Değerli ziyaretçilerimiz,

BankaNotu.Com olarak bankacılık sektöründe uzmanlaşmış ekibimizle birlikte sizlere daima iyi hizmet vermeyi amaçlamaktayız. Amacımız kredi, kredi kartı, banka sorunları, kredi çekemeyenler ve benzeri problemleri olan kişilere doğru bilgiyi vermek ve yardımcı olmaktır.

Her türlü soru ve sorularınız en kısa zamanda cevaplanıyor. Dolayısıyla sorduğunuz sorunun cevabını tekrar görebilmek için sayfamızda kalmanızı tavsiye ederiz.

Saygılarımızla.

95oru veya cevap var

 1. Gökhan Zehra

  8 Kasım 2015 at 18:24

  Kredi başvurusu yapıyorum ancak reddediliyor. Çıksın diye de birkaç bankaya başvuru yaptım. Yine yine reddoldu. Bu durum kredi notumu etkiler mi?

  • Banka Notu

   8 Kasım 2015 at 18:27

   Gökhan Bey,
   Yaptığınız yanlışı birçok kişi yapıyor. Aynı kredi talebi daha önce sonuçlansın, bir banka onaylasın da işim çabuk olsun, mantığıyla birçok bankaya veriliyor. Bu da birçok defa kredi başvurusu demek KKB mantığında. Siz ihtiyacınız olan birini kullanıyorsunuz ama diğerleri kullanılmadığı için reddedilmiş kredi gibi algılanıyor kredi notunuzda.

   Dolayısı ile bir banka ret veriyorsa kredinizle ilgili lütfen birçok defa başvuru yapmayın. En önce neden reddolduğunu tespit edip, ona göre aksiyon almakta fayda var.

 2. Özay Aydoğdu

  10 Kasım 2015 at 14:01

  Kredi notu öğrenme için illa Findeks sitesini kullanmak zorunda mıyız? Ücret ödemeden kredi notu öğrenilebilir mi?

  • Banka Notu

   10 Kasım 2015 at 23:36

   Özay Bey,

   Şu an bunun üzerinde bir yazılım çalışması yapıyoruz. İnternet üzerinde de buna benzer birçok kaynak bulabilirsiniz ancak hiçbirisi gerçek KKB notunuzu (banka notunu, kredi puanınızı) yansıtmaz. Yansıtsa bile bankaların kabul ettiği referans bir değer olmaz.

   En sağlıklı olanı Findeks üzerinden kredi notu sorgulamak olacaktır.

   Kredi notunun nasıl artacağı veya düşük kredi notunun nasıl yükseltileceği konusundaki Findeks üzerindeki finansal danışmanlara para vermeyiniz. Onlar için bedava, alternatif bir kaynağız. En az onlar kadar bilgiliyiz. Sorularınızın tamamını buradan sorabilirsiniz.

 3. Ali Çetinalp

  15 Kasım 2015 at 19:17

  Kırmızı kalem yedim. Kaç ayda çıkarım?

  • Banka Notu

   15 Kasım 2015 at 23:14

   Öncelikle geçmiş olsun Ali Bey. Ekran istihbaratlarında görüntülenmemeniz için 5 yıl geçmesi gereklidir. Ancak bankaların kredi onayı için illa 5 yıl geçmesi gerekli değildir. Çoğu banka 2 yıl kriteriyle değerlendirmektedir.

 4. Eser Altaş

  16 Kasım 2015 at 19:07

  2013 yılında çeklerim yazıldı. Çek yazılması ile findeks kredi notu aynı şey mi? Çeklerden dolayı banka kara listesinden silinir miyim?

  • Banka Notu

   20 Kasım 2015 at 20:16

   Eser Bey,

   Çek performansının kötü olması KKB skoru ile doğrudan ilişkili değildir. Kredi notunuzu düşüren bir etken değildir. Ancak kredi değerlendirmesinde %100 etkendir. Kısacası şöyle örneklendirebiliriz :

   10 tane çeki yazılmış bir kişinin mevcuttaki kredi kartı, kredi ödemeleri düzenliğinden dolayı KKB skoru 1900 olabilir. Ancak yaptığı bir kredi talebinde çek karnesindeki problemi sürekli sorun olmaya devam edecektir. (Ön onaylı krediler hariç.)

   Çekler 5 yıl boyunca sorun olmaya devam edecektir. Bazı bankalar bunu 2 yıla indirgiyebilmektedir. Ancak 20 yıl önce yazılmış bir çek bile olsa bankacılar ekran istihbaratında bunları görebilmektedir.

 5. Resim Özbakır

  21 Kasım 2015 at 13:02

  Merhaba .. Çek yazılması ne demektir?

  • Banka Notu

   22 Kasım 2015 at 10:38

   Resim Bey,
   Gerek tüzel firmalar, gerekse bireysel kullanım için kişiler vadeli ödemelerinde çek kullanırlar. Çek, belirli bir tarihte üzerinde yazan tutarın ödeneceği anlamına gelir. O tarihte, çekin bağlı bulunduğu hesapta tutar yoksa çeke “karşılıksız” işlemi yapılır. Çekin yazılması bu anlama gelir. Durumun detayları da mevcuttur ancak kısa haliyle bu şekilde özetlenebilir.

 6. Ahmet Şensever

  29 Kasım 2015 at 23:28

  Pos alacağım ama her bankanın pos komisyonları farklı. Neye dikkat etmek gerekir?

