BCH Kredisi veya Rotatif Kredi Nedir ve Nasıl Hesaplanır

Ticari krediler içinde en çok kullanılan kredilerden biri BCH diyebiliriz. Bazı bankaların Rotatif Kredi de dediği BCH kredisinin açılımı “borçlu cari hesap” şeklinde tanımlanır. BCH kredisi nedir, ne zaman bch kredisi kullanılmalı, bch kredisi alırken neye dikkat etmeliyiz, bch kredisi faiz hesaplama nasıl olur, kmh ve bch arasındaki fark nedir gibi akıllara gelen birçok sorunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Rotatif Kredi veya BCH Kredisi nedir?

Firmaların kısa vadeli ihtiyaçlarının finansmanı için kullanılan, azami vadesi 12 ay olan, 3 ayda bir devre faizi ödenen kredidir şeklinde tanımlayabiliriz. BCH kredisinin diğer adı Rotatif kredidir.

BCH kredisi ne zaman kullanılmalı?

BCH kredisi alırken dikkat edilmesi gereken temelde 2 özellik vardır. Bu iki özellik firmaların ya bilmedikleri ya da bilgilendirilmedikleri için sürekli atladıkları ayrıntıdır. Önemlidir! Çünkü firmanın bilanço ve ödeme dengesini bozar. Bunlar :

 1. Kredinin temel özelliği seyyal (hareetli) olmasıdır. Örneğin 100 bin TL bch kredisi limiti aldınız ve tamamını kullandınız. Azami vadesi 1 yıl olan bu krediye ay içinde veya 3 ay içinde mutlaka ana para ödemesi yapmalısınız. Ardından yeniden kullanmalısınız. Kısacası kredi sürekli hareketli olmalıdır. Pratikte yapılan en büyük hatalardan birisi bu tip kredileri alan firmaların kredi vadesi boyunca hiç ödeme yapmadığı, sadece 3 ayda bir devre faizi ödemesidir. Durum böyle olunca kredinizin bir yıl sonraki revizesinde problem yaşayabilir, hatta aynı limiti bir daha alamayabilirsiniz. Eğer krediyi bu şekilde kullanacaksanız kullanılacak kredi bch değil ; spot kredi olmalıdır.
 2. Kısa vadeli ihtiyaçlar/işletme giderleri için kullanılmalıdır. Yine temelde yapılan en büyük hatalardan birisi de firmanın uzun vadeli alacakları için kısa vadeli kredilerin kullanılmasıdır. Bu firma bilançosunun yapısını bozar. Ayrıca uzun vadede elde edeceğiniz bir alacak ile kısa vadeli kredinin ödenmesi firmanın nakit akışının bozulmasına neden olur.

BCH kredisi faiz hesaplama veya Rotatif kredi faiz hesaplama

Bu tip kredilerde en önemli kural faiz oranı sabit değildir. Bankanın maliyetlerine göre bch kredisinizin faiz oranının değişebileceğinizi (artabilir/düşebilir) unutmamalısınız. BCH kredisi faizi nasıl hesaplanır sorusunu da cevaplayalım. Formül şudur :

Rotatif Faiz Hesaplama : (AnaPara * Gün * Faiz Oranı / 36000) * 1.05

Öğreneceğiniz tek şey bch faiz oranınız.. Daha sonra kullandığınız gün sayısını bilmek yeterli. Formülün sonundaki 1.05 katsayısı BSMV’yi temsil etmektedir.

KMH ve BCH arasındaki fark nedir

Kredili mevduat hesabı ve borçlu cari hesap arasındaki en temel fark faizlerinin ödenme periyodudur. KMH faizleri her ayın ay sonunda tahakkuk eder ve takip eden ayın ilk günü ödenmesi istenir. BCH faizleri 3 ayda bir devresi olarak alınır. (Mart, Haziran, Eylül ve Aralık)

BCH kredisi nasıl alabilirim

BCH veya rotatif kredi almak için öncelikli olarak bir vergi levhası altında faaliyet göstermelisiniz. Birçok bankanın bch limiti açabilmesi için aradığı temel şartlardan biri firmanın asgari bir yıldır faaliyet gösteriyor olmasıdır. Bu tip ticari limitler, eğer kişinin kredi notu çok yüksek değilse, mutlaka bir teminat ile açılır. Örneğin kefalet, ipotek, taşıt rehni vb. Hangi bankalar bch limiti açıyor sorusunu da yanıtlayalım.. Hemen hemen tüm bankalar (katılım bankalarının bazıları açmayabiliyor) rotatif/bch kredi açmaktadır.

