Anasayfa » Banka Personel Alımları » Bankacı Maaşları 2021

Bankacı Maaşları 2021

Bankacılık uzun yıllardır belki bankacı maaşları belki de sosyal statüsü gereği nedeniyle hep revaçtaki mesleklerden birisi olmuştur. Meslek testi yaptırıp, bankacılık mesleği sizin için ideal mi değil mi sorusuna cevap arayabilirsiniz. Ancak biz hep bankacıların maaşlarından hem de özlük haklarından biraz bahsedelim.

Bankacı Maaşları

Bankacı maaşları 2021 yılında da daha önceki yıllarda olduğu gibi pozisyondan pozisyona değişecektir. Bankaya girişte genel olarak gişe/banko elemanı olarak başlanır. Bir evin mutfağı gibidir bankanın gişesinde çalışmak. Nakit parayla ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz gibi Bankanın operasyon ayağının da temelini öğrenmiş olursunuz. Örneğin Garanti Bankası’nda yeni başlamış gişe personeli 1.200 TL maaş ve ilâve satış primleri alırken, İş Bankası’nda 1.400 TL, Akbank’ta 1.300 TL, Denizbank‘ta 1.250 TL gibi tutarlar almaktadır. Bankacılık personel alımları dönemden döneme değişkenlik göstermektedir.

En iyi kazanan bankacılık kadroları hangileri

En iyi bankacı maaşlarını satış kadrolarında çalışan portföy elemanları almaktadır. Özellikle deneyim kazanan ve kendini bir bankadan diğer bankaya pazarlayan/satan personellerin 2016 maaşları 5.000 TL’ye kadar çıktığı bilinmektedir. Daha çok KOBİ, OBİ ve TİCARİ portföylerin daha fazla maaş aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Şube Müdürlerinin de belirlenmesinde bu işkollarını yöneten personellerin daha şanslıdır.

Bankacı Maaşları

Bankacı Maaşları

Bankacı maaşları içinde özlük hakları içinde ne var

Bankacı maaşlarının yanı sıra özlük hakları gereği “özel sağlık sigortalası” sahibi de olurlar. Yılın başında Bankanın yapmış olduğu sigorta ayakta ve yatarak birçok limiti teminat kapsamında sayar ve SGK’nın vermiş olduğu özlük haklarının yanında bu tip bir yan hakkı da beraberinde getirir. Bankacı özel sağlık sigortalarında tüm aile bireyleri sigortadan yararlanmaktadır.

Özellikle özel bankalarda performansa dayalı ücretlendirme gereği satış primleri, hedef primleri de alınan maaşa ciddi katkı yapar.

Bankacılığın en zor yanı yapılan fazla mesailerdir. Genelde fazla mesai yapıp, herhangi bir ücretlendirmeye dahil olmaz.

1.000 üzerinde soru ve yorum geldi. Soruların ortak özelliklerinden birisi de Bankadaki terfi ve banka kariyer yollarıyla ilgili. Tabi ki kurumsal bir şirkette çalışıyor olmanın ve buna bağlı insan kaynakları politikalarının olması son derece önemli. Ancak kariyer açısından banka seçimi kişi için de bir o kadar tercih sebebi olabiliyor. Çünkü eski ve köklü Bankalarda kariyer fırsatı yeni ve çıkış arayan Bankalar açısından daha az olabiliyor. Bizler bu tip tercihler yapılırken yeni ama önü açık olan Bankalardan yana tercihin kullanılmasının daha iyi olacağını söylüyoruz.

2021 Bankacı Maaşları

2021 bankacı maaşları ve 2021 yılında bankacı maaşı ne olacak gibi benzer yıllara ait bankacı maaşları hakkında fikir edinmek isteyeceksiniz. Artan enflasyon oranları, günümüzün meslekleri değerlendirildiğinde yine Bankacılık mesleğinin orta ve üst segment gelir grupları içinde yer alacağını söyleyebiliriz.

2021 bankacılar ne maaş alıyor sorusundan öne geçerek aslında Bankacıları tek bir ünvan veya tek bir bölüm altında şu kadar maaş alıyor gibi bir çerçevenin içine sokmak oldukça yanlış. Bizler biliyoruz ki aynı şubenin içinde aynı ünvanda çalışan ve deneyimleri de hemen hemen aynı olan iki kişinin bile maaşları farklılık gösterebilmektedir. Dolayısı bankacıların başlangıç maaşları aslında öğrenmek istediğiniz şey olmalıdır diye düşünüyorum.

Bazı bankaların Şube Müdürlerinin 15.000 TL’ye kadar brüt maaş aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Şube Müdürleri personeller gibi üçer aylık veya altışar aylık dönemde performans primi almazlar. Yalnız şube kârlarını tutturdukları an yılın son döneminde ciddi primler almaktadır.

Güncelleme : 2021, Nisan

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

1.328 yorum

 1. Garanti Bankası MT sınavları sonucu aldığı Genel Müdürlük çalışanlarının maaş aralığı ne olur peki? Banka Genel Müdürlük çalışanlarının maaşları hakkında da bilgi verebilir misiniz?

 2. Kübra Hanım,

  Garanti Bankası MT pozisyonu Garanti Bankası Genel Müdürlüğünde özellikle Hazine tarafı ve/veya fiyatlama tarafında çalışacak yönetici adayları için alınan pozisyonlardır. Maaş başlama aralığının 2.000 TL üzerinde olduğu bilinmektedir. Ancak ilk işe girişlerde çok yüksek rakamları beklememek gerekir.

 3. İyi günler garanti bankasının mobil grup asistanlığı başlangıç maaşları hakkında bilgi verebilir misiniz acaba? Şimdiden teşekkürler

 4. Erdi Bey,

  Garanti Bankası Mobil Grup Asistanlığı maaşları 1.500 TL civarındadır.

 5. Türkiye finans Katılım Bankasına yeni başlayacak gişe görevlisi ne kadar maaş alır acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim

 6. Ayşe Hanım,

  Türkiye Katılım Bankası’nda 12 maaş ve ilâve 1’de yıl sonunda kâr alıyorsunuz. 2.000 – 2.500 TL arası brüt maaş alındığını biliyoruz. Ancak bu durum tecrübenizle de ilgili olarak değişebilir. Size yeni başlayacak olan, Türkiye Finans Bankası Gişe çalışanı için bilgi vermeye çalışıyoruz.

 7. Oncelikle merhabalar kusura bakmazsaniz uzun bir kac sorum olacak . Ben lise son ogrencisiyim ygs puanimla suan beykent universitei bankacilik ve finans bolumunde tam burslu okuyabiliyorum . Sizden isteyecegim eger ben bu universiteye gidip mezun olursam hangi sifatla veyahut unvanla calisacabilirim ? Is imkanim cok olur mu ? Bunun yani sira ordan mezun oldugun unvanla ortalama ne kadar ucretle calisirim tabiki bankasina gore degisir ama yinede ortalama bir rakam soylerseniz sevinirim . Ha birde bir cok kisi işinin ehli olmadan bankacılıgı kotuluyorlar sizce haklimidirlar bi universite mezunu yerine lise mezunu tercihi yapiyorlarmidir kisacasi bu meslegi secmelimiyim cok caresiz kaldim gercekten yardima ihtiyacim var sorularimi cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkurler.

  • meraba ben çağ üniversitesi uluslararası finans ve bankacilik bölümü tam burslu 2.sınıf öğrencisiyim öncelikle şunu belirteyim kardeşim bu bölüm bittikten sonra veznedar olarak değil şef olarak başlıyoruz özel bi şirketin finans departmanında çalışabilirsin iyi bi maaş veriyolar dış ticarette ve borsalarda da çalışma imkanı bulabilirsin ama yok illa ki banka olsun istiyorsan bankaların kendi sınavları var ordan aldığın puana göre müfettiş şef oluyosun ama bunlar için öncelikle okulunu iyi bi dereceyle bitir eğer elinden geliosa erasmusa git özellikle de ortalamanı 3 ünü üstünde tutarsan seni havada kaparlar

   • neden ben bulamadim hala o zman

   • 4 yillk bankacilik ve finans mezunuyum ortalamam 3 uzerinde ve Almanya da erasmus yaptm. Bunun bi artisi oldugundan emin misin

    • Melike hanim merhaba. Oncelikle sunu belirtmek istiyorum ben 5 yildir finans sektorundeyim ve halen devam ediyorum. Oncelikle hangi universiteden mezun olursaniz olun bunun bankaci icin bir onemi yoktur. Ilk ise baslayacaginiz zaman size mulakatta kisilik envanteri uygulamasi yaparlar. Daha sonrasinda kendinizi ne kadar ifade edebiliyosunuz ve karsinizdaki insani ne kadar etkikeyebiliyorsunuz ona bakarlar. Ise alindiginizda hayatinizdan sunu hicbir zaman satisi cikaramazsiniz. Bankada size verilen bolum ve pozisyon dahilinde satacaginiz urun ve limitler bellidir. Eger verilen hedefin uzerine cikar,sureklilik arzeder ve musteri iliski yonetimini iyi tutarsaniz beraberinde terfi de gelecektir. 2016 itibariyle suan en dusuk banka personeli maasi 1700 tl dir. Eger pazarlama ve satis kanallarinda( bireysel bankacilik, kobi,ticari,istirakler,portfoy yonetimi,mevduat,premier musteri grubu,sigorta…vs)calisacaksaniz aldiginiz net maasin bir onemi yoktur. Aylik verilen hedeflerin uzerine ciktiginizda primlerle beraber alacaginiz en dusuk maas 4 bin tl dir. Eger mukemmel bir satisci ve pazarlamaci iseniz alt kademede bile sube mudurune yakin maaslar alabilirsiniz. Bankacilik ve finans sektoru disaridan guzel gozukebilir lakin hayatiniz boyunca stresi kendinize arkadas edineceksiniz. Eger stresle basa cikamazsaniz basarili olma ihtimaliniz cok dusuk olur ve sizi cok fazla yipratir. Bunlarin disinda sgk,ozel saglik sigortasi,ferdi kaza sigortasi, sakatlanma ve kismi calisamama durumlarina karsilik ozel 600 bin tl ye kadar policeniz. Aylik ortalama 350 tl yemek parasi ve aylik 300 tl yol parasi senede iki defa ortalama 1500 er tl takim elbise parasi senede ortalama 3 bin tl bankanin yillik karindan pay alimi,konumunuza gore bankanin size zimmetledigi ozel arac( yakiti dahil) maddi imkanlarinin disinda yuksek lisans,yabanci dil,egitim,seminer,kurslar gibi kendinizi yetistirmek istediginizde tun masraflarin tamamini bankanin karsilamasi.

     • Merhaba Ahmet bey ,
      Bu söylediğiniz imkanları hangi banka veriyor acaba ? Bende 10 yıllık bankacıyım ve yol parası,takım elbise parası ve eğitim masraflarını karşılıyor olması vb.gibi hususlar dikkatimi çekti ve şaşırdım.

     • Bu kadar yalan olur mu arkadaş ya, yuh yani

     • 2018 de bile bu dediklerini veren banka var mı ya haaa şube muduruysen o zaman tamam ne gise ne bireysel ne de kobi de yok o dediğin uçma o kadar

   • Seni guzel kandirmislar ?? veznedarlik sinavina giremiceb diplomayi alinca sana sef dedkleri sey kredi karti satisidr banada senelik 25bin versen bende genel mudur olursun derdim ?

   • Yorumunuzun ilk kısımlarında soylediginiz herhangi bir sirkette calısmaktan bahsettiginiz sadece bankacilik ve finans okuyanlar icin mi gecerli?

   • Saçmalamışsın. Şef olarak başlamak diye birşey yok banka kariyerinde. Şef diye bir pozisyon yok zaten ne şubede ne de genel müdürlükte. 3 yıldır sektördeyim. İstatistik mezunuyum, ortalamam 3ün altında ve erasmus da yapmadım. Ama yine de bankacılık ve finans mezunu yerine beni tercih ettiler. Yani arkadaşım, genelleme yapmak doğru değil. İnsanları yanlış yönlendirmeyelim. Mezun olunca ne demek istediğimi anlayacaksın.

 8. Ufuk Bey,

  Günümüzde lise mezunu çalıştıran banka sayısı çok azaldı. Sermayesini “insan” olarak gösteren DenizBank ve Türkiye Finans haricinde başka bir banka bilmiyoruz Lise Mezunu istihdam eden. Diğer taraftan yüksek okul okuyup, bu işin akademik tarafından mezun olmak elbette iyi. Ancak bu sizi maalesef iyi bir bankacı yapmaz. İnsan Kaynakları elemelerinde bir adım önde başlatabilir ama iş garantisi vermez.

  Uzun yıllar bankacılık yapanların ortak sitemidir. Herkes “bankacılığın artık bittiğinden” dem vurur. Ancak realite öyle değildir. Her sektörde daralma var. Artan kârlılıklar, piyasaların daralması ve finans sektöründeki ciddi rakamlar daha fazla çalışmayı gerektiriyor. Bu çoğu zaman baskı, stres ve birçok şeyi de beraberinde getiriyor.

  İşin özü bankacılık gerçekten güzel ve önemli bir iştir.

  “Bankacı olursam ne kadar kazanırım?” sorusunun yanıtı maalesef “şudur!” diyemeyiz. Çünkü iç kontrol olursanız başka bir rakam alırsınız, ticari kredilerde başlarsanız başka bir şey, gişe asistanlığı yaparsanız başka bir şey..

  Ancak ne olursanız olun bankacılıkta belli bir tecrübeyi edindikten sonra, işinizin hakkını vererek yapmaya başladığınız, piyasadaki ücretin çok daha üzerinde rakamlar kazanmaya başlarsınız.

 9. Garanti bankası yeni başlayan gişe asistanı maaşları ne kadardır. Birde önlisans yada lisans mezunu olmanın maaşa etkisi var mıdır?

  Şimdiden teşekkür ederim

  • Nur Hanım,

   Garanti Bankası gişe asistanları maaşlarını “ücret, kasa tazminatı ve satış primleri” olacak şekilde üç ayrı kalemde alır. 1.400 – 1.500 TL aralığında ücret ve kasa tazminatı gelir. İlâve olarak da satış primi alırsınız. Bu tutarla birlikte 1.600 – 1.750 TL aralığında bir bakiye edecektir. Lisans veya Önlisansın bir etkisi yoktur. Ancak yabancı dil yeterliliği ile birlikte (kurumun yaptığı bir sınav var) ücretinizde artış olur.

   • Merhaba
    Yorumlara gözüm takıldı ve bir bilgi vermek istedim. Garanti bankası gişe asistani net maaşı primsiz sadece agi ile ortalama 2200 TL dir. Primler yılda 4 kez ödenir ve satış hedefleriniz tutar ise 1000-1500 TL net prim alirsiniz. Yemek setcard verilir iş gününden hesaplanır günlük 14 TL dir. SGK yok emekli sandiği vardır. Söylediğim ücretler 1 Ocak 2016 itibari ile her gişe asistanı için geçerlidir.
    Ücretlerde çok ciddi düzenleme yapılmıştır. Yalnız girecek olan var ise kesinlikle sakin ve vurdumduymaz olacaksınız şiir gibi satış yapacaksınız aksi taktirde ömrünüz kısa olur
    Boş şanslar

    • Garanti Bankası 2016 gişe asistanı maaşları hakkında net bilgi verdiğin için teşekkürler.

     Senin de belirttiğin gibi satış hedefleri agresif olan bir bankadır Garanti Bankası.

   • Merhaba, ben garanti bankası bireysel kredi ve risk izleme asistanlığı hakkında bilgi alabilir miyim? Maaşı ne kadardır ve 3 ayda bir çift maaş hala geçerli midir? ,yükselme imkanı nasıldır? Şimdiden çok teşekkürler

 10. Merhaba, kritik bir karar aşamasındayım cevap verirseniz sevinirim. Denizbank’ta uzman maaşları ne kadar bilginiz var mıdır? Teşeklürler…

  • Erdem Bey,

   Hangi bölüm için uzman maaşı soruyorsunuz? KOBİ Bankacılığında çalışan bir uzmanın alacağı maaş ile gişe tarafında çalışan bir uzmanın alacağı maaş aynı değildir. Diğer taraftan direkt uzman olarak başlıyorsanız daha önce mutlaka başka bir banka tecrübenizin olduğunu düşünüyoruz. Banka personel transferi gereği bir önceki maaşınızın üstünde bir şey teklif edilecektir diye düşünüyorum. Ancak sorduğunuz sorudaki verilerin yetersiz olması nedeniyle kısıtlı cevap verebiliyoruz.

 11. Merhaba 2016 Akbank gişe görevlisi/elemanı net olarak ne kadar maaş alır?

  • Aysira,

   Akbank personellerinin diğer banka personellerine nazaran daha az ücret aldığı genel olarak bilinir. Ancak 1.400 TL civarında bir maaş ile başlandığını biliyoruz.

 12. Merhaba garanti bankasi mobil grup asistani ne is yapar yukselme olasiligi varmi

  • Mehmet,

   Garanti Bankası mobil grup asistanı ne iş yapar? Bu sorunun cevabını Garanti Bankası şöyle veriyor : Bankamız bünyesinde para nakli ve para transferi faaliyetini yürüten personeldir.yani kısaca araçla para taşıyan arkadaşlara biz mobil grup asistanı diyoruz.görevlerinin içerisinde bağlı oldukları bölge içerisindeki atm makinaları kontroünü yapar.yüklemesini yapar.ve bağlı olduları şube ve anlaşmalı kurumaların para fazlası ve ihtiyacını gideren kişilerdir.

   Banka içinde yükselme oldukça zor gibi görünüyor. Ancak bu hedefinizi nereye koyduğunuz sorusuna vereceğiniz yanıta göre değişir.

 13. Vakıfbank yeni başlayan gişe memurunun maaşı ne kadardır? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Esra,

   Vakıfbank gişe maaşları birçok bankanın gişe maaşlarına göre daha iyidir. Ancak Vakıfbank’ta yükselme ve kariyer seçenekleri de diğer özel bankalara nazaran biraz daha zordur. 1.600 TL üzerindedir.

   • Peki bu miktar 12 maaş üzerinden mi yoksa 16 maaş üzerinden mi?

    • İstanbul’da çalışan bir Vakıfbank Personelinin maaşıyla birlikte ikramiye, performans primi ve temettü ile toplayıp bunu ay bağımsıza bölerseniz 2.500 TL civarı bir ücrete takâbül edecektir.

     Bizim sizlere verdiğimiz bu rakamlar kesin/net rakamlar olmamakla birlikte, rakamların tamamı ilgili bankaların İnsan Kaynakları politikası doğrultusunda değişeceği konusunda da ek bilgi vermek isteriz.

     • Yeni giren Vakıfbankta memur 2150 2200 tl arasına tekabül etmektedir 2500 e tekabül edebilmesi için 3 4 yıllık çalışan olmak gerekiyor. Ve prim olayı işin içine girdiğinden şubeye göre değişir pirim rakami bu da ortalama maasi etkiler.

 14. vakıfbank yardımcı memur maaşı ya da engelli büro mmemuru ne kadardır bilginiz var mı

  • Zeycan,

   Vakıfbank Engelli Büro Memuru maaşı 1.400 TL civarında olduğu, 3 ayda bir ikramiye alındığı biliniyor.

 15. iş bankası memur maaşı ne kadardır?

  • Tuğçe Hanım,

   İş Bankası 2016 yılı için hangi pozisyonda maaş soruyorsunuz? Takdir edersiniz ki birçok pozisyonda aldığınız ücret değişecektir.

   • Şuanki iş bankası memur alımında mülakatı kazanan adaylara yapılacak muhtemel pozisyon teklifleri ve ücretleri nelerdir?

  • 2017 yili mayis ayında istifa ettim ve yatan en son net maaşım 1800 TL idi. Yıl sonuna doğru gelir vergisi nedeniyle maaşlarda yaklaşık 200 TL azalma oluyor. Ayrıca 3 ayda bir alınan ikramiyeleri de kaldırdılar. Asgari ücrete eywallah diyen üniversite mezunlarıyla dolu ne yazık ki bir çok banka.

 16. iyi akşamlar , yukarıda okudumda bir bankada iç kontroller , müşteri temsilcisi ve ticari kredilerde çalışan birisi ortalama bir bankada ne kadar kazanır ve ayriten işine kendini vererek yeni başlayan birisi ne kadar sürede maaşını arttırabilir veya terfi edebilir , şimdiden teşekkürler

  • Fatih Bey,

   Bankalarda prosedür olarak 6 ayda bir ünvan değişikliği için performans görüşmeleri olur. Ancak ortalaması genelde 2 yıldır. Örneğin uzman yardımcısı başlamışsanız, uzmanlık için asgari 2 yıl çalışmanız gerekir. Bu genel geçer bir durum değildir. Kişinin çalışma azmi, iş hayatında yarattığı farklılık, ast üst ilişkisi, satış performansı gibi birçok kritere göre aşağıya da gelebilir yukarıya da çıkabilir.

   Ticari kredilerde ve iç kontrol olarak çalışan biri her zaman diğer pozisyonlarda çalışan arkadaşlara göre biraz daha iyi ücretlerle çalışmaktadır.

 17. gişe asistanlığı için İş Bankası mı Garanti Bankası mı daha iyidir. yükselme şartları ve maaşları. bilgi verebilr misinz?

  • Hatice Hanım,

   Garanti Bankası maaşları İş Bankası maaşlarına göre daha iyidir. Ancak satış baskısı, işleyiş, performans tarafında daha baskındır. Dolayısı ile Garanti Bankasını seçerken bu tip şeyleri mutlaka göz önüne almanızı tavsiye ederiz.

   Yükselme şartları da Garanti’de performansınız iyi olduğu sürece çok daha rahattır.

 18. İş bankası memur maaşı ne kadar ? Ilk giren için aylik toplam net ne alir

 19. Merhaba bugün denizbank gişe görevlisi başvuruma olumlu yanıt geldi yanlız şube ile evimin arasınfa biraz mesafe var maaşlar ne kadardır ortalama lisans mezunuyum evliyim ve bir çocuğum var.Eğer rakkam biraz düzgünse mesafeyi önemsememeyi düşünüyorum, yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Bankacılıkta mesafeleriniz her zaman olacaktır. Herhangi bir şubede başlayıp, o şubeden emekli olmayacağınızın garantisini verebiliriz Esra Hanım. Dolayısı ile eğer size bu sorun olacaksa, farklı bir iş bakmanız konusunda öneride bulunabiliriz.

   Diğer taraftan Denizbank Gişe Görevlisi birçok bankanın gişe görevliliğinden çok daha iyidir. Satış hedefleri diğer bankalar kadar agresif değildir. Genç bir banka olması dolayısı ile kariyer açısından (rakiplerine göre) önemli olanaklar da sağlar.

  • Merhaba Esra hanım
   başvurunuzu hangi yolla yaptınız acaba?ben herhangi bir ilana ulaşamıyorum da… teşekkürler.

 20. Merhaba, İş Bankası Gişe Memuru alacağı net maaş ve olanaklar hakkında bilgi verir misiniz? İkramiye vs.

  • Serap Hanım,

   İş Bankası 2016 gişe memuru maaşlarında eskiden olduğu gibi çift maaş ve ikramiye durumu artık yok. Buradaki tutarları aylık maaşlara yaydıkları söyleniyor. 1.500 TL-1.700 TL arasında maaş aldıkları bilinmektedir.

 21. Ruşen Ali Yolcu

  Ziraat Bankası servis görevlisi maaşı ne kadar

  • Ruşen Bey,

   Hangi pozisyonda servis görevlisi olarak başlayacaksınız? Ziraat Bankası servis görevlisi maaşları çalışacağınız birime göre değişiklik gösterebilmektedir.

 22. Merhaba finansbank müşteri temsilcisi ne kadar maaş alıyor ve şartları nedir yükselme olanağı nedir tavsiye edermisiniz?

  • Mehmet Bey,

   Finansbank Müşteri temsilcisi maaşları çalışacağınız depertmana (bireysel, kobi, ticari) göre değişecektir. Ancak 1.750 TL civarından başlayacaktır.

 23. Finansbank müşteri hizmetleri ne iş yapar ve maaşları ne kadardır ortalama? Yükselme olanağı var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Ayşin Hanım,

   Finansbank müşteri hizmetleri çalıştığınız segment müşterilerin her türlü bankacılık işlemlerine aracılık eder. Örneğin Finansbank Bireysel müşteri temsilcisi iseniz ücretli çalışanların banka kredileri ve bankacılık ürünlerinin pazarlanmasına aracılık edersiniz. KOBİ tarafında çalışacaksanız vergi levhalı olan müşterilerin bankacılık ürünlerinin satışında aktif rol alırsınız. Her iki tarafta da ücret kısmı değişkenlik gösterecektir. Ancak 1.750 TL civarında başlayacaktır.

 24. Merhaba , yapı kredi bankası hakkında bilgi verrmisiniz . Maaşları nedir ? İkramiye , prim vs varmıdır ? Yeni başlayacaklar için

  • Mahmut Bey,

   Yapı Kredi bankasında bankacılık kariyerine başlamanın diğer bankalarda başlamanın yanında kolay tarafı olduğu gibi zor tarafları da vardır. Örneğin markalaşmış bir bankada başlayacağınız için müşteri bulma, müşteri edinme tarafında daha az problem yaşarsınız. Ancak bu tip büyük bankaların daha fazla hedefi olur ve hedeflerin takibi/sonuçlandırılması ayağında oldukça agresiftirler. Maaşları hangi pozisyonda başlayacağınzla ilgili değişkenlik gösterir. Yazımızdaki pozisyonların karşılığındaki ücretleri ortalama olarak alınacağını düşünüyoruz.

 25. Türkiye Finans Katılım Bankası iç kontrol müdürlüğünde yeni başlayan ne kadar maaş alabilir? Teşekkürler…

  • Nurgül Hanım,

   İç kontrol tarafı bankacılığın geleceği parlak birimlerinden biri. Ücret aralığının 2.500 TL’den yüksek olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda yol yardım, gittiğiniz şubelerdeki masraflarınız vs. gibi bir takım istihkakları da mevcut.

 26. Ziraat katılım Bankası servis görevlisi maaşı ve Ziraat bankasına göre maaşı nasıl olur tesekkurler

  • 2016 Ziraat Katılım Bankası maaşları da tıpkı Ziraat Bankası maaşları paralelinde olacaktır. Her ne kadar 657 tabi olmasalar da devlet bankası mantığı ile ilerlediği için maaş farklılıkları beklememek gerekir Kaan Bey.

 27. Kuveyt Türk MT programına başlayan biri ne kadar maaş alıyor acaba? Teşekkürler.

  • Kuveyt Türk MT maaşları diğer banka MT maaşlarına yakındır. Kuveyt Türk’te MT’liğin kariyer yolu diğer pozisyonlara nazaran daha açıktır. 2.000 TL civarında bir maaş olması önerilebilir.

 28. Merhaba.Yapı ve Kredi Bankası’nda Ana kasa yetkilisi ne kadar maaş almaktadır?Yardımınız için teşekkür ederim.

  • Yapı Kredi Bankası ana kasa yetkilisi gişe asistanlarının bağlı olduğu ve şubenin ankes denilen (banka şubesindeki günlük para hedefi) hedefi yöneten personeldir. 2016 YKB Ana Kasa Yetkilisi 1900-2000 TL civarında maaş alması beklenmektedir.

 29. Merhaba. Ziraat katilim bünyesinde plaza peyzaj çağrı merkezinden çağırdılar. 4 yillik ekonometri mezunuyum. Şubeye gecmek ne kadar sürer bilginiz varmi? Çağrı merkezi çalişan maaşi ne kadar olur?

  • Hilal Hanım,

   Şubeye geçmek biraz zaman alabilir. Çünkü Ziraat Bankası terfi ve Ziraat Bankası şubeye geçişleri tek başına performans ile ilgili değildir. Devlet Bankası olması münasebetiyle ast üst ilişkileri oldukça önemlidir.

 30. Merhaba yukarıdaki cevabınızda Garanti Bankası Mobil Grup Asistanlığı için 1500 Tl civarında maaş diye belirtmişsiniz.Mobil Grup Asistanları yıllık 12 maaş mı alır yoksa herhangi bir extra ödeme prim vs. de oluyor mu? Birde çalışma günleri ve saatleri hakkında bilgi verir misiniz? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Orhan Bey Garanti Bankası çalışanları 3 ayda bir çift maaş alırlar. Bu pozisyon için de maaşın bu şartlar altında alınacağını düşünüyoruz. Garanti Bankası Mobil Grup Asistanlığı hafta sonları da nöbet mesaileri mevcuttur. Ancak bu gruba dahil olmayadabilirsiniz. Bu tip iş tekliflerinde en doğru yanıtı Garanti Bankası İnsan Kaynakları teklif esnasında alacaksınızdır.

 31. Merhaba , finansbank müşteri hizmetleri temsilcisi ne iş yapar ? Telefon Bankacılığımıdır? Kariyer ve yükselme olanakları varmıdır ? Şube içi pozisyon mu ? Başlangıç ücreti ne kadardır. Cevabınız için teşekkürler şimdiden

  • Mehmet Bey,

   Finansbank Müşteri Hizmetleri temsilcisi şubelerde çalışır. Ticari, Kobi ve Bireysel olarak işkollarına ayrılırlar. Başlangıç ücretleri 1.600 TL civarındadır. Kariyer tarafında bankacılığın iyi pozisyonlarından birisidir müşteri hizmetleri temsilciliği. Ancak Finansbank gibi özel bankalarda satış performansınız oldukça önemlidir.

   • Cevabınız icin oncelikle cok tesekkur ederim. Başka bir forum sitesinde finansbank çalışanı olduğunu söyleyen bir kişi bu pozisyonun gişe yetkilisi olduğunu söylemiş. Finansbank gişe yetkilisi yerine müşteri hizmetleri temsilcisi ifadesini kullanıyormuş. Başvurduğum pozisyon için mülakatta hazırlıksız yakalanmak istemiyorum. Verdiğiniz cevapta eminmiyiz ?

