KGF Kredisi Ödenmezse Ne Olur

Bilindiği üzere KGF son 2 yıldır yapılanmasını değiştirdi ve bugün itibariyle 250 milyar tl tutarın üzerindeki ticari krediye kefil olmuş durumda. Geçmiş tarihlerde yazdığımız kgf kefaletli kredi nasıl alınır, kgf yeni sistem ve 2018 kgf kredileri yazılarında birçok detayı bulabilirsiniz. Ülkemizin ekonomik şartları göz önüne alındığında kgf kefaletli kredilerin 2019 yılında da devam edeceğini ön görüyoruz. Tabii ki 2019 kgf kredileri hakkında bugünden şartlarının ne olacağı, 2019 kgf kredisi nasıl alınır tarafında bir şey söylemek mümkün değil.

Bu ön bilgilendirmeyi yaptıktan sonra bize de en çok sorulan kgf ödenmezse, kgf borcu ödenmezse, kgf kredisi ödenmezse, kgf kredileri ödenmiyor, kgf tazmin talebi, kgf ödenmezse ne oluyor benzeri sorular için bir yazı yazalım.

Öncelikle daha öncede belirtiğimiz gibi kullanmış olduğunuz kgf kredisinin dönemine göre kgf kefaletinin oranı değişmekteydi. En son güncellenmiş hali %85’tir. Bir ara %90 oranına çıkmış ancak yeniden %85’e inmişti. Kısaca hatırlamak gerekirse bu oran şunu ifade ediyordu. Eğer 100 bin tl tutarlı bir kredi kullanılmışsa 85 bin tl’si (%85 kgf oranı) kgf tarafından teminatlandırılmaktaydı.

KGF kredisi ödenmezse süreç nasıl işleyecek?

Bankalar gecikme yaşadığınız 30. günden itibaren KGF’ye gecikmeyle ilgili bilgi verirler. Ancak takip işlemlerine 91. günde başlayabilmektedirler. Eğer firma olarak 91 gün gecikme yaratmışsanız kredi dosyanız Bankanızın avukatına verilir ve Banka şubesi kgf tazmin talebi sürecini başlatır. KGF tazmin süreci içinde sizlerin kredi başvurusu esnasında vermiş olduğunuz belgelerin yanı sıra güncel mali verileriniz ve bir takım bilgileri içeren belge temini sağlandıktan sonra KGF’den online olarak talep edilir. Eğer bilgi ve belgede eksiklik yoksa KGF kefil olduğu tutar kadar rakamı Bankanın takip hesabından düşülmek üzere gönderir. Banka da alacağından mahsup eder. Eğer evraklarda eksiklik söz konusuysa kgf’nin kefalet geçerliliği bulunmaz ve Bankaya hiçbir ödeme yapılmaz. Bu durumda Banka kgf kefaletini bir tarafa koyarak elindeki diğer teminat yollarıyla hukuki haklarını arar.

KGF hukuki hakkını nasıl arayacak?

Eğer Bankanız 91. günden sonra tüm belgeleri eksiksiz olarak tamamlamış ve kgf tazmin sürecini başlatmışsa 10 iş günü içinde KGF kefil olduğu tutar kadar rakamı alır. Geriye kalan dilim (%15) için de hukuki haklarını aramak için dosyayı avukatı aracılığıyla tahsil etmeye çalışır. Sürecin en başında KGF ve Banka arasında imzalanan protokol gereği tüm teminat yapısından teminat oranı kadar birbirinden sorumludurlar. Örneğin 100 bin tl kredi kullanılmış ve bütün evraklar tamamlandıktan sonra 85 bin tl KGF tarafından geriye ödenmişse, 15 bin tl için Banka avukatı hukuki haklarını arar. (ipotek, taşıt rehni, kefalet, icra, haciz vs.) Daha sonrasında tahsil edeceği tüm tutarın %15’ini Banka alır, %85’ini KGF alır.

Sonuç olarak KGF avukatlarıyla takip edilen herhangi bir dosya bulunmaz. Dosya yine Banka ve Bankanın atayacağı avukatlar aracılığı ile takip edilir. KGF daha sonrasından tahsil edilen tüm tutarlardan kefil olduğu oran kadar tahsil alacaklısı olmaktadır.

11 Yorum

 1. Sabri

  15 Ocak 2019 at 17:34

  Merhaba hiç bir sorun yok İken Finansbank kgf kredisini geri çekebilir mi.

  • Banka Notu

   16 Ocak 2019 at 15:09

   Sabri Bey,

   KGF kredisi ne zaman takibe geçer sorusunu da yanıtlamış olalım.
   KGF yapısına göre, protokol gereği, KGF kredilerinde 90 gün beklenmek zorundadır. Burada dikkat edeceğiniz şey Bankada KGF harici herhangi bir riskiniz varsa Bankanız buradaki risk için takip işlemlerine başlayabilir. 90 gün dolduğunda da yasal KGF teminatlı kredi için yasal işlem sürecine geçecektir.

