Anasayfa » Kredi Kartı » Kredi Kartı nasıl iptal edilir

Kredi Kartı nasıl iptal edilir

Kredi kartını almak kadar kredini kartını iptal ettirmek o kadar kolay değildir. Çünkü bankalar kendi kârlılıklarının önemli bir bölümünü bu üründen kazanmaktadırlar. Diğer taraftan kart basım maliyeti, kart teslim maliyeti ve bu kartı vermek için personelin çabası ve personele ayrılan bütçe düşünüldüğünde bankanın kredi kartını neden iptal edilmesini istemediği aslında anlaşılabilir bir şey. Tüm bunlara rağmen kredi kartını nasıl iptal ettireceğimiz konusunda sizinle birkaç ipucu paylaşmak istiyoruz.

Kredi kartı iptali nasıl yapılır konusunda bileceğiniz en önemli şey, kart iptal edildiği andan itibaren bu borcun kapatılması gerektiği gerçeğidir. Pratikte bu şekilde olsa da Tüketici Haklarına istinaden aslında kredi kartı kapattırılmak istendiğinde kapanması gerekir ve borçlar yine vadesinde ödenebilir durumda kalmalıdır. Örneklemek gerekirse

3.000 TL limitli olan bir kartın 1.000 TL borcu taksitli olsun, 2.000 TL dönem borcu olsun. Kartınızı kapatmak istediğinizde banka sizin 3.000 TL borcunuzun tamamının kapanmasını ister. Ancak siz Tüketici Hakları gereği kapatmak zorunda değilsinizdir. 2.000 TL’sini kapatır, geri kalan 1.000 TL taksitleri vadesinde geldiği an yatırabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki kapalı bir karta da ödeme yapılabilir. Ancak gel gelelim pratikte bu iş maalesef böyle değildir. Banka 3.000 TL ödemenizi isteyecektir.

Kredi kartı borcunuzu cebinize koydunuz, kartınızı kapatmak istiyorsunuz ya da elinizde bir kart var ve hiç açmamışsınız/kullanmamışsınız/aktif etmemişsiniz, yine de kapatmak istiyorsunuz. Ne yapmanız lazım?

Herhangi bir boş kağıda (A4) şahsi bilgileriniz ve kart bilgilerinizle birlikte kredi kartınızı kapatmak istediğinizi yazıp, size yakın en yakın şubeye teslim etmeniz yeterli olacaktır. Yazılı olarak bu şekilde yapılabilir ancak pratikte mümkün değildir. Çünkü banka personeli sizi 444’lü hatlara, müşteri hizmetlerine yönlendirecektir. Zaman kaybetmemek adına bu numaraları arıyarak, kredi kartınızı kapatmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Telefon bankacılığı ile kredi kartı iptali en rahat yöntemdir. Buradaki püf nokta kredi kartının kaybolduğunu söyleyerek iptal ettirmenizdir. Dikkat etmeniz gereken şey, banka iptal ettiği karta “kayıp” kodu koyarak, size yenisini göndermek isteyeceğidir. Bunu kesinlikle kabul etmeyin. Gelse bile kartı kuryeden almamanız sizi sonuca götürecektir.

Kredi kartı nasıl iptal edilir tarafında birçok cümle yazarken aslında kredi kartımı neden iptal ettirmemeliyim ile de ilgili birkaç kelime yazmak istiyorum. Bir taraftan düşen kredi notları, bir taraftan da oluşmayan kredi puanlarından bahsediyoruz. Kredi puanı nasıl artar tarafında onlarca yazı yazıyoruz. Temelinde hepsinin kredili ürünün ne kadar düzenli kullanıldığı ve ödendiği ile ilgili birebir ilgisi var. Elinizdeki kredi kartının Bankanız açısından size bir referans ürün anlamına geldiğini unutmamak gerekiyor. Mümkünse iptal ettirmeyip, saklamak ve hatta onu doğru şekilde kullanmak en güzel yöntemdir. Çünkü bugün ihtiyacınız olmayan bir limite yarın ihtiyaç duyabilirsiniz. VE bu durumda Bankalar size yakınlarınızın yapmadığı şeyi yapacaktır.

Tüm bankalar 10.03.2007 tarih ve 26458 sayılı Resmi Gazete yayımı suretiyle yürürlüğe girmiş olan madde uyarınca iptal talebinizi 1 hafta içerisinde yerine getirmek konusunda mesuldürler. Telefon Bankacılığı sözleşmesi gereğince ise taleplerinizi kimlik doğrulama sürecinin başarıyla  gerçekleşmesi durumunda yine bu talebinizi de yerine getirmek durumundadırlar.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+