Anasayfa » Kredi Kartı » Emekli ölen kişinin borcu ne olur?

Emekli ölen kişinin borcu ne olur?

Emekli ölen kişinin borcu ile herhangi birinin ölümü sonucunda işleyen prosedür aynıdır. Ölen kişinin hangi sosyal güvencede olduğuna bakılmaksızın mevcut yürütmelik devam edecektir. Nihayetinde bankanın vermiş olduğu kredi veya kredi kartı mevcuttur. Bir şekilde riske dönüşmüş ve kullanılmıştır. Ölümü halinde de borç ölmeyecek mirasçılarına miras yolu ile kalacaktır.

Ölen ssk emeklisinin borcu da mirasçısına kalacaktır. Mirasçı ya mirası reddedecektir (reddi miras) ya da mevcut borçları da tıpkı diğer mirasların kabulü gibi kabul edecektir ve ödemeyle yüz yüze kalacaktır.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ödenme aşamasında mirasçıların mevcut kredi kartına daha önceden ölen kişinin kredi kartı hayat sigortası var mı yok mu öğrenmelidir. İlgili banka görevlisine bu poliçenin olup olmadığı sorgulanmalıdır. Çünkü bu poliçenin olması demek, kredi kartı limiti kadar tutarın sigorta şirketi tarafından sigortalandığı anlamına gelmektedir. Bu çoğu zaman borç ödeyecekken, sigorta şirketinden para almanız anlamına bile gelebilir. Eğer böyle bir sigorta varsa sigorta şirketi ile irtibata geçip ilgili belgeleri göndermeniz yeterli olacaktır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra borcun ödenmesi ya sigorta şirketi tarafından gerçekleştirilecektir ya da ödenmeyecek ancak size neden ödenmediği konusunda bilgi verilecektir.

Aynı durum ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası için de geçerlidir. Genelde bankalar -herhangi bir itiraz, problem yaşanmadıkça- kullandırdıkları kredilere mutlaka sigorta yapmaktadırlar. Bankalar için hem kendi borçlarının ödenmesi noktasında garanti altına almak hem de bu sigortalardan banka komisyonu kazanmak adına önemli bir üründür.

Aslında tam bu noktada hayat sigortası poliçelerinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bazen kullandığımız kredi veya kredi kartından düşen bu tutarlar yüksek gibi gelse de ölüm halinde geride kalanlara herhangi bir borç bırakmadığı için çok önemlidir.

Dolayısı ile ölen işinin borcu ne oluyor sorusuna da bir nebze olsun yanıt vermeye çalıştık. Ölen kişinin borcu silinir mi sorusunun cevabı kesinlikle “mümkün değil” denilebilir.

 

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

25 yorum

 1. merhaba babamı 25.03.2017 tarihinde kaybettim . bankadan 2013 te kullanmış olduğu 40000 faizi ile birlikte toplamda 60000 tl lik kredi vardı . babam 40000 tl borcunu ödedi.bu da 48. taksitti ve o ay vefat etti .yani 20000 borcumuz kaldı . bankaya ilk gittiğimde kredinin sigortası var dedi . fakat sigorta şirketi 1 yıllık yapıldığını idda ediyor .yani 2014 te bitmiş hayat sigortası . şuan banka kredinin sigortası olmadığını dile getiriyor . resmi hiçbir evrak vermiyor . borcun kalanını siz varisçilerden tahsil edeceğiz diyor . şuan hiçbirşey yapmadım. babam emekli oldu ve aynı bankada emekli ikramiyesinden kalan vadeli hesapta 30000 tl var . bizden habersiz hesaptan borcu alabilirler mi ? bu banka bu zaman kadar ki yatırdığım 40000 i geri alamayacağımı da söylüyor . lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Pınar Hanım,

   Bankalar öncelikli olarak alacaklarını hukuken tahsil edebilirler. Ancak hiçbir evrak vermiyorlar olayı konusunda yanlış bir anlaşılma veya hareket var diye düşünüyorum. Eğer gerçekten vermiyorlarsa noter aracılığı ile bir yazı gönderin ve babanıza yapılmış aktif olan/olmayan tüm ürünlerin detayını isteyin. Cevap vermek zorundalar. Diğer taraftan birçok yazımızda belirttiğimiz gibi borç ölmez. Bir miras gibi mirasçılarına devir olur. Eğer reddi miras yaparsanız tüm alacaklarınızdan feragat ettiğiniz gibi borçlardan da kurtulabilirsiniz.

