Kredi Kartından Fazla Para Çekilmesi

Kredi kartı kullanımı ülkemizde arttıkça başımıza gelen sorunlardan birisi haline geldi kredi kartından fazla para çekilmesi durumu. Birkaç şekilde başımıza bu olay gelebiliyor. Çözümü hepsinde hemen hemen aynı.

Örneğin, bir giyim mağazasına gittiniz ve alış veriş yaptınız. Kredi kartınızla ödeme yapmak istiyorsunuz. Görevli kartınızdan ödemeyi aldığı an üye iş yerinin (pos cihazının) içindeki rulo (pos kağıdı) biter ve işlem yapılmamış gibi kağıdı taktıktan sonra görevli bir daha aynı işlemi yapar. Ayın sonunda ekstrenizi kontrol ettiğinizde bu işlemin iki defa yapıldığını görebilirsiniz.  Bu durum kartımdan iki defa para çekilmiş ne yapmalıyım sorunuyla aynıdır.

Diğer taraftan markete gittiniz, ufak bir alış veriş yaptınız. 7.05 TL tutan işlemi kasiyer 70.50 TL kuruş olarak tuşladı. Farkına varmadınız. Slip de almadınız veya aldınız ama okumadan attınız. Ayın sonunda bir baktınız 70.50 TL’lik alış veriş. Ne yapacaksınız? Unutmayın ki sliplerin üzerinde imzanız olmasa bile girdiğiniz şifre imza anlamını taşımaktadır.

İnternet üzerinde dönen, sıkça sorulan ama net yanıtı olmayan sorulardan birisi bu. Öncelikle kredi kartından çekilen paranın iptali nasıl yapılmalı sorusuna yanıt vermeye çalışalım. İşlemi yapan pos sahibi aynı anda slip iptal/işlem iptal aksiyonunu alabilir.

Peki kredi kartımdan fazla para çekilmiş ne yapmalıyım diyorsanız onu da şu şekilde açıklayalım. Aynı anda işlemin farkına varamamışsanız işlemin sonuçlanması biraz uzayacak. Öncelikle işlemi yanlış yapan yere gitmelisiniz. Durumuzu anlattıktan sonra pos sahibinin bankasıyla iletişime geçip, ilgili slip ve yazılı müşteri talimatıyla işlemin iptali ve iadesi için talep geçmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde banka söz konusu pos işlemini iptal edip, iadesini gerçekleştirecektir.

Kredi kartından bilgim dışında çekilen para ile ilgili derhal bankanızla iletişime geçmelisiniz. Hemen bankanın müşteri hizmetlerini arayıp, kart servisine durumu izah etmeli, gerekirse kartın kullanımını iptal ettirmelisiniz.

4 Yorum

 1. Murtaza

  9 Eylül 2017 at 23:01

  Karttan yanlış para çekilmiş haberim yeni oldu bu parayı geri nasıl alabilirim ama bı kaç yerden alışveriş yaptım hangi işletme yerinden cektirdigimi nasıl öğrenebilirim

  • Banka Notu

   10 Eylül 2017 at 09:44

   Murtaza Bey,

   Bunu sadece Bankanızdan öğrenebilirsiniz.
   Üye İşyeri adresinden ziyade ünvanını verebilirler. Müşteri hizmetlerini arayarak işlemin iptalini (chargeback nedir) talep edebilirsiniz.

 2. Hüseyin

  11 Mayıs 2018 at 02:21

  Merhaba, kredi kartımdan iki defa çekim yapıldı. Maalesef bunu birkaç gün sonra farkettim. Konuyu üye işyerine iletmeme rağmen 1,5 aydır fazla çekilen tutar iade edilmedi. Şirket tarafından geri dönüş de yapılmıyor. Nasıl bir yol izlemek gerekir?

  • Banka Notu

   21 Mayıs 2018 at 21:21

   Hüseyin Bey,

   Üye işyeri konuyla ilgili iade talimatı vermeze Bankanız bu durumda maalesef hiçbir şey yapamıyor.
   ChargeBack için Bankanızı arayıp, durumu anlatmanızı önerebilmekten başka alternatif aklıma gelmiyor.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+