Anasayfa » Krediler » KGF 2019, Nefes Kredisi 4 ve Kobi Değer Projesi

KGF 2019, Nefes Kredisi 4 ve Kobi Değer Projesi

Kobi değer projesiyle hayatımıza yeni bir sayfa daha açılıyor. Hem sitemiz üzerinden gelen onlarca KGF sorusu, 2019 yılında kgf kredisi verilecek mi, kgf limitleri açılacak mı sorularına yanıt vermek hem de yakın zamanda Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kobi değer projesi kapsamında gelişecek ekonomik olaylarla ilgili bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

2 yıldır kullandırılan kgf kredileri ile birlikte piyasada oluşan ciddi bir kobi kredi riski var. Ülkemizin 2018 Mayıs dönemlerinde yaşamaya başladığı ekonomik zorluklarla birlikte kıyaslandığında bugün piyasanın hali oldukça kötü. Bugün iki şey önemli ölçüde problem teşkil ediyor :

 1. Kobi alacaklarında yaşanan tahsilat sıkıntısı
 2. Daralan kredibilite

2017 yılının sonlarında açılan ve düzenli ödenen kgf kredilerinde oluşan limit boşlukları var. Bu boşlukları da değerlendirdikleri, daha önceden nefes kredisi nedir başlıkları altında anlattığımız nefes kredisi 2019 projesi hayata “kobi değer projesi” başlığı altında geçmek üzere.

Kobi değer kredisi 2019 katılan Bankalar

Albaraka, Alternatifbank, Denizbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, QNB Finansbank, Halkbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım ve Şekerbank.

Kobi değer projesinde 13 anlaşmalı banka var. Kobi değer projesinde anlaşmalı bankaların hangileri olduğu hakkında net bir bilgi yok. 10 Ocak’ta yapılacak imza töreninden sonra belli olacak ama daha nefes kredisi 3 projesinde anlaşmalı olan 8 bankanın ve bu işin demirbaşı olan Denizbank’ın olacağını öngörüyorum.

Nefes 2019, Kobi Destek Paketi 2019 veya Kobi Değer Projesi Şartları nedir

 • Kredinin üst limitinin 500 bin TL ile sınırlandırılacağını biliyoruz. Eğer firmanızın dış ticaret işi varsa bu limit 1 Mio TL’ye kadar çıkarılabilecek.
 • Kobi destek paketi 2019‘un faiz oranı aylık 1.53% olacak. Nefes 2019 faiz oranı yıllık 18.40%’a gelecek.
 • Firmanızın cirosu yıllık 25 Mio TL üzerindeyse bu krediden yararlanamayacaksınız.
 • Nefes 2019 üst vadesi 36 ay olacak. İlk 6 ay ödemesiz, geri kalan 6 ay eşit taksitli olacak.

Bugünün ekonomik koşulları ve Banka maliyetlerinde oldukça avantajlı bir kredi olarak görülüyor. KGF bu sürecin içinde olacak mı, kgf 2019 limitleri bu şekilde mi dağıtılacak ve teminat konusunda Bankalara ekstra bir şey verilecek mi tam bir muamma. An itibariyle bozulan kobi yapısını düşündüğümüzde hedeflenen kobi rakamına ne kadarının ulaşacağı da başka bir soru işareti.

Nefes 2019, KGF 2019 veya Kobi Değer Projesi başlığı altında sormak istediğiniz soruları bu başlık altından sorabilirsiniz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

65 yorum

 1. Kgf kobilere kefil olcak mı. Bu kredi bir bankadan alındıktan sonra başka bir banka dan da alınabilecekmi

  • Muharrem Bey,

   KGF kefaletiyle verileceği söyleniyor. Ancak Bankalara ulaşan herhangi bir protokol yok. Aslında buradaki kullandırım yine tamamen Bankaların kendi kredi değerlendirme süreçleri ile gidecek görünüyor. Mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında sağlam teminatlar istenecek kanaatindeyim.

