Senet karşılığı kredi nasıl alınır?

Senet karşılığı kredi talebini en çok satışlarını senet karşılığında yapan işletmeler yapmaktadır. Ancak ihtiyaçlarını her bankadan karşılayamazlar. Bunun nedeni her bankanın senedi teminat olarak kabul etmemesinden dolayıdır.

Senet karşılığı krediyi nasıl ve nereden alabilirim?

Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. İlki bankalara teminat vererek kredi kullanabilirsiniz. İkinci ise diğer finansal kuruluşlardan da alabilirsiniz. Kesinlikle ilk seçenek tavsiye edilmektedir. Diğer tarafta süreç daha sıkıntılı olacağı gibi daha da pahalıya mal olacaktır.

Senet karşılığı kredi süreci nasıl işler?

En önemli husus “senet her banka tarafından teminat” olarak kabul edilmez. Senedin çok kolay düzenlenebilmesi, hatır senedi gibi ortalıkta çok rahat dolaşması gibi nedenlerden dolayı itibar görmemektedir.

Teminat olarak kabul eden Bankaya kredi talebinde bulunmalısınız. Banka size kredi çalışması yapacaktır. Bu kredi çalışmasında sadece teminat olarak vereceğiniz senetlere bakılmayacaktır. Senet borçluları tabi ki önemlidir ancak standart kredi prosedürü işletilecek, kredi notunuz, ekran ve piyasa istihbaratınız, gerekirse işletmenizin mali verileri detaylı olarak incelendikten sonra “senet veya çek teminatlı kredi limitiniz” onaylanacaktır. Elinizdeki senedi teminat olarak kabul eden bankalara senetlerinizi tahsil veya teminata vererek başlayacaksınız. Hisseli tapuya kredi verilir mi mantığı aslında burada da geçerlidir. Teminat yapısı senetli kredide de sorgulanır. Bu limitler genelde marjlı onaylanır. Örneğin 12.000 TL teminata vermiş olduğunuz bir senet için 10.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Hangi Banka senedi teminat olarak kabul ediyor?

Ziraat Bankası, Garanti Bankası senet karşılığı kredi vermektedir. Ancak diğer bankaların da kredi vermemesi için hiçbir neden yoktur. Bunu teminat olarak kabul etmemelerin nedeni senedin kolay düzenlenmesi ve hukuki yaptırımlarının oldukça az olmasıdır. Ancak müşteri özelinde değerlendirilerek senet karşılığı kredi her banka tarafından verilebilir. İşletmenizin bilançosu bu durumu destekliyorsa durumunuz daha rahat açıklanabilecektir.

Hatta bazı senetlere ticari alacak sigortası yaptırılabiliyor. Bankalar bu tip senetleri teminata rahatlıkla alıp, kredilendirebilmektedir.

Bankaların girmediği senet kredilerine diğer finansal kuruluşlar sıcak bakıyor. Ancak burada birçok istismar söz konusu olabiliyor. Bu finansal kuruluşlarda senet karşılığı krediler oldukça pahalı. Uzak durmanızı, bankaların da teminat olarak kabul etmediği senet ile satış yapmamanızı tavsiye ederiz.

11oru veya cevap var

 1. ismail

  18 Ocak 2016 at 02:30

  kredi çekmek istiyorum

 2. Banka Notu

  19 Ocak 2016 at 11:11

  İsmail Bey,

  Kredi başvurusu için yazımızda bahsettiğimiz kredi şartlarını sağlayan Bankalara başvurularınızı yapabilirsiniz.

 3. Burak

  25 Ocak 2016 at 10:28

  Banka bana senet wercek deme skora bılan bakıyolarmı

  • Banka Notu

   20 Nisan 2016 at 15:10

   Burak Bey,

   Bankalar senet teminatlı kredi verirken mutlaka kredi skoruna ve diğer kredi şartlarına da mutlaka bakıyorlar. Burada amaç senedin kredilendirilmesi. Ortada vadesi olan bir alacak var ve banka bu alacağı iskonto ediyor mantığı ile süreç devam etmektedir.

 4. İbrahim

  7 Mart 2016 at 16:16

  İcralık oldum memurum banada verirlermi senet karşılığında acaba

  • Banka Notu

   20 Nisan 2016 at 15:09

   İbrahim Bey,

   Senet ile kredi almak KKB sicili bozuk, banka notu düşük olan kişilerde mümkün değil. Senetle alınan krediyi tefeciye verilen teminat mantığında düşünmemek gerekir. Bankalar bu senetleri kredilendirirken gerçekten ticari hayatını senet ile geçindiren kişi ve firmaları değerlendirmektedir.

 5. Nazım

  21 Mayıs 2016 at 22:06

  Ben bir firma ile gorusup kredi anlasmasina vardim bana ziraat bankasindannhesap acmam gerektgini soylediler ve parayi hesaba yatirip senetle bana parayi kullandiracaklarini ilettiler dogrulugu var mi ogrenebilirmiyim?

  • Banka Notu

   21 Mayıs 2016 at 23:20

   Nazım Bey,

   Senetle kredi kullanmak maalesef böyle bir şey değil. Sistem tam olarak şu şekilde işler : Eğer mal aldığınız firmanın bankada senet teminatı ile ticari kredi limiti varsa, imzalamış olduğunuz senetler karşılığında kredi kullanabilir. Bu durumda siz değil, senet alacaklısı olan firma kredi kullanabilir.

 6. Emrah

  11 Haziran 2016 at 22:02

  Bir arkaşıma senet karşılığında Ziraat bankasında ki kredisine kefil oldum.Kredisini ödememiş 2 yıldır ve kefil ben olduğum için şu an banka benden tahsil etmek istiyor.Evimi ipotek olarak vermiştik,şu an evim tehlikede,bu senedi aynı bankaya bozdurabilir miyim?Alacaklının üzerinde bişey yok ve sigortasız tarım işiyle uğraşıyor.Ama eşinin üzerine gayrimenkulleri var.Nasıl bir yol izlesem daha hızlı tahsil edebilirim veya edebilirmiyim?

  • Banka Notu

   12 Haziran 2016 at 18:19

   Emrah Bey,

   Maalesef bozduramazsınız. Kefil olduğunuz için banka bu borcu aynı derecede sizden tahsil edebilir ve bununla ilgili her türlü yasal hakkını arayabilir. Eşinin üzerine olan gayrimenkulleri ile banka uğraşmak istemeyebilir. Eğer tahsilat kolaylığını sizin üzerinizden yapabilecekse direkt sizin üzerinize gelebilirler. Daha sonra kefaletten dolayı oluşacak zararınızı siz ayrı bir dava açarak almaya çalışabilirsiniz.

   Gerçekten zor bir durum. Yapmanızı tavsiye edebileceğim şey şu olabilir :

   Borcunuzun bulunduğu bankanın ilgili şube müdürünle görüşün. Durumu anlatın. Eşinin üzerinde mal varlığının olduğu bilinmeyebilir. Bu konuda Bankanın avukatını şube müdürü yönlendirip, sonuçlanmasına yardımcı olabilir.

 7. Berk

  17 Temmuz 2016 at 01:38

  Merhaba bir iş adamından senet aldim 55 günlük bir senet arkasına bazi sartlar yazdı ama bana krediye cevirebilirsin dedi hatta şirketini kefil gösterdi kaşe falan basti bankada skoru iyi olan ve kredibilitesi yuksek olan birine devretsem alabilir mi ve kac günde alabilirim

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+