Anasayfa » DenizBank » Tarım kredisi nasıl alınır?

Tarım kredisi nasıl alınır?

Tarım kredisi son yıllarda birçok bankanın yol almak istediği işkolları arasında. Ülkemize baktığımızda bunu yapan birkaç banka olduğu görülmektedir. Eskiden sadece Ziraat Bankası’ndan kredilendirilen çiftçiler artık daha rahat kredilendirilmekte, hatta çiftçi kredileri için fiyat talep etmektedirler.

Tarım kredisi veren bankalar hangileri?

Devlet tekelindeki Ziraat Bankası haricinde bu işi en iyi yapan banka Denizbank’tır. Özellikle kredilendirme süreçlerinde kişinin resmi çiftçiliğine bakılmaktadır. Çiftçilik Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinde yapmış olduğu çiftçiliğe göre bir gelir hesaplamaktadır. Denizbank Tarım Bankacılığının yapmış olduğu detaylı çalışmalar neticesinde ülkede tarım ana faaliyet konusu olabilecek tüm ürünlerin gelir/gider modellemesi çıkartılmış, çiftçinin 1 dönüm ektiği ürünün rakamsal değeri sisteme girildikten sonra ne kadar net gelir elde ettiği 3 aşağı 5 yukarı hesaplanmaktadır. Türkiye’nin her tarafındaki Ziraat Odaları, çiftçilik birlikleri ve kooperatiflerden aldığı rakamları sistemlerine periyodik olarak giren banka aynı zamanda hayvancılığa da kredi vermektedir. Süt Hayvancılığı ve Besi Hayvancılığına göre modellemeler yapılıp, çiftçi geliri hesap edilmekte ve bu gelir üzerinden kredilendirilmektedir.

Denizbank haricinde TEB, Şekerbank da Tarım Bankacılığı yapmaktadır. Bu bankaların haricinde YKB, Akbank, Garanti Bankası, Halk Bankası gibi bankaların da tarım kredileri verdiği bilinir ancak verilen krediler ayrı bir Tarım işkolu altında verilmemektedir.

Tarım kredisi almak için tek başına kredi notunuz önemli değildir. Elbette birçok kredinin değerlendirmesinde kişinin banka performansı, mevcut kredi limitleri, bu kredi risklerine yapmış olduğu ödemeler, an itibariyle gecikmesinin olup/olmadığı, mevcuttaki kredilerine ve talep ettiği yeni kredisine hangi şartlarda ödeme yapabileceği, çizdiği gelir projeksiyonunda (ekmiş olduğu tarımsal arazi ve beslediği hayvandan elde edeceği süt ve et geliri) kredilerin ödenip ödenemediği, ölçülebilir risklerin ne olduğu, çiftçiliğin yapıldığı yerin/arazinin ayrıca bir riskinin olup/olmadığı, ekilen ürünün güncel durumu ve önümüzdeki senelerdeki fiyatlarının ne olacağı gibi birçok değerlendirilen ayrıntı mevcuttur.

Tarım Kredisi başvurusunda hangi evraklar istenir?

 • ÇKS
 • Çiftçilik Belgesi
 • Hayvan İşletme Belgesi
 • Tapu Fotokopileri
 • Ruhsat Fotokopileri

Tapu ve Ruhsat fotokopileri dosyayı güçlendirmek için talep edilmektedir. Hayvancılığı bulunan çiftçiden mutlaka hayvan işletme belgesi istenir. Eğer süt hayvancılığı söz konusuysa son 2 aya ait süt faturası (müstahsil makbuzu) da talep edilebilir.

Yıldan yıla ödemeli kredi mümkün mü?

Tarım kredilerinin ödeme planları ürünün hasat tarihlerine denk getirilir. Hasat döneminden sonra satış süreci de hesap edilerek çiftçinin ödeme planı şekillendirilir. Çiftçilik kredisinin en önemli özelliği ödeme planının yıldan yıla yapılabilmesidir.

Tarım kredilerinde kredi notu önemli mi?

Her türlü kredi talebinde banka notu oldukça önemlidir. Bu not sizin geçmişte kurmuş olduğunuz kredi ilişkiniz çerçevesinde borcunuzu ne kadar düzenli ödeyip/ödemediğiniz hakkında fikir verir.

Kredi notunuzun düşük olması veya banka kara listesinde olmanız durumunda krediniz kuvvetle muhtemel olumsuz sonuçlanacaktır.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

182 yorum

 1. Deniz bank tan icralik oldum kiredi alabilirmiyim

 2. Lokman Bey,

  Niçin icralik oldunuz? Ne zaman oldunuz? Kredi borcunuzdan doğan bir icralık mı? Yoksa kefalet nedeniyle mi icralık oldunuz? Üzerinden ne kadar zaman geçti? Toplam borç tutarı neydi? Bu soruları yanıtlayıp, durumu özetleyebilirseniz size daha net yardımcı olmaya çalışabiliriz.

  Normal şartlarda icra nedeniyle herhangi bir bankayla ters düşmüş ve kredi notunuz “kırmızı kalem” durumuna düşmüşse kredi alabilme ihtimaliniz oldukça zayıftır. Ancak sorduğumuz soruların yanıtları halinde banka ikna edilebilir duruma gelip\gelmeyeceği konusunda bilgi verebiliriz.

 3. Şahin Yıldırım

  Merhaba ben sigortalı çalışıyorum. Büyük baş besicilik yapmayı düşünüyorum. Dedemin köyde bunu yapacak yeri tarlaları var. Bana kredi verebilir misiniz. Yada annemin çiftçilik belgesi var onun adına alabilir miyim. Teşekkürler

  • Şahin Bey,

   Öncelikle biz kredi veren bir kurum değiliz. Sadece kredi çekecek kişilere yardımcı olmaya, yön vermeye çalışıyoruz.

   Ailenizden birinizin ÇKS belgesi olması çok iyi. Ancak bunun kredilendirilebilmesi için çiftçilik belgesindeki ekilen arazinin büyüklüğü, ürünün cinsi oldukça önemlidir. Zira bankalar çiftçi kredisi verirken ekmiş olduğunuz ürünün ne kadar getiri sağladığını hesapladıktan sonra sizi kredilendirmeye çalışacaktır.

   Hayvancılık kredilerini öncelikli olarak Ziraat Bankasından değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Devlet destekli hayvancılık / besicilik kredileri mevcuttur. Detaylarını en yakın Ziraat Bankası şubesinden öğrenebilirsiniz.

 4. Iyi calismalar..ziraat bankasindan ekilebilen alan 137 cks belgesi ile ciftci kredisine basvurduk…kefil de olmasi gerektigini soylediler…en yakin kefilimiz memur..ama memurun kredi notu cok kotu..bu kredi cikar mi sizce

  • Ayrica kredi basvurusu yapan kredi notu cok iyi…cunku daha once tarim kredisi kullandi ve zamanindan once kredilerini bitirdi…ilk kez 137 donumlu ekili alan tapusu olmasina ragmen kefil istendi kefilde malum memur ama kredi notu dusuk…sonuc nasil olur

  • Ali Bey,

   Memurun kefil olarak alınması genellikle çiftçi kredileri için muteber (geçerli) değildir. Yine çiftçilik üzerinden kazancı olan farklı bir kişinin kefaletini isteyebilirler. Bir de üzerine kefil getireceğiniz kişinin banka kredi notu düşükse onaylanmayabilir. İpotek vermeyi deneyerek kredi başvurunuzun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Eğer ipotek vermenize rağmen kefalet istiyorlarsa lütfen farklı bir banka (örneğin denizbank) ile kredilendirmeyi tercih edin.

 5. merhabalar, sorumu şöyle izah edeyim. ben sigortalı olarak bir şirkette çalışıyorum. tarım yapma amaçlı arazi almak istiyorum(tabi kredi kullanarak). üzerime ait gayrimenkul yok ve çks ye kayıtlı değilim.arazi alımı için bankalardan kredi çekmek istiyorum fakat tarım arazi alımı için bildiğim ve araştırdığım kadarı ile kredi verilmiyor. tarımsal kredilerden yararlanma amaçlı çks ye de kayıt yaptıramıyorum çünkü üzerime ait tarımsal arazi vs. yok. olsada yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla kredi çekilecek tarla üzerinde tarımsal faliyet olması gerekiyor sanırım. bu konuda sizlerden fikir alabilirmiyim? teşekkür ederim. kolay gelsin

  • Yücel Bey,

   Tarım kredisi çekebilmek için mutlaka tarımsal gelir elde ediyor olmalısınız. Bankalar bu faaliyetten elde edeceğiniz gelir üzerine sizi kredilendirecektir. Aksi takdirde kredinin mahiyeti ve en temel unsuru cevaplanmamış olacak ve kredi başvurunuz reddolacaktır.

   Eğer alacağınız arazi karşılığında yapacağınız çiftçilik (buradan elde edilecek gelir modellemesi) ile krediniz ödenebilecekse lütfen Denizbank, TEB veya Ziraat Bankası’na bunu anlatın. Krediniz daha doğru değerlendirilecek, onaylanma ihtimali artacaktır.

 6. Rize’de çay üreticisiyim
  Kredi alabilirmiyim
  10.000 tl

  • Ensar Bey,

   Çay üretici tarım kredisi alabilir. Bunu çiftçilik kayıt sistemine bağlı olarak yapıyorsanız en yakın tarım kredisi veren bankalardan birisine uğrayabilirsiniz. Bu anlamda Denizbank veya Ziraat Bankası’na gitmenizi tavsiye ederiz.

 7. cks cıftcı belgem var ama hıc bır bankayla alıs verısım yok 10 donum arazım var kredı ala bılırmıyım ala bılırse en yuksek rakam nedır

  • Semih Bey,

   Sadece 10 dönüme hiçbir banka çiftçi kredisi vermez. Nedeni 10 dönüm arazi üzerinde ne ekip, biçmiş olduğunuzu yazmamanız. Eğer 10 dönüm üzerinden hayatınızı idame ettirecek ve üzerine de tasarruf edebilecek bir çiftçilik yapmıyorsanız, yani geliriniz yeterli değilse maalesef bankalar kredi vermeyecektir. Sizlere tavsiyemiz çifçiye kredi kartı veren bankalar ile irtibata geçip, küçük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartmanız. İlk etapta kredi puanı oluşur. Akabinde ödeme düzeninize göre birçok banka çiftçi kredisi hazır limiti oluşturur. Ancak bu şekilde tarım kredisi alabilirsiniz.

