Anasayfa » DenizBank » TOBB ve Denizbank Anlaşması ile Düşük Faizli Kredi

TOBB ve Denizbank Anlaşması ile Düşük Faizli Kredi

Türkiye’nin can damarlarından birisi olan KOBİ işkoluna yönelik düşük faizli kobi kredisi dönemi TOBB desteği ve Denizbank aracılığıyla başlıyor. Özellikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yapmış olduğu açıklama ve Denizbank tarafının bu konudaki iştahı ile kredinin maliyeti ve kredi faiz oranları piyasa faiz oranlarına göre yarı yarıya düşüyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yüzde 17-18’lere ulaşan ticari kredi faizlerinin yüzde 9.90 seviyelerine çekilmesine destek için finansman sağlayacak. TOBB faiz desteği ile Denizbank faiz oranlarını aşağıya çekecek.

TOBB Başkanı Rifat Hisarciklioğlu “Denizbank ile anlaştık. Bazı bankalarla da görüşmelerimiz sürüyor. Halen yıllık yüzde 18’i bulan ticari kredilerin faizi yüzde 9,90’a kadar inecek. Bunun lansmanını yakın zamanda Başbakanımızla ekonomi bakanlarımızla banka müdürleriyle yapmayı planlıyoruz. Bankacılık sektörü kar etsin, biz onları kıskanmıyoruz. Bu kapsamda karlarından fedakarlık ederek faizleri düşürme operasyonuna girdikleri için memnunuz” diye konuştu.

Kobi kredisi nasıl alınır tarafında birçok destek çeşitli kamu/yarı kamu kuruluşları mevcut. Ancak yakın zamanda TOBB tarafında böyle bir faiz indirimi yapılmamıştı. Bu kredi talebinin ekonomide ve piyasalarda rahatlama sağlayacağı ve hareketlendireceği kanaatindeyiz.

Son yıllarda Denizbank kobi kredileri tarafında oldukça iyi rakamlara geldiğini Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş açıklamıştı. DenizBank konsolide aktifleri 2016 yılının dokuz ayında yüzde 8 artarak 122 milyar TL’ye, Denizbank net karı ise yüzde 56 yükselerek 1 milyar 105 milyon TL seviyesine ulaştı. Denizbank  9 aylık konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Bankadan yapılan açıklamada Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş’in görüşlerine yer verildi. Bu yılın 9 ayında mevduatın yüzde 11’lik artışla 78.7 milyar TL’ye, toplam kredilerinin yüzde 8’lik artışla 110.8 milyar TL’ye yükseldiğini belirten Ateş, müşteri sayısının da 2015’in aynı dönemine kıyasla 1 milyonun üzerinde yükselişle 9.9 milyon kişiye çıktığını kaydetti.  Hakan Ateş Türkiye’nin dev projelerine finansman sağlamaya devam edeceklerini de belirterek “3. Köprü, 3. Havalimanı, TAV Bodrum Havaalanı ve Ilısu Barajı ile Kamu-Özel Sektör Ortaklı Şehir Hastaneleri gibi kilit projelerin finansman süreçlerinde doğrudan ve dolaylı olarak yer alarak, yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarında kaynak aktardık” dedi.

TOBB desteği ile Denizbank ticari kredilerinin yakın zamanda duyurulması bekleniyor.

 

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+