   • krediyi çektiği gün 748 tl 1. hayat sigortasına metlife a , 150 tl de 2. sigorta yapılmış . metlife yıllık sigorta ücreti 130 tl diyor . borç azaldıkça prim de azalıyor dediler . 780 yerine 748 çıkabilir evet diyorlar .şuan banka 2. sigortayı neye yapmış veya 1. sigortanın detayları olsun hiçbir belge vermiyor , güya bulamıyorlar mış . sadece babamın hesap hareketlerını verdıler .diyelim sigortayı 6 yıllık yapacaklardı ve bir hata oldu sigorta şirketine 1 yıllık diye bir evrak gitti . sizce bu durumda ne yapabilirim?

    • Pınar Hanım,

     Hayat sigortası bazen kredi limitine bazen de bahsettiğiniz gibi kredi ana para riskini karşılayacak şekilde “azalan teminatlı hayat sigortası” olarak yapılabiliyor. Banka eğer bu tip bir sigorta yapmışsa hem komisyon gelirlerini arttırmak için hem de kredi çeken müşterisine farklı bir teminatı kapsaması için ilâve sigorta da yapabiliyor. Sanırım 2. sigorta buna ilişkin. Bu tip 2. sigortaların vefat teminatları olmuyor. Ancak yine de sigorta poliçelerini görmeden bu tip bilgileri vermek doğru olmaz.

 2. Merhabalar ,
  Eşimin 27 yıldır görüşmediği babası vefat etti. anne baba 27 yıl önce ayrılmış fakat resmi olarak bir boşanma söz konusu değil. Şimdi baba vefat etti anneye emekli maaşı bağlatmak istiyoruz ölü
  m aylığı deniyor sanırım adına. ama babanın 3 adet şirketi ve borçları var . çocuklar reddi miras yaptı . anne ne yapmalı reddi miras yapsa maaşı alabilir mi ,
  yapmasa bu borçların maaşdan kesintisi olur mu?
  Ne yapmamız gerekiyor.

  • Ceyda Hanım,

   Banka sorusundan ziyade SGK sorusu diyebilirim.
   Yanlış bilgi vermek istemem. Ancak doğru yönlendirilmeniz adına SGK’nın müşteri temsilcisi hatları mevcut. Tamamen ücretsiz.
   Konuyu buraya anlatarak bilgi almanız çok daha doğru olur.

 3. babam emekli vefat etti ve kredi borcu vardi bu kredi borcu ne olur.

 4. Babamı yakın zamanda kaybettim emekli memur kredi borcu vardı buna istisna hayat sigortası yaptırdım 5 yıllık krediye 5 yıllık sigorta temınat 28.700 odenecegını soyledıler benım anlamadıngım konu bungune kadar odedıgı kredi borcunu geri alabılırmı.. siforta soyle dıyor vefat temınat 28.700 kalan kreei borcu 5000 bın odenecek tazmınat 23.700 sıgorta ilk once bankaya kalan bırcu oduyor sonra kalan tutarı varıslere dagıtıyor.. bız bugune kadar odedıgı kredı borcunuda alabılırmıyız

  • Ufuk Bey,

   Kredi hayat sigortası iki şekilde yapılıyor. Birincisi azalan teminatlı hayat sigortası, ikincisi hayat sigortası. Primler daha düşük çıksın diye azalan teminatlı hayat sigortası yapılma ihtimali daha yüksek olabiliyor. Sanırım sizin sahip olduğunuz poliçe türü bu. Çünkü bu tip poliçelerde kredi tutarına sigorta yapılmaz. Ana para tutarına yapılır. Arada ölüm olması halinde, sigorta sadece kalan ana parayı öder.

 5. Babam 12.02.2018 vefat etti bende 16.02.2018 bankaya bildirim yaptım maaş kartı ve kredi kartları bloke ettirdim.ocak ayından bir miktar parası vardı babamın cekemedik bize vergisini yatırın sonra ödeme yapılacağı söylendi şubat maaşı içinde sgk dilekçe yazdirdilar bana işlemleri yapmış olmama rağmen babamın her iki ayki maaşını kredi borçlarına kesmisler geri kalan parayida sgk yönlendirmisler ölüm bildirimi yapmama rağmen parayı çekme hakları var mi

  • Selda Hanım,

   Banka alacağını öncelikli olarak tasarruf etme yetkisi sahibidir. Borç ölmez. Mirasçılarına mirası oranında rücu edilir. Bu taraftaki itirazınız belki sonuç verebilir. Herhangi bir avukatla görüşmenizi tavsiye edebilirim.