 8. Ben cifci kıredisi kullana bilirmiyim kiralık la birlikte 50 dönüm arazi ekiyok büyük baş havan var 10 adet işletme nom var sadece bank Asya’da limiti 500 tl kıredisi karım var son iki ay gecikme oldu çeke bilir miyim ne kadar çeke bilirim

  • Muammer Bey,

   Özellikle denizbank çiftçi kredileri tarafında sizlere yardımcı olacaktır. 50 dönüm arazı üzerinde ne ektiğiniz önemli. Örneğin buğday ekili bir alandan elde edeceğiniz gelir ile çeltik ektiğiniz bir alandan elde edeceğiniz gelir bir değildir. Banka buradaki geliri hesaplayabilmek ve bu gelir üzerinden kredilendirebilmek amaçlı ÇKS belgenizi görmek isteyecektir. Diğer taraftan 10 adet büyükbaş hayvan üzerindeki süt ve et gelirini de hesaplayacaktır.

 9. furkan özbek

  babam daha önce ziraat bankasından yılda tek taksit olmak üzere 6 taksitli tarla alım kredisi kullandı. ilk taksidini ödedik. gelecek sene tarla alım kredisi için ödemesi gereken tutar 27000 tl senelik ortalama 2000-3000 tl AZALARAK devam ediyor taksitler. kredi notu iyi bankalarla sorunu yok. 76 da lık ÇKS si var bunun 72 da sulu mısır ekilecek ve 2 ineği var aynı zamanda ssk lı olarak çalışmakta ve 1300 tl maaş almakta. şimdi de traktör alım kredisi kullanmak istiyoruz ziraat bankasından. ziraat bankası bu 72 da lık mısırın gelirini 26000 tl olarak hesapladı. alacağımız traktörün taksidi yıllık 15000 tl oluyor 4 senelik toplamda 60000 tl . ancak banka vermiyor karşılayamazsın diye eksidesin diyor. tabi bizim başka gelirlerde var ama banka bunu görmüyor. biz bu krediyi almak istiyoruz nasıl alırız yardımcı olurmusunuz?(((( mesela mısır ekilecek alanın 5 da lık kısmını sebze yapsak verir mi? en fazla 5 da ayırabiliriz.))))

  • Furkan Bey,

   ÇKS üzerinde oynuyor olmanız bir takım gelir yaratacaktır ancak toplam gelirinizi önemli ölçüde etki etmeyeceği için kredi sonucunu değiştirmeyecektir gibi görünüyor. Sizin de haklı yanlarınız var, bankanın da..

   Nihayetinde aslında tarım kredisi dahil bütün krediler kişinin gelirine göre verilmektedir. Alınan gelir tamamen resmi gelirdir. Sizler ÇKS üzerinde gözükmeyen araziler işliyor olabilirsiniz. Buradan gelir elde edeceğiniz de %100. Ancak bunu banka “gelir” olarak kabul edemeyecektir. Edemediği için de taksit/gelir dengeniz yüzünden krediniz redde düşer.

   Sebze olayı mantıklı. Denenebilir. Ancak bu denemeden öğrenilecek bi’şey değil maalesef.

 10. 18 dönüm kiralık arazi üzerinde çks ye kayıtlı fındık üreticisiyim. Öşftçi kredisinden yararlanabilir miyim. Kiralık olduğundan tereddüt yaşıyorum.

  • Muhammet Bey,

   Çiftçi kredisi verilirken en çok dikkat edilen şeylerden birisi işlenilen arazinin kendi mülkü mü veya icar mi (kiralık) olduğudur. Haliyle tercih sebebi tamamen kendi mülkü olan topraktan kullanır bankalar. Bu icarla toprak işleyen çiftçi kredi alamaz demek değildir. Ancak mutlaka kendi mülkü olan tarla ve/veya hayvan işletmeciliği aranır.

   Sizlere tavsiyem bu çiftçilik ile Denizbank üretici kart başvurusu yapmanız. Denizbank çiftçi kredileri bu etapta değerlendirilecek ve size yol gösterilecektir diye düşünüyorum.

 11. Ben kredi çekmek istiyorum 15000tl lik yanlız Üniversitesi yıllarımda kredi puanım düştü şimdi çiftçilik yapıyorum 3 yıllık çiftçiyim bu şekilde kredi ala bilirmiyim.

  • Niyazi Bey,

   Üniversite yıllarınızda kredi puanınız muhtemelen aldığınız öğrenci kredi kartları yüzünden düşmüştür. Günceldeki durumunuza bakmak gerekir. Nihayetinde o günden sonra herhangi bir kredili ürün kullanımınız varsa ve bu ürünlerdeki kullanım performansınız olumluysa çok düşük bir kkb skoru olmaması gerekir.

   Diğer taraftan 3 yıldır çiftçilik yapıyor olmanız sizin için bir artıdır. İşlemiş olduğunuz arazinin büyüklüğü ve çks üzerindeki ürün tipine göre kredilendirilme durumunuz değişecektir. KKB skorunuz birinci önceliğiniz olmakla birlikte, çks ve varsa hayvancılığınız üzerindeki çiftçilik gelirleniz hesaplanacak ve kredi kararı verilecektir.

 12. BABAM EMEKLİ 2700 TL MAASI VAR ÇKS DE VAR 300 DONUM TAPULU VE ICAR TARLA VAR. 25000 TL KREDİ KULLANMAK İSTİYORUZ TRAKTÖR IÇIN FAKAT BUNDAN 3 SENE ONCE KREDIDEN PUANI DUSMUSTU ODEMEDEN DOLAYI BU KREDIYI ALABILIRMIYIZ

  • Kerem Bey,

   Kredi puanı birçok nedenden dolayı düşebilir. Kredi skoru nasıl artar tarafındaki yazılarımızı inceleyip, gerekli aksiyonları da alırsanız puanınız artacaktır.

   Kredilendirilmede önemli etkenlerden birisidir kkb notu. Ancak 300 dönüm kendi mülkü olan arazi üzerinde çiftçilik faaliyeti yapıyor olmak iyi bir çiftçilik gelirine işaret edecektir. Kredi teminat şartlarınız da sağlanırsa (problem yaşadığınız için kefalet ve/veya ipotek teminatı isteyebilir banka) krediniz daha rahat değerlendirilecektir.

 13. Merhaba ben mustafa benim alanyada portakal bahcesi ve ortasinda evi olam on bin mt²tarlam var denize bakiyor ben bunun üzerine kredi çekmek istiyorum çeke bilirmiyim

  • Mustafa Bey,

   Tarım kredisi almak için öncelikli şart belirtmiş olduğunuz gibi kendi araziniz üzerinde çiftçilik faaliyeti gösteriyor olmanız. Bunun için de ÇKS üzerinde belirtmiş olduğunuz faaliyetin görünüyor olmaıs gerekli. Arazinin değerli olmasından ziyade üzerindeki çiftçilikten ne kadar gelir elde ettiğinize bakılacaktır. Eğer burada gelir/maliyet kısmı tarafında pozitif kalırsanız tarım kredisi veren bankalar kredi talebinizi değerlendirecektir.

 14. Iyi gunler ben kredi cekmek istyorum suan fabrikada calisyorum dugun yabicam cifci belgemde var. Ustume tarla icarlayip senelik olarak kredi cekmk istyorum 30000 tl lik kredi icin ne kde yer kiralamam lazim tesekkur ederm efendim

  • Samet Bey,

   Fabrikada çalışıyor olmanız aynı zamanda aylık gelir elde ettiğiniz anlamına gelecektir. Yıllık ödemeli çiftçi kredilerin içine bazı bankaların aylık ödemeler de koyduğunu ve toplamda kredi maliyetini düşürdüğünü biliyoruz. Böyle bir ödeme planı da isteyebilirsiniz. Ancak diğer taraftan sadece icarlı/kiralık arazi üzerinden kredi almanız pek mümkün değil. Kiraladığınız tarla üzerine hangi ürünü ektiğinizin önemi çok büyük. Örneğin buğday ve ayçiçeğinden elde edeceğiniz gelir çok yüksek olmayacağı için kredi talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Ancak çeltik, meyve gibi ürün/ürünlerin ekilmesi halinde olumlu değerlendirilmesi daha olasıdır.

   Her halükarda kredi talebiniz için tarım bankalarına başvurunuzu yapmanızı önerebiliriz.

 15. Karpuz ekmegi dusunuyorum 15 donum karpuz ekmis olarak gostersem buna karslik cikarmi acaba

  • Samet Bey,

   İlk defa bu ekimi yapacak ve satışını gerçekleştirecekseniz zor. Karpuz ekiminden ziyade satışı ve alacak tahsili tarafında problem yaşanabilen bir ürün. Bunun değerlendirilebilmesi için denizbank tarım bankacılığı kredileri ve/veya ziraat bankası tarım kredisi tarafında şubelerle görüşmenizi öneririz.

 16. Kolay gelsin.
  suana kadar hiç bir bankayla alısverişim olmadı.ziraat bankasının hesap kartım var sadece.ne kredi ne kredi kartı kendi yerim olan ve içinde ektiğim 447 da çksm çıkıyor 40000 kredi çekmek istiyorum sonucu ne olur sizce harmana ödemeli

  • Mahmut Bey,

   Herhangi bir bankada kredili olarak çalışmadığınız için kredi notunuz “0” gelecektir. Kredi notu sıfır olan nasıl kredi çekebilir ile ilgili yazı yazdık ancak çiftçilik yapmış olduğunuz için sizin süreciniz değişkenlik gösterecektir. Sizlere tavsiyem kesinlikle tarımın dilinden anlayan bir banka ile işinizi çözün. İlk önerim Denizbank, sonrasında Ziraat Bankası olacaktır. Özellikle ekmiş olduğunuz üründen elde edeceğiniz geliri, çiftçinin diliyle anlayabildikleri için, daha rahat kredi talebinizi değerlendirecektir. Yılda bir ödemeli çiftçi kredisi veren bankalar talebinize yanıt vermeye çalışacaktır.

