Anasayfa » Krediler » 2018 KGF Kredileri Ne Zaman ve Hangi Şartlarda Verilecek

2018 KGF Kredileri Ne Zaman ve Hangi Şartlarda Verilecek

2017 yılında hayatımıza giren kgf kredileri 2018 yılında da açılacak mı, açılacaksa 2018 kgf kredi şartları neler, 2018 kgf kredi limitleri nedir gibi birçok sorunuzu daha önce yazdığımız KGF kredilerinde yeni dönem başlıklı yazımızın altından sordunuz ve sormaya da devam ediyorsunuz. Bizler de buna benzeyen birçok sorunuzu cevapladığımız kgf kredilerindeki son durum hakkında bilgi verdiğimiz bir yazıyı sizler için derlemek istedik.

KGF kredisi nedir yazımızda detaylıca kredi garanti fonunun detaylarını anlattık. Merakı olanların yeniden ilgili yazımızı okumasını tavsiye ederiz. KGF’nin eski sistemini kenara bırakıp, 18 Mart 2017’den sonra devrim gibi bir kararla tüm işleyişi ve risk takibini bankalara bıraktığı PGS kgf kredileri ve PGS kgf kefalet limitleri hakkındaki yazımıza da göz atıp, güncel kgf kefalet limitleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Geçmiş tarihte yazdığımız bu yazıların geçerlilikleri hala devam etmektedir. Bizler günümüzde kgf kredisi ne duruma geldi, 2018 kgf limitleri ne zaman açılacak, kgf pgs, kgf son başvuru tarihi, hazine destekli kgf, kgf başvuru girişi, kgf bitti mi, kgf devam eden bankalar, kgf ne zaman açılacak gibi temel ayrıntılara değineceğiz.

Öncelikle geçtiğimiz yıl 250 milyar tl kredi garanti fonu kefaleti verileceği duyurulmuş ve buna göre belirli dilimler halinde kefalet limitleri açılmaktaydı. KGF’nin kefil olduğu kredi büyüklüğü 204 milyar tl’yi buldu ve son 50 milyar tl’lik limit açılmak için son bir onay bekleniyordu. Aslında uzun süredir kgf limitleri ne zaman açılacak sorusunun sürekli soruluyor olmasının temel nedeni buydu. Biraz siyaset, biraz kaynak bulunmaması, biraz verilen kredilerin geri dönüşlerinin ödenmeye başlanması, biraz bankaların riskini yönetebilecek pozisyona gelmesi gibi temel nedenlerden dolayı son 50 milyar tl açılamamıştı. Nihayet geçtiğimiz hafta alınan bir karar ile Bankalara ön bilgilendirme gitti. Ödeme yapılan kgf kredilerindeki oluşan limit boşlukları, son 50 milyar tl’lik limitin kullandırımı için Bankalar müşterileri için kgf limiti hazırlamaya başladı. Eğer 1 yılınızı doldurmuş firmanız varsa bugünlerde KGF anlaşmalı bankalara kgf kredisi başvurusu yapabilir ve kgf kredisi için dosya hazırlığı yapılmasını isteyebilirsiniz.

Yeni gelen duyumlara göre kgf kredileri öncelikli sektörleri olacak ve kgf kullandırımları öncelikli olarak bu sektörlere yapılacak. Sıralama şu şekilde..

 1. Cazibe (Yatırım) Merkezleri
 2. Dış Ticaret Firmaları
 3. Kadın Girişimciler

2018 kgf limitleri açıldığı zaman yukarıda saydığımız sektörler öncelikli olarak kgf kefaleti verilecek ve bu sektörlerin ihtiyaçları karşılandıktan sonra diğer yatırımcılara kgf desteği sağlanacağı bilgisi konuşulmaktadır.

Eli kulağında olan kgf limitleri için daha sonra kgf bitti mi dememek adına Bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz. 2018 KGF kredileri ile sorularınızı bu başlık altından sorabilirsiniz.

NEFES KREDİSİ 2018 DETAYLI BİLGİ İÇİN BU YAZIMIZI OKUYUP, SORULARINIZI YÖNELTEBİLİRSİNİZ.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

511 yorum

 1. Merhaba ben geçen KOSGEB’den 20000 tl kredi çektim kgf yararlanabilirmiyim bilgi verirseniz iyi teşekkürler

  • Erdinç Bey,

   KOSGEB kredisi kullanan KGF kredisi elbette kullanabilir. İkisi çok farklı kurumlar ve farklı krediler. Geçtiğimiz yıl KOSGEB kredisi çekmek için teminat yetersizliği yaşayan esnaflar için de KGF desteği çıkmıştı. Bu yıl gündemde KOSGEB kredisi yok. Ancak firma 12 milyon TL’ye kadar KGF kefaleti kullanabilmektedir. Son çıkacak limitte her ne kadar dış ticaret müşterileri önceliklendirilmiş olsa da limitlerin tüm faaliyet alanlarına dağıtılmaya başlandığı an KGF kredisi de almamanız için hiçbir neden bulunmamaktadır.

  • kosgeb kredısını kolay kolay vermıyorlar dıye bılıyorum siz nasıl aldınız

 2. Bankalar nezaman dagıtmaya başalar kesin bilgi yokmu

 3. merhabalar.. toptan perakende gıda işi yapıyoruz.geçen sene kgf aracılıgıyla kredi kullanmıştık. Bu sene de kullanmamızda bir sakınca olurmu.. toptan perakende gıda ve çiftçilik yem gübre tohum işiyle uğraşıyoruz. yatırım dış ticaret ve kadın girişimciler kullanabilir yazıyor.biraz açıklayabilirmisiniz..

  • Ali Bey,

   Toplamda 12 milyon tl’ye kadar kgf kefaletli kredi kullanımı yapabilirsiniz. Bankanız ile görüşün. Bu yıl kgf kredileri toplam limiti 55 milyar tl olarak açıklandı. Bunun sadece 10 milyar tl’si serbest kullanım. Geriye kalan 45 milyar tl dış ticaret firması, kadın girişimci, yatırım teşvik belgesi sahibi ve doğu bölgelerindeki cazibe merkezlerine ayrılmış durumda. Bu konuyla ilgili detay bilgi vereceğimiz yeni bir yazımız olacak.

 4. Kgf ne zaman dağıtmaya başlar bankalarda

  • Lütfi Bey,

   Bu hafta P.tesi’den itibaren (8 Şubat) kullandırılmaya başlandı. Çok sınırlı limitler geldi. Bankanız ile görüşün lütfen.

 5. 2018 kgf kredileri neden hala açılmadı bilginiz varmı bankalar ön başvuruları aldılar 25 gündür verilecek diye bekliyoruz

  • Kartal Bey,

   Protokol yeni imzalandı ve 8 Şubat’tan itibaren kullandırımlar başladı. Limitler çok sınırlı. Bankanız ile görüşebilirsiniz.

 6. İyi günler, temel liselere dönüşüm kapsamında arsa tahsisi yapıldı ancak bir çok temel liseye arsa verilmiş olmasına rağmen maddi yetersizlikten dolayı verilen arsaya kolej inşaatı yapmakta zorlanmaktadır. Sorum şu şekilde böyle bir projelendirmede bankalar kgf kredisinde 7 milyonluk bir nakit para ihtiyacının ne kadarını karşılamaktadırlar? Kredide üst sınır nedir? Kredi kullandırırken kredinin % kaçını teminatını istemektedirler?

  • Veli Bey,

   Kredinin üst sınırı 12 milyon tl kgf kefaletidir. Bunu herhangi bir teminat istemeden de Bankanız verebilir. Yani sadece bir imza karşılığında.. Bu durum tamamen Bankanın risk yönetimi ile ilgilidir. İsterse tamamına da ipotek ve/veya başka bir teminat talep edebilir.

 7. arkadaslar bu kgf limitleri ne zaman açılcak ne zaman dağıtmaya başlıycaklar bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen

  • Özgür Bey,

   Geçtiğimiz hafta KGF protokolü imzalandı ve 8 Şubat’tan itibaren kullandırımlar çok küçük limitler halinde başladı.

