POS veya Kredi Kartı Mail Order’a Nasıl Açılır?

Mail Order işlemi kart sahibinin vermiş olduğu talimata istinaden, POS sahibinin işletmesine gitmeye gerek kalmadan, telefon talimatı veya mektup talimatı olacak şekilde alış veriş işleminin gerçekleştirilmesidir. Piyasada Mail Order işlemine MO/TO işlemleri de denmektedir.

Mail Order işlemleri bazı sektörler için can kurtarıcıdır. Örneğin turizm sektörü, seyahat acentaları, sigorta şirketleri, bayi ağına sahip olan firmalar, eğitim kurumları (özel okullar) ve sipariş ile çalışan firmaların pratikte mail order işlemini çok kullandığı görülmektedir.

Mail Order avantajları nelerdir?

Alışverişinizi gerçekleştirmek için iş yerine gitmenize gerek yoktur. Dünyanın neresinde olursanız olun e-posta veya faks işlemiyle veya yalnız bir telefon ile işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Mail Order nasıl çalışır?

Öncelikle mail order işlemini her pos sahibinde gerçekleştiremezsiniz. Mail order işlemine açık iş yeri ile bu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu iş yerlerinde çalıştıkları bankaların kabul ettiği hazır (matbu) mail order formları mevcuttur. Bu formların üzerinde almak istediği ürünün niteliği, fiyatı gibi temel bilgilerin yanı sıra kart numarası ve son kullanma tarihi gibi bilgiler yer alır. Müşteri bu formu doldurduktan sonra faks veya yazılı talimat yoluyla satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Formu gönderme işlemini faks ile yapabildiğiniz gibi bazı bankalar güvenlikli dosya transfer sistemi kurarlar ve bu transfer sistemiyle de aynı gün içinde işleminizi sonuçlandırabilirsiniz.

Mail Order güvenli mi?

Yazılı veya Telefon ile işlem sonuçlandırdığı için güvenilir bir ödeme kanalıdır. Gönderdiğiniz yazılı talimat üzerinde işlem yaptığınız tarih olacağı için, bu işlem sadece o tarih için geçerlidir. Sizin imzalamadığınız veya onaylamadığınız hiçbir şey için mail order işlemi gerçekleştirilemez.

Kredi kartımı mail order işlemine nasıl açtırırım?

Bu işlem için kartınızın sahip olduğu bankanızı aramanız gerekmektedir. İster şubeye gidin, isterseniz bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartı mail order işlemina açtırabilirsniz.

Pos cihazınız var. Mail order işlemine nasıl açtırırsınız?

Öncelikle çalıştığınız Bankanıza gidin. Mail order işlemine ait sözleşmeyi imzalayın. Şube tarafından yetkileriniz tanımlandıktan sonra mail order işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı yazar kasa de için mail order işlemi gerçekleştirebilmektedir.

 

8 Yorum

 1. meral

  26 Nisan 2017 at 17:39

  pos makinesinden mail order işlemini bankadan açtırmadan yapabilmek için bir program veya bir yol varmıdır

  • Banka Notu

   26 Nisan 2017 at 23:52

   Meral Hanım,

   Mail Order hizmetini sadece Bankalar vermemektedir. Bunu Türkiye’de PosU, PosTR gibi firmalar da aracılık hizmeti vererek çözüm sunmaktadır. Ancak maliyetleri çok daha fazla.

  • özcan

   4 Mayıs 2017 at 19:40

   meral hanım merhaba bendede bu proplem var bir şeyler bulabildinizmi

   • Banka Notu

    7 Mayıs 2017 at 10:05

    Özcan Bey,

    Mail order problemleri tam olarak nedir?

 2. Altan

  8 Haziran 2017 at 17:34

  Merhabalar benım turizm Ltd fırmam var ve maıl Order pos almak istiyorum bu mumkun mu acaba?

  • Banka Notu

   12 Haziran 2017 at 14:19

   Altan Bey,

   Mümkündür.
   Mail order işlemi için Bankalar ticari bir kredi limitinin çıkarılması talep etmektedir. Buradaki maksat olası chargeback (şarjbek) işlemlerinin önüne geçmek ve oluşacak olası zararı açılan bu kredi limitinden telafi edebilmek.

 3. EMİNE

  20 Haziran 2017 at 15:27

  MERHABALAR. BEN BİR TURİZM ŞİRKETİNE MAAŞ KARTI BİLGİLERİMİ BIRAKMIŞTIM.REZERVASYON İÇİN. LAKİN ÇEKİM OLMAMIŞ.BU MAİL ORDER OLAYI MAAŞ KARTLARINDA DA OLUYOR MU? EĞER OLUYORSA BU İŞLEMİ AÇTIRMADIĞIM SÜRECE KARTIMDAN ÇEKİM YAPAMAZLAR MI ? CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Banka Notu

   22 Haziran 2017 at 16:49

   Emine Hanım,

   Kredi kartı olmayan, sizlerin maaş kartı dediği, Bankacılıkta debit kart diye geçen kartlara da mail order işlemi yapılabilir. Ancak güvenlik gereği bu kartların da mail order’a açılması gerekir. Bunun için öncelikli olarak müşteri hizmetleri ile irtibata geçip, işleme izin vermelisiniz. Aksi halde mail order işlemini yapamayacaklardır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+