Anasayfa » Kara Liste » Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur?

Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur?

Kredi kaç ay ödenmezse icralık olur sorusu özellikle günümüzün en çok merak edilen sorularından biri haline geldi. Kredi notu için en önemli göstergelerden birisi çekmiş olduğunuz kredinin hangi düzende ödendiği veya ödenmediğidir. Yapacağız düzensiz ödemeler kredi notunuzu düşürebileceği gibi, düzenli ödemeleriniz de banka notunuzu arttıracaktır.

Tüketiciler için krediyi almak bazen psikolojik olarak “ödenmese de olur” tarafına kayabilir. Hatta çekerken çok kolay olduğu, ancak öderken aslında ne kadar zor geldiği söylenir.

Ancak bazen gerçekten özel istisnalar olur. Örneğin sağlık problemleri, aileden başka birinin vefatı, çok ani olan iş akdi fesihleri, işten çıkarılmalar gibi nedenler ödeme düzeninizin tamamını bozabilir.

Bankalar krediyi kaç ay ödemezseniz takip işlemi başlatır?

Banka tarafında müşterinin ödeme periyodu üç adımda izlenir. İlki 0-30 gün aralığında gecikmelerdir. Eğer kredinizi 30 günden daha fazla gecikmeye sokarsanız, banka size ufak bir izleme kodu koyacaktır. 60-80 gün aralığında gecikme için farklı bir izleme koduna alır. 80-90 gün aralığında daha da farklı izleme koduna alan banka 90 günü aşan kredi gecikmeleri için istediği an kanuni takibe atma yetkisini kullanabilir. Kredinin icra takibine alınması aynı zamanda banka kredi listesine düşmeniz anlamına gelmektedir.

Genel kural “90 gün” sınırıdır.

Ancak bazı müşteriler özelinde 90 gün sınırı beklenmeyebilir.  Örneğin başka bir bankanın icra takibini başlatması veya kanuni takibe atması diğer bankayı da etkileyebilir. Bu nedenden dolayı takip işlemini başlatabilir. Piyasadaki kötü istihbarat da böyle bir sonuca neden olabilir.

Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur?

Kredi kaç ay ödenmezse icralık olunur?

Covid Kredilerin Takibini Nasıl Etkiledi

Mart 2020 tarihinde ülkemizde virüs görülmesiyle birlikte takip eden süreçte bir takım BDDK değişiklikleri oldu. İnsanlarımızın işsiz kalması, ödeme düzenlerinin bozulması ve bundan etkilenecek birçok sebebin olmasına ilişkin yapılan düzenlemeyle 90 gün kuralı 180 güne çıkarıldı.

Virüs nedeniyle kredinin takibe gitme süresi değişti mi?

90 günden 180 güne çıkarılan takibe atma sürecinde yine iki temel uygulama şeklinde karşımıza çıkıyor.

 • Kullanılan kredinin niteliğini bireysel kredi veya kredili ürünse Bankanız 180 gün kuralının tamamını uyguluyor.
 • Kullanılan kredinin niteliği ticariyse 180 günü beklemek zorunda değil. Hatta hiç beklemek durumunda değil. Her an hukuki prosedürü işletebilecek haklara sahip.

Unutulmamalıdır ki bankanın asıl hedefi vermiş olduğu parayı geri almaktır. Bir müşteriyi icralık yapmak çoğu zaman bu işin çözümü olmaz. Eğer bankayı özel nedenlerinizden dolayı ikna edebiliyorsanız, bankanız 90 günü aşan gün sınırında da ödenmesi için icra takibine başlamayabilir. Buradaki en önemli gösterge müşterinin iyi niyetidir.

Ticari kredilerde en baştan alınan tüketici kredisi veya genel kredi sözleşmesi gibi sözleşme farklılıklardan dolayı başka şekilde işler. Genel kaide budur ama ticari tarafta farklı istisnalar da mevcuttur.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

261 yorum

 1. İyi günler ben devlet memuruyum 2 bankadan 4 farklı kredim ve 1 bankadan kredi kartım var borçlarımı ödeyemiyorum yasal takip başlayacak bu süreçte evim kira eşyalarıma haciz gelir mi ? Ayrıca maaş hacizi yapıldığında maaş aldığım banka hacizli kısım hariç kendi borcunu tahsil için hesabımdan kesinti yapabilir mi? Yaparsa engel olmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler

 2. Hakan Bey,

  Banka borcunuzu ödemediğinizde evinize icra gelecektir. İcra hukuku gereği evinizdeki eşya veya değerli varlıklara avukatlar el koyabilir. Maaş haczi de yine borçlar hukuku gereği bir kısmına koyulur ve koyulan kısım üzerinden mevcut borcun tahsiline yönelik işlemler yapılacaktır.

 3. merhaba ben birkaç bankadan ayrı ayrı bireysel ve ticari olarak krediler kullandım kredi kartlarımdan nakit çekimlerde bulundum ve eksi hesaplarıda kullanmak zorunda kaldım işlerim kötü gittiğinden ilk taksitleri bile ödeyemeden malesef iş yerimi kapattım bu kredileri kullanırken herhangi bir ipotek kefil yada eşimin imzasına gerek duyulmadı sadece tüm sözleşmeleri kendim imzaladım onayladım üzerime kayıtlı herhangi bir mal varlığım yok icra haciz memurları tarafıma ne gibi bir işlem uygulayabilirler hapis cezası yada ikamet ettiğim evimdeki bütün eşyalarımın haczi mümkünmüdür ayrıca kısa aralıklarla ayrı ayrı bankalardan kullandığım kredilerden ötürü suç işlemiş sayılırmıyım

  • Sevgi Hanım,

   Son sorunuzdan cevap vermeye başlayalım. Kesinlikle suç işlemiş sayılmazsınız. Nihayetinde kredinizi çektiğiniz an işiniz gücünüz vardı ancak işleriniz hesapladığınız gibi gitmedi ve borcunuzu ödemeyemez hale geldiniz. Bu durumda kredi borçlarınızla ilgili ödeme sorunlarınız oluştu vs. Zaten ülkemizdeki batan kredilerin büyük bölümü bu yüzden. Bankalar kanuni takip süresini bekledikten sonra sizi avukatlarına verirler ve tahsilatı için aracılık talep ederler. Avukatlar sizlere ulaştığında ilk yaptıkları şey yapılandırmaya çalışmak olacak. Ancak düzenli geliriniz yoksa ve kısa sürede olmayacaksa bu da mümkün değil. Haciz ve icra yolunu seçerek hukuki yaptırımlarda bulunulmaya çalışılacaktır. Umarım en kısa sürede probleminizi çözebilirsiniz.

 4. kredi borcumu iki ay geciktirdim ne olur

  • Ahmet Bey,

   Eğer kredi ticari bir kredi değilse 60 günlük (iki taksit) gecikmede Banka herhangi bir yaptırımda bulunmaz. Ancak Bankanın kendi içinde takip edebilmesi için sizi “yakın takip” koduna alır. Bu kodu aldıktan sonra Bankada bulunan tüm kredili ürünlerinde limit sınırlaması ile karşılaşabilirsiniz. Ne demek istiyorum :

   Örneğin bir kredi kartınız varsa kart limitiniz, risk limitine inebilir. Yani ilave bir limit kullanamaz hale gelirsiniz. Aynı şekilde kredili mevduat hesabını limitinizi de Banka indirebilir.

   Gecikmenin 90 günü bulması (3 ay) halinde avukat takibi için hukuk bürolarına gönderilir.

 5. Kredi borcumun son 2 taksidini 3.taksitin gelmesine 1 hafta kala ödedim. Bu seferde 3.taksidi ödeyemedim yine onuda 3 hafta geciktirmem gerekiyor faiz dışında beni sıkıntıya düşürecek durum söz konusu olabilir mi

  • Ali Bey,

   Kredi gecikmesi taksit sayısından ziyade gün olarak takip edilir. Siz de böyle takip ederseniz daha net bir cevap almış olursunuz. Kredi taksitinizin ödeme günü (ödeme planında görülen kredi taksit tarihi) sıfır olarak kabul edilir. Ertesi gün bir günlük gecikme olur. Bu şekilde 90 gün sayabiirsiniz. Bankalar pratikte 91. gün sizi avukatlarına gönderir.

 6. İyi günler. Ben şimdi kredi taksidimi bir ay geciktirdim fakat diğer aylar düzenli bir şekilde ödemeye devam ettim. Örnek vereyim bu ay ödemedim. Ama sonraki aylarda kesintisiz olarak ödedim. Bir yaptırımı var mı acaba

  • Nuri Bey,

   Aslında ödemediğiniz arada bir taksit olması mümkün değil. Örneğin bu ayı es geçtiniz, bir sonraki ay gidip ödeme yaptığınızda tahsil edilecek ilk taksit gecikme sayısı en fazla olan aya ait olandır. Rakamsal olarak anlatırsam 62 günlük toplamda gecikmeniz varsa ilk taksit yatırılır ve gecikme gün sayınız 32’ye düşer. Gecikme gün sayısı 90’a gelmezse avukatlık bir durumunuz olmayacaktır. Dolayısı ile kredinin takibe atılması kaç ay gibi bir soruyu takip etmektense kredi kaç günde takibe atılır sorusunun cevabını bilmek (90 gün) ve bunu takip etmek çok daha doğru olacaktır.

 7. merhaba ben konut kredimi 90 ncı gün 1 taksidini saat 22:10 da ödedim. fakat banka 19:45 de merkeze göndermişler. şimdide yasal takibe girdiğimi ya peşin yada %10 nu peşin geri kalanı 3 taksitle ödeyebileceğimi söylüyorlar. yazılı tebligat ta gelmedi. avukata durumu izah ediyorum ama kabul etmiyorlar (gerekirse 24 ay taksite bölün diyorum) bu durumdan nasıl kurtulabilirim bir yol var mı

  • Cevdet Bey,

   Aslında Bankalar tam 90. gün kanuni takip hesaplarına aktarmaz. Genelde bu işlem 90. günün dolduğu ayın son günü avukata gönderilir. Muhtemelen siz o tarihi ayın son gününe de denk getirerek ödeme yaptınız. Bu durumda (eğer dosya avukata gitmişse) avukat masrafını almak isteyecektir. Eğer Banka isterse tutarı taksitlendiredebilir, kanuni takip kaydı koydurmayadabilir. Bence kartınızın veya kredinizin bağlı bulunduğu şube müdürü ile görüşüp, durumu çözmeye çalışın. Eğer isterse yardımcı olacaktır.

 8. Kredi borcu olan ne kadar çok insanımız varmış Krediyi çekipte sıkıntıya düşen kul yok kurban olduğum Yüce Allah ne diyor: Faiz malı mahveder sadaka malı bereketlendirir üstelik faize buluşan Allah ve Resûl’üne (haşa) savaş açmış sayılır…

  Rabbim affetsin bizleri ve borçtan kurtarıp tekrar faize meylettirmesin

  • Ali Bey,

   Maalesef günümüzde birçok insan gerek finansal işlerini belirli bir vadeye yayarak paranın maliyetini azaltmak için gerekse gerçekten ihtiyacı olmayan şeyleri ihtiyaç haline getirdiği için borçlanıyor. Önemli olan çekeceğiniz kredinizin nereye harcandığıdır. Eğer bir yatırım ve/veya ticarete giren işletme sermayesi olarak kullanıyorsa gayet mantıklıdır diye düşünüyorum.

 9. merhaba bir kaç bankaya ticari kredi borcum var ve 1 aydır geciktirmiş durumdayım ne kadar süre sonra icra işlemi başlatılır yada ne gibi yaptırımda bulunurlar saygılarımla

  • Sevgi Hanım,

   Ticari kredilerde Bankanın 1 günlük gecikmede bile krediyi geri çağırma ve/veya takibe vermeye hakkı bulunmaktadır. Ancak pratikteki işlem 90 gün beklemek yönündedir. Taksitli krediniz varsa 3. taksidi, rotatif (bch), spot veya iskonto kredisi gibi krediler kullanıyorsanız taahhüt ettiğiniz kredi vadesinin üzerine 90 gün hesaplayın.

 10. Merhaba 58 günlük bir konut kredim geçikmede bir hafta içinde ödeme gerçekleştirecek sıkıntı olurmu acaba. Kaç güne kadar banka bekletiyor öğrenebilirim?

  • Ayfer Hanım,

   Ticari kredilerde gecikme gün sayısı gibi bir şey yok. Ancak siz bir konut kredisi (tüketici kredisi, bireysel kredi) kullanmışsınız.
   Bu tip krediler bireysel kredi niteliğinde olduğu için Bankalar istedikleri an kanuni takip uygulamasını yapamıyorlar.
   Konut kredisi ne zaman takibe gider sorusunun yanıtı 90 gündür.

