Anasayfa » DenizBank » 2016 Yılında Kentsel Dönüşüm Kredisi Ne Kadar Veriliyor

2016 Yılında Kentsel Dönüşüm Kredisi Ne Kadar Veriliyor

2016 yılında Kentsel Dönüşüm Kredilerinde daire ve iş yeri yapımı üzerine verilen kredi  tutarları değişti. 27 Ocak 2016 tarihinde yayınlanan karar ile eskiden 100.000 TL olan tutar artık 125.000 TL ‘ye çıkarıldı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde çok sık kullanılan bu proje kredi ile birlikte bazılarımız eski evimizi müteaahhite verirken bazı vatandaşlarımız Bankalardan Kentsel Dönüşüm Kredisi çekerek kendi evlerini tekrar yapabiliyorlar.

Mevcut yapıda daire başına çekebileceğimiz kredi tutarı 100.000 TL ile sınırlıyken yapılan düzenleme ile bu tutar 2016 yılında 125.000 TL ‘ye yükseltildi. Bir hak sahibinin adına gerçekleşen faiz desteği sağlanabilecek toplam kredi tutarı ise 500.000 TL iken 2016 yılında 625.000 TL’ ye yükseltildi.

27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ”6306 Sayılı Kanun Kapsamında Hak sahiplerine Bankalardan Kullanılacak Kredilere sağlanacak Faiz Desteği” ne ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik ile 08.10.2012 tarihli ve 2012/3803 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konan 6306 sayılı Kanunda Hak sahiplerine verilecek faiz desteği arttırıldı.

6306 sayılı Kanunun 5.maddesinde yapılan değişiklikte;

 • Birinci fıkrada yer alan 100.000 TL ibaresi 125.000 TL olarak güncellendi,
 • Üçüncü fıkrada yer alan 500.000 TL ibaresi 625.000 L olarak değiştirildi,

01.01.2016 tarih itibari ile geçerli olan yönetmelik değişikliğiyle,

Hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limit, konut yapım ve iş yeri yapım kredilerinde 100.000 TL’den 125.000 TL’ye, bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı 500.000 TL’den 625.000 TL’ye yükseltilmiştir. Tabi kullanılacak bu tutar ile inşaat bitirilebilir mi belli olmaz ama Devlet Desteği‘ nin bu işe girmek isteyenleri özendirdiği bir gerçek.
Birçok banka bu kredinin kullandırımına aracılık etmektedir. Ancak bu işi bir marka gibi yapan piyasada 2 banka mevcut. Özellikle Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi ve İşBankası Kentsel Dönüşüm Kredisi piyasanın lideri konumunda. İki bankanın kentsel dönüşüm kredileri içindeki pay toplamı %90 civarında olup, Denizbank’ın rakamları 2016 yılında İş Bankası’nın üzerindedir. Güncel faiz oranı konut kredilerinde 20 Mart 2016’da 1.26% civarındayken kentsel dönüşüm kredisinin faiz oranı 0.90% olması kredinin maliyetinin ne denli düştüğü konusunda en büyük göstergedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

37 yorum

 1. kentsel dönüşümden nasıl faydalanıp ev sahibi olabilirim benim 3 katlı bir yığma tuğladan yapma evim var unu yıkıp 4.5 katlı ev yapmak istiyorum nasıl yaparım bilgi verir seniz sevinirim.

  • Sinan Bey,

   2016 Kensel dönüşüm kredisi şartları yıl içinde değişiklik gösterdi ve kentsel dönüşüm kredisi 2017 şartları oluştu. Ancak bu değişiklikler riskli yapı tespiti ve tutarları hakkında. Sizler kentsel dönüşüm kredisi başvurusu aşamasını hangi bankadan yaparsanız yapın sahip olduğunuz yapının riskli yapı teşkil edip etmediğini tespit etmek gerekiyor. Buradaki şartlara bakmadan/değerlendirmeden bilgi vermek yanlış olur.

