Anasayfa » Hibe Programları » Teşvik Kredisi Başvuruları

Teşvik Kredisi Başvuruları

Özellikle hayvancılık yapmak isteyen, iş kurmak ve mevcut düzenini geliştirmek isteyen çiftlerimiz için devlet teşvik kredileri mevcuttur. Bu kredilere başvuru yaparak kurulmuş olan işletmenizi büyütebilir ve/veya yeni bir iş yeri açabilirsiniz.

Bu tip yatırım yapmaya çalışan kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi teşvik kredisi kimlere verilir olmalı. Bu sorunun cevabı aslında almak istediğiniz kredinin niteliğine ve yapmak istediğiniz işin aslına göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin yeni bir iş yeri açıp, bunu teşvik kredileri bağlamında değerlendirmek istiyorsanız KOSGEB kredileri kapsamındaki şartlar geçerli olacakken hayvancılık yapmak veya mevcut çiftçiliğini geliştirmeye yönelik teşvik kredilerinden yararlanmak istiyorsanız TKDK (tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu) şartlarını takip etmek gerekmektedir.

Teşvik kredisi için nereye başvurulur yanıtını da aslında başvuru şartlarının içine gizlenmiştir diyebiliriz. Bu tip yatırımların evrak gerekliliklerini tamamlamak için de mutlaka projenin sahibi olan kurumlarla (KOSGEB, TKDK gibi) iletişim kurmak gereklidir.

Günümüzde bu başvuruları yapmak artık oldukça kolay olup, online gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin tarımsal devlet teşvik kredileri için TKDK (http://www.tkdk.gov.tr/) adresine girdikten sonra üst menüden PROJE kısmına tıklamanız size güncel projeler ve destekler konusunda bilgi almanıza ve başvuru yapmanıza olanak sağlayacaktır. Yine online başvuru için http://basvuru.tkdk.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz. KOSGEB için http://www.kosgeb.gov.tr/ adresine girdikten sonra mevcuttaki destek programlarını izlemek için ilgili kurumun web adresinde DESTEKLER kısmını incelemeniz yeterli olacaktır.

İlden ile teşvik kredileri değişkenlik gösterebiliyor. Teşvik kredisi verilen iller yine devlet teşviğini veren kurumların web sitelerinde ilan edilmiş oluyor. Özellikle ülkemizin güneydoğu ve doğu bölgelerinde farklı teşvik kredileri ve vergi istisnaları ile zenginleştirilmiş programlar olabiliyor.

Devlet teşvik kredileri alma şartları aşıldıktan sonra bu programı hangi banka veya bankalarla devam ettireceğiniz de önem arz ediyor. Çünkü her bankanın teşvik programları ile anlaşması olmayabiliyor. Teşvik kredisi veren bankalar içinde çiftçi programlarında devlet desteklerinin çoğu Ziraat Bankası kanalı ile yürütülürken ; KOSGEB kredisi teşvikleri anlaşmalı olan birçok büyük banka ile gerçekleştirilebiliyor.

İlerleyen yazılarımızda devlet destekli koyun kredisi, devlet destekli arıcılık kredisi, devlet destekli tavuk kredisi, KOSGEB destekleri, hayvancılık ve yem kredisi gibi teşvik kredilerinden de bahsediyoruz olacağız.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+