Kredi Kartı Ekstresi Erteleme

Kredi kartı ekstreleri o döneme ait borçlarımızın tamamını gördüğümüz ve detaylarını izleyebildiğimiz dökümandır. O döneme ait harcamayı nerede, ne kadar tutar ile yaptığınızı gösterir. Bu ödemeden ödül kazanmışsanız, ödülünüzün tutarını görebilirsiniz. Aynı zamanda yaptığınız alış verişi taksitlendirmişseniz, taksit tutarını ve kaçıncı taksiti ödediğinizi izleyebilirsiniz.

Kart aidatlarını takip ettiğimiz en önemli evrak kredi kartı ekstreleridir.

Kredi kartı borçlarınızın düzenli ödenmiyor olması banka kredi notunuzu oldukça düşürecektir. Özellikle kredi kartında 90 gün üzerinde yapmış olduğunuz gecikmelerden sonra Bankaların kırmızı kalem bildirimi yaparak kara listeye atıyor olması kredibilitenizi alt üst edecektir.

Kredi kartı borçlarının oldukça arttığı bu dönemde harcamaları erleyebilmek mümkün mü?

Kredi kartı ekstresi erteleme işlemini her banka yapmaz.

Ancak kredi kartı ekstre öteleme işlemini yapan Bankaların piyasadaki kart sayıları da oldukça fazladır. Kredi kartı kullanıcısı açısından mevcut borcun ertelenmesi, kişinin gelecek olan gelirine göre kendini ayarlıyor olması oldukça önemli olabiliyor. Tabi ki kişi aradaki faiz maliyetine katlanıyor ancak ödeme yapmadığı dönemde kişinin kredi notuna olumsuz bir şey yansıtılmıyor. Kredi kartı borcu erteleme nasıl yapılır sorularının en doğru yanıtları ilgili Bankanın web sitesine girmek veya müşteri hizmetlerini aramaktan geçtiğini de hatırlatalım.

Garanti Bankası ekstre erteleme işlemi yapar. Garanti bankası bonus kredi kartının Ekstre Atlat özelliğinden faydalanabilmek için “ATLAT ” yazıp boşluk kredi kartınızın son 6 hanesini yazarak  3340 göndermeniz yeterlidir.

Finansbank Card Finans ekstre ertelemesi yapmaz ama taksitlendirme yapmaktadır. Finansbank Ekstre Taksit ile kredi kartı ekstrenizin asgari ödeme tutarını ödedikten sonra kalan borcunuzu 6 ya da 9 ay taksitlendirebilirsiniz.

Akbank Axess kart ekstre ertleleme seçeneği mevcuttur. Axess ile yapacağınız alışverişinizden sonra Akbank sistemine kayıtlı cep telefonunuza gönderilecek SMS’de yer alan kodu 5990’a gönderin,  Akbank Direkt İnternet’e giriş yapın veya 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi’ni arayın.

Borcunuzu ödemeyemediğiniz zaman yapacağınız düzensiz ödemelerden ziyade kart ekstresini erteleyerek veya taksitlendirerek bu borçları vadeye yaymak çok daha doğru bir karardır.

8 Yorum

 1. Emre

  8 Ocak 2017 at 17:34

  Ekstre atlat yaptığımız zaman kredi notumuz olumsuz etkilenir mi?

  • Banka Notu

   9 Ocak 2017 at 10:50

   Emre Bey,

   Ekstre atlatmak kredi notunuzu olumsuz ve/veya olumlu etkilemez. Bankalar kendi içindeki ödeme sistemi gereği o dönemki ekstre borcunuzu ödemiş gibi gösterir ve aradaki günü faizlendirir.

 2. Cuneyt Ozturk

  11 Ekim 2017 at 03:43

  merhaba madem banka o donemkı borcu odenmıs gıbı gosterıyor ben asgarısını yatırdıgım halde dıger kalan lımıtımı neden kullanıma acmıyor yada şoyle dıyeyım ekstre atlatmasamda zaten asgari ödemeyı yaptıgım icin o ekstre bı ay atlamıs olmuyormu ekstre atlatı secmenın yararını anlayamadım garantide

 3. Selim Basar

  27 Kasım 2017 at 02:57

  Merhaba. Benim anlamadığım bir nokta var. Garanti bankası ekstre atlatma özelliği var. Ancak minimum tutarın ödenmesi şartı var. E minimum tutarı ödemek demek zaten kalan borcu bir sonraki ekstreye eklemek demek değil mi? Bunun bize avantajı ne olacak? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Banka Notu

   24 Aralık 2017 at 09:39

   Selim Bey,

   Kredi kartı ekstresi 1 dönem değil, birkaç dönem atlatılabiliyor.
   Garanti Bankası’ndaki kampanya bununla ilgili diye düşünüyorum.

 4. Duygu

  18 Ocak 2018 at 15:11

  Axess kartımın extresini ertelediğimde kredi puanım düşüyor mu? Bunun olumsuz bir getirisi var mıdır?

  • Banka Notu

   28 Ocak 2018 at 12:28

   Duygu Hanım,

   Kredi kartı ekstre ötelenmesi kredi notunuzu düşürmez.
   Bu dönemde ekstra atlatma yaptığınız an Bankanız merkez bankasına kredi kartınızın ödendiği yönünde bilgi göndermektedir.

 5. Bb

  28 Eylül 2018 at 13:04

  Merhaba,
  Finansbank ın uygulaması ile kredi kartı asgari tutar ödenip kalan borç takaitlendirildiğinde skor puanım olumsuz etkilenir mi yoksa ekstre ötelemeyle aynı sistem mi?

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+