 17. Ben bankalara kredi cekmeye gittim kredi notumun cok dusuk olmadigini soyleyip deneyelim dediler ama 2bankada olumsuz sonuclandirdi.findik bahcem var tarim kredisi olarak kredi cekebilirmiyim.

  • Mehmet Bey,

   Özellikle tarım kredisi alırken temelde baz alınan tek kriter kredi notunuz değil. Tarım ile uğraşan kişilerinin gelirleri aylık olmadığı için buradaki gelir hesaplaması ve oluşturulan ödeme planlarının da buna yönelik olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin ödeme gücü zayıflar ve kredi verilirken sorunlu hale gelir. Bunu en iyi uygulayan özel banka Denizbank’tır. Denizbank tarım kredileri tarafında başvurunuzu değerlendirecek, olumsuz olsa bile nedeni konusunda sağlıklı bilgi verecektir. Verdiğiniz bilgiler eksik olduğu için olumlu/olumsuz bir şey diyemiyorum. Çünkü fındık bahçesinin büyüklüğü, ne kadarının çks üzerinde görüldüğü, bahçenin sahipli mi, icar ile mi işlendiği ve diğer banka borçlanmanız gibi bilgileri bilmek gerekir.

 18. ismet bey emekliyim 1300 tl maaşım var aylık 1130 tl kredi ödüyorum ayrıyeten 1300 aylık gelirim var 36 dnüm fındık bahcesini icara aldım 15 seneliğine BURSADA çifçi kredisi alabilirmiyim teşekkürler

  • İsmet Bey,

   Tarım kredisi veren bankalar tarafından dikkat edilen en önemli şeylerden birisi de tecrübedir. Eğer çiftçiliğiniz yeni değilse, konuyla ilgili tecrübeniz varsa (çiftçilik belgesi ve çks’de belli olacaktır) kredinizin değerlendirilmesi bir o kadar kolaylaşacaktır. Aylık gelirinize baktığımda ödediğiniz kredi tutarının yetersiz kaldığı görülüyor. 36 dönüm fındık ile ne kadar gelir elde edebileceğinizi anlatabildiğiniz bir tarım bankası ile (ziraat bankası, denizbank) irtibata geçmenizi öneririm.

 19. 5336 dönüm çay üreticisinin çiftçi kredisi alabilirmiyim

  • Emine Hanım,

   Tabi ki alabilirsiniz. Yaptığınız çay üretimi kayıtlarda görünüyor ve bunun üzerinden çiftçilik geliri elde ediyorsanız çiftçi kredisi de kullanabilirsiniz. Yalnız çiftçi kredisi almak için sağlamanız gereken tek şart çiftçilik geliri elde etmek değildir. Beraberinde banka kayıtlarınız, banka geçmiş ödemeleriniz ve elde edilen geliriniz ile talep ettiğiniz kredinin geri ödeme planlarının örtüşüyor olması da en az bu kadar önemlidir.

 20. Merhabalar. 2-3 sene önce boru kredisi aldık 20000. 30 dekar falan çks den tarla hibe ettik. Geçen sene ekimde traktör aldık onun içinde 95000 kredi kullandık ve 100 dekardan fazla tarla hibe ettik. ödemelerde hiç bir türlü gecikme falan yok ama traktör kredisi alırken daha önce hibe ettiğimiz tarlayıda tekrar hibeye kabul ettiler. şuanda çks de 150-200 dekar arası yerımiz çıkıyor ama bunun 120 dekarı falan daha önceki kredilerde hibe edilmiş durumda. Şimdi sıkıştığımız için ihtiyaç kredisi almak istiyoruz. Böyle ihtiyaç kredileri mümkün mü çiftçi için. İhtiyaç kredisi yoksa bile bi yazı görmüştüm mazot ve gübre için kredi varmış bari onu peşin para ile alırız diye düşündük. sizce 2 kredi üstüne bi kredi daha çıkar mı şimdiden teşekkür ederim

  • Murat Bey,

   “hibe ettik” ifadenizden Bankaya teminat olarak verdiğinizi söylemeye çalıştığınızı düşünüyorum. Öncelikle yüksek tutarlı kredilerde Bankalar teminat olarak tarla/arsa gibi gayrimenkullerin ipoteğini alabilirler. Bu son derece normaldir. Kredinin vadesi gelip, borç kapandığına koyulmuş olan bu ipoteklerin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

   Diğer taraftan,

   Borçluluğunuzun yüksek olması, taksit/gelir dengenizin elvermemesi gibi nedenlerden dolayı kredi çıkma ihtimaliniz azalmış olabilir. ÇKS üzerindeki bilgilere bakıp, kredi puanınız ve banka borçluluğunuzu görmeden kredinin çıkıp/çıkmayacağını söylemek mümkün değil. Sizlere tavsiyem çiftçinin dilinden anlayan Ziraat Bankası ve Denizbank’a gitmeniz. Özellikle Denizbank çifçi kredisi tarafında birçok veriyi değerlendirdiği için kredinin olma ihtilaminin daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

 21. Hocam merhaba 12 dönüm fındık bahçesini babamdan üzerine kiraladım ayrıyeten 2700 tl aylık gelirim var.30000 tl civarı tarım kredisi alabilirmiyim tşkler

 22. Gökhan Bey,

  Tarım araziniz üzerinden kredilendirilebilirsiniz. 12 dönüm üzerinden elde ettiğiniz gelir ve fındık ürününün hasatı ve satış süreci göz önüne alınarak çıkartılacak bir ödeme planı ile tarım kredisi kullanabilirsiniz.

 23. efendim bizim 5 dönüm cevizlik olan tarlamiz var 6 dönüm buğday tarlasi var bu tarlalar babaannemin adına annemin üzerine kira yapıp cifci belgesi ve csk belgesi alıp kredi cekebilirmiyim annemin bankalarla hiç alakası yoktur bana bilgi verirmisiniz teşekkürler

  • Cesur Bey,

   Bahsettiğiniz çiftçilik maalesef iyi gelir elde edeceğiniz ve bu gelir ile verilecek tarım kredisini geri ödeyebilecek düzeyde değil. Özellikle tarlaların sizin üzerinize olmaması (icar ile işleniyor olması) kredibilitenizi azaltmaktadır. Her ne kadar çiftçilik belgesi, çks belgesi sahibi olsanız da başka bir gelir beyan edemiyorsanız tarımsal kredi almanız gerçekten zor görünüyor.

 24. Çiftçi adayı

  Biz her türlü çiftlik hayvanından. 5-10 tane alıp büyük bir çiftlik kurmak istiyoruz. En fazla ne kadar kradi alabiliriz

  • Bayram Bey,

   Eğer düzenli bir çiftçilik geliriniz an itibariyle yoksa çiftçi kredisi almanız mümkün değil. Tarım kredisi alınırken baz alınan en önemli değer tarım gelirinin olup/olmadığıdır. ÇKS, Hayvan İşletme Belgeniz gibi tarım faaliyeti yaptığınızı gösteren belgeleriniz varsa tarım kredisi çekebilirsiniz.

 25. Slm Benim tüm evraklarımvar AKS gibi vakıf banktan kıredi kartım var hepsini düzenli ödüyorum fakat almadım sebebi nedir çks şartmı

  • Rıdvan Bey,

   Tarım kredisi değerlendirmelerinde çks büyüklüğü, hayvan işletme belgesi üzerinde ne kadar varlığınızın olduğu, örneğin ne kadar süt geliri elde ettiğiniz gibi birçok veriye bakılır. İlave teminat seçenekleri değerlendirilir. ÇKS büyüklüğünüzün ne kadarı kendi mülkünüz, ne kadar icarla işleniyor? Ne kadar tarımsal kredi istiyorsunuz? Hangi vadede?

   Bu bilgileri bilmeden size yardımcı olmak mümkün değil. Ancak Denizbank tarım kredileri tarafında ülkedeki her bankadan ayrıştığı görülmektedir. Lütfen Denizbank şubeleri ile irtibat kurun.

 26. İyi günler.Annem ev hanımı herhangi bir ssk-bağkur kaydı yok ve üzerine 10 dönüm meyve bahçesi var 5 dönümü erik 5 dönümü kayısı yıllık ortalama getirisi 15-25 bin tl arası, annemin üzerine tarım kredisi çekip (60-100 bin tl arası) yıldan yıla geri ödemeli 3-4 veya 5 sene vadeli tarım kredisi çekip parayı başka bir iş için kullanmak istiyoruz ticaret vs. mümkünatı varmıdır var ise şartkarı nelerdir (çsk-tapu vs)?

  • Burak Bey,

   Bahsettiğiniz tarımsal girdilerin hepsinin ÇKS’si varsa tabi ki tarımsal kredi çekebilirsiniz. Yıllık ödemeli kredi veya uzun vadeli yılda bir ödemeli kredi veren bankalar tercih sebebiniz olmalı. Bu konuda özel bankalar içinde Denizbank ve TEB ve tabi ki amacı zirai kredi vermek olan Ziraat Bankası sizlere yardımcı olacaktır.

 27. Şu anda çks’si yok ama orası sorun değil halledilecek birşey. Benim asıl sorum zirai kredi çekip parayı başka bir işte kullanabilirmiyiz yani banka ben sana kredi verdim ama sen traktör alacaksın veya sulama sistemi yapacaksın vs. gibi şartlar koşuyormu yoksa normal ihtiyaç kredisi alır gibi parayı verip gerisine karışmıyormu?

  • Burak Bey,

   Her kredinin aslında ne yapılacağı ile ilgili sorular kreditörler (kredi veren banka) tarafından sorulur. Çünkü kredinin amacını bilmek, geri dönüşüyle (tahsilatı) ile ilgili fikir uyandıracaktır. Eğer traktör kredisi, arsa alım kredisi, arazi alım kredisi, tarla alım kredisi ve/veya bu tip gayrimenkul alımı üzerine kredi kullanırsanız zaten krediden alacağınız tutar size değil gayrimenkulun eski sahibine ödenir. Ancak tarımsal girdiler için kullanacağınız bir kredi olduğu konusunda Bankanız ile konuşursanız herhangi bir şart koşulmadan, makul tutarlarda krediniz değerlendirilebilir.

