KGF Yapılandırma Kredisi

Ülkemizde faaliyet gösteren ve birçok firmanın da kullanmış olduğu KGF kredisi son çıkan cumhurbaşkanlığı kararı ile yapılandırılabilir hale geldi. Ülkemizin düştüğü ekonomik koşullar KOBİ’mizi etkiledi. Kısalan vadeler, tahsilatı geciken alacaklar, bulunamayan mallar, artan fiyatlar, bitirelemeyen işler, artan ticari kredi faiz oranları, Bankalarımızın tutumu vs. derken bugün kısır bir döngüye girdik. 2 yıl önce çok uygun maliyetlerle borçlandığımız ve uzun vadelerle kullandığımız kredilerin taksitleri ödenmez hale geldi. 

Geçmiş tarihte kullanmış olduğunuz KGF kredisi yapılandırılabilir mi sorularını da aslında birkaç defa aldık. 15 Ekim 2018 tarihi ile çıkan karar neticesinde kgf yapılandırma kredisi hangi şartlar altında kullanılabilecek, kgf yapılandırma kredisini nasıl kullanabilirim veya kgf kredisi vadesini nasıl uzatabilirim gibi altın değerindeki soruların yanıtlarını da vermeye çalışacağız.

Son yapılan değişiklikle birlikte KGF tazmini nasıl olacak tarafında da değişiklik var KGF teminatlı kredilerin yapılandırılması tarafında da.. Yapılan değişiklikleri özetleyecek olursak şunları söyleyebiliriz :

 • Bankanız KGF teminatlı kredinin tazminine (tahsilatına) gitmeden önce mutlaka KGF yapılandırma teklifini sunması gerecek veya KGF yapılandırma kredisi kullandırmış olacak
 • Daha önce 12 Mio TL üst sınırı olan KOBİ’ler için sınır 25 Mio TL’ye, KOBİ Dışı olan firmaların KGF üst limiti 200 Mio TL’ye yükseldi.
 • KGF İşletme kredilerinde 96 aya kadar, KGF yatırım kredilerinde 156 aya kadar azami vade sınırı getirildi.
 • KGF kredisi birden fazla olacak şekilde yapılandırılabilir hale geldi.
 • Ödemesiz dönemler işletme kredilerinde 1 yıl, yatırım kredilerinde 3 yıl olacak şekilde devam ediyor. 1. yılın sonunda ana para tahsilatı mutlaka sağlanacak şekilde ödeme planınız düzenlenecektir.
 • Dövize endeksli kredilerin TL cinsinden yapılandırımlası ve baz alınacak kur ilgili tarihin TCMB alış kuru olacak.

KGF sürecindeki bu değişikliklerden sonra birkaç soruya cevap vermek istiyorum. Örneğin daha önce KGF kredisi kullanmış biri KGF yapılandırma kredisi kullanırken yeniden vergi & sgk borcu yoktur yazıları alacak mı sorusu birkaç defa geldi. KGF yapılandırmalarında vergi ve sgk borcu yoktur yazıları aranmayacaktır.  Yine KGF yapılandırma kredisi kullanan müşterilerde diğer bankaların takibe geçip geçmemesi (memzuc 300 kodu) önemli mi sorusuna cevaben de önemli olmadığını ifade edebiliriz. Her iki durumda da müşteri lehine işleyen süreç mevcuttur. Bankanız bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır.

8 Yorum

 1. Ahmet

  8 Kasım 2018 at 21:29

  Bu kanun yürülüğe girdimi?yapı kredi bankası bu karar uygulamadıklarını söyledi ve haciz gönderdi itiraz ettik olumlu sonuc alırmıyız?

  • Banka Notu

   12 Kasım 2018 at 12:08

   Ahmet Bey,

   18 Ekim’den sonra özellikle yapılandırma kredisi kullandırılması gerektiğine dair yazının gittiğini biliyoruz.
   Bununla ilgili Bankanız iki şey yapacak.
   1- Yapılandırma kredisi kullanmak istemediğinize dair yazı
   2- Noter kanallı yapılandırma kredisi kullandırılmayacağına dair yazı gönderimi
   Eğer süreciniz bu raddeyi geçmişse herhangi bir sonuç alamazsınız.

   • Ahmet

    12 Kasım 2018 at 14:55

    Bana herhangi bir tebligat yapılmadı yapılandırmayla ilgili ben teklif ettim onlara sözlü olarak kabul etmediler kgf kredisi oldugu için yapamayız dediler

    • Banka Notu

     13 Kasım 2018 at 16:12

     Ahmet Bey,

     Bahsettiğim tarihten sonra KGF yapılandırma kredilerinin önü açıldı.
     Hatta takibe gitmek üzere olan KGF teminatlı kredileri bile öncelikli olarak yapılandırmanın yolunu aramalı diyor protokol.
     Yeniden konuşmayı denemenizi öneririm.

 2. cengiz

  12 Kasım 2018 at 13:05

  kredi vadesi 41 ay kaldı , bankaya 6 ay ödemesiz 35 ay vade yaparsa eski kredi faiz oranından mı yapılandıracak. yoksa yeni oranlarmı geçerli

  • Banka Notu

   13 Kasım 2018 at 16:13

   Cengiz Bey,

   Krediniz kapat/aç yapılacaktır.
   Bu nedenle eski oran üzerinden kredi kullanmanız mümkün değil maalesef. Günün koşullarında, KGF ile mutabık kalınan oran üzerinden (bu oran piyasa oranlarının çok altındadır) yeni bir ödeme planına bağlanılacaktır.

   • cengiz

    14 Kasım 2018 at 14:04

    Bankaya 6 ay ödemesiz olarak yapılandırma yapabilir misiniz dediğim de, bana kapatma cezası ödeyeceğimi , 6 ay ödemesiz olmayacağını söyledi, bununla ilgili kimse birşey bilmiyor galiba, ben yeniden yapılandırmaya gittiğimde çok daha fazla ödeme yapacağım galiba. o zaman insanlar neden yapılandırmaya gitsin. bununla ilgili yasal başvurumu nasıl yapmalıyım. daha detaylı bilgileri hangi kurumdan almam gerekiyor. teşekkürler

   • cengiz

    14 Kasım 2018 at 15:17

    bankayla görüşmeme istinaden bana söyleneni örnek vermek istiyorum

    kullanılan 60 ay , kalan vade 40 ay , kalan ödenecek anapara 700.000 tl,şu andaki aylık ödeme tutarı 23.000 tl, benim istediğim 6 ay ödemesiz tekrar 40 ay , bankanın bana unduğu ödeme planı: açma kapama 60.000 tl ödeyeceğim+ 6 ay boyunca her ay 9000 civarı faiz+ 4000 tl civarı yapılandırma faizi ödeyeceğim 6 ay sonra 27000 tl aylık sabit ödemem olacak. 🙂 o zaman neden yapılandırayım ki. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+