 6. iyi günler dilerim babam bu sene 2018 de vefat etti 3 yada 4 bankaya borcu var ve üzerine araba ve motorsiklette var ve icralilar ben oğlu 3 yıla yakın oldu yanından ayrılalım ve evliyim öz annemlede 2007 de ayrılıp başkasıyla evlendi ve o başkasına kaldı araba motor eşyalar ve emekli parası şimdi ben babamın borçlarını odemelimiyim yoksa reddi mirasmi vermem gerek ve reddi mirası en geç nekadar sürede verebiliyoruz şimdiden teşekürler

 7. Esimin babasi vefat etti ve emeklisi var emeklisindenmi kesilir yoksa mirascilarindanmi yada oldukten aonra reddi miras yapilanabilir mi ??

  • Pınar Hanım,

   Emekli de olsa borç yasal mirasçılarına devir edilir. Tıpkı alacaklarının devrinde olduğu gibi..
   Eğer reddi miras yapılırsa her iki haktan da yararlanmayabilirsiniz.

 8. iyi günler dilerim babam bu sene 2018 de vefat etti 3 yada 4 bankaya borcu var ve üzerine araba ve motorsiklette var ve icralilar ben oğlu 3 yıla yakın oldu yanından ayrılalım ve evliyim öz annemlede 2007 de ayrılıp başkasıyla evlendi ve o başkasına kaldı araba motor eşyalar ve emekli parası şimdi ben babamın borçlarını odemelimiyim yoksa reddi mirasmi vermem gerek ve reddi mirası en geç nekadar sürede verebiliyoruz şimdiden teşekürler lütfen cevaplarmisiniz

 9. Sayın banka notu benim notum nezaman cevaplanır acaba

 10. Meraba 1 Hafta önce abimi kaybettim kanser hastası idi Abimin yaklaşık 20 bin tl vergi borcu kredi kartı borcu var eşi ve çocukları reddi miras yapınca borç banamı kalıor

 11. babam 25.4.2018de öldü kalan borçu sigorta şirkedi ödedi yanlız 15ay ödediği parayı geri alabilirmiyiz bize herangi bir ödeme yapmadı
  aradığımda size herangi bir ödeme gözükmüyor dediler bu durumda ne yapmamız lazım

  • Hasan Bey,

   Emekli ölürse sigorta şirketi kredi borcunu ödemeyebilir. Aslında kritik nokta ölen kişinin niteliği değil, kredi kullanım anında hayat sigortasını yaptırıp yaptırmadığıyla ilgili. Emekli kişilerin yaşı yüksek olması dolayısıyla sigorta primi yüksek çıkabiliyor. Bu durumda vefat teminatsız sigortalar tercih edilebiliyor. Eğer sizin de bu şekilde oluşturulmuş sigortanız varsa sigorta şirketi riskinizi kapatmayabilir.

 12. Amcamin 2 ay once kaybettim 25 yil once gecirdigi is kazasi nedeniyle tekerlekli sandalyeye bagimli olarak yasiyordu gecirdigi is kazasi sonucu enekli oldu. 2 yil once bi bankadan kredi cekti ve buyuk birkismini odeyemeden kaybettik sorum su ki amcamin engelli olmasi hayat sigirtasi yaptirmaya engel midir birde amcamin maasi babaanneme baglanabilir mi uzerine kayitli bi mal varligi ve maasi yok 75 yasinda

  • Nur Hanım,

   Hayat sigortasına engel değildir.
   Ancak hayat sigortası yaparken mevcut sağlık durumuyla ilgili birçok soru soruluyor.
   Burada verilen cevaplara istinaden bir risk primi oluşuyor.
   Çıkan tutarlar çok yüksek olduğu için bazen müşteriler yaptırmak istemiyor. Çoğu zaman da böyle oluyor aslında..

 13. Babam öldü 3ay önce emekli kredi çekmiş ve bunu tekrar yapılandırma yapmış şimdi siz borçlusunuz diyor sigorta kabul etmiyor diyo neyapliyiz

  • Sevgi Hanım,

   Anladığım kadarıyla babanız yapılandırma kredisini ölmeden önce kullanmış.
   Burada borç ölmez ve miras gibi mirasçılarına kalacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+