 2. Sayın banka notu 13 banka kredi verecekmiş bunlar hangi banka ve istenen evraklar nelerdir nasıl başvuracaz teşekkürler

  • Murat Bey,

   Kobi değer paketi anlaşmalı bankalar şunlar : Albaraka, Alternatifbank, Denizbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB, QNB Finansbank, Halkbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım ve Şekerbank.

   Kobi değer paketine nasıl başvururum, kobi değer paketi alınması gereken evraklar nelerdir gibi kredinin süreciyle ilgili net şeyler daha yok. Ancak bu Bankalar üzerinden başvuru yapılacağı net. Gelmeden önce vergi/sgk borcu yoktur yazıları istenecek mi, daha önceki gibi ticaret odası üye belgeleri alınacak mı vs. Bu tip ara detaylar daha belli değil.

 3. vergi ve sgk borcu yoktur yazısı isteniyormu

  • Atilla Bey,

   Şu an ilâve bir bilgilendirme gelmedi.
   KGF’nin teminat olarak kabul edilebilmesi için vergi ve sgk borcu yoktur yazıları istenmektedir.
   Veya toplamda kullanacağınız kredinin en fazla %20’si kadar vergi sgk borcunuz olabilir.
   Kredi kullanımından sonra bu borçlar mahsup edilir ve geri kalanı size ödenir.
   Örneğin 500 bin tl kredi kullanacaksanız 100 bin tl’ye kadar vergi sgk borcu kabul edilebilir.
   Sizlere de 400 bin tl ödeme yapılır.

 4. Kgf limitleri ne zaman aciklanacak tarih bellimi?

  • Murat Bey,

   Kobi değer projesi altında yeni kgf limitleri dağıtılıyor diyebiliriz aslında.
   Şu an talep toplayan Bankalar olduğunu görüyoruz.

 5. Sayın banka notu kredi şartları ne zaman belli olacak. Ne Aman verilmeye başlanacak

  • Muharrem Bey,

   Bankaların kobi değer kredisi için şartları Banka özelinde değişecektir.
   Örneğin bazı bankalar sadece kgf teminatını “teminat” olarak yeterli görürken, bazıları ilâve teminat talebinde bulunabilir.
   Nihayetinde Bankaların kgf tazmin taleplerine anında yanıt alamamak veya tazmin edememek gibi sorunları olduğunu biliyoruz.
   13 farklı uygulama göreceğiz. Bence çalışmanızın olmadığı Bankalarda da bu talebi yapabilirsiniz.

   • Sayın banka notu ben deniz bank ile çalışıyorum bu krediler nezaman verilmeye başlayacak bankaya hemen baş vuru yapayım mı teşekkür ederim

    • Mehmet Bey,

     20 milyar tl kredi dağıtılacağı açıklandı.
     13 Bankanın ortaklığı, bankaların kendi içindeki şube sayısı vs. düşünüldüğünde aslında çok müşteriye ulaşacağını düşünmediğim bir kredi.
     Sizler başvurularınızı yapın. Ama sadece çalıştığınız Banka ile kalmayın derim.

 6. Bu kobi deyer krdisi butun evraklari bankaya vermemize ramen bankadan bir turlu islem yurutemiyoruz kgf de bisorun olmadigini soyluyorlar deniz bank bu krediyi kullandirmak istemiyormu yoksa bi bilgi verirseniz sevinirim

 7. Sayın banka notu ziraat bankasından bu krediyi kullanan arkadaşlar var. Yetkililer bu az bi limit açıldığını tekrar açılacağını söylüyorlar. Ne zaman açılacağı konusunda herhangi bir süre var mı

 8. Sayın banka notu,
  Bir aydır kgf ekranları açılacak diye bekliyoruz Ziraat bankasında. Esnafız zor durumdayız Cimere durumu bildireceğim. kgf ekranları sizce ne zaman açılacak?

