Anasayfa » Krediler » KGF Yapılandırma Kredisi

KGF Yapılandırma Kredisi

Ülkemizde faaliyet gösteren ve birçok firmanın da kullanmış olduğu KGF kredisi son çıkan cumhurbaşkanlığı kararı ile yapılandırılabilir hale geldi. Ülkemizin düştüğü ekonomik koşullar KOBİ’mizi etkiledi. Kısalan vadeler, tahsilatı geciken alacaklar, bulunamayan mallar, artan fiyatlar, bitirelemeyen işler, artan ticari kredi faiz oranları, Bankalarımızın tutumu vs. derken bugün kısır bir döngüye girdik. 2 yıl önce çok uygun maliyetlerle borçlandığımız ve uzun vadelerle kullandığımız kredilerin taksitleri ödenmez hale geldi. 

Geçmiş tarihte kullanmış olduğunuz KGF kredisi yapılandırılabilir mi sorularını da aslında birkaç defa aldık. 15 Ekim 2018 tarihi ile çıkan karar neticesinde kgf yapılandırma kredisi hangi şartlar altında kullanılabilecek, kgf yapılandırma kredisini nasıl kullanabilirim veya kgf kredisi vadesini nasıl uzatabilirim gibi altın değerindeki soruların yanıtlarını da vermeye çalışacağız.

Son yapılan değişiklikle birlikte KGF tazmini nasıl olacak tarafında da değişiklik var KGF teminatlı kredilerin yapılandırılması tarafında da.. Yapılan değişiklikleri özetleyecek olursak şunları söyleyebiliriz :

 • Bankanız KGF teminatlı kredinin tazminine (tahsilatına) gitmeden önce mutlaka KGF yapılandırma teklifini sunması gerecek veya KGF yapılandırma kredisi kullandırmış olacak
 • Daha önce 12 Mio TL üst sınırı olan KOBİ’ler için sınır 25 Mio TL’ye, KOBİ Dışı olan firmaların KGF üst limiti 200 Mio TL’ye yükseldi.
 • KGF İşletme kredilerinde 96 aya kadar, KGF yatırım kredilerinde 156 aya kadar azami vade sınırı getirildi.
 • KGF kredisi birden fazla olacak şekilde yapılandırılabilir hale geldi.
 • Ödemesiz dönemler işletme kredilerinde 1 yıl, yatırım kredilerinde 3 yıl olacak şekilde devam ediyor. 1. yılın sonunda ana para tahsilatı mutlaka sağlanacak şekilde ödeme planınız düzenlenecektir.
 • Dövize endeksli kredilerin TL cinsinden yapılandırımlası ve baz alınacak kur ilgili tarihin TCMB alış kuru olacak.

KGF sürecindeki bu değişikliklerden sonra birkaç soruya cevap vermek istiyorum. Örneğin daha önce KGF kredisi kullanmış biri KGF yapılandırma kredisi kullanırken yeniden vergi & sgk borcu yoktur yazıları alacak mı sorusu birkaç defa geldi. KGF yapılandırmalarında vergi ve sgk borcu yoktur yazıları aranmayacaktır.  Yine KGF yapılandırma kredisi kullanan müşterilerde diğer bankaların takibe geçip geçmemesi (memzuc 300 kodu) önemli mi sorusuna cevaben de önemli olmadığını ifade edebiliriz. Her iki durumda da müşteri lehine işleyen süreç mevcuttur. Bankanız bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

33 yorum

 1. Bu kanun yürülüğe girdimi?yapı kredi bankası bu karar uygulamadıklarını söyledi ve haciz gönderdi itiraz ettik olumlu sonuc alırmıyız?

  • Ahmet Bey,

   18 Ekim’den sonra özellikle yapılandırma kredisi kullandırılması gerektiğine dair yazının gittiğini biliyoruz.
   Bununla ilgili Bankanız iki şey yapacak.
   1- Yapılandırma kredisi kullanmak istemediğinize dair yazı
   2- Noter kanallı yapılandırma kredisi kullandırılmayacağına dair yazı gönderimi
   Eğer süreciniz bu raddeyi geçmişse herhangi bir sonuç alamazsınız.