 28. yıllık 15-25 bin tl kar getiren bir bahçeye ortalama ne kadar kredi verirler acaba?

  • Burak Bey,

   Ne kadar tarımsal kredi alabilirim 2017 sorusunun cevabını sormuşsunuz aslında. Kısaca anlatmak gerekirse 25 BIN TL kâr elde ettiğinizi çks ve diğer tarımsal belgelerle ispatlayabiliyorsanız talep ettiğiniz kredinin vadesine göre değişecek şekilde 100-150 BIN TL aralığında kredi talebiniz değerlendirilebilir. Ancak yüksek tutarlı tarımsal kredi çekilirken, kredinin amacı Bankalar için oldukça önemlidir. Burada amaç tarımsal girdiyi finanse etmektir.

 29. Hayvancılık ve işletme kredisi almak istiyoruz.çeklerimiz bazıları vuruldu.mahkeme durdurdu.çiflik ve 75 dönüm ekili tarla yı ipotek vererek bu kredilerden yararlanabilir miyiz.

  • Meral Hanım,

   Eğer çekleriniz yazılmış ve yazılan çeklerinize ilişkin düzeltme hakkı kullanmamışsanız kredi notunuz ve siciliniz bozuktur. Bu durumlarda her ne kadar ipotekli tarım kredisi de kullanmak isteseniz istihbarat açısından krediniz olumsuza dönüşecektir.

 30. Merhaba lar ben cift ci yim fındık işi yapıyoruz üzerimizde 13 dönüm tapu var cks de araç kredisi başvurusu yaptık kredi çıkar mi acaba

  • İbrahim Bey,

   Fındık tarım kredisi çks üzerinde görünüyorsa tabi ki alınabilir. Özellikle tarım taşıt kredisi kullanımlarında yılda bir ödemeli veya hasat ödemeli ödeme planlarını düzenleyen Bankalar mevcut. Bunlar için denizbank tarım kredileri, denizbank tarım taşıt kredisi veya ziraat bankası tarımsal krediler için ilgili banka şubelerine gitmenizi tavsiye ederim.

 31. Kesilen çeklerin karşısında hizmet alınmadığı için mahkemeye başvuruldu.mahkeme çekin ödenmesini durdurdu.teminatları yatırdık.mahkemeden elimize durdurulduğunu dair yazı geldi.bunun bir önemi yok mu

  • Meral Hanım,

   Bahsettiğiniz durumun tabi ki önemi var. Bu durum elinizdeki mahkeme yazıları ve evraklarıyla birlikte Banka görevlisine mutlaka verilmeli. Çünkü bu bilgiyi vermezseniz çekinizin bu nedenlerden dolayı problem yaşadığını bilmeyecek ve kredinizin değerlendirilmesi için çaba sarf etmeyecektir. Yine de şu bilgiyi vermek isterim. Bu durumlarda da Bankalar sıcak bakmayabilir. Sizlere tavsiyem şudur :

   KGF teminatlı krediler tarafında kredi başvurusu yapın. Bu durumda Bankanın riskini azaltmış olursunuz.

 32. iyi çalışmalar üzerime tapulu yer olmadan kiralık arazi üzerinden kredi kullanabilirmiyim

  • Halit Bey,

   Kiralık arazi üzerinden tarımsal kredi almanız oldukça zordur. Özellikle çiftçi kredileri çiftçinin finansmanını sağlamak amacıyla yapıldığı için kendi arazisini işleyen, 1 dönüm dahi olsa kendi sahipliği bulunan kişilerin finansmanına yönelik verilmektedir. Yine de %100 verilmez diye bir şey söylemek yanlıştır. Çok ciddi icarlı arazi üzerinde çiftçilik yapan kişiler de bulunmaktadır. Bunun için herhangi bir Denizbank tarım kredisi veya Ziraat bank tarım kredisi şubelerine uğramanızı tavsiye edebiliriz.

 33. 3-4 dönüm arazimiz var 1 ay içinde bahçe dikeceğim bende bu tarlayı üstüme alıp çks belgesi ile başvursam kredi kullanabilir miyim?
  Askerliğimi henüz yapmadım.

  1400 lerde kredi notum var ama yapı kredide k.kartım yapılandırmada yorumunuz nedir acaba ?

  • Batu Bey,

   Yapılandırılmış kredi kartınız için muhtemelen yapılandırma kodu konularak bir kredi kullandırılmamış. Aksi halde 1.400 kredi skoruna ulaşmanız mümkün değil. Burada yapacağınız düzenli ödeme ile kredi skorunuzu yukarıda tutmaya devam edebilirsiniz.

   Çay kredisi veya bahçe kredisi için de şunu söyleyebilirim :
   Özellikle tarımsal kredi verilirken çks zamanına, daha önceden çks üzerinde çiftçilik yapıp yapmadığınıza, kısacası tarımsal faaliyeti ne kadar süredir yaptığınıza dikkat edilir. Olmazsa olmazlardan birisi değildir ancak bahçe üzerinden elde edeceğiniz tarımsal gelir ve buna karşılık talep ettiğiniz kredi tutarı arasında gelir-gider dengesine bakılarak krediniz değerlendirilecektir. Bu aşamada tavsiyemiz tarımsal faaliyet ve tarımsal krediler konusunda uzmanlaşmış Bankalar ile görüşmeniz olacaktır.

 34. Teşekkürler yorumunuz için önceden hiç ÇKS belgesi felan çıkartmadım.Şimdi ben tarlayı üstüme alıp çıkartacağım yani.Ayrıyeten cardfinanstada 2500 tl kredi çektim geçen ay.

  • Batu Bey,

   Bir önceki yorumumuzda bahsettiğim gibi daha önce çiftçilik tecrübenizin olmadığı noktasına gelmişiz. Bu aşamada Bankalar tarımsal kredi verirken pek sıcak olmayabiliyor. Nihayetinde Bankalar işi bilen, mahsülü alabilecek ve bunu pazara taşıyabilecek, alacaklarını tahsil edebilecek birini kredilendirip, kredi dönüüşünü olabildiğince maksimize etmeye çalışıyorlar. Yine de olmazsa olmaz değildir. ÇKS çıkartıp, kredi başvurusu yapabilirsiniz. Geçtiğimiz ay çektiğiniz kredi ancak 3 ay sonra kredi skorunuza yansıyacaktır. Ona da ödeme yapmadığınız için kredi skorunuz ilk başta düşecektir. Sonrasında yapacağınız düzenli ödemlerle kredi notunuz artacaktır.

 35. benim annem emekli ve uzerine tarlalar var yaklasik 15.000 metre kare ama hisseli tarla anneme dusen 15.000metre kare bu tarlalari ipotek gosterip kredi alabilirmiyiz…

  • Mahmut Bey,

   15 dönüm üzerinde hangi ürünü ekiyorsunuz?
   Örneğin ayçiçek, buğday gibi ürünler ekiyorsanız maalesef 15 dönüm üzerinden kayda değer tarımsal gelir elde edemeyeceğiniz için kredi almanız mümkün olmayacaktır. Ancak bahçecilik, meyvecilik, sera gibi farklı tarımsal ürün girdiniz varsa tarımsal kredi çekebilirsiniz. Sadece tarımsal kredilerde değil tüm kredilerde kredinin teminatından daha önce olan şey kredinin ortadaki gelir ile tahsil edilebilmesidir.

 36. Öncelikle aklında soruları olan kişilere verdiğiniz ayrıntılı cevaplardan ötürü teşekkür ederim.
  Ben avukatım,yeni bir ofis ve ayrı şehre taşınmayı düşünüyorum bu yüzden 100.000-150.000 tl kadar nakite ihtiyacım var.bu yüzden tarım kredisi kullanmak istiyorum.ziraat bankasıyla yaptığım görüşmeler sonucunda taşınmaz ipoteğine sıcak bakmadıklarını ve narenciye için dönümüne 260.00 tl ödeme yaptıklarını söylediler.ben 20 dönüm kadar bahçeye çks yaptırıp taşınmaz gayrimenkulu ipotek ettirerek meblağı yükseltmeyi hedeflemiştim fakat bu çok zor gibi. çks kaydı olup kredi çekilen 100 dönüm narenciye bahçemiz var.kredisi hala devam etmekte.çks kaydını düşürüp bahçenin diğer ortağı olan babam üzerinden yeniden kredi çekilebilir mi? alternatif önerebileceğiniz yol varmı? şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  • Naci Bey,

   Öncelikle çks kaydınızı farklı birinin üzerine geçirip, onun da tarım kredisi başvurusu yapmanız sürecinizi olumluya götürmeyelim. Çünkü tarım kredisi verilirken çiftçinin faaliyet süresi ve deneyimi ile ilgili mutlaka kredi tahsis birimi tarafından incelenir. Sizlere tavsiyem konuyu oluğu gibi kreditöre anlatmanız. Eğer gerçekten krediyi geriye ödeyebilecek bir tarım geliri söz konusuysa mutlaka kredi verilecektir. En fazla kredinin vadesi uzatılarak, istediğiniz tutara ulaşmanızı sağlamaya çalışırlar.

 37. Meraba lar 6 dönüm yüksek kapalı sera kiraladim salatalık domates patlıcan ektim ve çiftçilik belgem ve cks belgem var mevcut ciftcilige baslamadan önce 30000 tl kredi çektim halen oduyorum ödemede sıkıntı yok ve 3 yıldır özel sektörde çalışıyorum maaşm var 50000 tl ihtiyacım var sizce verirmi verirse hangi banka verir teşekürler

  • Şahin Bey,

   Çiftçilik Belgeniz ve yaptığınız çiftçiliğe istinaden ÇKS belgeniz mevcutsa öncelikli olarak çiftçilik gelirini hesap edebilen, çiftçilik alt yapısı olan ve derdinizi en az bir çiftçi ağzıyla anlayabilecek Bankalar üzerinden ilerliyor olmalısınız. Bunu Türkiye’de en iyi yapan çiftçi Bankası DenizBank’tır. Tabi ki TEB, ŞekerBank, YKB, Garanti Bankası gibi özel Bankaların da çiftçilik kredileri mevcut. Ancak Denizbank gerek personeli, gerek tarım kredileri prosedürleri ile bu anlamda fark yaratmaktadır.