BCH kredisi faiz oranları hakkında da bilgi verelim. Tüm bankaların rotatif kredi faiz oranı değişkenlik gösterebilir. Bu durum Bankanın kendi kaynağı ile ilgilidir. Tüketiciler olarak dikkat edilmesi gereken şey faiz oranının yanında herhangi bir komisyon ödeyip, ödemediğiniz olabilir. Çünkü bazı bankaların faiz oranlarının yanında komisyon alıp, söylemediği görülmektedir. Unutmayın ki firmanız için kredi maliyeti “faiz + kredi komisyonu” dur.

11 Yorum

 1. Kenan

  28 Nisan 2019 at 13:03

  Merhaba hangi banka bch spot kredi vb daha kolay verir hangi bankayi onerirsiniz batak sirketlere maliyet dusurmek icin veriyorlar bizlere piyasa riskli diyorlar alti ustu istedigim 200 bin tl

  • Banka Notu

   28 Nisan 2019 at 13:41

   Kenan Bey,

   Kolay kredi nasıl alırım hatta özellikle hangi banka ticari krediyi daha kolay verir gibi soruları bu dönemde yanıtlamak oldukça zor. Bankaların ticari tarafta musluklarını kıstıkları dönem diyebiliriz. Teminatın ne kadar sağlam olmasından ziyade faaliyetin konusu, faaliyetin geliri ve faaliyete ilişkin gelir gider analizi birinci öncelik.

   Denizbank ticari kredi başvurusu tarafını denemenizi önerebilirim. Maliyetleri ve fiyatı diğer bankalara nazaran 1-2 puan yukarıda kalabilir ama işiniz iyi anlatıldığında bahsettiğiniz kredi limitlerini açıyorlar.

   • Kenan

    29 Nisan 2019 at 00:01

    Insaat sektorundeyim bch denizbank vermemisti 2 yil once sirket yeni oldugu icin garanti verrmisti. 300 bin olarak suan -100 de ancak baska bir is icin ek para kredi vb ayarlamam lazim 5 ayda geri dönüşü 100 de 100 olucak sicili temiz birini bulup konut kredisi bile cektirsem 4 ayda faize verecegim para 15 20 bin maksimum kazanc minimum 140bin olucak 5 ayda hepsi kapanacak elimizde boşta gayrimenkul var ancak alamiyoruz limit nasil alabilirim hangi banka ayni zamanda bireysel vergi levhamda var istesem 4 arabam var hepsine kira sozlesmesi yapip aylik gelir 12 15 bin gosterebilirim. Batak firmalara bankalar maliyet azaltmak icin limit ilave yapiyor ama bize vermiyor

    • Banka Notu

     29 Nisan 2019 at 16:55

     Kenan Bey,

     Sektör itibariyle kredi alamıyorsunuz.
     Birçok banka özellikle inşaat faaliyetleriyle uğraşan firma ve kişilerin kredilerini kıstı, geri çağırdı ve/veya zorlaştırdı.
     Herkes kendi penceresinden haklı. Ekonomik verilere baktığınızda inşaat sektörünün ne kadar daraldığını, özellikle konut ve işyeri satışlarının azaldığı ve satış kabiliyetinin kalmadığı gerçeği var. Diğer taraftan firmalar buraya yatırımlarını yaptı. Bir taraftan projelerini tamamlamak, diğer taraftan da elindeki varlıkları satmak istiyorlar. Arada da haliyle finansman maliyeti oluşuyor.
     Herhangi bir tarafa bir şey diyemiyorum maalesef. Daha önce çalıştığınız, firma olarak geçmişinizi bilen, size inanan bir Banka ve şube müdürüyle çalışmayı tavsiye edebilirim ancak. Aksi halde sıfırdan bir bankanın şu dönemde inşaat işine kredi vermesi oldukça zor görünüyor.

