Anasayfa » Krediler » 10 Yaşa Kadar Taşıt Kredisi Veren Bankalar

10 Yaşa Kadar Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Artan vergi oranları, değişen otomobil fiyatları, araç satışlarını bir önceki yıla göre düşürse de bireylerin otomobil alırken en önemli finansman kaynağı taşıt kredisi kullanma eğilimini değiştirmedi. 2018 yılı taşıt kredisi faiz oranları konusuna değinmiştik. Geçtiğimiz yıl için taşıt kredilerine yeni bir düzenleme getirilmişti ve taşıt kredisinde kullanılabilecek maksimum kredi limiti ve maksimum vadeye sınırlar gelmişti. Bireysel nitelikte kullanılan taşıt kredileri tarafında yapılan bu değişiklik ticari araç alımı için taşıt kredisi seçeneklerinde herhangi bir değişiklik olmadı.

Bireysel nitelikli alınan sıfır taşıt kredisi şartları ile 2. el taşıt kredisi şartları arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Taşıt kredileri aslında bir nevi bireysel ihtiyaç kredisidir. Nasıl ihtiyaç kredilerindeki maksimum vade 48 ay ise taşıt kredilerindeki maksimum vade de 48 aydır. Dolayısı ile 10 yıl vadeye kadar taşıt kredisi veren banka maalesef bulunmamaktadır. Aynı şart ticari taşıt kredileri için de geçerlidir. Buradaki sınır bankaları kendi iç prosedürlerince belirlenen vadeler değildir. BDDK’nın yapmış olduğu düzenleme gereği, tüm bankalarda taşıt kredisi en fazla 4 yıla kadar vadelendirilmektedir. Ancak bazı bankalar, toplam 4 yıl vadenin içinde kalacak şekilde ödeme planlarında değişiklik yapabilmektedir. Örneğin balon ödemeli taşıt kredisi seçeneği ile kredi verilebilmektedir.

# Ne demek balon ödemeli kredi?

Aylık taksitlerin düşük olduğu, yıl içinde herhangi bir döneme toplu ödeme koyulan ödeme planıdır. Eğer sizin de gelirleriniz içinde belirli aylarda gelen ekstra gelir söz konusuysa (örneğin çiftçilik yapıyorsanız, prim alıyorsanız vs) bu tip ödeme planları toplamda ödeyeceğiniz faiz yükünü de düşürmektedir. Yine çiftçi taşıt kredileri ile yıldan yıla ödemeli, toplamda 48 ay vadeyi aşmadığınız 4 eşit taksitle kredi kullanımı yapabilirsiniz.

10 yaşa kadar taşıt kredisi veren Bankalar

2. el taşıt kredilerinde yaş sınırı genel itibariyle 5’tir. Bankadan bankaya değişecek bir uygulama olsa da genelde uygulanan yaş sınırı beş ile sınırlıdır. Gelen sorularınızın içinde akbank 2. el taşıt kredisi yaş sınırı, yapı kredi 2. el taşıt kredisi yaş sınırı veya iş bankası taşıt kredisi kaç yaşa kadar gibi soruların olduğunu görünce detay vermek istedik. Bankalar beş yaşının üzerindeki taşıt kredisini değerlendirirken alacakları en önemli referans taşıtın kasko değerinin yüksekliğidir. Eğer kasko değeri yüksek bir taşıt alıyorsanız bankalar bu talebinizi karşılama konusunda 4 yıl vadeye kadar yardımcı olmaya çalışacaktır.

# Taşıt kredisi şartları

İki tip taşıt kredisi kullanabilirsiniz. İlki bireysel taşıt kredisi, ikincisi ticari taşıt kredisi. Bunların haricinde her iki durumda da kullanabileceğiniz 2. el taşıt kredisi mevcuttur. Her iki durumda da taşıt kredisi evrakları aynıdır. Eğer sıfır alacaksanız mutlaka proforma fatura ve gelir belgeleriniz, ikinci el taşıt kredisi alacaksanız alacağınız taşıtın ruhsat fotokopisi gerekmektedir. Bireysel taşıt kredisi ve ticari taşıt kredisi arasındaki fark çekebileceğiniz limittir. Bireysel taşıt kredisinde ne kadar kredi çekebilirsiniz sorusuna almak istediğiniz taşıta ait proforma faturası eğer 50 BIN TL’nin üzerindeyse proforma fatura değerini ikiye bölüp üzerine on bin TL ekleyerek ulaşabilirsiniz. Ticari taşıt kredisi üst limiti genelde proforma fatura bedelinin %75’i kadardır. Ancak bu veri bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı bankaların %100’üne kadar finanse ettiği bilinmektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+