  • Banka Notu

   29 Kasım 2015 at 23:29

   Ahmet Bey,

   Konuyla ilgili tamamen bir yazı yazacağız aslında. Ancak kısa yoldan şuna dikkat edebilirsiniz. Pos iki şekilde fiyatlanır. 1- Ertesi Gün 2-Blokeli. Genel itibariyle ertesi gün alınan poslar için en düşük tek çekim komisyonu arayabilirsiniz. Ancak verimsizlik (bir ayda en az ne kadar tutarda pos çekeceğiniz) komisyonlarını ve diğer ücretleri de mutlaka Bankanıza sorun.

 7. Sinem

  23 Şubat 2016 at 18:54

  Iyi akşamlar . Kredi notum 990 . Daha önce kredi çekmiştim 4000 lira . Odemelerinde aksaklık oldu ama idari takibe hiç girmedi . Kredi kartimda haziran temmuz ve ağustos aylarında 3 dönem gecikmeye girmişti. Ondan sonra da 1 2 dönem gecikmeler olmuştu yine. Bankası aradigimda 6 ay içinde düzensiz ödeme var demişti ama bunu 3 dönem gecikme için mi yoksa diğerleri için mi demiş olabilirler. 3 aydır odemelerim düzenli hesabımda da sürekli bir miktar para duruyor . 25 bin lira Kredi çekmek istiyorum tekrardan. Sizce sonuç ne olur

  • Banka Notu

   3 Mart 2016 at 23:41

   Sinem Hanım,

   900 puan gerçekten ortalamanın oldukça altında bir KKB skoru. Öncelikle bu skoru yukarıya çekmeden hiçbir başvuru yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü yapacağınız her başvuru “reddedilme” ya da “çıkan kredi tutarının yetersizliğinden dolayı kullanmama” gibi nedenlerden dolayı skorunuzu daha da aşağıya çekecektir. İlk yapacağınız şey puanınızı yükseltmek. Mevcutta kartlarınız veya kredileriniz varsa bu oldukça avantajlı bir durum. 3 veya 4 ay boyunca, kredi kartlarınızın en kötü asgari tutarlarını mutlaka yatırın. Krediniz varsa taksitlerinizi 1 gün bile geciktirmeyin. 4 aylık bu süreçte puanınızı yukarıya (1.200 seviyelerine) çekebilirsiniz.

   25.000 TL kredi talebinizi, KKB skorunuzu yukarıya çekmeden yapmamanızı tavsiye ederiz.

 8. Mustafa

  11 Nisan 2016 at 16:31

  Kolay gelsin bende bilmeyerek 10 yakın bankaya baş vurdum red aldim hep bir.daha bas vuru için ne kadar beklemem gerek

  • Banka Notu

   18 Nisan 2016 at 23:28

   Mustafa Bey,

   KKB skorunu düşürmek veya kredi skorunu düzeltmek için özellikle yüksek başvuru adedinin düşürülmesi çok önemlidir. Bu alan toplam 12 ayı toplayarak görünür. Ancak 3 farklı dilimden oluşur. İlk dilim 1 aylık dilimi kapsar. İkincisi altı ay, son dilim ise 12 aylıktır. Skor yavaş yavaş yükselecektir. Ancak altıncı aydan sonra etkisini görebilirsiniz.

 9. Murat Ünver

  17 Mayıs 2016 at 19:00

  Onaylanan veya on onay almis krediyi kullanmaz isek bu kredi notunu dusururmu veya bankalar nezninde red almis kredi olarak gorulurmu

  • Banka Notu

   17 Mayıs 2016 at 19:07

   Murat Bey,

   KKB skoru onaylanan kredi veya reddolan krediden ziyade başvuru adedi üzerine çalışmaktadır. Eğer başvuru var ve bu kredi kullanılmamışsa red gibi algılamakta bu da kredi skorunuzu düşürmektedir. Onun için boş yere kredi başvurusu yapılmamasını önermekteyiz. Hatta mümkün olduğunca bu işlemden uzak durmak gerekir.

   Yalnız bu bilgiye istinaden ek olarak şu bilgiyi de vermeliyiz :

   Bankaların onayladıkları, sizin başvurunuz olmadan çıkan ön onaylı limitler kkb skorlarını düşürmemektedir. Bunların kkb bildirimleri bulunmadığı için skorlarınıza etki etmezler.

 10. inci

  6 Haziran 2016 at 09:16

  Mrblar babam emekli biz kredi çekmek istiyoruz ama haberlerde emekliye ozel 1 yıl ertelemeli faizsiz kredi verilecegı yazıyor bakanlar kuruluna sunulmus bize bu 2 ay içinde gerekli sizce bu haber dogrumudur beklemelimiyiz?

  • Banka Notu

   6 Haziran 2016 at 23:08

   Emekli Bankacılığı yapan birkaç banka var İnci Hanım. Hali hazırda 1 yıl ötelemeli ödeme planı veren herhangi bir bankanın emekli kampanyası bulunmamaktadır. Ancak dediğiniz üzere emekli bankacılığı tarafında oldukça ciddi girişimleri var bankaların. Denizbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın kampanyalarını takip etmenizi öneririz.

 11. filiz

  10 Temmuz 2016 at 23:59

  kredi cekmek istiyorm ayni is yerinde kac ay sigorta sarti lazim ve toplamda be kadar sigortali olmam lazim

  • Banka Notu

   11 Temmuz 2016 at 23:26

   Filiz Hanım,

   Aslında bunun her bankada ortak bir uygulaması olmamakla birlikte genel geçer kabul edilen, yazılı olmayan, bir kuralı var diyebiliriz.

   Bankalar kredi çekmek için en az 3 ay sigortalılık süresi aramaktadır. Bazı bankalar bunu 6 aya kadar çıkartmaktadır ancak genel kabul olarak 3 ay diyebiliriz.