   • Sabri

    17 Ocak 2019 at 18:15

    Şimdi eşimin şirketine kgf kredisi verdiler. Ama 4-5 ay geçtikten sonra ek teminat istiyoruz dediler veremeyiz deyince benim şahsımın şirketimşn kefaletini istediler bende vermek istemediğimi söyledim o zaman krediyi geri çağırırlar dedi. Kredileri gününde ödüyoruz. Ama böyle bi risk var mı. Sorun yokken cagırabilirler mi?

    • Banka Notu

     20 Ocak 2019 at 09:35

     Sabri Bey,

     Eğer kullandığınız kredi sadece KGF teminatlıysa geri çağıramazlar.
     KGF kredilerinde gecikme olsa, 90 günlük sorun olsa bile, yapılandırmak zorunda Bankanız.
     Muhtemelen bu bankada başka riskleriniz var ve mevcut teminatlarınız Bankanızın risk politikasına göre yetersiz kalıyor.
     Diğer riskleriniz için kredinizi geri çağırabilir ve takip işlemlerine geçebilirler.
     KGF riskinde beklemek ve yapılandırmak zorundadırlar.

 2. Ömer

  2 Şubat 2019 at 01:58

  Ben 2018 yılında 3 taksit ile 6 aylık dönemlerde ödemek uzere 160 bin TL KGF DEN kredi kullanan bir arkadaşa kefil oldum (memur.um,). Bu arkadaş 1 taksitini yatırdı geriye 2, ve 3 taksit kalmışken bu adam kaçtı şimdi ödeyemeyecek bu durumda beni nasıl bir aşama bekler ? KGF %85 ini öder ben%15 imi ve bu süreç nasıl olur ,KGF genel benden 85 ister mi isterse nasıl ister??

  • Zeki

   6 Mart 2019 at 17:57

   Ömer bey aynı durum bende var kredi çekerken yüzde 3 kefil siniz dediler şimdi borçun tamamı mı gelir yoksa yüzde üç ü mü bana kefil oldum.

   • Banka Notu

    7 Mart 2019 at 11:10

    Zeki Bey,

    Krediyi alırken aldığınız bilgi yanlış.
    Net olarak söylüyorum.
    KGF kredilerinde KGF kredinin asgari %85’ine kefil olur.
    Eğer konu kredi takibe giderse hem kefil hem de kredi borçlusu toplam kredi tutarının %100’ünden sorumludur ve Bankanız ister kefilden isterse kredi borçlusundan konu tutarı talep edebilir. Bu arada Banka ve KGF arasındaki protokol işleyecek, Banka kredisinin %85’ini KGF’den tahsil edecektir. Ancak KGF’nin alacağını da yine imzalanan protokol gereği Banka avukatları takip edecek ve süreci yönetecektir.

 3. Serap

  14 Mart 2019 at 14:47

  Merhabalar eşimin babası kgf kredisi için başvuru yaptı ve banka eşimden bir muvafakatname aldı bilgilerinin paylaşılmasına izin veren bu eşime kredi ödenmemesi durumda yaptırım uygulanması için midir bankaya sorduğumuzda kefillik olmadığını kredinin ödenmemesi durumunda sizden herhangibir talepte bulunulamayacağını sadece bilgi paylaşımı olduğunu dile getirdi peki bu muvafakatname neden alındı yardımcı olursanız sevinirim

  • Banka Notu

   26 Mart 2019 at 11:00

   Serap Hanım,

   KGF kredisinin teminatında ipotek varsa ve bu ipoteğin ortaklarından birisi eşinizse kredinin ödenmemesi durumda sizler de bir yaptırımla karşılaşabilirsiniz. Ancak bazen bankalar gayrimenkul dökümlerini öğrenmek, kredibilitesini güçlendirmek amaçlı bilgi mahiyetinde bu tip muvafakatnameleri alabiliyor. İçeriğini bilmediğim görmediğim bir süreç konusunda sadece tahminlerde bulunabiliyorum.

 4. Evrim

  20 Mart 2019 at 21:26

  Merhaba Denizbank’tan kgf + ipotekli ihtiyaç kredisi kullandık.sözkonusudur ipotek kgf riskine tanımlı değil.ihtiyaç kredisi riskini kapatsak ipotek dek edilir mi? Yoksa tüm risklerin kapanması mı gerekiyor? Şayet öyle ise kgf’ye şikayet hakkı var mı? İpoteği rehin tutuyorlar diye? Ayrıca kgf kredisini yapılandırsak ipotek iyice sıkıntıya girer mi?

  • Banka Notu

   23 Mart 2019 at 15:25

   Evrim Bey,

   KGF kredisi kullanıldığı an KGF kurumu Bankadaki tüm teminatlarınıza vermiş oldukları kefalet tutarı kadar garabeten ortak olurlar. Dolayısı ile diğer kredi riskleriniz kapanmadan teminat çıkışınızı Bankanız yapmayacaktır.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+