 8. Bankalar kgf kredilerini ne zaman acacak? Bilgi alamıyoruz

  • Baran Bey,

   2018 kgf limitleri kullanıma açıldı.
   Bankanız ile irtibata geçebilirsiniz.

   • sayın bankacı ticari faaliyetim eşimin üzerinden devam edio 3 yılı geçmiş bi inşaat firmamız var siz limitler açıldı bankanızla görüşün diosunuz bankayla görüşüyoruz açılan hiç bi limit ve kullanan kimse yok diolar siz kullanılmaya başladı diyorsunuz anlayamadık gitti

    • Özgür Bey,

     KGF limiti kullanan birçok müşteri biliyoruz.
     Özellikle Denizbank kgf limitleri kullanabiliyor. Ancak bunu da yaparken bir takım öncelikleri veriyor. Geçtiğimiz yıl gibi KGF’deki tek şart 1 yıllık tecrübe değil maalesef. Yazıda belirttiğim kriterleri önceliklendiriyorlar.

 9. Biz kobi olarak su an kullanamıyormusuz.kobilere limit acacaklarmı?

  • 5488 e (tarım) tabi olan işletmeler önceliklendirildi bildiğim kadarıyla

  • Ahmet Bey,

   KGF tanımına göre KOBİ şu anlama gelmektedir :

   Bakanlar Kurulu’nun 10.09.2012 tarih ve 2012/3834 sayılı Kararı ile değiştirilen 2005/9617 sayılı “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde tanımlanan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ile hukuki statüleri ne olursa olsun her türlü iktisadi ve ticari faaliyet gösteren işletmelerdir. Genel olarak, 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 Milyon TL’yi aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlanır.

   Eğer bu tanıma uyuyorsanız ve 2018 kgf desteğinden kimler yararlanır sorusuna da yanıt verdiğimiz üstteki yazıya uyan kriterleriniz varsa banka başvurunuzu yapınız.

 10. Kgf limitleri niçin küçük limitlerde açıldı sıranın gelmesi uzun sürecek gibi ben ihracatçı bir firmayım acaba ne okur

  • Hüseyin Bey,

   Toplamda 55 milyar tl kgf kefaleti verilecek. Bunun 15 milyarı sadece dış ticaret firmaları kullanabilecek şekilde fonlanacak. Biçok firmaya ulaşması için limit kullanımlarını büyük rakamlarla yapmıyorlar.

 11. Kgf kredisi bu ayı içerisinde verırmı 40 gün oldu banka onayı verdi hep bugün yarın diyorlar yardımcı olurmusun evraklarını gunderdik bekliyoruz diyorlar

  • Lütfi Bey,

   Bankalar istedikleri an kgf teminatlı kredi limiti onaylayabilir. Önemli olan bu değil sadece. KGF kredileri iki ayaklı kredilerdir. Banka onayından sonra KGF’nin böyle bir kefaleti veriyorum demesi ve bunun için size limit veren bankaya limit açması gerekmektedir. Sorun KGF’nin bu limitleri açmaması veya açarken bir takım kriterler getirmesi. Gerçekten çok uzun süredir bekleyen firmalar var. Maalesef talep arzı da karşılamıyor gibi görünüyor.

 12. Yasin deniz bank kgf kullandırıyormu

 13. Kgf kullanima acildi diyorsunuz bankalarin neden haberi yok bu konudan ?

  • Murat Bey,

   KGF anlaşmalı tüm bankaların konuyla ilgili haberi var.
   Olmaz olur mu?
   Bunlarla ilgilenen Genel Müdürlük Pazarlama birimleri tamamen bu tip bilgileri vermek, işleyişle ilgili organizasyonu sağlamak, bu benzeri kredileri fiyatlamak için çalışırlar. Yazımı yeniden okumanızı tavsiye ediyorum. Bankalar KGF limiti açıyor. Önemli olan KGF limitlerinin açılması.. Bugün itibariyle KGF limitleri açıldı ancak belirli kriterler getirildi. Bu kriterleri taşıyan firmalara bankalar elindeki listeye göre dağıtmaya başladılar.

 14. Banka kgf onaylandı şimdide parayı vermiyolar. Ne zaman vereckler parayı.

  • Ece hanım kgf bankalara limit açtı. Yalnız bankalar açılan limiti kendi şubelerine dağıtmadı. Öngördüğüm kadarıyla 4-5 gün içerisinde kullandırım başlayacak

  • Ece Hanım,

   Bankanız kgf kredileri 2018 limitlerini onaylamış olabilir.
   En önemli taraf diğer ayak olan KGF’nin de size limit vermesi.
   Burada bekliyorsunuz diye tahmin ediyorum.

  • Ece hanim para vermezler bosuna unutlanmayin
   Ben ihracatciyim 3 aydir ayni sey limit yokmus

 15. Kgf kredisi ne zaman alacayiz ay sonu geldi niye gecikti yardımcı olormusun

  • Bedri Bey,

   KGF kredileri ne zaman açılır sorusu aslında yanıt buldu.
   Sadece KGF limitlerini alabilecek nitelikte faaliyetiniz var mı? sorusunu yanıtlamak lazım.

 16. Merhabalar ben bir bankaya kgf başvurusu yaptım onaylandı hazinenin parayı dagatmasını bekliyoruz dediler 25 gündür hala bekliyoruz daha dagıtılmadımı yoksa dagıtıldıda banka mı bizi oyalıyor hem kadın girişimcilere destek var diyorlar banka çalışmalarımız da iyi bir bilgi verip aydınlatırsanız sevinirim şimdi den teşekkürler iyi çalışmalar

  • Şengül Hanım,

   KGF kredileri 2018 döneminde tıpkı daha önce başvurular gibi iki aşama ile devam ediyor.
   1- Bankanız bir limit açıyor.
   2- KGF kefalet limitlerini açıyor.
   Bankanızın tek başına limit açması yeterli değil. 2018 KGF limitleri Bankaların beklentileri düzeyinde gerçekleşmedi.
   Yazımızda da belirttiğimiz gibi KGF limitleri peyderpey açılmaktadır.
   Bazı bankalarda serbest kullanım limitleri bulunmaktadır.

 17. Kgf Bu ay içerinde verırmı acaba banka bey

 18. Serbest kullanım la ne demek istediniz biraz acarmisiniz

  • Hamza Bey,

   KGF 2018 şartları şu şekilde :
   1- Dış Ticaret Müşterileri
   2- Kadın Girişimci ve Genç Girişimci
   3- Yatırım Teşvik Belgesi Bulunan Firmalar
   4- Serbest Kullanım

   Toplamda 55 milyar tl bu müşterilere verilecek. Sadece 10 milyar tl’si serbest kullanım. Her başlığın kendi içinde bütçesi var. Serbest kullanım sadece bir yıllık faaliyet süresi bulunan, bankaların limitlerini onayladığı firmalara sağlanan kgf kefaletidir.

 19. Bankaların ocak ayı vaadlerinden dolayı ticari itibar kaybı yaşayan iflas noktasına getirdikleri firmalar var yeni vaadleri limitler yükselicek deniyor. Güvenmelimiyiz limitlerin yükselme ihtimali varmı teşekkürler.

  • Tolga Bey,

   Bu şekilde bilgi veren Bankalar kesinlikle yanlış bilgilendirme yapıyorlar.
   KGF bugün çıkıp, kefalet verme işlemlerini askıya aldık deseler n’apacaksınız? Tek başına Bankanızın kgf limiti açması yetmiyor. Bu kefaleti verecek olan yer olan KGF’nin de size kefalet vermeyi taahhüt edecek limiti açması gerekiyor. Üstte saydığım kriterler ve bütçeler doğrultusunda açılmaya başlandı. Ancak bu faaliyetler içinde yer alan bir faaliyetiniz bulumuyorsa KGF kredisini alamayabilirsiniz.