 12. Serkan

  13 Temmuz 2016 at 21:12

  Merhaba. Ben 2 yıl önce yasal takibe düştüm.yasal takibe dustugumde kkb puanim 150 idi.borclarimin tamamini odeyince kkb puanim 575 oldu .bir bankanın nakit blokeli kredi kartını aldım ve aldigim ay ekstrenin tamamını odedigimde puanim 611 oldu .bu ay gelen ekstrenin tamamını odememe ragmen (2.ekstre ) puanim da herhangi bir değişme olmadı halen 611.neden acaba ?bazı arkadaşlar 3.ay sonunda puan artar diyor.ayrıca 575 den 611 e artmasının sebebi kredi kartinin borcunu ödeme değil sana ait bir kartının tahsisi olabilir diyorlar.

  • Banka Notu

   16 Temmuz 2016 at 04:06

   Serkan Bey,

   KKB puanı ödeme yapmanızın akabinde yansımaz. Yapmış olduğunuz kredi kartı çıkarma ve kartın borcunu düzenli olarak ödeme durumu oldukça pozitif işler. Bu periyot için 3 ay çok kısa. Çünkü KKB zaten ortalama 1.5 ay geriden gelerek sizin ödeme performansınızı izler. Gerçekten KKB skorunuzu arttığını 6 aylık dilim içinde göreceksiniz. Bunun için ödemelerinizi düzenli olarak yapmaya devam etmelisiniz.

 13. Ömer Berkhan Yılbaşı

  21 Temmuz 2016 at 17:00

  Merhaba ben Ömer şuanda Finansbankta stajdayım 2 ay sürücek bir staj proğramı obi tarafında staj yapıyorum fakat satış pazarlama ilgimi daha çok çekiyor ve burdaki YGS ile konuştum ve ilgimi fazlasıyla çekti bu sektöre yeni atılıcak biri olarak bana ne önerirsiniz YGS için bireyselden girmem lazım spk ve toeflı halletmeye çalışıcam ama bireyselde bitiyor diyolar kafam çok karışık bilgi verirseniz sevinirim.

  • Banka Notu

   25 Temmuz 2016 at 12:24

   Ömer Bey,

   Bireysel bankacılık tarafında özellikle devletimizin aldığı kararlar nedeniyle banka kârlılıkları eskisi gibi değil. Birçok banka buradaki işleyişini daha çok otomasyona çeviriyor ve maliyetlerini düşürmeye çalışıyor. Örneğin internet üzerinden yapılan kredi başvuruları yok sadece. Artık kredi ödeme planları imzalanıyor ve kredi tutarları şubeye gidilmeden dahi hesaplara geçebiliyor. Önümüzdeki yıllarda kobi bankacılığı ve tarım bankacılığında önemli büyümelerin görüleceğini düşünüyoruz. Bu tarafta yapacağınız kariyer tercihi daha hızlı hareket etmenize olanak sağlayabilir.

 14. Hakan

  23 Temmuz 2016 at 12:17

  İyi günler ben devlet memuruyum 2 bankadan 4 farklı kredim ve 1 bankadan kredi kartım var borçlarımı ödeyemiyorum yasal takip başlayacak bu süreçte evim kira eşyalarıma haciz gelir mi ? Ayrıca maaş hacizi yapıldığında maaş aldığım banka hacizli kısım hariç kendi borcunu tahsil için hesabımdan kesinti yapabilir mi? Yaparsa engel olmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler

  • Banka Notu

   25 Temmuz 2016 at 12:25

   Hakan Bey,

   Banka borcunuzu ödemediğinizde evinize icra gelecektir. İcra hukuku gereği evinizdeki eşya veya değerli varlıklara avukatlar el koyabilir. Maaş haczi de yine borçlar hukuku gereği bir kısmına koyulur ve koyulan kısım üzerinden mevcut borcun tahsiline yönelik işlemler yapılacaktır.

 15. Kutay

  27 Temmuz 2016 at 14:25

  İyi günler deniz bank direk satış görevlisi ne iş yapar maaşı nedir yılda kaç maaş alır ve yukselmeydurumu nedir?

  • Banka Notu

   29 Temmuz 2016 at 09:54

   Kutay Bey,

   Bankacı maaşları ilgili tüm bilgi, soru ve cevapları http://www.bankanotu.com/bankaci-maaslari-2016/ adresimizden takip edebilirsiniz. Özellikle Denizbank direkt satış görevlisi sahada birçok bankacılık ürününün (kredi kartı, işletme kart, bireysel tüketici kredisi, otomatik ödeme, internet bankacılığı gibi) satışını yapar. 12 maaş alırlar. 3 ayda bir satış primleri mevcuttur. Şube tarafına geçme şansları vardır ancak satış performansları oldukça önemlidir.

 16. fatoş

  29 Temmuz 2016 at 01:02

  Merhabalar, garanti bankası birikim ve güvence uzmanı ne iş yapar ve yaklaşık ne kadar maaş alırlar bilgi verebilirmisiniz ?

  • Banka Notu

   29 Temmuz 2016 at 09:56

   Fatoş Hanım,

   Garanti Bankası pozisyonundan ziyade bu Garanti Bankası iştiraki olan Garanti Emeklilik firmasına ait bir ünvandır. Garanti Birikim ve Güvence Uzmanı bireysel emeklilik, özel hayat sigortaları, ferdi kaza sigortaları gibi hayat ve/veya hayat dışı sigorta ürünlerinin satışını yaparlar. Asgari maaşa ilâve olarak satış hedeflerine paralel ve sattığı ürün adedine göre satış primi alırlar.

   • Fatoş

    30 Temmuz 2016 at 01:10

    Tesekkürler 😊

 17. zgynkr

  30 Temmuz 2016 at 16:08

  iyi günler,garanti bankası ticari bankacılık müşteri ilişkileri temsiicisi pozisynu için iş tanımı nedir ?

