Anasayfa » Banka Kredi Notu » Kredi Notunu Kimler Kullanır

Kredi Notunu Kimler Kullanır

Banka kredi notu aslında birçok yönden kişi hakkında referans teşkil etmektedir. Kredi notunu kimler kullanır tarafında bilgi verelim istedik. Örneğin birine evinizi kiraya vermek istiyorsunuz. Kiralayacak kişi veya aile hakkında bilginiz de yok. Kirasını öder mi? Bırakıp kaçar mı? Ödemelerine sadık mıdır? Ödeme düzeni var mı? gibi aklınızda birçok soru olması doğaldır. Ya da iş yaptığınız veya mal sattığınız birinin çekini alacaksınız. Bankanız veya Findeks üzerinden alacağınız ÇEK RAPORU size doyurucu gelmedi. Kişinin mevcutta ve geçmişte yaptığı ödeme sürekliliğini ve düzenini merak edeceğiniz sorular arasında olacaktır.

Kredi notu her ne kadar bankaların kredi veya kredi kartı ürünlerinden birini vermek için referans kabul ettiği skor gibi görünse de aslında ölçtüğü temel şey ödeme düzenidir. Ancak bu ödeme referansları sadece kredi veya kredi kartı taleplerinde kullanılmayabilir.

İçinde ödeme ilişkisi olan tüm eylemlerde size bir fikir uyandıracaktır.

Örneğin ;

Kredi skoru 1.600 civarında olan birinin ödeme düzeni, ödeme sadakatı, gelir/taksit dengesi, borçluluğu ortalamanın üzerindedir. Bu nota sahip olan biriyle gireceğiniz alacak/verecek ilişkisinde problem yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ancak skorun 500 civarına düştüğü bireyler için söylediklerimizin tam aksini ifade edebiliriz. Düşük kredi notu kredi ve kredi kartı borçlarının tamamının ödenmemesi, düzensiz ödemesi, 2 veya 3 dönem gecikmelerin olması gibi birçok şeyi bize ifade eder. Bu durumlarda gireceğimiz alacak/verecek ilişkisini bir kez daha sorgulamakta fayda vardır.

Unutulmamalıdır ki, kredi skorları her ay güncellenmektedir. An itibariyle kişinin ödeme performansı gayet iyi olup, skoru yüksek olabilir. Ancak bunun ne kadar düzenli olduğu ve ne kadar süredir yüksek olduğu çok daha önemlidir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+