 20. kgf den 150 bin tl onaylandı denizbanktan ama 45 gün oldu hala bi ses yok kobilere ne zaman vermeye başlanacak bu kredi bilgi verirseniz sevinirim

  • Sevim Hanım,

   Üstteki birçok soruda yanıtladığım gibi Bankanızın size KGF limiti açması hiçbir anlam ifade etmiyor. KGF’nin de size açılan bu limite “kefalet limiti” açması gerekmektedir.

   Denizbank şu aralar KGF kefaletli limitlerini kullanmaya başladı. Ancak verilen limitler bir kerede değil, parça parça açıldığı için önümüzdeki günlerde kullanacaksınız diye düşünüyorum.

  • sevim hanım, bizim işyerimiz annemin adına kayıtlı ve kgf nin tüm şartlarını taşıyor. Fakat işyerini açalı 8 ay oldu. Bankalar KKB puanınız yok diye hiçbir kredi vermiyor. Biz kredi çekmek için ne yapmamız gerekiyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 21. Kgf aynı firma için ayrı ayrı bankalardan o firmaya krediyi kullandırabilir mi .

  • Muharrem Bey,

   KGF kredisinin kefalet limiti 12 milyon tl’dir. Bir firma toplamda 12 milyon tl’ye kadar kefalet limiti alabilir. Bunu bir bankadan da alabilir, birçok bankadan da alabilir. Herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Tek sınırlama toplam limittedir.

 22. iyi günler 26 yaşındayım belirttiğiniz gibi genc girişimcilerede veriliyormuş kgf akbanktan başvuru yaptım 2 yıllık tarım ve gıda şirketimin üzerine istedim bana banka diyor ki yaşınız küçük veliniz size kefil olması gerek byle birşey varmı

  • Can Bey,

   Böyle bir şey yok.
   Bankanızın kredibilite sınırları içinde değilsiniz.
   Şirketin bekâsı hakkında soru işaretleri olduğunu düşündükleri için ilâve teminat adına böyle bir şey istiyor olabilirler.
   Farklı bir banka ile KGF kredisi başvurusu 2018 yapmayı düşünün derim.

 23. Sayın banka notu bankalar neden müşterilerine belli bir tarih veremiyor kullandırım için. Bir belirsizlik mi var.

  • Muharrem Bey,

   KGF limitleri oldukça kısıtlı ve belirli kriterler getirilmiş durumda.
   Bu rakamlarda belirlenmeyen tarih aralıklarında, bloklar halinde verilecek.
   Bunun için belirsizlik var diyebiliriz.

   • Sayın Banka Notu, bizim işyerimiz annemin adına kayıtlı ve bir kaç tane bankaya Kadın girişimci kredisinde bulundum. Hepsi KKB puanı 0 diye kredi vermiyorlar. KGF nin tüm şartlarını taşıyor. Bu kredinin amacı nedir o zaman. Bilgilendirirseniz sevinirim.

 24. Benim bankacı 250 bin cepte diyor sizce ne kadar inandırıcı

 25. İyi çalışmalar kolay gelsin kgf limitleri parça parçamı açılıyor acaba ne zaman kadar bankadan ön onayı alan müşterilere kredi kullandıracaklar

 26. merhaba şubat bitmeden açılır mı acaba ..

 27. merhabalar
  halk bankası limitleri halen vaerilmedi. bankayla görüştük, subelere aktarılmadı dediler.
  kredi onaylandı ama 4 aydır beklemedeyiz. Sube limitleri az verileme bilir diyorlar, dogruluk payı var mı

  • Alper Bey,

   Bankalar müşterileri için KGF limitlerini onayladı.
   Bankaların onayladığını KGF de onaylıyor.
   Ancak KGF limitleri Bankalara dağıtılamıyor. Yeterli limit yok.

 28. iyi günler garanti bankasından 100.000 tl kgf kredisi onaylandı denildi borcu yoktur kağıtlarımızı verdik şimdi ise kgf daha limit açmadı onun için ümidinizi kesin kgf limit açmıyo kullandıramıyoruz diyolar baska bankalardan başvuru yapsam kullanabilirmiyim acaba ?

  • Hakan Bey,

   KGF kredisi başvuru evrakları içinde vergi ve sgk borcu yoktur yazısı alınması şarttır. Bu evrakların 90 gün geçerliliği var. Bu süre içinde Bankanız kgf’den sizin için limit alabilirse herhangi bir evrak istemeden kullandırımını yapabilir. Toplamda 12 milyon tl’ye kadar kgf kefaleti alabiliyorsunuz. İsterseniz tüm kgf anlaşmalı bankalardan limit çıkarabilirsiniz.

 29. Banka kıredi onayladı kgf kac gün icinde kullanıma acacak yani onay veriyor kgf onay vermemesi gibi bir ihtimal olurmu teşekkür ederim

  • Murat Bey,

   KGF onay vermeyebilir.
   Çünkü limit sınırlı. Mevcut limitlerin kullanımı için belirli kriterler getirildi.

 30. Ziraat Bankası açılmadığını söylüyor 4 ay bekliyorum

  • Fatih Bey,

   Ziraat Bankası kgf limitleri an itibariyle açık değildir.
   Hemen hemen bütün bankalar ikinci parti kgf limitleri 2018 dilimini bekliyor.

 31. Metin
  Kgf icin denizbanktan bas vuru yaptik beya zaman oldu soruyoruz mesaj geldi bekleyin dediler bekliyoruz bekliyecez diyorlar bu ne demek oluyor Ve bunu ogrenmek icin baska imkanimiz varmi tesekkurler

 32. Kgf den kredi veren hangi bankalar var bilgi verirmisiniz

  • Hic bir banka vermiyor neymiş verdik limit doldu diyorlar

  • Metin Bey,

   KGF yönetim kurulu üyesi olarak tüm bankaları temsil eden banka Denizbank. Öncelikli limit çıktığında birçok pozisyon için bu banka hazır olabiliyor. KGF Anlaşmalı tüm bankalardan limit çıkarabilirsiniz. Ancak Denizbank kgf kredisi almak için doğru bir adım gibi görünüyor.

 33. MUHYETTİN BOZAN

  KGF:ANLAŞILAN DAĞ FARE DOĞURDU BİRİNCİ ÖNCELİKLİ DEDİKLERİ KESİMLERE DE ŞU ANA KADAR KGF KULANDIRTMADI.EN FAZLA KREDİY KOBİ LERİN İHTİYACI VAR.KGF KOBİLER İÇİN İŞLETME KREDİSİ KULANDIRTACAK MI KULADIRTACAKLARSA NE ZAMAN???

  • Muhyettin Bey,

   Haklısınız.
   2017 yılında 204 milyar tl kgf kredisi kullandırıldı.
   2018 yılı için de 55 milyar tl kgf bütçesi ayrıldı. Bir o kadar daha verilse piyasa alır. Ancak kgf kredisi haricinde finansman desteği bulma yollarını aramalı kobiler.

 34. Kgf ikinci ayağı ne zaman açılır acaba yardımcı olurmusun

  • Lütfi Bey,

   Mart ayının 3. haftası gibi ikinci kgf dilimi açılacak diye duyumlarımız var. Herkes bunu bekliyor.

 35. hamza beyin 24 şubat da yazdığı serbest kullanım hakkı olan kobiler için kullandırılabilir tahmini bi gün yada planlı bi gün varmı

  • Hasan Bey,

   Serbest kullanım bütçesi altındaki planın tarihleri belirlenmiş değil maalesef. Özellikle diğer kriterlerdeki limitlerin tüketilmesini bekliyorlar. Bundan sonra ikinci dilim limitleri açılacak. Gelecek limitlerin de tutarları belirlenmiş değil. Açılan limitler talep edilen tüm tutarları karşılayabilecek gibi de değil. KOBİ’ler olarak ikinci bir planınız olmalı diye düşünüyorum.