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2016 at 09:36

   ZgnYnkr,

   Bence bankacılığın en keyifli ama en zor olan alanlarından birisi Ticari Bankacılık. Müşteri sayısı az, ancak işlemesi ve pazarlık kabiliyetinin en tepede olması gereken bir pozisyon. Yıllık cirosu 40 milyon tl üzerinde olan firmalar müşterin olabiliyor. Bu müşterilere sunacağın bankacılık işlemlerini yapabildiğin pozisyon ticari bankacılık müşteri temsilcisidir.

   Garanti Bankası’nda bunu yapmak birçok bankaya nazaran daha kolaydır. Marka kalitesi ve fiyat pazarlığı tarafında 1-0 önde başlarsınız.

 18. Fatma

  3 Ağustos 2016 at 11:22

  Garanti bankasının çağrı merkezinde çalışanları ne kadar maaş alıyor lar. Ayrıca mülakat tan sonra eğitim ne kadar sürüyor ve nerde gerçekleşiyo?

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2016 at 09:37

   Fatma Hanım,

   Garanti Bankası çağrı merkezi personel maaşları 1.500 TL civarındadır. Eğitim genel olarak 15 gün civarında sürecektir. Yalnız bankacılık eğitimi hayatınızda alacağınız 1 defaya mahsus bi’şey değildir. Dönem dönem eğitimleriniz sürecektir. Bu sayede gelişecek ve zenginleşeceksiniz.

   • Aleyna

    20 Ağustos 2016 at 10:37

    Fatma eğitim sinavin ve ilk mülakatòn yapildigi besiktastaki egitim merkezinde yapiliyor,yaklasik 4 hafta egitim suresi

 19. Nehir

  3 Ağustos 2016 at 11:27

  İyi günler, avivaSa bireysel emeklilik danışmanlığı is tanımı, maaşı ve yan hakları nelerdir ?

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2016 at 09:38

   AvivaSa bireysel emeklilik danışmanlığı maaşları asgari maaş üzerine alacağınız primlerden oluşur. Son dönemlerde popüler olan bireysel emeklilik poliçelerinin ve/veya hesaplarının satışı ile ilgilenirler. Eğer bir bankaya bağlı çalışacak ve o bankanın avivasa temsilciliğini yapacaksanız aynı zamanda ferdi kaza sigortaları gibi hayat dışı sigorta ürünlerinin de satışlarını yaparsınız.

 20. ilker

  5 Ağustos 2016 at 04:11

  esim puan yetmedigi icin ve yapılandırma odedigi icin kredi cekemiyor acaba ben ev hanımı kredisi cekebilirmiym

  • Banka Notu

   6 Ağustos 2016 at 09:40

   Merhaba,

   Yapılandırma kredisi ödediği için puanı düşmüştür ve bu süreçte ödemelerini aksatmaması çok önemlidir. Yeniden puanı ancak bu şekilde artar ve yeniden kredibil hale gelir.

   Ev hanımlarına kredi nasıl verilir ile ilgili sitemizde bir yazımız mevcut. http://www.bankanotu.com/ev-hanimlari-kredi-cekebilir-mi/ adresindeki yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

 21. Ruhi

  10 Ağustos 2016 at 14:44

  Slm öncelikle kolay gelsin. Eşim bankacı ve de gişe görevlisi. Asaletini almasına 2 yıllık olmasına 1 ay kaldı. Farklı illerde çalışmaktayız. eş durumundan yanıma getirmek istiyorum fakat kendi bankasında kadro olmadığından gelemiyor. Bizde başka bankaları tercih etmek durumundayız. Hal buyken işi de biliyorken başka bankaya transfer olduğunda maaşı ne olur ?

  • Banka Notu

   13 Ağustos 2016 at 16:23

   Ruhi Bey,

   Banka transfer maaşları için size “şu kadar” alır vs. demek son derece yanıltıcı bir bilgi olur. Karşı bankanın ihtiyacı durumda 3 katı maaş teklifi ile de işe alım yaptıklarını iş hayatında görüyoruz. Ancak mevcut maaşının altında bir ücret teklifi yapıldığına da şahit oldum. Dolayısı ile bu durumu iş görüşmeleri içerisinde tamamen siz ve karşı bankanın insan kaynakları ve satış müdürü belirleyecektir.

 22. Gökhan Deniz

  15 Ağustos 2016 at 22:41

  Merhaba ben ihtiyaç kredisi almak istiyorum şuanda bir iş yerinde çalışıyorum ama sigortam şuanda yok 5000 bin tl çekmek istiyorum bunu için yine sigorta olması gereklimi yoksa bankalar başka bir çözüm yoluda arıyormu teşekkürler

  • Banka Notu

   15 Ağustos 2016 at 23:23

   Gökhan Bey,

   Sigortalı olmayan çalışan kredi çekebilir mi sorusunun yanıtını net olarak şöyle verebiliriz : Size kredi çıkmasının tek yolu geçmiş zamanda yapmış olduğunuz düzenli ödeme ve kapatılan kredilerinize göre oluşmuş kkb puanı karşılığında alacağınız kredidir. Normal şartlarda herhangi bir gelir beyan edemeyeceğiniz için başvuru yapacağınız tüm kredi talepleri olumsuz karşılanacaktır. Çünkü kredi şartlarının en temeli ortada krediyi ödeyecek olan “gelir” tarafının belgelenebilmesidir.

   Bazı bankalar hazır limitler çıkarmaktadır. Bu limitler kredi puanı ile çalışır. Eğer banka notunuz yüksekse bu tip kredi başvurularını değerlendirerek, kredi kullanabilirsiniz.

