Anasayfa » Kredi Kartı » 72 Ay Vadeli ihtiyaç Kredisi ve Borç Yapılandırma

72 Ay Vadeli ihtiyaç Kredisi ve Borç Yapılandırma

Ekim 2016 tarihi ile birlikte bankalardaki tüketici kredisi vadeleri ve ihtiyaç kredisi vade yapısı değişti. Geçmişte maksimum 36 ay vadeye kadar çekilebilen ihtiyaç kredisi vadeleri 48 aya kadar uzatıldı. Diğer bir taraftan kredi kartı borcu yapılandırılması için de yeni bir değişiklik gündeme alındı. Kart borcu yapılandırma yapılırken tüketici kredisi kullanacak olan birey bu krediyi 72 ay vadeye kadar kullanabilecek duruma gelmiştir.

72 ay yapılandırma yeni bir kredi ihtiyacı için kullanılmamaktadır. Mevcutta kredi, kredi kartınız veya kredili mevduat hesabınız varsa ve bu ürünlerin ödemesini yapmakta zorlanıyorsanız ödeme gücünüzü düzeltecek bir yol var. Özellikle vadenin uzun olmasıyla kredi taksit bedelleri küçülecek ve ödeme kolaylığı sağlanacak. En azından kararın alınması ve kredi vadesinin bu kadar uzun yıla yayılabilmesinin amacı bu. 72 ay yapılandırma yapan bankalar “şudur şudur” diyemeyiz. Nihayetinde bütün bankalar bu uygulamayı yapabilmektedir. 72 ay yapılandırma hesaplama için sitemizin kredi hesaplama bölümünü kullanabilirsiniz.

Özellikle kredi kartı borçları düşünüldüğünde kredi kartı yapılandırma yapı kredi, kredi kartı yapılandırma vakıfbank veya kredi kartı yapılandırma garanti bankalarında da bunlara ayrı bir kampanya düzenleneceği gelen bilgiler arasındadır.

72 ay vadeli tüketici kredisi faiz oranları hakkında net bir bilgi olması mümkün değil. Bankaların almış olduğu faiz kararlarına göre değişkenlik gösterecek olup, tüketicinin maliyet araştırması yapması tavsiyelerimiz içinde yer alacaktır.

72 ay kredi kartı yapılandırması kullanamayacak kişiler de olacak. Bunların en başında daha önce ödeme performansında sorun yaşamış, kırmızı kalem yemiş kişiler ve/veya kredi notu çok düşük olan kişiler maalesef bu avantajdan yararlanamayabilirler. Yapılandırma kredisi amacı borcun tamamen kapatılmasına yönelik olacağı için, “borcun yanında şu kadar da para istiyorum” şeklinde çalışmamaktadır. En fazla kartınızın kapama tutarı kadar kredi çekebileceksiniz ve maksimum 6 yıl vade ile yapılandırılacaksınız. Bu işlem gerçekleştirildiği an bankanız size kredinizi kullandıracak ve hesabınıza geçen parayla mevcuttaki kredi kartı borcunuzu kapatacaktır. Ardından da kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

119 yorum

 1. Bir bankaya her ay ödediğim 6200tl kredi borcum var 12aydır ödüyorum ama sürekli geç ödedim şuanda da 70günlük gecikmem var bankaya yapılandırma için başvurdum fakat sürekli geç ödediğimden ve babamın da sicilinin bozukluğundan olmadı dediler giriş yapıldı babam kefil Di ama kefilken de sicili bozuktu. her ay 6200tl ödeyemem avukatlık olmak istemiyorum yapılandırmak istiyorum ne yapmalıyım 48ay vadede yapılandırma yapamazmıyım

  • Salih Bey,

   70 günlük gecikme ciddi bir gecikme. Normal şartlarda 3. taksidinizi de ödemediğiniz an (90 gün) avukata devrolur borcunuz. Bu durumda da ilave avukat masraflarıyla birlikte Bankanın aradan çıktığı bir sürece dahil olursunuz.

   Yeni yasaya göre Banka bu durumu (isterse) çözebiliyor. Gecikmede olan bir borç bakiyesi olması nedeniyle farklı bir banka bunu yapılandırma kredisi ile değerlendirmek istemeyecektir. Özellikle borcunuzun bulunduğu şube ve şube yöneticisi ile görüşüp, durumunuz özelinde konuşabilirsiniz. Nihayetinde şube de mevcut borcu takibe atıp, karşılık ayırmak istemeyecektir.

  • merhaba ben 2 ay önce kredi çeldim tl bankacılıgıyla yapılandırma olurmu

   • Saliha Hanım,

    Tabi ki olabilir. Kredinin ne zaman çekildiğinden ziyade ödeme performansı önemlidir yapılandırma kredisi taleplerinde..

 2. Yeni cikan yapilandirma yasasindan faydalandim hep duzenli oduyordum fakat asgari odemesi arrti yapilandirdim peki baska bir bankadan kredi kartim var duzenli oduyorum yapmis okdugum yapilandirma bu kartimi etkilermi

  • Erkan Bey,

   Yapılan krediyi “yapılandırma kodu kullanarak” kullandırıma göndermemişse Bankanız hiçbir zararı bulunmaz. Yeni yasaya göre bu tip bir yapılandırma kodu koymadan yapılması gerekiyor. Ancak bazı banka ve şubelerin işleyişi farklılık arz edebiliyor.

   Sizlere kredi notu takibi yapmanızı önerebilirim.

   Çünkü yapılandırma kredisi kodu ile yapılan/kullandırılan krediler kişinin sicilini olumsuz yönde etkiler.

 3. maaşımıda aldığım bankadan ihtiyaç kredisi aldım düzenli ödüyorum.kredi kartı borçlarımıda düzenli ödüyorum.kendi isteğimle bir defaya mahsus yapılandırma yapmak istedim.bankadan bana söylenen resmi gazetenin tam tersi yani ödemeleriniz aksamış olsaydı olurdu ama siz aksatmadan ödüyorsunuz bu durumda yapılandırma yapamayız şeklinde. ne yapmalıyım

  • Ethem Bey,

   Aslında doğru ifadeyi vermiş Bankanız. Yapılandırma kredisi ödeme performansı bozulmuş, sıkıntı yaşayan müşterilerin tekrar ödeme düzeni kazanabilmesi için çıkarılan bir kredi. Özellikle sarmal haline gelen kredi kartları borçları için çıkarılmış bi’şey.