    • Mehmet Bey,

     Bu zamana kadar duymadığım bir şey. FinansBank ile direkt temas edilmiş bir halimiz yok. Ancak sizin de ifadelerinizde belirttiğiniz gibi gişe yetkilisi başka bir şey, müşteri hizmetleri temsilcisi başka bir şey. Bunun en doğru cevabını Finansbank İnsan Kaynakları hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

     Finansbank, Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Kristal Kule Binası No:215 Şişli – İstanbul
     Tel: 0 (212) 318 50 00

     Bu telefondan İnsan Kaynakları yetkililerinden birisine bağlanıp, durumla ilgili açıklama isteyebilirsiniz Mehmet Bey.

  • Finanasbank videolu mülakata katıldıysanız hakkında bilgi alablirmiyim?

 32. Merhabalar
  Ben iktisat mezunuyum.Garanti Bankası Operasyon Asistanı ne iş yapar yükselme şansı var mıdır ve ne kadar maaş alabilir? Sınav daveti aldım kararsızım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Emine Hanım,

   Garanti Bankası Türkiye’nin en büyük özel bankalarından birisidir. Hatta yıl içindeki kârlılığına bakıldığında Türkiye’nin en büyük özel bankasıdır diyebiliriz. Bundan dolayı satış hedefleri oldukça agresiftir. Ancak Operasyon asistanının satış/pazarlama gibi hedefi yoktur. Garanti Bankası Operasyon Asistanı şube içindeki operasyonel işlemleri yapan, Operasyon Yönetmenine yardımcı olan personeldir. Tüm kredilerin akışları, tahsil çek ve senetlerinin işleyişi ile ilgilenen kişidir. Aynı zamanda şubenin vergi ödemelerini ve matbu işlemlerini yapar.

   Operasyon asistanlığı 1.600 TL civarında bir maaş alır. Ancak Garanti Bankasında 3 ayda bir çift maaş uygulaması ve altı ayda bir verilen prim uygulaması mevcuttur. İlave özlük hakları da tarafınıza sunulabilir. Nihai karar verici Garanti Bankası İnsan Kaynaklarıdır.

   • Merhabalar,
    garanti bankası EVA prim sistemini asgariye düşürerek 3 ayda bir çift maaşa son vermiştir.
    Bilginize,

 33. Merhaba ben ygs sınavından çıktım ve sanırsam okul puanı yla birlikte Celal Bayar üniversitesinde bankacılık ve finans tutuyor. Yalnız bi bayan için ne kadar doğru bi meslek çalışma saatleri elemanlar için ne kadar maaşlar ne kadar is olanakları nasıl veya kpss ile mi aliyor gelecekle ilgili bi ton soru işareti var aklımda bunlar bi kısmı bunlara cevap verirseniz çok mutlu olurum Teşekkürler

 34. Pardon bankacılık ve Sigortacılık

  • Perihan Hanım,

   Bankacılık maalesef çalışma saatleri açısından biraz zor. Her ne kadar 18’de bitiyor gibi görünse de hayat o saatlerde başlıyor diyebiliriz. Ancak son dönemlerde yapılan BDDK düzenlemeleriyle birlikte bankacı çalışma saatleri artı 19’u geçmemektedir. Aşıldığı durumlar mevcut ancak eskisi gibi değil, diyebiliriz.

   Bankacı maaşları ile ilgili yazımızı ve yazı boyunca yazılan yorumları okumanızı tavsiye ederiz. Bu mesleğin güzel yanlarından birisi, kariyer çizginiz ilerledikçe gerçekten çok ciddi maaşlar alabiliyor olmanız. Bazı devlet bankaları KPSS sınavları ile bankacı olma şartı koyuyor. Ancak çoğu banka kendi iç sınavını yaparak personel istihdamını gerçekleştiriyor.

 35. Garanti çağrı merkezi çalışanları maaşları ne kadar ve bankada kariyer olarak diğer birimlere geçiş yapılabilirmi

  • Garanti Bankası çağrı merkezi çalışan maaşları 1.600 TL civarındadır. Kariyer tarafı kolay değildir. Çağrı çalışanı olan birinin diğer birimlere geçişi zordur ama imkansız değildir. Fark yaratmak en önemli unsur.

   • En az 3 yıl ve fevkalade performans bekleniyor.
    9 Mayıs 2011 ekibinden arkadaşlarımın hemen hemen 7/8 tanesi 3 yıl sonra yüksek performans gerekçesiyle gişe/bireysel mt ‘ye yönlendirilmiştir.

 36. Merhaba 4 yıllık gazetecilik mezunuyum denizbankta genel müdür yardımcılığı pozisyonuna başvurdum. Sizce şansım var mı?

  • Büşra Hanım,

   Latif yaptığınızı düşünüyorum. Aslında cevap vermemek en doğrusu ama.. Bankaların Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonları başvuru yapacak kadar basite alınabilir bir ünvan değildir. Öyle ki belli bir işkolunu yönetmek, yöneltmek ve ekonomik göstergelere göre pozisyon aldırmak, arkasından gelen ekibi bu anlamda yönetebilmek büyük tecrübe gerektirir.

 37. Merhaba.Ben suan 24 yasinda açıköğretim işletme 3.sinif ogrencisiyim ayni zamanda 3yildir bir kuafor salonu işletiyorum.Bu meslekteki tum belgelermi tammladm daha fazla ilerleyebilcek birsey kalmadi.Seneye işletme lisans programini bitirince yukselme imkanim olan bir meslege gecmek istiyorum. bankacilik ve sigortacilik okumayi ve bu arada gerekli olan yabanci dilimi gelistirmeyi dusunuyorum cunku mesleki ingilizcem var yeterli gelmez. sizce gelecek olarak bankalarda iş sansim nasil olur? tum mulakatlrda dil derecsi onemlimi ?

  • Esin Hanım,

   Birçok bankada yaş kriteri söz konusu. Bu sene yaş 1987 doğumluların kritik edildiğini biliyoruz. Eğer bunun gibi bir engeliniz yoksa bankacılık her zaman düşünebilir bir meslektir. Yabancı dilin birçok bankada ek ödenekten başka bir katkısı yoktur. Örneğin Garanti Bankasında dil tazminatı verilir. Kurumun kendi yapmış olduğu Dil sınavından yeterli puan aldıktan sonra, derecelendirilirsiniz. (A,B veya C) Her derecenin ücretinize ilâve getirisi olur. Aynı şekilde Halk Bankası’nda da benzer bir uygulama söz konusudur.

 38. Öncelikle kolay gelsin. Garanti Bankası çağrı merkezi çalışanı da 3 ayda bir çift maaş alıyor mu ? Kariyer için iyi bir adım olur mu ? Çok teşekkür ederim şimdiden.

  • Serhat Bey,

   Eğer son zamanlarda bir değişiklik olmamışsa Garanti Bankası Çağrı Çalışanı 3 ayda bir çift maaş almaktadır. Yılda onaltı defa maaş alırlar. Kariyer için tavsiye edilebilecek bir nokta değildir. Yükselmesi biraz daha zordur. Ancak performans gösterdiğiniz takdirde mutlaka çıkış noktası yakalarsınız.

   • Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacaktı Ing Bank ST satış yöneticisi pozisyonu değerlendirilmeli maaşları ne düzeyde ve yükselme durumu nedir acaba ? Ayrıca yazılı sınavı hakkında bilginiz varsa ve paylasırsanız çok memnun olurum iyi günler dilerim.

 39. Merhaba, türkiye ekonomi bankası çağrı merkezi çalışma şartları ve maaş ne kadardır. Gişeye geçme imkanı varmıdır.

  • Esma Hanım,

   Gişeye geçme şansı zordur. Tavsiyemiz direkt gişe elemanı olarak başlamanız veya farklı bir bankayı değerlendirmeniz olacaktır. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) çağrı merkezi çalışanlarının ortalama maaşları 1.400-1.600 TL aralığındadır.

   • teb bankası çağrı merkezi çalışanlarına 3 ayda bir çift maaş hakkı var mıdır acaba? Bir de çalışma şartları nasıldır ?

 40. Merhaba, kolay gelsin. Albaraka Türk Bankası çağrı merkezi elemanı başlangıç olarak ne kadar maaş alır acaba? Ve belli bir süre sonra maaş yükselir mi? Belli aylarda çift maaş gibi bir uygulama var mıdır? Ve yükselme durumu nedir? Çok teşekkürler

  • Mehmet Bey,

   3 ayda bir çift maaş veren bankalar içinde AlBaraka Türk Bankası da var. Maaş aralığı diğer bankalardaki çağrı merkezi çalışanları ile aynı. Bankacı maaşları zam oranları her yıl bankanın bütçesi doğrultusunda İnsan Kaynakları tarafından belirlenir ve uygulanır. Maaş hemen hemen her yıl yükselecektir. Kariyer tarafındaki sıçrama bu pozisyonlarda çok daha zordur. Ancak performansınıza göre değişecektir.

 41. Denizbank takip memurluğu maaşları hakkında bilginiz varmı.

  • Denizbank Takip Memurluğu maaşları hakkında bilgimiz yok. Öğrenip bilgi vermeye çalışalım Naz Hanım.

 42. Merhabalar finansbank gişe elemanları ne kadar maaş alır yükselme durumu varmidir şimdiden teşekkürler.

  • Selver Hanım,

   Finansbank Gişe Memuru maaşları primleriyle birlikte 1.500 TL civarındadır. Gişeden satış veya operasyon kadrolarına geçiş kolay değildir. Ancak yine de performansa dayalıdır ve örnekleri vardır.

 43. Merhaba,bankalar egitim surecinde maas odemesi yapiyorlar mi.tesekkurler

 44. Merhaba ziraat katılım bankası servis görevlisi olarak basliyacagim hangi pozisyondan nasıl başladım bilmiyorum ama maaşları nasıldır başlangıçta ve ilerde bilginiz var mı acaba

  • Hasan Bey,

   Ziraat Katılım Bankası servis görevlisi de kendi içinde ayrılabiliyor. Özellikle devlet bankalarındaki insan kaynağı “servis görevlisi” adı altında birkaç pozisyonda değişebiliyor. Acaba operasyon tarafında mı başladınız? Yoksa pazarlama tarafında mı? İkisi arasındaki fark kariyer tarafındaki ilerleyişinizde olacaktır. Ancak her ikisinin de maaşı iki bin TL civarındadır.

   • Ben haziran ayında basliyacagim 6 ay banko asistanı olarak basliyacagim yani öyle yazıyor banko asistaniyken ne kadar alırım ise ne kadar maaşla başladım yani bir de 3 ayda bir ikramiye var galiba bir maaş kadar ikramiyeler de var ise aylık elime geçen net para ne kadar olur

    • merhaba hasan bey bende mülakatı geçtim ama daha ne zaman başlayacağım belli değil. siz evrakları teslim ettiniz mi yoksa başladığınız gün mü vereceksiniz siteye baktım da tarihle ilgili bir bilgi yoktu da.

 45. Merhabalar, Garanti Bankası direk satış temsilcisi pozisyonu nasıl nir pozisyondur ? Maaşları ve sosyal olanakları nasıldır ? Kurum içi yükselme olanağı var mıdır ? Yılda kaç maaş alırlar ? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Kübra Hanım,

   Banka direkt satış temsilcisi kariyer ayağında zorlu bir süreçtir. Bir evin mutfağı gibidir aslında. Tüm ürünlerin satışı, süreci ve operatif işlemlerinin tamamını öğrendiğiniz bir alandır. Ancak şube tarafına veya genel müdürlük ayağına geçmek zordur. Özellikle Garanti Bankası satış tarafının agresif hedefleri ve baskısı düşünüldüğünde işiniz gerçekten kolay değil. Ancak bu bilgiler lütfen umudunuzu kırmasın. Çünkü Garanti Bankası bankalar içindeki ürün ve satış performasının en iyi ölçümlendiği ve öğretildiği kurumdur diyebiliriz. Eğer fark yaratmaya başlarsanız kariyer tarafında da sıçrayış yakalayabilirsiniz. Yılda onaltı maaş almaktadırlar. 3 ayda bir çift maaş veriliyor.

  • Ben haziran ayında basliyacagim 6 ay banko asistanı olarak basliyacagim yani öyle yazıyor banko asistaniyken ne kadar alırım ise ne kadar maaşla başladım yani bir de 3 ayda bir ikramiye var galiba bir maaş kadar ikramiyeler de var ise aylık elime geçen net para ne kadar olur

   • Hasan Bey,

    1.500 TL civarı maaş teklif edecektir İnsan kaynakları. Toplamda 16 maaş alacaksınız. Ortalama maaşınız 1900 TL civarına denk gelecektir.

 46. Merhabalar,

  Garanti Bankası Şubesiz Kanallar İşlem Analiz Asistanı pozisyonu için görüşmeye davet edildim.

  Yukarıdaki yorumlarda 2016 itibariyle Garanti Bankası maaşlarında düzenleme yapıldığını belirtmiş bir arkadaş. Rica etsem pozisyonla ilgili bilginiz varsa (maaş, ne iş yapar, haftada kaç gün çalışır v.b.) paylaşabilir misiniz?

  İyi çalışmalar.

  Saygılarımla,

  • Özgür Bey,

   Garanti Bankası Şubesiz Kanallar asistanlığı günümüzün bankacılık işkolu haline gelen birimlerinden birisi. EnPara, CEPTETEB gibi uygulamalarla bunu birçok banka yapmaya başladı. Garanti Bankası teknolojisi göz önüne alındığında bu işi en iyi kotaran banka olduğu çok aşikar. Bu pozisyonun maaş tarafıyla ilgili net bir bilgim yok. Ancak çalışma saatleri tam gündür. Haftanın her günü çalışacaktır ve bu tip birimler aslında Şubecilik deneyiminden uzaktır. Daha çok Bankanın Genel müdürlük pozisyonlarına yakın işler ve kariyer tarafı bu ayakta devam eder.

  • Merhaba ozgur bey bende yarin is gorusmesine gidicem sartlar hakkinda bilgi verildi mi size yardimci olursaniz cok sevinirim

 47. Merhaba yapı kredi bankası risk analizi uzmanı maaşı ve denizbank müfettiş yardımcılıgı maası hakkında bilgi verirmisiniz birde bu iki seçenekten hangisinin önü daha açık bir fikriniz varmı?

  • Açelya Hanım,

   Hem kariyer açısından hem de gelir açısından kesinlikle Denizbank Müfettiş Yardımcılığını önerebiliriz. Özellikle Denizbank’ın genç bir banka olması, kariyer tarafında sıçramanın daha kolay olacağı ve Yapı Kredi Bankası’na göre daha genç nüfusunun olması oldukça önemli.

 48. Merhaba İng bank sales trainee maaşlari ne kadardir kariyer açisindan ilerleme olanaklari ve banka tutumu nasildir.Teşekkürler.

  • Ramazan Bey,

   ING Bank Sales Trainee pozisyonu ING Şubelerindeki satış temsilcilerine verdikleri isimdir. Aynı ismi Garanti Bankası da kullanmaktadır. Sales Trainee şube satış temsilciliği, Managment Trainee Genel Müdürlük satış temsilciliği pozisyonları için kullanılır. Hangi işkolunda başlayacağınız oldukça önemlidir. Ancak bu pozisyonla işe başlayan bankacıların 1.800 TL asgari maaş alması beklenir. Kariyer tarafında da performansa dayalı bir sisteme sahiptir ING. Ancak önü açıktır.

   • Ramazan Bey merhaba,

    Eski ING Banklıyım ve ben de Sales Traniee pozisyonunda istihdam edilmiştim.

    İnanılmaz zor hedefleri vardır, günde 3 ihtiyaç kredisi, 2 onaylı kredi kartı, aylık 3 konut 3 taşıt kredisi, hacimli BES ve turuncu hesap v.b. hedefleriniz olur, günlük hedefler tutmadığında (zaman zaman günlük şube ya da bölge hedefleri de olur) mail ve bölge yöneticilerinden gelen telefonlara maruz kalırsınız.

    Belki biraz olumsuz bir yorummuş gibi oldu ama muhakkak iyi yanları da var ki bence en önemlisi bir mutfak gibi bankacılığı çok iyi öğrenirsiniz, müşteri yönetimi noktasında önemli bilgiler elde edersiniz. Maaş site yöneticisinin bahsettiği rakamlardadır, yemek kartınız olur, servis şube ve lokasyona bağlı olur. ssk yanında özel sağlık sigortası vardır, çalışan değişimi oldukça yüksek olduğundan uygun pozisyon oluştuğunda kendinizi bir anda bölge ya da gen. müd. birimlerinde bulabilirsiniz 🙂

    Biraz fikir vermek adına paylaşmak istedim.

    • Özgür Bey,

     Değerli bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Hem Ramazan Bey’e hem de Ramazan Bey nezdinde tüm bankacı olmak isteyen arkadaşlara şunu söylemek isterim. On küsür yıldır bu mesleğin içindeyim. Çok iyi kurumlarda çalıştım hala daha da çalışıyorum. Ancak banka kârlılıkları ve sektörün yükselmesi, büyümesi düşünüldüğünde hedeflemenin giderek artacağını da bekliyorum. Sadece ING Bank satış baskısı veya ING Bank Sales Trainee hedefleri değil konu. Birçok bankada artık durum böyle maalesef.

 49. Merhaba, iş bankası’nın mevcut memur alımı için teklif edeceği pozisyonlar ile ödenecek maaşlar (prim vs dahil) nelerdir?

 50. Teb gişe çalışanları ne kadar maaş alıyor ve çift maaş alıyorlar mi?

 51. İng bank gişe elemanları hakkında bilgi verebilir misiniz ne iş yaparlar maaşları nedir ve ing bankta satış yapılmayan birim var mıdır örneğin banko asistanları da satış yapmak zorunda midir lütfen acil cevap verin ??

  • Dammy,

   ING Bank gişe görevlisi şubenin her türlü nakit ve operasyonel işlemlerini yapar. Kasa ile uğraşmaları sebebiyle kasa tazminatı alırlar. Gişe personeli kasa tazminatı günün sonunda vermesi olağan olan gişe açıklarının finanse edilmesi amaçlıdır. Toplam yan gelirleriyle birlikte 1.600 TL civarında bir maaş alacaktır. Gişe personellerinin birçok bankada hedefi mevcuttur. Satış yaparlar. Ancak tabi ki bir portföy kadar adet veya hacim yoğun hedefi yoktur.

  • Peki ing bankta yan gelirler neler örneğin çift maaş var mı yemek için verilen ücret ne kadar ne gibi avantajları var

 52. Merhaba Kuveyt Türk bankasında pazarlamacı maaşını öğrenebilir miyim?

  • Hasan Bey,

   Kuveyt Türk pazarlamacı maaşları hakkında net bilgi alabilmeniz için öncelikle hangi iş kolu tarafında çalışacağınızı söylemeniz daha doğru bir tespit olur. Ancak 1.700-1.800 aralığında bir başlangıç maaşı olacaktır.

 53. Merhaba bana Icbc bankasından gişe memuru için teklif geldi ancak banka hakkında pek bir fikrim yok sadecd brüt 1650 lira verdiklerini biliyorum.

  • Ece Hanım,

   ICBC Bank, eski adıyla Tekstil Bank’tır. Mart 2015’te dünyanın en büyük bankalarından birisi olan Çin Bankası Industrial and Commercial Bank of China Limited (ICBC)’a geçmesiyle ismi ICBC olmuştur.

   ICBC gişe maaşları veya ICBC maaşları hakkında pek bilgimiz bulunmuyor. Ancak söylediğiniz rakam yanında ikramiye veya ilâve olarak kasa tazminatı alıyor olabilirsiniz.

 54. akbankta gişeye girmeden bireysele geçilebilirmi ? bireyselde çalışn biri kaç para alır ? akbank diğer bankalara göre şartları kötüyse niye akbank tercih ediliyor ?

  • Mehmet Bey,

   Türkiye’de aktif olan 49 banka mevcut. Takdir edersiniz ki hepsinin ortak bir işlemi var. Para toplamak ve topladığı paraları satmak. Gişe personeli hepsi için en önemli personellerden biri. Nihayetinde müşterinin temas ettiği ve ilk gördüğü kişilerden birisi.

   Akbank ülkenin en köklü, en büyük ve biraz terimsel olacak ama aktif büyüklüğü en yüksek bankalarından birisi. Hali ile kurumsallaşmış ve markalaşmış olarak kendini ispat eden bu bankada çalışma tercihi daha ön plandadır. Kaliteli insan kaynağını diğer bankalar biraz daha yüksek maaş vererek sağlamaya çalışıyor. Akbank o nedenle daha az maaş veriyor diyebiliriz.

   Gişeden Bireysel tarafa geçmek tabi ki mümkün. Ancak performansa dayalı sistemde kendini ispat etmek hem önemli hem de kolay değil. Bireyselde çalışan personelin başlangıçta 300 TL civarında maaşı fark ediyor gibi görünse de, bankada deneyim oldukça önemlidir, ilerleyen zamanlarda bu maaş makası çok açılır.

 55. Merhaba ,

  Denizbank’in isbasi egitim kapsaminda gise personeli ilani mevcut. Maas ve diger olanaklar arti ve eksi yonlerini paylasabilir misiniz? Ayrica 1987 ‘liyim yas ile ilgili problem olur mu?

  • Cengizhan,

   Denizbank gişe tarafında bu sene 87’lileri alıyor. Seneye yaş kriterlerine takılırsın. Birçok bankaya nazaran Denizbank’ta çalışmak avantajdır. Yaşı genç olan bir banka olması dolayısıyla kariyer tarafında daha hızlı adımlarla yol alabilirsin. Denizbank Gişe Maaşları 1.400-1.500 TL civarındadır.

   • Merhaba.
    Deniz bankasında aylık net ücretin dışında 3 ayda bir çift maaş ikramiyesi veriliyormu yoksa sadece aylık maaşmıdır ?
    Teşekkürler.

 56. merabalar 1991 doğumlu lisans mezunu (açıköğretim işletme+örgün 2 yıllık muhasebe)mezunuyum.odeabank direk satış temsilcisi olarak işe başlayacağım benim öğrenmek istediğim konu burada yükselme kariyer olanakları nasıldır.bireysel olmak için neler yapılmalı bunları öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkür ederim

  • OdeaBank’ta ülkemize sonradan dahil olan ancak hem sermayesi hem de giderek artan şube sayısı ile değer çıkışı olan bir banka Tolga. Gişe personeli olan birinin bireysel satış temsilcisi olabilmesi için satış becerilerini öne çıkarması gerekmektedir. Ast Üst ilişkisi oldukça önemli. Yaşı genç olan bankalarda bu çıkışı daha rahat yapabilirsin. OdeaBank’ta bunlardan birisi.

 57. Merhaba ben ekimde ziraat katılım bankasında göreve baslayacagim servis görevlisi sınavına girip başarılı olmuştum en az 6 ay banko asistanı olarak görev yapılacak ardından yeteneğine Gore işlem yapılacaktır diyo benim maasim ne kadarla başlar ve 6 aydan sonra ne olur acaba ?

  • İrfan Bey,

   Ziraat Bankası banko görevlisi maaşı ile Ziraat Bankası servis görevlisi maaşı arasında büyük farklar yok. Kariyerine banko görevlisi olarak başlamanın da faydası olacaktır. Özellikle operatif riski görmek, nakde dokunmak ve oradaki işlerinin nasıl işlediği hakkında pratik olarak da fikir sahibi olman çok önemli. İkisi görev arasındaki maaş farkının 200 TL aşmayacaktır. Deneyim kazandıktan sonra bu makas açılır.

 58. Merhabalar
  Finans bank yabancı dil bilen çağrı merkezi çalışanı ile ilgili bilgi vermeniz mümkün mü,maaş,kariyer vs. teşekkürler

  • Dinçer Bey,

   Finansbank Çağrı Merkezi çalışanı maaşları 1.500 TL civarındadır. Banka yabancı dil tazminatları kendi içinde değişen yapıya sahiptir. Bazı bankalar bunu derecelendirir ve kurum içinde yapacağı sınav neticesinde sonuçlandırır. Örneğin 1. derece yabancı dil tazminatına 900 TL civarında ek ücret verirken 3. derece yabancı dil tazminatına ek olarak 500 TL verebilmektedir.

   Bu durum tamamen Finansbank İnsan Kaynakları tarafında çözümlenecektir.

 59. Merhabalar
  Akbank,Vakifbank gibi köklü bir bankayi mi yoksa yaşı genç olan Denizbank,Odeank gibi bankaları mi secmeliyiz? Maaş ve kariyer açısından? Artıları ve eksileri nelerdir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Defne Hanım,

   Aslında bankacı olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan birini sordunuz. Burada her iki tarafında güçlü yanları var. Bu soruya yanıt vermeden önce (bizce) kendi güçlü yanlarımızın farkına varmalıyız. Çünkü Akbank, Garanti Bankası gibi köklü bankalar zaten müşterileri var. Bankaların tamamını bir kova gibi düşünecek olursanız (içine konulan suyu da müşteri gibi düşünelim lütfen) bu tip bankalar tıka basa dolu. Müşteri zaten içeriye giriyor. İçeriye giren müşteriye bir şey satmanın zorluğu söz konusu. Bunun için de daha agresif satış hedefleri vs oluyor. Aynı şekilde köklü bir bankanın kariyer basamakları da pek kolay olmuyor. Ancak bu tip markalara çalışmanın da hem CV’niz açısından hem de kariyeriniz açısından sizi doldurduğu da kaçınılmaz bir gerçek.

   Diğer taraftan,

   Odeabank ve Denizbank kıyaslanacak veya aynı kefeye konulacak banka değil. Çünkü Denizbank Türkiye’nin en büyük beşinci özel bankası. Çok ciddi müşteri sayısı vs var. YediYüz üzerinde şube sayısı mevcut. Diğer taraftan OdeaBank yeni kurulan ve yeni yeni şubeşen bankalardan biri. Sınıflamamızı yaşları daha genç olan bankalar olarak yapabiliriz. Bu tip bankalarda da kova maalesef dolu değil. Ancak içeriye attığınız her müşteri bir o kadar değerli. Genç bankalar olduğu için satış fırsatları ve kariyer olanakları daha fazla tabi ki. Ancak müşteriyi içeriye sokabilmek o kadar kolay değil. Bunun için kendi güçlü yanlarınızın farkına varmanız gerektiği konusunda bir giriş yaptık.

   İnşallah aydınlatabilmişimdir.

 60. Merhabalar Denizbank ik maasi ne kadar

  • Aslı Hanım,

   Denizbank İK maaşları (denizbank insan kaynakları personel maaşı) hakkında maalesef bilgimiz bulunmamaktadır. Bilen bir takipçimiz varsa bu başlık altından mutlaka cevap yazacaktır.

 61. Merhaba ben yatın Denizbank bankasına mülakata gideceğim. Telefonda satış dendi acaba maaşı ne kadar ve mülakat zor olur mu?

  • Gözde Hanım,

   Denizbank Telefonda Satış yani Denizbank Call Center çalışanı mülakatları pek zor değil. Genel kültür seviyesinde geçmektedir. Pratik zekanızı ve bir takım kişisel gelişim becerilerinize ölçen sorular gelecektir. Maaşları 1.400 TL civarındadır.

 62. Merhaba,

  Finansbank mt net maaşları hakkında bilgi verebilir misiniz ayrıca bankalarda yıllık 16 maaş veriliyor diye biliyorum doğru mudur?

  • Finansbank MT maaşları şubelerde çalışan ST maaşlarına göre daha yüksektir. Uygulama değişikliği olmamışsa 16 maaş almaktadır.

 63. Merhaba yapi kredi piyasa riski uzmani ve akbank mt pozisyonlari icin maaslar hangi araliktadir? Bir de hangisi daha avantajli bir pozisyon sizce?

  • Özellikle Yapı Kredi Bankası piyasa riski uzmanı maaşları hakkında net bir fikrim yok. Bilgisi olan birisi varsa bilgilendirmesi açısından güzel olabilir. Ancak Akbank MT pozisyonu ve YKB piyasa riski uzmanı arasında bir seçim yapmak gerekirse Akbank MT pozisyonu kariyer sıçraması açısından daha isabetli olacaktır. MT pozisyonlarının bankanın birçok pozisyonunda çalışabilecek kapasitede eğitim alması bir avantajdır.

 64. Merhaba, Finansbank Kredi satış temsilcisi maaşı ne kadar?

  • Emre Bey,

   Finansbank’ın kredi tarafının hangi işkolunda çalışılacak? Finansbank bireysel satış temsilcisi mi? Kobi satış temsilcisi mi? Ticari mi?

 65. Merhaba kolay gelsin, bugün türkiye finans katılım ve garanti bankasından çağrı merkezi pozisyonu için telefon aldım. Fakat çalışma saatleri hakkında bilgim varken maaş hakkında bi bilgi sahibi olamadım bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca hangisini tavsiye edersiniz? Öğrendiğim kadarıyla finans katılım da bir kaç sene sonra şubeye geçiş varken garanti de bu durum nasıldır hiç bir bilgim yok yardımlarınızi önerilerinizi bekliyorum

  • Selçuk Bey,

   Katılım Bankacılığının bankacılık tarafındaki kariyer sıçraması, bu bankaların Türkiye’deki pazarının dar olması, banka sayısının az olması nedeniyle zor olduğunu düşünüyorum. Karşılaştırdığınız banka Garanti Bankası. Türkiye pazarının en büyük ve bu anlamda en ideal personeli yetiştiren kurumların başında gelir. Garanti Bankası çağrı merkezinde başlıyor olmak kötü bir tercih. Ancak iki pozisyon da çağrı merkezisyse, kendinizi geliştirebilmeniz, deneyim kazanbilmeniz açısından kesinlikle Garanti Bankası’nı tercih etmenizi öneririm.