   • Bana herhangi bir tebligat yapılmadı yapılandırmayla ilgili ben teklif ettim onlara sözlü olarak kabul etmediler kgf kredisi oldugu için yapamayız dediler

    • Ahmet Bey,

     Bahsettiğim tarihten sonra KGF yapılandırma kredilerinin önü açıldı.
     Hatta takibe gitmek üzere olan KGF teminatlı kredileri bile öncelikli olarak yapılandırmanın yolunu aramalı diyor protokol.
     Yeniden konuşmayı denemenizi öneririm.

 2. kredi vadesi 41 ay kaldı , bankaya 6 ay ödemesiz 35 ay vade yaparsa eski kredi faiz oranından mı yapılandıracak. yoksa yeni oranlarmı geçerli

  • Cengiz Bey,

   Krediniz kapat/aç yapılacaktır.
   Bu nedenle eski oran üzerinden kredi kullanmanız mümkün değil maalesef. Günün koşullarında, KGF ile mutabık kalınan oran üzerinden (bu oran piyasa oranlarının çok altındadır) yeni bir ödeme planına bağlanılacaktır.

   • bankayla görüşmeme istinaden bana söyleneni örnek vermek istiyorum

    kullanılan 60 ay , kalan vade 40 ay , kalan ödenecek anapara 700.000 tl,şu andaki aylık ödeme tutarı 23.000 tl, benim istediğim 6 ay ödemesiz tekrar 40 ay , bankanın bana unduğu ödeme planı: açma kapama 60.000 tl ödeyeceğim+ 6 ay boyunca her ay 9000 civarı faiz+ 4000 tl civarı yapılandırma faizi ödeyeceğim 6 ay sonra 27000 tl aylık sabit ödemem olacak. 🙂 o zaman neden yapılandırayım ki. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 3. kgf yapılandırılması firmamın kredilibitesini etkilermi yani bankadan çek karnesi veya normal kredilerini etkilermi. yapılandırılma merkez bankası listesinde görünürmü. firma reytingini etkilermi

  • Necip Bey,

   Krediler yapılandırma koduyla kullandırıldığı için MB kayıtlarında görünecektir.
   Firma ratingi mutlaka etkilenir.
   Ancak bu kredinin donuk hale gelip, ödenmemesinde oluşturacağı zarardan çok daha iyidir.

 4. merhaba ben mehmet sorum;ziraat bankası tarımsal kredilerinden 5 yıllık yapılandırmalarda faiz oranları ne kadardır. teşekkür ederim.

  • Mehmet Bey,

   Ziraat bankası tarım kredileri yapılandırma faizleri de güncel faizler civarındadır.
   Yani tarımsal destekler bu kredilerin içinde olmayabilir.
   Kullandığınız kredilerin tipini bilmediğim için net bir şey söyleyemiyorum.

 5. Kgf 1 yada 3 yıl ödemesiz dönemde herhangi bir ücret ödenecek mi yukarda yazan Cengiz beyin söylediğine göre her ay tekrardan ödeme yapılacak buna tam olarak açıklık getirebilir misiniz

  • İsmail Bey,

   Yapılandırma teklifi sunan bankanın KGF yapılandırma teklifi sunduğunu düşünmüyorum.
   KGF yapılandırma teklifleri mevcut riskin yeniden ödenebilir bir ödeme planına bağlanmasıyla ilgili..
   Taksit tutarları iki neden dolayı artabilir.
   1- İlk kredinizin faiz oranı, geçtiğimiz yılın faiz oranları daha düşük olması nedeniyle, daha azdır.,
   2- Yeni ödeme planınızın içine ödemesiz dönem koymak
   Her ikisinin de olması taksit ve toplam geri ödeme tutarlarınızı arttıracaktır.