   Sizler yeni bir ihtiyaç kredisi kullanıp, mevcut borçlarınızı uzun vadeye yaymak ve haliyle kredi taksidinizi düşürmek istiyorsunuz. Halk arasında buna da yapılandırma kredisi denilebiliyor ancak bu devletimizin yeni çıkarmış olduğu karar ile bağdaşmış şey değil maalesef.

   Eğer ödeme düzeninizde problem yok ve taksit/gelir dengenizde rahatlama yapabilmek için bunu istiyorsanız, bankanıza bu şekilde anlatın. Olumlu karşılanacaktır diye düşünüyorum. Olumlu değillerse farklı bir bankaya gelir belgenizle kredilerinizi taşıyabilir ve istediğiniz şeyi yapabilirsiniz.

 4. Gündem

 5. Iyi gunler ben garanti bankasina yapilandirma icin basvurdum ancak benden 72 ay yapilandirma icin nakit olarak elden 890 lira para istediler sordugumda ise sigorta arti dosya masrafini musterinin elden odemesi gerekiyor dediler boyle birsey var mi?

   • Ahmet Bey,

    Garanti Bankası yapılandırma kredisi kullandırımlarında ilave masraf olarak herhangi bir şey almadığını biliyoruz. 890 TL farklı bir ürününüzün limit aşımı olabilir. Dosya masrafı ve sigorta tarafını da yasal sınırlar içinde alabiliyorlar ve bunu ödüyor olmanız da gayet makul.

 6. Iyi gunler garanti bankasindan yapilandirma talebinde bulundum benden sigorta + dosya masrafi olarak 880 tl istediler boyle birsey var mi?

 7. Ahmet Bey,

  Yapılandırma kredisi masrafları bireysel nitelikli kredilere gireceği için BDDK’nin belirlemiş olduğu sınırlar içinde alınır. İlave istenen tutar kredi masrafı değil ; limit aşımında olan ve/veya yapılandırmaya dahil olmayan farklı bir ürününüze ait borç olabilir. Bunun detayını şubenizden öğrenmeniz gerekir.

 8. kredi kartına denizbank 1.79 dan akbank 1.39 dan yapılandırma yaptı niye bu kadar fark var anlamıyorum

  • Kart Mağduru,

   Bankalardan bankalara değişen yapılandırma kredisi faiz oranları mevcut. BDDK veya TBB bu konuya bir düzenleme getirmedi. Tıpki ihtiyaç kredisi oranlarının veya konut kredisi, taşıt kredisi oranlarının bankadan bankaya değişiyor olması gibi bu kredinin de kredi tipine bakılmaksızın faiz oranlarının değişkenlik gösterdiği görülüyor. Bu konuda birçok vatandaşın itirazı, tepkisi mevcut ancak uygulama şu an bu şekilde.

 9. Merhaba gatanti bankasından kullandığım kredinin taksidini birkaç ay geç yatırdım bu ayda 16 gün oldu hala ödeyemedim ve aynı bankaya kredi kartı borcumda var, kredi kartlarımdan birinin ödemesini 1 dönem yapmadım ama bu ay asgarisini yatırdım, diğerininde asgarisini bu ay ödemedim. yapılandırma yapmak istiyorum ayrıca bir başka bankada bir kredim var ama onun ödemesini hiç aksatmadım. bu durumda yapılandırmadan faydalanabilir miyim? ve diğer bankanın kredisinide bu yapılandırmaya katabilir miyim?

  • Merhaba,

   Aslında yapılandırma kredisi amacı tam bahsettiğiniz şeye denk geliyor. Ödeme gücü noktasında sıkıntı yaşıyorsanız, aylık geliriniz kredi ve/veya kart taksitleriniz zorluyorsa bunu yapılandırma kredisi kullanarak aşabilirsiniz. Öncelikli olarak kredilerinizin olduğu bankada yapılandırma kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer konuya sıcak bakılmıyorsa maaş aldığınız bankayı önceliklendirerek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. 72 ay vadeli yapılandırma kredisi vadesinin uzun olması nedeniyle taksit tutarları düşük olacaktır. Bu da size ödeme kolaylığı sağlayacaktır.

 10. kredi kartı yapılandırma işlemi yaptım ödemelerimi artık taksitlendiryim için düzenli ödüyorum kredi notu bitince düzelir mi

  • Ahmet Bey,

   Kredi kartı yapılandırma işlemini yapıp, taksitleri düzenli olarak ödediğinizde kredi notunuzun yavaş yavaş artacağını göreceksiniz.

 11. Benim 3 bankada kredi ve kredi kartı borç var 40000 TL yakin tek bankada toplamak istiyorum yardımcı olmanızı bekliyorum

  • Yusuf Bey,

   İstediğiniz şey yapılandırma kredisi ne demek sorusunun cevabı değil aslında. Yapılandırma kredisi problem yaşanan ve ödemelerinde aksama olan kredilerde kullanılıyor. Sizler ödeme sorunu oluşmadan bu tip bir kredi istiyorsanız kredi başvurunuzu herhangi bir bankaya yapabilirsiniz. Eğer ödemelerinizde herhangi bir problem yoksa kredi talebiniz olumlu değerlendirilecektir.

 12. ihpus icrimed

  Yarım bir yasa olmuş,kredi notu düşük ve takipte olanlara asıl kredi verilmelidir.! batık kredi olmaması için ! millet ödemek istiyor ,onlar kredi notu düşük ve takipe girmişsin diyor.Yani açıkca borcunuzu ödemeyin diyorlar.! Zaten bankalar avukatla ,icrayla veya hacizle hiç bir yere varamazlar ve tahsil edemezler.! İstatisliklere bir baksınlar nerdeyse 1,5 milyon kişi bu durumda ve kaç bininden tahsilat yapmışlar.! Bu kredi notu meselesi yüzünden bankaların müşterileri 3/2 oranında düşmüştür.Kredi notu yüzünden kredi alamayan milyonlarca insan bu saçma sapan sistem yüzünden kredi çekemiyor ve borcunu ödeyemiyor.Adı üstünde SİCİL AFFI deniliyor am içi bomboş .Allah borçlu olan herkesi bu bankalardan kurtarsın prina balığı gibiler resmen kemiriyorlar müşterileri.

