Anasayfa » AlBaraka Türk » Katılım Bankacılığı

Katılım Bankacılığı

Katılım Bankacılığı Türkiye’nin giderek büyüyen faizsiz bankacılık anlayışı ile işleyen ve bankacılık sisteminde hemen hemen bütün ürünleri bulabileceğiniz finansal sistemdir. Faizsiz kazanç söylemlerinde bulunan bu bankalara katılım bankası, kazandıkları paraya da kâr payı şeklinde müşterilerine dağıtan sisteme katılım bankacılığı denir.

Katılım Bankalarının diğer bankalardan farkı nedir?

Katılım bankalarının en büyük farkı faiz kavramını uygulamalarından kaldırmasıdır. Diğer bankalar gibi faizli kredi vermezler. Mutlaka bir fatura karşılığı veya mal/mülk edinimi karşılığında kredi kullandırırlar. Kullandırdıkları krediler sayesinde peşin alıp, vade farkıyla satış yaparlar. Bu duruma kar payı derler ve oluşan kara veya zarara eşit katılmayı baz alırlar.

Hangi bankalar katılım bankasıdır?

Al Baraka, Kuveyt Türk, Bank Asya, Türkiye Finans ve Ziraat Katılım olmak üzere Türkiye’de 5 adet banka Katılım Bankacılığı yapmaktadır. Halk Bankası da Halk Katılım olarak yeni bir katılım bankası kurmak üzeredir.

Faizsiz Bankacılık sistemi nasıl işler?

Türkiye’deki bankacılık sisteminde faiz olarak adlandırılan kavram katılım bankacılığında kâr payıdır. Kar payı olan sistemde likit olarak kredi verilmez. Ortada alınacak/edinilecek bir mal veya mülk yoksa katılım bankacılığından kredi alamazsınız. Çünkü alınacak kredi ile alınmak istenen mal veya mülk peşin olarak alınır ve vadeye bölünür. Ortaya çıkan kâr veya zarar faizdeki gibi önceden belli değildir. Ancak vade sonunda belli olan bu tutar banka ve krediyi kullanan kişi arasında paylaştırılır. Düşük bir ihtimal olsa da zarar etme durumu söz konusu olabilir. Bu yönüyle de faizli sistemden ayrışmaktadır.

Ülkemizde Bankacılık sistemi denildiğinde ikiye bölündüğünü görüyoruz. İslami algısı yüksek olan müşterilerin ürünlerinin herhangi bir yerinde faiz geçmeyen bankaları seçtikleri ülkenin bir gerçeği. Her ne kadar uygulamasında matematiksel olarak bir fark olmasa da, kredinin veriliş/uygulama amacı açısından farklılıkları olan Bankacılık türüdür katılım bankacılığı. Örneğin kredi alırken mutlaka bir fatura istenir. İhtiyacın hangi adrese gittiği gerçekten bellidir. Bu durumu da algıda seçiciliği belirginleştirebilmek adına “katılım bankaları” adı altında toplamıştır.

Katılım Bankaları tüm Bankacılık ürünlerini sunar mı?

Hem faizli hem de faizsiz sistemde kullanılan tüm finansal hizmetleri bu bankalar da sunmaktadır. Bu ürünlerin kâr oranları piyasanın rekabet koşullarına göre belirlenir.

Katılım Bankalarından borç para almak?

Ortada alınacak mal/mülk yoksa kredi (borç) kullandırılamaz. Aksi durumların tamamında katılım bankaları da ihtiyaç duyulan tüm ürünlerde finansal aracılık sağlarlar.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+