp borcunuzun taksitlendirilmesini ve/veya farklı bir ödeme planıyla ödenmesini talep edebilirsiniz.

 39. MURAT

  23 Kasım 2017 at 12:03

  merhaba.1. sorum:5 bankada bireysel kredi borcum,4 tane kredi kartı borcum var.bankalar bu borçları ödememin imkansız olduğunu düşünüp riske girmemek için 90 günden önce icra koyabilir mi?2. sorum:90 günlük süre ilk gecikmenin yaşandığı taksit günü itibariyle mi başlar?yani ortalama 4. taksit gecikmede mi başlar?3. sorum,taksitlerde daha önceden 2 günlük gecikme yaşamıştım.daha sonra düzenli ödemiştim.bu 2 gün 90 günlük süreyi nasıl etkiler.

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 10:13

   Murat Bey,

   90 gün kredinin taksit gününün ertesi gününden başlar. Örneğin 22 Aralık 2017 taksit günüyse ve ödeme yapmamışsanız 23 Aralık 2017 ilk gündür ve 90 sayımı için 1 demiş olursunuz. Bankanız 91. gün itibariyle sizi avukata devretmek için işlemlere başlayabilir.

 40. serkan

  14 Aralık 2017 at 13:18

  kolay gelsin geçen sene bankadan kullandığım 65000 tl bch kredisini senesonu geldi ödeyemiyeceğim teminatlı olarak 3 hisseli evi vermiştik banka bunu taksite bölermi acaba bir çıkar yol arıyorum lütfen yardım edin bu zamana kadar kredim kredi kartlarım ödedim sıkıntım yok ama kredi vermeyiz diyorlar

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 08:46

   Serkan Bey,

   Bu tip durumlarda Bankanızla konuşmanızın faydası var.
   Çünkü seyyal olmayan veya kapatılmayan BCH kredilerinde Bankalar taksitli krediye dönüp, kredinin tahsilatını sağlamak isteyebiliyor. Özellikle sizin gibi daha önceden teminat verilmişse yapmamak için neden yok gibi duruyor.

 41. Ceren Demir

  26 Aralık 2017 at 11:40

  Ev kredisi borcum 62.günde. Banka beni arayarak bugün 5 e kadar ödeme yapılmazsa avukata devredeceklerini söylediler. Bunu gerçekten yapabilirler yoksa tehditi ediyorlar.Sıkıntım olduğunu dile getirdim ama hiç ilgilenmediler.

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:58

   Ceren Hanım,

   Korkutuyorlar.
   Konut kredileri bireysel nitelikli bir kredi olduğu için 91. gün takibe gitmektedir.

 42. Ahmet Can

  27 Aralık 2017 at 12:30

  Merhabalar renault finasman şirketi orfin finanstan taşıt kredisi aldık 50 günlük gecikmedeyin arayıp 2 gün içinde ödeme olmazsa takibe düşecegini söylüyorlar 90 gün kuralı bunlar da geçerli değilmi.

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:57

   Ahmet Bey,

   Geçerlidir.
   Ticari kredi değilse 91. gün kuralı hukuki bir kuraldır.

 43. Orhan

  8 Ocak 2018 at 02:12

  Merhaba ben ben bireysel 1500 tl 2000 tl 3000 tl ve 5000 tl olarak 4 adet kredi çektim her ayın 20sinde ödüyorum ama son iki aydır ödemedim 3. Taksidim de bu ayın 20 sinde gelecek eve bankadan avukat zarfı yollamışlar 30 gün süre vermişler ayın 20sinde iki taksit yatırırsam bu süreçte beni neler bekliyor

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:25

   Orhan Bey,

   Eğer kredilerinizden herhangi birisi 91. günü bulursa tüm kredilerinizin takibe atılması söz konusudur.
   Avukat tüm borçlarla ilgili icra/haciz işlemlerine başlayacaktır.

 44. Serkan

  8 Ocak 2018 at 18:23

  Merhaba banka kredim icin yapilandirma yaptim odemedigim icin 45.gunde duzenli odemeye devam ettim.Suan icin yasal odememe siniri kacgundur. 90 gun mu?

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:21

   Serkan Bey,

   Bireysel nitelikli kredilerde takibe gitme raddesi 91. gündür.
   91. gününden itibaren Bankanız dosyanızı avukata verecektir.

