KGF Kredisi Ödenmezse Ne Olur

Bilindiği üzere KGF son 2 yıldır yapılanmasını değiştirdi ve bugün itibariyle 250 milyar tl tutarın üzerindeki ticari krediye kefil olmuş durumda. Geçmiş tarihlerde yazdığımız kgf kefaletli kredi nasıl alınır, kgf yeni sistem ve 2018 kgf kredileri yazılarında birçok detayı bulabilirsiniz. Ülkemizin ekonomik şartları göz önüne alındığında kgf kefaletli kredilerin 2019 yılında da devam edeceğini ön görüyoruz. Tabii ki 2019 kgf kredileri hakkında bugünden şartlarının ne olacağı, 2019 kgf kredisi nasıl alınır tarafında bir şey söylemek mümkün değil.

Bu ön bilgilendirmeyi yaptıktan sonra bize de en çok sorulan kgf ödenmezse, kgf borcu ödenmezse, kgf kredisi ödenmezse, kgf kredileri ödenmiyor, kgf tazmin talebi, kgf ödenmezse ne oluyor benzeri sorular için bir yazı yazalım.

Öncelikle daha öncede belirtiğimiz gibi kullanmış olduğunuz kgf kredisinin dönemine göre kgf kefaletinin oranı değişmekteydi. En son güncellenmiş hali %85’tir. Bir ara %90 oranına çıkmış ancak yeniden %85’e inmişti. Kısaca hatırlamak gerekirse bu oran şunu ifade ediyordu. Eğer 100 bin tl tutarlı bir kredi kullanılmışsa 85 bin tl’si (%85 kgf oranı) kgf tarafından teminatlandırılmaktaydı.

KGF kredisi ödenmezse süreç nasıl işleyecek?

Bankalar gecikme yaşadığınız 30. günden itibaren KGF’ye gecikmeyle ilgili bilgi verirler. Ancak takip işlemlerine 91. günde başlayabilmektedirler. Eğer firma olarak 91 gün gecikme yaratmışsanız kredi dosyanız Bankanızın avukatına verilir ve Banka şubesi kgf tazmin talebi sürecini başlatır. KGF tazmin süreci içinde sizlerin kredi başvurusu esnasında vermiş olduğunuz belgelerin yanı sıra güncel mali verileriniz ve bir takım bilgileri içeren belge temini sağlandıktan sonra KGF’den online olarak talep edilir. Eğer bilgi ve belgede eksiklik yoksa KGF kefil olduğu tutar kadar rakamı Bankanın takip hesabından düşülmek üzere gönderir. Banka da alacağından mahsup eder. Eğer evraklarda eksiklik söz konusuysa kgf’nin kefalet geçerliliği bulunmaz ve Bankaya hiçbir ödeme yapılmaz. Bu durumda Banka kgf kefaletini bir tarafa koyarak elindeki diğer teminat yollarıyla hukuki haklarını arar.

KGF hukuki hakkını nasıl arayacak?

Eğer Bankanız 91. günden sonra tüm belgeleri eksiksiz olarak tamamlamış ve kgf tazmin sürecini başlatmışsa 10 iş günü içinde KGF kefil olduğu tutar kadar rakamı alır. Geriye kalan dilim (%15) için de hukuki haklarını aramak için dosyayı avukatı aracılığıyla tahsil etmeye çalışır. Sürecin en başında KGF ve Banka arasında imzalanan protokol gereği tüm teminat yapısından teminat oranı kadar birbirinden sorumludurlar. Örneğin 100 bin tl kredi kullanılmış ve bütün evraklar tamamlandıktan sonra 85 bin tl KGF tarafından geriye ödenmişse, 15 bin tl için Banka avukatı hukuki haklarını arar. (ipotek, taşıt rehni, kefalet, icra, haciz vs.) Daha sonrasında tahsil edeceği tüm tutarın %15’ini Banka alır, %85’ini KGF alır.

Sonuç olarak KGF avukatlarıyla takip edilen herhangi bir dosya bulunmaz. Dosya yine Banka ve Bankanın atayacağı avukatlar aracılığı ile takip edilir. KGF daha sonrasından tahsil edilen tüm tutarlardan kefil olduğu oran kadar tahsil alacaklısı olmaktadır.

36 Yorum

 1. Sabri

  15 Ocak 2019 at 17:34

  Merhaba hiç bir sorun yok İken Finansbank kgf kredisini geri çekebilir mi.