   • Gökhan Deniz

    15 Ağustos 2016 at 23:58

    Merhaba soruma cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Ama tam olarak anlayamadım sorumu bida açık bir şekilde sorim benim şuan gelirim 1850 ama sigortam yok biliyorum hemen hemen her banka’nın ilk baktığı şey 3 veya 6 aylık devam eden bir sigortası olması lazım diyor benim merak eddim şey ben sadece 5.000 bin tl çekiçektim vadesi 5 ay olan ama bunun içinde yine sigorta istiyolarmı onu bilmiyorum şimdi başvuru yapip onaylanma mesajıda almak istemiyorum acaba bankalarla ne yapmam lazımki istediğim rakamda kredi çekim sadece sigorta olmaması lazım mesela üstüme araba olsa verirlermi örnek gösterdim teşeklürler saygılarımla….

    • Banka Notu

     28 Ağustos 2016 at 16:59

     Gökhan Bey,

     Ortada sigorta yoksa “resmi gelir” maalesef yok demek. Burada bankaların referans aldığı en önemli şey açık olan kredi kartı limitleriniz. Bu limitler üzerinden hareket ederek bir gelir profili oluşturuluyor ve aylık geliriniz tahmin ediliyor. Bu kartlara ilişkin ödeme performansınız da düzgünse ona göre bir kredi limiti ve vade seçeneği ile ön onaylı kredi limitleri oluşturulabiliyor. Bunun haricinde bankaların kredi verebilmesi için en temel kriter gelirdir. SGK ödemesindeki 3 veya 6 ayı da gelirinin ne kadar düzenli olduğunu ölçebilmek maksatlı istemektedirler.

 23. Büşra

  16 Ağustos 2016 at 00:37

  Merhaba bir kaç sorum olacak garanti bankası çağrı merkezi müşteri temsilciliği için başvuru yaptım ve galiba olacak ama maaş ve çalışma koşulları hakkında hiç bir bilgim yok net maaş ne kadar üç aya bir çift maaş durumu varmı sigorta durumu ne ve ne kadar bir süre için sözleşme yapılıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan biri cevap verebilir mi lütfen buna ihtiyacım var.

  • Banka Notu

   28 Ağustos 2016 at 17:00

   Garanti Bankası çağrı merkezi maaşları için 3 ayda bir çift maaş uygulaması vardır. Net maaşınız, ikramiye ve primlerle birlikte 2.000 TL civarına denk gelir. Özel sigortanız oluşur. Maaş sözleşmeleri genellikle yıllık olur ancak her yıl performansınız doğrultusunda insan kaynakları tarafından yenilenir Büşra Hanım.

 24. Aleyna

  20 Ağustos 2016 at 00:00

  Merhaba,
  Garanti bankası telefon bankacılığı (çağrı merkezi)maaşları hakkında bilgi alabilirmiyim.
  Teşekkürler

  • Aleyna

   20 Ağustos 2016 at 10:41

   Daha öncrki yorumlarda 1500 tl bilgisi vermissiniz bu ücret çift maaş dahil edildiginde alinan ortalama mi yoksa 1500×16÷12 mi yapiyoruz???

   Kariyer imkani olarak genel müďürlükte ki farklı birimlere geçme şansı oluyomudur?

   • Banka Notu

    28 Ağustos 2016 at 17:10

    Garanti Bankası çağrı merkezi maaşları için 3 ayda bir çift maaş uygulaması vardır. Net maaşınız, ikramiye ve primlerle birlikte 2.000 TL civarına denk gelir. Özel sigortanız oluşur. Maaş sözleşmeleri genellikle yıllık olur ancak her yıl performansınız doğrultusunda insan kaynakları tarafından yenilenir Aleyna Hanım.

 25. samet

  20 Ağustos 2016 at 11:54

  Merhaba, babam kalp krizinden vefat etti. Kalp yetmezliği ve şeker hastalığı vardı. Kredi borcuna bağlı hayat sigortası vardı tazminat için basvurduk fakat saglik beyanını bildirmedigi gerekçesiyle reddedildi. Bankadan ısrarla ıslak imzali poliçeyi talep ettik sonunda alabildik. Babamin saglık beyan formunda yazmasi gereken beyan kutucugunda “sandık beyanımın doğruluğunu kabul ediyorum” ifadesi var. saglık ifadesini hatalı yazmıs olmasına rağmen görevli tarafından bir uyarıda bulunulmamış, beyan ve önemi hakkında yeterince bilgi verilmemiş. Sizce bu gerekçeyle sigorta tahkim komisyonuna başvuruda bulunsak olumlu bir sonuç alabilir miyiz? Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar

  • Banka Notu

   22 Ağustos 2016 at 21:25

   Samet Bey,

   Öncelikle başınız sağolsun. Gerçekten zor durumlar. Bu durumlarda sigorta şirketleri özellikle ödememe noktasında elindeki tüm verileri kullanıyor. Bu tip durumlarda karşılaştığımız vakalardan çıkardığım sonucu söylüyorum. Maalesef ödemiyorlar. Haklısınız. Kesinlikle böyle bir şeyin dillendirilmesi gerekiyor ancak pratikte böyle bir şey maalesef olmuyor. İmza atanın da okuması gerekiyor gibi nedenlerle geriye dönüyorlar.

   Hukuki yol açıktır. Arkasını arayabilirsiniz.

 26. Ali

  26 Ağustos 2016 at 15:32

  Merhaba , ben İş Bankasında bireysel pazarlamada çalısmak istiyorum kariyer açısından yükselme imkanı var mı ve ortalama maaş nedir acaba

  • Banka Notu

   28 Ağustos 2016 at 17:11

   Ali Bey,

   İş Bankası bireysel pazarlama maaşları alınan ikramiyeler, satış primleri ile birlikte aylık ortalama 2.000 TL civarına gelmektedir. Yükselme ihtimali vardır ancak performans ve yönetici ilişkileri her bankada olduğu gibi oldukça önemlidir.