 45. Caner

  12 Ocak 2018 at 20:21

  Ticari kiredi cektim arac kiredisi 90 gunu asti bnka ne gibi durumlar olur cvp bkliyom teşekkür ederiz

  • Banka Notu

   13 Ocak 2018 at 13:12

   Caner Bey,

   Ticari kredinin takibe atılması için 90 gün beklenmesi gerekmez.
   Banka isterse 1. günündeki gecikmeden itibaren takibe gönderebilir. Ancak 90. gün herhangi bir şey beklenmeden takibe atılan gündür.
   İşlem ilk önce Banka avukatına gider. Banka avukatı kendi masraflarını da alarak sana bir takip dosyası açar ve icra, haciz işlemlerini başlatır.

 46. Ihsan

  14 Ocak 2018 at 02:00

  Mrb ben ihsan konut kredisini esnek faizle 1500 lira öderken tekrar yapilandirdim ve 2850 çektim ama fel gorki busefer de maddi sıkıntı içine girdim ve 30 gun ödeyemedim sora pisman olduğumu borcumu tekrar esnek ödeme olarak yapmak istediğimi soledin gecikmedeki tüm borçlarını kapat ole gel diyorlar saten diyorlar bankayla konuşup borcumu tekrar yapılandırıp esnek yapmak işitiyorum o günün faizleriyle ama banka yanaşmıyor ne yapmam lazım hepsini werecek gucumde yok sıkıştım kaldım başka bankaya esnek ödeme olarak yapilandirabilirmiyim acaba

  • Ihsan

   14 Ocak 2018 at 02:06

   Yapilandirdim derken borçtan gecikmeden değil sadece faizi değil ana para artı faiz ödemek için kendi isteğimle yapilandirdim şimdilik 30 gün 15 inde dolacak tekrar yapılandırmaya ilgli bankayla bidaha konuşacak esnek yapmaları için

 47. Hakan Ateş

  18 Ocak 2018 at 14:17

  Merhabalar.Benim konut kredinin 60 günlük gecikmesi var mesaj geldi dosyanız alacak servisine devr edildi diye yani avukata mi verilmiş ne yapmam gerekiyor 90 gün dolmadan iki taksit ödeyeceğim dosya avukatteyken 90 gün dolmadan iki taklidini ödemem kabul olurmu yardım için tesekkurlee

 48. Halil

  24 Ocak 2018 at 20:15

  Merhaba. Ben kredi borcumu 55 gündür odeyemedim.ayin 1inde 2 ay gecikmeye girecek ben maaşimi aynı bankadan alıyorum son aylarda ailevi nedenlerden dolayı gecikmeye girmeye başladım banka beni aradı ve gün verdi eğer odemezseniz banka bütün borçlardan sorumlu tutacak dedi. 40 bin toplam borç. Ödemeye uğraşıyorum eğer dedikleri günden sonra odersem sorun olurmu hepsini talep ederlemi 2 ay gecikmedeyim 90 gün olmadı daha cevaplarsaniz sevinirim

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 12:08

   Halil Bey,

   Bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanmışsanız toplamda 90 gün gecikmeyi bulmanız gerekmektedir.
   Eğer ödemeleriniz düzensiz olarak devam edecek ve ödeme güçlüğü çekiyorsanız aslında Bankanız ile konuşup ödeme planını daha ödenir hale getirmek için yapılandırma kredisi talep edebilirsiniz. Bu sayede gecikmeleriniz de düzene girecek, kredi notunuz da düşmeyecektir.

 49. Aliak

  25 Ocak 2018 at 00:24

  İyi günler kolay gelsin ben araç kredisi kullandım işlerim ters düştü her ay değilde 1.5 ayda bir taksit ödüyorum arabamı elimden alırlarmı böyle giderse

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 12:06

   Ali Bey,

   Taşıt kredisi bireysel nitelikli bir kredidir.
   Eğer vergi levhanız üzerinden, ticari nitelikli bir taşıt kredisi kullanmamışsanız 90 günlük gecikme sonrası takip işlemleri başlayacaktır.

 50. ali kemal

  26 Ocak 2018 at 13:48

  Merhaba ben kooperatif nezdinde halk bankasından ticari kredi kullandım daha önce de 50-60 gün gecikmelerim oluyodu ama 2 taksit yatırdım. şimdi ise sadece 25 gün gecilkme olmasına rağmen kooperatif para bizden çekildi biz sen 2 sonra avukata verecez diyor 90 gün kuralı varmıydı yokmuydu

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 10:15

   Ali Kemal Bey,

   Kooperatifler üzerinden çekilen krediler ticari nitelikli kredilerdir.
   Bu tip kredilerde Bankalar 90 günlük gecikmeyi beklemek zorunda değillerdir.
   Gecikmenin ilk gününden itibaren istedikleri zaman tüm riskini firmadan geri isteyebilir.

