Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Eve Haciz Gelir mi?

Günümüzde Kredi Kartı almak eskisi gibi kolay değil. Yeni çıkan BDDK kararı gereği artık elde edilen resmi gelire (bordro, vergi matrahı vs.) göre sahip olduğunuz bütün kredi kartları limitiyle ilgili sınır geldi. Cebinizdeki tüm kredi kartları limitlerinin toplamı, elde ettiğiniz resmi gelirin 4 katını geçemeyecek. Eğer gelir ispatlanmıyorsa (gayri resmi mevcutsa) toplam kredi kartı limitinin 1.000 TL’yi geçemeyeceğini biliyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz BDDK kararı daha öncesinde alınmış olan kredi kartlarını tabi ki kapsamıyor. Bu aslında kredi kartı kullanıcısına iki şekilde geriye dönüyor. Birincisi sahip olunan kredi kartı limitleri yüksek olan kredi kartı sahiplerinin kartlarını iptal ettirmemesi oldukça önemli. Zira bu limitleri yeniden almak BDDK kredi kartı limit düzenlemesi kuralına takılabilir. İkincisi kapatılan kredi kartlarından sonra başka bir bankadan onaylanması o kadar kolay değil. Alınabilmesi için banka notu yanında birçok değerlendirme kriteri mevcut.

Bankalar açısından kredi kartı bilançolarının en önemli gelirlerinden birisi olsa da bir de işin tüketici tarafı mevcut. Hayatımızın en önemli parçalarından birisi haline gelen kredi kartlarını “birçok kullanıcı bir daha geri ödenmeyecek borç” gibi görüyor ve bankanın açtığı bu limiti hunharca kullanıyor. Bu durum çoğu zaman eve gelen icra, alınan kırmızı kalem, güvenilmez kişi, iş yerine gelebilecek haciz gibi durumlara neden olabiliyor.

Kredi kartlarında da haciz süreci tıpkı Bankalara ödenmeyen diğer borçlar gibi avukat sürecine gidecektir. Kart borcu düşük olan kredi kartı borçlularına, borçtan daha fazla avukat masrafı vs. olduğu için yasal takip süreci sağlıklı başlatılıp devam ettirilmese bile kart borcu yüksek olan kişilerdeki yasal takip süreci sıkı takip edilmektedir.

Özellikle kredi kartı borcu nedeniyle eve haciz gelir mi sorusuna verilecek yanıt maalesef “evet” tir.

26 Yorum

 1. Hüseyin

  24 Kasım 2016 at 16:49

  merhaba,benim bir bankaya 20.000 tl kart borcum var ve odeyemedim. banka bunu avukata verdi ve beni birkaç defa avukat aradi.ben de borcu odeyemeyecegimi belirttim.icra takibi baslatacaklarini soylediler.zerimde ev araba hicbir sey yok.bekarim ve annemle yasiyorum.ev annemin uzerine.herhangi bir yapilandirmaya da imza atmadim. devren kiralik bi sekilde kiz ogrenci yurdu isletiyorum.bina benim degil fakat isletmecisi ben gorunuyorum. bundan dolayi isyerime haciz gelirmi? yurtta bulunan esyalar haczedilir mi bunu ogrenmek istiyorum?

  • Banka Notu

   27 Kasım 2016 at 17:59

   Hüseyin Bey,

   Öncelikli olarak bankalar tahsil edemedikleri borçların tahsil edilmesi üzerine hukuk birimlerine devrederler. Hukuk birimleri yöredeki/semtteki anlaşmalı olduğu avukata dosyayı atar ve tahsilatın sağlanması yönünde aksiyon alınmasını bekler. Bahsettiğiniz şekildeyse evinize gelip, herhangi bir şeyin haczine gidilemeyecektir. Ancak avukat işletmecisi olduğunuz (vergi levhası sizin üzerinize görünüyorsa) kız öğrenci yurdu üzerine icra kanalıyla gelip, hukuki işlem yaptırabilir. Zamanında alınmış bir kredi, nedeni ne olursa olsun, ödenmeyen bir borç var. Tavsiyem banka avukatı ile anlaşmanız. Anlaşma yapılması halinde ilgili şubenin (kredinizin açıldığı şube) müdürü faiz azaltımı veya silinmesi yoluna gidebilir.

 2. asuman

  3 Aralık 2016 at 21:47

  merhabamar benim bankalara toplam 140 bin borcum var aiemle yaşıyorum fakat ikamet adresim farklı yerde
  evimizde birer adet eşya var ailemin evine haciz için gelirlermi

  • Banka Notu

   4 Aralık 2016 at 09:50

   Asuman Hanım,

   İkamet adresiniz farklı da görünse sizi bulacaklardır. Eğer evinize ait (tapu kaydı önemlidir) herhangi bir şeyin tespiti halinde haciz işlemleri başlar. Ailenize ait bir durum söz konusuysa böyle bi’şey ile karşılaşmazsınız. Konuyu daha derinlemesine öğrenmek için borçlar hukuku veya ticaret hukuku ile ilgilenen bir avukat ile görüşmenizi önerebiliriz.