 27. Esra

  26 Ağustos 2016 at 20:29

  MERHABA
  GARANTİ BANKASININ ÇAGRI MERKEZİ ONLINE SINAVINDAN BASARILI OLDUM MULAKATA CAĞIRILACAGIM AMA İŞLE İLGİLİ FAZLA BİLGİM YOK ALICAGIM MAAŞ GÖREVDE YÜKSELME VE TAYİN DURUMU GİBİ KONULARDA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ TEŞEKKÜR EDERİM.

  • Banka Notu

   28 Ağustos 2016 at 17:13

   Esra Hanım,

   Garanti Bankası çağrı merkezi çalışanı için maaşlar ikramiyler ve performans primleriyle birlikte 2.000 TL ortalama civarına denk gelir. Bu pozisyonunun terfi ve tayin durumu tamamen Garanti Bankası insan kaynakları tarafından belirlenir. Ancak çalıştığınız pozisyondaki yöneticileriniz, gitmek istediğiniz bölümün norm durumu ve kadro eksikliğine göre değişecektir.

 28. derya

  28 Ağustos 2016 at 00:01

  Mmerhaba iktisat son sınıf öğrencisiyim . Spk ileri düzey sinnavina çalışıyorum ..garanti bankasında kirkbesgunluk atanın oldu a olumlu ile . hedefim bankada portföy olarak çalışmak öncelikle ortalama maaşları nedir . İleri düzey belgesini alırsam direkt olarak o pozisyonla başlamam mümkün müdür?

  • derya

   28 Ağustos 2016 at 00:03

   Kirkbesgynluk staj imin etkisi olur mu

   • Banka Notu

    28 Ağustos 2016 at 17:15

    Derya Hanım,

    Bazı bankalar SPK gibi sertifikasyonlar için ilâve primler ödemektedir. Dolayısı ile etkisi olacaktır. Bu tip sertifikaların yükselme/terfi tarafında da etkili olduğu bilinir. Banka portföy maaşları bankadan bankaya değişkenlik gösterir. 10 BIN TL civarında maaş alan portföy yönetmeni olacağı gibi 2 BIN TL civarında maaş olan portföy yöneticisi de mevcuttur. Bu hangi segmentte çalıştığınız, kaç yıldır bu işi yaptığınız, ne kadar başarıyla yaptığınız, hedefleri ne ölçüde tutturabildiğiniz gibi birçok kritere göre değişkenlik göstermektedir.

    Banka stajı bankacılık için bire-bir etkili değildir. Ancak çalıştığınız kurumun staj süresince olumlu referanslar almışsanız, insan kaynakları ve yöneticileriniz bunu olumlu olarak değerlendirecektir.

 29. Çiğdem

  28 Ağustos 2016 at 18:44

  Merhaba Akbank engelli müşteri temsilcisi maaşları ne kadardır? Ek yan gelir hakları nelerdir? İleride şubelere yahut genel merkezde farklı pozisyonlarada çalışma olanağı var mıdır?

  • Banka Notu

   12 Eylül 2016 at 09:46

   Çiğdem Hanım,

   Akbank engelli müşteri temsilciliği maaşları hakkında net bir bilgim yok. Ancak diğer bankalar ile kıyaslandığında hemen hemen hepsinin asgari ücretin yanı sıra performans primleri verdiğini biliyoruz. Pozisyonlar arası geçiş olanakları mevcuttur. Buradaki en önemli kriter geçilecek pozisyonu sağlıklı olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğidir.

 30. adile

  31 Ağustos 2016 at 03:32

  2013 te kredi karti aldim o zaman calismiyodum kredi borcumu ödeyemedim simdi calisiyorum ve hic bir kredi kartı borcum yok ama alamiyorum bunu avukattan belge alarak borcum yoktur diye kkb güncellenmesi yapilirmi acaba

  • Banka Notu

   12 Eylül 2016 at 09:47

   Adile Hanım,

   Normal şartlarda 2 yıl sonrasında aslında kredi veya kredi kartı başvurusu yapabilir hale geliyorsunuz. KKB ekranlarında görünen kötü kayıtlar 5 yıl içinde tamamen sicilinizden silinir. 5 yıl boyunca bütün bankalar geçmiş ödemelerinizde problem yaşadığını göreceklerdir. Aslında gördükçe de kredilendirmede pek iştahlı olunmayacaktır.

 31. Can

  1 Eylül 2016 at 02:08

  Merhaba. Yeni başlayanlar için Kuveyt Türk satış uzman yardımcısı maaşı, yol, yemek, kıyafet yardımları hakkında bilgi verir misiniz?

  • Banka Notu

   12 Eylül 2016 at 09:48

   Can Bey,

   Kuveyt Türk satış uzman yardımcısı maaşları bahsettiğiniz tüm yan haklarıyla birlikte aylık ortalama 1.800-2.000 TL arasında bir maaşa denk gelecektir.

 32. nosferatu

  1 Eylül 2016 at 23:45

  Iyi gunler
  garanti bankasi gise gorevlisinin aylik net maasi ne kadardir ortalama kac yil sonra yukselebilme sansi vardir ve yukselmek kolay midir? Hangi pozisyonlara sirasiyla yukselebilir tesekkurler

  • Banka Notu

   12 Eylül 2016 at 09:50

   Merhaba,

   Garanti Bankası gişe maaşları ortalama 1.800 TL bulmaktadır. Net maaşının yanı sıra gişe görevlisi kasa tazminatı alırlar. 3 ayda bir çift maaş alırlar. Yol yardımı ve 6 ayda bir aldıkları satış/performans primlerinin ortalamasıdır bu 1.800 TL.

