3 Basit Yolla Kredi Notu Yükseltmek Mümkün!

Temelde kredi notunu etkileyen faktörler bellidir.

Hali hazırda kredini notunuzu öğrenmek için başvuru yapacağınız/yapılan tek kuruluş olan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ve/veya Findeks (aynı kuruluştur!) bu algoritmayı kurarken bazı kriterleri kullanmaktadır. Bunlar ödeme düzenliliği (eğer kredi notunuz düşükse bu kritere ödememe düzeni de diyebiliriz), borçluluk durumunuz (kredi risk/limit oranı), ilk defa kullanılan kredili ürünler, son 1 yıl içinde başvuru yapmış olduğunuz kredili ürün adedinden oluşmaktadır.

Kredi notunu etkileyen temel kriterleri bilmenin herhangi bir anlamı olmadığını düşünebilirsiniz ancak kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenlerin sadece bunları düzene sokmak olduğunu bilmelisiniz. Zaten hızlı kredi notunu arttırmak ve bunu 3 basit yolla yapabiliriz dememizin temel mantığında bu yatıyor.

Öncelikle kredi notunuzu bilmiyorsanız, kredi notumu nasıl öğrenebilirim başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

1- Düzenli Ödeme Yapmaya Başlayın

KKB bu temel kriterin kredi notunu %35 oranın etkilediğini açıklıyor. Bu durumda mevcutta ödediğiniz herhangi bir kredili ürün varsa (kredili mevduat hesabı, kredi kartı veya herhangi bir tüketici kredisi) bu ürünlerde yapacağınız 3 aylık düzenli ödeme kredi puanınızın artmasına neden olacaktır.

Çok yaygın olan bir yanlış bilginin de altını çizelim. Kredi kartlarına yapılan asgari ödemelerin kredi notunu düşürdüğü bilgisini duyarız. Bu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Yapacağınız asgari ödemeler kredi notunuzu da olumlu derecede etkiler. Bu raddede kredi notunuzu düşüren en önemli etken gecikmeler ve/veya yapılmayan ödemelerdir.

2- Kredili Ürün Başvuru Adedi ve Kullanım Yoğunluğu

Sık yapılan yanlışlardan birisi de kredi başvurusu üzerine kredi başvurusu yapılmasıdır. Kredi kullanmak isteyen kişi A Bankasından çıkmamışsa, B’ye.. B’den çıkmamışsa C’ye gider. Yapacağınız her kredi başvurusu reddedildikçe kredi puanınız düşecektir.

Özellikle kullandığınız kredinin akabinde yeni bir kredi başvurusu yapmanız kredi kullanım yoğunluğuna neden olacak ve bu da kredi notunuzun düşme eğilimine neden olacaktır.

Yine sms ile kredi başvurusu, atm ile kredi başvurusu, uygulamalarla kredi başvurusu yapmak da kredi notunuzun yükselmesine engel olmaktadır.

3- Risk / Limit Oranına Dikkat Edin

Borçluluk oranınız ve adınıza açılmış limitlerin doluluk oranları kredi notunuzu belirleyen önemli etkenlerden birisi. Özellikle kart limitlerinizin doluluk oranına dikkat etmek ve mümkünse uzak durmak gerekir.

Özetle, kredi ödeme düzeniniz, borçlanma durumunuz, yeni kredili ürün açılışı, kredi kullanım yoğunluna dikkat ederek ve de bankalarla çalışmayı sürdürerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Son olarak, kredi notu çalıştığınız bankaların KKB’ye bildirim yapmasıyla her birkaç ayda bir yeniden hesaplanır ve güncellenilir. Kredi notunun ne zaman güncellendiğine yönelik detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Fakat düşük bir kredi notunun ortalama seviyede yükselmesi için yaklaşık 7 ya da 8 aylık bir sürenin gerekli olduğunu unutmayın.