 11. Ticari kredisi icin odeme gunu 90.gune geldiginde hafta sonu olmasinin bir farki var midir yoksa hafta ici olmasi sart degil midir

  • Sindy,

   Ticari kredilerde 90 gün beklenmesine bile gerek yoktur. Banka isterse 2. günden itibaren sizi takibe atabilir. Onun için hafta içi, hafta sonu vs. gibi bir algınız olmasın. Öğrenmek istediğiniz gecikme gün sayısı sayılırken hafta sonu sayılıyor mu sorusuysa cevabınız evet olur. Gecikme günü hesaplanırken iş günü değil, gün hesabı yapılmaktadır.

   • Merhabalar bir bankaya olan borucumu 4 defa yapılandırdım.şuanda taksitlerimde düzensizlikler var.70.gündeyim şuan .banka bana bir günlük süre verip yarın otomatik olarak icra işlemleri başlayacak diyor.70.günde bu mümkünmüdür.

    • Murat Bey,

     Eğer krediniz bireysel nitelikli bir krediyse 70 günlük gecikmede hukuki süreç başlamayacaktır.
     Ancak ticari nitelikli bir kredi kullanmışsanız takibe geçilmesi için herhangi bir gecikmenin olmasına bile gerek yoktur.

 12. Ben bankadan kredi aldim hic odeyemedim avukata verilmeden beni aradilar benim bu avukata verilme olayini erteleme sansim var mi 1 ay sknra komple kapatabilirim

  • Alp Bey,

   Eğer bir kredi dosyası avukata aktarılmış ve kanuni takip sayısını Banka nezdinde doldurmuşsa bundan sonrasını Banka şubesi ile değil dosyanın atanmış olduğu Banka avukatı ile yapmalısınız. Banka avukatı sizi kendi masraflarını da dahil ederek bir ödeme planına bağlayabilir.

 13. Merhabalar bankadan ihtiyaç kredisi çektim fakat ödemekte güçlük çektiğimden ödeyemedim yasal takibe düşecek ben icraya düşsün ve maaşımdan kesilsin istiyorum çünkü devlet memuruyum ve düzenli gelirim var bunu evime icra gelmeden kirada oturuyorum zaten maaşımdan kesinti yapılmaya başlanmasını nasıl hangi aşamada sağlayabilirim

  • Alev Hanım,

   90 günlük ödeme düzensizliğinden sonra kredi dosyası Banka avukatına atanır.
   Banka avukatı kredi borçlusu hakkında gerekli araştırmaları yaptıktan sonra maaşı ve üzerine kayıtlı eşya/gayrimenkullerle ilgili hukuki yollara başvurur. Ancak bu süreçten önce mutlaka sizinle iletişim kurup bir ödeme planı uzlaşması içine girer. Haciz ve İcra aşamasına gelmeden Banka avukatıyla uzlaşabilirsiniz.

 14. Ben icralık oldum bankadan 20 bin lira faiziyle 25000 lira kredi çektim. nerdeyse 10 aydır ödeme yapamıyorum ve icralık oldum şu anda avukatlar benden 7 buçuk milyar yatırmamı istiyorlar ama param yok çalışıyorum durumumuz iyi olmadığı için ödeme yapamadım bankaya tek korktuğum maaşıma el koyması bunu önlemek için ne yapabilirim evim arabam yok icracılar gelirse eşyalarımı alırlarmı lütfen yardım edin.

  • Müge Hanım,

   Avukata devir olmuş dosyadan sonra Banka haciz ve icra işlemlerini hukuken başlatır.
   Bu durumda üzerinize kayıtlı olan eşyaların haczine ve/veya maaşınızın belirli bir kısmına bloke koydurma gibi seçenekleri hukuken doğabilir.
   Avukat ile görüşüp uzlaşma yollarını değerlendirmenizi öneririm.

 15. yil önce kredi cekmistim ödeyemedim suan yurt disindayim acba halen aldigim kredi yüzüden Türkiyeye geldigim zaman problemler karsima cikabilirmi simdiden tesekkürler

  • Cem Bey,

   Aldığınız kredi Türkiye’deki bankacılık uygulaması ve borçlar kanunu gereği 91 gün sonra takibe başlanmak üzere Banka avukatlarına verilir ve kanuni süreç başlatılır.

 16. ben 50 bin ticari kredi kullandım kredimi 25 bine kadar ödedim ancak işlerimi kötü gitmesinden ötürü işyerimi kapatmak zorunda kaldım bankaya iki arabam hacizli idi bitanesini yakalatıp yok pahasına sattı ben kendileriyle ne kadar iletişime geçip kredime yeni bi ödeme planı istedimsede asla benimle uzlaşma yoluna gitmedi avukat ben icralık olalı 6 ay oldu arabam satıldığı halde borcum çektiğim kredininde üstüne çıktı benim sorum anlaşmak istediğim halde benimle uzlaşmıyor bu durum için yasal olarak yapacak hiç bir şeyim yokmu cevabınız için şimdiden teşekkurler

  • Ersin Bey,

   Yasal yolu takip edip/etmemek, yeni bir ödeme planı ile taahhüt imzalatmak Banka avukatlarının elinde.
   İsterlerse bu yolu takip etmez ve Banka alacağını hukuki süreç ile almayı tercih edebilir.

 17. Kredil ile aldığım aracın 5 taksitini yatıramadım çevirmeye girip aracım bağlandı ne yapmam gerekiyor otoparktan banka tarafından gelip alındı araç

  • Ercan Bey,

   Kredi 3 ay ödenmezse takip işlemleri başlar ve süreç hukuki boyuta taşınır. Yazdıklarınızdan çıkarımım olayın bu safhaya gelmiş olduğu. Hali ile aracınız Banka tarafından el konulmuştur. Eğer yeni bir ödeme planı taahhütü vermezseniz Banka aracınızı satışa çıkaracaktır. Akabinde elde ettiği satış rakamıyla da sizin kredinize ayırmış olduğu karşılığı kapatacaktır. Banka avukatlarıyla görüşüp uzlaşma yoluna gitmenizi öneririm.

 18. Yapılandırılmış olan kredi kartımın borcunu 3.ay taksidi dolacakken 1 taksidini yatırdım. Yani şuan 2 aylık borcum var. Bu ay ödemezsem 3 olacak. Ve bugün banka beni arayıp icra takibi başlatıldığını ve avukata devredileceğini söyledi. 90 gün aşmadan nasıl icra takibi başlatıyor? Bilgilendiril

  • Fatih Bey,

   Kredinin niteliği bireysel mi? Örneğin kart ticari nitelikli mi? Eğer bireysel nitelikli bir kredi ürünüyse 90 günü aşmadan Banka icra işlemini başlatmaz. Borcun ödenmeme süresi herhangi bir yerde 90’ı geçmişse avukata verebilir, devredebilir. Ancak borç ticari nitelikliyse Banka istediği zaman verdiği parayı geri isteyebilir.

   • Evet bireysel ama şuan 2 ay geriden geliyorum banka havukata devredildiğini söledi korkutma amaclı olabilir mi ? Tşk ederim.

    • Korkutma amacı olabilir.
     Avukata devredildiği an sizlere bunun bildirisi gelmeli ve aslında avukat tarafından aranmalısınız.

 19. Merhaba ,

  Musterisi oldugum.bankaladan iki tane kredim var. Bu iki krediyi hep bir ay gecikmeli odesem yani mayisin borcunu haziranda haziranin borcunu temmuzda odesem banka maasima el koyabilir mi ?
  Destek icin simdiden tesekkur ederim.

  • Hakkı Bey,

   Herhangi bir sorun olmayacaktır.
   Bankalar kredi ödemelerinde (bireysel nitelikli krediler) 90 gün ödenmeme şartı ararlar. Eğer kredinizin herhangi birisinde 90 güne varan gecikme varsa tüm kredilerinizi takibe alabilir.

 20. Yapılandırmiş oldugum bireysel kredi kartımın ödemesini bir hafta geciktirdim sekizinci gün avukat tarafından arandım ve tüm borcun kapatılmasını istedi yasal süreç 90 gün değil mi ne yapmam gerekiyor tşkler

  • Niyazi Bey,

   Yasal süreç yapılandırılmış krediler için değil maalesef.
   Sizin krediniz zaten 90 günlük süre sonunda problem yaşayan ve yeniden canlandırılan kredi.
   Bu sürecin sonunda Bankanız avukatı kanalıyla yeni bir sözleşme alır. Bu sözleşme gereği yeniden 90 gün bekleme durumu yoktur.
   İstenilen an yasal takip sürecine geçilebilir. Bu bankanın geçmiş dönemde kazanmış olduğu bir haktır.
   Sürecin çözümü için Banka avukatı ile görüşmeniz ve durumu makul şekilde açıklamanız olacaktır.

 21. taşıt kredısınde takıpe dusme gun sayısı da aynı mı ıhtıyac ıle

  • Serkan Bey,

   Taşıt kredisi bireysel nitelikli bir taşıtsa (binek oto veya ticari bilançoya işlenmeyen bir taşıt) takibe düşme gün sayısı 90’dır. İhtiyaç kredisi paralelinde işler.

   • bu kredimi yaklasık 5 gün gecikmeli ödedim 510 tl normal kredi önce 125 tl yatırıdım geri kalanını işte 5gün sonra ödedim hiç faiz kesintisi yapma banka faiz yaptırımının belli bir zaman aralıgı varmı peki

    • Serkan Bey,

     510 tl taksit ödemesi olan bir kredinin 5 günlük gecikme faizi yüksek bi’şey çıkmayacaktır. Aslında 5 gün sonra ödediğiniz tutarın içinde işleyen faiz bakiyesi mevcuttur.

 22. Öncelikle soru ve yanıtları inceledim Allah razı olsun herkeste cevap vermişsiniz benim sorum şu ben vakıf banktan 3 ayrı ihtiyaç kredisi çektim ayrı kredi kartı borcum var ihtiyaç kredilerini bir ay kredi karı borcumu 2 ay geriden ödüyorum.bunları bankaya baş vuru yaparak tüm borçlarımı bir kredide birleştirip 12 aya bölebilir miyim nişanlandım nişanlım borçlarını birleştir ben her ay öderim dedi ben de çalışıyorum zaten ondanda Allah razı olsun senin borcun benimdirde dedi kredi çektiğim banka yanaşır mı bu işe bana da cevap verirseniz sevinirim şimdiden Allah razı olsun cevabınızı mailimide atarsanız sevinirim

  • Ayşenur Hanım,

   İstediğiniz şeyin kağıt üzerinde olması mümkün ancak buna karar verici kurum Bankadır. Durumunuzu tıpkı bize anlattığınız gibi Bankadaki müşteri temsilcinize anlatmanız gerekir. Nihayetinde hiçbir Banka tahsil edemeyeceği bir ödeme planı ile müşterisini başbaşa bırakmak istemeyecektir.

 23. Kredimi sürekli gecikmeli ödüyorum.şuan ki gecikme 50 gün banka ödemezsen avukata devredeceğini söylüyor bu mümkün mü.yani 90 gün olması daha

  • Kağan Bey,

   Kullanmış olduğunuz kredi bireysel nitelikli bir krediyse hukuken takibe atılması mümkün değildir.
   Tek şart kredinin herhangi bir döneminde 90 günlük bir gecikme yaratmamanız gerekli.

 24. merhaba..bireysel kredi mi önceden 3.taksit gelmeden yapılandırma yaptım.Şimdi ise 60 günlük bir gecikme var. Yani 3.taksit bugün kafama takılan 90 gün süresi. benim avukatlık olmam veya icra gelmesi zamani ne? Tabiki kısa sürede bulabilirsem enaz bir taksit ödemek..saygılar.

  • Kadir Bey,

   Yapılandırma kredilerinde Bankanız istediği an hukuki sürece başlayabilmektedir.
   Maksat kredinin tahsilatını sağlamak olduğu için isterse 90 güne gecikmeye kadar takibe atmaz. (Bankacılık deyimiyle havuzda yüzdürebilir.)
   Ancak en kısa sürede 1 taksit ödeyerek gecikmenizi gidermenizi tavsiye ediyorum.

 25. Benim kredi borcum var ayda en fazla kaç taksit yatırabilirim 11000₺ yarısını yatırmak istiyorum

 26. merhaba .kartan 1822tlik alış veriş yaptım.2 aya böldük bunun 800tlsini ödedim. ondan sonra kaç ay ödemezsen hiçra olurum? yani ne zaman sorun cıkmaya başlar?