   Gişe memurlarının kariyer yolu ikiye ayrılır. Ya kasa ve operasyon tarafında kalıp operatif işlerde (şube operasyon yönetmeni veya nakit yönetmeni) kariyer olanağı yakalanır ya da satış tarafına geçerek bireysel veya kobi müşteri temscilcisi olunabilir.

 33. Aytac

  6 Eylül 2016 at 21:01

  Bankacılık sektörüne yeni adım atacak olanlara Stres ve psikolojik baskı azlığı bazında tavsiye edeceğiniz banka veya bankalar nelerdir? satış baskısı az olan bankalarımız hangileridir? Örneğin Okuduğum yorumlarda denizbankı; genç, gelişmekte olan ve iş baskısı diğer özel bankalardan daha normal gibi anladım böyle midir?

  • Banka Notu

   12 Eylül 2016 at 09:53

   Aytaç Bey,

   Satış baskısı az olan bankalar Şekerbank ve benzer büyüklükte olan bankalar diyebilirim. Bir tık ötesi Denizbank, TEB ve ING’dir. Satış baskısının zirve yaptığı bankalar YKB, Akbank ve Garanti Bankası diyebiliriz.

   Günümüzün bankacılık anlayışı, kârlılıkları göz önüne alındığında pazarlama tarafının bu denli önem kazanaması “satış ve hedef baskısını” da beraberinde getiriyor. BDDK ve SGK bu işe el atmadıkça baskının her bankada gittikçe artacağı ve tepede olan bankalarla şartların eşitleneceği kanaatindeyim.

   Dolayısı ile banka satış baskısı tarafında karşı durmaktansa ayak uydurmak ve onunla beraber yaşamayı öğrenmek çok daha önemli.

 34. İhsan

  19 Eylül 2016 at 16:01

  Halkbank Bilgi Teknolojileri Uzman Yrd.Maaşı Ne kadar?

  • Banka Notu

   25 Eylül 2016 at 19:43

   İhsan Bey,

   Halkbank Bilgi teknolojileri uzman yardımcısı maaşları ortalama 2.000 TL civarındadır. Performans primleri ve özel sağlık sigortası gibi yan hakları vardır.

 35. gamze

  23 Eylül 2016 at 15:50

  merhaba, odeabank çağrı merkezi iş şartları ve 2016 ücreti ne kadardır? yükselme şansı var mı?

  • Banka Notu

   25 Eylül 2016 at 19:44

   Gamze Hanım,

   Odeabank maaşları birçok bankanın maaş skalasına göre gayet iyidir. Odeabank çağrı merkezi maaşları 2.000 TL üzerinde olabilir. Tüm çağrı merkezi çalışanlarının kariyer yolu çok açık denilemez. Gerçekten performans ister. Ancak Odeabank gibi yaşı genç olan bankalarda bu fırsatlar ile daha çok karşılaşılabilir.

 36. Aygül

  25 Eylül 2016 at 02:08

  Halkbank uzman yardımcılığı maaşları ve haklari nedir bilgi verir misiniz

  • Banka Notu

   25 Eylül 2016 at 19:46

   Aygül Hanım,

   Halkbankası maaşları hakkına fikir vermeye çalışacağım ancak çok kısa ve doğru şeyi işaret edemeyen bir soru olmuş. Uzman yardımcısı görevini hangi pozisyonda yaptığınız çok önemli. Örneğin kredi kartı satan direkt satış pozisyonundaki uzman satış ile ticari kredilere bakan uzman yardımcısı maaşı aynı değildir. Siz tam olarak hangi pozisyon için bunu soruyorsunuz?

 37. Ziynet

  25 Eylül 2016 at 14:50

  rhaba ismim Ziynet
  Ziraat bankası Bolu şubesi için çağrı merkezinde işe başlıcam taşeron firma ya bağlı çalışan mı oluyoruz beni genel müdürlük sen arayıp işe alıncagımı söylediler ve belgeleri de genel müdürlüğe gönderdim işle ilgili bankanın elemanı olarak mı görülecek ve haftasonları izin olurmu maaşları nekadardır bilginiz varsa yardımcı olur musunuz rica etsem

  • Banka Notu

   25 Eylül 2016 at 19:49

   Ziynet Hanım,

   Ziraat Bankası çağrı merkezi çalışanlarını taşeron üzerinden almıyor diye biliyoruz. Sizler Bolu Şubesinde görüşme yapmış olabilirsiniz ancak çağrı merkezi çalışanları normal şartlarda bir şubenin içinde faaliyet göstermezler. Tam olarak hangi pozisyon ve ne için işe alındığınızı en iyi insan kaynakları söyleyecektir. Diğer taraftan tüm işe alımlarda ilgili bankanın genel müdürlüğüne evraklarınız tamamlanır ve gönderilir. Genel itibariyle hafta sonu izniniz olacaktır. Ancak pozisyonunuz gereği hafta sonu çalıştırılabilirsiniz. Sorunuzdan şube çalışanı mı çağrı merkezi elemanı mı cevabını alamadığım için havada kalan cevaplar vermek zorunda kaldım.

   • Ziynet

    25 Eylül 2016 at 22:06

    İnsan kaynakları tarafından Bolu merkez şube de yani şube içerisinde çağrı merkezi bulunmakta dediler şube içinde çalışacaksınız şeklinde yerimiz orası dediler bu yüzden yanlış soru sormak istemem sizede cevap için teşekkürler

 38. Meltem

  25 Eylül 2016 at 15:02

  Herhangi bir bankanın yatırım bölümünde görev yapmakta olan yatırım uzmanı (trader) kendisi için rahatlıkla konut kredisi çekebilir mi?