  • Banka Notu

   16 Ocak 2019 at 15:09

   Sabri Bey,

   KGF kredisi ne zaman takibe geçer sorusunu da yanıtlamış olalım.
   KGF yapısına göre, protokol gereği, KGF kredilerinde 90 gün beklenmek zorundadır. Burada dikkat edeceğiniz şey Bankada KGF harici herhangi bir riskiniz varsa Bankanız buradaki risk için takip işlemlerine başlayabilir. 90 gün dolduğunda da yasal KGF teminatlı kredi için yasal işlem sürecine geçecektir.

   • Sabri

    17 Ocak 2019 at 18:15

    Şimdi eşimin şirketine kgf kredisi verdiler. Ama 4-5 ay geçtikten sonra ek teminat istiyoruz dediler veremeyiz deyince benim şahsımın şirketimşn kefaletini istediler bende vermek istemediğimi söyledim o zaman krediyi geri çağırırlar dedi. Kredileri gününde ödüyoruz. Ama böyle bi risk var mı. Sorun yokken cagırabilirler mi?

    • Banka Notu

     20 Ocak 2019 at 09:35

     Sabri Bey,

     Eğer kullandığınız kredi sadece KGF teminatlıysa geri çağıramazlar.
     KGF kredilerinde gecikme olsa, 90 günlük sorun olsa bile, yapılandırmak zorunda Bankanız.
     Muhtemelen bu bankada başka riskleriniz var ve mevcut teminatlarınız Bankanızın risk politikasına göre yetersiz kalıyor.
     Diğer riskleriniz için kredinizi geri çağırabilir ve takip işlemlerine geçebilirler.
     KGF riskinde beklemek ve yapılandırmak zorundadırlar.

 2. Ömer

  2 Şubat 2019 at 01:58

  Ben 2018 yılında 3 taksit ile 6 aylık dönemlerde ödemek uzere 160 bin TL KGF DEN kredi kullanan bir arkadaşa kefil oldum (memur.um,). Bu arkadaş 1 taksitini yatırdı geriye 2, ve 3 taksit kalmışken bu adam kaçtı şimdi ödeyemeyecek bu durumda beni nasıl bir aşama bekler ? KGF %85 ini öder ben%15 imi ve bu süreç nasıl olur ,KGF genel benden 85 ister mi isterse nasıl ister??

  • Zeki

   6 Mart 2019 at 17:57

   Ömer bey aynı durum bende var kredi çekerken yüzde 3 kefil siniz dediler şimdi borçun tamamı mı gelir yoksa yüzde üç ü mü bana kefil oldum.

   • Banka Notu

    7 Mart 2019 at 11:10

    Zeki Bey,

    Krediyi alırken aldığınız bilgi yanlış.
    Net olarak söylüyorum.
    KGF kredilerinde KGF kredinin asgari %85’ine kefil olur.
    Eğer konu kredi takibe giderse hem kefil hem de kredi borçlusu toplam kredi tutarının %100’ünden sorumludur ve Bankanız ister kefilden isterse kredi borçlusundan konu tutarı talep edebilir. Bu arada Banka ve KGF arasındaki protokol işleyecek, Banka kredisinin %85’ini KGF’den tahsil edecektir. Ancak KGF’nin alacağını da yine imzalanan protokol gereği Banka avukatları takip edecek ve süreci yönetecektir.

 3. Serap

  14 Mart 2019 at 14:47

  Merhabalar eşimin babası kgf kredisi için başvuru yaptı ve banka eşimden bir muvafakatname aldı bilgilerinin paylaşılmasına izin veren bu eşime kredi ödenmemesi durumda yaptırım uygulanması için midir bankaya sorduğumuzda kefillik olmadığını kredinin ödenmemesi durumunda sizden herhangibir talepte bulunulamayacağını sadece bilgi paylaşımı olduğunu dile getirdi peki bu muvafakatname neden alındı yardımcı olursanız sevinirim

  • Banka Notu

   26 Mart 2019 at 11:00

   Serap Hanım,

   KGF kredisinin teminatında ipotek varsa ve bu ipoteğin ortaklarından birisi eşinizse kredinin ödenmemesi durumda sizler de bir yaptırımla karşılaşabilirsiniz. Ancak bazen bankalar gayrimenkul dökümlerini öğrenmek, kredibilitesini güçlendirmek amaçlı bilgi mahiyetinde bu tip muvafakatnameleri alabiliyor. İçeriğini bilmediğim görmediğim bir süreç konusunda sadece tahminlerde bulunabiliyorum.