  • Hasan Bey,

   Bireysel kredi kartlarında da, kredi ödemelerinde de hukuki süreç 90 günlük gecikmeden sonra başlar. Kredi kartı gecikmesi 3 dönemi bulduğu an avukat süreci başlatılır.

 27. garanti bankası aracılığıyla araç kredisi aldım fakat bazı bnedenlerden dolayı kredimi aksattım bu süre zarfında banka aracılıyla aranıldım fakat ödeme yapamadım belli zaman aralıklarında heseba para yatırdım fakat en son bugün itibariyle bankadan cıkıp avukat lık olduğum sölenildi eve gelen herhangi bi uyarı yada ödeme ibrazı yok en son 1 ay önce ödeme yaptım fakat bugün itibariyle kalan tüm borcum istenildi napmalıyım taksitlendirmede yapılmıyormuş

  • Nil Hanım,

   Önemli olan ne kadar tutar yatırdığınızdan ziyade kaç günlük bir gecikme yaşadığınız.
   Çünkü bireysel tüketici kredilerinde (taşıt, konut vb krediler de buna dahil) 90 günlük gecikme sonrasında kanuni takip/avukatlık süreci başlar.
   Özellikle krediniz taşıt kredisi olması nedeniyle, banka elindeki taşıt rehnini kullanarak taşıtın satışını yapıp kredisini tahsil ettirebilir.

 28. Benim ocak ayında konut kredim 91.Günde 1 taksit ödemek istedim fakat kredim bozulmuştu. Bankaya gittim bana 4 taksit ödersen gecikme kalmaz ise yeniden yapılandırırız dedi bende ödedim ve bir hafta sonra kredim aktif hale geldi şu anda da ekonomik sıkıntılardan dolayı 80-85. Günlerde kredimin 1taksidini ödüyorum geçen cuma günü ödedim bir taksidi 55 güne çektim tekrar ödeme yapmamı istiyor yoksa avukata verecem diyor 36 taksitten 10 taksit kalmış banka bu durumda birşey yapabilirmi ve banka taksitlerimi yeniden yapılandırmada hiç bir evrağa imza attırmadı yani kredimin yapılandırılmış olup olmadığınıda bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk

  • Selami Bey,

   Kredinin son durumu konut kredisi mi yoksa yapılandırma yapılan konut teminatlı ihtiyaç kredisi mi?
   Her iki durumda da süreç değişecektir. Eğer yapılandırma kredisine çevrilmişse Banka istediği an artık avukat takip aşamasına gönderebilir. Yok konut kredisinde kalmışsa 90 gün raddesine gelmeden (bireysel nitelikli bir kredi olduğu için) avukata gönderemez.

 29. Not: yapılandırılma yapılmış isede de diğer ödeme Taksidim le birebir yani taksitlendirme de artmadı faizde sanki bozulmamış gibi hissettim

 30. yıl sonuna kadar ıkı tane kredılerımde bir aylık ödemesini içerde bırakarak ödeme yapıcam bankalar sorun yaratırmı bu durumda

  • Serkan Bey,

   Kullanmış olduğunuz kredinin tipi nedir?
   Ticari bir kredi kullanmışsanız sorun yaratabilir. Ancak bireysel nitelikli bir kredi kullanmışsanız kredinizde 90 gün gecikme yaşamadan herhangi bir işlem yapmayacaklardır.

   • en parada breysel garantide taşıt kredisi var bunları bir ay içerden ödücem yıl sonuna kadar sorun çıkartmaz ins bankacı dostlar

 31. merhaba benin 39. taksit konut kredim 07.07… 40. taksit 07.08 geldi ve geçti bile. hala ödemedim.. kaç gün daha sürem var.. bireysel konut kredisi.. yani galiba 60 gün oldu üstünede 10 gün geçmiş gibi 70 gün toplamda eğer yanlış hesap yapmıyorsam..

  • Erol Bey,

   Toplamda 90 günlük gecikme hangi güne denk geliyor bunu hesaplayın lütfen.
   Bireysel nitelikli kredilerde 90 günlük gecikme kanuni/yasal sınırdır.

 32. Bankada iki tane bireysel ihtiyaç kredim mevcut birini düzenli ödüyorum ama diğer kredimi ekonomik durumdan dolayı zorlanıyorum.orneğin Eylül ödemesini aksatıp Ekim ayında ikisini birden değilde tek taksitini odesem ve Kasım ayındada ekim ayının ödemesini yapsam sıkıntı olur mu?

  • Uğur Bey,

   Yapabilirsiniz.
   Bireysel nitelikli kredilerde takip süresi 90 gündür.
   Bu süreyi aksatmamanız en önemli ayrıntı.
   Ancak fazla faiz ödememek için de en kısa zamanda gecikmelerinizi gidermenizi tavsiye ediyorum.

 33. Merhaba konut kredimi 4 5 gün geç ödersem herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım icra takibi avukat gibi 5 günlük gecikmenin faizi ne olur 1.000 ödüyorum.

 34. Merhaba.araç kredimi 90.gün ödesem avukatlık olur muyum? Ve ya 90.gün saat kaça kadar ödemem gerekir.teşekkür ederim.

 35. merhabalar ben sözleşeli memurum 90bin vakıfbanka borcum var 5 parça halinde biri kredi kartı kredi kartını ödeyemedim 90 gün dolmak üzere hemen haczi gelir mi birde bütün borcuma haciz gelecek diye biliyorum.2 aydırda maaş hesabım blokeli ihtiyaç kredilerimde var geçinemiyorum.maaşın 4 te biri kesilsinde artık evime ekmek götürebileyim.

 36. sözleşmeli memur borcunu bildirmez ve haciz yazısı kuruma gelirse işten atılır mı?

 37. Merhabalar ben kredimi 3 aydır yatıramadım bu durumda nolur.

  • Nida Hanım,

   Kredinizin 90 günü takip eden ayın sonunda takibe gitmesi beklenir.
   Bu durumda borcunuzu artık Bankanın avukatı takip edecektir.
   Tarafınıza haciz, icra gibi bir takım yasal süreç gelecek ve mevcut borcunuzun üzerine avukat vekalet masrafları ödemek durumunda kalacaksınız.

 38. İyi günler acil yardım garanti bankasına 3750 tl kredi kartı borcum ve 2000 tl kredi borcum var.İkisi de 90 günü geçti çalışmıyorum işlerim kötü gitti ne yapabilirim bankayı aradım avukat ile görüşün dedi avukat ile pazarlık yapabilir miyim?annem ile kalıyorum üstümde mal hiç bir şey yok.aylık gelirimiz annemin maaşı ve kira da olan annemin evi var toplam 2000 tl .750 tl ile Benim 1250 annemin …
  Her ay 750 tl ödeyebilirim…

  • Halil Bey,

   90 günü aştığı için Bankanız krediyi avukatına devretmiştir.
   Avukatla görüşüp borcunuzun taksitlendirilmesini ve/veya farklı bir ödeme planıyla ödenmesini talep edebilirsiniz.

 39. merhaba.1. sorum:5 bankada bireysel kredi borcum,4 tane kredi kartı borcum var.bankalar bu borçları ödememin imkansız olduğunu düşünüp riske girmemek için 90 günden önce icra koyabilir mi?2. sorum:90 günlük süre ilk gecikmenin yaşandığı taksit günü itibariyle mi başlar?yani ortalama 4. taksit gecikmede mi başlar?3. sorum,taksitlerde daha önceden 2 günlük gecikme yaşamıştım.daha sonra düzenli ödemiştim.bu 2 gün 90 günlük süreyi nasıl etkiler.

  • Murat Bey,

   90 gün kredinin taksit gününün ertesi gününden başlar. Örneğin 22 Aralık 2017 taksit günüyse ve ödeme yapmamışsanız 23 Aralık 2017 ilk gündür ve 90 sayımı için 1 demiş olursunuz. Bankanız 91. gün itibariyle sizi avukata devretmek için işlemlere başlayabilir.

 40. kolay gelsin geçen sene bankadan kullandığım 65000 tl bch kredisini senesonu geldi ödeyemiyeceğim teminatlı olarak 3 hisseli evi vermiştik banka bunu taksite bölermi acaba bir çıkar yol arıyorum lütfen yardım edin bu zamana kadar kredim kredi kartlarım ödedim sıkıntım yok ama kredi vermeyiz diyorlar

  • Serkan Bey,

   Bu tip durumlarda Bankanızla konuşmanızın faydası var.
   Çünkü seyyal olmayan veya kapatılmayan BCH kredilerinde Bankalar taksitli krediye dönüp, kredinin tahsilatını sağlamak isteyebiliyor. Özellikle sizin gibi daha önceden teminat verilmişse yapmamak için neden yok gibi duruyor.

 41. Ev kredisi borcum 62.günde. Banka beni arayarak bugün 5 e kadar ödeme yapılmazsa avukata devredeceklerini söylediler. Bunu gerçekten yapabilirler yoksa tehditi ediyorlar.Sıkıntım olduğunu dile getirdim ama hiç ilgilenmediler.

  • Ceren Hanım,

   Korkutuyorlar.
   Konut kredileri bireysel nitelikli bir kredi olduğu için 91. gün takibe gitmektedir.

 42. Merhabalar renault finasman şirketi orfin finanstan taşıt kredisi aldık 50 günlük gecikmedeyin arayıp 2 gün içinde ödeme olmazsa takibe düşecegini söylüyorlar 90 gün kuralı bunlar da geçerli değilmi.

 43. Merhaba ben ben bireysel 1500 tl 2000 tl 3000 tl ve 5000 tl olarak 4 adet kredi çektim her ayın 20sinde ödüyorum ama son iki aydır ödemedim 3. Taksidim de bu ayın 20 sinde gelecek eve bankadan avukat zarfı yollamışlar 30 gün süre vermişler ayın 20sinde iki taksit yatırırsam bu süreçte beni neler bekliyor

  • Orhan Bey,

   Eğer kredilerinizden herhangi birisi 91. günü bulursa tüm kredilerinizin takibe atılması söz konusudur.
   Avukat tüm borçlarla ilgili icra/haciz işlemlerine başlayacaktır.

 44. Merhaba banka kredim icin yapilandirma yaptim odemedigim icin 45.gunde duzenli odemeye devam ettim.Suan icin yasal odememe siniri kacgundur. 90 gun mu?

  • Serkan Bey,

   Bireysel nitelikli kredilerde takibe gitme raddesi 91. gündür.
   91. gününden itibaren Bankanız dosyanızı avukata verecektir.

 45. Ticari kiredi cektim arac kiredisi 90 gunu asti bnka ne gibi durumlar olur cvp bkliyom teşekkür ederiz

  • Caner Bey,

   Ticari kredinin takibe atılması için 90 gün beklenmesi gerekmez.
   Banka isterse 1. günündeki gecikmeden itibaren takibe gönderebilir. Ancak 90. gün herhangi bir şey beklenmeden takibe atılan gündür.
   İşlem ilk önce Banka avukatına gider. Banka avukatı kendi masraflarını da alarak sana bir takip dosyası açar ve icra, haciz işlemlerini başlatır.

 46. Mrb ben ihsan konut kredisini esnek faizle 1500 lira öderken tekrar yapilandirdim ve 2850 çektim ama fel gorki busefer de maddi sıkıntı içine girdim ve 30 gun ödeyemedim sora pisman olduğumu borcumu tekrar esnek ödeme olarak yapmak istediğimi soledin gecikmedeki tüm borçlarını kapat ole gel diyorlar saten diyorlar bankayla konuşup borcumu tekrar yapılandırıp esnek yapmak işitiyorum o günün faizleriyle ama banka yanaşmıyor ne yapmam lazım hepsini werecek gucumde yok sıkıştım kaldım başka bankaya esnek ödeme olarak yapilandirabilirmiyim acaba

  • Yapilandirdim derken borçtan gecikmeden değil sadece faizi değil ana para artı faiz ödemek için kendi isteğimle yapilandirdim şimdilik 30 gün 15 inde dolacak tekrar yapılandırmaya ilgli bankayla bidaha konuşacak esnek yapmaları için

 47. Merhabalar.Benim konut kredinin 60 günlük gecikmesi var mesaj geldi dosyanız alacak servisine devr edildi diye yani avukata mi verilmiş ne yapmam gerekiyor 90 gün dolmadan iki taksit ödeyeceğim dosya avukatteyken 90 gün dolmadan iki taklidini ödemem kabul olurmu yardım için tesekkurlee

 48. Merhaba. Ben kredi borcumu 55 gündür odeyemedim.ayin 1inde 2 ay gecikmeye girecek ben maaşimi aynı bankadan alıyorum son aylarda ailevi nedenlerden dolayı gecikmeye girmeye başladım banka beni aradı ve gün verdi eğer odemezseniz banka bütün borçlardan sorumlu tutacak dedi. 40 bin toplam borç. Ödemeye uğraşıyorum eğer dedikleri günden sonra odersem sorun olurmu hepsini talep ederlemi 2 ay gecikmedeyim 90 gün olmadı daha cevaplarsaniz sevinirim

  • Halil Bey,

   Bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanmışsanız toplamda 90 gün gecikmeyi bulmanız gerekmektedir.
   Eğer ödemeleriniz düzensiz olarak devam edecek ve ödeme güçlüğü çekiyorsanız aslında Bankanız ile konuşup ödeme planını daha ödenir hale getirmek için yapılandırma kredisi talep edebilirsiniz. Bu sayede gecikmeleriniz de düzene girecek, kredi notunuz da düşmeyecektir.