 66. Garanti bankasi sosyal medya asistani maaşları ve iş olanakları nasil bilginiz var mı ve yükselme açısından nasil ?lütfen acil cevap

  • Garanti Bankası sosyal medya asistanlığı da birçok bankanın sosyal medya hesaplarını yöneten personeller gibi son dönemlerin popüler ünvanlarından birisi. İş olanakları tarafında bilgim maalesef bulunmuyor. Çünkü bu pozisyonlar bankacılıktan uzakta, biraz daha IT (teknoloji) tarafıyla ilgili. Ancak eğitiminiz bu yöndeyse Garanti Bankası gibi bir kurumda çalışmanız iyi bir fırsat olacaktır.

 67. Merhaba sekerbank gise yetkilisi maaşı ne kadar bireysel emeklilik yatiriyolarmi yılda kaç maaş alıyor tesekkurler

  • Murat Bey,

   Şekerbank gişe yetkilileri maaşları tarafında yan ücretler adı altında bes katkısı alıyor. Eğer bir değişiklik olmamışsa yılda 16 maaş almaktadır.

 68. Merhaba,
  Finansbank management trainee maaşı ne kadar?

  • Gözde Hanım,

   Finansbank management trainee (MT) maaşları hakkında daha önce bilgi verdik. Sizin nezdinizde soru yazan birçok arkadaşımıza daha önceki yorumları okumasını tavsiye edeceğim. Maaş aralığı 1.800 üzerindedir. Net bilgiyi ilgili bankanın İnsan Kaynakları verecektir. MT pozisyonlarında ücret belirlenmesi tarafında birkaç kriter (yabancı dil, yüksek lisans vb) etki etmektedir.

 69. Merabalar teb ve yapikredi bankalarinin acmis oldugu sinavlardan gectim mulakata cagirdilar kredi tahsilat ve satis icin yetkinligimize gore degerlendireceklerini soylediler benim sormak istedigim bu bolumlerden banka icine yada genel mudurluge gecis hakki veriyorlarmi ortalama maaslari nekadar ve hangi bankanin hangi pozisyonunu tercih etmeliyim tesekkur ederim iyi calismalar

  • Blks,

   TEB ve YKB bankacılık içinde çalışılabilecek birkaç markadan ikisi gerçekten. Satış yetkinliklerinizi belirledikten sonra tabi ki şube veya genel müdürlük satış birimlerinde değerlendirilebilirsiniz. Bankacılığın ilk yıllarında çok yüksek ücretler maalesef kazanılmamaktadır. Yıllandıkça ücretinizin arttığı gözlenir. Bankanın maaş tarafında iyi ücretler alan tarafı genellikle satış kadrolarıdır. Hangi satış kadroları daha yüksek ücret alır demekten ziyade ; kendinizi hangi alanda rahat hissediyorsunuz sorusu daha önemli. Çünkü bankacılık gerçekten gergiğinliği ve stresi oldukça yüksek bir meslek. Mutsuz olduktan sonra para kazanmanın hiçbir anlamı yok.

 70. Merhaba. İş bankası ve Garanti bankası gişe memuru maaş ve yan gelirleri ne kadar acaba ? Ve yükselmek hangisinde daha kolay? Çift maaş İş bankasında değişmiş sanırım. Hangisi tercih edilmeli?

  • İş Bankası gişe maaşları Garanti Bankası gişe maaşlarına göre daha düşüktür. İş Bankası gişe personeli yıl sonunda temettü (banka kârından pay) alır. Garanti Bankası’nda çok eskiden böyle bir uygulama vardı ama artık maalesef yok. Ancak Garanti Bankası gişe personelleri 6 ayda bir satış primi, 3 ayda bir de çift maaş alır. Ücret olarak oklar Garanti Bankası’nı gösterse de bu banka İş Bankası’na göre satış hedefleri daha agresiftir. Ancak eğitim üst düzeydedir. Bu anlamda kişiyi geliştirir. İş Bankası daha operatif (operasyonel) personel çalıştırmaktadır. Her ikisi de Türkiye’nin (bilindiği gibi) en iyi markalarından birisidir.

   Tercih sebebi kişiden kişiye tabi ki değişir. Eğer pazarlamayı seviyor, satış becerilerinize inanıyor ve bu tarafta kariyer yapmayı düşünüyorsanız Garanti Bankası tercih sebebiniz olsun. Ancak biraz daha operatif çalışmayı, stresi daha az bir ortamda bulunmayı tercih ediyorsanız İş Bankası sizin için ideal olabilir.

   • Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Peki net olarak bir rakam bilginiz var mı iki bankanın maaşları konusunda? Ve İş bankasında 3 sene sonunda şeflik 5 sene sonunda müdürlük sınavlarına girme hakkı doğuyor çalışanlara. Garanti’de bu nasıl işliyor ?

    • İki bankanın gişe maaşları arasında 100-200 TL arasında fark olur. İş Bankası genel olarak daha düşük kalır Elif Hanım.

     Diğer taraftan Şube Müdürlüğü tarafında verdiğiniz bilgilerin pratikte olamsı maalesef mümkün değil. Özellikle bu tip kurumsallaşmış ve banka yaşı bir hayli yaşlı olan bankalarda. Örnekleri olabilir ama çok azdır. Garanti Bankası’nda da şube müdürü yaşı genç değildir. Ciddi bankacılık tecrübesi ve deneyimi gerektirir. Bahsettiğiniz her iki bankanın da çalışan sayısının asgari 15 BIN olduğunu ve şube sayısının da 1.000 civarı olduğunu unutmayalım.

 71. Merhaba;
  Vermiş olduğunuz detaylı bilgiler için teşekkürler. Kaiiteli üslübunuzla net bir şekilde fikri sahibi yapan bilgiler veriyorsunuz.
  Ben Vakıfbank stajyer memur sınavına girdim. İlan kariyer.net den açılmıştı ve yeterli sayıda kapanmıştı. Öncelikle bu sıfatın önündeki stajyer ifadesi ne Zaman kalkar bunu merak ediyorum ve tam olarak hangi pozisyon olduğunu da anlamış değilim açıkçası. Genel müdürlük için mi yoksa gişe işi için mi. Ve bu stajyerliğin maaşı etkisi nedir ne kadarla başlarız ve bu pozisyonda Nasıl ilerleriz bir de vakıfbankta satış baskılı vs gibi şeyler var mı acaba. Teşekkürler saygılar

  • Sinan Bey,

   Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

   Vakıfbank Stajyer memurluğu için sürecın 6 ay olduğunu biliyorum. 6 aydan sonra stajyer sıfatı kalkıyor ve memur olarak devam ediyorsunuz. Vakıfbank biraz daha kamu bankası niteliğinde çalıştığı için diğer özel bankalardaki ünvan yapısı ve/veya hiyerarşik yapıya benzeyen bir yapısı yok. Daha çok Ziraat Bankası yapısına benzeyen bir insan kaynakları yönetmeliği mevcut. Vakıfbank’ın satış baskısı özel bankalara nazaran “yok” denilebilecek kadar az. Ancak bankacılık satış baskısı veya bankacı hedef baskısı tarafından streslenmenize gerek yok. İnanın bu mesleği sevdikten sonra peşi sıra gelen şeyler. Eğer stajyerliğinizi şubede yapıyorsanız yine şube içi devam edeceksiniz. Genel Müdürlük (GM) tarafında yapacaksanız buradaki bölümlerden birinde yapacaksanız. Açıkçası işe girerken hangi pozisyon için stajyerlik alımı yapıldığını öğrenmek en doğru olanı.

   Vakıfbank kariyer tarafında belirli yılı, dönemi doldurmadan ilerlemek mümkün değil. Performansınızı ölçen bir yapıları var ancak bir Garanti, Akbank, YKB veya Denizbank değil.

 72. merhabalar ben ziraat katılım bankası servis görevlisi mülakat aşamasını geçtim de davet bekliyorum işe başlamak için. işe başladığımızda ilk altı ay banko asistanlığı sonrasında boş kadro olması durumunda pazarlama yada organizasyon servis görevlisi olarak devam edeceğimiz yazıyor. size sorum biz ilk başladığımızda aylık ikramiyelerle beraber elimize ne kadar geçer. sonrasında yani 6 ay sonra pazarlama ya da organizasyona geçtiğimizde maaşımızda ne kadar bir artış olur.

  • Şemsettin Bey,

   Ziraat Katılım Bankası devlet bankası niteliğinde olacağı için buradaki ünvan farklılıklarında alınan maaş artışları yüzdesel olarak bellidir. İki görev arasındaki maaş farkı 300 TL/ay civarında olacaktır. Verdiğiniz ilk bilgiler doğrudur. Banko asistanlığından sonra kazanmış olduğunuz sınavlar neticesinde servis görevlisi olarak çalışabileceksiniz. Ancak çalışmış olduğunuz şube veya şubelerin boş normlarının (boş kadro) olması çok önemlidir.

   • öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. peki banko asistanlığı olarak başladığımızda maaşımız ne kadar olur aylık ikramiyeler ve varsa yemek yol falan dahil.

 73. Merhaba,
  denizbank tarım bankacılığı satış temsıilcisi pozisyonu hakkında bilgi almak istiyordum.ben kariyerim için ilk basamak gibi düşünüyorum ama acaba yükselebilmek için bir sonraki pozisyon ne oluyor ve ortalama ne kadar sürede bu fırsatı yakalayabilirim. son olarak, başlangıç olarak şirketin uygun gördüğü ücret sıkalası nedir?

  • Aysu Hanım,

   Son dönemlerin en popüler ve çıkış yaşayacağını düşündüğümüz niş bir alan Tarım Bankacılığı. Özellikle Denizbank Tarım Bankacılığı bunu Türkiye’de en iyi yapan banka. Çiftçiyi Ziraat Bankası ve kısmen ŞekerBank tekelinden kurtarmış, birçok üründe rekabet avantajını getirmiş hatta çiftçiyi utana sıkıla girdiği Ziraat Bankası şube müdürü odalarında rahat pozisyona gelmesine vesile olmuştur.

   Denizbank Tarım portföyü maaşları 1.600 TL ile başlamaktadır. Denizbank insan kaynaklarındaki ünvan skalası asistan ile başlar, uzman yardımcısı, uzman, yetkili ve yönetmen olarak devam eder. Aralarındaki geçiş belirli yılı banka içinde çalışmış olman ve bu dönemlerde göstermiş olduğunuz performans değerlendirmeleriyle sağlanır. Birçok özel bankada da benzer ünvan yapısı ve geçiş sistemi vardır.

   Denizbank banka yaşı genç olmasından dolayı birçok kariyer fırsatını çalışanına sunmaktadır. Yapacağınız doğru işler ve performansınız farklılık yaratacaktır.

 74. İyi günler iş bankası işleasing bölümünde operasyon destek uzmanı ne kadar ücret alır acaba?

  • Pınar Hanım,

   Bankaların leasing bölümleri iştirak olması sebebiyle buradaki ücretlendirmeler hakkında bilgimiz bulunmamaktadır. Eğer bu tarafta çalışan arkadaşlar olursa, soru altına yanıt verecek ve hepimizin bilgilenmesine yardımcı olacaktır.

 75. merhabalar finansbank telefon bankacılığı müşteri danışmanlığı bölümü için online sınava tabi tutuldum sınavda başarılı olunduysa mülakat aşamasına geçilecek bu bölümün maaşı ve şartlarıyla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim. ayrıca yapı kredi çağrı merkezi tahsilat yetkilisi bölümü için telefonla mülakat aşaması yapılacak yarın bununda maaşlarını tam olarak bilemiyorum bilginize ihtiyacım var hangisi daha mantıklı olur bir bilgi verirseniz sevinirim.

  • Betül Hanım,

   Son zamanlarda hem maliyet hem de zaman tasarrufu açısından birçok banka bankacı mülakatlarını internet üzerinden yapmaktadır. Finansbank Telefon Bankacılığı müşteri danışmanlığı tarafında müşterilerin tüm bankacılık işlemlerine aracılık edeceksiniz. Ortalama maaş başlangıcı 1.500 TL civarındadır. Yapı Kredi Bankası tahsilat yetkilisi ödemelerinde gecikme olan müşterilerin ödeme edimlerini yerine getirebilmesi için kontak kurar. Her iki tarafında şubeye geçip, şube bankacılığı kariyer tarafı biraz zordur. İkisi çok farklı iki bölüm. Dolayısı ile doğru kararı siz vermelisiniz.

 76. merhabalar,

  öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler. iki ayrı banka için soruyor olacağım. finansbank ve YKB insan kaynakları sorumlusu/yetkilisi pozisyonu için maaş bilginiz nedir? insan kaynakları departmanı için bu bankalar genel yetenek sınavı uygulaması yapıyor mu?

  • Gökçe Hanım,

   Finansbank insan kaynakları yetkilisi maaşları ve/veya Yapı kredi bankası insan kaynakları yetkilisi maaşları hakkında maalesef pek bilgimiz bulunmuyor. Sitemizi takip eden takipçilerimiz, bilgileri varsa, konuyla ilgili bu başlık altında yanıt verecektir.

   Diğer sorunuz için;

   Bu bankalar insan kaynakları depertmanı için sınav yapmaktadır.

 77. Garanti Bankası Sosyal Medya Asistanlığı Gece Vardiyalı pozisyonu için mülakata çağrıldım. Maaşlar konusunda bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.

  • Gökhan Bey,

   Garanti bankası sosyal medya asistanlığı ile daha önce de yanıt vermiştik. Günümüzde popülerleşmeye başlayan banka işkollarından birisi haline geliyor bu bölüm. Maaşları hakkında bilgimiz yok. Lütfen öğrendiğinizde buradan yazmanızı rica edeceğiz. Birçok arkadaşa da yol göstermiş oluruz.

 78. Merhaba; ben suan bir bankada gise yetkilisi olarak calisiyorum bugun yapi kredi den tahsilat yetkilisi icin gorusmeye cagirildim acaba maaslari hakkinda bir bilginiz var mi?

  • Mehmet Bey,

   Ortalama maaş başlangıcı 1.500 TL civarındadır. Ancak siz başka bir bankada aktif olarak çalışmış olduğunuzdan dolayı sizlere teklif edilecek ücrette farklılık olabilir. Bir önceki bankanızda almış olduğunuz ücret, size teklif edilecek ücreti büyük ölçüde etkileyecek, maaş aralığınızı belli edecektir.

 79. İng bank mobil satış yetkili yardımcısı bölümü
  Ne iş yapar kolay gelsin

  • Murat Bey,

   Diğer bankalardaki ismi direkt satış temsilcisi. Bunun ismini ING Bank’ta ING Bank Mobil Satış Yetkilisi olarak değiştirmişler. Yaptıkları iş şube kadrolarına, bölge veya genel müdürlükten gelen hazır data (bilgiler) doğrultusunda satış desteği vermek ve ürün satışı gerçekleştirmektir.

 80. İyi Günler;Denizbank Tarım Bankacılığı genel yetenek sınavına girdim başarılı oldum ve bugünde video üzerinden bir mülakata daha girmem istendi.Sorulabilecek sorular hakkında bir bilginiz var mı?Ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?Benim gibi bu sınava girmiş olan arkadaşlarım varsa bilgilerinden faydalanmak isterim…

  • Ferdi Bey,

   Banka Notu olarak Denizbank Tarım Bankacılığı genel yetenek sınavı soruları hakkında bilgi vermemiz mümkün değil. Aslında bu sorular insan kaynakları tarafında o kadar fazla ki, sürekli çeşitlendirilip sayısı arttırılabilir. Adı üzerinde.. “Genel Yetenek” Tavsiyemiz süreç içinde heyecanınızı kontrol edip, bilginiz doğrultusunda yanıt vermenizdir. Özellikle Tarım Bankacılığı Denizbank tarafında oldukça iyi yapılmaktadır. Umarım sınavınız başarıyla geçer.

   • Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.Ben genel yetenek sınavını geçtim insan kaynakları tarafından bir link gönderildi video şeklinde bir mülakat olacak hanı burda ne sorabilirler gibisinden sormuştum

  • merhaba ferdi bey,
   bende sizin gibi genel yetenek sınavından geçtim ve banada bugün online mülakat göndermişler.fakat bende henüz yapmadım. siz neresi için başvuru yapmıştınız acaba?

   • Merhaba Aysu Hanım,Bende halen online mülakata katılamadim ve ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok ? Elazığ Malatya bide Kayseriyi seçtim.siz neresi için başvuru yapmıştiniz

    • aynen bende öyle =) internetden araştiriyorum fakat elime bu konu hakkında işime yarıcak bilgilerede ulaşmış değilim. ben hatay için başvuruda bulunmuştum.

     • O zaman siz bi girin bakın ne soruyorlar bende ona göre hazırlıklı gireyim mülakata ?

     • bakın bu bnm aklıma hiç gelmemişti =D

     • Artik yardımcı olursunuz bana ?mümkünse soruları not alabilirsiniz.Ayrica tebrik ederim o genel yetenek sorularını yaptığınız için beni çok zorlamıştı

     • Bende bu iyiliği sizden bekliyorum ama =)) ayrıca bende tebrik ederim sizi..sorular gerçekten çok zordu diğer banka sınavlarına oranla.

     • Bizim toplumumuzda öncelik bayanlarindir?Sizin girin memnun kalmazsaniz ben gereken cevapları veririm onlara ?

     • bizim toplumumuzda erkekler aynı zamanda centilmenlerdirde =D o yüzden bu fedakarlığı sizin üstlenmenizi istiyorum =))

     • Şaka bir yana neyapacam hiç bilmiyorum iktisat mezunuyum tarımla falan ilgili bir soru gelirse öylece kalirim yani.B ü yüzden sizin girmeniz daha hayırlı 🙂

     • ben az önce mülakatımı tamamladım. Korkulacak hiç bir şey yokmuş =) 6 video sorusu soruluyor,bunlar için iki kayıt hakkınız var. 2 tanede yazılı soru var. tarımla ilgili öyle soru yok.sadece tek soruda bölgenizdeki tarım ürünleri ve sorunları ile ilgili bir soru var o kadar.

     • Video kayıt derken karşımızda canlı birileri yok mu? peki sorular neydi tam olarak buarada tebrik ederim inşallah başarılı olursunuz?

     • hayır karşınızda canlı birileri yok =D soruyu okuyup video kaydı yapıyorsunuz. kaydınızı izleyebiliyorsunuz. begenmezseniz bir şansınız daha oluyor kayıt için. sorular genel klasik sorular korkmayın. teşekür ederim sizede başarılar =)

     • Daha önce bir mülakata girmediğim için klasik soruların ne olduğunu da bilmiyorum?ilginiz için teşekkür ederim yarın girecem hayırlısı neyse o olsun.

     • Mülakat i gerçekleştirdiniz mi Ferdi bey? Acaba kaç gün içinde geri dönüş olur bir bilginiz var mı?

     • Evet gerçekleştirdim bana geri döneceklerini sanmıyorum? facebookta yorumları okudum birçok kişinin bu aşamaları geçtiği halde dönüş sağlanmamış muhtemelen ihtiyaca göre çağırıyrlar Aysu hanım

     • evet o yorumları bende okudum ve hayal kırıklığına uğradım açıkçası..yinede bir umut =)

     • Nasipte ne varsa onu yaşarız ben iş bankasına da girmiştim sınavı gectim mülakata kaldım onu bekliyorum

   • mulakat sonucuna cevap gelen oldumu?

 81. İyi gunler,

  Sekerbank gise yetkilisi maasi ne kadardir acaba.prim alirlar mi,yilda 12maas mi aliniyo acaba yoksa daha mi fazla
  Tesekkürler

  • Şekerbank gişe maaşları tarafından bakmadan önce Şekerbank’ta daha agresif olmayan bir bankacılığın olduğunu bilmeniz önemli. 1.400 TL civarı maaş almaktadırlar. İkramiye ve primlerle birlikte ortalama aylık 1.700 TL civarına gelen bir maaşı bulunmaktadır.

  • Ben size söyleyim. Asgari ücret+sodexo. Çalışanını karın tokluğuna çalıştıran hiç önemsemeyen değer vermeyen bir banka bulaşmayın derim. Öyle çift maaş prim filanda mevcut değil.

 82. Merhaba yapı Kredi çağrı merkezine kabul edildim. 3 ayda bir çift maaş durumu var mı? Ya da herhangi ek ödeme yapılıyor mu?

 83. Merhaba, öncelikle sitedeki yorumlar biz bankacılara cok yardımcı olmakta. Bu bağlamda sizlere tebrik etme gereği hissediyorum. Size sorum kurumsal bankacılık alaninda olacak. Yaklaşık 4yil bankacilik tecrubem bulunmakta. Bunun 2 Yili ticari bankacilik pazarlama yetkilisi , 2 yilida Abd de kurumsal finansman olarak bulunmakta. Turkiye yeni donmus olup, kurumsal bankacilik icin gorusme teklifi almaktayim.kurumsal bankacilik yonetmen yardimcisi pozizyonu icin tectubem gozonune alinarak sektor orralamasi nedir? Beklentim 6000-7000 arasi brut maas civarinda

  • Burak Bey,

   Bankacılıkta her zaman deneyim kazanır. Özellikle ticari bankacılık tarafında deneyim sahibi olmanız ticari bankacılık maaşları hakkında da bütün izlenimi değiştirecektir. İlâve olarak yurt dışı deneyiminiz de cabası. Beklentiniz olan maaşlara yönetmen yardımcısı iken almanız biraz zor. Ancak yönetmen ünvanına geldiğinizde rahatlıkla bu rakamları elde edebilirsiniz. Yalnız özlük haklarınızın, deneyimlerinizden dolayı farklılaşabileceği göz önüne alındığında insan kaynakları ile yapacağınız görüşmeler sonrasında toplamı yakalayabilirsiniz.

   Mesleki hayatınızda başarılar dileriz.

 84. Finansbank bireysel satis temsilciliği için mulakata cagirildim maaş olarak bilgi alabilirmiyim

  • Sevda Hanım,

   Eğer daha önce bir deneyiminiz yoksa Finansbank Bireysel Bankacılık Yetkili Yardımcısı olarak başlayacaksınız. Finansbank Bireysel Bankacılık Yetkili Yardımcısı Maaşı 1.550 – 1.850 TL arasında değişmektedir.

 85. Teb ve ing gise pozisyonu icin gorusmeler yaptim sizce hangisi daha iyi yukselme sansim nedir? satis konusunda hangi banka agresif ?cift maas yol yemek vs ucretler varmidir ?tesekkur ederim

  • TEB gişe maaşı ve ING gişe maaşı birbirine çok yakın. Ancak kariyer tarafında TEB çalışanının önü daha açık gibi görünüyor. Yol ücreti gibi bir şey verilmiyor ancak yemek, özel sağlık sigortası gibi yan hakları mevcut.

 86. Merhabalar
  Denizbank tarim bankaciligi satis temsilcisinin net maas ne kadardir.

 87. Merhaba Garanti bankası mobil grup asistanlıgı sınavını geçtim mülakata gideceğim . çalışma saatleri haftasonu tatili varmı ? Maaş ortalaması . Yan hakkı varmı mesela ikramiye gibi . Teşekkürler

 88. ben 4 senelik mezun inşaat mühendisiyim kendi işimi yapıyordum ancak şuan işsizim.garanti mortgage saha satış temsilciliğine başvurdum online sınava girdim sonrasında mülakata davet ettiler.piyasada herhangi müteahhitin yanında çalışssam 3.500 civarı maaş alırım normalde.bunun yerine siz bankayı tavsiye edermisiniz? maaş nedir? yükselme durumu vs. bilgi verirseniz cok sevinirim iyi çalışmalar..

  • Uğur Bey,

   Garanti Mortgage Saha Satış temsilciliğinde 3.500 TL gibi bir başlangıç rakamını bu zamana kadar alan personel duymadım. Eğer bu rakama el sıkışırsanız, daha sonraki arkadaşlara yol göstermek amaçlı, bizlere de bilgi vermenizi rica edeceğiz. Garanti Bankası Mortgage Bankacılığını Türkiye’de en iyi yapan bankalardan birisi. Ancak bir inşaat mühendisinin bu tarafta çalışması normal mi, değil mi konusunda gel git yaşıyorum. Kendi içindeki kariyer basamaklarının kolay olmadığını bilin. Teklifi iyi değerlendirmenizi tavsiye edeceğim.

 89. Denizbank engelli büro memuru ne iş yapar ve maaşı ne kadardir?

 90. Merhaba. Beni ticari bankacılık pazarlama hakkında bilgilendirir misiniz? Bu pozisyona yönetici adaylığı kadrosunda başvurdum. 2016 net maaşları nasıl?

  • BS,

   Ticari Bankacılık portföy yöneticiliği maaşları bankacılık kariyerinde en üst düzey maaş alabileceğiniz pozisyonlardan birisidir. Özellikle diğer banka geçişlerinde falan da daha rahat pazarlık yapabilecek pozisyondur. Zordur. Ürün çeşitliliği üst düzeydedir. Birçok yetkinliği bir arada gerektirir. Ancak oldukça keyiflidir. Maaş aralıkları değişkenlik gösterir. Bankadan bankaya da çok fazla değişir. Asgari 2.500 TL’den başlayacaktır. Üst sınırı ciddi rakamlara çıkar 🙂

   • Yazmayı unutmuşum pardon. Akbank için sormuştum. Çok teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

    • Akbank Ticari Bankacılık Portföy Yönetici Yardımcılığı maaşı 3.000 TL’den başlar diye biliyorum BS. Aldığınız teklifi ve verilecek yan hakları daha sonra bizlerle paylaşırsan birçok arkadaşa da yol göstermiş olursun.

     Saygılarımla.

     • Olumlu bir sonuç elde edersem paylaşırım tabi. Teşekkür ederim yardımınız için. Hoşçakalın.

 91. merhabalar. ziraat katılım bankası banko asistanlığı maaşı ikramiyeler yemek ve temettü ile beraber ortalama ne kadar. teşekkürler.

  • Şemsettin Bey,

   Ziraat Katılım Bankası Banko Asistanlığı maaşı ikramiye, prim ve ücretlerle birlikte ortalama 1.800 TL/ay civarına denk gelmektedir.

 92. Merhaba ziraat katilim bankasi servis gorevlisi maaslari ikramiye yol yemek temettu dahil aylik olarak ne kadar acaba. Tesekkurler.

  • Şemsettin Bey,

   Hangi birimde servis görevlisi olarak çalışacak? Ziraat Katılım Bankası servis görevlisi maaşları buna göre değişkenlik göstermektedir.

   • Pazarlama bolumu de olabilir organizasyonda olabilir. Daha net degil yani sizden ricam iki birimin maasi konusunda da bilgi verebilir misiniz.

 93. Merhabalar öncelikle aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler. Acaba vakıfbank stajyer memur maaşları hakkında bilginiz var mı? Bir de stajyerlikten memurluğa geçiş süresi kaç ay oluyor ve buna bağlı olarak maaş arttırımı oluyor mu?

  • Pınar Hanım,

   Daha önce bu soruya benzer bir soru sorulmuştu ve cevaplamıştık. Aşağıdaki cevabı sizin için yeniliyorum.

   **************
   Vakıfbank Stajyer memurluğu için sürecın 6 ay olduğunu biliyorum. 6 aydan sonra stajyer sıfatı kalkıyor ve memur olarak devam ediyorsunuz. Vakıfbank biraz daha kamu bankası niteliğinde çalıştığı için diğer özel bankalardaki ünvan yapısı ve/veya hiyerarşik yapıya benzeyen bir yapısı yok. Daha çok Ziraat Bankası yapısına benzeyen bir insan kaynakları yönetmeliği mevcut. Vakıfbank’ın satış baskısı özel bankalara nazaran “yok” denilebilecek kadar az. Ancak bankacılık satış baskısı veya bankacı hedef baskısı tarafından streslenmenize gerek yok. İnanın bu mesleği sevdikten sonra peşi sıra gelen şeyler. Eğer stajyerliğinizi şubede yapıyorsanız yine şube içi devam edeceksiniz. Genel Müdürlük (GM) tarafında yapacaksanız buradaki bölümlerden birinde yapacaksanız. Açıkçası işe girerken hangi pozisyon için stajyerlik alımı yapıldığını öğrenmek en doğru olanı.
   **************

   • Öncelikle çok teşekkür ederim. Mülakat sonucum henüz açıklanmadığı için pozisyon ile ilgili bilgiye sahip değilim. Fakat şubelerde istihdam söz konusu. Ortalama olarak maaş başlangıcı ne kadar olur?

 94. Merhaba; Fiba bankası ile iligili görüşlerinizi rica ederim ve yönetici adayı pozisyonu maaş ne kadardır ayrıca 2 yıl bireysel bankacılık yapmış ve satıştan uzaklaşmak isteyen biri olarak bankaların hazine bölümü hakkında ne düşünürsünüz

  • FibaBank günümüzün yükselen değerlerinden birisi. Mart 2016 sermaye yeterliliği ve açıklanan kâr rakamlarına bakıldığında birçok bankaya nazaran rakamlarının iyiye doğru gittiği görülmektedir. Özellikle Hüsnü Özyeğin farkıyla bankanın daha da büyüyeceği ve birçok kariyer fırsatını da beraberinde getireceği kesin.

   Hazine Bankacılığı 1990 yıllarının en önemli bölümlerinden biriydi. O zamanlarda bankaların kâr elde ettiği bölümdü ve gerçekten çok değerliydi. Ancak günümüzde bankaların kârını esas yazdığı bölüm işin pazarlama kısmı. Bunun için günümüzde pazarlama kadroları çok daha kıymetli. Özellikle ticari taraftaki bankacılığın daha uzun soluklu ve yapılabilir olduğunu düşünüyorum. Kariyer fırsatlarının bu tarafta daha fazla olacağı aşikâr.

