2016 Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

0
Sponsorlu Bağlantılar

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatiflerinin kaynak sağladığı Sıfır Faizli (0 faiz) Esnaf Kredisi Ocak 2016 döneminden bu yana verilmektedir. Oda üyesi olan bütün esnaflar bu krediden yararlanabilir. Ancak bir takım şartları var.

Sıfır Faizli Esnaf Kredisinin amacı işyerinin modernizasyonu, hammadde veya döner sermaye ihtiyaçlarını karşılamak, ekipman veya demirbaş alımı veya makine alımlarının finansmanına yönelik olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle 2016 esnaf kredileri faiz oranları oldukça yükselmiş ve 2016 yılı faiz oranlarının da bir süre daha düşmeyeceği göz önüne alındığında Esnaf Kefalet kredisi olan sıfır faizli kredinin oldukça mantıklı bir kredi olduğu söylenilebilir.

Sıfır faizli esnaf kredisinden nasıl yararlanabiliriz? Hangi şartları sağlamak gerekir?

  • Eğer daha önceden alınmış ve hala borcunu ödediğiniz bir KOSGEB krediniz varsa bu krediden yararlanamıyorsunuz.
  • 2015 yılından 2016 yılına sarkan, Esnaf Kefalet’ten alınmış bir krediniz varsa yine bu krediden yararlanamıyorsunuz.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifleri Halk Bankası ile anlaşmıştır. Kredi başvurularını öncelikli olarak kooperatiflere yapacak esnaflar daha sonra kredinin nihai sonuçlarını almak için Halk Bankası şubelerine uğrayacaktır.

Bu tip kredi kararları çoğu kez politik/siyasi olarak alınır. 2016 yılı içinde de esnaf kredi kooperatiflerinin bu krediye ayırdığı toplam bütçe 250 milyon TL olduğu söylenmektedir. Ayrılan bütçenin Mart ayı sonuna doğru bittiği ve artık kullanılmadığı yönünde bilgi alınmıştır. Ancak yeniden açılabilecek olan kredinin üst limiti 30.000 TL, maksimum vadesi 60 aydır. Bu süreçte sermaye bedeli olarak toplamda 400 TL tutarınızı Halk Bankası bloke etmektedir. Ancak kredi taksitleri bittiği zaman bu tutarı geri alabilmektesiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.