  • Cem Bey,

   Tabi ki bildirim yapabilirsiniz ancak bir sonuç alacağınızı zannetmiyorum.
   Bankaların ve hatta Banka şubelerinin kendi riskleri ve kendi bilançolarındadır KGF kredisini vermek/vermemek.
   Şu an kobi değer kredisi altında kgf teminatlı kredi veriliyor. Alan birçok müşterinin olduğunu biliyoruz.

  • Sayın banka notu,
   Ziraat bankasına kobi deger kredisi için başvurduk. Onaylandı dediler ama limit söylemiyorlar kefil bilgilerine göre limit belirlenecekmis bu ne kadar dogru?

   • Hasan Bey,

    KGF’nin şartlarından birisi bahsedilen kredi için kefil alınması.
    Kredinizin onay tutarı ile kefilin aslında birebir bağı yok. Ancak kefalet değerliliği her kredide tutara etken olabilir.

    • Ziraat bankası 100 bin onayladı. Imzaya çağırdılar kefil ile beraber gittik imzaladık. Bundan sonra dosya genel mudurluge gidecek dediler.süreç nasil işliyor?

    • Ne zaman verilmeye başlanacak

     • Sabri Bey,

      Kobi değer 2 projesi altında 25 milyar tl daha kredi dağıtılacak.
      Şu an Bankalar yeni şartların yer aldığı protokollerin genel müdürlüklerine ulaşmasını bekliyor.
      Tahminim ay ortasına kadar şekillenecektir.

 9. Ziraat bankası 100 bin onayladı. Imzaya çağırdılar kefil ile beraber gittik imzaladık. Bundan sonra dosya genel mudurluge gidecek dediler.süreç nasil işliyor?

  • Hasan Bey,

   Öncelikli olarak banka limitinizi onaylar. Onaylanan limitten sonra KGF kefaletinizi alabilmek adına sizlerden imza alınıp, KGF başvurunuz yapılır. Bu da kabul edildikten sonra kefalet ve genel kredi sözleşmeleri imzaları için yeniden şubeye gidersiniz. Bu aşamada ödeme planı dahil her türlü belgeye imzanız alınır ve krediniz kullandırıma gönderilir. Sonrasında da krediniz hesaba geçer. Eğer son süreçteyseniz aslında kredinizi en geç bir sonraki gün hesabınıza geçmiş olarak görmelisiniz.

   Aksi halde Bankanızın belki süreci hızlandırmak adına önceden imza almak istemesi gibi bir durum olabilir. Risk midir, değil midir bilemiyorum. Ama KOBİ Değer 2 limitleri an itibariyle Bankalara gelmedi ve kullandırımlar yapılmaya başlanmadı. Cuma günü veya en geç 15 Mart haftasına kadar kobi değer 2 kredisi nasıl kullanabilirim sorusuna bütün yanıtları bulmuş olursunuz.

 10. Bugün itibariyle hala kgf ekranına giriş yapılamıyormuş.daha ne bekleriz acaba?

 11. Bugün itibariyle hala kgf ekranına giriş yapılamıyormuş.daha ne kadar bekleriz acaba?

 12. RESMEN DALGA GEÇTİLER İKİ BANKADANDA (İŞ VE YAPI) KGF KREDİM 250 BİN TL OLARAK ONAYLANDI KGF SİSTEMİNE BİR ÇOK DEFA GİRMEYİ DENEDİ İKİ BANKADA FAKAT İKİSİDE LİMİT BİTTİ DEDİ BU NASIL İŞ ANLAMADIM NE ARA BİTİYO BU LİMİTLER AKLIMIZLA OYNIYORLAR VALLA

 13. sülayman kaya

  Degerli arkadaşlar hem işbankasından hemde yapıkredi bankasından 250 bin tl khf limitim onaylandı fakat iki bankada limit olmadığından kullandıramadı kobi değer 2 den kullanan varmı yada kobi değer 3 gibi bir yeni limit çalışması yapılmışmı duyan varmı

 14. Bankalardan limit bitti deniliyor.kimse net birsey bilmiyor.ne ara açılıyor bitiyor gerçekten anlamak zor.limit acilacakmi tekrar? lutfen buradan bari sağlıklı bir cevap alalim.boyle bir süreç sıkıntılarımıza bir sıkıntı daha ekliyor.