 36. MERHABALAR,
  KGF KULLANIMINDA ÖNCEKLIKLI OLAN KISIMLARDAN ILK 2 SIRADA BULUNAN YATIRIM MERKEZLERI VE DIS TICARET OLANLAR KULLANDI..VE SU AN KADIN GİRİŞİMCİLERE DAGITILDIGI SÖYLENIYOR.. SIRA KOBİLERE GELMİŞ OLMASI GEREK DIYE DUSUNUYORUZ.. BANKALAR BEKLENENDEN DAHA AZ LİMİT GONDERILDIGINI FAKAT LİMİT YUKSELTILECEGINI SOYLUYOR.. BU DOGRU MU VE KOBILER ORTLAMA NE KADAR SURE SONRA KULLANMAYA BASLAYABILECEK

  • İbrahim Bey,

   Kadın girişimcilere verilecek limitlerin de bittiğini biliyoruz.
   İkinci dilim olan kgf limitleri Mart ayının 3. haftası gibi açılacak şeklinde bir söylenti var. Ancak toplam 55 milyar tl olan limit artmayacak. Buna karşı ayrılan bir munzam karşılık yok kurumda.

 37. Kgf yi aradığımızda limitlerin açıldığını bankayla görüşmemiz gerektiğini söylüyorlar. Bankaya gidiyoruz bizzat şube müdürüyle görüşüyoruz limit açılmadı diyor. Bir iiki güne açılır diyor 2 ay oldu. Biri de çıkıp bir açıklama yapmıyor. Bu kadar zor mu

 38. İbrahim Arslan

  merhabalar biz 4 arkadaş solucan gubresı uretme işine girmek istiyoruz fakat maddi olarak destege ihtiyacımız var bu krediden genc girişimciler de yararlanabilir demişssiniz dükkan ve sirketimiz yok bu kredıden nasıl yararlanabılırız .. tesekkurler

  • İbrahim Bey,

   KGF kredileri asgari bir yıl faaliyeti olan firmalar tarafından kullanılmaktadır. Sizler IPARD, KOSGEB gibi programların hibe veya destek programlarından yararlanabilirsiniz. Sitemizde https://www.bankanotu.com/?s=kosgeb adresiyle arama yapıp, burada yazdığımız yazılara göz atmanızı öneririm.

 39. Yeni dönemde şuana kadar kgf den kredisini kullanan varmı acaba merak ediyorum.4 aydır bekliyoruz.

  • Rıza Bey,

   Kadın Girişimci / Genç Girişimci paketi altında kullandırılan, özellikle düşük tutarlı (100-150 bin tl) kredilerin kullandırıldığını biliyoruz. Ancak bu kriterdeki limitler de tükenmek üzere. İkinci dilimin dağıtılacağı Mart 3. haftasını bekliyoruz.

 40. Bütün bankalar kredi taleplerini topladılar kgf ye göndermediler. Bu bankalar kredi falan vermiyecek haberiniz olsun. Herkes başının çaresine baksın kimse umut bağlamasın bu krediye. Kgf yi aradım biz kefaleti açtık çoğu banka daha dosya göndermedi dediler. Bankayı arıyorsun biz gönderdik dosyaları diyorlar . Herkes başka bir çözüme baksın şans eseri kgf çıkarsa artı olur.

  • hangi bankaya başvurdunuz

  • Antalya,

   Bankaların KGF limit talepleri o kadar yoğun ki “talep edebilecek yeni bir limitleri” bulunmuyor. Bunun için mevcut girişlerini iptal ettiriyorlar, KGF tarafından Bankaya özellikle limit açılmasını bekliyorlar vs.

   Aslında bankalar KOBİ’lerden daha çok bu tarz kredileri kullandırmaya hevesli ama iş tek taraflı değil. KGF geçtiğimiz yıl gibi bir kredi limiti dağıtmıyor. Çünkü bunun için yeterli kaynakları yok. Mevcut kaynakları da siyasi nedenlerden dolayı belirli kriterlerle dağıtıyor.

   Tam da sizin dediğiniz gibi her KOBİ’nin yeni bir alternatifi olmalı.

 41. bankaya evraklarımı verdim banka kredimi onayladı fakat limit açılmadı diyor gerçekten açılmadımı limit

 42. banka 250 bin onayladı kgf bunu düşürebilirmi

  • Nazım Bey,

   Düşüremez. KGF’nin yeni sisteminde Banka hangi limiti onaylamışsa KGF’de bu limiti onaylıyor. Önemli olan KGF’den limit almak.

 43. Merhaba kolay gelsin bende kgf krediye başvurdum onaylandı bütün evraklar tamam bankayı aradığımda kgf açılmadığını kredimin de banka tarafından onaylandığı söylediler yalnız kgf açılmadığı için krediyi kullandırtmıyoruz dediler geçen bankadan aradılar gene bize 5000 lazım neden poliçe dosya masrafları walan var dediler gönderdim kredi Nezeman çıkıyor die sordum da belli değil bizden dosyaları istediler bir kaç güne çıkar dediler şimdi ben de size soruyorum bu kgf çiftçinin esnafın işini kolaylaştırıyorsa neden verilmiyor ve nezeman açıklanacak. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

  • Mustafa Bey,

   KGF’nin kaynağı yok maalesef. Buna ayrılan sınırlı bütçeyi de yazımızın içinde de belirttiğimiz gibi belirli kriterle dağıtıyor. Serbest kullanım hakkı olan kgf limiti oldukça kısıtlı ancak talep çok büyük. Bunun için sıra size gelebilir de gelmeyebilir de..

 44. Bankalar müşterilerini bilgilendirmeyi bir tarafa bırakın üstüne yanlış bilgilendirme yaptılar. Bu gün verilecek yarın verilecek diye diye 3 ayı doldurdurdular. Herkes umudunu kessin bence.

  • Mustafa bey hangi banka sizden 5000 tl istedi dosya ve police icin

   • Murat & Muharrem Bey,

    KGF kredilerinde alınan kesin bir karar mevcuttur.
    Onbinde 3 ödenen komisyon haricinde Bankanız hiçbir komisyon/masraf alamamaktadır.

 45. Bankalar limit acildi ve bitti diyorlar dogruluk payi varmi

 46. biri bi acıklama yapsın 1 milyon kredim onaylandı banka hala ödeme yapmadı acılmayacaksa acılmıyor deyin insanları bekletmeye hakkınız yokki net bi acıklama yapın artık

  • Serkancan Bey,

   Bankanızın onaylamış olduğu kgf limiti kullanabileceğiniz kgf limiti anlamına gelmiyor. 2018 KGF kefalet limiti 55 milyar tl olarak bütçelendi. Ancak Bankalar üzerinden gelen talep 200 milyar tl’nin üzerinde. Bunun için belirli kriterler getirilerek kgf limitleri dağıtılıyor. Bu limitler de belirli dilimler halinde piyasaya veriliyor. Dilim tarihleri belirli değil maalesef. Sonuç olarak bu kgf şartlarını taşımıyorsanız kullanamayabilirsiniz. İkinci bir planınızın olmasını tavsiye ederim.

 47. Martın sonuna dogru verirler durum bunu gösteriyor oda verirlerse tabiii

  • Murat Bey,

   Doğru tahmin..
   İkinci dilim “kgf limitleri 2018” Mart ayının 3 ve 4. haftasında dağıtılacağı yönünde söylenti var.

 48. Banka notu bey yatirim kredileri verildimi yoksa ikinci dilimdemi verilecek veya bittimi cevaplarsaniz sevinirim

  • Ali Bey,

   Yatırım teşvik belgesi kgf kredisi, döviz girdisi sağlayacak firmalara kullandırılan kgf kredileri, kadın girişimci kgf kredisi ve genç girişimci kgf kredisi limitlerinin ilk etapta tüketildiğini biliyoruz. İkinci dilim limitlerin KGF tarafından Bankalara açılması bekleniyor. Bu etapta bankaların %7 kötü kredi oranlarının kontrolü gibi bir takım teknik konular söz konusu. Mart ayının son haftası en geç açılacaktır.