   KGF yapılandırma kredilerinde ödemesiz dönem en fazla 1 yıla kadar olabiliyor. Ancak 1 yıl sonra gelen ilk takside en az 1 TL ana para düşecek şekilde ödeme alınması gerekiyor. Bu da bir yıl sonra ödeyeceğiniz taksidin biraz daha yüklü olmasına sebep olabiliyor.

 6. MERHABA BENİM BENİM AYLIK TAKSİTLERİ TOPLAMDA 200,00 BİN TL Yİ BULAN KGF KREDİLERİM VAR BUNLARI TÜMÜNÜ DEVLETİN BANA VERDİĞİ İMKAN VARSA ERTLEYİP YAPILANDIRMAK İSTERİM NE GİBİ YOL İZLEYEBİLİRİZ ?

  • Kemal Bey,

   KGF’nin de bu tip durumlarda takibe atmadan öne kgf yapılandırma kredisi kullanmanızı tavsiye eden ve bu anlamda da Bankalara bilgi veren paylaşımı mevcut. Öncelikle kredilerinizi kullanmış olduğunuz Bankanıza gidip kgf yapılandırma kredisi kullanmak istediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Fiyatlamanız değişecektir. İsterseniz ödemesiz dönem de eklenebilir. 96 ay vadenin içinde kalacak şekilde kgf yapılandırma kredisi kullanabilirsiniz.

 7. Merhaba,
  Kgf yapılandırması yaptığımız zaman yapılandırma taksitleri bitmeden tekrar başka bir bankada kgf almak istersek banka verse bile kgf alamazsın der mi. Yoksa banka verdikten sonra kgf onaylar mı?

  • Sabri Bey,

   KGF’de kullanmış olduğunuz yapılandırma krediniz varken yeni bir kredinin alınması mümkün değildir.
   Özellikle mevcut yapılandırma koduyla kullanılmış kredilerin kapatılmasını arayacaklardır.

 8. merhaba,
  dört bankadan kgf kullandım üçünde yeniden yapılandırdım, benden yalnızca % 1 kgf komisyon aldı. fakat diğer banka % 1 kgf ye,ayrıca yaklaşık % 7 gibi kapama cezası istedi. bu bankadan kullandığım kgf kredisi faiz oranı % 1,80 di, yeniden yapılandırmada ise % 1,58 e düştüğü için benden bu parayı almaları gerektiğini söylediler. bende krediyi kapatmıyorum ki yeniden yapılandırıyorum dedim. benden istedikleri bu kapama ceza parası kanunen mümkün mü ? teşekkürler

  • Cengiz Bey,

   KGF kredilerinde erken kapama komisyonu ve/veya farklı bir komisyon alınması mümkün değildir. Alınmak istense de aslında alınmaması gerektiğini bilerek yapılan bir işlemdir. Bunun için KGF merkezlerini, KGF internet sitesini veya KGF telefonlarını arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Yüksek ihtimalle alınan bu tutarların iadeleri gerçekleşecektir.

 9. Merhaba. 2019 mart ayinda ziraat bankasi araciligi ile kgf kredisi aldim. Odeme planinda aksama olmadan devam ediyorum.36 ay olan odeme suresini mesela 48 aya çikarmak mumkun mu? Geçen hafta çikan küçük işletmeler için borç düzenlemesi kapsamiyla kgf nin bir alakasi var mi?

  • Baha Bey,

   KGF yapılandırma kredisi adı altında bahsettiğiniz işlemi yapabilirsiniz. Hatta vadeyi toplamda 96 ay içinde tutabilir ve uzatabilirsiniz.
   Geçtiğimiz hafta çıkarılan borç düzenlemesi Kgf kredileriyle bağdaştırılmış bir şey değildir.

 10. İyi akşamlar. 2020 senesi için kgf kobilere kullanmaları İçin limitlerini açacak mi.

  • Muharrem Bey,

   2020 KGF kredisi çıkacak.
   Birçok Banka 2020 kgf kredisi verebilmek için limit çalışmalarına başladı.
   Ancak şartları daha belli değil.