 2. Selamlar, 25 yıllık bir binamız var. Yüksek ihtimal kentsel dönüşüme uygundur. Binamızı yıkıp yenisini yapacak kadar serayemiz yok. Kredi çekip ödemede sorun yaşamaktan korkuyoruz. Sizce hiç sermayesi olmayan birinin, tamamen kentsel dönüşüm kredisi ile bu işe girişmesi mantıklı mıdır? Binamız 4 kat imarlı ve 1 dükkan, 6 tane daireden oluşacak. Geri ödemede sıkıntı yaşar mıyız? Fikrinizi paylaşır mısınız?

  • Mehmet Bey,

   Kentsel dönüşüm kredisi hakkında kısaca şöyle bilgi verebilirim size. Kentsel dönüşüm kredisinden bir kişi en fazla 5 bağımsız bölüme kadar yararlanabilir ve üst limiti de 125 BIN TL’dir. Sizin örneğinizde (6 daire+1 dükkan) 7 bağımsız yer olduğunu okuyorum. 7 bağımsız yerin sadece 5’ini kentsel dönüşümden yararlandırabilirsiniz. Ancak 5 * 125 BIN (625 BIN TL) tutarıyla bütün inşaatınızı bitirebilirsiniz. Buradaki en önemli ayrıntı, aldığınız kredi tutarı inşaatı bitirdiğinizde yerin ekspertiz değerinin %75’i olup\olmayacağıdır. Kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar işin sonunda bu rakama bakarak kredinizin tahsisini yapacaktır.

 3. Slm. Babama ait iki katlı delikli tuğladan yapılmış evi var. 1970 senelerinde yapılmış. Şuan 5 kat imar veriyorlar. Altı dükkan 5 kat 10 daire bina yapmak istiyoruz. Kentsel dönüşüm projesinden faydalanıp biz yapabilir miyiz? Bankalar bize ne kadar kredi verir. Tşk. Ederim.mülk sahibi babam sağ.

  • Süleyman Bey,

   Bir önceki sorumuzda da aslında buna benzer bir soruyu cevaplandırdık. Kentsel dönüşüm kredisi şartları içinde en önemli ayrıntı bir TC kimlik numarasının en fazla 5 bağımsız bölümden yararlanabilmesi. Burada da tavan limit bağımsız bölüm başına 125 BIN TL’dir. Şu anki yapınızın riskli yapı statüsüne girip girmeyeceğinin kararının verilmesi de ayrı konu. Ancak yazımızda belirttiğimiz kentsel dönüşüm şartları durumunuzla eşleşiyorsa, kentsel dönüşüm kredisinden nasıl faydalanabilirim tarafında DenizBank ve/veya İş Bankası şubeleri ile görüşmenizi önerebilirim.

 4. Selam, 5 apartmanın birleşik olduğu toplam 40 daire olan 24 yıllık kooperatif usulü olan daireler için 40 malik sahibi olarak geri dönüşüm kredisi için bankalar bize ne kadar kredi desteği sağlar.

  • Ulaş Bey,

   Dairelerin riskli yapı olup olmadığıyla ilgili rapor almak ve süreçlere başlamak başka bir konu. Bununla ilgili hem yazımızdan hem de bu işi en iyi yapan Denizbank ve İş Bankası şubelerinden faydalanabilirsiniz. Kısaca kentsel dönüşüm kredisi limitleri hakkında bilgi vermem gerekirse. Bağımsız daire başına 125 BIN TL’ye kadar kredi alabilirsiniz. Bir malik en fazla 5 bağımsızdan yararlanabilir.

 5. Merhaba

  Almayı planladığım bir daire var şöyle ki; şuan ki sahibi tarafından 2 yıl önce alınmış ve alındığı tarihte ki rayiç bedeli 47.000 TL olarak yazılmış. Bu daire için toplamda 170.000 TL tutarında kredi kullanmayı düşünüyorum. Şuan ki ev sahibi için yeni çıkan kanuna göre(5 yıl süre içerisinde satışta devlet tarafından uygulanmakta olan vergi vb..)alındığı anda ki rayicin bir önemi var mıdır? Kısaca ben bu daire için bahsettiğim tutarda kredi çekebilir miyim ve çekmem halinde şuan ki ev sahibi vergi öder mi?

  • Kentsel dönüşüm kredisinde rayiç bedelin hiçbir önemi yok. Kredi talep anında ekspertiz raporu çıkarılır ve tüm kredi çalışması çıkan eksper raporu üzerine kurgulanır.