13 Yorum

 1. Yılmaz

  22 Mart 2018 at 00:43

  Martın 3 haftası denılıyordu kgf nın lımıt açması galıba bu haftada açılmıcak gıbıya sayın banka notu bu kadar belırsızlık duzensızlık neden bellı bı kesın tarıhı yokmu bunun…????

 2. sertaç

  17 Mayıs 2018 at 20:24

  selam hayırlı akşamlar ..2013 te iflas ettim kartlarımı kredilerimi ödeyemedim kırmızı çizgideyimnteminatlı kredi kartı alsam herhangi bi bankadan.. lakin devletede vergi borcum var devlet karttaki paraya el koyarmı cvplarsanız sevinirim hayırlı akşamlar hürmetler…

  • Banka Notu

   21 Mayıs 2018 at 20:08

   Sertaç Bey,

   Eğer devlete olan borcunuza istinaden haciz işlemleri aktif olarak devam ediyorsa yapabilecek pek fazla bir şeyiniz yok. Online haciz sistemiyle birlikte tc kimlik numaranıza e-haciz gönderiliyor ve açtığınız hesaplar otomatik olarak bloke ediliyor.

 3. Doğan

  19 Haziran 2018 at 15:30

  Benim kredi notum düşük nasıl artırabilirim

  • Banka Notu

   21 Haziran 2018 at 21:41

   Doğan Bey,

   Kredi notu nasıl artar veya kredimi notumu nasıl arttırabilirim ile ilgili birçok yazı yazdım sitede. Aslında çok net ve basit çözümleri mevcut. Kredi notu arttırmak mümkün ve bu yollarla daha fazla kredi çıkarabilirsiniz.

 4. Nihal

  1 Ağustos 2018 at 12:07

  Merhaba benimde kredi notum düşüktü fakat kredı kullana bilmiştim yanlış beyanım yüzünden sadece 12 ay vadeli kullanım yapabılyorun bunun banka bırsey yapamayız dedi bünün için başvuru yapbılcegım bir yer varmı olduğum varış amelıytını risk görüyor bankayla görüşmelerim sonuç veremedi yardımcı olursanız çok sevınirim

  • Banka Notu

   5 Ağustos 2018 at 14:04

   Nihal Hanım,

   Kredinizin vadesini 12 aydan fazla yapabilmelisiniz. Bunun tek engel yolu yaşınızın yüksek olması olabilir. Yaş hayat sigortası yapılamayacak sınıra (60) gelmişse Bankanız kredi vadesini 12 aydan uzun yapmaz.

 5. Aysu

  10 Aralık 2018 at 13:06

  Bankanın birinde takibe düştüm fakat orci hemen kapattım şuanda bütün ödemelerin düzenli olmasına rağmen takip sürekli karşıma çıkıyor ne yapmam gerekiyor

  • Banka Notu

   20 Aralık 2018 at 16:37

   Aysu Hanım,

   Eğer kırmızı kalem yemişseniz bu takip kodunu minimum 2 yıl sorgulamalarınızda görürsünüz.
   KKB kayıtlarına göre de tamamen kalkması için geçmesi gereken zaman 5 yıldır.

 6. Kahraman

  24 Şubat 2019 at 20:22

  Merhaba kirmizi kalem yemistim 2015de borclarimin hepsini odedim 2017 de hic bir bank kart vermiyordu sicil
  af zamaninda odeme yapmistim ve bu ay ziraat bankasi kart verdi diger bankalar kredi karti icin ipotek istemisti kredi kartini gununde odemem doviz almam faturalari otomatik odemem ve havaleler yapmam kredi notumu etkilermi suanki notum 0 ne kadar surede yukselir iyi calismalar

  • Banka Notu

   4 Mart 2019 at 10:35

   Kahraman Bey,

   Öncelikle herhangi bir bankadan sadece kredi kartı alıyor olmanız bile yeterli. Yapacağınız şey oldukça basit. Kart borcunuzu ekstre tarihleri içinde ödemek. Kullanın ve Ödeyin. 3 ay içinde puanlarınız oluşmaya ve kredi notu artmaya başlayacaktır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+