Anasayfa » Commerzbank » Commerzbank AG kimin?

Commerzbank AG kimin?

Commerzbank AG Almanya’daki en büyük bankası olan Deutschebank’tan sonra gelen ikinci büyük bankadır. 615 milyar euro ciro yapmıştır ve son dönemdeki büyümesiyle dikkat çekmektedir. Bankanın merkezi Almanya Frankfurt kentindedir. Yönetim tarafında uluslararası düzeyde 2008 yılından beri Commerzbank AG yöneticisi Klaus Peter Müller ‘dir.

Commerzbank AG kim tarafından kuruldu veya Commerzbank AG geçmişi hakkında kısaca şu bilgiler verilebilir. Bu bankanın kuruluş yılları 1870’lere kadar dayanmaktadır. O yıllarda Hamburg kentinde bulunan özel küçük bankacılar ve bölgenin iş adamları tarafından kurulmuştur. Faaliyetine göz atıldığında I. Dünya savaşına kadar sadece Hamburg’ta çalıştığı gözlemlenmektedir. Daha sonra ilk şubesini Berlin’de açmıştır. 1905 yılında Berliner Bank ile birleşmiştir. Magdeburg’ta bulunan Mitteldeutschen Privatbank AG 1920 yılında Commerzbank’a katılınca şirketin adı Commerz- und Privatbank AG olarak değişmiştir. Daha sonra bankanın hisseleri borsaya girmiştir. Alman Borsa indeksi olan DAX listesinde Commerzbank yer almaktadır.

Commerzbank AG çalışan sayısı 40.000 kişinin üzerindedir. Wikipedia verilere göre 2006 yılında bu rakam 35.975 olduğu açıklanmıştır.

Günümüzde Commerzbank eleman çıkarımı haberleri yer almaktadır. Küresel ekonomide banka kârlılıklar göz önüne alındığıda finansal kuruluşların iki şekilde bu rakamı arttırdığı görülmektedir. Banka ya cirosunu arttıracaktır ya da maliyetlerini kısacaktır. Yakın zamanda cirosunu zorlamaya başlayan Commerzbank AG’nin bu ayağı seçme yerine maliyetleri kısacağı yönünde haberler çıkmaktadır. Banka maliyetlerinin de en önemli kalemini personel maliyeti oluşturduğu düşünüldüğünde Commerzbank 5 bin kişiyi işten çıkaracak mı tartışmasının çıkması pek de anormal gelmemektedir. Ancak bu durum Eylül 2016 yılının son haftasında sunulacak teftiş kurulu raporuna göre şekilleneceği, bu rapordan çıkacak sonuca göre kurumsal faaliyetlerin yatırım bankasıyla birleşmesi ve operasyonel çalışan sayısının dörtten üçe indirilmesi olabilecektir.

Bankacı olmak isteyen veya futbola yapmış olduğu reklam ve yatırımlardan dolayı ilgi duyan birçok kişinin duyduğu Commerzbank için Commerzbank kimin sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+