 11. merhaba . ziraat bankasından 2017 ve 2019 yılları arasında 5 parça kgf kredisi kullanndım. şu an gecikmede olup 90 gun dolmak üzere.emekli bir kefil ile krediyi çektim.krediyi çektiğimde bekardım 2018 yılında evlendim ve eşim devlet memuru.eşimin kredi ile alakalı hiçbir imzası ve kefilliği yok.
  1:bankanın veya avukatının kredi ödenmediğinde eşimin maaşına haciz v.s koyma hakları varmı? koyulurmu??ayrıyeten eşim 6 sene sonra emekli olduğunda maaşına haciz koyma hakkları varmı?
  2:krediyi çekerken bana kefil olan emekli kişinin maaşından haciz ile alakalı aylık ne kadar kesinti yapılır.
  3:yaklaşık 2 ay önce adıma dükkan tapusu ve araç ruhsatı vardı bunları borç yüzünden sattım.banka veya avukatın bu satışlara itiraz etme ve bozma hakları varmı? bozulurmu?
  4: şuanda emekli değilim 30 ay sonra emekli olduğumda kgf borcumdan dolayı maaşıma banka haciz koyup kesinti yapma hakkı varmı?

  • Cengiz Bey,

   Tüm sorularınızı aslında çekmiş olduğunuz krediyi Bankaya nasıl ödemem mantığı ile sormuşsunuz. Art niyet seziyorum ancak yine de doğru cevapları paylaşacağım. Asıl olan şeyin çekmiş olduğunuz bu kredinin bir şekilde orta yol bulunup geri ödeme yapmanızın olması gerektiğini sorunuz özelinde herkese söylüyorum.

   1- Kefil olan emekliden kredi kullanım esnasında Bankanız muvafakat almışsa emekli maaşının tamamını kesmeye hakkı vardır. Eğer muvafakat alınmamışsa emekli maaşları hiçbir şekilde haczedilemez. Bunun için kullanım esnasında alınan imzaların ne olduğuna bakmak gerekir. Eşinizin kefaleti veya kefalet imzası olmadığı için herhangi bir hacze gidilemez. Sonrasında da herhangi bir hukuki işlem yapılamaz.

   2- Biraz önce bahsettiğim evrakın olup/olmamasına ilişkin tamamına kadar kesinti yapılabileceğini tekrarlıyorum.

   3- Bankanızın avukatları kredi süresinden sonra sahibi olduğunuz tapu ve araçların kime/nasıl satıldığına bakacak ve araştıracaktır. Eğer bu malları kaçırmak amaçlı birilerine devir veya satış yapmışsanız bunu delile dayandırarak satışta itiraz davalarını açabilir. Bunlar uzun süren ve meşakkatli davalardır. Çok azının olumlu sonuçlandığını gördüm. Ama olma ihtimali var mı? Tabi ki evet.

   4- Kredi kullanım esnasında emekli olmadığınız için ayrıca muvafakat almayacakları için emekli olmanız halinde sizden herhangi bir kesinti yapamazlar. Emekli maaşınızın haricinde düzenli bir ücretli geliriniz de oluşursa %25’ine haciz getirilebilir.

 12. merhaba

  Bir firma kgf kredisini 2.kez yapılandırabilir mi? Eğer yapılandırabilirse 1.yapılandırma sırasında tüm ödemesiz dönem hakkını(12 ay) kullandı ise 2.kez yapılandırılan kredilerinde ödemesiz dönem şartı nasıl olacak?

  • Cem Bey,

   KGF kredisi ikinciye yapılandırılabilir mi sorusunun da cevabını vermiş oluyoruz. Evet, olabilir. Ancak Bankanız bunu yapmak istemeyebilir. Yapmak zorunda değildir. Bu tip durumlarda Bankanızın şube müdürüne şunu anlatmalısınız. Eğer takibe giderse kısa ve orta vadede hiçbir şekilde alacağınızı tahsil edemeyeceğini ancak yeni bir yapılandırma durumunda tahsil olma ihtimalinin olduğu konusunda ikna etmelisiniz. Tabi bunu faaliyetinize dayandırdığınız açıklamalarla yapmalısınız. Aksi halde Bankanız da tahsilat imkanı olmayan bir dosyayı bir an önce takibe atıp, alacağını tahsil etmek isteyecektir.