   • asuman

    4 Aralık 2016 at 12:11

    şöyle söyleyim ikamet adresim farklı yerde ailem in yanına geldim evde elektirik su doğalgaz internet herşey annemin üzerine bana ait hiçbirşey yok evimizde televixyon çamaşır makinesi bulaşık makinesi buzdolabı var hepsi 1 adet hepsinde annemin buna rağmen haciz yapıp götürürlermi

    • Banka Notu

     4 Aralık 2016 at 19:02

     Ev de sizin üzerinize değilse (örneğin kira veya aile fertlerinden birine aitse) bi’şey yapabileceklerini düşünmüyorum. Ancak yine de konu hukuki boyut taşıdığı için ehil birilerinden öğreniyor olmanız daha doğru olacaktır.

 3. Zeynep

  9 Mart 2017 at 09:22

  Merhaba…
  Birkaç bankanın gecikmeleri nedeniyle yasal takibe girdim ve borçlarımı ödemekte zorlanıyordum. Şuan A bankasından maaşımda haciz var ve maaşımın 1/4 ü bu yolla kesiliyor. Ancak diğer bankalarda süreklii aramakta ve resmen korkutarak taciz etmektedirler. A bankasına borcum devam ederken B bankası ödemeleri sırayamı giriyor? Ailemle yaşıyorum ve sadece adıma maaşım var. Ancak B bankası sürekli aramakta ve borç nedeniyle sıraya girmeyeceğini ve evdeki eşyaların hacz edilebileceği bilgisini veriyor. Bu olasılıklar arasında mıdır? yani böyle birşey yapılabilirmi? lütfen bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler.

  • Banka Notu

   12 Mart 2017 at 22:29

   Zeynep Hanım,

   Yasal olarak maalesef alamazlar. Çünkü alınabilecek tutarın tamamını A Bankası zaten almış. Bu durumda B Bankası da başvuru yapıp, A’daki riskin tahsilatından sonra sıraya girer ve borcunu tahsil etmeye çalışır.

 4. memet

  22 Mart 2017 at 15:28

  iyi günler benim kredi kartım vardı ve 500 lıra cıvarında bır mıktar ödeme yapamadım ve gecenlerde beni avukat aradı borcunuz avukata devroldu dedı borcunuzu odemezsenız ıcra takıbı baslatacagını soyledı bu kadar az bır para ıcın bana hacız gelırmı ıcra takıbı baslatabılırlermı bunu nasıl cozebılırım

  • Banka Notu

   26 Mart 2017 at 20:28

   Memet Bey,

   Ödeme yaptığınız tutar asgari ödemenin altında muhtemelen ve 90 gündürde asgari ödemeyi yapamadığınız anlamını taşıyor bu ihtar. Bankaların haciz takiplerini çok daha az tutarlar için başlattığını biliyoruz. Tavsiyemiz avukat ataması yapılan hukuk bürosunla anlaşmaya gitmeniz olacaktır.

 5. Muhammed

  17 Nisan 2017 at 23:03

  Öncelikle merhaba. Benim şuanda A bankasına 3.250 TL borcum var ve ödeyemiyorum. Üniversite öğrencisiyim ailemle yaşıyorum evimiz kira eşyalardan birer tane var sadece buzdolabı 2 tane birisi derin dondurucu eve haciz gelse bişey alabilirler mi. Ve ne kötüsü ailemin bu borçtan haberi yok. Teşekkür ederim

  • Banka Notu

   18 Nisan 2017 at 23:10

   Muhammed Bey,

   Ev sizin üzerinize olmadığı için böyle bi’şey yapamazlar. Evin içindeki icra ve eşyalara el koyma meselesi de aslında bir şekilde aşılabilir. Hukuki bir durum olduğu için bir avukat aracılığı ile destek almanız daha doğru olacaktır.

 6. Şule

  14 Mayıs 2017 at 23:36

  Merhaba ben Şule benim de borcum var fakat avukatlık oldum ve avukatla anlaşmaya vardık ben ilk ayı ödedim fakat 2 . inci ayı odeyemedim 3.üncü aya odemesi gelmek üzere ve ben kiradayim ve evde birer tane televizyon ocak ve buzdolabı bide koltuklar var bunlara haciz konur mu kisacasi eve haciz gelirmi suan tsk ederim saygilarimla

  • Banka Notu

   15 Mayıs 2017 at 13:37

   Şule Hanım,

   Bu tip durumlar tamamen hukuki ve aslında icra hukuku içeren cevaplar olduğu için cevap vermek yanıltıcı olabilir.
   Ancak Banka taahhütü gerçekleştirmediğiniz için avukatından durumu sonuçlandırmasını ve icra takibine geçilmesini talep edecektir.

