Anasayfa » Banka Kredi Notu » Banka Kredi Notu Ne Demek

Banka Kredi Notu Ne Demek

Banka Notu bireyin/kişinin ya da firmanın herhangi bir kredi başvurusu esnasında kredi kullanıp kullanamayacağının kararını vermede oluşturulan bir tür skordur.

Banka kredi notu belirlenirken birçok faktöre dikkat edilir. Bunlardan en önemlileri daha önce bir kredi, kredi kartı ve/veya kredili mevduat hesabı kullanmış mı? Bu ürünleri kullanmışsa son 12 aylık performansı nedir? Düzenli ödemeleri mevcut mu? Yoksa dönemsel gecikmeleri mi var? Son 12 ay içinde kaç defa kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı başvurusu yapmış? Bunlardan kaçı riske dönmüştür? Limitlerinin toplamı nedir? Riskleri ne kadardır? Limit ve Risk oranı ne durumdadır?

Bankalar kişiyi kredilendirirken sadece Kredi Kayıt Bürosunun vermiş olduğu bu puanı baz alabilirler. Nasıl ki birine borç para verirken size daha önce ödeyip ödememesi veya tanıdığınız birine verdiği borcu zamanında ödüyor olmasını bilmek size güven veriyorsa bankalar da aynı odak noktasından yola çıkmaktadır. Dolayısı ile sadece banka notuna istinaden kredi kullandırılabilir. Banka kredi notunun düşük olması veya sorunlu olması başvuru yapılan kredinin reddolmasına neden olacaktır.

Kredi notu hesaplanırken kefillik de en az kişinin kendi borçlanması kadar önemlidir. Birine kefil olmuşsanız ve kefil olduğunuz kişi ödemesini geç yapıyor, düzensizliği mevcutsa aynı oranda bu sizin kredi notunuzu da etkiler. Hatta kredi başvurusu esnasında kefilinize ait gecikmeli kredi kartı veya kredilerin ödendiğine dair dekontların istenmesine doğaldır.

Kefalet aynı zamanda o borçtan en az krediyi çeken kadar sorumlu olmak anlamına geldiği için oldukça önemlidir. Birçok ödenmeyen kredinin kefiliyle tahsil edildiğini biliyoruz. Bu durumda canı yanan kefiller hep aynı soruyu sorarlar. “Banka kefilden tahsil etmek zorunda mıdır?” Banka bu durumda ister kredinin borçlusuna isterse kredinin kefiline gidebilir. Her ikisinden de bu borcu tahsil edebilme hakkı vardır. Dolayısıyla kefaletin bu riski hakkında da ayrıca bilgi vermek istedik.

Banka notu veya banka kredi notunuz hesaplanırken tüm bu faktörler dikkate alınır. Bu skor kişiden kişiye göre değişebilir. Kredi Kayıt Bürosu‘nun yapmış olduğu son güncellemeden sonra kişinin skoru 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Ortalama 1200 üzerinde olan bir skor bankalar için iyi bir skordur. Bu skorun üzerindeki banka kredi notları oldukça idealdir.

Bazı bankaların banka kredi notu yüksek olan kişilere özel kampanyalar yaptıkları, faiz indirimi sağladıkları bilinmektedir. Aynı şekilde banka notu yüksek olan kişilerin herhangi bir gelir belgesine gerek kalmaksızın birçok bankada (pratikte) kredi kullanabilmektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+