Anasayfa » Pos » POS taksite nasıl açılır? Taksitli POS nasıl kullanılır?

POS taksite nasıl açılır? Taksitli POS nasıl kullanılır?

Bazı sektörlerde hem tahsilat hacmini hem de pazar payını arttırmak için POS cihazının taksitli işlem yapıyor olması oldukça önemlidir. Hepimiz biliyoruz ki bazı alış verişleri ufak taksitlerle ödemek, toptan ödemekten çok daha iyidir. İrili ufaklı ödemeler toplu ödemelerimizin içinde kaybolurlar. Bu da ödeme gücümüzü arttırır.

POS kullanıcısıyım. Taksit yapabilir miyim?

POS’un taksitli işlem yapabilmesi için çalıştığınız Banka ile işlem yapmanız gerekmektedir. Çünkü bir POS cihazını taksite açtığınız andan itibaren posun çalışma mantığı (fiyatlaması/komisyonları) değişmektedir. Dolayısı ile iş yerinin maliyetleri artmaktadır.

Öncelikli olarak Bankanıza gidip, taksitli işlem yapmak istediğinizi söylemelisiniz. Her sektörde pos taksitli olarak kullanılamamaktadır. Kanunen gıda alış verişleri, telefon alımları taksitlendirilememektedir. Yakın tarihe kadar kuyumculardaki pos taksit seçeneği de yoktu ancak ekonomi göstergeleri gereği kuyumculardaki taksit sınırlaması 4 ay olarak değişti. Yine taksit sınırlandırması en fazla 9 aydır.

Yapılan veya yapılmakta olan pos taksitlendirme sayıları sektörden sektöre değişebildiği gibi her sektörün üst taksit sınırı da değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir dönem kuyumcu sektörü taksit yapamazken son güncelleme ile birlikte 4 taksite kadar yapabilir hale geldi. Mobilya sektöründe maksimum 9 ay vade taksit yapılabilirken yine son güncellemeyle birlikte 18 aya kadar taksit yapılabilmektedir. Bahsettiğimiz gibi bu dönemsel değişkenlik göstermektedir.

Her Pos, Her Banka Kartını Taksitlendirebilir mi?

Gönül öyle isterdi 🙂 Ancak bu mümkün değil. Her kredi kartının markalaştığı, daha doğrusu her bankanın sattığı “marka” kredi kartları mevcut. Örneğin Maximum kartı İş Bankası, Ziraat Bankası satabiliyorken Bonus kartı Garanti Bankası, Denizbank, TEB, Şeker gibi toplamda 10 banka satabiliyor. WorldCard’ı YKB ve VakıfBank satabiliyorken sadece Akbank’ın Axess Kart markası hiçbir bankaya satılmamıştır. Peki “kredi kartlarının bu konuyla ilgisi ne?” diyebilirsiniz. Taksit seçeneği markaya göre açılmaktadır. Örneklemek gerekirse bir Bonus kartı sadece Bonus kart satan bir Bankanın pos cihazını kullanırsanız taksitlendirebilirsiniz. Aynı şekilde Maximum kartı sadece Maximum kart satan bir Bankanın pos cihazı ile taksitlendirirsiniz. Tek çekim (peşin ödenen) işlemler banka ayrımı olmaksızın tüm pos cihazlarından yapılabilmektedir.

POS taksite açıldığı zaman komisyon artar mı?

Kesinlikle evet. POS işlemlerini taksite açtığınız an kart sahibinin kazandığı ödül ve bu işlemi yapması için üye işyerinin servis hizmeti fiyatlamaya dahil olmaktadır. Örneğin taksite açık olmayan poslardan %1/ertesi gün çalışıyorken, taksite açıldığı an %1 üzerine Bankanın kart sahibine vermiş olduğu ödül puan ve taksitten dolayı ödediği servis komisyonu eklenir. (Güncelde %1 + %1.05 toplamı civarında olmaktadır.)

Akıllı yazar kasalar da taksitli pos cihazlarına döndürülebilir.

POS cihazı alırken yapmış olduğunuz sektöre dikkat etmelisiniz. Hangi kart fazla geliyorsa o kartın taksit seçeneğini açtırmanızda fayda var. Çünkü pos maliyetlerini arttırarak Bankayı kâr ortağınız haline getirmek istemezsiniz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+