 49. sayın banka notu gerçekten verdiğiniz bilgiler çok değerli.sürecin işleyişi hakkında bize bankacıların vermediği bilgileri veriyorsunuz.Tüm yorumları okuduğumda vardığım sonuç şu oluyor KGF limitlerinin kullandırılacağı öncelikli sektörler bu limiti kullandı.kadın girişimcilerede limit kullandırıldı. mart ayının 3 ve 4 . haftalarında ise kobiler e kullandırılacak. ancak limit olmadığı yada yeterli olmadığı için kobiler bundan faydalanamayacak.Benim anladığım bu.İnşallah tüm kobiler faydalanır.Büyükler pastayı yedi küçüklere de ne kaldıysa .55 milyar tl ile bir ülke kurulur .gerçekten büyük para ama her kobiye her işletmeye her esnafa her sanatkara her çifçiye eşit ve memnun edici şekilde dağıtılırsa.HERKES İHTİYACINI KARŞILAR İŞLERİNİ YÜRÜTÜR.BUNUN BAŞKA ÇÖZÜMÜ YOK ÇÜNKÜ

  • Muharrem Bey,

   Kesinlikle haklısınız. Maalesef süreç kötü yönetiliyor ve bu süreçte bazı firmalar/sektörler önceliklendirilerek bir takım politikaların karşılığı bulunmaya çalışıyor. Süreci yakından takip eden birisi olarak KGF kredisi kullanamayan kişilere talebim verilebilecek farklı teminatları varsa onaylanmış limitlerini bu teminatlar doğrultusunda değiştirilmesi/münakale edilmesini önermeleri olabilir.

 50. Merhaba şimdi bazı bankalar kgf kredisini kullanan oldu kırediyi verdi bile bazı bankalarda hic kgf kıredisini acmadı başvuruları aldı banka onayladı ama krediyi vermedi beklemede daha enson denilen söylenti geri cekmiş başvuruları denildi şimdi kimseye kgf kırdesini kullandırmayan bankalar onların limitleri nasıl dolar tekrar giriş yaparlarmı

  • Hasan Bey,

   Geçtiğimiz yıl 204 milyar tl kgf kredisi verildi. Bu kredilerin geri ödemeleri başlandı. Haliyle ödemeler yapıldıkça aslında limit boşluğu oluşuyor. Buralardan oluşan limit boşluklarının dağıtılması söz konusu. Mart ayının son haftasına doğru yeni limitin açılması bekleniyor.

 51. Merhaba
  Bize denizbanktan 250.000 tl için giriş yapıldı.
  Ocak ın 2 haftası.bugun bankaya gittim hala bekliyoruz dedıler.
  Yorumları okudum.bir var bir yok.aldım dıyon yok,alıyorlar dıyen cok.
  Bu işin aslını bilen yokmu?
  Bu konunun dogrusunu nerden net olarak ögrene bilirim?
  Bilen varmı

  • Turgay Bey,

   KGF kredilerinin ilk limitleri dağıtıldı. Toplamda 55 milyar tl limit verilecek ama bu bir kerede oldu/bitti şeklinde olmuyor. Yazıda da belirttiğim gibi bir takım sektörler önceliklendirilmiş halde. Eğer bu sektörlerde faaliyet yapmıyorsanız serbest kullanım hakkı olan limit çok sınırlı. Bu limitler içindeki kullandırımları tamamen Bankanız belirliyor. Şunu unutmamak gerekir. Ben 1 milyon tl limit hakkı verilen şubede 20 milyon tl limit oluşturulduğunu biliyorum. Bunun için herkesin işini yapmak oldukça zor! VE hatta imkansız..

 52. Merhabalar,

  2018 Şubat ayında, 200.000TL öz sarmeye ile kurduğumuz şirketimize, teminat göstererek 280.000TL kredi çektik. İşletmemizi faaliyete açabilmemiz için 150.000 TL daha kaynağa ihtiyacımız var, bu kaynağı KGF yardımıyla kredi kullanarak yaratmamız mümkün mü?

  Teşekkürler,

  • İlker Bey,

   KGF asgari 1 yıl faaliyet gösteren firmalara kefaletini vermektedir.
   Dolayısı ile bu kaynaktan yararlanamazsınız.

 53. Arkadaşlar bankalar her sorduğumda kgf limitleri açmadı limit yok vs vs vs şeyler deyip duruyorlar dı. Ama bugün bankacım limitlerin açıldığını kullandırımın öncelikli olan sektörlere yapıldığını söyledi. İkinci dilimin yakında açılacağını da sözlerine ekledi. Ama tarih konusunda net bir şey yok. Artık verildiğini biliyoruz en azından

 54. Merhaba bankaya kgf başvurusunu yaptık 130 tl onaylandı dediler yaklaşık 1 ay oldu beklemedeyken banka aradı geri dosyayı iyade etmişler genel müdür dediler limitler düşürülmüş şimdide tekrar başvurduk 100 tl ye en fazla 100 tl kullandırıyorlarmış şimdide ne kadar daha bekletecekler bankalar bizi

  • Erdi Bey,

   KGF anlaşmalı bankalar kendilerine ayrılan serbest kullanım limitlerini istedikleri gibi kullanabiliyorlar. İsterlerse tek bir müşteriye, isterlerse limitleri küçültüp birçok müşteriye kullandırılabilir.

 55. kgf iyi bi sey ama yilan hikayesine dondu Ben toptan gida isiyle ugrasuyorum ihale tedarik projeler vs gida alim satisini yapiyoruz kgf den umut yok gibi batmanliyim istanbulda ticaret yapiyorum ipoteklerim guney dogu oldugu icin Kabul etmiyorlar bankalar bu durumda zorluk crkiyorum Ben ne yapmaliyim bir yolgosterbilirmisiniz,ne,yapmaliyim,saygilarimla

  • Haluk Bey,

   KGF kredisi için serbest limit hakkıyla kullanım yapabilecek gibi duruyorsunuz. Bu da gerçekten çok zor. Çünkü limitler oldukça kısıtlı ve başvuru sayısı çok fazla. Tavsiyem verilebilecek farklı bir teminat yapısıyla ticari kredi başvurusu yapmanız olacaktır.

 56. Limit onaylanalı 2 ay oldu halen bekliyoruz krediyi. Artk kimseye inanmıyoruz yalan söylüyorsunuz işinize gelene veriyorsunuz kısacası rüşvet yedirene çıkartyosunuz bu krediyi. Bankalar beklemedeyz bugun yarn diye diye tam 2 ay geçti meğerse limit açılmış ve el altından vermişler krediler . Şimdide martn 3 ve 4’üncü haftalarnı bekleyin deniyor. Umarm bu ay sonu belli olur ya değilse gereken yerlere şikayet edecez. Çünkü ortalıkta haksılık dönüyor…

  • Ece hanım,

   Süreç doğru şekilde yönetilemedi maalesef. Şikayet hakkınız tabi ki var ancak sonuç alabileceğinizi düşünmüyorum. Ortada 1 birimlik pasta varken başvuru 10 birim ve 10 birimi de dağıtabilecek kaynak yok maalesef. Bankanın açmış olduğu limiti başka bir teminat yapısıyla kullanıp/kullanamayacağınızı sormanız sizi sonuca daha çabuk ulaştırır diye düşünüyorum.

  • Ece hanım haklısınız

  • Arkadaşlar belli bir kefalet miktarı var ve bu kefaletten bankaların onayladığı miktarda herkes kullanabilir deniyor. Toplam kefaletin 55 milyar tl olduğu bir ortamda bankaların her müşteriye bir limit açıp bunu kullandırmasının imkanı yok. Şimdi bankalarda işin içinden çıkamıyor. Tek sorumlu bankalardır. Müşterilerini kandırmayacaklardı. Yada kendilerine verilen limiti eşit bir şekilde dağıtacaklardı. Kgf limitlerinin önceliklendirimeside ayrı bir facia. Bir firmaya 1 milyon tl 5 milyon tl 12 milyon tl kefalet mi verilir. Bu noktadan sonra Ece hanım ın da dediği rüşvette döner her şeyde döner.