 6. merhaba sayın yetkili ; Benim öğrenmek istediği bankaya kentsel dönüşüm kredisi için başvuru yaptık banka bize bu paranın tamamını hesabımıza yatırarak mı ? bize verecek yoksa yaptığımız işi faturalandırdıkça mı biz bu parayı kullana biliyoruz. bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim saygılar….

  • Mehmet Bey,

   Kentsel dönüşüm kredisi iş bitiminde karşı tarafa (işi yapan ana firmaya ödenecek şekilde kullandırılır. Bu tip kredilerde krediyi kullanan kişinin eline herhangi bir tutar/bedel geçmez.

 7. MERHABALAR BİZ MÜTEAHHİTLE ANLAŞMA YAPTIK KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞVURULARI BAŞLATILDI 72 BİN TL DAİRE BAŞINA ANLAŞMA YAPILDI AMA BEN DAHA ÖNCE EVİN ÜZERİNDE OLAN KONUT KREDİSİNİDE KAPATABİLMEK İÇİN 125 BİN TL ÇEKMEK İSTİYORUM BANKA BU PARAYI 72 BİN ÜZERİNDENMİ VERİYOR YOKSA İSTEMİŞ OLDUĞUM 125 BİN TL Yİ VERECEKMİDİR EV BİTTİKDEN SONRA MERKEZİ YER OLDUĞU İÇİN 325-350 BİN CİVARINDA PİYASASI VAR O BÖLGEDE TEŞEKKÜRLER

  • Göksan Bey,

   Kentsel dönüşüm kredisi kullanan kişinin eline para maalesef verilmemektedir. Kredinin mantığı gereği müteahhit firmaya ödeme yapılmaktadır.

 8. Merhabalar. 3 katli evimizin bulundugu parsel toplulastirma ile komsu parsellerle birlestirirldi . Mutahitler kentsel dönüşüm kapsaminda arsalarimizi cüz i fiyata ve kat karsiligi almak istiyor. Acaba biz komsularla birleşip yeni projeyle kendi evemizi kendimiz yapmamiz icin destek alabilirmiyiz. ( kisaca mütahit ev sahipleri olacak) bu kanun geregi bize kredi cikarmi.48 daire lik bir proje. Teşekkür ederim.

  • Serdar Bey,

   Burada eviniz yıkıldıktan sonra acaba kaç daire izni alabiliyorsunuz? Çünkü bir tc kimlik numarası kentsel dönüşüm kredisinden 5 ayrı bağımsız için yararlanabiliyor. Burada yüklenici firmada da devletin aradığı bir takım şartlar var.

 9. Merhaba
  2 katlı yığma tuğladan yapılmış bir binamız var bina eski büyük ihtimal kentsel dönüşüme girecek tapusu dedemin üzerine dedem tapuyu 2 oğlunun üstüne yapsa oğulları ortak olarak kentsel dönüşüm kredisi çekebilir mi ?

  • İsmail Bey,

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi kentsel dönüşüm kredisi şartları içinde riskli yapı olması gibi birçok şart var. Bu şartları tutturuyorsa tabi ki yararlanabilirsiniz. Ama verdiğiniz bu bilgi ışığında zor görünüyor.

 10. Merhabalar, şehircilik il müdürlüğünden riskli yapı raporu aldık.inşaatı yapması için Müteahhite vereceğiz bizim çekeceğimiz kredide banka faiz oranımız kaç olacak şimdi mesela en düşük faiz oranı 0.88 den mi olacak yoksa inşaat olduğu için 1.15 mi olacak (daire başına devlet faiz desteği oranı %4 tür)? Ayrıca şehircilik müdürlüğü riskli yapılar için faiz oranı sıfırlanacak diye söylüyor haberi gazeteden okudum. Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Gökalp Bey,

   kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları 2017, konut kredisi faiz oranları 2017 benzeri değildir. Daha altında bir fiyat ile çalışır. Bunun için pazarda iki büyük Banka var. İş Bankası kentsel dönüşüm kredileri ve Denizbank kentsel dönüşüm kredileri için her iki banka şubesine de uğramanızı tavsiye ederim. Faiz oranlarının sıfırlanması gibi bi’şey şu an mümkün değil. Faiz oranları büyük ölçüde sübvanse edilmiş durumda. Keşke gerçekleşse..