   • Merhaba ;
    Cevabınız için teşekkürler fiba ile ilgili maaş skalası hakkında bilginiz var mı sektördeki diğer bankalara göre nasıldır ? Bir sorum da dijitalleşen ve küreselleşen dünyada artık insan faktörünün giderek azalmasına bağlı olarak şube bankacılığının önemini kaybetmesi ve bankaların alternatif dağıtım kanalları internet bankacılığı bölümleri bankaların parlayan yıldızı olarak görülüyor görüşünüz nedir

    • Mehmet Bey,

     FibaBank’ın gişe maaşlarının 1.600 TL civarında olduğunu biliyorum. Şubeleşme ve Dijitallaşme tarafında kısmen haklısınız. Ben de olayın bireysel pazarlama tarafında daha da zorlaşacağını düşünüyorum. Ancak ticari bankacılık, kobi bankacılığı, obi bankacılığı gibi segmentlerde pazarın giderek büyüyeceğini düşünüyorum. Özellikle 2016 yılındaki bankaların kârlılık hedefleri, pazarlama stratejilerine de bakıldığında pazarın bu tarafa doğru kaydığı görülmektedir. Örneğin Kobi tarafında sektörün %15 büyüyeceği düşünülürken, bu alanda bankaların %20 civarında büyüme hedefi koydukları biliniyor. Kobi Bankacılığı diğer işkolu bankacılıklarına nazaran daha agresif bir yıl geçiriyor.

 95. Merhaba,
  Öncelikle hepimizin yazısını tek tek okuyup, aynı sorular sorulmasına rağmen sabırla cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim.”Ozel, kamu,katılım bankalarıyla İlbank’in çalışma alanları,konuları,koşulları arasinda bariz bir fark var mı? Kişisel gorusunuz hangisinden yana?”

  • Burçin,

   Özel Bankalar ve Kamu Bankaları arasında en önemli fark kariyer basamakları ve kariyer fırsatları. Kamu Bankalarında bunlar daha sınırlı, ilişki meselesi ve belirli kalıpların içindeyken özel bankalarda bu şekilde değil. Tabi bu durum birçok özlük hakkına da etkiliyor. Maaşınız, ünvanınız, yan haklarınız gibi.

 96. Merhabalar. Deniz Bank Tarım bankacılığı birebir mülakatlarına çağrıldım.İlk iki aşamayı olumlu bir şekilde geçtim. Ziraat Fakültesi mezunuyum. İşe alma kriterlerini biliyor musunuz? Mülakatları nasıl düzenliyorlar, ne gibi sorular soruyorlar? Maaşları ne kadar? Saha çalışmalarına hemen girdikten sonra mı başlıyoruz? Ayrıca eğitim süreci ne kadar sürüyor? Bir de bayan olarak tarım bankacılığında yer edinmenin biraz zor olduğunu okumuştum erkekleri daha çok tercih ediyorlarmış böyle bir bilgi kesin mi?

  • gökcen hanım hangi il için girmiştiniz?

   • birebir mulakata nereye çağırılıyor?

    • Antalya bolgesi icin girmistim.Akdeniz bolge mudurlugunde mulakata cagirildim..diger adaylar ile gorusmeler haftaya da devam edecekmis..

    • Ben hatay için basvuruda bulunmuştum.sınavım olumlu oldu online mulakat yaptim fakat hâlâ olumlu ya da olumsuz bir donus yapılmadı. Ik ya mail atmistim.15is günü içerisinde geri donuslerin olacağını söylediler. Mülakatlar bölge müdürlüğünde oluyormuş ayrıca ..

     • acaba dönüşler yine mail üzerindenmi gelicek? yoksa insan kaynakları tarafından aramıyormuyu? bide mulakata sizi nezman çağırdılar gökcen hanım?

     • Evet ben mulakata bolge
      mudurlugunde girdim ama Hatay in bolge mudurlugunu bilmiyorum.donus yaparlar mail Attilarsa.hersey gonlumuzce olsun

     • Hatay in bölge Müdürlüğü cukurovaymis. Nadis hanim siz neresi için başvuruda bulunmustunuz? Birde Gökçen hanim sizi mail yoluyla mi yoksa telefonla arayarak mi mülakata çağırdilar? Ayrıca grup mülakat miydi yoksa birebir mülakat mi?

     • Bana da halen dönüş yapmadılar

     • Tefefon ile arayip mulakata cagirdilar ve grup mulakati oldu yine bireysel sorular sorularak mulakat devam ettiler.

     • vallahi banada hala dönüş yapmadılar. neye görüş dönüşler gerçekleştiriliyor acaba? ben ibf mezunuyum acaba ilk önce ziraat fakültesi mezunlarınımı çağırıyorlar?

     • vallahi banada hala dönüş yapmadılar. neye göre dönüşler gerçekleştiriliyor acaba? ben ibf mezunuyum acaba ilk önce ziraat fakültesi mezunlarınımı çağırıyorlar?

     • Geri dönüşler başlamış anladigim kadarıyla.. bize geri donmediklerine göre olmadı.

     • aysu 15 iş gününü gecti artık sanırım çağırılmayacam ben;( gökcen hanım grup mulakatında ne gibi sorular soruldu? biraz geniş bir açıklama yapabilirmisiniz rica etsem… ve bu grup mulakatından sonra bireysel mulakatta oldumu? ve son aşamamı artık grup mulakatı?

     • aysu hanım , ferdi bey ; size herhangi bir geri dönüş oldumu?

     • En son asama gruo mulakatı cunku mulakatlar bitince olumsuz olumlu diye donus yapacaklarini soylediler.Mulakatta sorulan sorular..kendinizi tanitin ,deneyimleriniz nelerdir ,cevrenizde ziraat ugrasan varmi, aktif arac kullaniyor musunuz zaman baska bir departmanda calismak istermisiniz gibi sorular vardi.

     • gökcen hanım ? sence daha video mulakattan geri dönüş olmaması normalmı? acaba ziraat mezunlarınımı ilk önce çağırdılar? açıkcası 20mayıstan beri girmişim video mulakata. biraz endişeliyim ;(

     • Simdi ben sistemleri bilmiyorum ama videolu mulakatan sonra donus iki üc gün icinde bana yapildi normal surec nasıl bilmiyorum..Ziraat muhendisiyim ben grup mulakatinda 7kisiydik hepimiz ziraat muhendisiydk..oncelik olarak biraz daha ziraatciler bence yanlis anlamayin sakın.soruyorsunuz diye cevapliyorum ümitsizlige dusmeyin hakkimizda neyse hayirlisi o olsun

     • aysu sana geri dönüş oldumu? bende hatay için girmiştim

     • Hayır banada olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmadı. insan kaynaklarına mail attım 15 iş günü geçti fakat dönüş yapılmadı diye..ona da cevap alamadım.

     • aysu hala bir dönüş gerçekleşmedi bana? 30 gün falan oldu;( sana geri dönüş gerçekleştimi?

     • aysu sana geri dönüş oldumu? sanırım bu saatten sonra kesim olumsuzdur . benim umudum kalmadı

     • hayır banada olumlu ya da olumsuz bir dönüş olmadı ama ben olumsuz olduğunu düşünüyorum.çünkü üzerinden çok zaman geçti.

 97. Merhaba ben 2 yıldır ve hala şuanda bir devlet bankasında çağrı merkezinde çalışıyorum ancak garanti bankası gişe yetkilisi pozisyonu için sınav daveti aldım ve sınava girdim. Garanti Bankası gise pozisyonu için çağrı merkezi anlamında gecmisim sizce bir dezavantaj olurmu çünkü daha önce görüştüğüm yerlerde bu sebeple olumsuz geri dönüş aldım. Ayrıca garanti gişe maaşları ve diğer haklar hakkında bilgi alabilir miyim?

  • Garanti Bankası gişe maaşları ile ilgili daha önce birçok bilgi verdik İlkim. Sadece Garanti Bankası gişe maaşları ile ilgili değil, Garanti Bankası satış pozisyonları ve Garanti Bankası kariyer fırsatlarıyla ilgili de bilgi verdik. Daha önceki yorumlarımızı takip etmenizi öneririm.

   Devlet Bankasından bu şekilde agresif satış baskısı olan bir bankaya geçmek doğru mu sorusuna cevap vermek yanıltıcı olabilir. Geldiğin yer ile gideceğin yer arasında muazzam bir pazarlama farkı olacaktır. Ancak bir o kadar derecede de farklı kariyer basamakları. Kendine güveniyorsan denemeni önerebilirim. Yalnız bu tip sıçramalarda gişe yetkilisi değil de pazarlama tarafında başlasanız çok daha iyi olur.

 98. Merhaba, bn maliye mezunuyum,denizbankta çalışmayı dusunuyrm , ne yapmam gerekiyor başvuru için

  • Tansu,

   10 yıldır Bankacılık yapıyorum. Ben de Maliye mezunuyum 🙂 İlgili bankaların satış/pazarlama depertmanlarına, banka web siteleri veya anlaşmalı olan kariyer siteleri üzerinden başvuru yapman yeterli olacaktır.

 99. Merhaba, ben yapi kredi bankasinda tahsilat yetkilisi pozisyonu icin is teklifi aldim. Okudugum yazilar beni ürkütüyor. Bu pozisyonu arastirdim biraz. Maas olarak aylik brut ucret 1800 civarinda teklif edildi. Sanirim diger bankalarda oldugu gibi uc ayda cift maaş yok. Tatil ve mesai kisimlarini ve calisma sartlarini merak ediyorum. Simdiden tesekkur ederim.

  • Burcu Hanım,

   Ücretinizle ilgili en doğru bilgiyi tabi ki size iş teklif eden Bankanın insan kaynakları verecektir. Türkiye’deki artan oranlı vergi sistemine bakıldığında, vergi dilimine girilmezse eğer brüt maaşınızdan net maaşınızı bulabilmeniz için 0.714 kat sayısı ile teklif edilen brüt maaşı çarpabilirsiniz.

   Örneğin ;

   1.000 TL brüt maaş teklif ediliyorsa 1.000 * 0.714 = 714 TL net maaşa tekabül etmektedir gibi.

   Bankacı tatil veya bankacı mesai saatleri hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Türkiye’deki her resmi tatili tatil olarak kullanabileceksiniz. Mesai saatleri Genel Müdürlük veya Şube çalışanı olmanız doğrultusunda değişecektir. Genel itibariyle şube çalışanlarına mesai ücreti ödenmemektedir. Resmi olarak saat 18’de iş bitiyor gibi görünse de özellikle özel bankalarda bu saatlerde çıkıldığı görülmemektedir.

 100. Merhaba . Odeabank cağri merkezi pozisyonu icin görev teklifi aldim vardiyali calisma düzeni var, ayni gün garanti bankasi telesales yine cağri merkezinde satış odakli bir pozisyon için kabul edildim. 4 yillik maliye bölümü mezunuyum size sorum kariyerim ve yükselme acisindan odea gbi genc bir bankayimi yoksa garanti gibi bir bankayimi tercih etmeliyim?

  • Kübra Hanım,

   OdeaBank yeni yeni gelişen ve bununla birlikte birçok kariyer fırsatını sunan bir banka olacaktır. Garanti Bankası tamamen kurumsal ve çok iyi deneyim kazanacağınız bir kurum olacaktır. Her ikisinin artı ve eksi yönleri var. Bankacılığa Garanti Bankası’nda başlamış birisi olarak çok büyük faydalarını gördüm. Ancak OdeaBank’taki kariyer fırsatları da pek kaçırılacak gibi değil 🙂 Çünkü kurumdaki yaşınız ne kadar eski olursa şartlar o kadar iyi oluyor çoğu zaman. Yeter ki bu süreçte başarı adına bir şeyler karalayın. Karar sizin.

 101. merhaba. bir konuda fikrinizi almak istiyorum yardımcı olurmusunuz. ben ziraat katılım bankası servis görevlisi mülakatlarını geçtim. görev teklifi yapılmadı daha yani ne zaman başlayacağımız belli değil. benim sol gözümde görme kaybı var bu yüzden askerden muaf oldum mülükatta sorun olmadı ama sağlık raporu almamda sorun olur mu acaba. birde küçük bir ilde yerel bir süt ve süt ürünleri fabrikasından müdürlük için teklif geldi görüşmeye hafta içinde görüşmeye gideceğim. müdürlük için şartları konuşmadık daha doğal olarak. sizce ne yapmalıyım ziraat katılım bankasında servis görevlisi olarak işe başlamayı beklemek mi yoksa şartlarına göre fabrika müdürlüğümü. tabi sağlık raporunu da göz önünde tutarak fikir verirseniz çok mutlu olurum.

  • Şemsettin Bey Ziraat Bankası servis görevlisi pozisyonu daha cazip gibi dursa da fabrika tarafındaki teklif ve özlük hakları bilinmeden aslında karar vermek oldukça zor. Kıyaslayabileceğimiz tek şey birinin Türkiye’nin en köklü kurumlarından birisi olup, diğeri sadece bir fabrika Müdürlüğü gibi. Detayları bilerek karar vermek çok daha doğrusu.

 102. Ayrica brut ucret uzerinden ne kadar kesinti oluyor?

  • Türkiye’deki artan oranlı vergi sistemine bakıldığında, vergi dilimine girilmezse eğer brüt maaşınızdan net maaşınızı bulabilmeniz için 0.714 kat sayısı ile teklif edilen brüt maaşı çarpabilirsiniz.

   Örneğin ;

   1.000 TL brüt maaş teklif ediliyorsa 1.000 * 0.714 = 714 TL net maaşa tekabül etmektedir gibi.

 103. Merhabalar… İş bankası memur maaşları aylık net tutarı ne kadar ve özlük hakları yükselme olanakları hakkında bilgi verir mısınız teşekkürler

  • Nazlı Hanım,

   İş Bankası memur maaşı hakkında bilgi vermek isterdik ama hangi pozisyon için bunu yapacağız? İş Bankası gişe maaşı mı? İş bankası pazarlama maaşı mı? İş Bankası operasyon maaşı mı?

   Her pozisyonda ücretler değişkenlik gösterecektir.

  • Brüt 1647 tl.ve yılda 4 maaş ikramiyesi var. Ama sendika kesintisi oluyor

 104. Teb gise de baslicam allin izniyle 3 haftalik bir egitimle bankacilik kariyerime baslicam kismetse 4 sene bankacilik ve finans okudum umarim hayirli olur.beni korkutan satis baskisi denilen olay yapamazsam diye de korkuyorum

  • TEB gişe maaşları hakkında insan kaynakları bu durumda size bilgi vermiştir. Yakın zamanda teklif almış birisi olarak siz bize bilgi verirseniz seviniriz.

   Diğer taraftan,

   Pazarlama her özel bankanın olmazsa olmazından. Satış baskısının daha agresif olduğu bankalar var. Mutlaka yaparsınız. 1-0 yenik başlamayın lütfen. Yapanlardan neyiniz eksik? 🙂

   • Brüt 2000+sodexho+ ozel acıbadem sağlık sigortasi

    Son sorum eğitimde maaş alicakmisim bankaya 2 haziranda girişim yapıldı maaslari ne zman yatircaklar bilginiz varmı ?

    • 3 ayda 1 prim hedef tutarsa

    • merhaba muzaffer bey ben de cuma günü teb in sınavına girdim. eğer alınırsam gişe de başlıycam benim size sorum maaş net ne kadar dediler. Bide sizin daha önceden bankacılık tecrubeniz var mı. Ayrıca bende satış baskısından korkuyorum 🙂

     • Brüt 2000 dediler net olarak maas+agi=1500 geliyo birde yemek kartı 310 liralık yeni mezunum suanda 1 aylık egitimmseyiz

     • Hmm anladım çok tşk ederim. Ya peki bişey daha sorucam ben geçen hafta cuma günü yani 3 haziran da teb bölge de sınav oldum bi saat sürdü 60 soru. Bir hafta içinde mail olarak bildiricez dediler ama ne arayan var ne soran. Olumsuz ya da olumlu mutlaka dönüş yaparlar dimi. Yani bir hafta beklemek erken mi yoksa normal mi şimdiden tşk yanıt için ?

     • TEB de girdiğiniz sınavın içeriği nedir? Paylaşabilir misiniz rica etsem? Ben de ST sınavına gireceğim.

  • Merhaba Muzaffer bey ben bankacılık ve finans bölümü okuyorum 1. Sinifim sizce neler yapmaliyim şimdiden kendimi nasıl gelistirebilurim

   • Güldane Hanım,

    Özellikle bankacılığın ilk başvurularında aslında İktisat, Maliye, İşletme gibi İİBF anadal öğrencilerinden sizi öne götüren herhangi bir şey yok. Onun için yapacağınız en önemli şey iyi bir staj dönemi geçirmek. Özellikle Banka yöneticileri bu dönemlerini iyi geçiren personellerini kendi insan kaynaklarına olumlu refere ediyor ve öğrencilik sonrası işe alımını gerçekleştirebiliyor.

 105. iyi günler
  Vakıfbankta yetkili zamı nekadar yapılmaktadır.

  • Semih Bey,

   Banka çalışanı zam oranları kişiden kişiye, performanstan performansa değişir. Belirli bir oran yoktur çoğu zaman. Yine bu bilgiye paralel olarak bazı bankalar 2016 yılında çalışanına zam yapmamıştır. Dolayısı ile sorduğunuz soruya cevap vermek doğru bilgi vermek adına yanlış olabilir.

 106. Bazı sitelerde banka genel müdürlerinin 800.000-1.000.000 tl arasında maaşlar aldığı söyleniyor bunun doğruluk payı nedir

  • Şakir Bey,

   Banka Genel Müdürü maaşları aylık rakamlar olmaktan ziyade elde edilen kârın yüzdesi üzerinden olduğu bilinir. Ancak çok ciddi rakamlara tekabül etmektedir.

 107. Merhaba ben sekerbank mikro finansman gorevlisi ne is yapar ve nasil bir maas alir ve yukselme firsatlari nelerdir bunlari merak ediyorum.

  • Mehmet Bey,

   Şekerbank Mikro Finansman Görevlisi maaşları 1.900 TL civarındadır. Mikro finansman görevlisi diğer bankalardaki kobi portföy yöneticisi ile aynı statüde iş yapmaktadır. Küçük ölçekli işletmelerin bankacılık işlemleriyle ilgilenirsiniz. Bu alandan çıkan personellerin kariyer tarafı birçok bölüme göre avantajlıdır.

 108. Merhabalar ing bank mobil satis yani pozisyon ismiyle meteer greteer pozisyonunda subede calisiyorum maas sekli net 1.300 + 140 yol +200 yemek seklinde , fakat yapikredi tahsilat yetkilisi için aranmistim online sınav yönlendirildi, sınavı geçtim ve leventteki ik ya çağrıldım orada uç kişi beni ardarda sorulara tabii tuttu ve onbeş gün içinde döneceklerini söylediler fakat ertesi gün yani 1haziranda hemen dönüş sağlandı şartlar sunuldu 1780 brut maaş net ele geçen 1270 oluyor, artı 280 yemek kartı artı prim ve servis yardımı bulunuyormuş. 17 haziran işbaşi şartlar suanki pozisyonundan daha az ücret alacağını gösteriyor fakat ben nedense hayır diyemedim sanırım kadrolu olması cezbetti çünkü İng de sozlesmeliydim 🙂 sizce kötü mu yaptım çünkü farklı bir şehirden yerleşim yapicam bukdr çabuk dönüş olduğu için inanın düşünmeye vaktim olmadı ve sözleşmeyi okuyan kişi akıcı bir şekilde bana fark ettirmeden şartları kabul ettirdi bi bakmisim he demisim:)

  • Canan Hanım,

   Öncelikle hem ingbank mobil satış maaşı hem de yapı kredi tahsilat yetkilisi maaşı ve özlük hakları hakkında bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bankalarda transfer seçeneğini genelde iki şekilde değerlendirmeniz önerilir :

   1- En az iki katı maaş seçeneği (Bırakacağınız prim ve alamayacağınız tazminatlar göz önünde bulundurulmalı.)
   2- Bir üst ünvanda çalışma şartı veya kariyer seçeneği daha açık bölüm

  • Merhaba, bende ayni pozisyon icin kabul edildim. Ayni sekilde bu is icin sehir degistiriyorum. Teklifi kabul etmeme ragmen hala kararsizim 10 haziran da egitim e katilacagim sizdede durum boyle mi

  • Canan hanim ayni pozisyon icin 10 haziranCuma gunu wgitime gidicem. Sizdede durum boylemi acaba?

 109. merhaba.. ben akbank kobi de mt olarak başlıcam galiba daha belli değil gerçi ama sürecim lumlu gidiyo.. ne kadar maaş alıyolar acaba bide yemek maaştan ayrı mı soyledikleri maaşın içinde mi oluyo.. Bide ben daha yeni mezunum Kobi den başlamak güzel mi ? ve ne yapar kobi? bilgi verirseniz çok mutlu olurum

  • Sema Hanım,

   Akbank Kobi Mt maaşları 2.000 TL civarındadır. Deneyiminize göre
   değişecektir. Yemek ve diğer özlük hakları maaşın içine dahil değildir. Bankacılığa kobide başlıyor olmanın birçok avantajı vardır. Üst tarafta yazdığımız kobi yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

   • merhabalar öncekle teşekkür ederim. ben biraz araştırdım ticari bankacılık kobi vs genel müdürlük birimleri oluyo fakat ben istanbulda değil trabzon da çalışcaman olursa inş. Acaba bölge müdürlüğünde mi yoksa şubede mi çalışcam ?? Bir de ben sınavı kazandıktan sonra grup mülakatına gittim orda bize bundan sonraki aşama birebir ve teklif süreci dediler birebir de görüşmek üzere demişlerdi.. Fakat beni arayıp bi kaç gün once süreciniz olumlu gidiyo kobi de çalışmak ister misiniz dediler bende evet dedim o zaman size şoyle bahsedyim dediler maaştır dil tazminatıdır herşeyden bahsettiler daha sonra kişilik testi gelcek onu çözün sürekli irtibatta olalım gibi konuşmalar. envanterden sonra birebire mi gidecem acaba yoksa maaaşı soylediklerine göre teklif süreci oluyor mu??

 110. Merhabalar ben Izmir’den Dilek.Is bankasında çalışmak üzere başvuru yapmayı düşünüyorum sizce hangi birim benim acimdan daha karlı olur¿ Yukarıdaki yorumların tamamını okudum ve siz özellikle ticari bankacilik portföy yöneticiliği üzerinde durmuşsunuz. Ben de satışa ilgisi olan ikna kabiliyeti yüksek biriyim ama daha önceden ticari alanda bir tecrübem yok bes danışmanlığı ve çağrı merkezi asistanlığı yaptım. Sizden başvuru yapmak istediğim birim ile ilgili değerlendirme alabilir miyim¿

  • Dilek Hanım,

   Yorumunuzdan anladığım kadarıyla daha çok bireysel bankacılık ilgi alanınız gibi duruyor. Ticari tarafta çalışmanın birçok zorluğu bulunmaktadır. Kariyer tarafında bireysel portföylere nazaran daha şanslıdırlar. Çağrı merkezi asistanlığı başlangıç için kötü bir yer değil ancak buradan şube tarafına geçiş yapmak oldukça zordur.

 111. Merhabalar, kuveyt türk katılım bankası gise yetkilisinin çalısma sartları ve maası hakkında bilgi verebilirmisiz

  • Fatoş Hanım,

   Kuveyt Türk Katılım Bankası gişe maaşları 1.500 TL civarındadır. Yan özlük haklarında prim, yemek kartı gibi haklar bulunmaktadır. Bu bilgi sadece bir ön bilgi niteliğinde olup, teklif edilecek rakamı Kuveyt Türk İnsan Kaynakları görüşmeniz akabinde öğrenebilirsiniz.

 112. Merhabalar daha önce dört buyuklerde denetim tecrübesi olan biri olarak Akbank Mt Genel Mudurluk Pazarlama-odeme sistemleri bolumu ile gorusuyorum su anda süreç olumlu ilerliyor. Bolum tam olarak ne yapar başlayarak dogru bir karar vermiş olur muyum bilemedim.Ancak kariyer degisikligi yapmaya calisan biri olarak su anda elimde pek bir secenekte yok. Maas vs. bilgi verebilir misiniz? Tesekkurler.

  • Gonca Hanım,

   Hangi birimden hangi birime geçiş yapacaksınız? Bir de hangi bankadan geçiş sağlıyorsunuz? Geçmeye çalıştığınız pozisyonun ciddi bir kariyer basamağı yok. Ancak yabana da atılacak bir pozisyon değil. Daha önce transferle ilgili yaptığımız yorumları dikkate almanızı tavsiye ederim.

   • Merhabalar,

    Söyleki ben daha önce denetim firmalarından birinde calistim auditciydim. anlatmak istediğim banka tecrübem yok. Ilk kez bir bankada pazarlamada calisacagim. Amacim denetimden cikip pazarlamada kariyer yapmak. Bunun icinde bastan baslamayı göze aldım. Bu pozisyonda mt dedikleri management trainee olarak alıyorlar pazarlama bolumune. Ciddi bir kariyer basamagi yok derken ne demek istediniz. Begendigim yonu aslında bir bankacıdan daha çok pazarlamacı gibi calisacak olmam. Urun analizi, pazar analizi, müşteri ihtiyacına göre yeni kredi kartı cikarma gibi hizmetler olacak. Ağırlıklı olarak şube dışı alışveriş ve ödeme işlerinin yürütüldüğü, POS ve kartlı ödeme konularında calisilacak. Bu bilgiler dogrultusunda oneriniz ne olabilir? Bu arada denetimden pazarlamaya gecmenin zorlugunu yasamis biriyim. Bu yuzden banka pazarlamasida dusunuyorum. Tesekkurler .

 113. neden bankaci maaslari byle ortalama 1500 szcede dusuk deilmi

  • Uğur Bey,

   Yazımızda da belirttiğimiz üzere bankacı maaşları ilk yıllarda bu şekildedir. Deneyim kazandıkça ücretiniz artmaktadır. Ciddi rakamlara ulaşabilir. Ancak bu meslekteki tecrübeniz, hizmet verdiğiniz kitle ile ilgilidir.

 114. Mehabalar, ben k.maraş dan fatoş. Size bi sorum olucak ben cuma günü TEB bankasının sınavına girdim sınav bölgede yapıldı 1 hafta içinde dönüş yapılacak. Hayırlısıyla olursa eğer gişede başlıycam benim sormak istediğim gişe maaşları ne kadar ve çift maaş var mı hangi aralıklar da çift maaş alınıyor. şimdiden tşk ederim 🙂

  • Fatoş Hanım,

   TEB gişe maaşları hakkında en net bilgiyi TEB insan kaynakları size verecektir. Bilinen maaş aralığı 1.450 TL ve ilave olarak yan haklarıdır. Netleştikten sonra son aldığınız bilgiyi buradan da yazarsanız TEB gişe çalışanı olarak mesleğe başlamak isteyen arkadaşlara ışık tutmuş olursunuz.

  • İng bank çağrı merkezi çalışan ücretleri ve sosyal hakları ve kariyer fırsatları hakkında bilgi verir misiniz?

 115. Merhaba. Garanti Emeklilik’te Birikim ve Güvence uzmanlığı maaşları hakkında bir bilginiz var mı acaba? Teşekkür ederim.

  • Elif Hanım,

   Garanti Emeklilik maaşları satış temsilcisi tarafında asgari maaş (1.350 TL ) ve ilave satış primleri düzeyindedir. Buradaki satış primleri çok ciddi rakamlara ulaşabilmektedir. 5.000 TL civarında aylık maaş alan arkadaşlarımız bulunuyor. Ancak özellikle Garanti Emeklilik tarafının satış hedeflerinin agresif olduğu göz önüne alınırsa, hedefleri tutturmak kolay değil gibi söyleniyor.

 116. Merhaba ; Garanti Bankasında ST olarak yani Müşteri İlişkileri Yetkilisi olarak başlangıç maaşları nekadar? Yılda kaç maaş alırlar? Ekstra ne gibi hakları bulunmaktadır?

  • Berk Bey,

   Garanti Bankası ST pozisyonu (Sales Trainee) aslına şubelerde çalışan müşteri hizmetleri temsilcisi anlamına gelmektedir. Kobi işkolunda olabileceği gibi bireysel işkolu için de bu pozisyon tanımlanmaktadır. 2.000 TL civarında net maaşı bulunur. 3 ayda bir çift maaş alır ve 6 ayda bir satış primi alırlar. Yemek bedeli, özel sigortası vs. gibi yan hakları da mevcuttur.

 117. deniz bank tarım bankacılığı sınavına girip başarılı olup ; video mulakata 20 mayısta girmeme ragmen hala olumlu yada olumsuz dönüş gercekleşmedi. sizce bu süre normalmı?

  • Nadiş Hanım,

   Bankaların insan kaynakları süreci zaman zaman uzayabilir. Bu alım yapılacak pozisyonun an itibariyle norm kadro ihtiyacı olup olmadığı, büyüyüp büyümeme gibi yönetimsel kararlarla değişmektedir. Bazen 3-4 ayı bulabildiği gibi bazen 3-4 günde de sonuçlanabilir. Dolayısı ile aranmıyorsanız lütfen üzülmeyin.

 118. Merhabalar, Garanti Bankası Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi maaşları hakkında detaylı bilgi verir misiniz ? Bu pozisyon için Yükselme şansı nasıldır ve 3 ayda bir ikramiye veriyor mu ?

  • Emre Bey,

   Garanti Bankası maaşları tüm pozisyonlar için 16 maaş üzerinden verilmektedir. Eğer yeni bir yönetimsel karar yoksa 3 ayda bir çift maaş alınır. Banka çağrı merkezi kariyer fırsatları şubecilik tarafından yükselme ile kıyasladığında aşağıdadır. Ancak özellikle Garanti Bankası teknolojik olarak birçok bankanın önünde olmasından dolayı personel ölçümlenmesi çok daha rahattır. Burada bir başarı sağlarsanız tabi ki kariyer fırsatı mevcuttur.

   • Merhaba bence gise asistanlıgına baslayacagım ama bu çift maas uygulaması devam ediyor mu 3 ayda bir acaba bilginiz var mı?