   • Muharrem Bey,

    Bankaların NPL oranları (kötü kredi) gibi birkaç önemli kriteri var. Bu rakamlar aşıldığı zaman verilen tüm kredilerin KGF kefaletinin ortadan kalkması gibi ince ayrıntılar var. Bunun için rüşvet gibi şeylerin olması söz konusu değil. Sadece belirli önceliklerin edinmesi için farklı şeyler dönebilir. Ama bu bir müşterinin bilanço değerliliğinden daha yüksek bir tutarda ancak rüşvetle kredilendirilir düşüncesiyle ters.

 57. İyi geceler. KGF Bodrum şubeden aldığımız bilgi şu şekilde. “Bütün bankalara 100 er milyon peyderpey limitler açıyoruz. Kredi kullanımında 20 milyar yatırımcılara, 12 milyar kadın ve genç girişimcilere, kalanı diğer işletmelere dağıtılacaktır. Fakat öncelik yada sonralık yok. Açtığımız limitlerde oransal olarak herkese verilebilir. Bankalar kredileri çabuk tükettikleri için biten limitlere KGF açılmadı diyebiliyor. Yada banka faizleri yüksek oranda kredilendirmişse tarafımızca red ediliyor.”
  KGF den bugün aldığımız bilgi bu şekilde

  • Vedat Bey,

   KGF’den almış olduğunuz genel bilgi doğrudur ancak eksik. Çünkü bu limitler bir kerede Bankalara verilmiyor. Sağlanması gereken protokol gereği bir takım şartlar var. (Kötü kredi şartının %7 kontrol altında olması gibi vs.)

 58. Merhaba kgf her bankaya ayrı limitmi veriyor banka bunu istediyi zaman müşterilerine kullana biliyormu bazı bankalar kgf kıredisini kullandı bazı bankalarda beklemede nasıl oluyor bu iş

  • Murat Bey,

   KGF anlaşmalı tüm Bankalara belirli limitler indiriliyor. Bankalar daha önceden onaylatmış olduğu limitleri, KGF’nin ayırmış olduğu bu limitler doğrultusunda kullandırıyor. KGF limitleri periyodik olarak, dilimler halinde açılıyor. Bunun için beklemeler oluşuyor.

 59. merhaba, kgf talebimiz banka merkezinden onaylandı ,kgf den den onaylandı ancak hala bankadan dağıtım onayı gelmediği söyleniyor .Problem ne olabilir ?

  • Hakan bey hangi banka bunu diyor kgf krediyi onaylamışsa banka kullandırır krediyi büyük ihtimal kgf krediyi onaylamamış sanırım daha beklemede aynısını bize banada diyor banka

   • Kgf onayladı banka merkezden şube dağılımı bekleniyormuş

    • Hakan bey hangi banka bunu diyor

     • Serdal ve Hakan Bey,

      Bankaların onayladığı her KGF kefaletli kredi KGF tarafından da mecburen onaylanıyor. Sistem geçtiğimiz yıl ayrı bir değerlendirmeye girmeyecek şekilde yenilendi. Bununla ilgili teknik yazılarımızı sitemizde bulabilirsiniz. 2018 kgf limit sorunu başka bir şey. Talep edilen limit, dağıtılacak limitten çok çok fazla! Tavsiyem alternatif çözümler üretmeniz veya Banka temsilcinizi bu yönde yönlendirmeniz olabilir.

     • SERDAL bey iş Bankası

 60. Kgf kullan bir kişi ikinci bir kgf kullanabilirmi

  • Evet kullanabiliyormuş

  • Mustafa Bey,

   Kullanabilir. Bir firmanın toplam kgf kefalet limiti 12 milyon tl’ye kadar çıkmaktadır. İsterseniz birçok bankadan bu limitin toplamı kadar krediyi kullanabilirsiniz. Önemli olan Bankanızın bu limiti onaylamasıdır.

 61. Kobi kredileri ilk dilim de dagitildimi acaba yoksa baslayacakmi

  • Ağır aksak devam ediyor Teb 50 000 tl öncelikli yeni müşterilerine verdi
   Ykb dosyalar geri döndü faizden dolayı,yeniden dosya hazırlıyor. devlet bankaları teminatla eski müşterilerine kullandiriyor.limit az olduğu için diğer bankalar sadece şube başına 5-10 dosya ile ilerliyor o da haftalık maximum 3 musteri hedefliyorlar. Asıl sorun şubeler de yaşanıyor işleyişin yavaş olması sebebiyle kgf beklen bekleyen musteriler ile şube çalışanları arasında gerginliklere şahit oldum:(

  • Ali Bey,

   Şubat ayının sonu ve Mart ayının başında ilk dilim kgf limitleri dağıtıldı.
   İkinci dilim KGF limitleri de Mart ayının sonu ve Nisan ayının başı gibi dağıtılacak şeklinde söylentiler mevcut.

 62. Kötü kredi şartının yüzde 7 bin altında olması ne demek sayın banka notu

  • Muharrem Bey,

   KGF’nin eski sisteminde bankanızın onayladığı bir limit KGF kredi komitesince de değerlendiriliyor ve ayrıca onaylanıyor ya da reddediliyordu. Ancak gelen taleplerin çok fazla olması, KGF’nin böyle bir kadrosu olmadığı için sistemi değiştirmek zorunda kaldılar. Riskin tamamını da Bankaya vermek şartıyla %7 kötü kredi oranı şartı koydular. Eğer KGF kefaletli verilen 100 Bin TL krediden 7 Bin TL’si batarsa KGF o bankaya vermiş olduğu tüm kefalet limitlerini iptal ediyor. Bunun için Bankalar KGF kefaletli kredilerini de öyle havaya suya veremiyor.

 63. İyi geceler denizbank 60 bin lira KGF kredisi ne baş vurduk 2 ay oldu hala bir gelişme yok banka limit yok diyor daha nekadar bekliycem

 64. sekerbanka olan bch ve kredi borcumu kgf kapsaminda 3 ay ertelemeli 36 ay lik krediye donusturdum

  banka ipotek falan istemedi ancak daha once calisanimin es lehine vermis oldugu 3. sahis ipotek vardi bankada KGF DEN DOLAYI 3. SAHIS A AIT IPOTEGI COZMUYOR, TAPU DA KGF YE VERILMIS 2. DERECE IPOTEK TAHSISIDE YOK ,COZULMESI DURUMU SOZ KONUSU OLUR MU ? BANKAYA BASKA BORC YOK.
  SON SORUM KGF ODENMEZ ISE FIRMA ADINA OLMAYAN 3. SAHIS IPOTEGINI ICRA YOLUYLA TAKIBE GECER MI

  • Serhat Bey,

   Çözülmesi mümkün değil gibi görünüyor. Bankanızın KGF adına müteselsilen kefalet ile almış olduğu ipotekte de hakkı var. Ortada bu teminat karşılığı kullanılmış kredi riski kapanmadıkça da kaldırılması mümkün değildir.

 65. MERHABALAR… OKUYARAK EDINDIGIM BILGIYE GORE 2. DİLİM BU YAKIN ZAMANLARDA ACIKLANACAKTI.. KGF LIMITI ONAYLADI BANKA DA ONAYLADI FAKAT KGFNIN LİMİT ACMASINI BEKLIYORUZ DIYORLAR SUREKLI.. KGF MUSTERI HİZMETLERİNİ ARAYINCA DA BANKANIZLA ALAKLI DIYOR.. BANKANIZDA LİMİT OLMADIGI İÇİN VERMIYORLARDIR DIYOR.. BU İŞİN ASLI NEDIR.. HANGI TARAF DOGRU SÖYLUYOR.. 2. LIMIT BU HAFTA ACIKLANACAK MI.. İPTAL OLDU DIYEN BANKALAR BİLE VAR… KGF BANKANIN ÜSTÜNE ATIYOR BANKA KGF NIN ÜSTÜNE ATIYOR BU DURUMU.. BULUNDUGUMUZ İLDE KOBILERDEN KIMSE KGFDEN YARARLANMADI..ACIKLANDIGINDA BURDAN BILGI VERIR MISINIZ

  • İbrahim Bey,

   Her iki tarafta doğru söylüyor. KGF tüm Bankalara limit veriyor ancak Bankanızın KGF kefaletli açmış olduğu limit ile KGF’den almış olduğu limit birbirine eşit değil. Hatta öyle ki Bankanız 1 milyon limit alabilmişse, 20 milyon talep var elinde.. En az 20 katı limit oluşturulmuş halde. Bu durumda her müşterinin ihtiyacı haliyle karşılanamıyor.