 49. İyi günler kolay gelsin ben araç kredisi kullandım işlerim ters düştü her ay değilde 1.5 ayda bir taksit ödüyorum arabamı elimden alırlarmı böyle giderse

  • Ali Bey,

   Taşıt kredisi bireysel nitelikli bir kredidir.
   Eğer vergi levhanız üzerinden, ticari nitelikli bir taşıt kredisi kullanmamışsanız 90 günlük gecikme sonrası takip işlemleri başlayacaktır.

 50. Merhaba ben kooperatif nezdinde halk bankasından ticari kredi kullandım daha önce de 50-60 gün gecikmelerim oluyodu ama 2 taksit yatırdım. şimdi ise sadece 25 gün gecilkme olmasına rağmen kooperatif para bizden çekildi biz sen 2 sonra avukata verecez diyor 90 gün kuralı varmıydı yokmuydu

  • Ali Kemal Bey,

   Kooperatifler üzerinden çekilen krediler ticari nitelikli kredilerdir.
   Bu tip kredilerde Bankalar 90 günlük gecikmeyi beklemek zorunda değillerdir.
   Gecikmenin ilk gününden itibaren istedikleri zaman tüm riskini firmadan geri isteyebilir.

 51. Kredilerim 2 ay gecikmesine girdi öbür ay 2 ay taksidini birden ödesem bi sorun olurmu

  • Bankayı aradı bankaciya dedim maaşı alamadık dedim oda dedi kredinizin hepsini isteye bilir ler bende dedim taksit odeyemiyorumki hepsini nasil ödeyin bi sorun olurmu

  • Emre Bey,

   Kullanmış olduğunuz kredi bireysel nitelikli krediyse toplam 90 günlük gecikme olmadan tahsilat sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde hukuki süreç başlayacaktır.

 52. Merhaba benim bankada son 2 taksdim kaldı taksit zamanı 93 gün gecikti avukata düşmüşmüdür dosya ne yapmam gerekiyor

  • Hüseyin Bey,

   Bazı bankalar 90 günün sonunda atmayıp, ayın sonundaki son iş günü bu tip işlemi başlatabiliyor. Kanunen 90. gün atabiliyorlar. Sormanız en doğru hareket olacaktır.

 53. Merhaba benim bireysel kredim 88.güne denk geldi ve ben 750 tl sini yatırdım 250 tl kaldı akşam atm den denedim yatıramadım 90. Gün pazara denk geliyor 91.gün dosyanız 88.gün cuma takibe düştü dediler ne yapmalıyım

  • Serpil Hanım,

   Hafta sonuna denk gelmesi farketmeyecektir. Çünkü sistem 90 iş günü değil, 90 gün bazında işler.

 54. Merhabalar is bankasından kullanmış olduğum kredinin taksiti 26.12.2017 de olmasına rağmen ben hala ödeme yapmadım.15.03.2018 de bir taksitinin ödemesini yapsam icradan kurtulabilirmiyim.

  • dostum bende heryerde bu sorunun cevabını arıyorum..sen cevabını bulabildinmi

  • Cenk Bey,

   Eğer 90 gün içinde kalıyorsanız ve kullanmış olduğunuz kredinin tipi bireysel nitelikliyse herhangi bir sorun olmayacaktır.

 55. Merhaba ben kredı kullandım 90. Gun gectı banka cagırdı konusalım diye acaba su an banka beni 5 yıl surecek kara listeye aldımj yoksa anlasma olmazsamı alacak tskler

  • Kaan Bey,

   Bankanızın avukat birimi sizi arayıp, tahsilat sağlanması için yeni bir ödeme planı teklifi sunmuş olabilir. Bu durumda sizi takibe atmışlardır. 5 yıl problemi yaşayacaksınız.

   • Merhabalar, benim farklı bankalardan kredi kartı, kredi ve kmh var. Bunları hepsine 2 ay-1 ay vs gecikmeli olarak dönüşümlü 6 ay içerisinde bitirirsem 0 borca inersem kredi puanım düzelir mi? 2 ay gecikmeli ödesem bile

    • Talip Bey,

     Kredi notunuz gecikmeli kredi ödemeleri yaptığınız sürece iyileşmeyecektir.
     Ne kadar düştüğünü bilmiyorum ama artmayacağını garanti edebilirim.
     Tüm kredi ödemeleriniz düzene girdiği an, 2 ay üst üste düzenli ödeme yapın hızla arttığını göreceksiniz.

 56. merhaba ticari işletmem için cektıgım ticari kredimi ödeyemedım kartımdan cektım kartan lımıt bıtınce kmh dan cektım dırendıgım kadar dırendım baska bırkac bankadanda kısa sure aralıklarla kredi kredi kartı gıbı başvurular yapıp a bandan aldım b banka yatırdım artık ne limit kaldı ne kredı veren banka dükkanıda bu gidişte kapatcam olurda para bulamas isem üstümde kayıtlı mal tasınmaz falan yok evime haciz gelmesi dısında cok basvurup yapıp para çektiğim için suc gibi gözükürmü tesekkurler

  • Lütfü Bey,

   Nihayetinde oluşan bir borçtan bahsediyorsunuz. Bu durumda Bankanız doğan borçluluktan dolayı sizi avukatına verecek ve hukuki süreci işletecektir.

 57. 150 bin tl ticari kredi kullandim dukkani ipotek biraktim ve 15 aydır duzenli taksitlerini ödüyorum ödeme yaptıkça acılan limitten 100.000 tl bch kredisi kullandım 6 ay sonunda bch kapanması gerekiyor yani 100 bin yatırmam gerek sonrasında banka tekrar yatırılan o 100 bini bch kredisi olarak verecek. Ama sanırım nisan ayina kadar bu parayı bulamiyicam nasıl bir yol izlemeliyim aldığım 100 bin lik bch kredisi devam etsin faizlerini ödemeye raziyim
  Teşekkürker

  • Tayfun Bey,

   Aslında burada takibe düşmeyi gerektirecek bir durum yok. Bankanız ile görüşün. İki şeyi yapabilirler.
   1- BCH vadesini uzatabilirler. İstenirse bu vade 1 yıla kadar uzatılabilir.
   2- BCH riskini taksitli krediye dönebilirler.

 58. Merhaba durumum aynı Lütfü Yak bey gibi ticari kredi,bireysel krediler kartlar yani son demine kadar herşeyden faydalanmak zorunda kaldım ama birtürlü belimi doğrultamadim ve üzülerek şimdi pes etmek zorunda kaldım ve cok endişeleniyorum farklı yargılanirım diye çunkü ticari kredilerdende bitanesinin sadece ilk taksidini odeyebildim… Saygılar

  • İbrahim Bey,

   Elbette düştüğünüz pozisyonda kimsenin olmasını istemeyiz. Ancak ortada borç var. Hukuki süreç işleyecek ve avukatlar tahsilatı nasıl sağlayabilirim adına sizlerle görüşecektir. Bir taraftan da ihtiyati haciz, icra işlemleri vs. olacaktır.

 59. merhaba benim sorum şu şekilde olacak. bireysel kredi borcumu 1 ay gecikmeli ödemem sorun olur mu. 12. ayı ödedim ve önümde 36 ay daha taksit var 13. aydan itibaren 13 ayda ödemeyip 14. aydan itibaren devam etmem sorun olur mu ondan sonra hiç aksatmasam 90 günlük süre dolmuş olur mu taksit bitene kadar

 60. Merhaba benim bireysel kredim var bu krediyi ve kredi kartini yapilandirma yaptik ama eşim yine 2aydir odeyemiyor ve benim telefonlarim susmuyo yasal takibe alindiniz diye mesaj geldi ve icralik olmaktan acikcasi korkuyorum telefonlari actigimda bugun odeme yapin diyip kapatiyolar yapabilsem zaten odeme yapicam

  • Didem Hanım,

   Yeniden bir yapılandırma kredisi talep edebilirsiniz. Bankalar dilediğince yapılandırma kredisi yapabilirler. Hatta ödeme planınızın içine belki ödemesiz dönem koyabilirsiniz. Burada önemli olan “ne zaman ödeyebileceğim?” sorusuna ikna edici bir cevap veriyor olmanız. Aksi halde takibe gidecek ve birçok avukatlık parası/komisyonu ile birlikte ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 61. Ben ticari araça kredi çektim bu krediyi ne kadar geciktirirsem bankanın araca haciz koyma hakkı doğar 20 günlük gecikmede sıkıntı yaşarmıyım

  • Hamza Bey,

   Ticari kredilerde banka isterse gecikmenin 1. gününden itibaren takibe atma hakkına sahiptir. Etik olarak 90. günü beklerler. Ancak yine de durumu müşteri temsilcinizle paylaşıp, ödemeyi ne zaman yapacağınız hakkında bilgi vermeye çalışın.

 62. Merhabalar ben bireysel kredmi 56 gündür ödeyemiyorum,bankaya bağlı danışmanlık şirketi aradı bikac defa ödeme sözü verdim ama ödeyemedim.bugun itibari 57.gün.bugun aradılar takibe gönderiyorız diyolar.bu yasal olarak mümkün mü.

  • Arslan Bey,

   Bireysel kredi 56. günde takibe gitmez.
   Tahsilat sağlayabilmek için böyle bir söylemde bulunduklarını düşünüyorum.

 63. Konut veya ihtiyaç kredisini 90 günden önce banka yasal takibe koyabilir mi. Şimdiden teşekkürler.

  • Arslan Bey,

   Bireysel nitelikli bir krediyse 90 gün olmadan hiçbir banka takip işlemlerine başlamayacaktır.

  • Arslan Bey,

   Konut veya ihtiyaç kredisi 90 günlük gecikme süresini doldurmadan takibe atılması mümkün değildir. Arada ticari nitelikli bir kredinin kullanılmıyor olması esastır.

 64. Merhabalar Bankanotu …
  Benim sorum hem bireysel (2 adet) hem ticari kredim (1 adet) mevcut bide hem ticari kartım (15000) hemde bireysel (2000+2000) kartım var bunlar 90 günü geçti.. Beni çok aradılar ama açmadım niye gün isteyecekler gün verecem ödeyemecem gerek yok dedim.. Ben bekarım yaşım 23..Üstüme herhangi bir eşya yok.. İcra haciz olarak benden birşey talep edebilirlermi veya el koyabilirler mi.. Haliyle annemle babamla yaşıyorum. Bi sıkıntı olur mu ??
  İşlerim yolunda gitmedi mecbur ödeyemedim .. Sizce bu durumun sonucu ne olur. Veya bir müddet sonra olan borcumun bir kısmını mı ister yoksa olan komple borcumu mu ister ? (Misal 20.000 tl faizli 26.000 tl olan kredi üstünden gidersek) Şimdiden vercek olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim …

  • Yasin Bey,

   Ticari kredinizden ötürü Bankanız isterse 90 günlük süreci de beklemeyebilirdi. Tabi ki hukuki olarak haklarını arayacaktır Banka. Evinize haciz, icra gelebilir. Bu süreçte vereceği rahatsızlık bile yetebilyor bazen. Bir süre sonra Banka avukatları borcun yapılandırılması ve tahsilat sağlanmasıyla ilgili sizinle irtibata geçebilir. Eğer sizin için de uygun bir ödeme planı sunulursa borcunuzu yapılandırmanızı tavsiye edebilirim.

 65. Bankadan kullanmis oldugum konut kredisini kapatmak istiyorum fakat banka diyor ikitane bireysel kredin var bunlari kapatmadan konutun fek yazisini genel merkez vermez bu adilmidir

  • Ali Bey,

   Aslında böyle bir şey yapmaları mümkün değildir.
   Siz konut kredinizi kapatın ve bununla ilgili fek yazınızı talep edin. Vermiyorlarsa vermediklerine dair yazılı bir matbu verilmesini isteyin. Konuyu tüketici hakem heyetine veya bddk’ya şikayet etme hakkınız vardır. Tabi bütün bunlar bireysel nitelikli krediler kullanmış olduğunuz varsayımı altında verdiğim yanıtlardır.