  • Nihal Hanım,

   Limit oldukça sınırlı. Her Bankanın ayrıca bir limiti var. Bunun için örneğin Ziraat Bankasına başvuru yapmış ve Kobi Değer 2 nasıl kullanacağım diyorsanız başka bir Bankaya da başvuru yapmanızı önerebilirim.

   Kobi değer 2 kredisinde bir takım değişiklikler var. Örneğin kefalet tutarının %2’si kadar kgf kurumuna komisyon ödüyorsunuz. Haricinde kullanabileceğiniz limitler firmaların ciro aralığına ve firmanın faaliyet tipine göre değişkenlik gösterebiliyor.

 15. Ziraat bankasına limiti yok mu yani? Ben oraya başvurdum onaylandı. Kgf ye gönderdiler cevap bekliyoruz dediler. Kgf den onay gelmez mi? Giyim mağazası işletiyoruz. (Kadın girişimci)

  • Hasan Bey,

   25 milyar TL daha kefalet limitiyle birlikte kobi değer 2 kredisi veriliyor. Bunu anlaşmış olduğu 14 Banka üzerinden yapıyor ve her bankanın almış olduğu bir limit var. Bu limiti erken tüketen bankalar var, tüketemeyenler var. Ziraat Bankası almış olduğu başvuru adedinden dolayı tüketmiş olabilir. Önerim diğer bankalar üzerinden de başvuru yapıp, süreci takip etmeniz olacaktır.

 16. Mehmet gökseki

  Sayın banka notu yeni kgf kredisi nezaman verilecek kobilerin hebsi kullana bilecek mi bigi verirmisiniz teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   NEFES kredisi 1 ve 2 projesi bitti.
   Şimdi COSME programı denilen yeni bir KGF teminatlı kredi başvurusu başlayacak.
   Bir takım sektör, fiyat, kullanım kısıtlamaları yine olacak.
   Ancak 2017 ve 2018 yıllarındaki gibi yoğun bir KGF limitinin açılmasını beklemeyin.
   2019 kof limitleri açılmayacak ve hatta 2020 kgf limitleri de yine kısıtlı olacak gibi.

 17. Merhabalar,bu soz ettiginiz cosme kredisini dagitmaya basladilarmi? Kosullari nelerdir belirlendimi?

  • Nihal Hanım,

   COSME programı adı altında kgf teminatlı kredi veriliyor ancak kısıtlı kaynak, kısıtlı müşteri.

 18. Banka notu bu soz ettiginiz kredi verilmeye basladimi? Eger oyleyse sartlar nasildir?

  • Nihal Hanım,

   Maalesef.
   Özellikle seçim sonrası çıkan kur, daralan devlet kaynakları ve daha önce verilip ödenmeyen kgf kredileri yeni bir kaynağın açılmasına engel oldu.
   Bir süre daha da açılmayacak gibi duruyor.

 19. Mehmet gökseki

  Sayın banka notu yeni KGF kredisi nezaman verilmeye başlayacak ben küçük ölçekli bir esnafım banka ğörüştüm bize mail gelmedi dediler bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   KGF kredisi KGF Özkaynak 2019 adı altında aslında yeniden çıktı.
   KGF anlaşmalı bankalar tarafına bu bilgi iletildi. Küçük de olsa kredilendirmeler yapılıyor.

