Kredi Notunu Kimler Kullanır

Banka kredi notu aslında birçok yönden kişi hakkında referans teşkil etmektedir. Kredi notunu kimler kullanır tarafında bilgi verelim istedik. Örneğin birine evinizi kiraya vermek istiyorsunuz. Kiralayacak kişi veya aile hakkında bilginiz de yok. Kirasını öder mi? Bırakıp kaçar mı? Ödemelerine sadık mıdır? Ödeme düzeni var mı? gibi aklınızda birçok soru olması doğaldır. Ya da iş yaptığınız veya mal sattığınız birinin çekini alacaksınız. Bankanız veya Findeks üzerinden alacağınız ÇEK RAPORU size doyurucu gelmedi. Kişinin mevcutta ve geçmişte yaptığı ödeme sürekliliğini ve düzenini merak edeceğiniz sorular arasında olacaktır.

Kredi notu her ne kadar bankaların kredi veya kredi kartı ürünlerinden birini vermek için referans kabul ettiği skor gibi görünse de aslında ölçtüğü temel şey ödeme düzenidir. Ancak bu ödeme referansları sadece kredi veya kredi kartı taleplerinde kullanılmayabilir.

İçinde ödeme ilişkisi olan tüm eylemlerde size bir fikir uyandıracaktır.

Örneğin ;

Kredi skoru 1.600 civarında olan birinin ödeme düzeni, ödeme sadakatı, gelir/taksit dengesi, borçluluğu ortalamanın üzerindedir. Bu nota sahip olan biriyle gireceğiniz alacak/verecek ilişkisinde problem yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ancak skorun 500 civarına düştüğü bireyler için söylediklerimizin tam aksini ifade edebiliriz. Düşük kredi notu kredi ve kredi kartı borçlarının tamamının ödenmemesi, düzensiz ödemesi, 2 veya 3 dönem gecikmelerin olması gibi birçok şeyi bize ifade eder. Bu durumlarda gireceğimiz alacak/verecek ilişkisini bir kez daha sorgulamakta fayda vardır.

Unutulmamalıdır ki, kredi skorları her ay güncellenmektedir. An itibariyle kişinin ödeme performansı gayet iyi olup, skoru yüksek olabilir. Ancak bunun ne kadar düzenli olduğu ve ne kadar süredir yüksek olduğu çok daha önemlidir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+