 66. 1 bankadan kullandığım ihtiyaç kredisini Ocak ayından itibaren gecikmeli ödeme yaptım ve 1 ay geriden geliyorum yani 1 aylık taksitimi ödemedim 3 aydır düzenli olarak günlük 10 ila 20 defa araniyorum. Telefonları da acmiyorum. Ödeyecek imkanım yok tarafına mesaj geldi odemedigim için banka takibine alınmış olup kötü sicil kaydınız oluşturulmuştur diyor bu ne demek icra mi gelecek

  • Ahmet Bey,

   Bazı bankalar tahsilat aramalarını abartmış durumda ve her gün ödenmesi için arayabiliyor maalesef.
   Kötü sicil kaydınız gecikmelerden dolayı zaten oluşuyor ve kredi puanınız maalesef düşüyor.
   Ancak bu sizin takibe atıldığınız anlamına gelen bir işlem değildir.

 67. Vakıf bankta n iki defa bireysel ihtiyaç kredisi çektim ancak 20 25 gün geçiriyor başka bi banka bana yeni bi kredi verirmi

  • Yunus Bey,

   Tüm bankalar bağlı oldukları ortak sistem neticesinde gecikmeli ödemelerinizi, açık kredilerinizi ve hatta kapanan kredilerinizin geri ödeme performanslarını dahil görebiliyorlar.
   Eğer mevcuttaki kredinizde gecikmeniz varsa kolaylıkla yeni kredi talebinizi onaylamayacaklardır.

 68. Yildiz yumruktepe

  Özel bir bankadan bireysel.tüketici kredisini eşim adına kullandik bende kefilim. 58 gün geçirmeniz var ve bankada kayıtlı olmamasına rağmen eşimin adına olan tüm telefonlara SMS geldi avukat burosuna borç transefer edilmiş.birinci sorum 90 gün öncesinde banka nasıl avukat bürosuna dosya devri yapiyor. İkici sorum ise banka sisteminde yeralmayan telefonlarıma nasıl ulasabiliyor.bu numaralar ilgili iletisim kurumunda gizli numara olarak kayıtlı üstelik. Ödemeyi tabiki yapicaz ama kişisel haklarımızı korumak adına banka tarafında nasıl bir yasal yol izleyebilirim

  • Yıldız Hanım,

   Telefonunuza nasıl ulaşıldığı konusunda herhangi bir yorumda bulunamıyorum maalesef.
   Ancak yapmış olduğunuz daha önceki kredi başvurularında vermiş olduğunuz telefonlar bütün bankaların bilgisine sunuluyor. Buralardan ulaşmış olunabilir. Diğer taraftan bireysel nitelikli bir kredi 58 günde avukat ataması yapılmaz. Eğer arada ticari nitelikli farklı bir yaptırımı bulunmuyorsa.. Sizi arayıp, borç ile bilgilendirmeleri kadar da doğal bir şey yok. Neticesinde kefil olmak, bu krediden en az borçlanan kadar sorumlu olmak anlamına gelmektedir.

 69. Kredi kartı borcum için taksitlendirme yapılmıştı. Ödeme sorunu yaşayınca bir miktar ödeme yaptıktan sonra yeniden yapılandırma imkanı sunuldu. İlk iki 2 ay ödeme yaptım. Sonra ki 2 ay gecikti. E devletten icra işlemi başlatılmış olduğunu öğrendim. Avukat ise aynı gün gel görüşelim diyor. Bu kanunen doğru mudur?

 70. Merhaba ben 2017 yılının sözde 8.ayından itibaren icra dosyam banka avukatı tarafından oluşturulmuştu 9.ayın 15 inden itibaren maaşıma haciz konulup icra kesintisi yapılacaktı.fakat hiç bir şekilde avukat maaşıma icra yazısı gönderip icra konulma işlemi yapılmadı ve hala yapılmıyor kaç defa görüştüm ama kadın kandırıp duruyo ve borcum şu anda 75 bini geçti 9.ayda kesilseydi tutar 67 bindi şimdi dediğim gibi memurum ne yapayım bilemedim bu giderek bana sıkıntı vermekte vede verecekte.bana bi çözüm lazım.

  • Feyzullah Bey,

   İlgili Bankanın avukatıyla değil de Bankanın genel müdürlüğüyle hiç görüştünüz mü?
   Bu şekilde çözüm sağlayabilirsiniz..

   • Onlarla daha önce görüştüm bizden çıkmış siz avukatla görüşeceksiniz demişti hatta varlık şirketine devrediyormusunuz nasıl oluyor diye sorduğumda da bizde varlık şirketi yok sadece avukatlarımız ikgileniyor demişti..Tekrar görüşürüm.

 71. İki adet bireysel kredim var. Son onbir aydir iki ay gecikmeli(geriden) oduyorum. Konut kredisi talebinde bulunacagim. İki aylik peryodik aksama odemelerim konut kredimi engeller mi_? Soyle dusunun mayis ayinin onbesinde marti odedim nisan ve mayis taksitleri duruyor. Gelirim 4.500 lira. İki kredimin dilimlerinin toplami 500 lira.

  • Yavuz Bey,

   Kredi ödeme performansınız yeni kredi başvurunuzdaki süreci etkiler. Hatta çıkmaması için çok güzel bir sebep olur.

 72. Selamun aleyküm ayrı ayrı bankaya borcum var 2 ay gecikmem var . Borçları 1 bankaya yapmak istiyorum. Ama kredi limitim düşük olduğundan vermediler . Kaç ay düzenli ödersem limitim yükselir bilgi verirseniz çok memnun olurum.

  • Mevlüt Bey,

   3 ay düzenli ödeme yapmanız halinde kredi puanınız artmaya başlayacaktır. Ancak bu arada başka kredili ürün başvurusu yapmamanız ve mevcut limitlerin tamamını kullanmamanız gerekmektedir. Bu şekilde daha iyi ve daha hızlı sonuç alırsınız.

 73. Farklı bankalardan şirketim adına kullnılmış kgf kredilerim var. Kredilerin yarısını ödedim ama artık ödeyemiyorum. Bu konuda birkaç sorum olacak.

  1- KGF kredilerini yapılandırabilirmiyim.

  2- Şirketin tek ortağı benim ve adıma kayıtlı başka bir şirketim daha var. Yasal takip süreci başlaması durumunda diğer şirketimin hesaplarına haciz gelir mi ?

  3- Şirket borcundan dolayı şahsi hesaplarıma haciz gelir mi ?

  • Meskoder,

   Öncelikle iki şey yapabilirsiniz. Mevcut Bankalarınıza durumu ifade edip KGF kredilerinin vadelerini uzatabilirsiniz. Yakın zamanda Bankalara bununla ilgili bilgi gelmişti ve 96 aya kadar vadeye uzatılabiliyordu. Gelelim sorularınıza..

   1- Tabi ki yapabilirsiniz. Ancak nihayetinde bunları kabul edecek tek banka bulmanız gerekir. Banka bu riski kabul etmeyebilir. Mali tablolarınız ve ödeme performanslarınız bakıldıktan sonra karar verilecektir.
   2- Diğer şirketinize de hukuki olarak sıkıntı yaratacaktır.
   3- Gelecektir.

 74. Vakifbankda 5 ayri kredim var 1 taksiti 2 ay geriden gelerek oduyorum 4 taksiti 1 ay geriden gelerek oduyorum… Bu krediyi birlestirirlermi yapilandirirlarmi… Uzerime arac var haciz gelirmi aracima bu gecikmeden dolayi tesekkurler

 75. Merhaba
  Ben esnafın bankalardan yüklü ticari kredi aldım kredilerimin toplamı 220bin
  İlk taksitleri ödedim..
  İsler ters gitti dün dükkânmın kapanışını
  Yaptım.piyasaya faizli borcum vardi
  Bunu bankalardan çekerek ödedim
  Şuan şahıslara borcum yok
  Ama 9 tane bankaya kredi ve kart borcum var
  2. Taksitleri ödeyecek güç kalmadı
  Ne gibi sorunlarla karşılaşacak
  Üzerinde gayrimenkul yok
  Vergi levan 6 yıllıktı
  Bana suçlu muamelesi yapilirmi öğrenmek istedim
  Sunuda itiraf edin. Şahıslara borçlu olmaktan kurtuldm rahat bi nefes aldm
  Ama şuan banklar var

  • Ahmet Bey,

   Gayrimenkul yoksa üzerinize kayıtlı olan eşya, ev vs. gibi şeylere haciz gelecektir.
   Bundan sonra attığınız her adımı takip eden 9 bankanın avukatlık büroları olacaktır. Aynı şekilde eşinizin de borçlanması, mal varlığı edinimi vs. takip edilir. Bence tüm Banka avukatlarıyla uzlaşmayı deneyin ve yeni bir ödeme planına bağlayarak tahsilat sağlamalarını önerin.

 76. Merhaba bir kredi kartım var ödeyemediğim aynı bankaya ait birde kredi. Onun haricinde farklı bankaya 1 kredim daha var. Hiç birisini ödemeyip maaşımın 1/4 ü kesilse süreç nasıl işler. Yani bir bankaya önce ödeme yapılırken diğer banka parayı sürekli faiz de bekletip öyle mi alır. Birde ben memurum beni olumsuz etkiler mi?
  Cevap verirseniz sevinirim.

  • Mert Bey,

   Memurluğunuzu nasıl etkilediği konusunda bir yorum yapamam. Ancak özel sektörde yüksek borçluluk, hacizlik olmak, icralık olmak gibi durumların hoş karşılanmadığını hatta bu kişi Bankacıysa iş akdinin feshedildiğini biliyorum. Diğer taraftan takibe giden Bankalar maaşınıza sırayla hacze girecektir. Ve bahsettiğiniz orandan tahsilat sağlamaya başlayacaktır. Bir taraftan da evinize icra gelecek, eşya vs. durumlarınız belirli periyodlarla sorgulanacaktır. Yarattığı kişisel itibar vs. gibi problemleri düşünün derim..

 77. Banka benim maaşımdan kestiği kredi taksitlerimin ucunu geri ödedi şimdi kredi tasitleriniz gecikti diye ihtar gonderdiler benim bankaya bir taksit gecikmem vardı haziran maaşım yatinca geciken taksitle beraber geriye kalan tüm maasimi kesmislerdi daha sonra yedi gün sonra nisan mayıs ve haziranda kestikleri taksit ödemelerini iade ettiler şimdide gecikme var öde diyorlar bunu anlamadım ne yapmalıyım ben kredi çekerken maaştan taksitleri kesebilirsiniz diye yetki vermişim ama neden kesilen taksitleri geri ödediklerini anlamadım bu konuda bilgi ve yardım lütfen

 78. 14 milyar borcum var ihtiyaç kredisi çekmiştim 3 ay geciktirdim icralık oldum avukat ile her ay 3000 lira olarak anlaştık ama bu ay sadece 1100 lira ödeyebileceğim bi sıkıntı olur mu

  • Saim Bey,

   Avukata vermiş olduğunuz ödeme planını bir taahhütnameye bağlamışsanız problem olur.
   Hapis cezasına bile dönebilir.

 79. Bugün arife olunca bankalar 12.30 a kadar çalışmış Benim kredi deki gecikme günümde Bugün itibarıyla 86 gün olmuş Pazartesi tam 90 gün oluyor Pazartesi sabahı ödeme yapsam sıkıntı olur mu 90 gün mü icra başlar yoksa 90 gün bitiminde mi

 80. Merhabalar.garanti bankasından 20bin tl ticari kredi kullanmıştım. Kor topal yarısından fazlasını ödedim şubat ayında yeniden yapilandirdim. Kalan ana para borcum 6800tl idi 2 taksit ödedim ama ondan sonra ödeyemedim yani dun itibari ile 70 günlük gecikmeye girmişim.bu sure zarfından bankadan hic bi tebliğ ya da ihbarname almadım.bugün sabah avukat aradı icra başlatmışlar ben de e-devletten gördüm.avukatın yanina gidip kalan ana para borcumu hemen öderim dedim 6300tl. Ama avukat benden 1100tl istedi.soygunmu yapıyorsunuz siz diyerek kabul etmeyip çıktım.bundan sonraki durum ne olur? Adıma kayıtlı ne araç ne de ev var.sadece işyerim var ve bi kaç bib tl lik ürün demirbaş klima vs.dükkanda kiraciyim.şimdiden teşekkürler

  • Onur Bey,

   Ticari kredi kullanımı yapmışsanız Bankanızın 90 gün bekleme gibi bir zorunluluğu yoktur. Kredi kullanım anında imzalamış olduğunuz genel kredi sözleşmeleri (GKS) bankanıza istediği zaman krediyi geri çağırma ve mevcut riskinden dolayı istediği zaman hukuki hakkını arama hakkını aramasına neden oluyor. Eğer borç avukata devir olmuşsa, avukatta genel itibariyle parasını almak isteyecektir. Tavsiyem hesaplarınızın olduğu Bankanın şube müdürü ile görüşmeniz. Belki avukatınız ile görüşerek bu tutarlarda bir indirim ister ve ödeyeceğiniz rakam azalır.

