Anasayfa » Krediler » 72 Ay Yapılandırma Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

72 Ay Yapılandırma Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

72 Ay Yapılandırma Kredisi hakkında daha önce detay bir  yazı yazmış ve konuyu anlatmaya çalışmıştır. Eylül 2016 tarihinde çıkan yönetmeliğe göre birçok yapılandırma kredisi kullandırıldı ve hatta geri ödemelere başlayan bile oldu. Bu yazımızda yapılandırma kredisi taksitleri ödenmezse ne olur ve/veya yapılandırma kredisi taksit geciktirme söz konusu olduğunda ne yapmak gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Çıkan uygulamayla birlikte özellikle taksit/gelir dengesinde problem yaşayan birçok kişinin 72 ay kullandığı yapılandırma kredisiyle birlikte taksit sayıları arttırıldı, ödediği taksit tutarları düşürüldü. Ödemekte zorluk çektiği kredilerin bu şekilde kapatılması ile kişinin elinde daha çok tasarruf edeceği veya hayatını sürdürebileceği nakit kaldı. En azından beklenen veya hayata geçirildiğinde oluşması gereken durumun böyle olması bekleniyordu. Ancak uygulamada durum pek de öyle değil.

Yapılandırma kredisi kullanan kişilerin taksitleri aksadığında ne olur sorusu ve yapılandırılan kredi ödenmezse ne olur sıkça gelmeye başladı. Yapılandırma kredisi iptal olur mu, sonrasında icra işlemleri başlatılır mı?

Bu soruları cevaplandırırken işin mantığına/temeline inerek cevap vermeye çalışalım. Kişiye kredi veya kredi kartları borçlarından dolayı herhangi bir banka üzerinden yapılandırma kredisi kullandırıldığı an aslında yeni kredi kullandırılmış olur. Bu şartlarda kredi ödenmezse ne olur veya kredi kaç gün sonra takibe düşer sorularının cevapları işlemeye başlayacaktır. Normal şartlarda bireysel bir kredinin takibe atılması süresi 90 gündür. Yani bireysel kredinin banka havuzunda yüzdürülme süresi 90 günü aşmamaktadır. Bu kredilerin daha önceden ödenmesi güç hale gelmiş krediler veya ödemekte zorluk çekilen krediler olduğu düşünülürse tahsilat kabiliyetinin de zor olduğu bankalarca bilinir.

Yapılandırma kredisi kullanan kişiye yeniden bir yapılandırma kredisi verilmesi karşılaşılan bir durum değildir ve bankalar buna sıcak bakmayacaktır. Eğer herhangi bir bankadan yapılandırma kredisi kullandıysanız, ilk taksit ödenemiyor olsa bile (yapılandırma kredisi taksit gecikmesi) gecikme sayınız 60 günü aştığı an tüm taksitleri kapatamıyorsanız bile en azından ilk taksitteki gecikmeyi kapatınız. Nasıl yapılandırma kredisi kullanabilirim durumu yeniden kolaylıkla alabileceğiniz veya sağlayabileceğiniz bir durum değildir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+