Maaş aldığım banka kredi verir mi?

2
Sponsorlu Bağlantılar

Maaş aldığım bankadan kredi daha kolay onaylanır ifadesi ne tamamen doğrudur ne de yanlıştır. Çünkü banka kişiyi kredilendirirken, kredi verme şartını tek bir kritere göre belirlemez. Elbette kolaylık sağlayacaktır ancak bu garanti verdiği anlamını taşımaz.

Birçok bankanın maaş müşterileri için özel kampanyaları mevcuttur. Örneğin maaş müşterilerine düşük faizli kredi, maaş müşterilerine komisyonsuz kredi, maaş müşterilerine evraksız kredi gibi kampanyaları veya uygulamaları mevcuttur. Bu kredinizin onaylanma sürecini veya kredi maliyetinizi hafifletir ancak kredinizin onaylandığı anlamına gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Bankalar kredi sürecini işletirken temelde baz aldığı en önemli kriter banka kredi notudur. Eğer KKB puanı yüksek ve borçluluğunuz temel göstergeler içindeyse sizi gelir belgesi, nüfus cüzdanı, sgk evrakları ve/veya iş veren yazıları gibi birçok angaryadan kurtaracak kredi başvuru evraklarına gerek kalmaksızın kredi süreciniz sonuçlandırılabilmektedir.

Maaş aldığım banka kaç katına kadar kredi verir sorusunun cevabı değişkenlik gösterir. Burada mevcuttaki risk durumunuz, taksitlerinizin ne kadar olduğu, kredi vadelerinizin yapısı gibi birçok şeye bakarak cevap vermek gerekir. Ancak hiçbir kredinizin yok ve kredi notunuz yüksekse maaşınızın 15 katı kadar kredi değerlendirilebilir. Bu kural “kanun” değildir. Değişkenlik göstermektedir.

Maaş aldığım banka kredi vermiyor sorusu çok soruluyor ancak yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı, kredi başvurusu yapan kişinin risk profili temel baz alınarak, onaylanmaması çok doğaldır.

Maaş aldığınız bankadan kredi almanın kampanya koşullarının sağladığı avantajların dışında, maaşınızın kredi hesabınıza yatmasının vereceği kolaylık tahsilatını takip etme sıkıntısını yaşamamanız olabilir. Çünkü maaşınız yattıktan sonra, kredi ödeme planınızın tarihi geldiğinde, ilgili hesabınızdan bu tutar alınarak tahsil edilir. Dolayısı ile bu süreçte bankanıza gidip paranızı çekip, kredi çektiğiniz bankaya götürüp veya para transferi gerçekleştirip ödemeyi yapmakla ilgili bir süreç yaşamazsınız.

Kredi çıkarmayınca maaş aldığım bankayı değiştirmek istiyorum şeklinde sitem eden kişilerin olduğu gözlemlenmektedir. Tabi ki değiştirilebilir. Bunu işvereninizle görüşüp, açtırdığınız yeni banka hesabını vererek yapabilirsiniz. Ya da maaşınızı aldığınız bankaya düzenli ödeme talimatı vererek, yeni bankanıza paranın otomatik olarak geçişini sağlayabilirsiniz.

Almış olduğunuz krediyi ödememeniz halinde maaş aldığım banka maaşıma bloke koydu durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapılabilecek bi’kaç şey vardır. Ancak öncelikli olarak Bankanız ile konuyu görüşmenizi tavsiye ederiz.

Önceki İçerikDenizbank Üretici Kart Başvuru ve Özellikleri
Sonraki İçerikKonut Kredisini Başka Bankaya Taşıma nasıl olur?
2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.