 51. Emre

  29 Ocak 2018 at 10:54

  Kredilerim 2 ay gecikmesine girdi öbür ay 2 ay taksidini birden ödesem bi sorun olurmu

  • Emre

   29 Ocak 2018 at 10:56

   Bankayı aradı bankaciya dedim maaşı alamadık dedim oda dedi kredinizin hepsini isteye bilir ler bende dedim taksit odeyemiyorumki hepsini nasil ödeyin bi sorun olurmu

 52. Hüseyin

  29 Ocak 2018 at 23:55

  Merhaba benim bankada son 2 taksdim kaldı taksit zamanı 93 gün gecikti avukata düşmüşmüdür dosya ne yapmam gerekiyor

 53. Serpil

  5 Şubat 2018 at 20:00

  Merhaba benim bireysel kredim 88.güne denk geldi ve ben 750 tl sini yatırdım 250 tl kaldı akşam atm den denedim yatıramadım 90. Gün pazara denk geliyor 91.gün dosyanız 88.gün cuma takibe düştü dediler ne yapmalıyım

 54. Cenk

  7 Şubat 2018 at 21:46

  Merhabalar is bankasından kullanmış olduğum kredinin taksiti 26.12.2017 de olmasına rağmen ben hala ödeme yapmadım.15.03.2018 de bir taksitinin ödemesini yapsam icradan kurtulabilirmiyim.

 55. Kaan

  8 Şubat 2018 at 10:46

  Merhaba ben kredı kullandım 90. Gun gectı banka cagırdı konusalım diye acaba su an banka beni 5 yıl surecek kara listeye aldımj yoksa anlasma olmazsamı alacak tskler

 56. lütfü yak

  8 Şubat 2018 at 16:38

  merhaba ticari işletmem için cektıgım ticari kredimi ödeyemedım kartımdan cektım kartan lımıt bıtınce kmh dan cektım dırendıgım kadar dırendım baska bırkac bankadanda kısa sure aralıklarla kredi kredi kartı gıbı başvurular yapıp a bandan aldım b banka yatırdım artık ne limit kaldı ne kredı veren banka dükkanıda bu gidişte kapatcam olurda para bulamas isem üstümde kayıtlı mal tasınmaz falan yok evime haciz gelmesi dısında cok basvurup yapıp para çektiğim için suc gibi gözükürmü tesekkurler

 57. Tayfun

  16 Şubat 2018 at 00:16

  150 bin tl ticari kredi kullandim dukkani ipotek biraktim ve 15 aydır duzenli taksitlerini ödüyorum ödeme yaptıkça acılan limitten 100.000 tl bch kredisi kullandım 6 ay sonunda bch kapanması gerekiyor yani 100 bin yatırmam gerek sonrasında banka tekrar yatırılan o 100 bini bch kredisi olarak verecek. Ama sanırım nisan ayina kadar bu parayı bulamiyicam nasıl bir yol izlemeliyim aldığım 100 bin lik bch kredisi devam etsin faizlerini ödemeye raziyim
  Teşekkürker

 58. Tayfun

  16 Şubat 2018 at 00:17

  Selamlar
  150 bin tl ticari kredi kullandim dukkani ipotek biraktim ve 15 aydır duzenli taksitlerini ödüyorum ödeme yaptıkça acılan limitten 100.000 tl bch kredisi kullandım 6 ay sonunda bch kapanması gerekiyor yani 100 bin yatırmam gerek sonrasında banka tekrar yatırılan o 100 bini bch kredisi olarak verecek. Ama sanırım nisan ayina kadar bu parayı bulamiyicam nasıl bir yol izlemeliyim aldığım 100 bin lik bch kredisi devam etsin faizlerini ödemeye raziyim
  Teşekkürker

 59. İbrahim

  16 Şubat 2018 at 19:04

  Merhaba durumum aynı Lütfü Yak bey gibi ticari kredi,bireysel krediler kartlar yani son demine kadar herşeyden faydalanmak zorunda kaldım ama birtürlü belimi doğrultamadim ve üzülerek şimdi pes etmek zorunda kaldım ve cok endişeleniyorum farklı yargılanirım diye çunkü ticari kredilerdende bitanesinin sadece ilk taksidini odeyebildim… Saygılar

 60. murat

  19 Şubat 2018 at 11:39

  merhaba benim sorum şu şekilde olacak. bireysel kredi borcumu 1 ay gecikmeli ödemem sorun olur mu. 12. ayı ödedim ve önümde 36 ay daha taksit var 13. aydan itibaren 13 ayda ödemeyip 14. aydan itibaren devam etmem sorun olur mu ondan sonra hiç aksatmasam 90 günlük süre dolmuş olur mu taksit bitene kadar

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+