 38. Denizbank tarim kredisinde bulunduk sms ile 12 bin lira onaylandi ama tarim krediye yer ipotek li diye bankaya gitmedik gitsek kredi cikar mi toplam yer 18858 findik bahcesi 8 donumu tarim kredi ye ipotekli

  • Samet Bey,

   Denizbank tarım kredisi sms başvurusu ile çıkan tutar kefilsiz, ipoteksiz verilen limittir. Bunun haricinde tarım kredisi limiti açtırmak istiyorsanız çiftçilik belgesi, çks belgesi ve diğer belgelerle birlikte Denizbank tarım kredisi başvurusu yapmanız gerekir.

 39. Merhabalar… Devlet memuruyum. Ortalama gelirim 8.000 lira. 700.000 liralık bir ceviz bahçesi satın alacağım. 50 dönümlük bir alan. Ağaçlar 8 yıllık, verimli. Eksper değeri 1.000.000. Lira. Ancak bordrom 120 ay vadede taksitlendirme yı karşılamıyor. Ayrıca şunu soruyorum. Bahçenin kendisini ipotek edebilir ve yıllık mahsulleri kredi başvurusunda bulunurken gelir kaydedebilir miyim_?

  • Mahmut Bey,

   Eğer çiftçilik belgeniz ve mevcutta çks belgeniz yoksa yani resmen çiftçilik yapmıyorsanız çiftçi kredisi alma şartları içinde değerlendirilemezsiniz. Burada önemli olan çiftçiliğe geçiş vs. değil çiftçilik gelirini asgari 1 yıldır elde ediyor olmanız.

 40. Pekala.. Söz ettiğim gibi satın almayı düşündüğüm tarlayı banka ipotek ederek kredilendirir ve tarladan gelecek geliri de taksitlendirmede dikkate alır mı_? Takdir edersiniz aylık 10 ar binliralık dilimler olacak.. 10 yılda.

 41. Selam üzerime kayıtlı 800 dönüm çks var kira hepsi kiraladım tarlayı ipotek vererek nasıl satın alabilirim 100 karpuz 100 dönüm pamuk 400 dönüm fıstık 200 dönmdebibersalçalık. Şimdiden teşekkürler satın alıcam tarla 400 dönüm aynı zamanda sigortalı işciyim kıredi puanım 1400

  • Salih Bey,

   Hem kredi puanınız iyi hem de işlediğiniz arazi büyüklüğü.
   Birçok bankada (denizbank, teb, ziraat bankası) arazi alım kredisi adı altında tarla alımına yönelik tarımsal krediler mevcut. Alacağınız tarlanın değerine göre çeşitli vadelerde kredi teklifi sunuluyor. Ödeme planları da hasat döneminize ve ağırlıklı ürününüze göre şekillendirilebiliyor.

 42. merhaba 15 dunum sulu arazim var 3yildir işletmiyurum çiftçi kredisi alabilirmiyim acaba aydinlatirsaniz sevinirim tesekurler

  • İdris Bey,

   Çiftçi kredisi evrakları için herhangi bir tarım bankasına başvuru yapmanız gerekir. Çünkü sulu tarım yapıyorsunuz ama ne ekiyorsunuz? Bunu icarla mı yapıyorsunuz kendi araziniz üzerinde mi? Toplamda bunların maliyet analizinin yapılarak, gelir projeksiyonu çıkarılması gerekmektedir.

 43. Merhaba 10 donum findik arazisi uzerime kiralik 10 yillik olarak sgk calisan durumundayim banka sicilim temiz odemelerim duzenli ne kadara kadar kredi alabilirim sizce ust limit olarak tesekkur ederim.

  • Hakan Bey,

   10 dönüm fındık arazisine ne kadar kredi alırım cevabı yanıltıcı olacaktır.
   Bunun için size DenizBank veya Ziraat Bankası’nı önereceğim. Bu bankalara vereceğiniz tarım kredisi başvuru evraklarıyla birlikte fındık üretimine karşılık elde edeceğiniz gelir hesaplanacaktır. Özellikle ürünün hasat ve satış zamanı da göz önüne alınarak bir ödeme planı oluşturulur. Hatta sgk’lı çalışan olduğunuz için isterseniz aylık düzenli kredi taksiti de eklenebilir. Mevcut borçlanmanız da göz önüne alınarak bir limit çıkartılacaktır.

 44. Cks ye 11 aydır kayıtlıyım 108 dekar kiralık arazim var kimi bugday kimi patates kimi kurufasulye olarak sistemde.. Banka bana kredi verir mi?

  • Emre Bey,

   ÇKS ile tarım kredisi almanız tabi ki mümkün.
   Burada toplam çiftçilik deneyiminiz, resmiyette elde ettiğiniz tarım geliri vereceğiniz tarımsal evraklardan çıkarılacak ve hesaplanacaktır.
   Tavsiyem tarım bankacılığı yapan Denizbank, Ziraat ve/veya TEB ile görüşmeniz olacaktır.

 45. Merhaba 100 dönümlük Fındık bahçemiz var çks ye kayıtlı kredi başvurusunda bulunsak bize yaklaşık ne kadar kredi çıkar ve kredi süreci kaç gün olur teşekkür ler

  • Gökhan Bey,

   fındık bahçesi sahibi kredi alabilir mi sorusunun cevabı tabi ki evettir. Ancak ne kadar kredi alabileceğiniz sorusunun cevabı verilemez. Çünkü bunu verebilmek için güncel borçluluğunuz, krediniz varsa kredilerinizin geri kalan kredi taksitlerinin de hangi yıl veya yıllara dağıldığına da dikkat ederek kredi limitleri oluşturulur. Ancak tarım kredisi kaç günde çıkar sorusuna cevap olarak maksimum üç gün diyebiliriz.

 46. merhaba ziraat bankasından kredi çekmeyi düşünüyoruz. babamın üzerine 280 dekar çks var bunun 80 dekarı kendi mülkü 200 dekarı kira. 10 dekar mısır 10 dekar çeltik 100 dekar ayçiçeği ve 160 delar buğdaydan oluşmakta. ayrıca 23 baş hayvan var. kendisi emekli 1100 tl emekli maaşı var. tahmini ne kadar kredi çıkar

 47. Merhabalar daha once ciftcilikle veya herhangi bir isle ugrasmadim halada üniversite okumaktayim 100 donum araziye kiraci olarak misir ekmegi düşünüyorum cks cikarsak kredi cikarmi tarim veya arac krdisi simdiden teşekkür ederim

  • Ahmet Bey,

   Yılda bir ödeme taşıt kredisi veren Bankalar mevcut. Tarım gelirine istinaden, hasat dönemini göz önünde bulunduran ödeme planları düzenleyip çiftçiye taşıt kredisi imkanını sunuyorlar. Ancak sadece icarlı tarlayı gelir göstermeniz taşıt kredisi almanıza engel olabilir. Eğer kredi notunuz yok, geçmişte olumlu bir kredi performansı göstermemişseniz işiniz daha da zor.

 48. icar aldıgım tarlanın üzerine kredi çekmek istiyorum ama daha önce hic kredi kullanmadım tarla 30 dönum 20 bin tl kredi cekmek istiyorum bunun için ne yapmam lazim kredi notum olmadıgı için bisorun çıkarmı tskler

  • Deniz Bey,

   Sadece icar ile işlenen/yapılan tarım gelirine istinaden kredi almanız oldukça zordur. Çünkü sadece icar yapılan çiftçiliğinin devamı olmadığına inanılır. Genel kanı da bu yöndedir. Yine de ziraat bankası tarım bankacılığı veya denizbank tarım bankacılığı birimlerine gitmenizi önerebilirim.

 49. Denizbank üretıci kartım aldığım zaman 235 dönümdü limitim 15 bin tl dir şuan 810 dönümdür limitim yetmiyor inceleniyorsanız sevinirim tşklr

  • Ferat Bey,

   Üretici kart limit başvurusu yapmanız gerekiyor ilk önce. Bunun için bağlı bulunduğunuz Denizbank şubesine uğrayın lütfen.

 50. Bankalara 2.500tl kredi kartı borcum var ve avukatta ama daha dosya açılmamış üstüme 2 yıllık çks var 70 dönümlük sogan patates ekiyoruz ziraat bankasından traktör kredisi alabilirmiyim

  • Adem Bey,

   Kredi kartınızın olması olumlu bir şey. Özellikle düzenli ödeme performansınız varsa banka kredi notunuz oluşmuş olmalı ve ortalamanın da üzerinde olabilir. Bu durumda çks’nizin ispatıyla birlikte tarım kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Traktör kredisi alma şartları için sadece Ziraat Bankasını değil Denizbank traktör kredisi başvurusu seçeneğini de değerlendirmenizi önerebilirim.

 51. Abimle ortak hayvancılık yapıyoruz 12 baş inek mevcut 3 yıldır bu işi yapıyoruz 10 başlık hayvan kredisi kullanmak istiyoruz ben memurum 1 arkadaş daha bulup kefil yapmayı düşünüyoruz yanliz cks yok abimde ve kredi kartı da kullanmıyor yani bankalarda daha önce kredi işi hiç olmadı ilk defa olacak nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

  • Muhammet Bey,

   Eğer ortada resmi evrak (çks, hayvan işletme belgesi) yoksa kredilendirilmeniz mümkün değil.
   Takdir edersiniz ki Bankalar yasal gelirinizi ancak resmi belgelerle tespit edebilir. Bu belgeler üzerinden de gelir/gider hesabı yaparak ödeme planlarınızı oluştururlar. Ortada daha önce Banka performansı da olmadığı için süreç oldukça olumsuz gibi görünüyor.