  • Yorumlarınızın bir kısmına katılıyorum, bir kısmına maalesef. Bahsettiğiniz sicil affı birçok kişiye kolaylık sağlayacağı konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum. Bir taraftan sadece müşteri gözüyle değil, bankacı gözüyle bakmanız aslında durumunu çift taraflı değerlendirebilmeniz açısından oldukça önemli. Nihayetinde ilişki bir ticari ilişkidir. Bankacılığın belirli standartlarının olması kadar doğal bir şey yok. Kredi notu (credit note) dünyanın hemen hemen her tarafında bu şekilde uygulanana uygulamalarından birisidir. Özellikle Türk Bankacılık sistemi dünyada güçlü işleyen bankacılık faaliyetleri arasında yer alır.

 13. 1.25ten 45 bin kullandım. Şu an 6. taksidi ödedim. Geriye kalan tutarı 48 taksit yapmak isteresem ana para üzerinden güncel faiz oranı mı uygulanir. Güncel faiz(1.14)

  • Mahmut Bey,

   Yaptığınız şey aslında yapılandırmak kredisi değildir. Her akıllı tüketici gibi yüksek faiz oranıyla kullandığınız kredinizi, daha düşük faiz oranı gördüğünüz an yeniden yapılandırmak istemeniz çok doğal. Bu durumlarda ödediğiniz kredinizin kalan ana parası istediğiniz taksit adedi ve uygulanan faiz oranıyla birlikte yapılandırılmaktadır.

 14. Savaş KEÇİCİOĞLU

  Merhaba ben yeni emekli oldum.Kredi ve kredi kartları ile borcum 65000 tl 1560 tl emekli maaşım var kredi notum orta riskli ödemekte zorluk çekiyorum bu durumda bankalar bana kredi verebilir mi ve yahut 72 ay yapılandırmadan yayarlanabilirmiyim çok teşekkür ederim bana yol gösterirseniz iyi çalışmalar kolay gelsin

  • Savaş Bey,

   72 ay yapılandırma kredisi kullanabilmeniz için gerekli şart kredi ödemelerindeki performansınızın oldukça problemli hale gelmesidir. Bunun kullandırılıp/kullandırmama kararını elbette bankanız tarafından verilecektir. Şu an kaç ay vadenizin kaldığı aslında en önemli bilgi. Çünkü 72 ay yapılandırma kredisi kullanmasanız bile ihtiyaç kredilerinin vadesi 48 aya çıkmasından dolayı tüm risklerinizi tek bankaya toparlayarak 48 ay vadeye yayabilirsiniz. Bu sayede ödemede rahatlık sağlanacaktır.

 15. mustafa öztürk

  merhaba benim toplam 4 bankaya kredi ve kredi kartı olarak toplam 95 bin tl civarı borcum var ve bu güne kadar her ay borç taksitlerimi bir gün dahi aksatmadan aylık gelen borç tutarı nekadarsa düzenli ödedim aylık ortalama 6500 civarı ödüyorum fakat ödemekte zorlanıyorum bunu yapılandırmam mümkünmü

  • Mustafa Bey,

   Nasıl yapılandırma kredisi kullanabilirim tarafında bir sorunun cevabı değil maalesef talebiniz. Çünkü ödeme performansında herhangi bir sorun yaşamıyorsanız Bankanız yapılandırma kredisi kullanımı tarafında sıcak yaklaşmayacaktır. Eğer kredi vadeniz azalmışsa 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi çekip, tüm borcunuzu tek kredi altında toparlamanız rahatlamanıza olanak sağlar.

 16. Nurcan yesilirmak

  Kredilerimi 48 ay olarak yapilandirdim toplamda 38 bin borvum var fakat maasimdan kalanla gecinemiorum kalan kredimi ve kart borclarimi tekrardan 72 ay yapilandirma sansim varmi sayhilar mumkunse aydinlatirmisiniz

  • Nurcan Hanım,

   Tabi ki yapılanırabilirsiniz. Nihayetinde yapılandırma kredisinin amacı ödeme güçlüğü çeken tüketicinin ödeme kolaylığı sağlanması ve kredili ürünlerinin ödenmesi konusunda destek olabilmek.

 17. Mustafa Dereli

  Benim hem kredi ve kredi kartı borcum var hemde kefillikten dolayı mahkemeligim. Yapılandırma yapsam sadece kefillik harici kendi borclarim için kredi notum yukselirmi

  • Mustafa Bey,

   Kredi notu hemen artar mı sorusuna maalesef evet cevabı veremeyiz. Ancak mevcuttaki borçlarınızı yapılandırıp, bu ödemeleri düzenli yapmanız kredi notunuzu arttıracak bir harekettir. Diğer taraftan kefaletten dolayı bir kırmızı kalem almışsanız veya alacaksanız bu da kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve hatta kötü kayıt yemenize sebep olacaktır.

 18. Merhaba,en son kredimi agustosta aldim.ekimde 48 ay yapilandirma oldu.bu yapilandirma esnasin da 1000 lira ek bir para istedim onu da dahil ettiler yapilandirmaya.daha sonra 72 ay yapilandirma çikti ve ben aldigim 1000 lira yuzunden 72 aydan faydalanamiyorum.boyle bir şey var mi?ne yapmaliyim.bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Uğur Bey,

   Yapılandırmış olduğunuzu krediyi yeniden yapılandırma Bankaların istediği bi’şey değildir. Prosedürel olarak yapabilirler. Ancak yapmayacaklarını söyleyeceklerdir.

 19. Merhaba eşim de ben de memuruz ve ikimizin de farklı bankalara kredi kredi kartı borcumuz var. İkimizin borçlarını tek bankada yapılandırma şansımız olabilir mi acaba? Cevaplarsanız çok sevinirim, saygılar.