 13. Merhabalar efendim ben 380 bin tl kgf borcum var malum korona yüzünden yaklaşık 1 aydır mağazalarım kapalı kgf kredilerine de ertleme gelmedi acaba yapılandırsam en fazla kaç ay olur taksit sayısı öbür kredilerimde yapılandırma yüzünden tehlikeye girer mi bide 1 yıl veya 6 ay ödemesiz seçeneği var mı ? Teşekkür ederim

  • Burak Bey,

   KGF kredilerine erteleme geldi mi sorusuna artık EVET diyebiliriz. Bankalar aynı vadenin içinde kalmak şartıyla (vade uzamıyorsa) bu işi çözümleyebiliyor. Eğer KGF teminatlı kredinizi yapılandırmak istiyorsanız son kalan taksit sayınıza 36 ilâve edebilirsiniz. Örneğin kalan taksidiniz 40 ise krediniz yapılandırıldıktan sonra 76 ay vadeye uzayabilecektir. Bunu ilk yıl içinde ödemesiz olacak ama ilk yılı takip eden ilk taksitten 1 TL ana para düşecek şekilde yapabilirler. Pratikte bu ödemesiz dönemden sonraki ilk taksidin yüksek bir taksite denk geleceği anlamı taşıyor.

 14. Efendim hani 96 ay kadar vade imkanı vardı ben bunu soruyorum öyle bir şekilde olmuyor mu kredi yapılandırma mesela 1 yıl ödemesiz 84 ay vade gibi ?? Bide kgf ertelemesi kesinlikle gelmedi yin sordum yine olumsuz yanıt verdiler ?? Lütfen cevap verin kgf kredilerinde yapılandırma en fazla kaç yıl oluyor sizin vermiş olduğunuz cevaplarda ve yazılarda 96 ay 1 yıl ödemesiz olursa 84 oluyor bu hala geçerli değil mi??

  • Burak Bey,

   KGF yapılandırma kredilerinin üst vade sınırı 96 aydır. Her KGF kredisi 96 ay vade ile yeniden yapılandırılmıyor. Örneğin 12 ay taksiti kalan bir krediyi 96 ay ile yeniden yapılandırmıyorsunuz maalesef. Süreç şu şekilde işliyor :
   KGF kredinizin kalan taksit adedine 36 ekliyorsunuz. 36 eklenmiş hali, 96 sınırını aşmayacak şekilde vadelendiriyorsunuz.
   Örnek : 12 taksiti kalmış bir ödeme planını maksimum 12+36=48 ay vade ile yapılandırabiliyorsunuz.

   Bunu yaparken de 1 yıl ödemesiz dönem koyabilirsiniz. Ancak 1 yılın son günü en az 1 TL ana paradan tahsilat sağlamalı.

   Karışık gibi duruyor ama basit. Umarım anlatabilmişimdir.

 15. Beyefendi şuan kgf ye 24 ay borcum var sizden öğrenmek istediğim bunu yapılandırmak istesem toplamda kaç ay uzar ödemesiz 6 ay veya 1 yıl var mı bunu tam anlamıyla öğrenmek zorundayım çinkü bu olaylar sonrası 1 aydır mağazam kapalı cevap verirseniz teşekkür ederim iyi günler

  • Esra Hanım,

   Son taksidinizin üzerine 36 ay ekleyebilirsiniz. Örneğin 24 varsa, 36 ay daha uzatabilir toplamda 60 ay vadede yapılandırabilirsiniz. Ödemesiz dönemde ilk yıl içinde 1 TL ana para tahsilatı sağlayacak şekilde yapılması gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+