 4. Evrim

  20 Mart 2019 at 21:26

  Merhaba Denizbank’tan kgf + ipotekli ihtiyaç kredisi kullandık.sözkonusudur ipotek kgf riskine tanımlı değil.ihtiyaç kredisi riskini kapatsak ipotek dek edilir mi? Yoksa tüm risklerin kapanması mı gerekiyor? Şayet öyle ise kgf’ye şikayet hakkı var mı? İpoteği rehin tutuyorlar diye? Ayrıca kgf kredisini yapılandırsak ipotek iyice sıkıntıya girer mi?

  • Banka Notu

   23 Mart 2019 at 15:25

   Evrim Bey,

   KGF kredisi kullanıldığı an KGF kurumu Bankadaki tüm teminatlarınıza vermiş oldukları kefalet tutarı kadar garabeten ortak olurlar. Dolayısı ile diğer kredi riskleriniz kapanmadan teminat çıkışınızı Bankanız yapmayacaktır.

 5. ipek

  3 Mayıs 2019 at 11:24

  merhabalar,ben eşimin şirketinin kullanacağı kgf kredisine bize çalışan bordrolu bir kefil gerekli dedikleri için kefil oldum. Şimdi kgf kredisi ödenemediğinden dolayı takibe düştü. Şirketin bankaya borcundan dolayı ilgili bankadan icra dairesinden ihbarname geldi ancak söz konusu ihbarnamede benim kefaletim ismin ilk önce ihbarnameye eklenmiş ancak daha sonra sehven eklendiği belirtilerek çıkartılmış. Bunun nedeni ne olabilir bana sadece kgf kredisi kefaletimden dolayı ayrı bir ihbarname mi gelir? Kgf tazmin talebini sonuçlandırmadıkça bana icra işlemi başlamaz mı? Ben bu bankaya hiçbir evrak bile teslim etmedim eksik evraktan kaynaklanabilir mi?

  • Banka Notu

   3 Mayıs 2019 at 16:45

   İpek Hanım,

   Kefalet sürecinizde Bankaya herhangi bir gelir belgesi sunmak durumunda değilsiniz. Bunu temin etmek Bankanın kredi değerlendirmesi içindeki kendi iç sürecidir. Eğer siz KGF protokolüne, bankanın genel kredi sözleşmesine bağlı kefaletnamesine imza atmışsanız o kredinin tamamından en az borçlu kadar sorumlusunuz anlamına gelir.

   Eğer kredi ödenmemiş ve takibe düşmüşse Bankanız iki adımı aynı anda başlatacaktır. İlki KGF’den tazmin süreci, ikincisi borçlu ve kefiller üzerindeki hukuki süreç. KGF’den tazmin bedelini alıp almadığı tamamen Banka ve KGF ile kendi arasındadır. Ancak KGF’den tazmin alsa da almasa da (her iki durumda da) borçlu ve kefilleri için hukuki süreç işlemeye başlar. Buradaki kefaletin tipi müteselsilendir. KGF açısından da ortak bir kefaletten bahsediyoruz. Banka toplam alacağını ister kefilden, isterse kredi borçlusundan talep edebilir.

 6. Sabri

  2 Haziran 2019 at 21:17

  Denizbank kgf kredisi daha 60 gün olmadan noterden ihtar çekip avukat takibine geçti böyle bir hakkı var mı. Birde benim garanti bankasında 3 şirketimin ayrı ayrı kredileri var benim adına olmayan bi ipotek bi şirketimdeki sadece 1 krediye bağlı. Diğer şirketlerinin kredisi varken fek alabilir miyiz.

  • Banka Notu

   11 Haziran 2019 at 16:57

   Sabri Bey,

   İlk olarak ;
   Ticari kredilerin takibe geçiş aşamasında herhangi bir gecikme gününün oluşmasına gerek bulunmamaktadır. İmzalanan GKS gereği Bankalar ticari kredilerini istedikleri zaman geri çağırma hakkına sahiptir.
   Diğer sorunuza yanıt olarak ;
   Eğer krediler gruplanmış ve aslında kredi limitleri grup adı altında oluşturulmuşsa hepsine bağlanmış müteselsil bir ipotekten söz edebiliyor olabiliriz. Kredinin tebliğini okumadan, kredi şartlarını görmeden size net bir yanıt veremem. Sonuç olarak hepsine bağlanmış da olabilir, bağlanmamış da..

