Anasayfa » Akbank » Öğrenci Banka Hesabı

Öğrenci Banka Hesabı

Öğrenci hesabı tüm lise ve üniversite öğrencilerinin öğrencilik hayatlarında karşılaştıkları ve yönetilmesi gereken bir süreç. Öğrenci hesabı açmak aslında birçok bankacılık işlemini yapabilmeye olanak sağladığı gibi bankacılık masrafları ve banka komisyonları açısından birçok olumsuzluğu da beraberinde getirebilir.

Bazı bankalarda öğrenci hesabı açma avantajları söz konusudur. Ancak bu avantajlara değinmeden önce banka hesabı açma işlemini yaptıktan sonra karşılaşabileceğiniz masraf komisyonlar hakkında bilgi vermek isteriz. 

Örneğin birçok bankada banka hesabınızı açtığınız andan itibaren hesap işletim ücreti alınmaya başlayacaktır. Bankalar hesap işletim ücretlerinin tahsilatlarını değişik dönemlerde yapabiliyor. Örneğin İş Bankası’nda ve Garanti Bankası’nda hesap işletim ücreti tahsilatı altı ayda bir alınırken, Denizbank’ta her ay gibi periyodik dönemleri değişecek şekilde hesap işletim ücreti alınabiliyor. Yine örneklemek gerekirse 2016 Garanti Bankası hesap işletim ücreti 69 TL (6 ayda bir, yılda iki defa alınır), 2016 Denizbank hesap işletim ücreti 11.45 TL (her ay alınır) ’dir. Hesap işletim ücreti istisnalarına başka bir yazımızda değineceğiz.Yine başka bir komisyon örneği hesabınıza 3. kişilerin yatıracağı tutarlarda alınan masraflardır. Örneğin ailenizden herhangi birisi sizin hesabınıza para yatırırken havale masrafı adı altında komisyon alınmaktadır. Bu tutar işlemin şubeden yapılması, ATM’den yapılması veya internetten yapılmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Öğrenci Hesabı ile birlikte yukarıda örneklediğimiz en önemli iki şeyi alınmaz/ödenmez. Ancak bunu tabi ki tüm bankalar uygulamamaktadır.

Öğrenci Hesabı açmak için gerekenler

  • İkametgah belgesi veya yurtta kalıyorsan, yurt görevlisinden alacağın yazı,
  • Üniversite kimliği
  • Ehliyet veya Nüfus Cüzdanın
  • Ayrıca “ÖSYM Üniversite Sınavını Kazandı” belgesi

Öğrenci hesabı avantajları ve öğrenci hesabı açan bankalar 

Birçok bankada değişkenlik göstermektedir. Örneğin ;

Akbank öğrenci hesabı 

Hesap işletim ücreti alınmaz. Ailenden herhangi birisi hesabına havale yaptığında herhangi bir komisyon ödemez. Senin de arkadaşlarına veya ailene yapacağın ödemelerde komisyon almıyor. Sadece Akbank ATM’lerinden değil, ayda 2 defa etrafında gördüğün tüm ATM’lerden çektiğin tutarlar için ilâve komisyon ödenmez.

Enpara öğrenci hesabı 

Hesap işletim ücreti alınmaz. Minimum bir açılış bedeli yoktur.

Yine Garanti Bankası öğrenci hesabı, Denizbank öğrenci hesabı ve İş Bankası öğrenci hesabı vardır. İnternet üzerinde öğrenci hesabı şikayetleri hakkında birçok konu vardır. Hepsinin ortak özelliği öğrenci hesabı olarak açılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Buradaki en önemli kriterin açılan hesabın öğrenci hesabı şeklinde tanımlanmış olmasıdır.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+