  • Halil İbrahim Bey,

   Maalesef yok. Her kişi yapılandırma kredisi kullanırken, kendi adına borçlarını, kendi üzerine çekeceği kredi ile finanse edecektir. Dediğiniz şeyi yapma şansı var Bankaların. Ancak bunu yapılandırma kredisi adı altında değil bireysel ihtiyaç kredisi kullandırarak yapabilirler.

 20. Merhaba 3 bankaya ayrı ayrı kredi kartı borcum var. Ayrıca bir bankada hem kredi hemde kredi kartı borcum var bunları ayrı ayrı 72ay yapılandırabilirmiyim ödemede zorluk çekiyorum. teşekkürler

  • Savaş Bey,

   Her Bankadan ayrı ayrı olmak üzere, eğer yapılandırma kredisi kriterlerinin içine giren bir borcunuz varsa, tabi ki kullanabilirsiniz. Burada karar veren mercii tek başına maalesef siz değilsiniz. Bankanız ile konuşup gerçekten bu kredi ile bu borçların ödenebileceği konusunda Banka müşteri temsilcisini ikna etmeniz gerekecektir.

 21. benim ek hesap Gecikmesi varda nasil taksitlendirebilirm

  • Ogün Bey,

   Ek hesabınızın buluduğu Bankaya gidip, buradaki borcunuzun taksitlendirilerek kapatılmasını istediğiniz bir talepte bulunabilirsiniz. Borç kadar bir ihtiyaç kredisi kullandırılıp, kmh hesabınız kapatılabilir.

 22. Benim 60.000 tl kredi borcum var iki taksit odemedim ve ihtarname geldi 30 gün içinde ödemem gerektiği aksi halde yasal işlem yapilacagi şeklinde şimdi benim aylık ödemem 1.800.00 tl ben bankaya gitsem bu 72 ay yapilandirma faydalanabilir miyim acaba yardimci olabilir misiniz rica etsem.

  • Serkan Bey,

   Bu durumda yapılandırma kredisi kullanabilirsiniz.
   Ancak bunu Bankanız ile görüşmeniz ve konuyla ilgili bu tip bir talepte bulunmanız gerekir.
   Banka isterse bu tip bir yapılandırma kredisi kullandırır.

 23. benim tam 57000 kredi ve kredi kartı borcum var bugün denizbank müdürü ile görüştüm normalde vakifbank yapilandirmasi lazım dedi vakifbanka gittim iki kez olumsuz döndüler nasıl olacak ödemem 15 gün geçti

  • Mesut Bey,

   Eğer kredi veya kart riskinizin büyük bölümü VakıfBank’taysa aslında bu Bankanın yapılandırma kredisini kullandırması gerekir. Bunun için Vakıfbank yapılandırma kredisi kullanmalısınız. Bazen bireysel müşteri temsilcilerine yük geldiği için bu tip kredi kullandırımlarını önemsemediklerini ve müşterilere kullanıramadıklarını söylediğini duyuyoruz. Özellikle vakıfbank müşteri temsilciliğini arayarak konuyla ilgili şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Mutlaka yardımcı olacaklardır.

 24. Merhaba benim garntiye 16000 kredi 1000 kredi karti borcundan dolayı ıstanbul icra dan yazı geldi ben 7 aydır işsizin avukat bana 9000 getir gerisini taksit yapayım diyor ben issizim diyon anlamıyor.banka bu borcu yapilandirabilirmi andaki kefil gotursem

  • Soner Bey,

   Banka bu durumda yapılandırma yapmayacaktır. Avukata devir olan bir kredinin yapılandırmasını Banka şubesi değil avukat aracılığı ile yapılması mümkündür. Bu durumda imza atmayın ve ödeyebileceğiniz şartlarda anlaşması konusunda mutabık kalmaya çalışın. Ödeme niyetinizin de bu yönde olduğunu ilgili Bankanın şube müdürüne ifade ederseniz belki çözüm noktasında Banka avukatı ile görüşerek yardımcı olabilir.

 25. merhaba ben emekli maaşımı pttden alıyorum aktifbanktan kredi kullandım icralık durumlarım çok hiçbir banka kredi vermedi en son aktiften aldım ama faizleri ve ödemesi çok fazla 72 ay kredi yapılandırması için hangi bankaya basvurmalıyım ilginiz için teşekkür ederim

  • Çiğdem Hanım,

   Bu durumda aktifbank kredi kullanımı ile durumu çözmeniz gerekir. 0850 724 30 50 numaralı aktifbank iletişim hattı ile iletişim kurabilir, durumunuzu anlatabilirsiniz.

 26. Akbank tan kullandığım kredilerimi 72 ay yapılandırma yaptım bu ay bir kredisi 30 diğerlerinde 23 gün gecikmeli ödeyeceğim ama tahsilat servisi bugün aradım ayın 1 kadar süre istedim vermediler hatta ihtarname gönderip borcun tamamını isteyebiliriz dediler böyle bir hakları varmıdır

  • Ali Bey,

   İhtarname gönderebilirler. Ödeme de isteyebilirler. Ancak takip aşamasına gönderemezler. Bireysel nitelikli kredilerde 90 günlük gecikme ve akabinde kanuni takip süreci başlaması gerekmektedir. Ancak/Eğer ticari nitelikli bir krediyse Banka belirttiği hususları yapabilir.

 27. merhaba vakıfbankdan üç tane kredim var ve iki aylık bir geçikmem var ayrıca ek hesabımda var yapılandırma yasasından yararlanabilmem için geçikmeleri ödemem mi gerek yoksa ödeme yapmadan mı yapılandırma yapmam gerek ve yapılandırma yaparken eksi hesabımıda kapatma şansım varmı.
  yapılandırma yaptıkdan sonra yeni çıkan sicil affından yararlanabilirmiyim
  şimdiden ilginize teşekkür eder iyi günler dilerim

  • Ramazan Bey,

   2 aylık gecikmeden dolayı sicil affı kararından yararlanamazsınız. Çıkan sicil affı 2017 ile birlikte kanuni takibe düşmüş, avukatlık raddesine intikal etmiş kredi kayıtlarına ilişkin bir düzenleme söz konusu. Vakıfbank’ta olan ve 2 dönemlik gecikmede bulunan kredileriniz ve kredili mevduat hesabınız için yapılandırma kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Bankanız toplamda olan bütün borçlarınızı tek krediye çevirebilir ve ödeme kolaylığı sağlayabilir.