 7. Erdal

  9 Haziran 2019 at 16:13

  İyi günler, kgf kredisi odenemediginde yurt dışı çıkış yasağı koyulabiliyormu acaba, teşekkür ederim.

  • Banka Notu

   11 Haziran 2019 at 12:23

   Erdal Bey,

   KGF krediniz ödenmediğinde Bankanız hukuki işlemlere başlıyor.
   Ardından sırasıyla haciz, icra ve diğer işlemler başlıyor.
   Bu arada Bankanız KGF kefaleti gereği kefil oldukları tutarı devletten tahsil ediyor.

 8. Ertan Ali

  12 Haziran 2019 at 08:54

  Merhaba. 3 bankadan kullandigim KGF kredim var. Taksitlerimin yaridan cogunu bitirdim. Ancak maddi sorunlar nedeni ile bankalarin sadece birinde 90 gun sure zarfinda odeyemedigim icin banka islemleri baslatti.

  1- Diger bankalar da ya da KGF direkt islemi baslatir mi yoksa birbirinden bagimsiz goturebilir miyim?
  2- Yeni cikartilan kanun dogrultusunda yapilandirmayi hangi kurumla takip edebilirim ya da birinde islem basladigi icin bu sansim ortadan kalkti mi?
  3-Islem baslatan bankada KGF haricinde verdigim arac ve bina ipotegi var. KGF den %85i mi tahsil eder once yoksa bankaya verdigim ipotegi mi satisa cikarir?

  Yardiminiz icin tesekkurler…

  • Banka Notu

   12 Haziran 2019 at 09:33

   Ertan Bey,

   Öncelikle işlerinizin durumu için geçmiş olsun diyorum. Yanıtlarınıza gelecek olursak ;
   1- Bir banka takibe attığı zaman diğer Bankalar da takibe gider diye %100 garanti verilecek bir durum yok. Takibe geçilmesi için bir sebeptir ama bunu Bankanızın şube müdürüyle görüşerek takibe geçmeden de yürütmesini sağlayabilirsiniz. Takibe atmamış olan Banka için önemli olan tahsil kabiliyetinin hala devam edip, etmediğidir. Eğer taksitleri ödeyebileceğiniz noktasında Bankayla mutabık kalabilir ve firmanızın gelir modelini buna göre anlatabilirseniz takibe geçmeden de süreci devam ettirebilirler. Aksi halde takibe geçeceklerdir.

   2- KGF yapılandırma işlemi herhangi bir kurum üzerinden değil krediyi kullandığınız Banka şubesi üzerinden yapılmaktadır. Zaten Bankanız takibe atmadan önce size yapılandırma teklifi sunmak zorundadır. Bunu ya noter üzerinden bir mektup göndererek ya da sizden kullanmak istemediğinize dair bir imza alarak yapmaktadırlar. Bu durumda yapılandırma olmaksızın takip işlemine geçer Banka. Aksi halde mutlaka yapılandırma teklifini sunar. Ortada takip işlemi olsa da Banka istiyorsa ve tahsil kabiliyetine inanıyorsa yapılandırma işlemi yapar.

   3- KGF sürecin en başından beri müşteriyle muhatap değildir. Kredinin tahsis, tahsil ve takip işlemlerinin tamamını Banka KGF adına yapar ve yürütmekle yükümlüdür. Dolayısı ile Bankanızın haricen almış olduğu tüm teminatlara da kullanılan kredinin KGF kefalet oranı neyse (programa göre değişkenlik gösterir) o oranda KGF’ye rücu edilir. Banka KGF adına satışa çıkarır ve gelen bedeli aralarındaki anlaşılan oran doğrultusunda paylaşır.

 9. Mehmet Kahraman

  12 Haziran 2019 at 13:17

  Selamlar üstad.Ben vakıfbanktan ihracat destekli kgf kredisi kullandım.Ayrıca vakıfbanktan banka limitleri doğrultusunda başka kredi de kullandım.İşlerimiz sıkıntıya girdiği için banka kredilerini ödeyemedik.Banka beni çağırdı kgf yapılanması yapmayın biz parayı kgf den alalım daha sonra bizde kalan riskinizi de yapılandıralım dediler.Şimdi biz bankaya diğer kredilerimiz için sirket ortakları olarak kefil olmustuk.Ama kgf için herhangi bir kefilliğe imza atmadık.Bu kgf borcundan dolayı banka şirket kredilerine kefil olanlardan yani şirket ortaklarından kgf kredisini tahsil edebilir mi ?

