Anasayfa » DenizBank » Kredi Kartı aidatı almayan bankalar

Kredi Kartı aidatı almayan bankalar

Kredi kartı artık olmazsa olmazlarımızdan.. Cebinize koymuş olduğunuz manyetik bir kart ile binlerce tl’yi taşıyabiliyoruz. Dünya ölçeğinde baktığımızda özellikle kredi kartı alış verişinin taksitlendirilmesi ayağında Türkiye pazarı ciddi bir ölçek. Bankaların en önemli kâr kalemlerinden birisi de kartlardan almış olduğu yıllık kart aidatları. Halen alınıp/alınmamasının yasal olup/olmadığıyla ilgili tartışmalar devam ederken BDDK’nin vermiş olduğu bir karar mevcut. Bilmediğimiz ve aslında bankalar tarafından çok da dillendirilmeyen bu ürün aidatsız kredi kartları. Kredi kartı iptal ettirmek zorlaşırken bu ürünleri tercih etmek avantaj olabilir.

Evet, her banka kredi kartı aidatı almadığı bir kart çıkartmak zorunda. Tüketici bu tip bir kartı talep ettiğinde vermek zorunda. Peki bankalar bu durumu nasıl aşıyor? Tüketici aidatsız kredi kartını talep ettiğinde, ödül özelliklerinden faydalanamadıklarını, taksit özelliklerini belirli markalara açmadığını (örneğin Bonus özelliği) ifade ederek bildiğimiz debit kart (maaş kartı) formatında size sunuyor. Yani taksit yapamayacağınız, bankanın limit açtığı düz bir kart.

Kredi kartı aidatı kişilerin ödemek istemediği ancak Bankaların da gelirlerinin önemli bir bölümünü oluşturan komisyon kalemlerinden birisi. Elbetteki Banka için ciddi bir maliyeti var. Örneğin kredi kartı basım maliyeti, kredi kartı posta maliyeti, kredi kartının talebi ve sürecinde işleyen personel maliyeti gibi.. Kredi kartı aidatını iptal ettirmek için birçok yöntem var ve bu yöntemleri farklı yazılarımızda dillendirdik. Ancak Banka müşterisi olarak bazen Banka gibi düşünüyorum. Bu kadar maliyet varken ve cebimizde babamızın bile istediğimizde vermeyeceği bir limit açmışken bu limitin karşılığı olan komisyonu ödemek “normal” olabilir. Bu açıdan da değerlendirmenizi öneririm..

Birkaç bankanın kredi kartı aidatı almadığı kartları incelersek :

Garanti Bankası Flexi Kredi Kartı

Flexi kart ile hem Bonus kazanabilir hem de üyelik ücreti ödemeyebilirsiniz. Aynı zamanda taksitli alış veriş imkanı da sağlamaktadır. Kazandırmaya yönelik dönem dönem birçok kampanya yapılmaktadır.

Finansbank Fix Card

Üyelik ücreti olmayan Fix Card ile anlaşmalı işyerlerinden hem para puan kazanma hem de alışveriş imkanı sağlamaktadır. 50 TL tutarın altındaki çekimlerinizde temassız özelliğini kullanarak şifresiz işlem imkanı da sağlamaktadır.

HSBC Concept

Advantage kredi kartının temel özellikleri bu kartta da mevcuttur. Kampanya dönemlerinde ilave taksit, taksit erteleme ve nakit puan özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Concept kart ta kart aidatı alınmamaktadır.

ING Pegasus Plus Kart

Pegasus anlaşmalı kredi kartıdır. Kredi kartı aidatı ödemeden bu karta sahip olabilirsiniz. Bonus kazanabilmekte, taksit ertelemesi imkanından yararlanılabilmektedir. Kazanılan puanlar sadece Pegasus uçuşlarında kullanılmaktadır.

İş Bankası Maximum Kart

İş Bankası Maksimum Kartın kart aidatı alınmayan kartı alındığında Maximum kartta sağlanan birçok fırsatı elde edemezsiniz. Bazı özellikler ve avantajlar bu kartta bulunmaz. Örneğin müze kart özelliği, hediye ürün kampanyaları, temassız ödeme özelliği, hava alanındaki otopark ve vale ücretlerine yapılan özel indirimler gibi imtiyazlar kart aidatı olmayan Maximum kartta yoktur.

Denizbank Net Kart

Bonus karta özel artı taksit ve ekstre bonus fırsatlarından yararlanılamaz. Onun haricinde kart sahiplerine özel kampanyalar mevcuttur.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 yorum

  1. Denizbank bonus kart aidat alıyor mu? kredi kartı aidat iptalleri nasıl kolayca yaptırılabilir? tavsiye edeceğiniz şeyler var mı?

    • Koray Bey,

      kredi kartı aidat bedelleri birçok bankada alınmaktadır. bddk’nın son güncellemesiyle birlikte her banka kart aidatı almadığı bir kredi kartı çıkarmak zorunda. Dolayısı ile Denizbank bonus kredi kartı kart aidatı mevcuttur. Şube ve Banka isterse kullanan kişinin profiline göre iade edebilir. Denizbank kart aidatı olmayan kartının adı net kart’tır. Ancak bu tip kartlarda bir takım bonus avantajları bulunmamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+