 52. Merhabalar kuzenim benim tarlalarımı icarlayıp kredi çektii krediyi ödemediği takdirde beni bağlayan bir durum sözkonusu olur mu

  • Serpil Hanım,

   Sizi bağlayan herhangi bir şey olmayacaktır. Çiftçi kredisi nasıl alırım sorusunun yanıtı ilk etapta çiftçi geliri elde ettiğini ispatlayarak olmaktadır. Sizin burada icar gösteriyor olmanız çiftçi gelirini ispatladığınız anlamına gelir. Bunun yanında eğer tarla ipoteği verilmiş ve sizler de tarla sahibi olarak buna muvaffakat vermişseniz o zaman borç sizi bağlayıcı duruma gelir.

 53. merhabalar kolay gelsin erzurumda çks kayıtlı 43 da buğday 12 da çayırotu 3 da elmam çiftçilik kredisi kullanmak istesm ne kada alabilir.

  • Kadir Bey,

   Güncel çks belgesi alarak Denizbank şubelerine uğramanızı tavsiye ederim.
   Çünkü mevcuttaki borçluluğunuz ve ürettiğiniz ürünlerin maliyet analizi yapıldıktan sonra hangi ana üründen gelir elde ettiğiniz hesaplanacak ve yıldan yıla ödemeli teklifler sunulacaktır.

 54. Üstüme 250 dörüm tarla var tarlayı bu sene aldım bu sene ekecem banka bana çiftçi kredisi verir mi verirse ne kadar verir

  • Mert Bey,

   250 dönüm tarla üzerine hangi ürünü ekeceksiniz?
   Bu ürünlerin çks kaydını yaptırdınız mı?
   Bu belgeniz olmadan kredi çalışması yapılamaz.
   Ürünün çeşidine göre de alacağınız tarım kredisi büyüklüğü değişkenlik göstermektedir.

 55. Kolay gelsin ben 30 gün önce hayvancılık kredisi çektim üzerimde bulunan arsayı ipotek ettim şimdi bir arsa daha aldim onuda ipotek edip aynı şekilde kredi çıkar mı bana

  • Barış Bey,

   Yaptığınız tarım ve hayvancılık faaliyetinin büyüklüğü, buradan elde ettiğiniz gelir, mevcuttaki borçluluğunuz, kkb puanınız gibi birçok konuyu bilmeden bu soruya cevap vermek mümkün değil. Ancak aldığınız tarım kredisi, yeni bir tarım kredisi almanıza engel değildir.

 56. Merhaba ben bankalarla daha önce hic çalışmadım hic bi sorunum yok ama hiç bir banka bana kredi karti vermiyor ne yapmalıyım

  • Hayretin Bey,

   Daha önce kredili ürün veya Bankalar ile çalışmamanız olumsuzluk.
   Ancak yaptığınız çiftçilik, ürün çeşitliliği ve üretim verimliliğinize nazaran tarım kredisi almanız mümkün olabilir.
   Özel Bankaları tercih etmenizi öneririm.

 57. Merhabalar babamın ev tapusu hariç tapusu yok bide hazine arazisi kullanıyoruz.Çks’si de yok. Biz traktör kredisine baş vurabilir miyiz acaba?

  • Durmuş Bey,

   Üzerinize kayıtlı olan tarla üzerine çiftçiliğiniz yoksa (çks bilgisi yoksa) tarım kredisi almanız mümkün değildir.
   Bankalar resmi evraklar üzerinden kredi verebilirler.

 58. Durmuş özdemir

  Merhabalar daha önce kredi kartları borcu yüzünden kırmızı kalem yedim ve varlık şirketlerine devredildi borçlarım akbank ve finansbank. 2016 nın son döneminde kapattım borçları şimdi babamdan bana kalan zeytin bahçelerinin tapusunu alacağım 15 dönüm. Çiftçilik belgesi de çıkartıp kredi talep etsem onları ipotek koydurarak 90 bin 100 bin arası kredi çıkar mı bana? Bu arada şu an kredi kartı dahi alamıyorum..

  • Durmuş Bey,

   Maalesef çıkmayacaktır.
   Kanuni takibe düşmüş olmanız, üzerinden ciddi bir süre geçmemesi (asgari 3 yıl) ve geçmiş ödeme performansınız yüzünden tarım kredisi talebiniz redde düşecektir. Hatta muhtemelen değerlendirilmeye bile alınmayacaktır.

 59. Merhaba benim hiçbir bankaya takıntım yok yalnız kredi kartımı arkadaşa verdim geç yatırdı puanım düştü 886 puanım var deniz bank tan hayvan kredisi çektim yatırdım şimdi başvuru yaptım hala bir cevap gelmedi 10 gün oldu sizce Red gelirmi puandan dolayı

  • Şahin Bey,

   Kredi notunuz düşük.
   Arkadaşınıza vermiş olduğunuz kredi kartındaki olumsuz performans yeni yapacağınız kredi başvurusuna olumsuz etki edebilir. 10 günlük bir gecikme ciddi bir gecikmedir. Muhtemelen ilave bir teminat veya farklı bir şey istenebilir.

 60. Merhaba iyi günler tarlalarımızı noter aracılığıyla kiraladık fakat bugün e devlet üzerinden girip baktığımda ziraat bankası tarafından ipotekli olduğunu gördüm kiracının tarlan üzerine kredi çekme ihtimali var mı yada ziraat bankası neden böyle birşey yaptı

  • Ali Bey,

   Kiraladığınız bir tarla üzerine ipotek vermeniz mümkün değildir.
   İpotek verme (tasarruf hakkı) sahip olduğunuz bir menkul veya gayrimenkul üzerinden gerçekleşir.

 61. Merhaba benim 120 dönum cks 20 dönumun tapusu kendimin ve 150 adet kucukbas isletmeciligim var sigortali calisanim 6500 lira aylik gelirim var ama 3500 lirada aylık kredi odemem var tarım kredisi cekebilirmiyim 1300 kredi notum

  • Murat Bey,

   Tabi ki çekebilirsiniz.
   Özellikle kredi notunuz da müsait. Eğer banka borçluluğunuz yüksek de değilse çok rahat kredilendirilir duruyorsunuz. Ziraat Bankası ve Denizbank özelinde krediniz daha çabuk sonuçlandırılır. Buralara tarım kredisi başvurusu yapmanızı tavsiye ederim.

 62. merhaba iyi günler gecen gün ziraat bankasına gittim kredi cekmek için 10 tane inek almak için parayı bana cıkartcaklar fakat merak ettiğim bir konu var bu para cıktı diyelim bu para benim hesabımamı veya hayvanı aldıgım adamın üzerine cıkar merak etmekteyim teşekürler

  • Hüseyin Bey,

   Kredi sizin üzerinize açılıyor. Ancak sizden karşı tarafa ödeme yaptığınızı görmek isteyecektir Banka.
   Örneğin “inek alım bedeli” açıklamasıyla karşı tarafa (ineği satın aldığınız kişi veya firma) kullandırılan kredi tutarını göndereceksiniz.

 63. Çks de 33 dönüm buğday 7640 metrekare ayçiçeği ikinci ürun silajlık mısır gözüküyor ayrıca ücretli bordrolu çalışıyorum

 64. 01.12.2027 tarihinde denizbaktan çitfçi kredisi almak istedim evraklarımı vr kefilin evraklarınıda teslim ettim kredi limitim hiç gelmedi bunun için ne yapabilirim saygılarımla

  • Mehmet Bey,

   Denizbank tarım kredisi başvurusu için şubenizle yeniden irtibata geçin.
   Olumlu veya Olumsuz mutlaka sonucunu alırsınız.

 65. Benim 8 dönüm fındık bahcem var annem 68 yaşında babamdan emekli maaşı alıyo bahceler annemin üzerine kiralık 1 ton fındık alıyoruz. Csk kaydımız var fındık destekleme alıyoruz ziraatten çiftci kredisi çekebilirmiyiz. Mahsülde ödemeli olcak 10 bin civarı

  • Yaşar Bey,

   Aile kefaleti alınarak tarım kredisi çalışması yapılabilir.
   Sadece Ziraat değil Denizbank gibi alternatif tarım bankacılığı yapan bankaları da tercih etmenizi öneririm.
   Bazı durumlarda daha esnek ve yol göstericidirler.

 66. Merhabalar 15 yıllık devlet memuruyum yaklaşık 5000 TL maaş alıyorum. Geçen ay bir zeytinlik almak için bankalardan 120000 TL arazi alım kredisi kullanabilmek için başvuruda bulunmak istedim, çks belgen olması gerektiğini söylediler. Bu belgeyi bir yer kiralayarak çıkartabilirim fakat belgeyi çıkartmış olmamda yeterli olmuyormuş en az 2 yıllık bir çiftçilik tecrübesi istiyorlar. Ben çiftçiliğe başlayabilmek için zeytinlik almak istiyorum zaten biraz mantıksızlık olmuyormu sizce? Ayrıca almak istediğim zeytinlik hisseli tapu diğer hissedar tek kişi yani ipotek için problem çıkarmıyor. Size sormak istediğim ben bu araziyi 5 yıl ödemeli çiftçi kredisi kullarak nasıl satın alabilirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Barış Bey,

   Tarım kredisi tarımsal girdi sağlayan kişilere verilen bir kredidir.
   Siz yatırım maksadıyla alım yapıyorsunuz. Buradan elde edeceğiniz gelir ile de ödemek istiyorsunuz. Dolayısı ile tıpkı ticari firmalardaki 1 yıl faaliyet süresi aranma zorunluluğu gibi tarım kredisi veren bankalarda da geçmişte bir tarımsal faaliyet aramaktadır. Nihayetinde tecrübesizlikten dolayı kredilerinin riske girme olasılığını azaltmak istiyorlar ve doğal bir refleks diye düşünüyorum.