 119. standar orta dzyde calisan bi grevlinin aldigi maas ortalama ne kadardr?

  • Uğur Bey,

   Ana yazımızda da belirttiğimiz gibi çok ucu açık bir sorudur bu. Hangi pozisyonda çalıştığınız çok önemli. 1.500 TL’den 50.000 TL civarına kadar çıkan bir maaş aralığı bulunabilir.

 120. Merhaba. Garanti Bankası DIŞ TİCARET VE KREDİLER İŞLEMLERİ ASİSTANI- maaşı hakkında bilginiz var mı? Teşekkür ederim.

  • Garanti Bankası dış ticaret ve krediler işlemleri asistan maaşları 1.500 TL civarlarındadır Kübra Hanım. Özellikle ülkemizin dış ticaret hacmi ve bu konudaki istekliliği düşünülürse işi öğrendikten sonra farklı bankalarda da transfer pazarlığı yaparak kariyer fırsatı yakalayabilirsiniz.

   • Öncelikle çok faydalı bir sayfa olmuş, teşekkürler. Benim sormak istediğim şey, çağrı merkezi çalışanı ile dış ticaret ve kredilere bakan kişilerin aynı maaşı alması garip değil mi? Beni bugün aradılar bu pozisyon için ve telefonda ücreti sorduğumda söyleme yetkim yok dediler. Maaşın 1.500TL olduğu bilginiz kesin mi? Kesin ise mülakata gitmekten vazgeçme ihtimalim çok yüksek 🙂 Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 121. Iyi günler. Ben 4 yıllık siyaset bilimi ve kamu yonetimi mezunuyum bu sene mezun oldum. Banka ilanlarını takip ediyorum. Bankacılık bana çok cazip gelen bir meslek ama hangi pozisyonda hangi bankada çalışacağım hakkında pek bir bilgim yok sizden bu konuda yardım istiyorum simdiden b tesekkurler.

  • Gülistan Hanım,

   Bankacılıkla ilgili birçok yorum yaptık. Site içinde de birçok bilgi ve meteryal mevcut. Okumanızı hatta meslek testleri yapmanızı tavsiye ederim. İşin özünde pazarlamayı, finansal mantığı sevmiyorsanız farklı bir meslek arayın denilebilir. Ancak “satış benim ruhumda var” diyorsanız bu meslek tam sizlik 🙂

 122. İş bankası çağrı merkezi maaşları nedir? Kariyer zormudur ?

  • Çağrı merkezi maaşları 1.500 TL civarındadır Anıl Bey. Kariyer tarafı hakkında da geçmiş yorumlarımızda birçok bilgi verdik. Göz gezdirmeniz tavsiye ederim.

 123. Merhaba,
  TSKB MT maaşları ne düzeydedir? Bir de 16 maaş uygulaması TSKB’de var mı?
  Teşekkür ederim,

  • Ayaz,

   Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile ilgili inanın fikrim yok. Yanlış bir bilgi vermek istemem. Ancak MT maaşları 2.000 TL civarındadır. En doğru cevabı Türkiye Sınai Kalkınma Bankası insan kaynakları sizlere verecektir. Hatta bizleri bilgilendirirseniz seviniriz. Takip eden birçok kullanıcının da fikri olur.

 124. Merhaba,ben bankalarda iller arası geçiş olup olmadığını merak ediyorum. Örneğin Akbank Ankara’da işe baladım birkaç ay çalıştıktan sonra başka bir ile geçme şansım var mı yoksa bu durum zor mu?

  • Ezgi Hanım,

   Tayin durumu vardır ama kolay değildir. Diğer bölgenin Bölge Müdürü, Bölge satış müdürü sizin operatif ve satış performansınıza bakar. Aynı zamanda tayin istediğiniz şubenin an itibariyle norm kadrosunun yeterli olup olmadığına bakar, o şube müdürünün bunu kabul edip etmediği de önemlidir. İşin özelinde birçok yöneticinin ortak kararının alınması gerekir. Yaşanan birçok örnek vardır ancak “pat” deyince olan şey değildir.

 125. Merhaba, Anadolu hayat emeklilik gelecek planlama uzmanı maaşı ve ilerde kariyer yapabilme açısından nasıldır acaba.. Teşekkürler…

 126. Emre Bey,

  Günümüzün en popüler finans mesleklerinden birisi bireysel emeklilik finansal danışmanlığı. Bazı emeklilik şirketi bu pozisyonlara verdiği ünvan gelecek planlama uzmanı vs. Genelde asgari maaş ile çalışırlar. Ancak toplamda aldığı maaşı belirleyen şey hedeflerini tutturmalarıdır. Anadolu Emeklilik Türkiye’nin en büyük ve fon büyüklüğü en sağlam olan emeklilik şirketlerinden birisidir. Kariyer tarafında önü açıktır ancak bireysel emeklilik finansal danışmanlığı tarafında çalışanların çok uzun süreler çalıştığı görülmez. Satış baskısı, ürün adetinin az olması gibi nedenlerden dolayı kısa vadede banka tarafına geçmek istediklerini görüyoruz.

  • Çok teşekkürler. Peki bu emeklilik şirketinde çalıştıktan sonra bankaya geçme aşamasında burda ki deneyimimizin artısı olur mu? Yaşımız ilerlese de bankaya geçme aşamasında emeklilik şirketinde çalışmamız deneyimden sayılarak yaş sorunu ortadan kalkarmı acaba.
   Sevgilerimle.

 127. Denizbank operasyon destek elemanı maaşı ne kadardir?(engelli)

 128. merhaba garanti bankası Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcilerinin maasları ve sartları hakkında bilgi verirmisiniz.calısma sartları ve ne iş yaparlar yardımcı olursanız sevinirim

  • Erdal Bey,

   Garanti Bankası çağrı merkezi müşteri temsilcisi maaşları 1.500 TL civarında olup, 3 ayda bir çift maaş ve primleri bulunmaktadır. 444’lü hatlara yanıt verirler. Bazı bölümler telefon üzerinden pazarlama da yapmaktadır. Tam olarak hangi pozisyon için değerlendirildiğinizi ilgili bankanın insan kaynakları belirler.

 129. Merhaba , Yapıkrdi Bireysel Krediler İzleme&Tasf./Tahsilat yetkilisi ilanı için telefon görüşmesi yapıldı. Ve ikinci görüşme için aranılacağım bildirildi. Burada tam olarak ne iş yapılıyor? Ücret / maaş ve diğer sosyal haklar nelerdir? Yeni mezunum daha önce iş deneyimim yok. Konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim..

  • Yusuf Bey,

   Ödeme problemi yaşanan kredilerle ilgili aksiyon alan birimdir. Örneğin kredi sahibi kişi ödemesiyle ilgili problem yaşadı, avukata atanma raddesindeyken bu pozisyon çalışanları müşterilerle irtibata geçerler ve tahsilatın sağlanmasıyla ilgili aksiyon alırlar. Kişilere son ödeme tarihleri belirlerler veya ödeme planların değişiklik yaparak ödeme kolaylığı sağlamaya çalışırlar. Her bankanın bu pozisyonu mevcuttur. Daha önce bir deneyiminiz olmadığı için 1.500 TL civarında bir maaş teklif edileceğini düşünüyorum. İlave olarak özel sigorta, ticket ve/veya yıllık prim alınmaktadır.

 130. Merhabalar,

  Burgan Bank’ın MT ve ST maaşları hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkür ederim.

  • Elif Ece,

   Burgan Bank ülkemizde bankacılığa yeni ama hızlı giren bankalardan birisi. Burgan Bank MT maaşları ve Burgan Bank ST maaşları 2.000 TL civarında olduğu bilinmektedir. En doğru yanıtı ilgili bankanın İnsan Kaynakları verecek olup, maaş teklifini aldıktan sonra bize de bilgi vermenizi rica ederiz.

 131. Iyi aksamlar bir sorum daha olacak Garanti Bankası Merkezi Satış Temsilciliği kariyer için iyi bir adım mıdır? Ve maaşları ne kadar?

  • Gülistan,

   Garanti Bankasıyla ilgili yaptığımız daha önceki yorumları mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Hangi bölümde (kobi, ticari, bireysel) satış temsilciliği yapacağın önemli. Ancak hangisinde yapıyor olursan ol iyi bir bankanın iyi pozisyonunda işe başlayacağını söyleyebilirim. Garanti Banaksı merkezi satış temsilciliği maaşları 1.700 TL civarında olduğu bilinmektedir. İlave 3 ayda bir çift maaş, özel sigorta ve ticket yan hakları vardır.

 132. Garanti bankası telefon bankacılıgi sınavına gireceğim vardiyalı mi çalışıyorlar inbound mu var satis pazarlma varmi baski warmi işyeri güneşli İstanbulda bilgi verirseniz sevinirim

 133. dil tazminatlari ne kadr dr bilgnz icin tskr ederz

  • Uğur Bey,

   Bankadan bankaya değişir bu ücret. Yabancı dilin birçok bankada ek ödenekten başka bir katkısı yoktur. Örneğin Garanti Bankasında dil tazminatı verilir. Kurumun kendi yapmış olduğu Dil sınavından yeterli puan aldıktan sonra, derecelendirilirsiniz. (A,B veya C) Her derecenin ücretinize ilâve getirisi olur. 500 TL ile 1.000 TL arasında ilâve ücret alınabilir. Aynı şekilde Halk Bankası’nda da benzer bir uygulama söz konusudur.

 134. MERHABA, BUGÜN BENİ GARANTİ BANKASINDAN ARADILAR BAŞKA BİR İLDE ÇAĞRI MERKEZİ ELEMANI OLARAK ÇALIŞIP ÇALIŞMAK İSTEMEDİĞİMİ SORDULAR BENDE KARARSIZ KALDIM. MÜLAKATA FALAN OLUYODUR İLLA Kİ SİZİN BİR BİLGİNİZ VAR MI ACABA VE GÜNCEL MAAŞI NE KADAR ?

  • Aylin Hanım,

   Garanti Bankası çağrı merkezi elemanı maaşları 1.500 TL civarındadır. Başka bir ilde çalışıp çalışmama kararı tamamen size aittir. Siz mutlaka maaş teklifini Garanti Bankası insan kaynaklarından da dinleyin lütfen. “Şu an ne iş yapıyorsunuz?” tarafında bi’şeyler bilsek daha detaylı yardımcı olmaya çalışırdık. Bankalar bu tip personel alımlarını mülakat yaparak gerçekleştirir. Ancak size bu teklif ilgili bankanın genel müdürlüğünden gelmişse inisyatif kullanarak herhangi bir mülakat yapmadan da alımlarını gerçekleştirebilirler.

 135. finansbank ticari yönetmen ve bireysel yönetmen maaşları nekadardır?

  • Hakan Bey,

   Finansbank Ticari Yönetmen maaşları ve FinansBank bireysel yönetmen maaşları arasında ciddi farklar oluşabilir. Genel itibariyle ticari pazarlama her zaman bireysel pazarlamadan daha iyi ücretlerle çalışmaktadır. Bu soruyu deneyimli bir personel için mi yöneltiyorsunuz?

   • deneyımlı bır personel ıcın degıl,bankacılık karıyerımde bıreyselden mı baslayayım yoksa tıcarıden mı onun ıcın sormustum.

 136. Dün kariyerden Kayseri için iş başvurularında bulunmuştum TEB başvurularım arasında yoktu ;ama beni sınavsız mülakata çağırdılar bana sahada esnaflara vs. satış yapacağımı söyledi ve çalışacağın yer bölge müdürlüğüne bağlı şubeye değil dedi.Bankamızın kadrolu personeli olacaksın dedi.Bende dedim peki ne zaman şubeye geçerim senin performansına bağlı dedi
  bu gişe memurluklar için sınav oluyorda bu sahada satış temsilciğinde olmaması beni şaşırttı acaba masa başı olduğu için mi bu gişe memurluklarında sınav oluyor ? Sahada satış anlaşılan seyyar kredi kartı vs. satıcısı olcaz yorucu iş olacağı aşikar sizce mülakat için Adana’ya davet etti gideyim mi buna değer mi ? Maaş durumları nasıl olur ?

  • Ogün Bey,

   Günümüzde birçok banka portföylerinin bir kısmını Bölge Müdürlüklerine bağlı direkt satış ekiplerinden almaktadır. Kişiler direkt satış kadrosundayken gösterdikleri satış ve bireysel performanslarına göre boş norm bulunduğunda şubelere alınmak üzere çalıştırılabiliyor. Gişe memurluğundan daha güzel bir kadro. Ancak buradaki direkt satış kadrosunun “bölge müdürlüğüne bağlı pazarlama kadrosu” olması önemli.

 137. Merhaba ben Matematik Bölümü mezunuyum. Bir matematikçi banka sektöründe hangi pozisyonda çalışır. Bankacılıkla ilgili hiç bilgim yok ama işi ogrenmeye hevesliyim. Akbanka başvuru yapacam. Akbank özlük hakları diğer bankalara göre nasıldır. Kolay işten çıkarma yapiyorlar mi. Yıllık izinleri ne kadar. Cumartesi çalışma var mı. Cevap verirseniz teşekkür ederim

  • Ulaş Bey,

   Bankaların Genel Müdürlük pozisyonlarında birçok analiz ve istatistik biriminde çalışabilirsiniz. Akbank iyi bir tercih olabilir. İşten çıkarma meselesi tüm bankalarda yaşayabileceğiniz bir gerçek açıkçası. Nihayetinde özel sektör ve bizlerden verim alamadıklarında en doğal hakkı olarak işverenler bizlerle çalışmamayı tercih edebilirler. Bankacı yıllık izinleri (genel olarak) ilk 3 yılda 14 iş günü olmakla birlikte 3 yıl sonrasında 17, 5 yıl sonrasında 21 iş günü olarak güncellenmektedir. Genel Müdürlükte, Bölge Müdürlüklerinde cumartesi çalışmaları zaman zaman olabilmektedir.

   • Tesekkurler. Belirttiğiniz birimlerde aylık gelir ne kadar? Hiç tecrübem yok. İş başvurusu analizci olarak mı yapmam daha dogru yoksa gişe memuru olarak mı.

    • Siz “şu pozisyon uygundur” dememin mümkünatı yok. Bu sizin yetenekleriniz, yapmayı sevdiğiniz işler, insan ilişkileriniz, sizi motive edecek şeyler gibi birçok etkene göre değişkenlik gösterir. Kısaca anlatmak gerekirse eğer pazarlama ve satışı seviyorsanız şube kadrolarına başvuru yapın, analiz sizin işinizse genel müdürlük kadrolarına..

 138. En rahat ve is garantisi olan yer vakifbanktir eski vakifbankli olarak söylüyorum 🙂 ilk aşama olarak bankaya girin ve diğer sınavlara hazirlanin amaa 2 3 yıl içinde vakifbanktan ayrildiniz ayrıldiniz sonra geçmiş olsun vakifbanklisiniz 🙂 millet rahata yatmaya alısiyor gitmek istemiyor. Maaş a gelince özel bankalara göre çok iyi sayılır. 3 ayda bir ikramiye 6 ay da bir performans primi şubelere bes sigorta vs satışi primleri 3 maas temettü vs katınca devlet memurundan daha iyi 🙂 ama sube zor tabi devlet memuruna gore sağlık imkanları çok iyidir. Aşırı kesinti olur inanin brüt maasim 3000 di ben 1700 1800 maaş alırdım nette vergi dilimine göre her halttan kesinti olur ama bu kesintiler emekli olunca bir ev parası olarak geri döner 🙂 20 yıllık çalışan 150 den fazla emekli parası alır ve 3500 4000 de maaş alır şimdi sürünun emekli olunca yaşayın mantığı var 🙂 yükselme imkanları berbat diğer bankalarda lisans için 3 yıl da bir ken burda en az 4 5 yilda bir oluyor bankaya giriş tarihine göre. Torpil aşırı geçiyor hersey akp ye göre oluyor bildiginiz devlet memuru gibisiniz burda. Yalakalar torpililler bu bankada yaşar. Suan gumrukte calisiyorum vardiyali parasi iyi ama Vakıfbankta yattığım günleri de özlüyorum 🙂

  • Volkan Bey,

   Vakıfbank, vakıfbank gişe maaşları, vakıfbank maaşları, vakıfbank yan ücretleri, vakıfbank çalışma şartları ve vakıfbank işe alım süreçleri ile ilgili bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz.

 139. Merhaba,bankacilik ve sigortacilik orgu ogretim 2 yillik mezunuyum suan 30 is gunu ziraat bankasi stajyerligi yapicam stajyerlikten sonra acik ogretim uluslar arasi ticaret okuyup lisans tamamlamak istiyorum. Bankalarin en cok tercih ettigi bolum hakkinda bilgi almak istiyorum. bu donem icerisinde de bir bankada calisip kendimi yukseltmek istiyorum ziraat bankasi ve yapi kredi bankasi 2 yillik girenler icin maas uygulamasini ogrenmek istiyorum tesekkurler

  • Berna Hanım,

   İyi bankacı olduktan sonra Türkiye’de her bankanın tercih edebileceği bir çalışan olabilirsiniz. “Siz bankada hangi işi yaparsanız mutlu olursunuz?” sorusu daha önemli bir soru bence. Eğer ücret anlamında en iyi rakamı görebileceğiniz yeri soruyorsanız ticari bankacılık tarafını tercih etmenizi öneririz.

 140. Mrb , Fibabanka Mt programı kapsamında Operasyon veya Perakende krediler(Kobi) birimleri için son aşama olan bireysel mülakata katılacağım. Departmanların işleyişi ile ilgili bilgi verebilir misiniz? İki birim arasından hangisini seçmeliyim? İÜ işletme mezunuyum , kariyer fırsatları açısından hangi departman daha uygun olur? Son olarak MT maaşı ile ilgili bir bilginiz var mı? Aralık verebilir misiniz ?

  • Ayşe Hanım,

   FibaBank ile ilgili daha önce bilgi vermeye çalışmıştık. Hatırlatmak ve özetlemek gerekirse,

   “FibaBank günümüzün yükselen değerlerinden birisi. Mart 2016 sermaye yeterliliği ve açıklanan kâr rakamlarına bakıldığında birçok bankaya nazaran rakamlarının iyiye doğru gittiği görülmektedir. Özellikle Hüsnü Özyeğin farkıyla bankanın daha da büyüyeceği ve birçok kariyer fırsatını da beraberinde getireceği kesin.”

   Eğer satış sizin işin eğlenceli ve yapılabilecek bir şeyse mutlaka kobi kredilerini seçmenizi öneririz. Kariyer tarafında önü daha açıktır.

 141. Merhaba, Anadolu Hayat Emeklilikte GPU olarak çalışmak veya Vakıf Emeklilikte Finansal Danışman pozisyonunda çalışarak deneyim kazandığımızda ilerde bankaya geçiş aşamasında bize bir artı puan sağlar mı acaba. Ya da yaş problemi yaşamadan bankaya geçiş yapabilir miyiz? Ya da bankaya geçebilir miyiz? Şimdide Çok Teşekkürler.

  • Emre Bey,

   Emeklilik çalışanları sorunları içinde en önemlisi bu. Genelde her bireysel emeklilik finansal danışmanı bankaya geçmek ister ve bu geçiş süreci gerçekten çok zordur. Çünkü iyi personeli emeklilik şirketleri bankalara vermek istemez. Aralarındaki centilmenlik anlaşması gereği de almak bazen çok zordur. Bu şekilde çalışan, geçmek isteyen, işinde gerçekten çok başarılı olan birçok arkadaşım var. Yalnız imkansız olmadığını da ilave edeyim. Geçiş yapan çok az da olsa tanıdıklarım var.

 142. Garanti Bankasından aradılar ve Kredi Kartı Satış temsilcisi olarak mülakata çağırıldım. Ortalama olarak maaşı ne kadar acaba?

  • Onur Bey,

   Garanti Bankası kredi kartı satış temsilcisi maaşı genel olarak asgari maaş düzeyindedir. İlave olarak 3 ayda bir çift maaş ve satılan üründen alacağı primler ile ücretlendirilir.

 143. Merhaba, Garanti Bankası Güvenli Operasyon Asistanı ne iş yapar tam olarak? maaşı nedir? 3 ayda bir ek maaş hakkı var mıdır? kariyer olanakları yükselme imkanı var mı? Teşekkürler…

  • Can Bey,

   Garanti Bankası güvenli operasyon asistanı maaşı 1.400 TL civarındadır. 3 ayda bir çift maaş alırlar. İlave olarak ticket, özel sağlık sigortası gibi yan hakları mevcuttur. Kariyer olanağı tarafı pazarlama kadroları gibi olmasa da geçiş olanakları vardır.

 144. Merhaba,
  Finansbank İşletme Bankacılığı yönetmen maaşları nedir ?

  • Ebru Hanım,

   İlave alınacak yan ücretlerle birlikte aylık ortalama 1.800 – 2.000 TL aralığındadır. Ancak finansbank işletme bankacılığı maaşları diğer segmentlere nazaran hem daha iyi hem de kariyer açısından daha iyi denilebilir. Bu söylediğim rakamlar bankacılığa yeni başlayan personel için geçerlidir. Eğer yönetmenlikten kastınız bir transfer niteliğindeyse durum farklılaşmaktadır.

 145. slm arkadaslar onlisans bankacilik mezunum bankalari giris nasil yapabilirim

  • Suat Bey,

   Nasıl banka personeli olabilirim sorusu birçok arkadaşın ortak problemi. Bununla ilgili birkaç yazı yazdık sitemizde. Lütfen bunları takip ediniz. Ancak kısa bir cevap vermem gerekirse tüm bankaların kendi içindeki insan kaynakları sitelerini ve buralarda verilen ilanları takip edin. Diğer taraftan da büyük kariyer sitelerinin başvuru alanlarını takip etmenizi önerebiliriz.

 146. Merhaba garanti bankasında kresi kartı satış temsilcisi maaşları ne kadar ve gişe personeli olarak geçiş yapmak zormu imkanı var mı?

  • Yasemin Hanım,

   Garanti Bankası kredi kartı satış temsilcisi maaşları asgari maaş düzeyinin biraz üzerindedir. Aslında ürün bazlı prim usulü çalıştırılırsınız. Dolayısı ile satışlarınıza paralel maaşlarınızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Direkt Satış tarafından banka şube kadrolarına geçiş kolay değildir. Eğer bu yönde kariyer tercihiniz varsa gişe ve/veya pazarlama kadroları için başvurularınızı yapın veya bekleyin diyebilirim.

   • Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim bir sorum daha olcak merkezi satış temsilci ile kredi kartı satış temsilcisinin farkı ne ya da merkezi satış temsilciliği ile başlanırsa yükselme şansımız varmı şube kısmında

 147. Merhaba ben istanbul üniversitesi bankacılık ve sigortacılık yüksekokulu mezunuyum herhangi bir bankada falan iş bulabilir miyim sizce

  • Beyza Hanım,

   Bazı bankalar gişe kadrolarına lise mezunu personel bile almaktadır. Dolayısı ile yüksek okul mezunu olarak birçok bankada iş bulabilirsiniz.

 148. merhaba
  geçen yaz döneminde garanti bankasında staj yaptım. bu sene mezun oldum. garanti bankasında işe başlama avantajım var mıdır ve pozisyon olarak ne uygundur?
  şimdiden teşekkürler

  • Cns,

   Bankalarda yapılan stajlardan sonda edinilen izlenimler, insan kaynaklarının stajyer için almış oldukları notlar, özellikle şubecilikte yapılan stajyer süresince şube müdürünün izlenimleri önemli ölçüde etkilidir. Garanti Bankası stajyer alımı sonrasında bu tip ölçümlemeleri yapan ve değerlendiren bir kurumdur.

 149. Merhaba. Akbank yönetici yardımcısı ne kadar maaş alıyor öğrenebilir miyim. Sınavı geçtim mülakata çağrıldım onuda geçtim maaşını öğrenmek istiyorum☺️

  • Gizem Hanım,

   Öncelikle Akbank Yönetici Yarımdıcısı sınavını geçmiş olduğunuz için tebrik ederiz. Acaba hangi bölüm için başlayacaksınız? Ortalama bir rakam vermek gerekirse 1.500 TL maaş üzerine alacağınız prim ve yemek kartı gibi haklarınız olacaktır.

 150. Merhaba,
  TEB’den Tarım Kart Satış Temsilciliği için bir telefon aldım.
  Bu pozisyon hakkında bilgilendirebilir misiniz ? Nedir ? Maaş aralığı ne kadardır ?

  • Mert Bey,

   TEB Tarım Kart satış temsilcisi çiftçiler için ürettikleri özel kartların (kredi kartları) pazarlamasını yapan satış temsilcileridir. Asgari ücret, prim, yemek kartı ve özel sigorta civarında bir maaş verildiği bilinmektedir. Bu kartların piyasada bilinen diğer banka benzerleri Denizbank Üretici Kartı, Ziraat Bank Başak Kart’tır.

 151. Merhabalar
  Denizbank tarim bankaciligi satis temsilcigine basvuru yapmistim mulakat sonucumda olumlu oldugum bildirldi fakat ihtiyaclar dogrultusunda bilgilendirilecegim yazilmis sizce bu konuda donus nezamn olur sansim varmidir

  • aslı hanım sizin bölümüz neydi? bende 19 mayısta mulakata girdim herhangi bir cvp gelmedi? ben hatay için başvuru yapmıştım siz?

  • Aslı Hanım,

   Denizbank Tarım Bankacılığı Satış Temsilciliği genel olarak Bölge Müdürlüklerinin açmış olduğu, banka içinde “hunter” dedikleri, ihtiyaç olan şubeye yönlendirildiği ve bölge pazarında işin öğrenildiği bir strateji doğrultusunda işlemektedir. Sadece Denizbank için değil; tüm bankalar bu tip sınavlar yaparak kendileri için hazır aday tutarlar. İhtiyaç halinde ellerindeki en uygun adayları değerlendirirler.

   Denizbank insan kaynakları size bu yönde dönüş yapmışsa mutlaka doğrudur. Başvurusunu yapmış olduğunuz bölgede/şubelerde pozisyon açığının oluşmasını bekleyeceksiniz.

 152. Merhaba,

  Bankaların Genel Müdürlük bünyesinde olan Merkezi Operasyon birimi tam olarak ne iş yapıyor, şube operasyonundan farkı nedir? Bir de maaşları ortalama ne düzeydedir? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  • Barış Bey,

   Her bankanın genel müdürlüklerinin operasyon birimleri mevcuttur. Ancak bu operasyon birimleri kendi içinde birçok faaliyette bulunmaktadır. Örneğin bazıları şubelerden gelen kredi kullandırımlarını müşteri hesaplarına geçerken (teminat kontrolü, limit kontrolü, evrak kontrolü) bazıları şubelerden gelen para transferi işlemlerini sonuçlandırır. Yine bir bölümü dış ticaret işlemleriyle ilgilenirken farklı bir bölümü nakit yönetimi operasyonel işlemleri ile ilgilenmektedir. Bölümden bölüme ücretler farklılık gösterebilir. Banka genel müdürlüğü operasyon çalışanı maaşları ortalama 1.500 TL maaş ile başlarlar. Ancak bankadan bankaya, pozisyondan pozisyona ücretler değişkenlik gösterebilir.

 153. Merhaba .tebden aktif satis temsilciligi icin cagrildim.1. sorum sosyal olanaklari ve maasi nedir..yemek parasi ne kadar.yol var mi 2. sorum ne kadar sure sonra gise memuru olabiliriz. aktif satis temsilcilerine tebde cift maas ve ya ikramiye var mi varsa kac ayda verilir. Cevaplarsaniz memnun olurum

  • Ali Bey,

   TEB aktif satış temsilciliğinden kasıt direkt satış temsilcisi mi yoksa şube kadrolarında bulunan satış temsilcileri mi? Pozisyonu tam olarak anlayamadığım için yanıltıcı bilgi vermek istemiyorum. Ancak gişe pozisyonuna geçilip geçilmediğini sormanızdan kasıt şube kadrolarındaki pazarlama bölümünün olmadığı kanaatini getiriyorum. Direkt satış temsilciliklerinden şube satış/gişe kadrolarına geçmek zordur. Satış performansınız, ikili ilişkiler, TEB bankasnın insan kaynakları dinamii gibi birçok etken mevcuttur geçiş için. Çift maaşlar 3 ayda bir verilir.

 154. ben gelecek yil bankacilik ve sigortacilik bolumunden mezun olacagim 2 yillik hangi bankalarda is bulabilirim genlde 4 yillik sarti oldugu icin srdum bilgilernz icin tskr ederz

  • Uğur Bey,

   Türkiye’nin hemen hemen her bankası 2 yıllık yüksek okul mezunu istihdam etmektedir. Ancak bazı pozisyonlar için mutlaka 4 yıl şartı aramaktadır. Siz büyük bankaların web sitelerine girerek lütfen ilgili pozisyonları ve şartları hakkında bilgi edininiz.

 155. Merhabalar bn su an bi iste calismaktayim ve ing banktan bana gise icin teklif geldi ing bankin kosullari neler maasi ne kadar bilgi verebilr misiniz

  • Hilal Hanım,

   Şu anki işinizi bilmediğimiz için ING Bank gişe temsilciliği cazip mi değil mi yorum getiremiyorum. Ancak ING Bank gişe pozisyonu kasa tazminatıyla birlikte 1.500 TL civarında maaş almaktadır. Pazarlama veye Operasyonel kadrolarda yükselme imkanı vardır. Ancak buradaki performansınız, ikili ilişkileriniz oldukça önemlidir. Kurumsal yerde çalışmanın her zaman avantajlı tarafları vardır. Mevcut durumunuzu, ING Bank insan kaynakları tarafından teklif edilen rakamı ve özlük haklarını öğrenmeden değerlendirmenizi yapmamanızı tavsiye ederim.