 7. Emre

  5 Haziran 2017 at 21:39

  Merhaba benim iş bankasına 17000 borcum var sigortalı işte çalışıyorum maaşimdan kesiyor 4/1 yani 350 TL ödediğim halde eve hicra gelirmi

  • Banka Notu

   7 Haziran 2017 at 21:58

   Emre Bey,

   Ödeme planına bağladığınzı borçla ilgili icra işlemi uygulanmaz. Ancak banka ödemelerinde problem yaşarsanız icra işlemini başlatabilirler.

 8. Yakup

  21 Eylül 2017 at 14:11

  Merhaba is bankasina 5000 tl kredi karti borcum war suan beni arayip eve haciz islemi uygulayacagiz diyorlar bende maas haczi yapmalarini istedim ama olmadigini esden dosttan bulup odemem gerektigini soylediler ew kira we kontrati annemin uzerine haliyle faturalarda onun adina sadece benim adima internet war sonuc olarak ne yapmam grekir maas haczi yapmalari gerekmiyor mu?

  • Banka Notu

   25 Eylül 2017 at 20:17

   Yakup Bey,

   Sizin adınıza olmayan bir evden ne haczedilebilir ki?
   Maaş haczine gitmek isteyecektir Banka.
   Maksat sizin tepkinizi ölçmek diye düşünüyorum.

 9. Cemil

  1 Ekim 2017 at 14:17

  Merhaba benim sorum şu an babamın bir bankaya 6000 TL bir kredi kartı borcu var ve babamın üstüne birde kredi borcu hala bitmemiş birde evi var şöyleki babam bu kredi kartı borcunu ödeyemedi eve haciz gelirmi ( ev zaten şu anda bir başka bankanın hipotegi altında ve bu evde yasalara göre anneminde hakkı var gotunuyor her ne kadar babamın üstünde gorunsede ev ) sizce bu kredi kartı borcu odenmezse bu evin durumu ne olur

  • Banka Notu

   5 Ekim 2017 at 16:36

   Cemil Bey,

   Başka bir bankada ipotek olması, diğer bir bankanın sıraya girmesine engel değildir.
   Ancak ortada bir satış olursa öncelikli olarak ilk Banka alacağını alır ve takip işlemine başlayabilir.

 10. Emine

  2 Ekim 2017 at 12:34

  merhabalar 1 kaç bankaya kredi kartı borcumuz var ödeyemedik günlük yaşantımı zor karşılıyorum 1 tane evim var 85- 100.000 tl yapar üzerini aile şerhi koydurduk HSCB bank satış istemiş ne yapmam gerekir satışı yapabilirmi

  • Banka Notu

   5 Ekim 2017 at 16:32

   Emine Hanım,

   Koydurduğunuz şerh hukuken işe yarayabilir.
   Ancak mevcut konut daha öncesinden ipotek olarak verilmişse, banka teminatını kullanarak satışını isteyebilir ve satış gerçekleşebilir.

 11. Nurhan

  20 Kasım 2017 at 15:03

  Benim şöyle bir sorum olacak cevaplarda iz sevinirim. 2005 yılında bir bankadan kredi kartı aldım ve kart benim üzerime idi fakat harcamasını ben yapmadım babam yaptı. Kart benim üstüme fakat borç babama ait. O zaman bekardim sonra evlendim. Eşimin borç tan haberi yok daha doğrusu bende unutmuştum takı hukuk bürosundan mesaj gelene kadar. Benim ödeme gibi bir durumum yok uzerime ait hiç bir mal varlığım da yok. Bu durumda evime haciz gelirmi? teşekkür ederim.

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 10:22

   Nurhan Hanım,

   Eğer borç bir şekilde sizi bağlıyorsa resmi adresiniz (ikâmet) üzerinden haciz işlemleri başlayabilir.
   Borç babanızın üzerinizeyse aslında sizinle hiçbir şekilde iletişim kurulmamalı.

 12. ahmet gül

  21 Kasım 2017 at 10:18

  merhaba benim bir sorum olacak benim bir bankaya 10.500 tl kredi kartı bocum vardı ödeyemedim onlarda avukata verdiler dosyayı avukatla görüştüm fakat şu anda işssiz olduğumdan hala ödeyemiyorum ailemin evinde yaşıyorum bekarım ev babamın üstüne babam emekli annem asgari ücretle çalışıyor bugün bir mesaj geldi bana haciz geleceği ve evde bulunmam gerektiği eve olmasam bile çilingir ile kapının açılacağı söyleniyor adıma hiçbirşey yok benim işssizim hala bu durumda haciz gelebiliyor mu eve ?

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 10:20

   Ahmet Bey,

   İkametinizin olduğu adrese haciz işlemi başlatılabilir.
   Avukatlar gelip sizin olan eşyalarınızın haciz listesini çıkaracaktır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+