 11. Evim 1979 yılında yapılmış olup iki kat üzerine üç daireden oluşmaktadır hangi şartlarda ne kadar kentsel dönüşüm kredisi çıkar ve geri ödeme nasıl olur

  • İsmail Bey,

   2017 kentsel dönüşüm kredilerinde bir tc kimlik numarası en fazla beş bağımsız bölüm için kredi kullanabilir. Kentsel dönüşüm kredisinde en fazla bağımsız bölüm başına 125 bin tl alabilir. Kredinin geri ödeme şartları Bankadan bankaya değişecektir. Çünkü her bankanın farklı bir kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı mevcuttur. Sizlere tavsiyem bu anlamda pazar lideri olan İş Bankası kentsel dönüşüm kredileri veya Denizbank kentsel dönüşüm kredileri ile iletişime geçmeniz olacaktır.

 12. Merhabalar bende evimi yenilemek istiyorum riskli yapı olarak gözüküyor belli bir miktar param var ama ben malik olarak bu işi kendim yapmak istiyorum mütahit firmaya vermeden bu mümkün müdür malik olarak benim hissem 5/1 tek başına 5 krediyi kullanabilir miyim teşekkürler

  • Bedri Bey,

   Maalesef bu işlemi siz yapamazsınız. Bunun için müteahhit firmanın da birçok şartı tutturması veya sağlaması gerekiyor. Konuyla ilgili detay bilgiyi bulunduğunuz ilin çevre ve şehircilik biriminden alabilirsiniz. Eğer bunları sağlayan bir organizasyon yapısına sahipseniz, tabi ki yapabilir ve kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirsiniz.

 13. Gökadan kardeşim 72 bine Mütahit daireyi yapıyormu yoksa hem para hem dairemi alıyor bana dönermisin

  • Hakan Bey,

   2017 kentsel dönüşüm kredilerinde kullanılan kredi aracı firmaya iş karşılığı verilmektedir. Örneğin belli bir bölümü tamamlandıktan sonra Banka eksperini gönderir ve inşaatın tamamlanma oranına göre kullanılan krediden belirli bir oran aracı firmanın kullanımına açılır.

 14. Diyelim ki şartlar yerine geldi
  Benim 2kat çift daire olmak üzere 4 dairem var ama sadece toprak tapulu ayrı ayrı tapuları yok imar izninde 5 daireye musade ediliyor buna rağmen 5 daire kredisi çıkar mı ?

  • Sedat Bey,

   Orada bağımsız bölümler yoksa kentsel dönüşüm kredisinden ayrı ayrı parçalar olacak şekilde faydalanamazsınız.

 15. sayın yetkililer kentsel dönüşüm için bankadan kredi aldım denizbanktan 125.000 tl ilk aşamada expertiz gitti yapılacak alanın deregerini 450.000 olarak bankaya bildirdi ve 250.000 kısmını ipotek yapıldı tapudan ve kendime ait 2 ev eşim emekli ben çalışan kira gelirim olarak teminat gösterdim ayrıca kredi ödemesini kısa bitmesi için 48 ay olarak belirttim ipotek işleminden sonra 23.000 tl verdiler tekrar 2 ay sonra expertiz gitti bina yapılaşma oranınını%54 olarak belirtmesi üzerine 43.000 tarafıma verildi ancak %54 gelmesi için verilen 23.000 rakamı çok düşük geldi ve bankada blokeli param olmasına karşın kendi çebimden 65.000tl para harcadım ben şunu anlamakta güçlük çekiyorum banka inşaat maliyetlerini bilmiyormu ayrıca seferihisarda inşaat yapma sezonu mevcut olup, yani mayıs sonunda inşaat yasağı gelmektedir ben kendi imkanlarımla binayı bitirdikten sonramı kredimi alacağım bana %75 bitirin serbest bırakalım diyorlar olmayan bir para ilemi inşaat bitecek oranlar ve kredi yapılanması konusunda yoksa bu durumda krediyi azmı hesapladılar yoksa bu kadar teminat ve ipoteğe karşılık paranın daha fazlasının verilmesi gerektiğini düşünüyorum aydınlatırsanız sevinirim