 10. Mehmet

  17 Ağustos 2019 at 12:17

  Merhaba, KGF kredimin gecikmeli taksidinin 90.günü Cumartesi’ye denk geliyor. Banka şubeme Pazartesi gün sonuna kadar ödeyebilir miyim diye sorduğumda, Pazartesi günü 92. Gün olduğu İçin sistemin otomatikman takip işlemlerine başlayacağını, taksit yapısının bozularak kredinin ana para toplamının borç olarak görüneceğini belirttiler. Bu doğru mu acaba?

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 16:51

   Mehmet Bey,

   Kredi gecikme günü “iş günü” bazında değil “gün” bazında işlemektedir. Eğer 90. gün hafta sonuna ve/veya tatil gününe denk geliyorsa bir önceki gün yükümlülüğünüzün tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde size de söylendiği gibi 94. 95. gün gibi artan gün sayısı nedeniyle takip işlemlerine başlanır.

 11. Hüseyin

  22 Ağustos 2019 at 15:39

  Merhaba kolay gelsin tanıdığım biri kgf diye birine kefil oldu adam kredilerini ödeyemiyor
  Kefil de iflas etti 10 ay öncesinde üzerinde ki aracı mali sattı satılan araca ve mala haciz gelir mi bide kefil yüzde 10 ‘na kefilim diyor banka ya imza atarken öyle söylemişler öyle bir şey var mı….

  • Banka Notu

   27 Ağustos 2019 at 16:46

   Hüseyin Bey,

   KGF kefaletli kredilerde verilen kefaletlerin %10 sınırlayıcılığı yoktur. Tutar ödenmeyip Banka KGF’den kefil olduğu tutarı çağırdığında yasal süreç KGF adına yürütülmeye başlar ve söz konusu kredi tutarının tamamı faizleriyle birlikte hem borçluyu hem de kredinin kefillerini bağlayıcı duruma gelir. Rehin verilip, satılan araç için de geriye dönük olarak satışın iptal davası açılır ve süreç hukuki olarak işlemeye devam eder.

 12. ahmet

  4 Eylül 2019 at 09:12

  merhaba,
  ben bir bankadan kgf teminatlı kredi kullandım tamamen benim şirkete olan kefaletim karşılığı idi fakat banka kredinin bir kısmını vadeli mevduat yapıp blokeye aldı ipotek vererek krediyi çözdürüp kullandık işlerimiz kötü gittiğinden krediyi ödeyemedik. banka takibe geçti kgf’den sorumluluk tutarını tahsil etmiş ipoteği paraya çevirmeden parayı kgf.2den tahsil ettiğine göre kgf benim ipoteğim olduğunu bilmiyor zaten sonrasında bu durumda banka benim ipoteği satışa çıkarabilirmi?

  • Banka Notu

   27 Eylül 2019 at 14:42

   Ahmet Bey,

   Bankanız KGF teminatlı kredisine sadece kefalet alıp, KGF’ye bunu bu şekilde bildirmiş olabilir.
   Devamında vermiş olduğu farklı bir limite veya eski limitlerden birisine ipotek teminatını alıp, kalan risklerini de bu teminata bağlamış olabilir.
   Bu durumda Banka önce kendi risklerini teminatın satışıyla tahsil edip, kalanını KGF riskinden tahsilat sağlayabilir.

 13. ali poyraz

  4 Eylül 2019 at 16:25

  merhaba,kullandigimiz kgf teminatli kredimiz 90 gunu gecerek takibe düstu,bankadan yapilandirma talep ettik,bankada yasal islem baslatmadan kredimizi yapilabdirdi,yapilandirilan kredi odenmez ise cezai bir yaptirim varmi,ortaklarin hapis cezasi gibi,bilgi alabilirsek sevinirim,saygilar

  • Banka Notu

   27 Eylül 2019 at 14:41

   Ali Bey,

   Eğer kredi KGF teminatıyla tekrar yapılandırılmış ve aynı kredinin devamı şeklinde yapılmışsa yok.
   Bankanız avukatı kanalıyla bir yapılandırma yapmış ve sizler bunu İcra Dairesine vs.’de bildirilecek şekilde bir ödeme planı imzalamışsanız var.