 20. sayın banka notu 28 haziran günü işbankasından onaylanan kredimiz için imzaları attık. sonrasında ise dosyanın kgf ye yollanacağını kullandırımın yapılacağı söylendi .5 günlük bir bekleyişin ardından banka bizimle iletişime geçti ve kgf nin limitleri iptal ettiğini söyledi. acaba limitler tekrardan açılacak mı

  • Muharrem Bey,

   Bankanızın söylediği durum pratikte mevcut.
   Gerçekten başvuruyu gönderdikten sonra KGF limitlerinin iptal olduğu, mevcut limitlerin kapatıldığı veya programın iptal edildiği olabiliyor.
   Şu an kobi ekonomi değer kredisi altında kgf kredisi veriliyor. Limitler yine sınırlı. Önümüzdeki dönem turizmciler için kgf kredisi limiti açılacağı ifade ediliyor. Özellikle dış ticareti olan firmalar desteklenecek bilgisini alıyoruz.

 21. Doğuş yıldız

  Sayın banka notu bu kgf kredisi nezaman açılacak bazı bankalar kullandırıyor bazı bankalar bekleyin diyor bu kgf banka şartlarına göremi limit veriyor diyer kgf acıldımı tüm bankalara açılmıyormu limit anlaşmalı bankalarla her bankaya ayrı limitmi veriyor yoksa

  • Doğuş Bey,

   Şu an “kobi ekonomi değer 2019” başlığı altında kgf limiti açıldı.
   Ancak limit oldukça sınırlı ve az.
   Dolayısı ile herkes ulaşamıyor.
   Özellikle günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle KGF kefaleti de bir çözüm olmuyor.
   Çünkü pratikte sorunlu olan KGF kredilerinin de Bankalara zamanında ödenmediğini duyuyoruz.

 22. Sayın banka notu bankadan kredi limitimin hazırlanıp kgf ye yollandığı kgf nin de bu limiti onayladığı yanlız limitlerin kapandığı için kullandırımın yapılamadığı söylendi. Burada anlamadığım kgf limiti vermesine rağmen neden kullandırım yapmadı.

  • Muharrem Bey,

   KGF kredileri iki ayaklıdır ve bütün riskin yönetimi krediyi gönderen Bankanın takibindedir.
   İlk ayak – KGF limitinin olup olmamasıyla ilgili. KGF limiti çıktığı an her Banka bu limitten pay alır. Bu limit çok sınırlı geldiği için her müşteriye ulaşmadan bitebilir.
   İkinci ayak – Bankanızın müşterisine açtığı limit. KGF limiti olsa bile Bankanız müşterisine bu limiti tahsis edemeyebilir.

 23. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME Finansman Paketi’nin başarıyla yoluna devam ettiğini duyurdu. Bakan Albayrak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Kaliteli ve sürdürülebilir büyüme hedefimiz doğrultusunda ihracat ve katma değerli ürün üretimini destekleyen İVME Finansman Paketi başarıyla yoluna devam ediyor. Bugüne kadar firmalarımıza 5.2 milyar TL kredi tahsis edilirken, bu rakamın 1.7 milyar TL’si ise kullanıldı” diye yazdı.
  Sayın bakan ivme finansman paketinin başarıyla devam ettiğini dile getiriyor. Bankalar ise bize tam tersini söylüyor. Kgf limitlerinin şu an açık olmadığını söylüyor. 2 bankanın bize tahsis ettiği limiti şu an kullanamıyoruz. Kgf limitleri açık mı acaba

  • Muharrem Bey,

   KGF limitleri Kobi Ekonomi Değer ve Kobi Ekonomi Değer 2 paketleri adı altında enflasyona paralel fiyatlama ile devam ediyor. Ancak limitler oldukça sınırlı. Hatta o kadar sınırlı ki başlıyor ve bitiyor. Her iki tarafta yalancı değil. Piyasadaki tüm talebi karşılayacak bir kaynak yok. Bu durumda Bankanız ile ilişkiniz iyi olmalı ve oluşan bu kaynakta pay almak için ikna edici olmalısınız.