 28. vermiş oldugunuz bilgiler için tesekkür ederim kredilerimin geçikmesi iki ay degil 41 günlük yani 2 aylık bir gecikme yok genede sicil genede sicil affından yararlamazmıyım

  • Ramazan Bey,

   41 günlük gecikme 1 dönemlik gecikmeye tekabul etmektedir. Yapılandırma kredisinden yararlanamaz gibi görünüyorsunuz. Ancak Banka bunu isterse yapacaktır.

 29. merhaba iyi akşamlar İşbankası ve İngbankdan kredi kartlarımdan dolayı icralık oldum maaşdan kesme geldi borçlarımı bitirdim denizbankdan da üç adet krdeim var yapılandırma yapabilmek için bir ay gecikmedeyim yapılandırma yaptıkdan sonra sicil affından yararlanabilirmiyim
  ilginize şimdiden tesekkür eder iyi akşamlar dilerim

  • Neslihan Hanım,

   Sicil affı 2017 çıkartılan yasa Temmuz 2017 dönemine kadar çıkmıştır.
   Bundan sonra kalan borçlar için maalesef herhangi bir hükmü bulunmamaktadır.
   Devlet konuyla ilgili uzatma veya farklı bir karar alırsa sizleri de etkiler. Şu an için mümkün değil.

 30. Merhaba hocam öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum benim odea banka 2 tane kredi borcum var ikiside 3000 bin tl ve kredilerimi sorunsuz ödüyorum ve 3000 bin tl kredi kartı borcum var ama bununda her ay asgerisini yatırabiliyorum ben bu odeabankasında olan kredi ve kredi kartı borcunu tek çatı altında toplayabilirmiyim banka bunu yaparmı yani kredinin biri 153 tl diğeri 143 tl birde kart borcu var zorlanıyorum bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  • Engin Bey,

   Farklı bankalardaki riskleri tek bankaya toparlayabilirsiniz ama bunu 72 ay vadeli yapılandırma kredisi altında yapamazsınız. Bunu hiçbir Banka yapmaz diyebilirim. Ancak 48 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi çekerek tüm risklerinizi tek Banka altında toplayabilirsiniz. Ufak bir hesap/kitap ile faydalı bile olabilir. Nihayetinde ödediğiniz asgari kredi kartı ödemelerinde işleyen faizin aylık %2’den fazla olduğunu düşünürseniz kazançlı çıkabilirsiniz.

 31. hocam icralık ve avukatlık borçlara 72 ay yapılandırma yapılmıyor…bunun için nasıl bir yol izlemeliyiz..bilgi verebilirmisniz..tşk.ler.

  • Arzu Hanım,

   Maalesef dediğiniz şey mümkün değil.
   Bununla ilgili sadece Banka avukatınız ile görüşebilirsiniz.
   Banka avukatının yapılandırdığı veya teklif ettiği şartlar altında taksitlendirebilir/yapılandırabilirsiniz.

 32. Selamun Aleyküm hocam daha önce yazmıştım dediğiniz gibi borç transferi için şeker banka başvurdum red cevabı geldi.. benim odea banka 2 kredi ve bir kredi kartı borcum var.. odeabanka gitsem 3 nüde tek yere toplayabilirmi kredinin biri 150 tl diğeri 140 tl ve kartın borcuda 3 bin tl ayrı ayrı ödemekten zorlanıyorum tek çatı altına toplarmı teşekkürler

  • Engin Bey,

   72 ay yapılandırma kredisinde kararı veren aslında Bankanın kendisidir. İsterseniz 20 farklı bankadaki riski tek bankada toplatabilir. Ancak bakış açısı olarak sıcak olmayabiliyorlar. Burada da taksit\gelir dengesine bakarak, mümkün olduğunca kısa vadelerde kredisini vermek isteyecektir.

 33. iyi çalışmalar ben 2007 yılında arkadaşıma kefil oldum ve 11,500 tl kredi cekti ve arkadaşım şuanda kayıp nerede oldugunuda kimse bilmiyor onun mal varlıgı hisseli oldugu için banka satmadı ve bu borcu varlık şirketine devir etmişler şuan maaş haçzim var her ay maaşımın 4/1 kesiyolar bu konuda ne yapmam lazım bu borcu taksitlendirebilirmiyim teşekürler

  • İbrahim Bey,

   Maalesef durumunuz pek parlak değil. Özellikle varlık şirketine borcun devir olması demek Bankanın veya avukatlarının size asgari 5-6 aydır ulaşmamış olması demektir. Belki daha da fazla. Bunu varlık şirketiyle çözebilirsiniz. Varlık şirketi isterse yapacaktır. Aksi halde çözümü maalesef bulunmamaktadır.

 34. slm benim şuan kıredi kartım yapılandırdım aman diyer birbankaya 370 230 diyerinede 325 tl karta ise 180 tl ödüyom zorlanim hepsini birbankada toplaya bilirmiyim şimdiden tşk ederim

  • Aydın Bey,

   Farklı bankalardaki kredi risklerinizi veya kredi kartı borçlarınızı elbetteki tek bankada toparlayabilirsiniz.
   Ancak bu durumu her Banka kabul etmeyecektir. Mevcutta bu borçların ödenme performansına bakarak yapılandırma kredisinin kararını verirler.
   Genel olarak da farklı bir bankaya değil, borcunuzun yüksek olduğu bankada yapılandırma kredisi kullanmanız daha mantıklı. Banka da nihayetinde vermiş olduğu tutarı tahsil etmek isteyecektir. Bu da kredinizin daha rasyonel değerlendirilmesine neden olacaktır.

 35. İyi akşamlar. Bir kamu bankasında 02.05.2017 tarihinde konut kredim onaylandı. Ben ilk ödememi 17.05.2017 tarihinde yapmak istedim fakat Müşteri temsilcisi ilk taksitimi 17.06.2017 tarihinde olacak şekilde ödeme planını bana imzalattı. Daha sonra eve gittiğimde ilk taksitte diğer taksitlerden 350 liralık bir fark olduğunu fark ettim. Şimdi tekrardan bankayla irtibata geçsem ödeme planım tekrardan mayıs ayına göre düzenlenebilir mi?