 66. Merhaba kgf martın 3 veya 4 haftası cıkacak diye söylenti var şayet marta da cıkmasa artık umutlar seneyemi yoksa nisan veya mayıstamı olacak yilan hikayesine döndüde

  • Murat Bey,

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi KGF limitleri belirli şartlarla dağıtılmaktadır. Eğer bu şartlarla belirlenmiş limitler tüketilemezse “serbest kullanım” hakkı olan KGF limitleri ile tüketilecek. O da muhtemelen 3 gün içinde mevcut limitlerin bitmesi demektir. Bunlara rağmen hala kullanamayacak birçok firma olacaktır. Çünkü 65 milyar tl kgf kefaleti verilecek ama KGF kefaletli talep edilen limit çok çok fazlası..

   Bankanızı oluşturmuş olduğu kgf limitini başka bir teminat yapısı ile kullanmanız konusunda ikna etmeye çalışın. Tek alternatif çözüm bu gibi..

   • Teminatımız olsa kgf kredisine başvurmayız zaten en büyük teminat devlet baba deyilmi yani kgf

    • Maalesef Murat Bey. O zaman bekleyeceksiniz..
     VE almama ihtimaliniz alma ihtimalinizden çok daha kuvvetli.

     • Kgf benim mal varlıgıma veya benden beminatmı isterki olmaması yüksek görüyorsunuz sayın banka notu olursa artı olmasa yapacak bişey yok tabiki

 67. Merhaba marta cıkacak denilen kgf şimdide nisanda diyorlar kimse net bişey demiyor herkez kgf cıkmasını bekliyor cıksada para dagıtılsa şu piyasalar biraz hareketlense bide kgf yi acmaya bilirlermi kredi onaylanmış ama bekliyoz ne zamana kadar bekliyecez teşekkürler.

  • Erdi Bey,

   KGF kredileri 2018 geçtiğimiz yıl gibi hızlı ve hazır bir şekilde gitmiyor maalesef.
   Bir takım sınırlamalar getirilidi. Eğer bu şartları sağlamayan bir faaliyetiniz varsa KGF üzerinden kredi almanız oldukça zor görünüyor. Zira talep çok çok fazla.

 68. Sayın banka notu kobı olarak kgf ye Akbank aracılığıyla başvurdum 3 hafta oldu banka kgf ısımlerı ıstedı dedı Yenı bu ne zaman sonuçlanır ne kadar daha beklıycegz

  • Yılmaz Bey,

   Çok uzun süre bekleyebilirsiniz.
   KGF’nin bununla ilgili belirlediği bir süreç veya yayımladığı bir “izlenebilir yol” yok maalesef.

 69. İyi akşamlar. Bugün ilimizde olan Denizbank şubesine genel işlerimden dolayı gittim. Bu arad şube müdürüylede konuştum. Şube müdürü 10 milyon tl kgf limiti oluşturduklarını ve bunu müşterilerine limit açılınca kullandırılacağını söyledi. Bende limit yetersiz herkesin kullanamayacağını söyledim. Şube müdürümüz bana ilimizde tek Denizbank şubesiyiz ve biz bu limiti genel merkezimizden eksiksiz olarak alıp dağıtacağız dedi. Sayın banka notu sizce bu mümkün mü

  • Muharrem Bey,

   Umarım dediği gibi olur ama çok zor.
   Maalesef böyle bir kgf limiti Banka şubelerine an itibariyle inmedi.
   Yarın hükümet senaryoyu değiştirir. Dağıtacağım dediği 55 milyar tl kefalet limiti tutarını 2 veya 3 katına çıkartırsa tabi ki herkes oluşturulan limitleri çok çabuk kullanabilir hale gelir.

 70. Merhaba kredi notu bazı bankalar kgf kıredisini kullandı iş bankası hic daha vermedi sadece başvuru aldı onayladı beklemede 2 ci dilim kredisinimi acılmasınımı bekliyor diyer bankalar kullandı ilk acıldıgında kgf kredisini bu neden kaynaklanıyor iş bankası daha ne kadar daha bizi bekletecek

  • Hasan Bey,

   Şu an bankaların elinde kgf limiti 2018’e ait yeni bir limit yok maalesef. KGF bu limitleri dilimler halinde açacağını beyan etti. 2. dilimin açılmasını bekliyorlar. Gelecek olan bu limitin büyüklüğü ve şartları da belli değil. Umarım herkese yetecek ve birçoğunun işini görecek düzeyde olur.

 71. İyi akşamlar KGF yeni açıklama varmı nezaman mart veya nisan ayında için de olurmu açıklama yapar mısınız teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   Tabi ki var.
   Açılma ihtimaliyle ilgili Bankalarda dönen bir söylenti mevcut. Mart ayının son haftası veya Nisanın ilk haftası ikinci kgf diliminin açılması gündemde..

 72. Sahtekarlığın bu kadarı. 3 aydr bekliyoruz bu Kgf denen zıkkımı. Limitimz onaylandı güya açılınca hemen dağtlcaktı şimdide bitti limit diyorlar ve kgf kapandı ddi denizbank verilmeyecek artk kgf diyoalr doğrumu eğer doğru değilse artk müdürü ve orada onun emrnde çalşan memuru şikayet edeceğim artk yalanları yeter. Lütfen yardmcı olun.

  • Ece Hanım,

   Bankalar isteyen herkese KGF limiti kullandırmak zorunda değil. Ayrıca KGF’nin onaylamış olduğu limitleri bile kullandırmak zorunda değiller. Çünkü bunun için bir sermaye yatırıyorlar ve kullandırılan tüm tutarın riskini kabul etmiş oluyorlar. KGF’nin dağıtacağı limitlerle ilgili şartları bankalar değil KGF’nin kendisi belirliyor. Yazımızda da belirttiğimiz gibi birçok kullandırım kriteri getirildi ve serbest kullanılabilecek kgf limiti oldukça kısıtlandı. Bu da Bankaları zora düşürdü. Çünkü gelen talep, kgf’nin kabul edebildiği kefalet limitinden oldukça fazla durumda.

   Mevcut kgf limitinizi başka bir teminat vererek (ipotek, taşıt rehni vb) münakale ettirerek kullanım şansınız varsa Bankanıza bunu teklif edin. Diğer türlü beklemekten başka şansınız yok maalesef.

 73. Kgf yi aradığımızda dedikleri şey şu ; biz bankalara limit verdik ve ek limit isterlerse de veriyoruz. Bankalarda bunu kullandırdı. Herhangi bir sektörün de öncelikli olmadığını sadece limitin sektörlere göre dağıtıldığını söylediler. Bankaya soruyorsun tam tersini söylüyor. Limit yok diyor. Kim doğru söylüyor. Evet talep çok Limit az. Bunun çözümü insanları oyalamak yada kandırmak değil.