 24. Sayın banka notu hükümetin 2020 yılında 2019 ve önceki yıllardaki gibi nefes kredileri benzeri kredileri KOBİ’lerin kullanımına açacak mi. Kgf kefalaetli krediler tekrardan olacak mı

  • Muharrem Bey,

   KGF 2020 kredisi gelecek şeklinde geri bildirimler alıyoruz. Hatta birkaç Banka kgf limitleri oluşturmaya başladı. şartları, vadeleri, teminat yapıları veya diğer unsurları belli değil. En kısa zamanda bununla ilgili bir yazı yazacağım.

 25. Sayın banka notu hükümetin koronavirüs sebebiyle ekonominin sekteye uğramaması için yeni kgf 150milyar tl limit açılması gündemde, bu tam olarak bankalar açısından ne zaman başlar

  İyi çalışmalar

  • Abdullah Bey,

   Bugün Bankalarımıza KGF korona virüs detay bilgilerinin gelmesini bekliyoruz.
   Detaylar geldiğinde ayrıca bilgilendireceğim.

 26. Hangi banka verecek bilgi alabirmiyim kamu bankalarmı özel bankalarda verecekmi tşk ederim

  • Murat Bey,

   KGF 2020 ile ilgili detay bilgiler henüz Bankalara gelmedi.
   Bizler de detaylanmasını, hangi şartlarla verildiğini, hangi Bankaların vereceğini, ne kadar bütçe belirlendiğini gibi cevapları bekliyoruz. Geldiği an paylaşmaya çalışacağım.

   • Sayın banka notu kredi garanti fonu destekli kredilerde başvurular başladımı

    • Abdullah Bey,

     Geçtiğimiz hafta Çarşamba ve Perşembe günü Bankalara protokoller geldi ve imzalandı.
     KGF anlaşmalı Bankalar ilk limitlerini aldı.
     İşletme Giderlerine Destek ve Çek Ödemelerine Destek olacak şekilde toplam 12 ay, 3 ay ödemesiz, 0.95% faiz oranıyla iki kredi gündeme geldi. Ancak bu tip krediler işletmelerin tasarrufuna bırakılmadan ya maaş ödemesine, ya kira ödemesine ya da çek ödemesine direkt gidecek şekilde planlanmış durumda. Bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

     • Sayın banka notu, bu krediler bizlerin hiç bir işine yaramaz, çünkü 2 veya 3 aylık kira veya maaş desteği kredisi değildi beklediğimiz, bizim beklediğimiz daha önceki kgf kredileri gibi, 60 ay vade 300bin 500 bin kredilerdi, sizce böyle kredilerde çıkarmı yakın zamanda, televizyonda sayın cumhurbaşkanı kobilere 10 milyona kadar kgf kredisi işe devam kredisi verilecek diyor kgf limitlerin 250 milyar tl den 500 milyar tl ye çıkardık diyor, ama bu duruma bakarsak , tabiri caizse DAĞ FARE DOĞURDU

      İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

     • Abdullah Bey,

      Cumhurbaşkanının ekrana çıkıp KGF destekli kredileri açıkladığı günden itibaren Bankadaki müşterilerimde her gün aynı soruyu soruyor. Daha sonra KGF şartları belli oldu. Banka protokolleri hepimize geldi. Okuduğumda ilk yorumum sizin de ifade ettiğiniz cümle oldu. “Dağ fare doğurdu.” Yeni açıklanan bu krediler 2-3 aylık ödemelerinizi değil, yıl sonuna kadar olan tüm maaş ve kira bedellerini kapsıyor. Ancak firmanın serbest kullanımına bırakmıyoruz. Tüm tutarı hesaba geçiyoruz. Maaş günü ve kira günü geldiğinde belgelenen tutar kadar bloke çözüyor ve karşı tarafa geçiyoruz. En büyük sıkıntı ne oldu? Firmalar mal alımları, piyasa borçları ve çingene borcu dediğimiz elden alınan paraları ödeyebilecek bir döngüye kavuşamadı. Duyumsadığımız dedikodu yeni bir KGF paketi hazırlandığı ve kısıtlı da olsa böyle bir limit açılacağı yönünde. Bizler Bankalar olarak buna yönelik de hazırlıklar yapıyoruz. Ama hangi şartlarda gelir, kim kullanabilir, ne kadar limit açılır vs. hepsi birer muamma.