  • Asya Hanım,

   Ödeme planları istenilen her an düzenlenebilir. Ancak bazı bankaların bu işlem için komisyon aldığını biliyoruz/görüyoruz.
   Yalnız şikayette bulunduğunuz aradaki farkın normal olduğunu düşünüyorum. Yanlışlıkla da olsa aslında kredinin vadesi hemen hemen 1 ay fark ediyor. Aldığınız kredinin miktarına göre taksit tutarları fark edecektir. 350 tl normal midir değil midir ayrı bir konu. Matematiksel hesap yapmak gerekir.

 36. Merhabalar 69 yaşındayım hsbc bankası 8000 TL borcum var yaşımdan dolayı 1 yıl yapılandırma yapmıyor.Kanunda yaş kriteri var mıdır acaba teşekkürler.

  • Şebnem Hanım,

   Kanunda yok ancak Bankaların hayat sigortası tarafında yaş kriterlerine takılan prosedürleri var maalesef.
   Buna istinaden kullandırım yapmayabiliyorlar.

 37. merhaba ben garanti kredi kartımı yapılandırdım iki ay içerisinde erken kapama yaptım ama kredi kartımı kullanıma açmadılar neden açmıyolar yardımcı olurmusunuz

  • İrfan Bey,

   Yapılandırma kredisini kullandıran birçok banka yeni bir risk çıkmaması adına vermiş olduğu kredili ürünleri (kredi kartı, kmh) limitlerini kapatabiliyor veya daha az bir rakama çekebiliyor. yapılandırma sonrası kartlarım kapanır mı sorusunun da yanıtını sizin sayenizde vermiş olduk.

 38. Merhaba benim akbank tan 3 adet kredim var.24000-15000 ve 5000 tutarlarında.son dönemde taksit ödemelerimde sıkıntı yaşadım.kredilerimi 26 gün arayla ödeyebildim.ve önümüzdeki dönemlerde de bu böyle devam edecek gibi gözüküyor.akbanka gidip 72 ay yapılandırma başvurusu yapabiliyormuyum?birde bu yapılandırma nasıl oluyor.yada farklı bir bankaya gidip borç transferimi yapsam daha mantıklı olur.tabi diğer banka bu işlemi şu anki şartlarımdan ötürü yaparmı?

  • Fatoş Hanım,

   72 ay yapılandırma kredisini hangi şartlarda kullanabilirim sorusunun cevabını yazımızda vermeye çalıştık. Ancak bu şartlarda Bankanız sürecinizi değerlendirir mi sorusunun cevabı için mutlaka Akbank’taki müşteri temsilciniz ile görüşmenizi öneririm.

 39. Merhabalar benim şuan 23 bin TL kredi borcum var zor ödeme yapıyorum yapilandirsam sizce aylık kaç TL öderim

  • Merhaba,

   23.000 TL kredi en fazla 48 ay ile yapılandırılabilmektedir.
   1.60% faiz oranı ile hesaplandığında aylık taksitleri 737 TL’ye denk gelmektedir.

 40. Merhaba
  Hocam kullandığım kredimi 72 ay yapılandırdım. Diğer kredili ürünlerimde dahil tüm ödemelerimi yaklaşık 10 aydır geciktirmeden yapıyorum. Kredi notum da fena sayılmaz. İki ay önce tekrar kredi almak için bankaya başvurduğumda yapılandırılmış krediniz olduğu için kredi veremeyiz denildi. Bugün yapılandırdığım kredimi erken kapama ile tamamen kapattım. Tekrar kredi çekebilmem için bir engel kalmış mıdır. Teşekkür ederim.

  • Murat Bey,

   Yapılandırma kredisi çeken biri kkb kayıtlarında bu kredinin kullanıldığı görülür ve genelde olumsuz intiba bırakır. Erken kapama yapmış olmanız güzel hareket ama bunun kredi notunuza yansıması asgari 1-2 aydır. KKB güncellemesi yapıldıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

 41. Ziraat bankasından konut kredisi kullandım 3 yıldır sorunsuz ödüyorum 2 yıl kaldı. 65000 tl nakit ihtiyacım var aylık ödemelerim 2450 tl . Aynı kredi uzerine ilave yaparlar mı.

 42. müzeyyen ertan

  Ağustos ayında kredi almak için maaşımı denizbank geçirdim önceden 15 bin tl olan ptt kredim vardı, denizbank
  bana toplamda 35000tl kredi verdi borçları tek bankada topladı sanırım, ve benim diger bankalara olan 15000tl borcumu bu 35000tl içinden ödedi.Dosya sigorta derken 12 13 bin tl kaldı bana .ama benim asıl sorum maaşım çok azaldı ve yetmiyor geçinemiyorum. bankaya gitsem bu krediyi 72 ay olarak yapılandırabilirmiyim. cevabınız için şimdiden teşekkürler…

 43. Mrerhaba vakıfbanktan 54000 kredi + 8000 kredi kartı borcum var. 54000 48 ay olarak çektim henüz sadece 1 ay ödedim. Ama bundan sonraki dönemlerde ödemelerde sıkıntı çekeceğim durumu ortaya çıktı. Eylül 2017 de çektiğim krediyi 72 ay yapılandırabilirmiyim

  • Serdar Bey,

   Bunu Bankanız ile görüşün lütfen.
   Normal şartlarda yapmaları gerekir. Önemli olan kredinin tahsilat kabiliyetidir. Kimse kredisini batırmak istemez. Size göre bir ödeme planı ile yapılandırma kredisi kullandırabilirler.