  • Sait Bey,

   Yorumunuzdan anladığım kadarıyla sizler kentsel dönüşüm kredisini çekmişsiniz ancak işin müteahhitlik tarafını aracı bir firmaya yaptırmayıp, kendiniz yapıyorsunuz? Özellikle kentsel dönüşüm kredilerinde blokeye alınan tutar Banka tarafından iş bitimi karşılığında çözülür. Bunu da Bankanın anlaşmalı olduğu, Bankadan bağımsız, ekspertiz şirketi gelerek inşaata “tamamlanma oranı” belirler. Bu oran karşılığında da kullandığınız krediden bloke çözülür ve kullanıma açılır. Bunun haricinde eksik tutarlı kredi kullandırılabileceğini düşünmüyorum. Çünkü buradaki üst sınır devlet tarafından belirlenmiştir ve bağımsız daire başına 125 BIN TL’dir. Eğer bunun altında bir kredi kullanmışsanız ekspertiz tutarına göre en üst sınırdan faydalandırılmaya çalışılmışsınızdır diye düşünüyorum.

 16. MERHABA KOMPLE BİNAMIZ YANDI EVLERİN HEPSİ KULLANILMAZ HALDE VE NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORRUZ. YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM 11 DAİREYİZ 1 DE DÜKKAN VAR. KENSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BİLGİ VERİRSİENİZ SEVİNİRİM. BİRDE HER DAİREYE Mİ 125,000 TL VERİLİYOR.
  NEKADAR TAKSİTLENDİRME İLE İLGİLİDE BİLGİ VERİRMSİNŞZ 60 AY VE 120 AY BAĞLI OLARAK NE OLUR YARIDILARINIZI BEKLİYORUM COK ACİL mail atarmısınız bana ÇOK TEŞERKKURLER

  • Tolga Bey,

   Her bağımsız daire 125 BIN TL alabiliyor. Bu daireler tek kişiye aitse bunun da bir sınırı var. En fazla 5 bağımsızdan yararlanılabiliyor. Kentsel dönüşüm kredisi faiz oranları Bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Bankaların alacağı ekonomik kararlarla her an değişir. Sizlere tavsiyem kentsel dönüşüm kredisi iş bankası ve kentsel dönüşüm kredisi denizbank ile irtibata geçmeniz. Bu iki banka kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar içinde en iyileridir ve Pazar payları çok yüksektir.

 17. Merhaba iyi günler dede den kalma bir Binamız var 3 daire ve altta 2 dükkan var fakat mal paylaşımı yapılmadı hepsi tek tapu babaanne min üstüne ve biz kentsel dönüşüm ile binayı yıkıp 10 daire bi apartman yapmak istiyoruz bize bunun için ne kadar kredi verirler mirascilar hepsi ayrı ayrı mi başvurması gerekir yoksa kredi tek bir kişi alsa yetermi ve nasıl bir yol izlemenizi onerirsiniz

  • Ali Bey,

   Öncelikle ayrı ayrı bağımsız oluşturulması gerekir. Aksi halde tapu üzerinde tek malik varsa maksimum 5 ayrı parça kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirsiniz. Kredi üst limiti ve diğer şartlarını yazımızın içinde belirtmiştik. Diğer bilgilerin de sizin için faydalı olacağı kanaatindeyim. Okumanızı tavsiye ederim.

