BCH Kredisi veya Rotatif Kredi Nedir ve Nasıl Hesaplanır

Ticari krediler içinde en çok kullanılan kredilerden biri BCH diyebiliriz. Bazı bankaların Rotatif Kredi de dediği BCH kredisinin açılımı “borçlu cari hesap” şeklinde tanımlanır. BCH kredisi nedir, ne zaman bch kredisi kullanılmalı, bch kredisi alırken neye dikkat etmeliyiz, bch kredisi faiz hesaplama nasıl olur, kmh ve bch arasındaki fark nedir gibi akıllara gelen birçok sorunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Rotatif Kredi veya BCH Kredisi nedir?

Firmaların kısa vadeli ihtiyaçlarının finansmanı için kullanılan, azami vadesi 12 ay olan, 3 ayda bir devre faizi ödenen kredidir şeklinde tanımlayabiliriz. BCH kredisinin diğer adı Rotatif kredidir.

BCH kredisi ne zaman kullanılmalı?

BCH kredisi alırken dikkat edilmesi gereken temelde 2 özellik vardır. Bu iki özellik firmaların ya bilmedikleri ya da bilgilendirilmedikleri için sürekli atladıkları ayrıntıdır. Önemlidir! Çünkü firmanın bilanço ve ödeme dengesini bozar. Bunlar :

  1. Kredinin temel özelliği seyyal (hareetli) olmasıdır. Örneğin 100 bin TL bch kredisi limiti aldınız ve tamamını kullandınız. Azami vadesi 1 yıl olan bu krediye ay içinde veya 3 ay içinde mutlaka ana para ödemesi yapmalısınız. Ardından yeniden kullanmalısınız. Kısacası kredi sürekli hareketli olmalıdır. Pratikte yapılan en büyük hatalardan birisi bu tip kredileri alan firmaların kredi vadesi boyunca hiç ödeme yapmadığı, sadece 3 ayda bir devre faizi ödemesidir. Durum böyle olunca kredinizin bir yıl sonraki revizesinde problem yaşayabilir, hatta aynı limiti bir daha alamayabilirsiniz. Eğer krediyi bu şekilde kullanacaksanız kullanılacak kredi bch değil ; spot kredi olmalıdır.
  2. Kısa vadeli ihtiyaçlar/işletme giderleri için kullanılmalıdır. Yine temelde yapılan en büyük hatalardan birisi de firmanın uzun vadeli alacakları için kısa vadeli kredilerin kullanılmasıdır. Bu firma bilançosunun yapısını bozar. Ayrıca uzun vadede elde edeceğiniz bir alacak ile kısa vadeli kredinin ödenmesi firmanın nakit akışının bozulmasına neden olur.

BCH kredisi faiz hesaplama veya Rotatif kredi faiz hesaplama

Bu tip kredilerde en önemli kural faiz oranı sabit değildir. Bankanın maliyetlerine göre bch kredisinizin faiz oranının değişebileceğinizi (artabilir/düşebilir) unutmamalısınız. BCH kredisi faizi nasıl hesaplanır sorusunu da cevaplayalım. Formül şudur :

Rotatif Faiz Hesaplama : (AnaPara * Gün * Faiz Oranı / 36000) * 1.05

Öğreneceğiniz tek şey bch faiz oranınız.. Daha sonra kullandığınız gün sayısını bilmek yeterli. Formülün sonundaki 1.05 katsayısı BSMV’yi temsil etmektedir.

KMH ve BCH arasındaki fark nedir

Kredili mevduat hesabı ve borçlu cari hesap arasındaki en temel fark faizlerinin ödenme periyodudur. KMH faizleri her ayın ay sonunda tahakkuk eder ve takip eden ayın ilk günü ödenmesi istenir. BCH faizleri 3 ayda bir devresi olarak alınır. (Mart, Haziran, Eylül ve Aralık)

BCH kredisi nasıl alabilirim

BCH veya rotatif kredi almak için öncelikli olarak bir vergi levhası altında faaliyet göstermelisiniz. Birçok bankanın bch limiti açabilmesi için aradığı temel şartlardan biri firmanın asgari bir yıldır faaliyet gösteriyor olmasıdır. Bu tip ticari limitler, eğer kişinin kredi notu çok yüksek değilse, mutlaka bir teminat ile açılır. Örneğin kefalet, ipotek, taşıt rehni vb. Hangi bankalar bch limiti açıyor sorusunu da yanıtlayalım.. Hemen hemen tüm bankalar (katılım bankalarının bazıları açmayabiliyor) rotatif/bch kredi açmaktadır.

BCH kredisi faiz oranları hakkında da bilgi verelim. Tüm bankaların rotatif kredi faiz oranı değişkenlik gösterebilir. Bu durum Bankanın kendi kaynağı ile ilgilidir. Tüketiciler olarak dikkat edilmesi gereken şey faiz oranının yanında herhangi bir komisyon ödeyip, ödemediğiniz olabilir. Çünkü bazı bankaların faiz oranlarının yanında komisyon alıp, söylemediği görülmektedir. Unutmayın ki firmanız için kredi maliyeti “faiz + kredi komisyonu” dur.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+