 44. Vakifbanktan 48000 ve 6500 olmak uzere 2 kredi ve 5500 tl kredi karti borcum var 12 aya yakindir kredimi duzenli oduyorum kredi kartiminda en kotu asgarisini oduyorum ama cok zorlaniyorum kredimi 72 aya yapilandirabilirmiyim kredi karti ve 6500 olan diger kredimi buna ekleyebilirmiyim

  • Selçuk Bey,

   Yapılandırma kredisi gecikme yaşanmadan kullandırılabilen bir kredi türü değildir. Gecikmelerin başlamasıyla birlikte, Bankanın iç prosedürüne göre kullandırılır. Aksi halde kanundaki bireysel nitelikli kredilerin azami vadesi 48 aydır kuralını çiğneyen bir banka yapısı olur.

   • 1 aylik bir aksamam var krediler ve kredi kartinda banka ile gorustum 72 aylik yapilandirma sadece 2016 yilinda cekilen krediler icin gecerli oldugunu benim sadece 48 aylik bi yapilandirma yapabilecegimi soylediler boyle bisey olduguna emin degilim ve vakifbanki sikayet etmeyi dusunuyorum sonucta devletin verdigi bi hak var ise bunu neden ben kullanamiyorum gercekten boyle bi durum varmidir yani 2016 sarti ilginize tesekkur ederim ve sikayetimizi bddk yami hapmamiz gerekiyor yoksa baska bi kurum varmidir.

 45. Merhaba 62.000TL Kredi borcum ve 17.900 Tl KREDİ kartlarımın borcu var şuana kadar düzenli ödedim ama araya kredi kartları girince Gelirim giderimi karşılamadığını gördüm. Hepsini 72 ay yapılandırabilirmiyim. Kabataslak hesaplama yaptım kendimce eğer 72 ay yapılandırırsam 2.400 civarı ödemem olacak bu beni rahatlatacak bi rakam. Önümüzde ki aylar gecikmeye sokup yapılandırabilirmiyim hepisini tek tek hocam Kolay gelsin

  • Recep Bey,

   72 ay yapılandırma kredisini her banka kullandırmıyor.
   Bunu Bankanız ile görüşüp, çözüm üretebilirsiniz.

 46. Teb normalkrediyi 72 ay yapılandırma yapiyormu

 47. vakıfbanktan kredi kullanmışım aylık 2371 tl ödüyorum ancak 2 ay sonra emekli oluyorum emekli maaşımla bu taksidi ödemem mümkün değildir çünkü bunu ödersem ailemi kesinlikle geçindiremem ama ben borcumu ödemek istiyorum ve bu kredinin 72 ay vadeyle yapılandıra bilirmiyim bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum

 48. Merhaba garanti bankasından kredi cekmistim ordaki bayan 3 ay sonra gel kredinin ödemelerini düsürelim dedi.50 aya böldü kredimi.ödemelerim düzenli kredi notumda yüksek 1500 üzerinde.ama suan kredi çekemiyorum.sebebinin yapilandirma oldugu söyleniyor.nr kadar süre beklemem lazim kredi cekmek icin.

 49. merhabalar 2015 yılında kredi borcum avukatlık oldu ve avukatla anlaştım düzenli bir şekilde ödeme yapıyorum ama hep 70 80 günlük gecikme görünüyor neden olabilir

  • Oğuz Bey,

   Ödemelerinizin vadesinde veya ödeme planınızda herhangi bir sorun olabilir mi?
   Çünkü vadesinde ödediğiniz bir kredinin ödeme planı kredi notunuza bu şekilde yansımamalı.

 50. Merhaba 80 günlük bir kredi gecikmem var banka ile gorustum takibe düşmeden yapilandirma yapacagiz kredi kartimi aktif olarak kullaniyorum sadece kredileri yapilandirip duzenli odemeye devam ettigim taktirde puanim yukselirse kredi alabilirmiyim bankalar bunun mumkun olmayacagini soyluyorum tekrar belirtiyorum takibe dusmeden yapilandiracagiz.

 51. 1 yıl önce kredi aldım.kredinin erken bitmesi için ne yapmalıyım ve taksit tutarı aynı kalmasını istiyorum.

  • Rıdvan Bey,

   Kredinin erken bitmesi için taksitlerinizi erken ödemeli veya tüm ödeme planını kapatacak şekilde toplu ödeme yapmalısınız. Aksi halde kredinizi erken bitirmenin imkanı bulunmamaktadır.

 52. Merhabalar vakıfbank ayri ayri olmak üzeri 11 adet kredim ve kredi kartım var toplamda 32000 tl borcum bulunmakta 1 ay geriden gelip ödeme yapıyorum zorlaniyorum odemelerde ve bu nedenlede kredi puanım baya düştü ben bu borçların toplamina yapilandirma yapabilirmiyim

  • Erdem Bey,

   Yapılandırma kredisi yapabilirsiniz.
   Ancak birçok Bankada olan bu risklerinizi tek Bankada toparlamanız çok zor.
   Nihayetinde gecikmeli giden ve yüksek bir risk bakiyesinden bahsediyorsunuz. Tek banka, geçmişte birçok Bankanın bölüştüğü bu riski satın almak istemeyebilir.

 53. İyi akşamlar düzenli bir maaşım var ve devlet memuruyum zamanında kredi borcumu ödeyemediğim için yapılandırdım 72 aya ve şimdi tekrardan para ihtiyacı doğdu araç yada ev teminatı göstererek kredi alma imkanım varmı

  • BilgeHan Hanım,

   Bu şekilde kredi kullanmanız mümkün. 72 ay vadede yapılıp, yapılmayacağı ile ilgili Bankanız karar verecektir.

 54. Ziraat bank maaş müşterisiyim. Ziraatten aldığım kredi kartın 90 günlük süreyi 27 nisanda geçti 15 mayısta maaşım tamamen borca kesildi şuan 8300 borç kaldı. Banka taksitlendirme yapmak için komisyon alacak. Bu komisyon kaç olur. Tam bilgi vermiyorlar maaş gününde gel diyorlar. Maaşım 3165 tl

  • Nuri Bey,

   Banka aslında komisyon almamalı. Zaten ortada ödenmeyen bir borç varken, size yapacağı yapılandırma kredisi kredinin tahsilatını kolaylaştırmak adına olmalı.. Ancak bunu almasının önünde yasal bir engel yok. Maalesef Bankalar bunu ara ara yapıyor ve pratikte karşılaşıyoruz.