 27. Sayın banka notu yorumunuz gerçekten çok net ve açıklaydı teşekkür ederim
  Ben baktım olacak gibi değil, birde şansımı halkbankın 25 kredi 25 ticari kart başvuru yaptım onuda sms yolladılar başvurunuzu aldık kullandırım için tarih ve saat bilgisi tarafınıza bildirilecektir diyorlar. Sizce nezaman kullandırım için ararlar 03.04.20de başvurduk.
  Birde finansbank kgf için konuştum daha önce 250.000 kullanmıştım
  Şimdi ise limitler geldi ama kullandırım yapamıyoruz diyorlar şartlar belli değilmiş ama limit var dedi, yalnız bu sefer kullandırımı şubeden olmayacak merkezden olacak gibi dedi ama net bişey söyleyemiyorum dedi netleşince arayacaklarmış

  • Abdullah Bey,

   Halk Bankası 25 bin TL kredi başvuruları ilk günler daha hızlı sonuçlandırılıyordu. Ancak o kadar talep, o kadar başvuru geldi ki Bankaların önünde yoğunlaşan ve çok uzayan kuyruklar haline geldi. Tabi ki personel ve iş gücü dayanmamaya başladı. Sonrasında 25 bin TL Halk Bankası kobi kredi başvurularını internet sitesi üzerine aldı. Genel Müdürlükten görevlendirdikleri personeller de sürece destek olmaya başladı. Ancak yoğunluk azaltılabilmiş değil. Başvuruların 10 güne sarktığını duyuyoruz.

 28. Merhabalae kgf onceki yillardaki gibi degil sanirim hayal kirikligi oldu şartları cok sacma olmus duzeltme yapilirmi bu sartlarda

  • Cem Bey,

   Bahsettiğiniz gibi dağ fare doğurdu. Harcama adresleri belli olan, %100 işletme giderini finans etmeye çalışan paketler geldi. Birkaç yıl önce olması gibi mümkün değil. Çünkü bunu ödeyecek, arka tarafta garantörlüğü çeviren limitleri kalmadı KGF’nin. Bu paketlerin bile çıkıyor olması büyük işler diyebiliriz.

 29. Merhaba benim bir sorum olucak garanti bankasi 400.000 tl kgf limit geldi kullanirmisin diye soruyor ticari mal alimi icin veriyormus sormak istediğim bunu kullandigimda baska bankadan daha yuksek tutarda kgf kullanabilirmiyim asil beklentim baska bankadan ust limitten ama garanti veriyor diyip alip 1 ay sonrada misa ziraatten kullanmama izin verirlermi

  • Cem Bey,

   KGF kredisini sadece tek bankadan değil; KGF anlaşmalı tüm bankalardan kullanabilirsiniz. Teklif ettikleri kredinin paketinde cirosu 25 Mio TL altında olan firmaların 5 Mio TL’ye kadar kullanabileceği gibi bir sınır var. Bunu tek bankadan veya birkaç bankadan kullanabilirsiniz. Bu bilgi şu anlama gelmesin. KGF’nin garantör olduğu her kredi mecburen onaylanır. Bu yanlış bilgidir. Firmanızın bilançoları ve faaliyetiniz analiz edildikten sonra neye ihtiyacınız var, ne kadar üst limit sizin işinizi görür tarafı incelenir. Nihayetinde Bankanızın sermayesi kullanılarak yapılan bir iştir. Kredi prosesine göre karar verilip, değerlendirilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+