 67. Iyi akşamlar Ben çiftçilik yapiyorum çiftçi belgem var ziraat odasından çks dosyam hic yok hayvancılık var yaklaşık 20 adet hayvanın var teminat 9larak ev ve 4 dönüm tarla var kefil olarak karı koca devlet memuru bunlardan dolayı zirat bankasından ne kadar kredi limiti çıkarır teşekkür ederim

 68. merhaba çks adıma kayıtlı 42 dönüm bahçe var ekili kayısı 42 dönümün 25 dönümu benim kalan 16 dönüm kira.. kredi çekmek istiyorum yalnız zıırat bankasında 38 bin kredi kulandım..diğer bankalarda kredi çekmek istiyorum kredi onayı vermiyor puanım 1100 bankalar gelir durumun az diyor birazdaha arazi kiralasam kredi kulanırmıyım sizce? iyi akşamalr şimdiden

  • Hasan Bey,

   Muhtemelen elde etiğiniz tarım gelirinin tamamı Ziraat Bankası’nda kredilendirildiği için yeni bir kredi vermek istenmiyor olabilir. Zira 1100 kredi skoru ortalama bir skordur. Tarım kredisi hazır kredi limitleri gibi oluşmadığı için alternatif olarak sizlere önerebileceğim tek banka Denizbank’tır. Denizbank tarım kredisi başvurusu için herhangi bir Denizbank şubesine gidip, destek isteyebilirsiniz.

 69. mrb 2 donüm arazı war elımızde annemın uzerıne kendı uzerıme alıp bununla bankadan kredı cekmek ıstıyorum tahmını olarak ne kadar kredı cekebılırım

  • Ömer Bey,

   Sadece 2 dönüm arazi üzerinden tarım kredisi almak mümkün değildir. Önemli olan arazi sahipliğinden ziyade elde edilen ürün ve bu üründen elde edilen gelirdir. Tarım kredisi alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabına belki ilk madde olarak bu bilgiyi yazabiliriz.

 70. hıdır karacan

  Deniz bankala 7 yıldır calisiyirum herzaman istediğim krediyi veriyordu ayrıca ziraat ve yapi kredi de kredilerim olmasına rağmen kredi veriyordu kredilerin hepsini erken kapattım deniz banka basvuru yaptım onaylamadı neden acaba

  • Hıdır Bey,

   7 yıldır düzenli çalıştığınız Bankanızın bunu yapıyor olmasının mantıklı bir nedeni olmalı. Örneğin borçluluğunuzun çok artmış olması olabilir. Bu yıl kredi ödemelerinizin performansında (herhangi bir banka) kötüleşme olmuş olabilir. Bunun için en sağlıklı nedeni Bankanızdan alabilirsiniz. Bizimkisi tamamen bir tahmin olur.

 71. Merhaba kiraladigim arazi üzerinden ziraat bankasından 5 yıl vadeli traktör kredisi kullandım. 1 taksidi zamanında ödedim. Bu yıl çks yaptıramiyoruz hiç cksem yok sıkıntı yaşanır mi

  • Uğur Bey,

   Herhangi bir problem olmaz. Traktör kredisi alınırken o yılın elde edilen ürün ve ürün geliri üzerinden kredilendirilir. Banka istediği an kredisini (ticari nitelikli olduğu için) geri çağırabilir. Ancak ödeme performansında herhangi bir sorun yaşatmazsanız böyle bir şey yapacaklarını düşünmüyorum.

 72. Selam babamin uzerine 80 donum fistik bahcesi tapulu babam vefat etti mulk bolundu 7kisi mirasci olduk vekaletnameyle kredi cekebilir miyiz

  • Mustafa Bey,

   Maalesef. Krediyi alabilmeniz için mutlaka üzerinize çiftçilik belgesi ve çiftçi kayıt sistemine ait belgenizin olması gerekmektedir. Bunlar çıktıktan sonra tarım kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

 73. İyi günler üzerime cks den ekili 100 dönüm yer var hiç kredi ve kredi kartı kullanmadım kefilsiz ipoteksiz tarım kredisi cekebilirmiyim sadece cks ile

  • Mustafa Bey,

   100 dönümlük arazinin ne kadarı size ait? Çünkü icarla işlenen yer ve mülk sahibi olduğunuz yerden elde ettiğiniz tarımsal gelir farklılaşacağı için oluşacak limitte farklılaşır. Sadece ÇKS ile çekebileceğiniz kredi limiti mutlaka oluşur. Bunun için Denizbank, TEB veya Ziraat Bankası tarım kredisi başvurusu yapmanızı tavsiye edebilirim.

 74. Anadolu banka başvuru yaptım tarımsal kıradi için acil 20 binliraya ihtiyacım var daha önce 100 çektim zamanında ödedim şuan Kosgep küredim var 20 bin faizsiz çks var 170 dönüm 25 dönümü bana ait diğeri icar memur puanınız iyiymiş şube yetkisiyle verirdim fakat küredi kartı gecikmeniz var belki çıkar deyip sisteme yükledi haber bekliyoruz çıkarmı sizce

  • BuğraHan Bey,

   Eğer gecikmeniz var ve bu gecikme kaydı hala devam ediyorsa kredinizin çıkması mümkün olmayabilir. Krediler değerlendirilirken özellikle bazı kriterler oldukça hassas. Bunların içinde an itibariyle haciz kaydınızın olmaması, güncel gecikmelerinizin bulunmaması, yapılandırma kredisi kullanmamış olmanız, merkez bankası borçlanmanızın ciddi oranlarda artmaması gibi..

 75. 6 dönüm arazimiz var buna ziraat bankası yada devlet destekli olabilir nasıl kredi kullanabiliriz

  • Mustafa Bey,

   6 dönüm tarla üzerinde hangi ürünü ürettiğinize bağlı. Örneğin seracılık yapıyorsanız başka bir gelir elde edersiniz, sebze veya meyve yetiştiriciliği yapıyorsanız başka bir gelir ama buğday/ayçiçeği ekiyorsanız başka bir gelir alırsınız. Önemli olan üretimin büyüklüğü ve buradan elde edilen tarım geliridir. Eğer bu rakam istediğiniz tarım kredisi rakamlarını ve taksitlerini ödeyebilecek durumdaysa tabi ki tarım kredisi alabilirsiniz.

 76. 1 Yıl önce sahibi olduğum 4 dönüm arazime chandler ceviz ektim. Çks ye yeni kayıt olacağım belediyede mühendis olarak çalışıyorum. Çiftçi kredisinden yararlanabilirmiyim ? yararlanabilmem için yazılı belgeler hariç hangi şartları asgari düzeyde yerine getirmem gerekiyor.
  Teşekkürler.

 77. 202 donum tarla kiraladim.bu sene 75 donumune nohut ektim.gerki kalani ise 10 cu ayda bugday ve arpa ekecegim.traktor ve ekipman alimi icin kredi alabilirmiyim., cks kaydimi yaptirdim.sigortali olarakta calismaktayim.bana detayli cevabinizi mail ile yollarsaniz sevinirim.

  • Hasan Bey,

   Bu şekilde bilgi vermek yanlış olur.
   Denizbank tarım kredileri veya Ziraat bankası tarım kredisi başvurusu yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Buğday, arpa üzerinden 75 dönümden elde edeceğiniz tarım geliri ile bu yere nohut ekerek elde ettiğiniz tarım geliri farklılaşacaktır. Buna göre kredi tutarınız da değişecektir.

 78. cks ye kaitli bir ciftcimiz yurt disindan hangi sartlarda traktor ve ekipmanlarini getirebilr veya neler getirir neleri getiremez?

  • Hasan Bey,

   Yurt dışından herhangi bir şey alması mümkün değil.
   Bu tip alımlarını ithalatı olan firmalar üzerinden alması gerekir.

 79. 1 Yıl önce sahibi olduğum 4 dönüm arazime chandler ceviz ektim. Çks ye yeni kayıt olacağım belediyede mühendis olarak çalışıyorum. Çiftçi kredisinden yararlanabilirmiyim ? yararlanabilmem için yazılı belgeler hariç hangi şartları asgari düzeyde yerine getirmem gerekiyor.
  Teşekkürler.2

  • Rıdvan Bey,

   Çiftçilik kredisi veya tarımsal kredi alabilmeniz için aslında en az 1 yıldır çiftçilik belgesi veya çks belgesi üzerinde resmen çiftçilik yapmanız gerekir. Aksi halde Bankanız yeni girişimci olarak kabul edip, tarımsal kredi almanız konusunda sıcak olmayabilir. Yine de Denizbank tarım kredileri veya Ziraat bankası tarımsal krediler ile görüşmenizi tavsiye edebilirim.

 80. Bende kredi kullanmak ıstiyorum ama bağkur borcum var bağkur borcu kredi kullanmama engel mi?

  • Ayşe Hanım,

   Tarım kredisi kullanırken Bağkur borcunun önemi yoktur.
   Ancak bu borçtan dolayı tarafınıza e-haciz gelmemiş olması gerekir.
   Aksi halde kredi değerlendirmeniz olumsuz sonuçlanacaktır.

 81. 2 yıldır çks kaydım var ziraatten 10000 tl kredi kullandım 20 dönüm kayısı bahçem var 45000 tl lkredi alabilir miyim ayrıca kayısının dönüm parası neye göre belirleniyor teşekkürler

  • Özkan Bey,

   Eğer kredi notunuz, geçmiş ödeme performanslarınız gibi değerlerinizde herhangi bir problem yoksa alabilirsiniz gibi duruyor. Sadece Ziraat Bankası tarım kredisi değil; Denizbank tarım kredisi başvurusu yapmanızı da öneririm. Tarım kredileri verilirken yapmış olduğunuz çiftçilikteki arazinin sahipliği, ekmiş olduğunuz ürünün maliyetleri, o yıla ait satış fiyatları, desteği vs. gibi birçok veri incelenerek tahmini gelir modeliniz hesaplanır. Ve yıllık ödeyebileceğinizi düşündükleri kredi modeliyle sizlerin alabileceği maksimum tarım kredisi rakamı belli olur. Bu değer içinde bir talebiniz olursa teminatlarına da bakarak krediniz verilir veya reddedilir.

 82. Merhaba.ben 4 dönüm bı tarla almayı düşünüyorum içerisinde yetişmiş ağaçları da var.fakat burada tarım değil de mantar üretimi yapmayı düşünüyorum.bunun için 150 bin TL lik kredi verirler mi .aylık kazancım 4 bin .cks yada çiftçi belgeler um Yok.

