Anasayfa » Pos » Akıllı Yazar Kasa Pos neden ve nasıl alınır?

Akıllı Yazar Kasa Pos neden ve nasıl alınır?

Banka posu ve yazar kasa birleştirildiği, verilerin Maliye Bakanlığı’na iletilmesini sağlayan, bütün banka kartlarıyla uyumlu çalışan cihaza akıllı yazar kasa denir. Akıllı yazar kasa uygulamasından sonra POS ve yazar kasa ayrımı ortadan kalkmıştır. Denetimler artık elektronik ortamda yapılacaktır. POS cihazının bütün özelliklerini yazar kasanın üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bazı işyerlerinde birçok bankanın POS cihazının olması sebebiyle ortaya çıkan görüntü kirliliğinin de önüne geçilmiştir.

Yeni nesil akıllı yazar kasa ile ilgili yasal bilgilere Maliye Bakanlığının ve Gelir İdaresi Başkanlığının web adresinden ulaşabilirsiniz.

Akıllı yazar kasayı sadece bir yazar kasa olarak kullanabilirsiniz. Ancak tek başına bir POS cihazı olarak kullanamazsınız. Cihaz önce fiş üretecektir. Ardından size hangi adım ile sonuçlandıracağımızı soracaktır. Nakit veya kredi kartı opsiyonu seçiminden sonra kredi kartı slipi üretecek ve işlemi bitirecektir.

Akıllı yazar kasaların tamamı bütün bankalarla çalışmak zorundadır ama birçok yazar kasa markası her bankayla anlaşamamıştır. Örneğin BEKO markasının içine Denizbank giremediği gibi VERA markasının içine de Akbank girememektedir. 2016 yılının başında tüm bankaların, her akıllı yazar kasaya girmesi gerektiğiyle ilgili duyuru yayımlanmıştır ve sürecin bu şekilde zorunlu hale geleceği ön görülmektedir.

Akıllı yazar kasalar mobil hat ile çalışabildiği gibi internet bağlantısı (ADSL) ile de çalışabilir. Dolayısıyla eve, kapıya veya masaya hizmet sağlayabilmektedir.

Ülkemizde Yazarkasa kullanımının zorunlu olduğu ve ilk zamanlardaki belirli markaların tekelinden çıkması nedeniyle tüketicilerin de Yazarkasa markası seçme özgürlüğü elde etti. Bankalar da müşterilerine takoz görünümlü Yazarkasa veya müşteri karşısında işlem yapamayan yazarkasalara pos koymaktan bıktı. Günümüz piyasasını incelediğimizde en çok kullanılan Yazarkasa markası her ne kadar BEKO modelleri olsa da Ingenico Yazarkasa ve Hugin marka yazarkasaların da oldukça şık ve daha az arıza veren Yazarkasa markaları olduğunu unutmayalım.

Yazarkasa POS ile bütün bankaların tek çekimleri yapılabilmektedir. Sorun taksitlendirme ayağında olabilmektedir.

Akıllı yazar kasalar işyeri faaliyetlerinizin durması veya devir olması durumunda tıpkı eski tip yazar kasalar gibi işlem görmektedir. Devir olabilir veya hurdaya ayırabilirsiniz.

Sanal pos ile uyumlu çalışmayacaktır. Tamamen fiziki bir pos özelliği taşır.

Hangi marka akıllı yazar almalıyım?

Piyasada en çok satılan ve Pazar payının büyük bölümünü VERA oluşturmaktadır. Piyasaya ilk önce giren marka olması ve tüm sorunlarla ilk defa karşılaşıyor olması anlamında da en sorunsuz kasalardan biri diyebiliriz. VERA haricinde piyasada satışı en çok olan markalar Beko, Profilo ve Ingenico’dur.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+