   • Günaydin ziraat bankasında engelli kadrosundan alınmış ve müşteri temsilcsi asistanı 3 yıllık ne kadar maaş alır lütfn bilen cevaplayblrmı?

    • Sezen Hanım,

     Ziraat Bankası engelli kadrosu maaşı ve Ziraat bankası engelli kadrosu müşteri temcilisi maaşları hakkında daha önce detay bilgi verdik. Lütfen önceki sorulara bakınız.

 156. Merhabalar,
  Kariyer başlangıcı için İş Bankası diğer bankalardan daha avantajlı mıdır diyebilir miyiz?
  İş bankası gişe memuru maaşları ne kadardır ?Dil tazminatı ,temettü ve ikramiyeler nasıldır ?
  Teşekkür ederim.

  • Recep Bey,

   Kariyer tarafında iş bankası tabi ki iyi bir başlangıçtır. Ancak piyasanın genel olarak bilinen şeylerinden birisi iş bankası gişe maaşları diğer bankaların maaşlarının biraz daha altındadır. Bu konuda net bir yorum getirebilmemiz için iş bankası insan kaynakları tarafından yapılacak ücret bilgisini bizlerle paylaşmanızı rica ederiz.

 157. Merhaba Ben tebde cagri merkezi İçin egitim aliyorum fakat yapi Kredi tahsilat pozisyonu İçin beni cagiriyo siz olsaydiniz ne yapardiniz ?

  • Nisa Hanım,

   Bankacılık genel geçer kurallarından birisi de bankacı eğitimleri ve bu eğitim masraflarının yeni giren banka personellerinin erken istifası halinde kişiye ödettiriliyor olması. Öncelikli olarak başlamış olduğunuz Türk Ekonomi Bankası’nda böyle bir problem ile karşılaşıp karşılaşmayacağınızı öğrenmenizi öneririz. Diğer taraftan YKB’deki tahsilat pozisyonu TEB’teki çağrı pozisyonundan daha iyi bir pozisyondur. Değerlendirilebilir. Yine de teklif aldığınız bankanın insan kaynakları tarafından gelecek net ücret, diğer haklar teklifini öğrenmeden kararınızı vermeyin.

  • Eğitimde ücret alıyormusumuz.Aldıysanız tam olarak nekadr.Bilgi verebilrseniz sevinirim.

   • Serkan Bey,

    Bankaların eğitim süreçleri gerçekten masraflı olabiliyor. Örneğin Genel Müdürlük binalarında yapılan eğitimler için İstanbul’a konaklamak için sizleri davet ediyorlar. Bu süreçte sizi iyi otellere yerleştiriyorlar. (Örneğin Dedeman, Point, Divan Hotel vb örnekleri var) Her gün alanının en iyi eğitmenleri, bankacılarından bir takım eğitimler alıyorsunuz. Bu süreç gireceğiniz pozisyona göre değişkenlik gösteriyor. Hali ile ciddi masraflar oluşabiliyor. Personellerin bu eğitimleri alıp, erken istifaları halinde oluşan bu masrafların tazmini yoluna bankalar gidebiliyor. Bankadan bankaya ve eğitimin sürecine göre bu rakamlar değişkenlik gösterebiliyor.

 158. Nadis hanim merhaba benm bolumum iibf isletme mezunuyum erzincan icin basvuru yptim sms ile bilgilndirme geldi ayin 21.de umarim sizn icinde olumlu olur.

 159. Ben gelecek yil onlisans mezunu olcagim ozel bi bankada calismam icin yapmam gereken seyler nelerdir bni bilgilendirirsenz cok mtlu olurum blgilernz icin tskr ederm

  • Uğur Bey,

   Konuyla ilgili daha önce birkaç defa soru soruldu. Lütfen önceki yanıtlara bakıp yeni mezun bankacı olmak için ne yapmalı sorusunun yanıtını bulunuz.

 160. Merhaba,
  Fibabanka ‘dan MT pozisyonu için teklif aldım. Teklifin geldiği bölüm Mevzuat ve Uyum bölümü. Bu bölümde uzman yardımcısı olarak başlayacakmışım. Ancak maaş içeriği paylaşılmadı henüz.
  bölüm hakkında detaylı bilgim yok. Denetim komitesine bağlı çalıştığını biliyorum. Bölümün geleceği ve çalışma koşulları hakkında neler söyleyebilirsiniz? Geleceği olan bir bölüm müdür?
  Ek olarak Fibabanka nasıl bir bankadır? Maaşın tahmini ne olur?
  Teşekkür ederim

  • Tamer Bey,

   FibaBank ile ilgili daha önce birkaç yorumumuz içinde detay bilgi verdik. Özellikle bölüme hakimsiniz. Sizi tedirgin eden şey fibabank mt maaşı olmalı. Bölüm olarak kariyer yolu açıktır. Birçok bankanın genel müdürlüklerinde aynı pozisyon mevcuttur ve transfer yapabilirsiniz. Özellikle asistan olarak başlamıyor olmanız da maaşınızı en alt seviyeden almamanız anlamına gelir.

 161. Merhaba. Denizbank genel müdürlüğünden arandm yarın işkur işbası eğitim programı telefon müşteri temsilcisi birimi için mülakata cagrıldm.sürecte ilk 2 aylık dönem işkur tarafından karşılanacaği ve basarı durumunda kadroya gecirileceği söylendi. Denizbank telefon müşteri temsilcisi maaş konusunda bilgi verebilirmsnz?

  • Büşra Hanım,

   Denizbank telefon müşteri temsilcisi maaşları 1.500 TL civarındadır. Banka yaşının genç olması, 14 bin üzerinde çalışanı olması ve “insan” değerinin üzerine insan kaynakları politikasının olması sebebiyle kariyer yolunuz diğer bankalara nazaran biraz daha açıktır. Günümüzde birçok banka işkur ile ortaklaşa çalışmakta olup, iş alımlarının bir bölümünü bu şekilde gerçekleştirmektedir.

 162. iyi akşamlar. garanti bankasının Ticari Bankacılık Müşteri İlişkileri Temsilcisi maaşları ortalama şu an yeni başlayan ne kadar.yükselme şansımız var mı çift maaş veriliyorumu.ve de tam olarak ne iş yapıyor(saha satışı mı yapıyor.şube içerisinde mi kalıyor) cevaplarsanız memnun olurum

  • Hakan Bey,

   Garanti Bankası ticari bankacılık müşteri ilişkileri başlanabilecek hem en zor hem de en iyi pozisyonlardan birisidir. Özellikle garanti bankasında alınacak bu tip bir eğitimin önünüzdeki günlerde farklı banka pozisyonları için çok önemli bir farklılık yarattığını bilin. Garanti Bankası insan kaynakları uygulamalarında bu yıl itibariyle çift maaş devam etmektedir. Saha satışı da yapıyor, şube içinde de kalıyor Hakan Bey. Kariyer yolu da diğer segment müşteri temsilcilerine göre en açık olanıdır.

 163. Merhaba
  Kredi kartı saha satışı personeli olöayı düşünen biri için en avantajlı banka hangisi sizce maddi ve manevi olarak soruyorum

  • Recep Bey,

   Bu konuda en iyi banka Denizbank diyebilirim. Çünkü direkt satış temsilcilerini dönem dönem, sergiledikleri satış performanslarına göre, bireysel veya kobi bankacılığı müşteri temsilcisi olarak terfi ettirmektedirler.

 164. merhabalar, garanti bankası ticari bankacılık müşteri ilişkileri temsilcisi maaşları hakkında bilgi alabilir miyim

  • Kübra Hanım,

   Deneyimli bir garanti bankası ticari bankacılık müşteri temsilcisi maaşı ile yeni başlayan bir personelin maaşı arasında çok ciddi farklar olur. Ancak kariyer tarafında önü çok açık bir bölümdür. Özellikle edineceğiniz tecrübeyle farklı bir bankaya kendinizi pazarlamanız çok daha kolay olacaktır. 2.000 TL asgari bir maaş ortalaması ile başlayacağınızı düşünüyorum.

 165. Yorumlarınt tamamını incelediğimde Kuveyttürk ile kıyaslama fırsatı buldum bir çalışanı olarak diğer bankalardan bi hayli yüksek maaş ve yan haklar sağladığını görmek Mutlu edici, tavsiye edilir…

  • Enes Bey,

   Kuveyttürk maaşları ve genel olarak bankacı maaşları hakkında birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz sitemiz üzerinden. Zaman ayırıp yorumları okumanız ayrıca birçok bilgi edinmenize neden olmuştur.

   Teşekkürler.

 166. Merhaba beni ing bank mobil satış yetkili yardımcısı bölümü için ing videolu mülakata davet ettiler.Burada ortalama ne tür sorularla karşılaşabilirim ve bu bölümden banka icine ilerleme durumu var mı maaş ve koşullar nelerdir

  • Naz Hanım,

   Günümüzün popüler insan kaynakları mülakat türlerinden birisi videolu mülakat. Banka insan kaynakları bu konuda zaman tasarrufu ve maliyet azaltımı yapabilmek adına bu yola başvurmaktadır. Klasik mülakat şeklinde geçecektir. Bu sorunun cevabı kısadan vermek mümkün değil. Türkiye’nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan http://www.kendinigelistir.com adresi üzerinde mülakatla ilgili çok güzel yazılar mevcut. Tüm adayların incelemesini önerebiliriz.

 167. Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. MY /ST sınavları Hakkı’nda detaylı bilgi bulamadım. Bilginiz var mı bununla ilgili? Yeni mezun olarak TEB in MT/ST sınavına gireceğim. TEB de işletme bankacılığı veya kobi bankacılığı segmentinde çalışmak istiyorum. Maaşım Ne kadar olacaktır? Ayrıca genel müdürlük MT kadro maaşları Hakkı’nda da bilgi alırsam çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Ali Nail Bey,

   Genel Müdürlük çalışanı olmak için MT sınavları, şube satış kadrolarında çalışabilmek için ST sınavları adı altında birçok banka sınav açmaktadır. Geneli bu şekilde alım yapar ama tüm ST ve MT sınavları bu anlama gelmemektedir. MT sınavları yapan birçok kurum yabancı dil sınavı da yapmakta ve alımlarını bu yönde gerçekleştirmektedir. ST için yabancı dil şartı aranmamaktadır. TEB işletme bankacılığı maaşları 1.500 TL başlangıç rakamı civarında olur. Ancak satış performansınıza göre rakam artar ve kariyer yolunuz açık olur. MT tarafında işlemler genel müdürlükte hangi birimde çalışacağınız yönünde değişir. Orayı bilmeden yorum getirmek yanıltıcı bilgi vermemize neden olabilir.

 168. Peki MT/ST sınav örneğini nerden bulabilirim? Sınav içeriği konusunda yardımcı olur musunuz?

  • Ali Nail Bey,

   MT sınav soruları veya ST sınav soruları ile ilgili internet üzerinde birçok yalan yanlış soru örneği bulabilirsiniz. Bizler bu toplara girmiyoruz. Bankalar ihtiyaçları doğrultusunda bu alımları genelde “genel kültür, genel yetenek soruları” ile alırlar. İlâve olarak MT sınavlarında yabancı dil soruları eklenmektedir. Sadece bu bilgiyi verebilirim size.

 169. Kariyer açısından Şekerbank mı yoksa Akbank mı? Şuan Şekerbank’ta çalışıyorum fakat Akbank’ta işletmede yönetici yardımcısı konumunda teklif aldım yardımcı olur musunuz sizce hangisi daha avantajlı? Birde maaşı ne kadar teklif eder Akbank sizce?

  • Gizem Hanım,

   Şekerbank işletme bankacılığı sonrasında Akbank çok farklı bir dünya olarak karşınıza çıkacaktır. Nihayetinde bambaşka bir teknoloji, fazlaca müşteri sayısı ve bir o kadar beklentinin arttığı bir iş ortamı sizi bekliyor olacak. Artıları olduğu gibi eksileri de olacak. Eğer gelişime açık, stres eşiğiniz yüksek, hedef odaklı çalışmaya alışırım diyorsanız Akbank çok daha iyi bir banka. Bu bankadan diğer bankalara geçişiniz de bilgi ve tecrübe edinmeniz açısından çok daha kolay olacaktır.

   Bankacı transferlerinde genel olarak aktif olarak çalıştığınız bankada aldığınız son brüt üzerinden pazarlık yapacaklardır. Sizlere tavsiyemiz ne kadar uzun süredir çalıştığınızı bilmiyorum ancak bırakacağınız tazminat ve/veya özlük haklarını göz önünde bulundurarak bir ücret görüşmesi yapın diyebilirim.

   • 2 yıldır Şekerbank’ta çalışıyorum. 6 ay gişede çalıştım sonra terfi alıp işletme yönetici yardımcısı olarak başladım. Şekerbank’ta hedef odaklı stresi yüksek olan bir banka. Çalışma olanakları zor ve verilen ücret tatmin edici değil personeline değer vermeyen elinde tutmaya çalışmayan bir banka. Akbank bu yönden çalışanına hakettiği değeri verir mi?

    • Gizem Hanım,

     Keşke size evet kelimesini gönül rahatlığıya söyleyebilsem. Kârlılıkların bu kadar düştüğü ve bu kâr rakamlarında daha agresif olan bir bankaya geçmekten bahsediyorsunuz. Burada daha sıkı ölçümleyecekler. İşi daha sıkı tutacaklar. Şekerbank için bunu diyorsanız Akbank için “hazırlıklı olun” diyebilirim 🙂 Bu işi sevmezseniz, maalesef uzun süre yapamazsınız. Personelini hiçbir banka elinde tutmuyor artık. Önemli olan sistem ve sisteme bağlı müşteriyi yaratabilmeyi hedefliyor tüm bankalar. Yapabilenler var, yapmaya çalışanlar var. Siz yapmaya çalışan bir bankadan yapan bir bankaya geçmeye çalışıyorsunuz diyebilirim.

     • İşimi severek yapıyorum ve kendi bankamda sürekli Türkiye içinde dereceye giriyorum çok çalışıyorum azimliyim en azından aynı azmi gösterip Akbank’ta ücret konusunda yüzüm güler mi sizce?

     • Transfer sağlayacağınız için ücret pazarlığınızı Akbank insan kaynaklarıyla yapacaksınız. Teklifte bulundukları için ipler biraz daha sizden yana. Nihayetinde tatmin edici bir ücret olmadıktan sonra geçmenin bir anlamı yok. Eğer yöneticiniz ve şubenizle sorunlar yaşamıyorsanız..

 170. Merhaba İng banktan sözleşmeli gişe personeli olarak teklif aldım. Asgari ücret olduğunu söylediler. İng bankta çift maaş varımdır ve eğitimde maaş yatar mı çünkü Akbank’ta eğitime başladıklarında çift maaş yatmakta diye biliyorum ?

  • Gül Hanım,

   Eğer çift maaş olsaydı mutlaka asgari ücret teklifinin yanında yılda 16 maaş alacaksınız gibi bir söylemde de bulunurlardı. Ingbank sözleşmeli gişe personeli maaşları insan kaynakları tarafından genelde asgari ücrete ilave olarak, yemek kartı, ürün satış primi ve özel sağlık sigortası gibi yan hakları içermektedir.

 171. Akbank sözlü ve yazılı mulakatlarinda başarılı oldum. Gişe personeli maaşları hakkinda bilgi verebilir misiniz? (Maaş+prim+kasa tazminatı+3 ayda bir çift maaş) şeklinde olacağını belirttiler.

  • Ortalamanız 1.500 TL – 1.600 TL civarına gelecektir Tolga Bey. Akbank gişe personeli maaşları diğer bankaların biraz altında kalabilir. Ancak prim tarafındaki yan gelirinizi arttırarak toplamda alacağınız maaşı arttırabilirsiniz.

 172. merhabalar. ben garanti bankası çağrı merkezi hakkında bilgi almak istiyorum. yukarıda bir çok yorumu okudum fakat ayrıca sormak istediğim;ben lisans mezunuyum, bunun alacağım maaşa etkisi olabilir mi? sonrasında pozisyon değişikliği yapabilir miyim yani yükselebilir miyim? şimdiden teşekkür ederim, kolaylıklar.

  • Nehir Hanım,

   Bankaların lisans mezunu, ön lisans mezunu ve hatta lise mezunu olma durumuna göre ücret çeşitliliği gösteren bir insan kaynakları politikası yoktur. Hele hele özel bankalarda maalesef böyle bi’şey yok. Alabileceğiniz en önemli yan hak yabancı dil tazminatı gibi tazminatlardır. Bazı bankalarda alınmış olan lisanslamalar için ilâve ücret ödemektedir. Örneğin Denizbank, Halk Bankası ve Garanti Bankası’nda SPK lisansının ilâve ücret getirdiğini biliyoruz.

   Lisans mezunu olmak daha sonraki geçişlerinizde, örneğin şube – genel müdürlük kadrolarında farklı pozisyonlarda değerlendirmeler için bir ayrıcalığı olabilir. Ancak fark yaratan bi’şey olmayacaktır. Nihayetinde çalıştığınız grubun önemli bir bölümünün lisans mezunu olduğunu unutmamak gerekir.

 173. Merhabalar,TEB aktif satış tesmsilcisi pozisyonuna başvurdum mülakatlar ve sınav olumlu geçti. Maaş ve yükselme açısından imkanları hakkında bilgi verir misiniz?

  • TEB aktif satış temsilciliği maaşları asgari maaş ve satış primi şeklindedir. Yükselme tarafındaki en önemli husus satış performansınız olacaktır Gizem Hanım. Tabi ki kariyer imkanı var.

 174. Merhabalar. Geçen yıl İktisat bölümünden (örgün) mezun oldum 4 aylık saha satış tecrübem var ancak sahaya alışamadım. Bankada hazine bölümü gibi birimlerde çalışmak istiyorum ancak bu tarz ilanlar hiç yayınlanmıyor. Nasıl başvuru yapabilirim ? Bankacalık kariyerine başlamak için satış baskısı çok olmayan hangi bankayı önerirsiniz ? Teşekkürler şimdiden

  • Büşra Hanım,

   Bankaların operasyon birimleri de aslında size uygun gibi. Her şubenin pazarlama ayağı kadar operasyon tarafı da mevcuttur. Burada pazarlama hedeflerinin yanı sıra daha çok sistemsel ölçülebilen ve işlerin operatif tarafının takip edildiği kısımlar mevcut.

   Genel Müdürlüklerin hazine bölümü, dış ticaret birimi, merkezi operasyon ayağı da olabilir. Bunun için aslında zaman zaman kariyer sitelerine ilan veriyorlar. Takip etmek gerekir.

   Kârlılık hedeflerinin bu kadar agresif olduğu bir dönemde her bankanın pazarlama tarafında gaza basması çok normal. Garanti, YKB, İş Bankası, Akbank gibi bankalar bu tarafta daha agresifler. Bunun yanında Denizbank, TEB arkalarından koşturuyor. Ancak bankacılık da buralar da öğreniliyor.

 175. Merhaba ,

  Teb bankası bireysel müşteri portföy yardımcısı pozisyonu için maaş aralığı nedir ? ve bankanın sağladığı yan haklar nelerdir bilgi verebilir misiniz ?

  • Tuğba Hanım,

   TEB bireysel müşteri portföy yardımcısı maaşı 1.500 TL civarındadır. Hemen hemen bütün bankalarda yan haklar aynıdır. Bunun içinde yemek kartı (ticket), satış primi ve özel sağlık sigortası bulunur.

 176. merhabalar… ing bankın maaşları ve çalışma koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

  • Nursel Hanım,

   ING bank maaşları ve INGbank çalışma koşulları hakkında “çalışacağınız pozisyon, ünvan” hakkında bir şey bilmeden bilgi vermek doğru olmayacaktır. Hangi pozisyon için bunu soruyorsunuz?

 177. Merhaba efe ben deniz bank direkt kart satışı çalışanlarinin maaşı ve sosyal olanaklari nasıldır ayrıca ziraat mühendisiyim tarım kısmına geçme durumum nasıl gerçekleşir

  • Efe Bey,

   Denizbank direkt kart satışı maaşı asgari maaş ve ilâve satış primiyle çalışmaktadırlar. Özellikle ziraat mühendisi istihdam edilmesi açısından bakıldığında Denizbank’ın bu konuda en iyi banka olduğu bilinmektedir. Tavsiyem başvurunuzu kart satışı pozisyonu için değil ; direkt denizbank tarım portföyü için yapmanız. Çünkü geçişiniz kolay olmayabilir.

 178. merhaba ben bu sene universite tercihi yapacağım. Bankacılık ve sigortacılık istiyorum fakat cevremdekiler 2 yıllıklardan hiç bişey olmuyo ihtiyaç olmuyo 4 yıllıklar bile boşta diyolar sizce de öylemi bu bölümü yazmalımıyım

  • Melike Hanım,

   Birçok banka personel alımlarını 2 yıllık yüksekokul mezunlarından yapabiliyor. Kurumların kendi açtıkları sınavlar, banka insan kaynaklarının yapmış olduğu mülakatlar sonrası değerlendiriliyor ve istihdam ediliyorsunuz. Kariyer planınızı buna göre yapabilirsiniz.

 179. Öncelikle merhaba. Guzel ve bilgilendirici bir site olmuş.Bankacılık sektörü nekadar dışardan güzel görünsede aslında iş masa başına oturdun mu çok değişiyor.Herşey biranda düşündüğünüzden farklı bir hal alıyor.6 senelik bankacılık hayatımda gişe-operasyon-bireysel ve şuandada KOBİ olarak çalışıyorum.2. Özel bankam. Benim sorum şu olacak özel bankadan mesela Vakıfbank’a geçtiğimizde sizce akıllı bir davranış mı yapmış oluruz? Maaş politikaları belli her bankanın. Ve bildiğim kadarı ile bu tarz devlet kökenli bankalar direk pazarlama yerine gişede başlatıyorlar.KOBİ pazarlama yapan biri için sizce gişe çok sıkıntı olur mu?ve tabii maaş konusu özel bankada 4000 tl çalışır iken Vakıfbank’a 2500 tl ile çalışmak açıkçası tedirgin ediyor..Teşekkür ederim.

  • Serkan Bey,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sorunuza gelecek olursam ;

   Çok yakın Vakıfbank çalışanı arkadaşlarım var. Özellikle içlerinde 20 yıldır Vakıfbanklı olanlar ve 2 yıldır Vakıfbank çalışanı olanlar var. İki bilgiyi de vermek istiyorum çünkü yeni bankacı\eski bankacı arasında görüş farkı yok. Son zamanlarda performans ölçümlerinin fazlaca olduğunu, performans gösteremeyen kişilerin şubeler arası tayinlerinin çok rahat yapıldığı ve hatta pozisyon değişikliklerinin yapıldığını (örneğin gişeci pazarlamacı, pazarlamacının gişeci olduğu) gibi şeyler öğreniyorum. O kadar ilginç geliyor ki, anlatamam. Ama maalesef gerçek.

   Dolayısı ile özel bankanızda iyi bir ücret alıyorken yeni bir macera aramayın lütfen derim. Fikrim şu yönde :

   Banka transferini yaparken 2 şeye dikkat edilmeli. Ya ücretini iki katına çıkaracaksın ya da ünvanını arttıracaksın 🙂 Tabi ki mevcut çalıştığın bankada ekstrem bir durum yoksa..

 180. merhaba. vakıfbank ta memur olarak çalışıp ayrıca yüksek lisans yapmak mümkün müdür acaba, altından kalkılabilir mi? olursa ikisi başka şehirlerde olacak. ayrıca y.lisans alanı da ekonomiyle ilgili olacak

  • Hasan Bey,

   Özellikle bankacılıkta hem çalışıp hem de yüksek lisans yapmak oldukça zor. Hele ki farklı şehirlerdeyse.. Vakıfbank’ta şubede mi çalışacaksınız? Genel Müdürlüğünde mi? Çalışma ortamınız, yöneticileriniz ve oturduğunuz masanın yoğunluğuna göre değişecektir sorunuzun cevabı.

 181. İyi günler. Matematik Bölümü mezunuyum. AkBankta calismayi düşünüyorum.size sorum şu. 1 Matematik bölüm. Mezunları hangi pozis. Çalışır. 2. Sahada kart satma zorunlulugu varmi 3. Aylık gelirim ne kadar olur net fiyat nedir prim kasa tazminatı olarak 4 ay çift maaş la birlikte.

  • Erhan Bey,

   1- Matematik Bölümü mezunları bankalarda şube pozisyonlarının pazarlama kadrolarında çalışabildiği gibi bölge ve genel müdürlük pozisyonlarında da istihdam edilebilmektedir.

   2- Çalıştığınız pozisyona göre saha kart satış zorunluluğunun olup\olmadığı değişmektedir. Örneğin şube pazarlama kadrosunda çalışıyorsanız kart satışınız olmazsa olmaz. Ancak genel müdürlük kadrolarında çalışıyorsanız böyle bir satış hedefiniz yok.

   3- Hangi pozisyonda çalıştığınızla değişen maaş skalası bulunur. Bunu bilmeden maaş yorumu yapmak yanlış olur. Lütfen yukarıdaki yorumları okuyun. Mutlaka fikir sahibi olacaksınız.

 182. Merhaba Denizbank İşkur destekli telefonda satış işbaşı eğitim programına kabul edildim ama aynı zamanda bi sigorta sirketindende iyi bi teklif aldı. DenizBank in Çalışma koşulları , maaşları hakkında bilgi verebilir misiniz acaba ? Tercih yapmakta zorlanıyorum da

  • Kübra Hanım,

   Bankacı maaşları hakkında bilgi alabilmeniz için özellikle bankanın hangi bölümünde çalışacağınızla ilgili bilgi vermeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bölümden bölüme ve pozisyondan pozisyona bankacı maaşları farklılıklar gösterir. Ancak Denizbank seçimi ile ilgili şunu söyleyebiliriz. Büyüme odaklı ve son dönemde Türkiye’nin ve dünyanın önemli bankalarından birisi haline geliyor olması tercih sebebiniz olmalı. Bu tip bankalar özellikle kariyer açısından önü açıktır.

 183. Denizbank gişe asistanlığı ücreti ne kadardır?Birde gişeyle gişe asistanı arasındaki fark nedir?Şimdiden teşekkürler

  • Merve Hanım,

   Banka gişe asistanlığı ve banka gişe memuru arasında hiçbir fark yoktur. Bankadan bankaya ünvan değişmektedir. Bankacılığın içinde, geçirmiş olduğunuz yıl veya sınavlar neticesinde alınan ünvanlar söz konusudur. Örneğin Denizbank için asistanlık ile başlar, uzman yardımcısı, uzman, yetkili, yönetmen şeklinde devam eder. Yeni başlayan birisi asistan olarak başlayacaktır.

   Denizbank gişe asistanı maaşı 1.400 TL civarında olup, ilave olarak 3 ayda prim satış ve performans primi, özel sağlık sigortası ve yemek kartı almaktadır.

 184. Öncelikle merhaba bu hizmetlerinizden ötürü içten teşekkürlerimi bir borç biliyorum . Benim sorum yapıkredi ile ilgili olucak önlisans mezunuyum 26 yaşındayım fabrikada beden işi yapıorum ve maaşım 2000 tl yapıkredi inbound pozisyonu için mülakata davet edildim maaş yanhaklar vs nedir . İşim çok ağır artık rahat etmek ilerlemek istiorum fakat sorumluluklarım açısından maaş da geçimim için önemli bir unsur hem bilgilerinizi hemde önerilerinizi merakla bekliyorum saygılar

  • Cihan Bey,

   Çok farklı iki sektörden bahsediyoruz. Dolayısı ile eski işinizi kesinlikle yeni işinizle kıyaslamayın. YKB özellikle ülkenin en büyük bankalarından birisi. Bunun iyi ve kötü yanları mevcut. Örneğin müşteri bulmakta sıkıntı çekmeyeceğiniz bir datası olacak ve sürekli müşteri bulabilecek bir potansiyelde yaşayacaksınız. Ancak bununla birlikte hedefleriniz, beklentiler de bir o kadar yüksek olacaktır. Bu kısaca açıklanacak bir konu değil ama özellikle kurumsal bir yer ile çalışmanın getirisi daha fazla olacaktır. İlk etapta 2.000 TL maaş teklif edilmeyebilir. Ancak mevcut işinizi bırakıp, YKB ile görüşüyor olmanız neticesinde YKB İnsan Kaynaklarının bu maaşı dikkate olarak size bir ücret teklif etmesi de söz konusu olabilir. Sonuç olarak maaş bilgisini buradan değil ; YKB İnsan Kaynaklarından öğreniyor olmanız daha doğru olur.

 185. Merhaba,
  Türkiye finans katılım bankasında hazine biriminin aktif-pasif yönetimi kısmında işe başlayacak birisi ne kadar maaş alır? (yeni mezunum)

  • Taş Kaya,

   Türkiye Finans Katılım Bankası aktif pasif yönetimi maaşları 1.500 TL ve ilâve yan haklar ile başlayacaksınız diye düşünüyorum. Bankaların önemli birimlerinden birisidir. Genel müdürlük çalışanı olacağınız için satış baskısından uzak bir iştir. Ancak ünvanı yüksek kişilerle yan yana çalışmanın verebileceği tedirginlik olabilir 🙂 Hayırlısı olur inşallah.

 186. merhaba garanti bankası telefon bankaclığı müşteri temsilcisi maaşı ve yükselme durumu hakkında bilgi verir misiniz? teşekkürler.

  • Abdullah Bey,

   Garanti Bankası telefon bankacılığı müşteri temsilcisi maaşları, görevleri ve kariyer basamakları ile ilgili daha önce pek çok bilgi verdik. Daha önceki yorumlara göz atmanızı önerebilirim.

   Kısaca : Kariyer tarafında sıçrama kolay değildir. Maaşları 1.500 TL civarında olup, 3 ayda bir çift maaş ve yan hakları mevcuttur.

