KGF Kredisi Ödenmezse Ne Olur

Bilindiği üzere KGF son 2 yıldır yapılanmasını değiştirdi ve bugün itibariyle 250 milyar tl tutarın üzerindeki ticari krediye kefil olmuş durumda. Geçmiş tarihlerde yazdığımız kgf kefaletli kredi nasıl alınır, kgf yeni sistem ve 2018 kgf kredileri yazılarında birçok detayı bulabilirsiniz. Ülkemizin ekonomik şartları göz önüne alındığında kgf kefaletli kredilerin 2019 yılında da devam edeceğini ön görüyoruz. Tabii ki 2019 kgf kredileri hakkında bugünden şartlarının ne olacağı, 2019 kgf kredisi nasıl alınır tarafında bir şey söylemek mümkün değil.

Bu ön bilgilendirmeyi yaptıktan sonra bize de en çok sorulan kgf ödenmezse, kgf borcu ödenmezse, kgf kredisi ödenmezse, kgf kredileri ödenmiyor, kgf tazmin talebi, kgf ödenmezse ne oluyor benzeri sorular için bir yazı yazalım.

Öncelikle daha öncede belirtiğimiz gibi kullanmış olduğunuz kgf kredisinin dönemine göre kgf kefaletinin oranı değişmekteydi. En son güncellenmiş hali %85’tir. Bir ara %90 oranına çıkmış ancak yeniden %85’e inmişti. Kısaca hatırlamak gerekirse bu oran şunu ifade ediyordu. Eğer 100 bin tl tutarlı bir kredi kullanılmışsa 85 bin tl’si (%85 kgf oranı) kgf tarafından teminatlandırılmaktaydı.

KGF kredisi ödenmezse süreç nasıl işleyecek?

Bankalar gecikme yaşadığınız 30. günden itibaren KGF’ye gecikmeyle ilgili bilgi verirler. Ancak takip işlemlerine 91. günde başlayabilmektedirler. Eğer firma olarak 91 gün gecikme yaratmışsanız kredi dosyanız Bankanızın avukatına verilir ve Banka şubesi kgf tazmin talebi sürecini başlatır. KGF tazmin süreci içinde sizlerin kredi başvurusu esnasında vermiş olduğunuz belgelerin yanı sıra güncel mali verileriniz ve bir takım bilgileri içeren belge temini sağlandıktan sonra KGF’den online olarak talep edilir. Eğer bilgi ve belgede eksiklik yoksa KGF kefil olduğu tutar kadar rakamı Bankanın takip hesabından düşülmek üzere gönderir. Banka da alacağından mahsup eder. Eğer evraklarda eksiklik söz konusuysa kgf’nin kefalet geçerliliği bulunmaz ve Bankaya hiçbir ödeme yapılmaz. Bu durumda Banka kgf kefaletini bir tarafa koyarak elindeki diğer teminat yollarıyla hukuki haklarını arar.

KGF hukuki hakkını nasıl arayacak?

Eğer Bankanız 91. günden sonra tüm belgeleri eksiksiz olarak tamamlamış ve kgf tazmin sürecini başlatmışsa 10 iş günü içinde KGF kefil olduğu tutar kadar rakamı alır. Geriye kalan dilim (%15) için de hukuki haklarını aramak için dosyayı avukatı aracılığıyla tahsil etmeye çalışır. Sürecin en başında KGF ve Banka arasında imzalanan protokol gereği tüm teminat yapısından teminat oranı kadar birbirinden sorumludurlar. Örneğin 100 bin tl kredi kullanılmış ve bütün evraklar tamamlandıktan sonra 85 bin tl KGF tarafından geriye ödenmişse, 15 bin tl için Banka avukatı hukuki haklarını arar. (ipotek, taşıt rehni, kefalet, icra, haciz vs.) Daha sonrasında tahsil edeceği tüm tutarın %15’ini Banka alır, %85’ini KGF alır.

Sonuç olarak KGF avukatlarıyla takip edilen herhangi bir dosya bulunmaz. Dosya yine Banka ve Bankanın atayacağı avukatlar aracılığı ile takip edilir. KGF daha sonrasından tahsil edilen tüm tutarlardan kefil olduğu oran kadar tahsil alacaklısı olmaktadır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+