Anasayfa » Krediler » Ne Kadar Kredi Alabileceğinizi Öğrenin

Ne Kadar Kredi Alabileceğinizi Öğrenin

Ne kadar kredi alabilirim sorusunun yanıtını aslında birkaç soruya cevap vererek açıklamak çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü pratikte şu görülür. A Bankasına gittiğinizde adınıza herhangi bir kredi limiti çıkmıyorken B bankasına gittiğinizde kredi alabildiğinizi göreceksiniz VEYA A Bankasında adınıza 10 BIN TL limit çıkarken, B bankasının 20 BIN TL’ye kadar kredi verebildiği olacak. Bir banka size kredi verirken diğer bankanın teminat olarak kefil, ipotek veya başka bir teminat seçeneği ile kredilendirdiği olacak.

Ne kadar ihtiyaç kredisi alabilirim sorusunun genel cevabını aslında Findeks kredi notu veya KKB sorgularındaki kredi kartı ve kmh limitleri verebiliyor. Yine bütün bankaların genel geçer olarak uyguladığı kural elde etmiş olduğunuz gelirin (bordro üzerindeki net gelir) en fazla %30’u kredi taksitleriniz olabilir. Örneğin 1.000 TL gelir elde ediyorsanız, kredi taksitleriniz 300 TL’yi geçmeyecek şekilde kredilendirilebilirsiniz. Genel itibariyle maaşlı çalışan ne kadar kredi alır sistemi bu şekilde işlemektedir.

Peki ne kadar kredi alabilirim 2016 yılında değişti mi? Buna hayır diyebiliriz. 2007 yılından itibaren ihtiyaç kredisinin sistemini tüm bankalar bu şekilde uygulamaktadır.

Bazı bankalar sms veya hazır kredi limitleri oluşturarak bu bahsettiğimiz sistemin dışına çıkabiliyor. Bunu nasıl yapıyor diyorsanız aslında cevabı yine kredi notunuz ve findeks risk dökümü üzerindeki kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarındaki limitleriniz verebiliyor. Size ait en yüksek 3 bankanın kredi kartı veya kmh limitleri toplanıp, ortalaması alınıyor. Bu ortalama sizin aylık elde ettiğiniz gelir kabul ediliyor. Eğer KKB puanı yüksek ve buna bağlı olarak ödeme düzeniniz varsa yine %30 kuralı üzerinden kredi limiti oluşturulabiliyor. Gelir belgesi olmadan kredi limiti bu şekilde oluşturuluyor.

Sitemizin yan taraftaki menüsünü kullanarak çekmek istediğiniz kredi tutarını ve bankanızın size vermiş olduğu faiz oranlarını girerek kredi taksitlerinizin neye denk geldiğini kolayca hesaplayabilirsiniz. Kredi vadeleri uzadıkça, taksitlerin düşeceğini unutmamak gerekir. İhtiyaç kredilerindeki taksit tutarı son düzenlemeye göre 36 ayı geçmemektedir. Vergi levhası ile çalışan kişilerin kredilendirme süreçleri farklılık göstermektedir. Ancak bu bilgilerden maaş bordrosu olmadan kredi çekilebilir mi kısmı için geçerlidir. Yine maaşınızın kaç kat kredi çekebilirsiniz isimli makalemizi bir daha okuyabilir ve konuyu detaylıca ele alabilirsiniz.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Bir yorum

  1. admin mrb uzun vadeli kredi kullanmak istiyorum 500 bin tl değerinde dükkan var ipotek karşılığı uzun vadeli kredi kullanabilirmiyim tşk ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+