 81. Kredimi odeyemiyorum her 3 ayda yani 90 gün gelmeden bir taksit ödersem örnek birinci taksidi 89 uncu gün ödedim yine ikinci taksidi aynı şekilde taksidin 89 uncu günü ödedim ve hep bu şekilde yapsam yani 3 ayı hic doldurmadan bu şekilde devam etsem faizin haricinde başka bir işlem yapilirmi

  • Metin Bey,

   Herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Bu durum bireysel nitelikli krediyse geçerli olur.
   Eğer krediniz ticari nitelikte bir krediyse Bankanız istediği zaman takip işlemlerine başlayabilir.

 82. Merhaba kredimi is durumumdan dolayi gecikmeli ve 2-3 taksit oldugunda oduyorum suan 2 taksit mevcut yasal takibe aktarm birimine dosya yollandi ve tum borctan sorumlu tutulacaksiniz diye arama yapildi 2 taksiti odemezsem tum borcu odemek zorunda kalacakmisim ve boyle bsy oldugunu ilk defa duyuyorum bu konuda bilgi verebilirmisiniz

  • Gamze Hanım,

   Eğer dosyanız takibe aktarılmışsa ve Bankanın avukatları size yeni bir ödeme planı doğrultusunda ödeme kolaylığı sağlamışsa farklı hukuki yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak avukata atanmamış ve bireysel nitelikli bir kredi kullanmışsanız Bankanızın dosyayı avukata ataması için 91 günlük (3 taksit) gecikmeyi beklemesi gerekir.

 83. 80 gundur kredimi odeyemiyom maasimdan kesilmesini istiyom napmaliyim

  • Fatih Bey,

   Krediniz aslında maaş ödemenize bağlanacak şekilde tesis edilmeliydi. Maaş aldığınız banka başka, kredinizin olduğu banka başka mı acaba?
   Eğer sormak istediğini takibe gitsin, daha sonra maaşıma gelen haciz ile ödemek istiyorum ise durum farklı. Bunu Bankanın avukatları hukuki yollarla yapacaktır.

 84. Merhabalar
  M.B. Finanstan kredi kullanarak iki adet araç aldık ilk taksiti zamanında ödedik 2.ci taksit gecikti ve peşine 3.cü taksit geldi ve üçüncü taksit 14 gün gecikme oldu ve aracımı bugün bağladılar yakalanma çıkarmışlar parka çekildi aracım bu kadar çabuk olur mu?
  Enterasan olan kısım oturduğum adres hiçbir şekilde ne ruhsatta nede bir bankada kayıtlı kredi eşimin adına 2 tane polis adımı söyleyerek beni aradı ve aracın başına çağırdı arabaya bindik parka bıraktık aracı geldik.
  Teşekkürler

  • Akın Bey,

   İki şeyi bilmeden yanıt vermek doğru olmaz ama her iki duruma da açıklık getirmeye çalışayım.
   * Eğer kullandığınız kredi bireysel nitelikli bir krediyse Bankanız 90 gün gecikmeyi bekler ve hakkınızda herhangi bir hukuki işlem yapmaz. 91. gününden itibaren her türlü hukuki hakka sahiptir.
   * Eğer ticari nitelikli bir kredi kullanmışsanız Bankanız 90 gün bekleme gibi bir kısıtlama ile hareket etmez. İstediği an, istediği davranışta bulunur.

   Her iki durumda da sizin yazdığınız veya ifade ettiğiniz adresin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan rehin olarak verdiğiniz araçların plakası ve bu araçların nerede bulunduğuna dair yapılacak yasal takip işlemidir. Bankanın avukatları başarılı bir takip yapmış gibi duruyor.

 85. 7 ay önce ev kredisi aldık yalnız kredi bana çıkmadığı için eşimin üvey annesinin üzerine aldık herhangi bir kredi gecikmesi olmadı yalnız eşimin üvey annesi ne zaman canı sıkılsa ben bankaya gidip iptal ettireceğim krediyi falan filan diyor sizce krediyi iptal ettirebilirmi ama hiçbir gecikme felan yok bankanın tutumu ne olur gelin iptal edelim felan mi der şimdiden teşekkürler

  • M. Ramazan Bey,

   Gidip kredisini iptal vs. ettiremez.
   Krediden cayma hakkı ilk 30 gündür. 30 gün sonra krediyi sadece tüm borcu yatırarak kapattırabilir veya 90 gün ödeme yapılmazsa Banka alacağını hukuki yoldan alabilmekle ilgili bir takım tahsilat yollarına başvurabilir.

 86. Merhaba ben konut kredisini 2 aydır ödeyemedim ve önümüzdeki ayın 15.de 3 aylık birden yatırım herhangi bir sorun yada ne gibi sıkıntılar yaşarım

  • İsmet Bey,

   Eğer 91. güne varan gecikmeniz olursa sizi herhangi bir banka yetkilisi değil sistem doğrudan doğruya takibe atar. Bu aşamada birçok ceza, masraf ve komisyon ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 87. merhaba garanti bankasından kullanmış olduğum konut kredisi 60 günlük gecikmede ve ortalama 7 gun daha geçikecek gibi gözüküyor. iki gün önce sesli yanıt sistemi ile ödeme sözü verdim ancak yerine getiremedim .bununla ilgili yaptırımları ne olur.yardımlarınızı bekliyorum.

  • Serdar Bey,

   Sözlü ödeme taahhüdü vermenizin herhangi bir sıkıntısı bulunmaz. Özellikle konut kredilerinde gecikme 91. gününe kadar devam edebilir. Ancak dikkatli olmanızı ve mümkün olduğu en kısa sürede borcunuzu tahsil etmenizi öneririm. Özellikle 1 taksit yatırın ki iki arada bir derede gitmeyin.

  • Serdar bey ödeme sözü iki banka arasında sözlü taahhütname yerine geçer konuşmanızın kayıt altında tutulduğunu unutmayın siz tekrar arayın ve ödeme yapacağınız günü tek taksit te olsa söyleyin tek taksit öderseniz gecikmeden çıkmazsınız fakat 29 gün geriye gider gecikme sayınız fakat defalarca yapılan sözlü ödeme kayıtları ihlal edilirse banka buna dayanarak sözleşmeyi fesh eder

 88. Merhaba ben bankadan ihtiyaç kredi çektim ödeyemedim avukatlık oldum yapılandırma yaptırdım 16 bn tl lik borçtan 6700 tl kaldı tahadut imzaladım her ayın 29 yazıyor ben 1 2 haftalık gecikmeler yaşıyorum ama her hafta ödem e yapıyorum sizce 29 ödemeyi tamamlamadım için sorun olurmu

  • Tuğba Hanım,

   Avukatlık borçlarda problem olabilir.
   Bankanın avukatı isterse konuyla ilgili yakalama kararı çıkartabilir ve size hapis cezası ile mağdur edebilir.
   Özellikle avukatla yapılandırılan kredilerin ödeme planına sağdık kalmanızı tavsiye ediyorum.

 89. Slm. Şahsıma ait şirketim ve şirket adına kredilerim var. Ayrıca Şahsi kredi ve kredi kartlarım var. Artık hiç birisini ödeyemiyorum. Ödeme ihtimalim de yok.
  Üzerime herhangi bir mal varlığım bulunmuyor.
  Eşimin kendi ailesinden kalma bir anonim şirkette hissesi bulunuyor. Yönetim kurulunda gözüküyor.

  1- Benim borçlarımdan dolayı eşimin bu anonim şirketteki hissesine haciz gelebilir mi ?
  2- Eşimin üzerine yeni bir şirket kurduk ve ticarete ordan devem ediceğim. Eşimin adına olan bu yeni şirkete ve bu şirketin hesaplarına haciz gelebilir mi ?

  • Merhaba,

   Mevcut borçlanmanızda eşinizin kefalet durumu var mı? En önce buna bakmak gerekiyor.
   Medeni kanuna göre borçlanmanızdan dolayı eşinizinde bir takım yükümlülükleri var ancak bu durum farklı bir şirketteki ortaklık payına gelecek haciz manasına gelmiyor. İkinci yaptığınız pek sonuca götüren bir hareket olmayacaktır. Çünkü Bankanız/Bankalar kredi değerlendirmesi yaparken, firma ortağı özellikle kadınsa mutlaka eşinin de KKB’sine ve banka geçmişine bakıyor. Bunu bulmak oldukça kolay. Bu durumda üzerinize olan haciz, ödenmeyen borç vs. görülecek ve kredi ürünlerinin herbirine engel olacaktır. Ancak bu hesaplara haciz gelmez.

   • Slm.

    Öncelikle cevabınız ve verdiğiniz hizmet için teşekkür ederim..

    Eşimin kredilerde bi kefaleti yok. Şirketle de bi alakası yok…Bu durumda sanırım eşime ait herhangi bi değere haciz gelmesi söz konusu değil.

    Diğer taraftan artık faiz ve kredi adına hiç bir şey istemiyorum.. Zaten bu hallere bu faiz ve kredi sarmalından geldim…
    Dolayısı ile eşimin üzerine kurduğum şirktele sadece kendi çapımızda iş yapıp, kazandığım para ile de eski borçları ödemek ve borçsuz kalmak istiyorum…
    Amaç yeni kredi kullanmak değil, sadece iş yapabilmek…

    Bu doğrultuda kurulan yeni şirketin hesapları yada işletmesi ile ilgili bi sorun olur mu ?

 90. Selam meraba benim borcum var duzenli oduyodum daha sonra işsz kaldim odeyemedim bankada bnu avukatlik yapti avuktla gorusup adliyede imza attim ilk bir kac taksit duzenli odedim ama iki taksittr gne odeme yapamadim ve bna mesaj geldi 3ay hapis davasi ve bir diger bankadan imza avukata imza atmaksizin onunda zamani gecti ustune fatura borcu var avuktlk olmus bu durumda ne yapablrm ailemle yasiyom ve aileme ait araba var koydede tapulu ev..bu arada borcta buyuk degil hepsinin toplami 20bin civari..tekrar avuktla anlasablrmym tahadute uymadm diye kac ay icinde hapus gerceklsblr veya dosya mahkemeye gitse bile bunu duzeltme şansm varmi

  • Celal Bey,

   Kanun gereği avukata herhangi bir taahhüt vermiş ve bunu yerine getirmemişseniz 3 ay hapis kararı alınabilir. Ancak hiçbir banka/avukat sizi hapise attırarak tahsilat sıkıntısını daha da dara düşürmek istemez. Yeniden avukat ile görüşüp, yeni bir ödeme planı isteyebilirsiniz.

 91. Merhaba
  Ben geçen sene Deniz banktan 150 bin tl bch kredisi kullandım
  Bu sene 10 ayda ödemem 185 bin tl bunu ödeyebilecek durumda değilim 2 tane ipotek verdim bu krediyi yapılandırma yapa bilirmiyim yapılandırma olursa güncel faiz mi uygulanır
  Yapılandırma ya gitmezse hemen icraya mı gider banka nasıl bir yol izler

 92. kolay gelsin konut kredisi çektim 9. taksiti geldi ödeyememe durumum var bir ay sonra devam edip 9. taksiti yatırsam bu kez 10. taksit gecikmede olacak bu durumda ne gibi sıkıntılar olur teşekkürler

 93. Merhabalar kolaygelsin. 46000 tl bireysel kredi borcum var devlet memuruyum kredi taksitlerimi ödeyemiyorum. Bankanınmaaşıma haciz koymaması için ben bi arkadaşıma senet verip kendi kendimi icraya verip bir süre bankanın icra takibibi sıradabekleteceğim. Bu süreçte banka maaşımdaki haczin bitmesini beklemeden direk kirada oturduğum evdeki eşyalarıma haciz getirebilirmi?