 2. Kenan

  29 Nisan 2019 at 23:06

  Bireysel vergi levhamda var 3 4 aracıma kira kontrati duzenlesem fatura kessem aylik 10 15 bin gelirim olur aslında bu hafta calistigim banka veya baska bankada bch yada ipotekli kredi deniycem bakalim ne olucak.
  Baska bir soru 2. Derece akrabam soyisim ayni benden aldigi eve konut kredisi cekebilirmi
  Ufak bir firmayiz elimizde 4 5 daire 1 dukkan 1 arsa var 200 bin tllik arac var suan sadece 100 bin tl borc var eldeki gayrimenkul satilmadigi icin ufak capli küçükbaş hayvancilikta var 100 bas kadar amacim bu krediyi alip 100 150 bas daha ilave yapmak cunku insaat sektoru acilana kadar 2 yil surer oyuzden onlem almamiz ve sabit giderleri burdan cikarabiliriz cunku kuzunun gunu geldimi kestirip paranı aliyorsun ev gibi elimizde beklemiyor

  • Banka Notu

   30 Nisan 2019 at 13:53

   Kenan Bey,

   Eğer vergi levhanızın faaliyet süresi 1 yıldan fazlaysa tabi ki değerlendirebilir Bankalar.
   Ancak bu VKN üzerinde mevcutta açılmış ticari limitler var mı, açık olan ticari limitin % ne kadarı kullanılıyor gibi birçok ikinci değerlendirme verisine de bakılıp karar verilecektir.

   Ayrıca Bankaların konut kredisine sıcak bakmadığı bir dönemden bahsediyoruz. Faiz oranlarının düşük olduğu, maliyetin yüksek olduğu bu dönemde Banka kaynaklarını çok uzun sürelerle kullandırmak istemiyor Bankalar. Yine de denenebilir. Özellikle kamu bankalarının konut kredisi verdiğini görüyoruz, biliyoruz.

   Hayvancılık kredisi için de tarımsal kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Buralardan elde edeceğiniz dönemsel gelirlere nazaran bir ödeme planı oluşturulabilir.

   • Kenan

    2 Mayıs 2019 at 19:10

    Inanin hayvan kredisine basvurali 3 ay olucak nerdeyse aramadilar bile olumlu olumsuz donmediler faiz dusuk oldugu icin torpilin dondugu bir yer bence aslinda kamu bankalari konut faizi dusuk yillik maliyet 18 civari diger bankalarin maliyeti 21 22 bunlar daha kolay vermeye can atar ama bilemiyorum benim amacim kisa sureli dongu konut kredisi bile olsa maksimum 1 2 yilda kapanicak.

    Ablamin sahsi adina olan 15 yillik evine kredi cekebilirmiyim…
    Hangi bankadan denemeliyim…

    • Banka Notu

     3 Mayıs 2019 at 10:04

     Kenan Bey,

     Size konut kredisi veren bankalar tarafında bir Banka ismi vermem doğru değil.
     Piyasaya baktığımda kamu bankalarının konut kredisi tarafında daha istekli olduğunu görüyorum.
     Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nı söyleyebilirim. Ancak bu Bankalara başvurunuz halinde %100 onaylanır diye bir şey söyleyemiyorum maalesef.

 3. Ömer

  6 Haziran 2019 at 00:41

  Mevcut rotatif krediyi faizi ile birlikte ödeyip aynı gün tekrar ödediğim miktar kadar alabilir miyim. Teşekkürler

  • Banka Notu

   11 Haziran 2019 at 16:54

   Ömer Bey,

   Bankalar genelde aynı gün tekrar ödenen krediyi kullanıma açmayabilir.
   Hem teftişlerinde sakıncası olmasın diye hem de firmanın ödeme gücünün günü birlik olmadığını gösterebilmek adına bu tip bir geri kullandırım yapmak istemezler. Tabi ki firma limitleri açık, herhangi bir olumsuzluğu yoksa ve bu durum süreklilik arz etmiyorsa istisna ile kullandırım yapabilirler.

 4. Hamdullah

  23 Temmuz 2019 at 12:09

  Devlet bankasından bch rotatif kredisi kullandım benden 3 aylık dönem faizi ve fazin %5 vergisini ve 850 tl işlem ücreti aldılar bunlar sizce normalmi yasa gereği itiraz etme hakkım varmı lütfen bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz..

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+