 18. Merhaba

  20 daireden 2 kişi kentsel geri dönüşüme karşı cıktık 96m2 dairemizi 83 m2 düşürdüler ayrıca otoparkta arsa payımızdan buhar olma ihtimalı var şimdi mütahid kendisine 14 daire yaptırıyor zemin kattayken apatman bodrum katındakiler zemin biizm katı alınıyor biz onların üstüne ikinci kat oluyoruz mütahidin 14 dairesi bizi apartmanın en arkasına atıyor bahçe neredeyse yok yok komşu apartman duvara bakacağız ev sahiplerine kendimiz yaptıralım dedik hem m2 fazla olur hemde 130.000 TL maliyetle otopark arsa payımız kalır 20 senede kredizyle ödersiniz yanaşmıyorlar emekliyiz veya para vermek istemediler 5 kişi ye 13 kişi kaldık 25 senelik bina kolon kuvetlendirme mantolama çatı yenileme iç tadilat granit vs. lüks her şey yapılan bir apartman depreme dayanıklılık karotta depremden sonra alınmıştı dayanıklı diye şimdi yıkmak için elinden geleni yapıyorlar ben hakkım olan m2 istiyorum 13 m2 bir oda demek onlar kardeş payı gibi daireleri böldüler sanki aynı paraya aldık daireyi bodrum kat ve en üst catı dublex bodrumdakiler 1. kata çıkıyor m2 yüksekliyor oh ne güzel ben bu evi alırken onlarla ortak almadım ki bun durumda hangi yolu izlemeliyim lütfen yardımcı olmanızı rica ederim. ben hakkım olan m2 istiyorum veya devlet kredisi alıp düşük veya faizsiz kendimizin apartma yatırılmasını tarafındanım. Kanunda çok açık var mütahidleri üretmeden zahmetsiz milyoner yaptı bizim m2 çalıyorlar bir şey diyen yok kanunda, oh ne güzel iş bende ticaeret yapıyorum ama böyle uçsuz bucaksız para kazanma rantı ben görmedim tamamen vatandaşın lehine kandırmak ve zorlama kanun da buna açık acilen kapatılmalı vatandaşı koruma kesinlikle yok demiyorki kanun sen vatandaşın m2 aynen vereceksin veremessende parasını m2 başı geri ödeyeceksin nerde adil koruyucu kanun. yok malesef ancak mütahidlere peşkeş var…hem m2 al 13 m2 hemde otopark arsa payımı oh ne güzel bunun depremden korunmakla alakası yok sadece rant sağlamak zaten en adi malzemeleri kullanıyorlar bir daire 80-120 bin arası maliyeti var sonra 800 -1000 milyon arası satıyorlar düşünün. daha büyük daire içinde 1m2 başı 10.000 tl istiyorlar ee benim 13m2 eksik m2 ve arsa payım ver deyince kıvırıyorlar.

 19. Mrb
  Bir kaç tane önemli sorum olacak.İki katlı evim var toplam iki daire 3 yıldır yaşıyorum dededen kalma bir ev.Tapuyu üzerime alıp kendim yeniden yapmak istiyorum toplamda 6 daire olacak.kentsel dönüşüme uygun ve kentsel dönüşüm kredisi kullanmak istiyorum
  1-mevcut için olan daire sayısı kadar mı yoksa 6 daire yapacam bunun 5 i için mi daire başı 125.000 kredi veriliyor
  2-kendim yapacağım için bu para yine de bloke ediliyor mu
  3-500.000 kullanmak istiyorum buda 4 daireye tekabül ediyor buda diğer kalan 2 daireyi satabilirmiyim
  4-bu mevcut kredi de kredi notu önemli midir kullanabilmek için yoksa daire ipotek olduğundan kkb önemi varmıdır
  5-bu krediyi kullanabilmek için tapunun 1 yıl öncesinden mi bende olması gerekiyor
  6-kredinin kullandırılabilmesi için ruhsatın alınması mı gerekli yoksa direk tapu ve risk raporu vs yeterli midir

  Çok aciliyetim var cevaplarınızı bekliyorum

  • Bahadır Bey,

   1- Doğrudur. Sadece 5 bağımsız için kredi kullanabilirsiniz ve bunun üst limiti bağımsız daire başına 125K’dır.
   2- Para yine bloke edilir ve ekspertiz raporuna göre blokeniz çözülecektir.
   3- Satamazsınız. Çünkü bu dairelere krediyi kullandığınız an teminat olarak bankaya verirsiniz. Satışınız ancak teminattan çıkarıldıktan sonra yapılabilir.
   4- Kredi notu önemlidir. Tek başına ipotek kredinizin olumlu olacağı anlamına gelmez.
   5- Böyle bir şart yok.
   6- Kentsel dönüşüm kredisi evrakları için Denizbank veya İş Bankası şubelerinden birisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Bu anlamda pazar lideri olan Bankalar bu bankalardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+