  • Karabulut,

   Hukuki bir durum.
   Bankanızın sıraya gireceği kesin. Maaşınızın içinden kendi kendinizi borçlandırdığınız yere %25 kesinti olacaktır. Bunun itirazı ve/veya yaptığınız olayın ayyuka çıkması sonucunda ne olacağını tahmin edemiyorum. Süreç bana etik gelmediği için yorum yapmak istemedim.

 94. kredi 2 ay ödenmez ise kara listeye giriliyor mu?

  • Biri,

   Kullandığınız kredinin tipine göre değişkenlik gösterir.
   Eğer bireysel nitelikli ihtiyaç kredisiyse takibe geçilmez.
   Ancak ticari nitelikli bir kredi tipiyse 1 günlük gecikme bile sıkıntı yaratabilir.

 95. Memurum 2 ayrı kredim var 3000 ödemeli 5000 maaşım var ben kredinin maaşımdan 4/1 oranında kesilmesini istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım şu ana kadar hiç gecikmem yok fakat 48 ay olduğu için vadeler aylık ödeme miktarını düşüremiyorum ( yeni yapılandırma da)

  • Muharrem Bey,

   Yapılandırma kredilerindeki tutarlar Bankanız tarafından el ile istediğiniz gibi düzeltilebilir. Örneğin ilk 12 ay 1.000 TL, geri kalan aylar eşit taksitli olacak şekilde. Eğer bu şekilde bir ödeme planı yaptırırsanız, önümüzdeki yıl kredi faizlerinin düştüğü bir anda yeniden bir aç/kapat yapılarak veya başka bir bankaya taşıyarak riskinizi minimize edebilir bu dönemde de kendinize nefes aldıracak bir ödeme planı oluşturtabilirsiniz.

 96. Merhaba, Bankanotu

  Isbankasindan toplamda 3 bireysel kredim bulunmakta ve bunlarin odeme gunleri farkli. Ornek veriyorum 1.kredim ayin 5.inde. Ben sadece 1. Kredimi 60 gunde odedigimi varsayarsak ama diger kredilere dokunmasam yinede 90 günü aşarmıyım ? Yani 3 kredimde ayri ayri 90 gün dolmadan mi ödenmeli yoksa sadece 1 krediyi odesem 90 gunu dolmadan digerleri yerinede gecermi ? Tsk ederim.

  • Göktuğ Bey,

   Eskiden bir kredinizin 90 günü doldurması tüm kredilerinizin takibe atılması için yeterliydi. Bireysel tüketici kredilerinde yapılan son düzenlemeyle birlikte artık her kredi bağımsız kabul edilip, kredi başına 90 gün aranmaktadır.

   • Merhaba özel bir bankadan 1.si ticari destek kredisi 24 ay vadeli 21 adeti ödendi 22. Takditimiz 28 gün gecikmede,2.si KGF KREDİSİ 36 ay taksitle çekmiştik şu an 16 taksidimiz kaldı 29 gün gecikmeden sonra bir taksit ödeyebilfik ve şu an 3 gün gecikmede olan bir taksit borcumuz var,3.sü : işletme krdisi ve 25 gün gecikmede,4. Olarak şirketimiz adına oto kredisi 24 ay vadeli 7 taksit ödendi ve kredi taksidimiz şu an 30 günlük gecikmede,ve son olarak iskonto kredisine bırakmış oldugumuz bir adet müşteri çekimiz yazıldı karşılıgı çıkmadı bir hafta önce,hakedişimiz gecikince bizde bankamıza ödeme yapamadık ve gecikmeler yaşadık,banka nir kaç gğn önce bize ihtar çekmiş ve tüm kredi tutarlarını kapamamızı istemiş ,bu süreçte ne yapmak gerekir normal şartlarda biz ödrmeletimizi gecikmiş ödemelerimizi bir haftaiçerisinde kapayacağız ,böyle bir yazının gelmesi bizi üzdü bu şekilde bu kadar acele bi şekilde hacize gidilirmi,ayrıca bu kredilere babamız dışardan kefil(şirket ortagımız degil) ve babamızın mülkü binası bu kredilere karşılık ipotekli ,bu kusa süreli istemeden yapılan bu gecikmeler yüzünden hemen hacze gidilirmi kefilin üzerine,şimdiden teşekürler,

    • Ercan Bey,

     Bankalar kullandırdıkları ticari kredilerde herhangi bir gecikme olmasa da verdikleri krediyi geri çağırabilir. Piyasada bunu en çok Akbank’ın yaptığını duyuyoruz ama her Bankanın böyle bir hakkı var. 10 Ekim tarihinde yeni bir KGF prosedür çıktı. Özellikle kgf teminatlı kredilerde borçluya yapılandırma ile ödemesiz dönem de koyarak yeniden ödeme planını düzenleme hakkını veriyorlar. Ancak kgf teminatlı olmayan kredilerde Bankanız kredisini geri çağırıp, istediği an hukuki yollara başvurabilir. Verdiğiniz ipotekler ve/veya diğer teminatlarla ilgili işlemlere başlayabilir.

 97. Merhaba banka notu
  İhtiyaç kredisi kullandım bir taksit ödeyemedim 2. De 10 gün geçti banka maaşıma bloke koymuş oysa 10. Gün ödeme yapacağıma taahüt verdim ödemeden bloke koymuş bu normal bir durummu

  • Asım Bey,

   Bankanıza kredi kullandığınız an vermiş olduğunuz taahhüt gereği bu yetkiyi veriyorsunuz.
   Alacaklarına istinaden bu tip bir işlem yapabilirler.

 98. Slm aktif banktan kıradi cektim son iki ayını ödeyenedim ayın 26 da ödeyecem avukata verilirmi analiyat oldugum icin ödeyemedim istirat parası alacam ozamsn ödeyrcem

  • Yusuf Bey,

   Çektiğiniz kredinin niteliği bireyselse ödeme tarihi verdiğiniz günün üzerinden 90 gün geçmesi gerekmektedir.
   Bankanız takip işlemlerine 91. gün başlayacaktır.

 99. 6500 liralık kredi kartım var son Zaman’larda düzgün ödeyemiyorum yapılandırma istesem maksimum kaç aya bölerler

  • Bahadır Bey,

   Kanunen 36 aya kadar bölebilirler.
   Ancak kredi kartı riskini yapılandırırken genelde en uzun vade 12 ay yapılır.

 100. Devlet bankasindan konut kredisi cekmistim 90 gun dolmustu odeyemedigim icin.avukatla gorustum ceza odemesi yaptim yeniden yapilandirdim.birkac aydir oduyordum fakat bu ayin 16.gunu 2.taksitimin son odeme tarihi ve odeyemedim.tekrar 90gunluk sure mi tanınıyor yoksa yine avukatlik olurmuyu.olursa eger yPilandirma yaparlarmi yoksa evimi icraya verirlermi?

  • Mesut Bey,

   Eğer banka avukatı ile görüşmüş ve Bankanın haricinde bir yapılandırma kredisi yapmışsanız 90 günlük süresi yoktur. Avukat istediği zaman hukuki yollara başvuru yapabilir ve sonuca gidebilir. Tekrar avukatlık olmaz. Zaten dosya mevcut avukatın yetkisinde takip ediliyor.

 101. Merhabalar. Benim vakıfbankta bir kredim var. Kredinin ikinci taksitinin ödeme tarihi 25.10.18di ödemedim. Şimdi 3. Taksit de 25.11.18de gelecek ama benim param 3 aralıkta yatacak yani bu iki taksiti 3 aralıkta ödeyeceğim. Herhangi bir sorun yaşamam değil mi?

  • Yağız Bey,

   90 günü geçmesi halinde otomatik olarak kanuni takip hesaplarına aktarılabilir.
   Bankanız ile görüşmenizi ve net tarihinizi öğrenmenizi tavsiye ederim.

 102. bankadan 30.000 kredi cektim ama 6 aydan beri 2 ay geçikmeli ödüyorum mesela eylül ayının kredisini kasım ayında ödüyorum yasal işlem başlatılır mı kredi notum düşermi

  • Hüseyin Bey,

   Eğer bireysel nitelikli ihtiyaç kredisi kullanmışsanız 2 aylık gecikme sonucunda Bankanız yasal haklarını kullanamayacaktır.
   Ancak kullandığınız kredinin niteliği ticariyse Bankanızın işlem başlatabilmesi için gecikmenizin bulunmasına bile gerek yoktur.

 103. Benim is bankasina borcum var bankaya 1450000 borcum var ama kgf 900.000 bin tl sini odedi
  1 gayrimenkullerim kgf ye banka devir etme yetkisi varmi
  2 banka benim emekli maasima el koymus hepsini kesiyor

  • Vakıfbank kredimi ödemede güçlük çekmeye başladım kredi vadesini uzatmak için yetkiye gidildi nezaman cevap gelir bilgisi olan varmi

   • Murat Bey,

    Geçtiğimiz günlerde bireysel nitelikli ihtiyaç kredilerinin vadesi 36 aya çekildi. Bu durum 48 ay kullandırılan kredilerde bir dönem ödeme yapan müşteriler yapılanma kredisi kullanımı taleplerinde büyük problem yarattı. Çünkü vade üst sınırı taksit tutarının artmasına neden oluyor.

  • Nazdar Hanım,

   1- Verdiğiniz ipotekler Bankanız ve KGF arasında imzalanan protokol gereği anlaşılan oran üzerinden birbirine bağlıdır. Örneğin %90 kgf kefaleti söz konusuysa, vermiş olduğunuz ipoteğin %90’ı kg’ye %10’u bankaya aittir.
   2- Emekli maaşınıza el koyamaz. Bununla ilgili hukuki yollara başvurup, tahsil ettiklerini de geriye isteyebilirsiniz.

 104. Merhaba ben kredimi 2 ay geçiktirdim ihtar geldi ne kadar sürede ödeme yapmam gerekir asal ödeme sınırı 90 gün dolmadsn ödeme yaparsam takibim düşermi

 105. Merhaba Banka notu,

  Banka tarafindan aranmaktan ve telefonlarini cevaplamaktan yoruldum. Izah ediyorum. Ertesi gün yine ariyorlar. Artik acmamaya karar verdim. Banka avukati hangi numaradan arar. Nasil onun aradigini anlarim. Tskler

  • Göktuğ Bey,

   Bankaların herhangi bir sabit avukat numarası olmaz. Çünkü Bankalar dosyaların büyüklüğüne göre kendi bünyesinede veya dışarıda anlaşmış olduğu herhangi bir avukat bürosuyla anlaşmış olabilir. Dolayısı ile Bankanızın avukat numarasını ancak Banka avukatı sizi aradığında alabilirsiniz.

 106. Tekrardan Merhabalar,

  Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Aklıma takılan bir diğer konu ise, benim 90. günü dolduralı kredilerimin 20 gün falan oldu. Sürekli telefonuma şu günde ödeme yapmazsanız yasal takip başlatılacaktır diyor. 2 kez bu mesajı attılar ve 2sininde tarihi geçti. E-devletten bir yasal süreç açılıp açılmadığını görebiliyoruz değil mi? ve bir de 90 günü geçmesine rağmen neden sürekli çağrı merkezinden aranıp bu tarz mesajlar gelmesine rağmen işleme geçilmedi acaba, bir bilginiz var mıdır?

  • Göktuğ Bey,

   Eğer kullandığınız krediler ticari nitelikli değilse takibe gitmezsiniz ve hukuki süreç başlamaz.
   Bankalar tahsilatlarını hızlandırmak ve gecikmelerin önüne geçmek için bu tip aramalar yapabiliyor.
   Ancak ticari nitelikli bir krediniz varsa gecikmenizin olmasına bile gerek yok. Banka istediği zaman kredisini geri çağırabilir.

 107. MERHABA,

  BANKADAN DBS LİMİTİMİZ KARŞILIĞINDA DBS KULLANDIK.
  DBS GERİ ÖDEME SÜRESİ 90 GÜN FAKAT GÜNÜ GELEN ÖDEMEYİ YAPAMADIK.
  BANKADA ŞUAN İZLEMEDEYİZ. VE BANKA TAKİBE ATACAĞINI SÖYLÜYOR.
  90 GÜN VADE DOLDUĞU İÇİN 90 GÜNLÜK VADE GECİKME OLARAK MI DEĞERLENDİRİLİYOR YOKSA 90 GÜN VADE + 90 GÜN GECİKME SÜRESİNDEN SONRA MI TAKİBE ATABİLİR VEYA KANUNİ İŞLEM BAŞLATABİLİR.

  AYRICA BANKA TAKİBE ATAR İSE DİGER BANKALARIDA ETKİLERMİ BU DURUM.