 55. merhaba garanti bankasından çekmiş olduğum krediyi 1 yıldır 1 kez geç ödemek şasrtıyla ödedim kredimi 48 ay vade ile çektim ödemede zorlanıyorum 72 ay yapılandırma talebinde bulundum artık yapmıyoruz dediler benim bildiğim 2016 da yasa geldi yapmaları lazım. kredimi yapılandırmak için nasıl bir yol izlemeliyim bu gün itibariyle 13 gün gecikmede. konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar diliyorum.

  • Mert Bey,

   Yeni yasaya göre 72 ay vade ile yapılandırmak mümkün değil. Kullanılan kredinin 2016 yılı ve öncesinde kullanılmış olması gerekiyor. Bu gibi durumlarda yapılandırma yapılabilir. Eğer mevcut krediniz 2016 sonrasında kullanılmışsa azami 48 ay vade ile yapılandırma yapabiliyorsunuz. Bunu da direkt 48 ay yapamıyorsunuz.. Matematiği şu şekilde :

   48 ay (ödediğiniz taksit + gecikmedeki taksit)

   Eğer önceki kredileriniz 48 aydan daha az vadede çekilmişse faiz oranları ve taksit tutarları yapılandırmadan sonra daha makul seviyeye geliyor. Diğer türlü yapılandırma kredisi sadece mevcut kredilerin gecikmelerini gideren bir krediden başka bir şey olmuyor.

 56. Merhaba benim adım Oktay garantı bankasından ayrı ayrı 3 tane kredım var 2 kredımın ödemeleri yüksek 22 ay oldu bırıde 4 ay 72 ay yapılandırma yapabılırmıyım yapılandırmak ıcın kac ay gecıkmesı lazım su ana kadar ödemelerde sıkıntı Yok ıstende ayrıldım banka bana olanak sağlayabılırmı zor durumdayım cvbnız ıcın sımdıden tsklr

  • Oktay Bey,

   2016 yılından önce kullandırılmış kredilerde 72 ay vade ile yapılandırma şansı var. Hükümet kanunu çıkarırken böyle bir ayrıntıyla çıkardı. Bunun haricinde yapılandırma kredisi tabi ki kullanabilirsiniz ama maksimum vadesi 48 olabiliyor.

   • Benım odemelerım 1 kredı 1160 48 ay 2 kredı 808 48 ay 3 kredı 268 48 ay bunları yapılandırdıklarında nasıl oderım oldukı banka yapılandırma yapmadı bende ödeyemedım avukatlık oldum ıcra geldı üstüme de Bısey yok nasıl bır yaptırım uygularlar sonuçta ödemek ıstıyorum kaçanda Yok 2200 yakın ödeme yapıyorum yapılandırma yaptıgım da kac kac oderım garanti bankası yapılandırma numarası veriyor arıyorsun bu numaradan sadece geçikme yapanlar ıcın yardımcı oluyoruz diyorlar ne kadar zaman gecmesı lazım o arkadaşlarla muhatap olmak ıcın cvblarınız ıcın tsk ederım

    • Oktay Bey,

     Eğer kredileriniz avukata verilmişse Bankanızın yeniden yapılandırma kredisi kullandırması mümkün değildir. Yapılandırma kredileri canlı krediler için yapılabilen bir uygulamadır. Sizlerin bu durumda ilgili Banka avukatı ile uzlaşmaktan başka bir çareniz yoktur.

 57. Bankadan 48 ay yapılandırma kredisi kullandım 23 taksidini ödedim geri kalanını kapatmak istiyorum sicilim ne zaman düzelir kredi notum nasıl yükselir

  • Ahmet Bey,

   Yapılandırma kredisi kullanmadan önce “kanuni takip kaydı” almışsanız en az 2 yıl daha ekranlarda görülür. Ancak herhangi bir kayıt almadan sadece yapılandırma kredisi kullandırılmışsa son ödemenizi yaptığınız andan 2 ay sonra kredi notunuza olumlu sonuçlar yansıyacaktır.

 58. Yapı Kredi ye 3 ayrı kredi borcum var bunu tek kredi yapma şansım var

  • Ergün Bey,

   3 ayrı kredi borcunu tek kredi altında toplayabilirsiniz.
   Bunu yapılandırma kredisi adı altında da farklı bir şekilde de çözümleyebilirsiniz.

 59. 3 kredi kartı ve birde kredi borcum var benim.bankalardan kredi başvuru yapıyorum onaylanmiyor kredi ve kartları gecikmeye düşürüp bankaların yapılandırma birimlerinden borçlarımı 72 yapılandırmak istiyorum ancak kimi banka max.60 ay diyor kimi ise sadece k.kartina yapılandırma yapabiliyoruz diyorlar bu nasıl iş anlamadım 72 ay yapılandırma cikmadimi 2016 yılında yürürlüğe girdi resmi gazete de yayilandi devlet yasa çıkarıyor bankalar kafasına göre takılıyorlar.

  • İsmail Bey,

   72 ay yapılandırmayla ilgili kanuni kısıtlamalar var ve her tarihte kullanılmış kredi bakiyesini bu kriterlerde kullanamayabilirsiniz.
   İlgili kanundan bahsediyorsunuz ama belli ki kanunun detayını okumamışsınız. Yazımızda ifade ettik. En azından niçin 72 ay yapılandırma kredisinden faydalanamıyorum sorusunun cevabını bulmak için okumanızı isterim.

 60. 100 bin tl gibi 6 ad bankaya toplam borcumvar içinde konut kirediside var tek kirediden yararlana bilirmiyim tek odemem olsun busekil ödiyemiyorum çok zirdurumdayim yardimci olurmusunuz

  • Halil Bey,

   Konut kredisi için 72 aylık yapılandırmadan faydalanamazsınız.
   Ayrıca 72 ay vadeli yapılandırma kredisi geçmiş dönemde özel bir tarih aralığı için çıkarılmış kredi imkânıydı.
   Yazımızın detayında da bulabileceğiniz gibi belirli tarihlerden önce kullandırılmış ihtiyaç kredilerini kapsamaktadır.
   Eğer bu şartlar ölçüsünde oluşan kredileriniz varsa hepsini tek yere toplayabileceklerdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+