 14. osman

  20 Eylül 2019 at 21:15

  iyi günler, kgf destekli bir kredi kullandım ve işlerim kötüye gittiği için 90 günlük süre geçti ve
  1-yapılandırma yaptığımda 1 yıl ödemesiz dönem hakkı tanırlar mı?
  2-yapılandırma yapmayıp tüm borcu peşin ödemek istesem faiz indirimi benzeri bir indirim hakkımız olur mu?

  • Banka Notu

   27 Eylül 2019 at 14:18

   Osman Bey,

   1- Yapılandırma kredilerinde ilk yıl için ödemesiz dönem konulabilir. Ancak ilk yılın içindeki son taksitten ana para düşecek şekilde bir ilk taksidiniz olmak zorundadır.
   2- Tüm borç ödenmek istendiğinde faiz indirimi tabi ki olacaktır.

 15. Emin

  10 Ekim 2019 at 14:51

  Merhabalar.

  Benim sorum biraz karışık yardımlarınızı rica ediyorum.
  Mal aldığımız bir firmaya teminat mektubu verdik. Bu mektuba bir yakınımızı kefil gösterdik. Günü gelince firma mektubu işleme koydu ve biz bu bedeli ödeyemedik. Banka bunun üzerine kefil gösterdiğimiz yakınımızın kefaletine karşılık KGF kredisi kullanmış. Bu arada bizim borcumuzun üzerine sürekli faiz biniyor tabi ki. Şimdi borcu ödemek istediğimizde Banka ben borcumu KGF ile çözdüm sizin borcunuz KGF ye diyor. KGF ise bizim sizinle ilişkimiz yok diyor.
  Banka faizleri yüksek olduğundan aslında bizde KGF ye ödeme taraftarıyız. Çıkmaza girdik bu durumda ne yapmalıyız ?

  • Banka Notu

   15 Ekim 2019 at 10:59

   Emin Bey,

   Banka sizi takibe atmış ve kefalet tutarlarını KGF’den tazmin almışsa borç ne Bankanın ne KGF’nin. Süreç Banka avukatına devir olmuş ve avukatta takip ediliyordur. Sizler Bankanızdan takibe giden ve KGF’den tazmin edilen bu dosyaya ait avukat bilgisini edinip, süreç hakkında bilgi alın.

 16. Mahmut

  10 Ekim 2019 at 22:54

  Iyi günler üstad benim sorum kgf den kredi kullandım yaklaşık 6 taksit yatırdım şuan 2 taksit geciktirdim daha yatırma imkanim yok ancak kefili devreden çıkarmak için yapılandırma yapsam kefil devreden cikiyormu tsk

  • Banka Notu

   15 Ekim 2019 at 10:58

   Mahmut Bey,

   KGF kredilerinde yapılandırma yapıldığında mevcut teminat yapısı bozulmaz. Aynen devam eder. Örneğin bir önceki krediniz kefilliyse, yapılandırdıktan sonra da kefilliği devam edecektir. Hatta kefalet tutarı artacaktır.

 17. merve öztürk

  11 Ekim 2019 at 16:47

  Merhabalar. KGF destekli kredimi ödemediğim takdirde, bankanın öncelikle KGF’ye başvurup sonrasında kalan tutar üzerinden, tarafıma karşı icra takibi başlatması gerekmiyor mu ? Yani önce KGF’ye başvurma gibi bir zorunluluğu yok mu ? Bir de mevcut yasal düzenlemeye göre, öncelikle yapılandırma yoluna gidilmesi , daha sonra icra takibi ve KGF’ye başvuru sürecine gidilmesi gerekmiyor mu ?

  • Banka Notu

   15 Ekim 2019 at 10:53

   Merve Hanım,

   Ticari kredilerde GKS adında bir sözleşme imzalarsınız. Ticari ilişki sebebiyle Banka tarafına verdiğiniz bu sözleşmede Bankaya tek taraflı olarak kredinizi çağırma, kapattırma ve sözleşmeyi fes etme haklarını verirsiniz. KGF yapılandırma kredilerini ilgili başlık altında anlattım. Yine buradan ilgili linke ulaşabilirsiniz. Bankanız bunu kullandırmak isteyecektir ama kullandırmak “zorunda” değildir. Kredi sürecinin herhangi bir tarafında size noter kanalı üzerinden bir yapılandırma kullandırmak istemediğine dair bir yazı gönderir ve süreci başlatabilir.

Yorum Yaz - Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+