Anasayfa » Krediler » Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapılmalı?

Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapılmalı?

Kredi başvurusunun kabul edilmesi kadar kredim neden reddedildi sorusunu sormak da bir o kadar normaldir. Bankalar her ne kadar kredi vermeye hevesli olsa da krediyi batırmadan, mevcut riski asgari düzeye indirerek kredi sürecini değerlendirmesi çok önemlidir. Ödenmeyen kredi, takibe düşmüş kredi veya diğer adıyla batan kredi banka şubeleri için tamamen zarara atılan kalemdir. 100 krediden 10 birim kazanan şubenin batan 1 kredide 10 birim batırdığı varsayılırsa aslında krediyi yaşatmak ve kredi süresince tahsilatını yapabilmek günümüzün en önemli konularından birisi.

Bankaların insan kaynağı ayırdığı, yeni birim olarak hayata geçirdiği banka tahsilat yetkilisi, banka tahsilat yetkili yardımcısı gibi pozisyonlar da tamamen bundan dolayı açılmaktadır.

Kredim neden onaylanmıyor diyen biri öncelikli olan kredi başvurusu yaptığı şube veya müşteri temsilcisini aramalı ve olumsuz olan kredi başvurusunun neden kaynaklandığını öğrenmelidir. Kredi red nedenleri birçok kritere göre değişkenlik gösterebilir. Reddolan kredi onaylanması için veya yeniden değerlendirilebilmesi için daha önce olumsuz kritik yediğiniz bu sebebi ortadan kaldırabilmek için öğrenmek oldukça önemlidir.

Kredim reddedildi mi sorusuna cevap almanın diğer bir yolu da müşteri hizmetleriyle irtibata geçebilirsiniz. Eğer kredi başvurusu yapmış olduğunuz şubeden yanıt alamıyorsanız müşteri hizmetleri de size bir çözüm olacaktır.Bazı bankalar (Denizbank internet bankacılığı, iş bankası internet bankacılığı, Akbank internet bankacılığı gibi) kredi ve kredi kartı başvuru takibi süreçlerini internet bankacılığı üzerinden de takip edebilme imkanı sunmaktadır. İlgili bankaların müşterisi pozisyonundaysanız ve internet bankacılığı kullanıyorsanız şubesiz bankacılık menülerinin altından kredi başvurunuzun akıbetini öğrenebilirsiniz.

Kredi başvurusu reddedildiğinde yeni bir başvuru yapmayınız. Her yaptığınız kredi başvurusunda kredi puanı düşmektedir. Banka notu arttırma yolları tarafında yapmamanız gereken şeylerden birisi de kredi başvuru sayısını arttırmak olduğu unutulmamalıdır.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 yorum

  1. Merhaba ben daha yaklaşık 2 ay önce yasal takaibe uğradım ama borcumun tamamını 2 ayda ödedim yaklaşık 5000 tl. Şuan aktif olarak kredi ve kredi kartım var ve ödemeler düzenli kredi notum 3 ayda 400 lerden 1030 a kadar yükseldi notumu düzeltirsem konut kredisi kullanabilirmiyim yoksa kara listeye girdiğim için 3 yada 5 yıl beklemek
    zorundamıyım tşk.

    • Deniz Bey,

      Takip işlemi başlamış mıydı? Avukat raddesine düşmüşseniz her ne kadar kredi notunuz oluşmuş olsa da L kaydınız da (kırmızı kalem) mevcut olur. Bu durumda yüksek tutarlı kredilerin alınması pek muhtemel değil. Çıkmaz/Verilmez de denmez. Ancak bu oran %10’u geçmez ve 5 yıl sürekli karşılaşırsınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+