  • Banka Notu

   25 Eylül 2016 at 19:51

   Meltem Hanım,

   Banka çalışanı kendi bankasından konut kredisi çekebilir mi durumu çok banka için maalesef olumsuz cevap alır. Genel itibariyle bizler bu durumda farklı bankalar üzerinden kredi çekeriz. İşten çıkma, işten ayrılma gibi durumlarda bağlı bulunduğunuz banka açık kredilerinizi kapatarak iş akdinizi fesh eder. Ancak konut kredilerinde haliyle bu durum mümkün olmadığı için pek sıcak bakılmaz.

   Eğer banka çalışanıysanız zaten kredinin mantığı ve maliyetinden anlıyorsunuzdur. Durumu, piyasayı ve kredi maliyetlerini değerlendirdikten sonra size en uygun farklı bir bankadan konut kredisi -pek tabi ki- alabilirsiniz.

 39. metın

  26 Eylül 2016 at 23:56

  merhabalar ben garantı bankasının kredı kartını duzenlı olarak 7 aydır kullanıyorum kredı notun yanı kkb yuklenmıyo sıkayet hattını aradım maıl attırdım herseyı yaptım henuz cevab alamadım hala sıfır kkb gozukuyo sordugumda defalarca sıradasınız dıyolar yardımcı olursanız sevınırım saygılar…

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 10:56

   Metin Bey,

   Banka kredi notunuz veya diğer adıyla kkb notu arttırılması işlemi herhangi bir şikayet vs. ile maalesef çözülecek bir işlem değil. Bankalar kredi notu yükseltme işlemleri için aracılık etmezler. KKB notunu kötü kayıt bürosu kurumsal olarak bankalar için izler, notlar ve verdiği puanı paylaşır. Banka itirazınızı KKB kurumuna iletmiştir ancak güncelleme işlemi 3 ay geçmeden (genel olarak) çözümlenmez.

 40. nilay

  27 Eylül 2016 at 13:21

  Merhaba. Garanti bankası çağrı merkezi için mülakata çağırıldım. Garanti bankası işe başlatırken 1 veya 2 senelik sözleşme imzalatıyormuş diye duydum. Bu doğru mudur acaba ve maaş aralıgı ne kadardır?

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 10:58

   Nilay Hanım,

   Garanti bankası çağrı merkezi maaşları ve çağrı merkezi çalışma şartları içinde her bankada olduğu gibi 1 veya 2 yıllık sözleşme imzalatılması gayet doğaldır. Banka sizi işe aldıktan sonra bir nevi eğitimlere gönderecek ve ciddi anlamda eğitim masrafı yaratacaktır. Bu sürenin içinde bırakıp gitmeniz halinde bu ücretleri sizden tazmin edebilmek adına sözleşme imzalarlar. Diğer taraftan hemen hemen tüm bankaların personel maaş sözleşmeleri yıllık olur. Yıl bitiminde yeniden yenilenirler. Maaş aralıkları 1.500 – 1.800 TL bandındadır.

 41. Şebnem kılıç

  28 Eylül 2016 at 19:11

  Merhabalar
  1,5 senelik bir firmam var
  10 yapraklı çek karnemin son 2 adetinde malesef ödeme yapamadım
  Yakın zamanda olan bir şey ve 1 hafta içinde de çekler bankaya teslim edilecek ödendiğine dair
  Bu durumda yeni çek karnesi başvurusu nasıl karşılanır
  İlk karneyi de blokeli şekilde almıştım yine aynı şekilde talep edebilirmiyim

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 11:00

   Şebnem Hanım,

   Çek yaprağının yazılması ve çekin karşılıksız çıkması oldukça normal hale geldi maalesef. Çünkü firma alacaklarının gününde tahsil olmaması gibi nedenler sizlerin de borçlarını ödeme tarafında maalesef sıkıntı yaratıyor. Piyasanın en büyük sorunlarından biri. Bankacılar bu durumu bilerek çek karnesi veriyorlar. Eğer çek düzeltme hakkı kullandırımınız gerekli sürelerde yapılmış, diğer banka ödemelerinizde probleminiz yok ve firmanın işleyişi ile ilgili bir endişe duymuyorlarsa yeniden çek karnesi alabilirsiniz. İlk çek karnenizi “çek ödeme performansınızı” takip edemedikleri için blokeli vermişlerdir. Yazıldığı için yeniden bloke ederek vermeyi tercih edeceklerdir.

 42. burcu

  4 Ekim 2016 at 09:05

  merhabalar

  işbankasında dış ticaret satış yöneticisi ne kadar maaş alır?

  • Banka Notu

   4 Ekim 2016 at 11:01

   Burcu Hanım,

   Banka dış ticaret satış yöneticisi pozisyonu gün geçtikçe değerli hale gelmeye başladı. Özellikle dış ticaret satış yöneticisi maaşları 2.500 TL bandına yakındır. Deneyiminiz önemlidir. Önü de açık bir pozisyondur.

   • burcu

    4 Ekim 2016 at 17:41

    teşekkürler

 43. salih abcde

  20 Ekim 2016 at 12:48

  iş bankasından kullanmış olduğum kredilerimi ödemekte güçlük çekiyorum 75 günlük gecikmem var banka şubesine başvuruda bulundum fakat puanım düşük diye yapılandırma yapamadım ipotekte yerim var avukatlık olmak istemiyorum neden yapılandırma yapmıyorlar yardımcı olursanız sevinirim

 44. ALİ

  22 Ekim 2016 at 20:32

  İYİ GÜNLER EXİMBANK OPERASYON YETKİLİSİ MAAŞLARI NE KADARDIR NE GÖREV YAPAR TEŞEKKÜRLER

Soru Sor veya Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+