 187. Garanti bankasi saha satis temsilciligi hakkinda ne düşünüyorsunuz ve sartlari maasi avantajlari ve 3 ayda bir cift maas hala veriliyormu bunlar hakkinda bilgi verirmisiniz 🙂

  • Ayşe Hanım,

   En son aldığımız duyumlarda Garanti Bankası Saha Satış Temsilcisi maaşları 3 ayda bir çift maaş alıyor. Sahada çalışmanın birçok zorluğu vardır. Özellikle Garanti Bankası saha çalışanının hedefleri, satış baskısı diğer bankalara nazaran biraz daha agresiftir. Bankacılığı gerçek anlamda öğreniyor olmanız işin iyi tarafı ama çabuk bunalabilirsiniz. Gerçekten satış ve pazarlamayı sevmiyorsanız bu pozisyon sizi zorlayabilir. Kariyer tarafında her saha satış elemanının istediği herhangi bir şubeye geçmektir 🙂 Geçiş yok diyemem. Ancak kolay değildir.

 188. Vakıfbank iş ilanları 2016 senesinde hangi ayda yapılıyor.ilk giriş maaşları ne kadardır? Türk dili ve edebiyatı mezunu bankada çalışabilir mi?

  • Ali Bey,

   Vakıfbank iş başvurusu, tıpkı Ziraat Bankası iş başvurusu veya Halk Bankası iş başvurusunda olduğu gibi ihtiyaç döneminde bankaların kendi web sitelerinin duyurularında sınav ile yapılmaktadır. Genel olarak Eylül ayında yaparlar ama bunun net bir tarihi yoktur. Takip etmek gerekir. Türk dili ve edebiyat mezunu da bankacı olabilir. İlk etapta sayısal, iibf öğrencileri tercih sebebidir ama ret sebebi değildir.

 189. Öncelikle merhabalar.
  FinansBank’ın Bireysel Satış Temsilciliği hakkında bilgi almak istiyorum. Maaşı ne kadardır ve tam olarak ne iş yapar, bir zorluğu var mı?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Cansu Hanım,

   Finansbank bireysel satış temsilciği maaşları başlangıç olarak 1.500 TL civarındadır. Satış ve Pazarlama tarafında kendinizi iyi hissediyorsanız kesinlikle yapmalısınız. Bordro üzerinden gelir elde eden memurlar ve özel sektör çalışanlarına ait tüm bankacılık ürünlerinin pazarlamasını yapan personeldir.

 190. merhaba tekstilbank gişe yada bilgisayar programcısı maaşları ne kadar acaba

  • Emel Hanım,

   Tekstilbank gişe maaşı veya tekstilbank bilgisayar programcısı maaşları arasında fark olur. Bilgisayar programcısı derken GM’nin hangi biriminde çalışacağınız önemli. Dolayısı ile o tarafta net bilgi vermeden bir rakam telafuz etmemiz doğru değildir. Ancak tekstilbank gişe maaşları 1.400 TL civarındadır.

 191. Merhabalar, müfettiş yardımcılarının ortalama maaşları hakkında bilgi verebilir misiniz teşekkürler.

  • İsmail Bey,

   Banka müfettiş yardımcıları maaşları bankadan bankaya fazlasıyla değişkenlik gösterir. Ancak giriş maaşları 2.000 TL civarındadır. Yan hakları normal banka çalışanlarına göre daha fazladır.

 192. bilgiler için teşekkürler bankalarda uluslararası finans uzmanlarının ücretlendirmelerini yazabilir misiniz ? not:(e-posta adresime detaylı bir çizelgeniz varsa gönderebilirseniz çok sevnirim teşekkürler)

  • Kaan Bey,

   Bununla ilgili elimizde bir çizelge yok maalesef. Ululararası finans uzmanından kastınız tam olarak nedir? Banka Genel Müdülüğü hazine çalışanı maaşları mı?

 193. Merhaba yeni mezunum Finans albaraka ve vakıf katılım bankararına Genel başvuru yapmak istiyorum ama istedgim pozisyona karar vermekte çok zorlanıyorum çünkü hiç bilgi sahibi değilim kariyer yukselisi daha avantajli ve çalışma olanaklari açısından daha uygun pozisyon hangisi olabilir hangi alani yazmaliyim tavsiyelerinize çok ihtiyacım var ayrica hic tesettürlü ozel banka calisanina rastlamadim acaba bi sıkıntısı olur mu Yardimci olursaniz cok sevinirim Teşekkür ederim

  • Merve Hanım,

   Tesettürlü olarak çalışmak istiyorsanız bu tarafta personel istihdam eden bankalar genellikle katılım bankalarıdır. Katılım Bankaları nedir, hangileridir ile ilgili yazımız sitemizde mevcuttur. Diğer bankalardan ayıran özelliklerini de yazmaya çalışmıştık bu yazımızda. Lütfen bulup, okuyun derim. Diğer taraftan içinde bulunduğumuz ekonomik durum gereği KOBİ tarafının pazarlama ayağında çalışmak sizi kariyer tarafında bir adım daha öne atar diye düşünüyorum. Bireysel bankacılık tarafı BDDK’nın getirmiş olduğu kısıtlamalarla birlikte gittikçe popülaritesi düşmektedir.

 194. finansbank sahada kredi kartı satışından şubeye geçir süresi belirli bir zaman mı bizim gösterdiğimiz performansa göre mi acaba

  • Nur Hanım,

   Finansbank direkt satış temsilcisi çalışanıyken şube kadrolarına geçiş sağlamak kolay değildir. Garanti Bankası, Akbank gibi bankalarda daha zorken Finansbank’ta daha kolaydır ancak en önemli etken satış performansınızdır.

 195. Vakıfbank başlangıç maasi 1350 tl kasa girisinizde yapilinca 200 tl kasa tazminati var toplamda 21 maas aliniyor fakat ortalaması 2000 lirayi fazla geçmiyor temettu ile gelir vergisi diliminiz genelde arttigi icin temettuden sonraki ilk maasiniz 800 tl civarinda olacaktir.

  • Vakıfbank gişe maaşları hakkından net bilgi verdiğiniz için teşekkür ederiz Anka. Özellikle vakıfbank maaşları hakkında bilgi almak isteyen tüm kullanıcılar için çok değerli.

 196. Merhaba
  Ben yapi ve kredi bankasinda engelli kadrosuyla, ofis destek yetkilisi olarak basvurdum ve buyuk olasiliklada baslayacagim insallah, ancak maas ve yan haklarini bilmiyorum, bilgilendirirseniz cok memnun olurum, Allah herkesin gonlune gore versin.

  • Alipernursel,

   Asgari ücret üzerine yan hakların sahibi olursunuz. Bu da 1.400 TL, yemek kartı, özel sigorta ve varsa satış/operasyonel prim alırsınız.

 197. Merhaba
  Kuveyttürk gişe görevlisi maaşları hakkında ve iller arası yer değiştirme konusunda bilgi verebilir misiniz?başka ilde işe başladığımız takdirde istediğimiz zaman başka ilin şubesine geçebilir miyiz?

  • Yasemin Hanım,

   Kuveyttürk gişe maaşları 1.400 TL civarındadır. İller arası şube değişimi kolay sağlanmaz. Özellikle gideceğiniz şube kadrosunun uygun olması, eğer iki farklı Bölge arasında geçiş sağlayacaksanız bu kadroların uygun olması ve en önemlisi iki şube müdürü arasında mutabık kalınıyor olması önemlidir. Bunlar maalesef sizin istediğiniz zaman içinde aniden olabilen şeyler değildir.

 198. merhabalar,
  yorumlarıda okudum aslında ama cevabı bulamadım sanırım 🙂
  garanti emeklilik birikim ve güvence uzmanı maaş aralığı nasıldır , hafta tatili, primi ,ikramiyesi zorlukları hakkında bilgi edinmek isterim.

  • Eda Hanım,

   Garanti Emeklilik birikim ve güvence uzmanı maaşları asgari maaş üzerine prim şeklinde çalışır. Aylık bir hedef alırsınız. Bu hedefin üzerinde tutturursanız maaşınız 5.000 TL civarına dahi çıkabilir. Ancak bu tip ürünler satışı kolay olmayan ürünlerdir. Yapılmayacak şeyler değil tabi ki ancak mutlaka emek, zaman ve sevgi ister. Pazarlama işi sevmeden yapılmaz.

 199. Merhabalar, verdiğiniz sabırlı ve kibar cevaplar için sizi tebrik ederim.

  Şekerbank Tarım Bankacılığı bölümünden teklif aldım. Bugün içinde şube müdürü tarafından görüşmeye davet edildim. Daha önce hiç bankacılık deneyimim olmadı. Bir bayan olarak Tarım Bankacılığının zorlukları nelerdir? Bir de çalışma koşulları ve maaşları hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür eder İyi çalışmalar dilerim.

  • Seval Hanım,

   Öncelikli olarak sürecinizin doğru ilerlediği tarafında bilgi vereyim. Şube Müdürü sizden memnun kalırsa bankanın İK tarafına sevkedecek bir de o tarafla görüşme yapacaksınız. Tarım Bankacılığı ülkenin yükselen bankacılık işkollarından birisi. Özellikle bireysel bankacılık tarafındaki pazarın BDDK tarafından daraldığı da varsayılırsa bu tarafta hizmet veren bankaların ömürlerinin daha uzun olacağı kanaatindeyiz. Şekerbank diğer özel bankalara nazaran satış baskısı üst düzeyde olmayan bir bankadır. Dolayısı ile işi öğrenebileceğiniz ve pazarda fazla yorulmayacağınız bir banka. Tarım tarafında Denizbank üretici kartına benzer niş ürünü de var. 1.500 – 1.600 TL aralığında bir maaş başlangıcı olacaktır. İlave yan hakları da teklif edilir.

   Hakkınızda hayırlısı olsun. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

 200. Merhaba
  Ziraat katilim bankasi servis gorevlisine yeni baslayan kisinin aylik net maasi ne kadar?

  • Tolga Bey,

   Ziraat katılım bankası servis görevlisi maaşı 1.500 TL civarındadır. Ancak 3 ayda bir maaş, yemek kartı, primler gibi yan hakları da vardır.

 201. Merhaba Denizbank telefonda satış temsilciliği maaşları ne kadardır. Yükselme imkanları varmıdır..

  • Merhaba,

   Telefonda satış temsilcisi maaşları genel olarak 1.400 TL civarındadır. Sadece Denizbank özelinde değil; hemen hemen tüm bankalarda bu pozisyondan yükselmek kolay değildir. Denizbank yaşı daha genç bir banka olması ve pazarlama kadrolarında daha çok norma ihtiyaç duyması vesilesi ile diğerlerinden daha kolay bir kariyer haritasına sahip olsa da pazarlamadaki ve insan ilişkilerindeki başarınıza paralel olarak yükselmeniz gerçekleşecektir.

 202. Merhaba garanti bankası pazarlama satış videolu mulakatı geçtim şimdi Sivasa mülakata çağırıyolar bu bölüm sadece kredi kartı satış mı kotalı mı yoksa kredi kartı değilde maaş firmalarına satış kredi vermek gibi bişiymi şubeye gittim kocaelinde bilgimiz yok dediler maaş durumları nasıldır 04.08.2016 mülakat var bu bölüm bu saydık la rımdan mı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  • Oktay Bey,

   Açıkçası Garanti Bankası portföy yöneticisi için mi Garanti Bankası direkt satış temsilciliği için mi mülakat geçiriyorsunuz durumunu (yazdıklarınızdan) anlayamadım. Çünkü iki pozisyon arasında ciddi anlamda iş tanımı farkı var. Şubeler bu durumu bilmeyebilir. Çünkü insan kaynakları norm ihtiyaçlarını belirler ve hazırda tutabilmek için bünyelerinde bu çalışmayı yürütebilirler. Pozisyonunuzu tam öğrenmeden maaşları hakkında bilgi vermemiz yanlış olabilir. Sizler mülakat sonrası bilgi verirseniz, yardımcı olmaya çalışırım.

 203. Merhaba acikogretim isletme mezunuyum.orgun veya acikogretim okumus olmak arasinda bankacilik alaninda bir fark varmidir.hangi bankaya ne sekilde veya hangi pozisyon icin basvurmami onerirsiniz.nasil bir yol izlemem gerekir.
  Tesekkurler

  • Burak Bey,

   İşin pratiğinde bankacılık okulu okumak veya açıköğretimin ilgili bölümlerinden mezun olmak arasında bankacılık deneyimi açısından hiçbir farkı yok. Eskiden anadolu öğretmenlikten mezun olarak arkadaşların öğretmenlik bölümünü seçtiği zaman alacağı ilave puan gibi bir şey bankacılıkta söz konusu değil. Yazımızda da belirttiğimiz gibi bizler pazarlama kadrolarını öneriyoruz ancak satış herkesin doğasında yok. Eğer pazarlama sizin işiniz değilse her sabah ayaklarınız geri gider. Bu da bankacılık hayatınızın başlamadan bitmesi demektir.

   Dolayısı ile yeteneklerinizi ve neler istediğinizi bilerek bankada ilgili pozisyonların başvurularını yapabilirsiniz. Pazarlamadan uzak operasyon kadroları ve/veya genel müdürlükte birçok değişik pozisyonlar mevcuttur. Değerlendirebilirsiniz.

 204. Merhaba ben Finansbank bireysel satış temsilciliği için mülakata çağırıldım. Finans Bankta Bireysel Satış temsilcisi nail çalışır ,Bu işin maaşı ne kadardır, Bu bankada yükselme şansım ne kadar ? Bu konularda bilgi alabilir miyim sizden. Teşekkürler

  • Rabia Hanım,

   Bazı bankalar bu uygulamaya geçti. Şubeye bağlı olmaksızın Bölge veya Genel Müdürlüğe bağlı olarak şubedeki bireysel portföy yöneticisinin yetkileri neyse elinize verdikleri bir tablet ve/veya taşınabilir bilgisayarla bunu yapabiliyor ve sahada pazarlama yapmanız isteniyor. 1.400 TL civarında maaşınız ve ilave yan haklarınız olur. Bu pozisyonlar direkt satış temsilciği gibi düşünülmemeli. Şubelerde bir açık oluştuğu zaman değerlendirilen ilk pozisyonlardan birisidir. Dolayısı ile kariyer yolu birçok pozisyona göre daha açıktır. Ancak satış ve insan ilişkileri performansınız en önemli faktörlerdir.

   • Zaman ayırıp cvp verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Bir de Garanti Bankası merkezi satış temsilcisi hakkında bilgi alabilir miyim ?

   • Benimde bi sorum olacak bu konuyla ilgili.finansbank bireysel satis temsilciligi ve garanti bankasi merkezi satis temsilciligi arasindaki fark ne iki bankadanda mulakatim var.arasindaki farki merak ediyorum calisma sartlari ucret vs.simdiden tesekkurler

 205. Merhaba kolay gelsin albaraka türk gişe görevlisi maaşları ne kadar acaba yeni başlıyanlat için.

 206. Merhabalar.. Ben turizm işletme öğrencisiyim ve seneye mezun oluyorum. Stajımı 5 yıldızlı otelde ve satış departmanında yaptım. Acaba bankacılık sektöründe çalışma imkanım olur mu yine satış departmanında vs. yoksa illa ki bankacılıkla alakalı bir bölüm mü okumalıydım? Şimdiden teşekkürler.

  • Cihat Bey,

   Bu soruya aslında daha önce bi’kaç defa yanıt vermeye çalıştım. İşin pratiğinde bankacılık okulu okumak veya açıköğretimin ilgili bölümlerinden mezun olmak arasında bankacılık deneyimi açısından hiçbir farkı yok. Eskiden anadolu öğretmenlikten mezun olarak arkadaşların öğretmenlik bölümünü seçtiği zaman alacağı ilave puan gibi bir şey bankacılıkta söz konusu değil.

   Başka bir sektörde, satış kadrosunda çalışmış olmanız size değer katacak, cv’nizi güçlendirecektir. Tabi ki yapabilirsiniz. Deneyimlerinizden faydalanmak isteyen birçok bankacı veya müşteri olacaktır.

 207. Merhaba. Boyle bir calisma yaptiginiz ve tum sorulari sabirla yanitladiginiz icin herkesin adina size cok tesekkur ediyorum. 2015 lisans isletme mezunuyum, askerligimi yeni tamamladim ve profesyonel is tecrubem yok. Size 2 sorum olacak. 1.si Denizbank bireysel direkt satis temsilciligiyle alakali. Calisanlarin sikayetleri “bu devirde kimse kredi karti almiyor, kimse bankacilara guvenmiyor, hafta sonu ve bayramlardada calisiyoruz, gece gec saatlere kadar isimiz uzuyor, maasimiz azaliyor, yagmurda karda olmucak insanlarla ugrasiyoruz, baska pozisyona gecmek imkansiz” vs. seklinde bircok olumsuz yorum aldim, kimse tavsiye etmiyor, sizin bakis aciniz ve yorumlariniz benim icin cok degerli, ve aldiklari ucret, sosyal imkanlari nedir? 2.si ise Kuveytturk Kobi bankaciligi satis icin sube muduru ile gorustum, gorusmenin olumlu oldugunu soyledi ancak 1 aydir bekliyorum. Sorum ise bu beklemeler normalmi ve Kobi bankaciligi satis pozisyonu ne is yapar, maasi ve sosyal olanaklari nedir? Sabriniz ve bilgi aktariminiz icin size minnettarim. Tesekkurler…

  • Mustafa Bey,

   Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Böyle geribildirim almak beni de motive ediyor ve zamanım elverdiğince sizlere yanıt vermeye çalışıyorum.

   1- Kredi kartı satışı hiçbir bankada kolay değil. Çünkü BDDK’nin getirmiş olduğu yeni kriterler, insanlarımızın cebinde kredi kartından bol başka bi’şeyin kalmaması gibi etkenler var. Gerçekten direkt satıştaki arkadaşların çalışma saatlerinin dışına çıktığı doğru. Ancak bu sadece direkt satış için geçerli değil. Bankalarda birçok personelin dert yandığı konulardan birisi bu. Ancak özellikle Denizbank’ın yaşının genç bir banka olması ve direkt satıştaki personellerin başarılı olanlarını (satış ve insan ilişkileri performansı) şube kadrolarına aldıklarını çok iyi biliyorum. İmkanınız varsa şube kadrolarında başlamanızı öneririm. Ancak yok ve tek seçeneğiniz buysa değerlendirilebilir bir banka ve pozisyon.

   2- Öncelikle şube müdürü deneyiminizden sonra işinizin hemen olmaması çok normal. İlgili şubede kadro olmayabilir. Çıkacak arkadaşın çıkma işlemleri uzamış olabilir. İlave kadro açılacaksa insan kaynakları onayı gelmemiş olabilir. Birçok nedenden uzuyor olabilir ama bu süreç üç aşağı beş yukarı normaldir. Kobi bankacılığı portföy yöneticileri vergi levhası altında faaliyet gösteren ve ciroları çok büyük rakama ulaşmamış firmaların her türlü bankacılık işlemini yaptığın pozisyondur. Maaşları başlangıçta 1.500 – 1.700 TL aralığındadır ama önü birçok segmente göre daha açıktır.

 208. İş bankası ve diğer bankaların uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcılığı ne maaşları ne kadardır? Bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

  • Mert Bey,

   İş bankası müfettiş yardımcılığı maaşları ile banka müfettiş yardımcılığı maaşları arasında uçurum farklar yok. Ancak İş Bankası’nın aldığımız duyumlar ve yapılan yorumlar neticesinde ortalamanın biraz daha altında maaş verdiğini okuyoruz. Ortalama 2.000 TL civarına bir maaş ile başlangıç yaparlar.

 209. Merhaba,
  Garanti başkası Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcileri adayı olarak bir sınav daveti aldım. Gideceğim ama ne tür bir sınamaya tabi olacağım merak içindeyim.yardımcı olursanız sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

  • Fatih Bey,

   Garanti Bankası çağrı merkezi müşteri temsilcisi sınavları genelde basit genel kültür ve genel yetenek sorularından oluşur. Telaş içinde olmayın. Pratik zekanızı ölçümleyen sorular sorulur.

 210. Merhaba kolay gelsin.
  Özellikle iş bankasında olmak üzere yeni başlayan uzman yardımcıları ve müfettiş yardımcıları ne kadar net ücret alır ? Dil tazminatları ne kadardır ?
  Bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

  • Mert Bey,

   Banka dil tazminatları bankadan bankaya farklılık gösterebildiği gibi tazminatın derecesine göre de farklılık gösterir. Örneğin Garanti Bankası’nda 3 ayrı dereceden dil tazminatı ödenir. Halk Bankası’nda bu durum farklıdır. Denizbank’ta dil tazminatı denilen bir ödenek yoktur. 400 TL – 1.300 TL aralığında dil tazminatı alınmaktadır.

   • Garanti Bankası geçerli diller; İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca (fransızca muallak olabilir) diğerleri sınavdan yeterli puan almak koşuluyla karşılanıyor. En iyi dil tazminatı ödeyen bankadır.

 211. Yapıcı yorumlarınız içim teşekkürler
  Ben yarın şekerbank bireysel bankacılık için görüşmeye çağrıldım maaş ve sosyal hakları hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  • Gül Hanım,

   şekerbank bireysel bankacılık maaşları yeni başlayanlar için 1.500 TL civarında olduğu bilinmektedir. Primleri, özel sağlık sigortası ve yemek kartı gibi yan hakları da mevcuttur. İyi bir görüşme geçirmenizi dilerim.

 212. Merhaba. Öncelikle bu kadar sabır gösterip her soruyu tek tek cevapladığınız için teşekkür ederim. Ben Marmara Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunuyum. İngilizce, İspanyolca ve biraz Çince biliyorum. Bankacılık aslında aklımda yoktu fakat bugün Industrial And Commercial Bank of China’dan MT pozisyonu için arandım. 3 gün sonrası için genel merkezde yapılacak sınava davet ettiler. Sınav bildiğim kadarıyla genel kültür, genel yetenek ve İngilizce olacak. Sınav kısmını sorun etmiyorum. Ama bankacılık konusunda herhangi bir alt yapım olmadığı için sonraki aşamalarda benden istedikleri nitelikler ne olacak ve neye göre alım yapacaklar bilmiyorum. Bunun dışında bu bankayı ve bu pozisyonu maaş, yan ve özlük haklar,işe alım süreci ve kariyer olanakları açısından drica etsem değerlendirebilir misiniz? Tecrübeli bir bakış açısına ihtiyacım var. Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Melike Hanım,

   Bu denli dil biliyor olmanız çalıştığınız kurum tarafında mutlaka önemli olacaktır. Özellikle teklif aldığınız banka dünyanın en büyük ilk 10 bankasından birisi. Her ne kadar Türkiye’deki şube ağı yaygın olmasa da sermaye ve aktif büyüklüklerine bakıldığında dünyada sözü geçen bankalardan birisi. Açıkçası bu bankanın maaşları hakkında bilgim yok. Size bu konuda bilgi verip yanlış yönlendirmek de istemem. Çünkü durumunuz gerçekten çok özel. Dil tazminatı alır mısınız? Hepsinden mi alırsınız? Alırsanız ilâve ücret olarak ne kadar alırsınız? gibi birçok soru geliyor aklıma.

   Diğer taraftan MT pozisyonu hakkında kısaca bilgi vereyim. Bu pozisyonların banka kariyer tarafı oldukça açıktır. Ücret tarafında da bankanın diğer pozisyonları ile kıyaslandığında daha ücret alırlar. Bankacılık tarafında tecrübesizliğinizi lütfen dert edinmeyin. Çünkü Türkiye’deki hemen hemen tüm bankalar bunun için özellikle eğitim verirler ve sizi mesleğiniz adına bir süzgeçten geçirirler.

   Sizler görüşmenizden sonra bizlere bilgi verirseniz, sizin gibi bu konuda kariyer hedefleyen diğer arkadaşlara farkındalık yaratırsınız.

   Saygı ve Sevgiler.

   • Tekrar merhaba,
    Bilgilendirdiğiniz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Daha sonra benzeri pozisyonlarda ilerlemek isteyen arkadaşlar için yazmak istiyorum.
    Management Trainee pozisyonu için sınava girdim. Sınav Maslak’taki genel merkezde konferans salonunda oldu. Katılım oldukça yüksekti. Sınav üç aşamadan oluştu:
    Genel Yetenek(60 Soru-20 Dakika)
    İngilizce(60 Soru-45 Dakika)
    Kişilik Envanteri(185 Soru- Zaman kısıtlaması yok, ama bunu da hızlı bitirmeniz isteniyor.)
    Sınav genel anlamda zordu.Zaman da kısıtlı olduğu için gözlemlediğim kadarıyla sınavı bitirebilen pek olmadı. 1 hafta içerisinde olumlu ya da olumsuz dönüş yapacaklarını söylediler, hakikaten de öyle oldu. İnsan kaynaklarından arayıp mülakat için davet ettiler.
    Devam ettiğim sürece mülakat detaylarını ve diğer aşamaları da yazacağım.
    Sevgiler.

 213. Merhaba,

  Garanti Bankası Çağrı Merkezi ve PERAKENDE KREDİLER MERKEZİ İZLEME GÖREVLİSİ mülakatlarını geçtim görüşmeye çağrıldım.Her iki bölüm içinde şehir değiştirmek zorundayım.Maaşları ne durumdadır hangisinin şartları daha iyi şehir değiştirdiğimde hangisinin şartaları olumlu olur sizce şimdiden teşekkür ederim..

  • PERAKENDE KREDİLER MERKEZİ İZLEME GÖREVLİSİ FİNANSBANK onuda belirteyim.

   • Cem Bey,

    İki pozisyonda birbirinin benzeri olmayan, farklı yapılar açıkçası. Ben çağrı merkezinden daha çok izleme görevlisi olarak çalışmayı tercih ederdim ama bu sizin için fark edebilir. Birisinde satış yapmaya çalışıp, müşterilerinizin taleplerini telefon aracılığı ile yapmaya çalışırken (çağrı merkezi) diğerinde ödeme düzensizliği olan veya ödeme düzensizliğine girecek olan banka müşterileri hakkında işlem yapıyorsunuz.

    Garanti Bankası, Finansbank’a göre daha kurumsal, daha büyük ve bankacılık adına daha çok şeyi öğrenebileceğiniz bir kurum. Tabi ki iki kurum birbirinden değerlidir ancak markalaşma adına Garanti Bankasının kartviziti Finansbank’a göre ağır basmaktadır. Bu bankada edineceğiniz tecrübe hayatınızın geri kalanına cv’nizi pazarlarken size kolaylık sağlayabilir. Bunu da göz ardına atmamak gerekir.

    İki pozisyon için de maaşlar birbirine yakındır. Garanti Bankası çağrı merkezi maaşları ve finansbank perakende krediler merkezi izleme görevlisi maaşları 1.600 TL civarındadır.

 214. Merhaba,
  2015 yılı mezunuyum gecen yıl Garantı Bankasında ucretlı staj yaptım. ING Banktan sınav daveti aldım.Ing Bank Gişe Yetkili Yardımcısı maaşı ve sosyal hakları nasıl ? Prim ve diğer bankalara göre satış baskısı hakkında bilgi verebilir misiniz.Başlangıç için Ing’yi önerir misiniz?
  İlginiz için teşekkur ederim

  • ING Bankası gişe yetkili yardımcısı maaşları 1.400 TL civarındadır. İlave kasa tazminatı, yemek kartı, satış primi ve özel sağlık sigortası gibi yan hakları mevcuttur. Satış baskısı her bankada olduğu gibi burada da vardır. Ancak bir Garanti Bankası veya YKB değildir.

   Başlangıç için kötü bir yer denmez ING için.

 215. Merhaba . Ben bu sene 4 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık kazandım . Okulu bitirdiğim de ilk olarak nereden baslayacağım ise ve maasım ne kadar olacak sizce ? Birkaç kisi gise görevlisi olarak baslarsın dedi ama onları 2 senelik okuyanlar yapmıyor mu ?

  • İris,

   Maalesef okulu bitince herhangi bir bankanın, herhangi bir pozisyonu sana garanti edilmez. Bunun için ayrıca sınavlar var. Bu sınavlar veya özel banka görüşmelerin sonucunda çalışabileceğin yeri sen seçeceksin. Karşı taraf değerlendirecek.

 216. İyi günler bankacılık ve finans okuyorum iş garantisi olarak kpss garantisi varmıdır iyi puanla devlet bankalarında çalışa bilir miyim cevaplarsanız memnun olurum

  • Furkan Bey,

   Sadece Ziraat Bankası alımlarını bu şekilde yapıyordu. Ancak günümüzde Halk Bankası, Vakıfbank gibi devlet bankaları kendi iç sınavlarını açmakta ve bu sınavlardan sonra personel alımlarını gerçekleştirmektedir. Bu sınavları başarıyla geçtikten sonra tabi ki devlet bankasında çalışabilirsiniz.

 217. Finansbank Erzurum Tel. Bankaciligi Musteri Danismani pozisyonu icin yapilacak mulakata çağırıldım.fakat mülakat Nasıl olur neler sorulur bunlarla ilgili hiç bir Bilgim yok iş Nasıl zor mu ilerleme olasılığım nedir ? Maaş olarak başlangıç ne olur ? Bilgi verirseniz yardımcı olursanız çok sevinirim 2 gün sonra mülakatım var lütfen yardımcı olun..!! ACİL ??

  • Sibel Hanım,

   Finansbank Telefon Bankacılığı Müşteri Danışmanı sınav soruları genel olarak genel kültür, genel yetenek sorularıdır. Pratik zekanızı ölçümlemeye çalışan sorular sorulur. Telaş yapmazsanız yapabileceğinizi düşünüyorum. Diğer taraftan başlangıç maaşları 1.400 TL civarında olup, ilâve yan ücret ve hakları mevcuttur.

   Sınavınızda başarılar dileriz.

   • Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum online olarak genel yetenek ve genel kültür sınavları yapıldı ondan sonra mülakat daveti ve Talent Q Kişilik Envanteri testini doldurmam istendi Çarşamba günü mülakat ve pazartesiye kadar testi doldurmam lazımmış fakat mealime Talent Q Kişilik Envanter testi gelmemiş neden acaba bilginiz var mı? Birde mülakatta yazılı mı yapılır sözlü olarak mı olur yardımcı olursanız çok sevinirim ??

    • Bir de Finans Bank. adına bankacılıkla ilgili düşüncenizi alabilir miyim sizce Nasıl bir banka gelişim adına bir katkı sağlar mı ben maliye bölümü lisans mezunuyum yeni mezun olduğum için iş tecrübem yok bu doğru bir adım olur mu sizce ?

     • Sibel Hanım,

      Ben de Maliye mezunuyum 🙂 10 yıldır bankacılık yapıyorum. Ve “iyi ki” yapıyorum diyorum. Bu mesleği severek yaparsanız ileride ciddi paralar kazanabilir ve sosyal statü olarak da tatmin olabilirsiniz. Aksi halde her meslek gibi yapılacak bir tarafı yok.

      Finansbank Türkiye’nin önemli markalarından birisi. Tavsiyem başlanabiliyorsa şubelerin pazarlama kadrolarından (özellikle kobi veya ticari) başlayabilmeniz. Bu sizi kariyer tarafında daha hızlı taşıyabilir.

   • Aynı bölümden ilerlemiş birini duymak çok sevindirdi beni inşallah bende sizin gibi yüksele bilirim.cevaplarınız için çok çok teşekkür ediyorum.Son bir şey sorucam beni telefon bankacılığı müşteri danışmanı olarak çağırdılar sizin dediğiniz gibi pazarlama kadrolarına buradan geçip yükselebilir miyim ? Ne yapmam gerekir tecrübeli biri olarak yol gösterirseniz eğer çok Mutlu olurum.(tabi öncelikle yarın ki mülakatı geçmem gerekiyor yoksa hepsi lafta kalıcak.??) şimdiden yardımlarınız için çok saolun benimde hedefim ileride iyi bir bankacı olmak kariyer için ilerlemek normal bir meslek olsun diye değil inşallah güzel bir adım olur.??

   • Garanti bankasi telefon Bankacılığı musteri temsilcisi ne iş yapar maaşı ne kadar primlerle ne kadar olur aylık nasıl mülakat

    • Garanti Bankası Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi;
     -3 ayda bir çift maaş yok.
     -Öğrenciler mezunlardan 150/200 tl daha fazla maaş alıyor. (Sebebini halen anlamış değilim)
     -2017 itibari ile 1450 Net
     -Eureko Sigortadan kapsamlı özel sağlık, ferdi kaza, hayat sigortası, kurum katkılı BES, yemekhane(sardunya catering) , 09:00-18:00 / 18:00-02:00 iki vardiya (akşam-sabah) Sivas ve Güneşli lokasyonu, prim (satıştan bonus puan) yılda iki defa EVA vardı ama artık onu asgari limite düşürdüler. Agresif satış hedefleri, en az iki yıl aynı pozisyonda çalışma şartı ki ben daha iki yıldan önce başka birime geçmiş tek insan evladına denk gelmedim.

 218. Akbank çağrı merkezinde çalışan personelin maaşı ne kadardır ve çift maaş uygulaması var mıdır?

  • Kadir Bey,

   Akbank çağrı merkezi maaşları 1.400 TL civarındadır. Çift maaş uygulaması yoktur. Ancak farklı prim modellemeleri mevcuttur.

 219. Merhaba.Akdeniz Bölgesi Denizbank Tarım bankacılığına girişim yapıldığı takdirde kaç sene sonra bölge değişikliği isteyebiliyorum (Akdeniz bölgesinden Çukurova Bölgesine geçiş gibi)Bankaların kriterleri nedir bu durumlar için? Teşekkür ederim.

  • Gkcn,

   Böyle bir zaman sınırlaması yok. Bölgeler arası geçişlerde birçok kriterin bir araya gelmesi lazım. Bu geçiş 1 ay sonra da yapılabilir 10 yıl sonra da. Özellikle Tarım Bölge Satış Müdürlerinin karşılıklı mutabakatı ve her iki Bölgenin de norm kadrolarının müsait olması durumu yeterli olacaktır.

 220. İyi günler benim maaş konusunda sorum olacaktı.Bu ilave eyan ücretler neye göre belirlneniyor.Yani belli bir çalisma tecrübesi olarak mi bu ilave ücret yeni başlayan arkadaşlar için en fazla ne kadar çikabilir.Sabrıniz ve cevabiniz için teşekkürler

  • Furkan Bey,

   Aynı şubede, aynı işi yapan, aynı kadrodaki iki personelin maaşları birbirinin aynısı olmayabilir. Özellikle özel bankalarda bunu daha çok görürsünüz. Biri daha eski bankacı olabilir. Başka bir bankadan transfer olarak gelmiş olabilir. Yan ücret dediğimiz şeyleri (dil tazminatı, lisans tazminatı vb) alıyor olabilir. Yeni başlayan arkadaşların 2.000 tl – 2.500 tl gibi ücretlerle başlayabildiğini görüyoruz. Bu sizin ve kurumunuzun bu tip yan ödeneklere ne kadar ilâve ücret verdiği ile ilişkilidir.

 221. İyi günler bankacılığa yeni başlayanlar için en iyi banka hangisidir bu bankacılık sınavlarından başarıyla geçen arkadaşlar sınavdan sonra mı çalışacağı pozisyon adına görüşmeler oluyor bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca ingilizce önemlimidir hazırlık okuyup okumayacağım konusunda kararsızım.TEŞEKKÜRLER

  • Gamze Hanım,

   En iyi banka orasıdır, şurasıdır gibi bi’şey söylemek yanlış olur. Bu “bankacılıkta iyi şey nedir?” sorusunun yanıtı aramakla başlar. Çünkü bazıları için “rahat olmak” iyiyken, bazıları için “iyi ücret almak” iyi olabilir. Bazısı için “strese gelememek” iyiyken, bazısı için “sosyal olmak” olabilir. Dolayısı ile sorunuza maalesef net bir cevap veremeyeceğim.

   Bankacılık sınavlarından sonra pozisyonlar için grup ve birebir mülakatlar yapabiliyor bankalar. Hangi pozisyon için görüşme yapıldığı bazı bankalarda sınavdan önce açıklandığı gibi bazı banka sınavlarında bu görüşmelerden sonra size uygun olabilecek pozisyonun bilgisini verebiliyorlar.

   Yabancı dil tabi ki önemli. Ama işin olmazsa olmaz tarafı değil. Bazı bankalar yabancı dil tazminatı adı altında ilâve ödenek de verebiliyorlar.

 222. İyi günler.Ben Ing bank gişe yetkili yardımcılığına başvurdum ve olumlu dönüş yapildi.Acaba ücret ne olur ona göre degerlendirmeyi düşünüyorum.Olursa Izmir e yerleşmem gerek çünkü. Eklentilerle aylik nekadar gelir oluyor bilgi verirseniz cok sevinirim.simdiden teşekkürler

  • Gözde Hanım,

   İlâve ödeneklerle birlikte 1.500 – 1.600 TL civarında bir ücret teklifi alacaksınız diye tahmin ediyorum. Ancak insan kaynakları teklifini mutlaka dinleyin. Duruma göre değişkenlik gösterebilir.

  • Gözde hanım, ne zaman başvuru yapmıştınız? Bende başvuru yapmıştım da

 223. merhaba, garanti bankası bireysel ürünler risk izleme asistanı maaşı ve üç ayda bir çift maaş var mı?

  • Merve Hanım,

   Garanti Bankası bireysel ürünler risk izleme asistanı maaşı 1.500 TL civarındadır. 3 ayda bir çift maaş ödemesi Garanti Bankası uygulamalarında mevcuttur.

 224. Merhabalar,
  Finansbank Perakende Krediler Merkezi İzleme Görevlisi pozisyonu için mükakat daveti aldım. Pozisyon, yükselme olanakları, sosyal hakları ve maaş hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,

   bende aynı pozisyon için mülakata çağrıldım mülakat bitti dönüş olmadı daha size dönüş yaptılar mı ?

  • Damla Hanım,

   Finansbank Parakende Krediler Merkezi izleme görevlisi maaşı 1.600 TL civarıdadır. Pozisyon tam olarak bireysel nitelikli kredilerin ödeme düzeni ve/veya düzensizliği üzerinedir. İlâve olarak alınan performans primi, yemek kartı ve özel sigorta gibi yan hakları mevcuttur. Şube tarafına geçmek zor gibidir ancak GM içinde benzer bölümlere geçilebilir.

 225. Merhaba,

  SPL ileri düzey belgesinin MT pozisyonu açısından herhangi bir artısı (maaş yada işe alınma gibi) oluyor mu?

  • Uğur Bey,

   Bazı bankalar için SPL belgesi çok önemlidir. Bu belgelere ilâve ücret ödemektedir. Bazı bankalar bunu şube kısmı için yapmaktadır. Ancak birçok bankada da bu sertifakaya ilâve olarak hiçbir şey ödemediğini biliyoruz. Özellikle SPK’nın yapısının gittikçe değişmesi ve bu anlamda bankalara yeni yasal düzenlemeler getirmesi nedeniyle SPL lisansı oldukça önem arz etmeye başladı. İleride daha da önemli hale gelecek. Dolayısı ile özellikle yatırım merkezi ayaklarında bankacılık için spl lisansı oldukça önemli hale gelecek ve iş kapısı açacaktır.

 226. Merhaba ben döndü, FİNANS KATILIM BANKASI gişede çalışan için maaş ve hakları nelerdir? Ayrıca başka bir kuruma geçmek istediğimiz zaman herhangi bir sorun teşkil ediyor mu nasıl bir yol izleniyor.. Teşekkürler

  • Döndü Hanım,

   Örneğin katılım bankasından normal bankaya geçmek o kadar kolay olmuyor. Çünkü katılım bankacılığındaki ürün yelpazesi ile normal bankaların ürün yelpazesi birbiriyle örtüşmüyor. Hatta kullanılan dil de örtüşmediği için genel itibariyle normal bankalar katılım bankalarından personel alırken pek istekli olmuyorlar. Etrafımızda mutlaka örnekleri vardır ama genelleme yapıldığında kolay değildir diyebiliriz.

   Finans katılım bankası gişe maaşları 1.400 TL – 1.500 TL civarındadır.

 227. Merhaba Vakıfbank müdür masallarıyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim .Şube sınıflarına göre maaşlarda fark ortalama ne kadardır.Teşekkürler

  • Aydan Hanım,

   Vakıfbank’ta bu uygulama olduğu gibi genel itibariyle birçok devlet bankasında da bu mevcuttur. Şubenin aktif büyüklüğü, kârlılığına göre bir notu (rating) vardır. Bu nota göre şube müdürlerinin maaşları ve/veya aldıkları primler değişkenlik gösterir. 7.000 TL şube müdürü maaşı olabildiği gibi 12.000 TL de şube müdürü maaşı olduğu bilinmektedir.

 228. TEB UYUM YÖNETİCİSİNİN MAAŞI VE OLANAKLARI NELERDİR, TEB DE ÇİFT MAAŞ UYGULAMASI VAR MIDIR

  • TEB uyum yöneticisi maaşı 1.700 TL civarına gelmektedir Caner Bey.

   • Teşekkür ederim, olanakları hakkında da bilgi verirseniz sevinirim, çift maaş uygulaması, sağlık sigortası ve yükselme olanakları nelerdir

    • Yardımcı olabilecek TEB çalışanı var mı acaba, uyum yöneteciliğiyle ilgili, nasıl bir pozisyon,çift maaş uygulaması, sağlık sigortası ve yükselme olanakları nelerdir

 229. Her bankada 3 ayda 1 çift maaş uygulaması var mı acaba ??

  • Emre Bey,

   Her bankada 3 ayda bir çift maaş uygulaması yoktur. Örneğin Garanti’de vardır ancak Denizbank’ta yoktur gibi. Bu bankaların kendi insan kaynakları ücretlendirme politikasına göre değişkenlik göstermektedir.

 230. Merhabalar Gerçekten sabırla Bütün soruları cevapladığınız için teşekkür ederiz. Ben sizden Garanti bankası merkezi satış temsilcisi pozisyonu hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıl çalışır, maaşı ne kadardır, yükselme şansı ne kadardır ? Şimdiden tekrar teşekkürler. Kolaylıklar dilerim

  • Rabia Hanım,

   Hemen hemen tüm bankalarda bu pozisyon mevcut olup genel olarak merkeze bağlı şekilde (bazen direkt bölge müdürlüklerine, bazen genel müdürlük içindeki ilgili birimlere) satış yapan personeldir. Segmantasyona göre ayrılırlar. Örneğin bireysel satış temsilcisi, kobi satış temsilcisi gibi. Aralarındaki en önemli fark ürün yelpazesidir. Örneğin birisi vergi levhası olan müşterilere giderken, diğerleri ücretli çalışan müşterilere satış yapmaktadırlar. Asgari maaş ile başlarlar. Ancak ilâve olarak satılan üründen prim elde ederler. İyi bir satışçının maaşı 3.000 TL civarına gelebildiği gibi 1.350 TL alarak ayı bitiren personel de mevcuttur. Garanti Bankası’nda işe başlamak ve burada işi öğreniyor olmak gerçekten güzeldir. Tam bir okuldur diyebiliriz. Yükselmek satış ve ast/üst ilişkilerinizdeki performansa paralel olarak gerçekleşir veya gerçekleşmez.

   • Merhaba öncelikle sabırla bizleri bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim ben garanti bankasi merkezi satis temsilcisinin şubede mi yoksa sahada mi çalıştığını merak ediyorum

 231. Merhaba,

  Ben 1986 doğumluyum,işletme mezunuyum.daha öncesinde özel şirketlerde çalistim.Bankacilik sektörüne giriş yapmak istiyorum ancak bankaların yaş sınırına takıldıgım icin başvuru yapamiyorum.

  1986 ve sonrasini alan özel bankalar varmidir, devlet bankaları sınav yapmiyor yapsada çok zor uzun sürec istiyor.

  • Songül Hanım,

   Bankadan bankaya değişen yaş sınırı mevcuttur. Bunu burada genelleyerek size bir bilgi verirsem yanlış bilgi vermiş oluruz. En iyi öğrenebileceğiniz yer kariyer siteleridir. Genel olarak fikir verir size. secretcv.com, kariyer.net ve yenibiris.com sayfalarında ilgili bankaların genel ilanlarına göz atmanızı önerebilirim.

 232. Merhaba iyi calismalar. Denizli ilinde ikamet etmekteyim. İki bankayla gorusmelerimi basariyla tamamladim. 2sindende olunlu yanit aldim, ancak hangisi sececegim konusunda cok kararsiz kaldim. Fikirleriniz benim icin etki noktasinda onemli olacaktir. Denizbank-bireysel direkt satis temsilciligi.
  Finansbank-bireysel direkt satis temsilciligi.
  İkiside ayni pozisyon, sizce hangisini tercih etmeliyim, neden? Tesekkur ederim calismalariniz ve degerli yorumlariniz icin.

  • Mustafa Bey,

   İkisi de birbirine yakın banka gibi görünse de Denizbank daha tercih edilebilir bir bankadır. Bu yılın kârlarına, aktif büyüklüklerine bakıldığında Türkiye’nin en büyük 5. özel bankasıdır. Yaşının çok genç olmasına rağmen giderek artan şube sayısı, özellikle direkt satış tarafında başarılı personellere sağladıkları kariyer imkanı, şubeye geçiş olanakları Finansbank’a nazaran daha öndedir. Tabi ki ilinize özel durumu da değerlendirin derim. Etrafınıza sorun. Finansbank mı tercih ediliyor? Denizbank mı? Çünkü bu süreçte marka o ildeki marka bilinirliliği de işinizi kolaylaştıracaktır.

 233. Merhabalar ben garanti bankası gişe sınavını kazandım ancak mülakat aşamasını gecemedim bunun üzerine bana operasyon merkezinde operasyon asistanı olarak çalışmak istermisin diye sordular ve ben kabul ettim tekrar mülakata cagiracaklarini söylediler ama aradan 2 hafta geçti hala haber yok sizce bu kadar uzinsirmesi normalmi bir de operasyon asistanları ne kadar maaş alır genel merkezde olunca da 3 ayda bir çift maaş alırlar mı bunları soracaktim. Bir de sizce genel mudurlukte mi yoksa şubede kariyer mi daha avantajlıdır ? Cevaplarsaniz sevinirim.

  • Özlem Hanım,

   Garanti Bankası operasyon merkezi çalışanı sınav süreci, mülakat aşamasının bu zaman dilimine uzaması oldukça normal. Bazen bir ayı bulduğunu da biliyoruz. Operasyon asistanları 1.500 TL civarında aylık maaş alıyor. Ancak 3 ayda bir çift maaş alırlar. İlâve olarak performans primi vs de alacaksınız. Bu performans primi kriteri bankanın kendi insan kaynakları politikasınca belirlenir. Operasyon asistanları şubelerde de var Genel Müdürlükte de. Garanti Bankası operasyon kadrosunun çalıştığı yere Abacus (abaküs) deniyor. Tam olarak ne tarafta çalışacağınızın teklifini size Banka sunacaktır. Genel Müdürlük veya şube çalışanının kendi içinde iyi veya kötü yönleri vardır. “Şurası daha iyi” dersem yanlış bilgi verebilirim. Çünkü bu kişiye göre değişecektir.

 234. Merhabalar,
  Garanti Bankasının Merkezi Satış Temsilciliği pozisyonu hakkında bilgi almak istiyorum sizden. İs tanımı anlaşmalı maaş firmalarına ziyaret ve urun tanıtımı yapmak. İlk seneden sonra yükselme sınavlarına girilebiliyormus, bölge mudurlugune bağlı olarak çalışılacak.
  Kariyer anlamında iyi bir basamak olur mu

  • Derya Hanım,

   İş tanımından çıkarımımız diğer bankalardaki ismi “direkt satış temsilciliği” pozisyonu. Garanti Bankası bu anlamda iyi bir marka ve işi öğrenebileceğiniz iyi Bankalardan birisi. Kurum içinde her yıl yükselme sınavları olur. Burada başarılı olmanız ve yöneticiniz vereceği performans notuna göre şube, genel müdürlük veya bölge kadrolarına geçmeniz mümkündür.

 235. Öncelikle çok faydalı bir sayfa olmuş, teşekkürler. Benim sormak istediğim şey, Garanti Bankası’nın Dış Ticaret ve Kredi Asistanı pozisyonu için 1500TL civarında maaşı var diye bilgi vermişsiniz Haziran ayında. Çağrı merkezi çalışanı ile dış ticaret ve kredilere bakan kişilerin aynı maaşı alması garip değil mi? Beni geçen gün aradılar bu pozisyon için ve telefonda ücreti sorduğumda söyleme yetkim yok dediler. Maaşın 1.500TL olduğu bilginiz kesin mi? Kesin ise mülakata gitmekten vazgeçme ihtimalim çok yüksek ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Selin Hanım,

   Garanti Bankası’da 3 ayda bir çift maaş uygulaması vardır. Aslında maaş ortalamanızı aldığınızda aylık 2.100 TL + performans primi gibi bir maaşa tekabül eder. Yalnız en garanti bilgiyi tabi ki size maaş teklifini sunacak olan insan kaynakları çalışanı verecektir. Çünkü maaş bilgisi veya maaş teklifi Bankanın o yıl ayırmış olduğu bütçeye göre değişkenlik gösterebilir. Mülakata gitmenizi tavsiye ederim. En kötü ihtimal sizin için iyi bir deneyim olacaktır.

 236. Aykut Yıldırım

  Merhaba,
  Ben Garanti bankası online sınavına girdim ve başarılı oldum. Merkezi Satış Temsilciliği için gorusmeye çağrıldım ancak gorusmenin (bana gore) çok olumlu geçmesine rağmen olumsuz cevap aldım. Gelen mailde Garanti nin linki vardi farklı pozisyonlara başvurabilirsiniz diye. Peki farklı pozisyonlar için şansım devam ediyor mu yine. Bir de tekrar online sinava girmem gerekecek mi.

  • Aykut Bey,

   Sizin için iyi geçen bir banka mülakati insan kaynakları için iyi geçmemiş olabilir. Muhtemelen az sayıda alınacak olan personel için mülakatı sizden daha iyi geçmiş birisi vardır.

   Banka sınavları başarısız geçen personeller için genelde 1 yıl uygulaması olabiliyor. O yıl için herhangi bir başvurunuzu değerlendirmiyorlar ancak bir sonraki sene için yeniden değerlendirilebilir duruma alabiliyorlar.

   Yalnız bu bilgi sizin hevesinizi kırmasın lütfen. Çünkü insan kaynakları tarafında gerçekten iyi bir performans sergilemiş olabilirsiniz. Farklı bir pozisyon için belki de geçirmiş olduğunuz mülakatın sonucu yeterli gelebilir. Siz denemeye devam edin.

 237. Merhabalar; Türkiye finans katılım bankası Bs tedarik yönetimi ve bütçe yetkili yardımcısı pozisyonu ve maaşı ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

  • Özge Hanım,

   Türkiye Finans Katılım Bankası BS tedarik yönetimi ve Bütçe Yetkilisi Yardımcısı maaşları ortalamada 1.750 TL civarında bir maaş almaktadır. Bu pozisyonda iyi derecede bilgisayar kullanımı beklenir. Genelde bütçeleme tarafında size verilen işi performe etmek, ölçmek ve çıkarım sağlamak gibi işler için kullanılan personellerdir. Kariyer tarafı GM tarafında açık olabilir.

 238. Şekerbank işletme/tarım bankacılığı müşteri temsilcisi maaşları hakkında bilgi almak istiyordum… Tesekkür ederim

  • Cemal Bey,

   Şekerbank işletme bankacılığı maaşları ve Şekerbank tarım bankacılığı maaşları ortalama olarak (ilave prim, ikramiye ve yan ücretlerle) 2.000 TL’ye yakın almaktadır.

 239. Merhaba,
  Vakıf emeklilik çağrı merkezi bölümü (satış sonrası destek) ile 2. görüşmemi gerçekleştireceğim. Vakıf emeklilik ile vakıf bank hakları aynı mıdır? Ücret ne kadardır? Çift maaş uygulaması var mıdır? Çağrı merkezleri kariyer anlamında önü kapalı bir bölüm müdür?

  • Eda Hanım,

   Vakıf Emeklilik bilindiği üzere VakıfBank’ın bir iştirakidir. Dolayısı ile hakları birebir aynı değildir. Vakıf Emeklilik’te asgari ücretin üzerine performans primleri, 3 ayda bir çift maaş (ikramiye) ve özel sağlık sigortası mevcuttur. Kariyer tarafında ilerlemek kolay değildir. Özellikle Vakıfbank çalışanı arkadaşlarımızın ortak sitemi buradaki kariyer yolunun performanstan değil de ikili ilişkiler neticesinde yürüdüğüdür. Umarım bu ön yargıyı kıran bir kariyer hayatınız olur. Başarılar.

 240. Merhabalar,

  ing bank gişe yetkili yardımcısı pozisyonu için temettü ya da 16 maaş uygulaması var mı? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler,

  • Zeliha Hanım,

   Temettü uygulaması daha önceden vardı. Bankaların temettü dağıtıp dağıtmayacağı kararı, o yıl içerisinde üst yönetimin vereceği karara bağlı olarak gerçekleşir. Dolayısı ile şu an için temettü dağıtan bir banka, bir sonraki sene dağıtmayabilir. Elde ettiği kârı sermayesine ekleyebilir vs. INGBank gişe maaşları için 16 Maaş uygulaması (ikramiye) mevcuttur.

 241. Türkiye finans katılım bankasının şuanki gişe yetkilisine verdiği maaş nedir? Birde sunduğu imkanlar nedir? Yılda bir ödeme yapıyomuş herhalde

  • Rabia Hanım,

   Türkiye Finans Katılım Bankası gişe yetkilisi maaşları yan hakları, dağıtılan primlerle birlikte aylık ortalama 1.800 TL ortalamasını bulmaktadır.

 242. Merhabalar.Vakıfbank çagrı merkezi ve gişe memurlugu maaşları hakkında bilgi verebilirmisiniz ? Sunduğu ek imkanlarda var mı ?

  • Gökhan Bey,

   Vakıfbank çağrı merkezi maaşları ve Vakıfbank gişe memurluğu maaşları tarafında sitemizde çok detaylı yorumlar mevcut. Çalışan arkadaşlar çok samimi duygularla yazmışlar. Lütfen CTRL + F tuşuna basıp “vakıfbank” kelimesini arayın. Daha doğru sonuçlara ulaşacaksınız.

 243. Merhabalar.Ben bi devlet üniversitesinde iktisat son sınıf öğrencisiyim.Bu zamana kadar gelen soruları ve vermiş olduğunuz yanıtları tek tek dikkatli bişekilde üşenmeden okudum:) Şu bankada bu pozisyonda ne kadar maaş alırım gibi klişe bi soru yöneltmicem size,çünkü zaten yeterince herkonuda bilgilendirmişsiniz bizi yukarıdaki yorumlarda.Ben sizden bi konuda fikrinizi öğrenmek istiyorum.Son sınıf öğrencisi olduğum için artık çalışmak konusunda kendimi bi alana yönlendirmek istiyorum.Ailede de işbankasında çalışan kişisayısı fazla olduğu için beni oraya yönlendirmeye çalışıyolar.Bense hala kafamda netleştiremedim.Sizce kamu alanımı yoksa iş bankasımı daha mantıklı.Ve son olarak açıktan iki yıllık menkul kıymetler ve sermaye piyasası okumamın bana bi getirisi olurmu.Kendime yol haritası çizerken ufacık bile bi yardımınız benim için çok mühim.Biraz uzun oldu kusura bakmayın ama ben yinede çok teşekkür ediyorum size şimdiden.Umarım sorumu yanıtsız bırakmaz,beni çook mutlu edersiniz:)

  • Büşra Hanım,

   Ailede bankacı olması az çok bir bankacının nasıl bir hayatı olur konusunda bir fikir verecektir size. Ancak şu çok önemli bir ayrıntı ki artık bankacılık eskisi gibi değil. Bunun en doğru yanıtını ailenizde bankacılık yapan kişilere sorup, alabilirsiniz. Bankalardaki kârlılığın inanılmaz arttığı, banka müşterilerinin ciddi derecede artması ve banka sayısının artması nedeniyle pastanın küçülmesi gibi nedenlerden artık daha agresif ve satış odaklı bir bankacılık yapıyoruz.

   Eğer hamurunuzda pazarlama varsa gerçekten şanslısınız ve güzel bir dünyaya gireceksiniz diyebilirim. Ama yoksa doğru pozisyonu seçmeniz ve operatif işler yapmanız çok önemli. Aksi takdirde hayat size kötüleşebilir. Bunu sizin nezdinizde tüm bankacılık yapmayı düşünen arkadaşlara söylüyorum.

   2 yıllık finans üzerine okumuş olmanız tabi ki artı. Ancak bu sizi çalışan, beraber girdiğiniz kişilerin önüne koymayacaktır. Sizlere tavsiyem bankacılık konusunda kariyer düşünüyorsanız mutlaka BES, SPK, SEGEM gibi lisanslamaları tamamlıyor olmanız.

   Kamu ve Özel Bankacılık arasında net bir şey söylememek lazım. Her ikisinin de kendisine göre olumlu/olumsuz yanları var. Beni mutlu eden şeyler sizi etmeyebilir 🙂

 244. İyi günler,
  Finansbank Perakende Krediler Merkezi İzleme Görevlisi için bilgilendirme alabilir miyim.Maaşları ne kadar, görevde yükselme var mıdır?
  Teşekkür ederim

  • Yeşim Hanım,

   Finansbank parakende krediler merkezi izleme görevlisi maaşı yan hakları, primleri ile birlikte ortalama 1.800 TL civarı maaş alacaktır. GM görevlerine yükselme imkanınız olabilir. Ancak performans ve ilişkiler oldukça önemlidir.

 245. finansbank Perakende Krediler Merkezi İzleme Görevlisi pozisyonu hakkında bilgi alabilirmiyim? ilk başlangıc için nasıl bir departman? maaşları ne düzeyde?

  • Nadire Hanım,

   Finansbank Perakende Krediler Merkezi İzleme Görevlisi ne iş yapar sorusunu yanıtlayalım önce. Bu pozisyon hemen hemen tüm bankalarda var. Bireysel nitelikli kredilerin gecikmede olan kredilerine yönelik yapılan analizler, müşteri aramaları ve tahsilatları tarafında çalışılır. Başlangıç olarak vasat diyebileceğimiz bir pozisyon tabi ki değil. Yan hakları ve primleriyle birlikte ortalama 1.800 TL/ay maaş alınmaktadır.

 246. kuveyt türk katılım bankasında yeni mezun olmuş biri gişe ya da veznede aylık ne kadar maaş alır?

 247. Hayırlı akşamlar
  Denizbank bireysel mobil satış temsilcisi iş başvurun olumlu geçti bu bölümle ilgili bilgi alabilir miyim ve maaşı ne kadardır?
  Ayrıca 3 ayda bir ikramiye varmıdır?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Mustafa Bey,

   Denizbank direkt satış temsilciliği yeni bir yapılanma geçirdi ve yeni ismi yeni görevlendirme ve yeni yetkileriyle birlikte Denizbank Mobil Satış temsilcilikleri oluşturuldu. Denizbank bireysel mobil satış temsilcisi maaşları 1.400 TL civarındadır. Bu rakama ilâve olarak satılan ürün üzerinden alacağınız primlerden oluşur. 3 ayda bir sattığınız ürünlerin primlerinizi alırsınız. Performansa dayalı bir maaş sistemi olduğu için özellikle 3’er aylık dönemlerde çok ciddi maaş alanları da biliyoruz, hiçbir şey alamayanları da..

 248. Merhaba arkadaşlar vakıfbank personeli olarak si