Banka Kredi Notumu neden bilmeliyim?

Kredi notu hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiler için en güvenilir finansal kredibilite ölçüsüdür diyebiliriz. Ülkemizde her bankanın kredi verirken baz aldığı en önemli göstergenin banka notu olduğu göz önüne alındığında ne kadar önemli olduğu açıktır.

Kredi notu günümüzde sadece kredi almanın öncesinde kullanılan bir gösterge olmaktan çıkmıştır. Artık ticaret işi yapan hemen hemen her firma karşı taraftan alacağı üzerine çek/senet almadan firma ve firma ortaklarının findeks kredi notu nedir öğrenmeye çalışıyor. Borç ilişkisi içine girecek iki kişi birbirinin kredi notuna bakarak kısa, orta ve uzun vadede ne olacağı konusunda fikir yürütebiliyor. Diğer taraftan ev sahipleri artık evini kiraya verirken kiracısının finansal durumu hakkında bilgi sahibi olabilmek için banka notu hakkında fikir sahibi olmak istiyor.

Kredi notunuzu biliyor olmanız şimdi veya ileri tarihli gireceğiniz bir borç için size avantaj sağlayacaktır. KKB notu düşükse ne yapılırsa kredi notu nasıl arttırılır, ne yapılmazsa kredi notu neden düşer konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Eğer kredi notunuz yüksekse banka notu nasıl düşmez konusunda size yardımcı olacaktır.

Bazı bankaların kredi notuna göre kampanyaları mevcuttur. Eğer kredi notunuz yüksekse standart tabela oranlarının altında faiz oranı ile kredi kullanabilmektesiniz. Bazen kredi notu düşük olan kişiler için yapılan kampanyalar ile aslında kredi başvurularınızın daha olumlu sonuç alma ihtimali üzerine yoğunlaşabilirsiniz.
KKB notu kaç olmalı konusunda da ufak bir bilgi paylaşalım. Genel kabul gören rakamlar 0 – 700 arası çok kötü, 700 – 1.100 arası kötü, 1.100 – 1.500 arası normal, 1.500 – 1.700 arası iyi, 1.700 üzeri çok iyi olarak değerlendirilmektedir.

Sadece kendi kredi notunuzu biliyor olmanız değil ; finansal ilişki içine gireceğiniz herkesin KKB notu hakkında fikir sahibi olmanız aynı zamanda finansal durumu hakkında bilgi sahibi olacağınız anlamına gelmektedir. Bunun için oldukça önemlidir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+