  • Kazım Bey,

   Tarım kredisi almanız pek mümkün değil.
   Çünkü Bankalar tarım kredisi verirken mutlaka aktif bir çiftçi ararlar ve en az 1 yıldır faaliyette bulunuyor olması şartını ararlar.

 83. benım 500 dk arazı alacam ve bu arazı hısselı kredı almam ıcın ne yapmalıyım

  • Tolga Bey,

   Hisseli arazinin kredisini arazi alım kredisi olarak kullanmanız mümkün değildir. Çünkü Bankalar bu tip hisseli kredilerin alımlarında birçok pürüz çıktığı için kabul etmemektedir. Eğer talep ettiğiniz kredi karşılığında verebileceğiniz başka bir ipotek teminatı varsa Bankanız açısından daha değerlendirilebilir bir hal alıyor.

 84. Merhaba benim adıma 185 dönüm var ÇKS mevcut tarım kredisini çekebilirmiyim?yada tarımsal için mesela küçük baş hayvancılıktan yumurta tavukçuluk,örtü altı için seracılık olabilir mi

  • İbrahim Bey,

   185 dönüm iyi bir tarımsal arazi büyüklüğüdür. Üzerinde ektiğiniz ürünün niteliğine göre çıkacak olarak kredi miktarı değişkenlik gösterecektir. Ancak mevcutta tarımsal faaliyetiniz yoksa ve yapmak istiyorsanız bu durumda herhangi bir tarım kredisi çıkmayabilir. Geçmiş tarihlerdeki ÇKS büyüklüğünüz ve ekmiş olduğunuz ürünün niteliği tarım kredisi ne kadar çıkar sorunuza cevap verecektir. Bunlara bakmadan veya bilmeden bilgi vermek yanlış olur.

 85. 67 dekar dane mısır ekeceğim kendi adıma çkskaydım var ne kadar kredi kullanabilirim ortalama

 86. iyi günler zıraat bankacılıgında kefil sartmıdır hipotek olarak ev araba emekllilik maası olmuyormu

 87. Kiraya verdiğim 5 dönümlük tarla çks belgesi çıkarıp kredi çekilmiş kredi ödenmezse benim arazime icra gelirmi

  • İlker Bey,

   İcara vermiş olduğunuz 5 dönümlük tarla sadece ortada gelir olduğunu ispat eder.
   Eğer krediye kefil olmamışsanız, buna istinaden herhangi bir sözleşme imzalamamışsanız herhangi bir icra veya haciz gelmez.

 88. İyi günler ben babamda almış olduğum tarla var ve 64 dönüm yarısında Antep fıstığı kredi için başvuru yapıyorum olumsuz cevap veriyorlar deniz banka başvuru yaptım bu gün olumsuz cevap verdiler. . Faaliyet lerim var destekleme alıyorum ama yine olmadı. Ne tavsiye ediyorsunuz.

  • Salih Bey,

   Yaptığınız başvurunun red sebebine ne cevap veriyorlar?
   Çünkü tarımsal faaliyetinizin ve tarım geliri elde ediyor olması tarım kredisi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir.
   Çiftçiliğinizin yaşı, geçmiş Banka performansınız, kredi siciliniz vb. gibi birçok kriter daha var.
   Bunlardan birine mi takılıyorsunuz?

 89. 5 dönüm fındık bahçemiz var bunun üzerine nasıl kredi alırım

  • Ardahan Bey,

   5 dönüm fındık bahçeniz çiftçi kayıt sisteminde işlenmiş ve çiftçilik belgeniz varsa tarım kredisi kullanabilirsiniz.
   Tarım Bankacılığı yapan Bankalardan birine giderek tarım kredisi almak istiyorum demeniz ve belgeleri vermeniz yeterli olacaktır.

 90. Mrblr iyi gunler benim 2000 yili ziraat odasi kaydim var ve uzerime pancar yatirmisligim var ekmisligim var babam sagkene cks belgesi babamin uzerindeydi babam vefaat edince tarlalarda babamin uzerinde oldugu icin mirascikar arasinda anlasma yaptik ve herverasetci belli birsure ekecek dedik sira bana geldi cks belgemi cikarttim 2025 yikina kadarda muvafakat duzenledik ve simdi gubre tohum ilac almak icin hangi bankaya muracaat etmemlazim deniz banka gittim dedikleri tarlalarin tapusu senin uzerinde olmasi lazim dedi nasil bir oneri yaparsiniz cvb verirseniz memnun olurum vaktinizi aldim ozur dilerim bi yardimci olursaniz sevinirim deyse iptal edecem 5 yillik gelir edemiyecem cunku tohum gubre alacak param yok 60 dekar tarla 30 dekar sulu 30 dekar kuru olarak urunler ise kuruda cekirdek bugday suluda sekerpancari sogan ekecem ama

  • Erdinç Bey,

   Tarımsal kredi almak için doğru Bankalardan birine gitmişsiniz. DenizBank veya Ziraat Bankası bu işin çözüm noktalarından biridir. Her iki Bankanında kendi iç işleyişine göre değişiklik gösteren süreçleri olabilir. Sizlerde mirasçılık yoluyla gelen tarlaların olması ve bunların ÇKS’lerde başka şekilde görünmesi çiftçilik gelirini birebir etkilemektedir. Bunun için size başka bir yöntem önermişler. Ziraat Bankası’na da gidip derdinizi anlatmayı öneririm. Eğer hala çıkmıyorsa DenizBank’tan aldığınız öneriyi hayata geçirin derim.

 91. İyi aksamalar.benim 10 dönüm cks belgem var.11.929 da kendime ait tapum var.arti 2100 TL emekli maaşım var.maaaim halkbanktan alıyorum.zirrat bankasına küçük ekipman kredisi başvurusunda bulundum olumsuz çıktı.25000 TLnin yüzde 75 ne kredi 18750 çıktı.18750 kredi çıkmadı.benim tapum maaş ektremi istediği halde neden red cvp geldi

  • Hüseyin Bey,

   Tarım kredilerinin içinde ayrıcalıklı bir kredidir ekipman kredisi. Tarımsal ekipman kredileri almak için yine tarımsal kredi başvurusu yapıyoruz ancak ekipmanın %100’ü finanse edilmiyor. Bu durumlarda Bankalar satış değerinin %25’ini çiftçinin kendi kaynağı ile almasını istemektedir. Tıpkı konut kredileri, taşıt kredileri örneklerinde olduğu gibi. Dolayısıyla size çıkan tutar aslında bir ekipmana verilebilecek en üst kredi miktarıdır. Sizin kredibil olmadığınız anlamına gelmiyor.

   Arada kalan tutar için emekli maaşınıza istinaden aylık ödemeli bir kredi talebinde bulunabilirsiniz.

 92. merhaba. ben karabükte üretim yapan bir genç çiftçiyim. genç çiftçi hibesinden yararlandım. toplamda 25 donum arazıde patlıcan salatalık domates biber üretimi yapıyorum aynı zamanda 1 donumde seram var. bankalar için kredi notum 0 cunku bı alısverısım olmadı sımdıye kadar. herhangı bır temınatımda yok. 10 15bin ihtiyac kredisi kullanmam mümkün müdür? ayrıca daha fazla sera kurmak istiyorum seraları ıpotek ederek yatırım yapabilir miyim cunku baska temınat gosterecek bir seyim yok.

  • Fevzi Bey,

   Öncelikli olarak bir kredi notu oluşturmalısınız.
   Bu sadece tarımsal kredi alarak oluşmaz. Sadece kredi kartı alıp, buraya düzenli ödeme yapmanız bile kredi notunuzun oluşmasına vesile olacaktır.
   Tavsiyem DenizBank veya özel bir Banka üzerinden küçük limitlerle de olsa kredili ürün başvurusu yapmanız olacaktır.

 93. Banka notum 1050 5o bine kadar kredim var gecikmem yok ödeme düzenli biraz red başvurularım var limit dolu olduğu için tapu 10 dönüm var kendime ait bise 35 dönüm çks var bireysel limitim dolu olduğu için çıkmıyo kredi masalıyım asgari ücret bireysel kredilerm boştu üzerinden çektim 50 bin tapu ve çks göstererek 50 bin daha cikarmi

  • Mahmut Bey,

   Sahibi olduğunuz tapuların rayiç bedellerini ve çiftçilik yaptığınız ÇKS üzerindeki ürün bilgilerini bilmeden bunu söylemek çok zor. Ne ürün ekiyorsunuz? Nasıl gelir elde ediyorsunuz? vs. vs. Diğer taraftan kredi puanınız düşük. Tek başına bu değer bile ilâve kredi alamamanız için kredi red sebebi olabilir.

 94. taımsal kredi için ziraat bankasına işletme kaydı-mevcut hayvan dökümü üzerinden ön basvuru yaptım eşimin yasal takip durumundan dolayı red geldi 2 ve üzeri düşük faizli kredi nasıl kullana bilirim.

  • Zehra Hanım,

   Tarımsal kredi alırken sadece elde ettiğiniz çiftçilik gelirine değil Bankalardaki sicilinize de bakarak bir karar verilir. Buralarda yaşadığınız olumsuzluk kredi alamamanız için neden olacaktır.

 95. Merhaba babamın çiftçilik belgesi var ve düzenli olarak kredi kullanıp ödemesini yapıyor.Yaşadığımız şehrin dışında örtü altı muz serası yapmak istiyoruz. arazi almak yerine kiralamayı düşünüyoruz kiralık arazi üzerine örtü altı sera kredisinden faydalanabilirmiyiz. 4dönüm sera yapmak istiyoruz yaklaşık maliyet 400 bin tl civarında.bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim.

  • Aziz Bey,

   Tarım kredilerinde kendi mülkü olan arazi üzerinden de veya icarla aldığınız arazi üzerinden de çiftçilik kredisi kullanabilirsiniz. Aralarındaki fark yılın sonunda elde edeceğiniz gelir ve bu gelire istinaden kullanabileceğiniz kredi olacağından çıkacak kredi tutarınız değişkenlik gösterecektir. Tavsiyem zirai kredilerden anlayan ve bu konuda da size rehberlik edebilecek bir Bankayı tercih etmeniz olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+