Anasayfa » Kredi Kartı » Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman ve Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman ve Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Blokesi birçok nedenden ötürü konulabilir. Bunların en başında ödeme düzensizliği nedeniyle konulan blokeler geldiği gibi, kredi kartının düşürülmesi, kaybolması veya müşteri isteği dışında kullanım ihbarı sebepleri gelebilir. Kredi kartı blokeleri nasıl açılır sorusuna cevap vermeden önce kredi kartına konulan blokenin neden konulduğu sorusuna cevap vermek çok daha önemlidir.

Örneğin kredi kartı blokesi ödeme düzensizliği nedeniyle konuldu. Bu durumda kart borcunun tamamının ödenmesi ardından kart blokesi kaldırılır. Hatta kart blokesi %100 kalkacak şeklinde bir düşünceye girmek doğru olmayabilir. Bazı blokeler limit iptali ile birlikte yapılır ve kartın blokesi kalksa bile ortada kullanılacak limit kalmayabilir. Dolayısı ile ödeme düzensizliğinin “ne kadar düzensiz” olduğu oldukça önemlidir. Çünkü banka buradaki gecikme düzeyine göre farklı aksiyonlar alabilmektedir. (Alınacak kart tedbirleri, kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde ne olur ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.) Ödeme düzensizliğinin ileri safhalara gitmediğini göz önünde bulundurursak, kart borcu ödendikten sonra kartın limiti genel olarak 1 iş günü sonrası açılır. Bazı bankalar 1 iş gününden farklı olarak aynı gün içinde de kart blokelerini kaldırabilmektedir.

Diğer taraftan kullanıcının kendi isteği ile kapattırdığı veya bloke ettirdiği kredi kartlarında blokeler 1 iş günü sonrası otomatik olarak açılmaz. Yeni kartın teslimi ile birlikte kart sahibi müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı blokesini açtırır ve kartını kullanmaya başlayabilir. Burada en önemli husus müşteri talebi ile konulan kart blokelerinin yine müşteri talebi doğrultusunda açılabildiğidir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+