  AYRICA BANKA DA ŞUAN İZLEME DE OLDUĞUMUZ İÇİN ÖDEME YAPILIR İSE AYNI BANKA İÇERİSİNDE LİMİT ALMAYI DA ETKİLERMİ BU DURUM.

  • Okan Bey,

   DBS içinde vade ana firmanın sizinle anlaşmış olduğu gün karşılığında çalışır. Örneğin Yücel Boru’dan 30 gün vadeyle mal alıyorsanız, Yücel Boru size ait faturayı sisteme girdiği andan itibaren 30 gün işlemeye başlar. 30. gün eğer sizin hesabınızda bakiye varsa Yücel Boru’ya bu tutar geçer. Yoksa DBS limiti devreye girer ve fatura tutarı karşı tarafa anlaşılmış olan faiz oranı ile geçer. Aslında DBS’nizin yıllık vadesi vardır. Örneğin 1 yıl içinde bu tutar sürekli kredide durabilir. O vade geldiğinde tüm tutarın kapatılmış olması ve vadenin yenilenmesi önemlidir. ANCAK Bankanın her ticari kredide olduğu gibi bu ürünü de istediği zaman geriye çağırma, tamamını ödetme, ödemediği zaman kanuni takibe atma gibi yetkisi vardır. Bunu yaptığı an diğer Bankalarda bundan etkilenir ve diğerleri de mevcut risklerini kapatma yoluna gidebilir. “Gidebilir” diyorum çünkü gitmeyedebilir. Bu anlamda sizin Bankanızın Portföy ve Şube Müdürleriyle iletişiminiz önemlidir. Buradaki durum doğru anlatılmazsa hepsinin aynı anda takibe gittiğini bile görebilirsiniz. Son sorunuza da cevap olarak da şunu söyleyim. İZLEME dediğimiz kavram gecikmeli müşterilerde kullanılır. Eğer firma İZLEME altında takip ediliyorsa mevcut limitleri de kısılabilir. İlâve limit talepleri de pek sıcak karşılanmaz.

 108. Merhaba ben 2 farklı bankadan ihtiyaç kresisi çekip yapılandırdım ayrıca 3 farklı bankadan ek hesap yapılandırdım ayrıca 2 farklı bankadanda kredi kartı borçlarımı yapılandırdım ödeyemiycek durumdayım yasal süreç ne olur. Hapis cezası yada icra süreçleri nedir?
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Yeliz Hanım,

   Yapılandırma kredisi ödenmediği durumda kredilerde yasal süreç izlenir. Öncelikle avukata devir olur. Avukat size yeni bir ödeme planı imkanı sunar. Eğer bunu vermezseniz haciz/icra işlemleri başlayacaktır.

 109. Merhaba taşıt kredimin 47 ve yaklaşık bir hafta sonra 48 taksiti var ve bitiyor ama ben 1 taksit ödeyebilirim onuda borç buldum. 48 taksiti şu an ödüyemezsem ne olur?

  • Soner Bey,

   Taşıt kredininiz bireysel nitelikli bir krediyse 3 taksit üst üste ödemediğiniz an Bankanızın avukatına devir olan bir dosyanız oluşur. İlk etapta Bankanız rehin ettiği aracın satışını isteyecektir. Satış yapılıp, risk kapanır.

   • Anladım çok teşekkürler. Aslında benim sorum son taksit 48 ödemezsem başkada gecikecek bir taksit kalmadığı için hemen icralık mı olurum yoksa 90 günlük gecikme sürem bundada var mı

    • Soner Bey,

     Ödenmeyen son taksitin üzerine 90 gün sayacaktır.
     91. günden itibaren hukuki işlemlere başvurulur.

 110. kredi kartı borcumu iş ödemem geciktiği için 5 günlük ödeyemedim birkaç günden birşey olur mu acaba

  • Melek Hanım,

   Kredi kartı kaç gün ödenmezse takibe gider sorusunu da yanıtlamış olalım..
   90 günlük gecikme olması gerekiyor.
   5 günde herhangi bir şey olmaz.

 111. Merhabalar. Kredi karti ve kredi borcumu yapilandirmistim. Ama odeyemedim. 6 ay oluyor yurdisinda oldugum icin ulasilamadim ve babami bu konuda rahatsiz ediyorlarmis. Babamin ne gibi sorumlulugu olabilir ve ben su an yakin zamanda odeme yapmak istesem hangi kolayliklar saglanabilir benim icin!?

 112. Yapilandirma yapilmisti daha uygun odeme planli. Avukatlik burosundan Tekrar yapilandirma mumkun mu? Babami arayip rahatsiz etmisler tahsilat ve icra soylemli. Tam olarak babama odeme imkani teklif etmisler. Babam onun borcu olmadigi yardimci olamayacagini soylediginde ona haciz islemi baslayacak seklin de mesaj atmislar. Benim kaydim babamin evinde degil. Kendim yurtdisindayim ve 1 ay sonra donecegim. Nasil bir yol izlemem gerekir bi ise ailemi karistirmadan?

  • Melih Bey,

   Dosya eğer Bankanızın avukatındaysa ulaşmak için rahatsız ediyorlardır.
   Avukat dosyayı taksite bağlayıp, yeni bir taahhüte bağlayabilir.
   Sizler Bankanızın avukatına veya şubesine ulaşıp konuyla ilgili bilgi verirseniz durumu çözümlersiniz.

 113. Merhabalar; Değerli yorumlarınız için tesekkür ederim.
  benim 4 bireysel 1 konut 5 kredi kartı borcum var. Son zamanlarda ödemekte zorlanıyorum. kredilerimin 60 günü aşmayacak şekilde devamlı ödersem bana kredi notumun düşmesi dışında bir zararı olur mu? Amacım 4 kredimin 2 sinin taksidi bitmek üzere zaman kazanıp borcumu bitirmek. Bankanın tacizleri 1/2 gün geçse hemen başlıyor. Son olarak taksitin 90 gün ödemesi geçmediği sürece benden kredinin tamamını istemezler değilmi(ticari değil) Diyelim ki ben devamlı taksiti geç ödüyorum ama bu süre asla 90 günü bulmuyorsa sorun yok galiba.

  • İbrahim Bey,

   Kredilerinizin türü ticari nitelikli değilse hukuken 90 günden önce geri çağıramazlar, takibe atamazlar veya farklı bir yaptırımda bulunamazlar. Ancak kredi notunuz oldukça düşer ve kısa zaman içinde düzeltebileceğiniz bir kredi kaydınız olmaz. Bankalar alacaklarını tahsil edebilmek için sizi aramaya devam edecekler. Kendilerini hatırlatmak, borç verdikleri tutarı geri istemek ilk işleri arasında geliyor.

   • Skorun düşmesi kredi kartlarımın limitinin düşmesine veya iptaline sebebiyet veriri mi?

    • İbrahim Bey,

     Bankanız sizi sadece kanuni takibe atmaz veya hukuki işlemleri yapmaz.
     Ancak açmış olduğu tüm limitleri kapatabilir.
     Kredi kartı limitinizi sıfırlayabilir, tüm kredi limitlerinizi risk seviyesine çekebilir.

 114. Merhabalar. Ben kredimi Mayıs ve Haziran aylarında ödeyemedim çeşitli sebeplerden. Önümüzde Temmuz taksidi var. Bunu da ödemediğim takdirde toplamda 90 günü doldurmuyorum.Ağustos ayının 8 i gibi 1 taksit ödeme durumum var. Bu tarihe kadar İcra takibini başlatabilirler mi. Ayrıca bu anlattığım durum yapılandırılan krediler içinde geçerli mi

  • Mehmet Bey,

   Eğer krediniz bireysel nitelikliyse 90 günü beklemek zorundadır.
   Yapılandırma kredileri için de geçerlidir.
   Yalnız kredinin niteliği ticariyse herhangi bir günü veya başka bir şeyi beklemek zorunda değildir Banka.

 115. Merhaba bende birkaç bankadan ayrı ayrı kredi kullandım ve işlerim çok bozulduğu için yapılandırma dâhil ticari bireysel kredi kredi kartı hiçbirini ödeyemiyorum ve avukata düştüm. Sormak istediğim eşimin maaş,araç ve mülkiyetine haciz gelir mi

  • Güneş Hanım,

   Kredi kullandığınız süreçte eşinizin herhangi bir kefalet imzası alındı mı?
   Muvafakatname imzalatıldı mı?
   … gibi soruların yanıtlarını biliyor olmak lazım. Eğer bunlardan herhangi bir alınmışsa eşiniz üzerinden de hukuki süreç başlatılabilir.

 116. merhaba. farklı bankalardan kredilerim mevcut. ödemelerini bir ay yapıp bir ay yapmasam nasıl bir sürece girerim? yani 60 günde 1 taksit ödeyeceğim ve bu şekilde devam edeceğim. her 60 günde 1 taksit.

  cevap verirseniz çok mutlu olurum.

 117. Merhaba
  Yıldan yıla ödediğim arazi alım kredimin 3.taksidini öderken zorlandım ve bu durumu bankaya bildirdim. Yaklaşık 1 aylık bir gecikme sonrası borcumun 3’te 2’sini yatırdım. Geriye kalan tutarı bu ay sonunda (Eylül) tamamlayacağımı danışmanıma ilettim. Buna rağmen banka tarafından ”kısa bir süre sonra yasal takip başlatılacaktır” şeklinde bir mail aldım.

  Sorum şu : Yasal takip 90 günden önce başlayabilir mi?
  Eğer başlayabiliyorsa bu 60 gün sonra mı gerçekleşiyor?
  Çünkü eylül 20’sinde gecikme günüm tam 60 gün oluyor.

  Teşekkür ederim .

  • Özgü Hanım,

   Eğer kullandığınız kredi ticari nitelikli bir krediyse 90 günlük hak sizin değil Bankanındır. Yani kredinin herhangi bir gecikmesi yokken bile hukuki süreçe başvurup, kredi alacağını sizden isteyebilir. Ödenmediği takdirde de yasal takip süreçlerini işletebilir.

 118. Benim ayni bankaya kredi borcum var ve 1 ay birini 1 ay birini ödüyorum sikinti olurmu peki 2 sini ayni ayda odeyemiyorim

  • Mustafa Bey,

   Herhangi bir kredinizin takibe gitmesi 91. gün itibariyle gerçekleşir. (Bireysel nitelikli kredilerde..)
   Dolayısı ile kredileri sırayla ödemeniz bir krediyi en fazla 60 günlük gecikmede tutacaktır ve hukuki süreç başlamaz.

 119. merhaba. Kredi kartımdan dolayı haciz işlemi başlatılıyor. Şuan çalışmıyorum hiçbir gelirim yok ve babamın üzerinde olan evde oturuyorum. Evdeki eşyaları haciz edip götürürler mi? Taksit yapma imkanları varmıdır?

  • Hakan Bey,

   Banka avukatlarıyla mutlaka görüşün.
   Ödeyebileceğiniz bir ödeme planına bağlayabilirler.
   Hatta indirim isteyin ve durumunuzun olmadığını da belirtin. Kapama tutarlarında da indirim yapabilirler.

 120. Teşekkürler. Peki evden eşya alma durumları varmı acaba? Yoksa yedi emin yapıp giderlermi

 121. maaşımın üzerinde haciz var, maaşımı vakıfbanktan alıyorum, bankada kredim var, kredimi 1 ay gecikmeli ödüyorum, hesabıma ayrıca bloke konuluyor ve maaş yatınca otomatik olarak kredim kesiliyor, bu blokeyi nasıl kaldırabilirim, teşekkür ederim.

  • Deniz Bey,

   Blokeyi kaldırmanız mümkün değil.
   Kullandığınız krediye istinaden imzaladığınız muvafakat gereği kredi alacağı kadar Bankanız gelen tutara bloke koyabilir ve bunun tahsilatını yapabilir.

 122. MERHABALAR BENDE BANKA KREDİMİ YAKINDA YAPILANDIRDIM. BİR AY GEÇİKMELİ ÖDESEM BANKA SIKINTI YARATIRMI
  TEŞEKKÜRLER

  • Nilüfer Hanım,

   Kredili ürünlerinizi 1 ay gecikmeli yatırmanın en önemli sonucu kredi puanınızın düşmesi anlamına gelecektir.

 123. Merhaba kredimi 60 gün gecikmeli ödesem hukuki süreç başlar mı? Bireysel kredi

  • Umut Bey,

   Virüsten sonra takibe atılması süresi de 90 günden 180 güne çıkarıldı.
   Sizler kredi taksitinizi 60. günde yatırdığınızda herhangi bir hukuki süreç başlamaz. Bozulmaya başlamış olan kredi siciliniz de düzelmeye başlayacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+