  • Muharrem Bey,

   Ece Hanım’a verdiğim cevabı kısmen size de vermek istiyorum. KGF alamıyorsanız başka bir çözüm yolu arayın. KGF bugün kredi limitiniz hazır gidin kullanın dese bile Bankanız size bu limitleri vermeyebilir. Nihayetinde risk ve sermaye Bankaya ait. Size sorum sadece şu : 21 tane KGF anlaşmalı Banka var. Hadi diyelim ki ikisinde üçünde KGF limiti yok. Hiçbirinde de mi yok? Yani ortada bir limit olsa sizce en azından birkaç Banka kullandırıyor olmaz mıydı? Sizce burada bir tuhaflık yok mu? Durumu bu şekilde değerlendirmenizi isterim. VE birçok yorumda belirttiğim gibi aslında çözüm yolu olarak da kişilere şunu öneriyorum. Eğer verebileceğiniz teminat varsa KGF limitlerinizi bu teminat yapısı altında değiştirecek bir teklif isteyebilirsiniz. Aksi halde limitler çıksa da talep edilen limit ve verilecek kgf limitleri arasında çok büyük oranda fark olduğu için isteyenlerin çok büyük bir bölümü şu halde kullanım sağlayamayacaklar.

 74. Sayın banka notu haklısınız. Banka bize bu limiti açmayabilir veya kullandırmayabilir. Herşey bankanın elinde. Zorla alacak değilim. Yanlız şunu size söylemek istiyorum; yaklaşık 3 ay önce banka müşteri temsilcim beni aradı ve kgf den sizede limit açtık sizede kullandırmak istiyoruz söyledi. Teklif onlardan geldi. Limitlerde yakınd açılır parayı cepte bil dediler. Ben açıkçası güvendim ve harcamalarımı ordan gelecek paraya göre yaptım. Şirketim adına besicilik yapacağım gayrimenkul satın aldım. Geldiğimiz noktada elde hiç bir şey yok. Hata yaptığımın farkındayım. Benim istediğim sadece sağlıklı bir bilgi. Verilecekse de verilmeyecek sede bilelim Yoksa kimseden zorla istediğimiz hiç bir şey yok. Serzenişim bundan. Buraya yazan herkes te benim gibi bekliyor.banka limit yok diyor kgf var diyor.

  • Muharrem Bey,

   3 ay önce şartlar bu şekilde değildi. KGF herhangi bir şart ile krediyi dağıtacağım gibi bir şey söylemedi Bankalara. Geçtiğimiz yıl verilen gibi yeniden dağıtılacağı üzerine planlama yaptı Bankalar. Bunun için de sizin gibi birçok değerli müşterisine limit oluşturuldu. Ancak kullandırım aşamasına gelindiğinde taleplerin çok fazla olduğunu gören KGF buna bir sınırlama getirdi ve kendince bir takım önceliklendirmeler yaptı. Serbest kullanım limiti denilen bir limit yaratıldı ve buradaki tutarlar oldukça sınırlı tutuldu. Zaten sınırlı olan kullanım limiti iyice daraltıldı. Bu da sizin gibi birçok mağdur müşteri yarattı maalesef. Benim şahsi görüşüm verilmeyecek gibi plan yapmalı KGF talep eden firmalar ve mutlaka bir B planı yaratmalı. Aksi halde onlar için daha zorlu bir yıl olacak..

 75. Sayın banka notu bugün şube gittim KGF kedisi için görüştüm limitler açıklama dı diyo lar bu KGF kredileri kimler belirli yor okadar evraklar istedi ler 2 aydır bugün git yarın gel benin artık umu dum kalmadı bu alınan evraklar kaç gün geçer lidir süresi varmı dır KGF limitleri kesin ‘ne zaman açılacak birde kim tarafından açıklama yapı lacak bil verirmisiniz teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   Sizlerden istedikleri vergi ve sgk borcu yoktur yazılarının kredi kullandırım tarihine kadar olmak üzere 90 gün geçerliliği vardır. Bunun yanında kgf yararlanıcı beyannamesinin imzası istenir. Bu belgenin de 2 gün geçerliliği var. Yararlanıcı beyannamelerini Banka çok rahat alabildiği için 2 güne hiç takılmazlar. Önemli olan vergi ve sgk borcu yoktur yazılarının temini oluyor genelde..

   KGF limitleri ne zaman açılır tarafında net bir şey söylemek mümkün değil. Çünkü politik olarak dönen bir mevzu olduğu gibi faiz oranlarıyla ilgili de bir takım sorunların yaşandığını duyuyoruz.

   KGF kredisi alternatifi yaratabilir misiniz, Bankanız başka bir teminat ile açmış olduğu limiti kullandırır mı sorularının da cevabını aramanızı tavsiye ederim.

 76. Banka notu umudumusu keselimmi kgf den 100 tl önay vardı bankadan kgf eyle kullandıracaktı artık kgf cıkmaz diyorsunuz normal başvurumu yapalım kgf siz olursa olurmu teşekkürler bilgilendirdiyiniz icin

  • Erdi Bey,

   KGF çıkmaz demiyorum aslında. Sadece kullanma ihtimalinin çok düşük olduğunu bu yönde çok ciddi bir talep yaratıldığını ama yetmeyen bu kgf limitini bile belirli kriterlerle kullandırılmaya başlandığını ifade ediyorum.

 77. sayın banka notu nasıl bir krıter getirilmiş biraz acarmısınız kgf mi bankamı krıterlerini deyiştirmiş kgf nasıl bir şart arıyor banka nasıl bir şart arıyor bilgileriniz icin teşekkür ederim.

  • Erdi Bey,

   KGF kriterleri veya KGF almak için şartlar konusunda sitenin ana tarafında gerekli bilgileri yazdım.
   Hatta birçok yorumda da ne istendiği konusunda bilgi verdim.

 78. Devlet kurumundaki bankalar kgf cıktı biitti diyorlar her şubeye 150 veya 60 milyar kullanmışlar yani büyük rakamlar yok yok 250 yok 1 trılyon gibi kıredi imkansız zaten cıkmaz diyor kgf artık 2019 umutları beklemek lazım ama özel bankalar 2 ci dilim cıkar diyor oda büyük rakamlar vermezler yani her şube başına cıksada 60 veya 150 en büyük rakam oda kime verilecek artık bankanın insafına kalmış krediyi kime kullandıracagını durum şuki herkez başının caresine baksın umut yok gibi kgf den normal kıredi kullanmaya baksınlar

  • Hasan Bey,

   Teşhisiniz çok doğru. Bankalar elindeki kısıtlı olan kgf limitlerini tercih ettiği, verimliliği yüksek veya nakit akışından daha çok pay alacakları firmalara kullandırmayı tercih edeceklerdir.

 79. sayın banka notu benim değişik bankalara borcum var bunları kgf den yararlanarak bir bankada toplayabilirmiyim bunu için ne yapmam gerekir

  • Murat Bey,

   Toparlayabilirsiniz. Mantık olarak tüm borçlanmanın tek banka üzerinden toparlanması ve bunun kgf kefaleti teminat yapısında gerçekleştirilmesi mümkündür. Ancak birçok yorumda da gördüğünüz üzere kgf limitleri oldukça kısıtlıdır.

 80. Sayın banka notu bu sene geri dönüşlerle birlikte toplam ne kadar kullandırım olacak?

  • Muharrem Bey,

   Çok yeni aldığım bir bilgiye göre anlaşma yapılan rakam 55 milyar tl. Ancak geçtiğimiz yıl kullandırılan kredilerden geri dönen ve oluşan limit boşluğu 80 milyar tl. İkisinin toplamı kadar yaz döneminde kgf kefaleti verilebileceği üzerinde hükümet görüşmeleri yapılıyor.

 81. İyi akşamlar bankaya kgf kredisine başvurduk başvurdugumuz bankayla calışıyoz kredimizi onayladılar şimdide kgf den sonuc bekliyoz kgf gelir gider biloncosuna bakıpta onay vermeye bilirmi şirketimiz zararda gözüküyor banka onay verdi ama kgf de sorun yaşarmıyız . Teşekürler

  • Ömer Bey,

   KGF kredileri işleyişi belirttiğiniz şekildedir.
   Önce Bankanız limit açar, sonra da kgf Bankanın açtığı bu limiti kabul eder. Ayrıca bir kontrol yapmaz. Eskiden bilançonuzu değerlendirir ve yeniden bir kredi değerlendirme sürecine girerdi ancak şimdi böyle değil. Sorun KGF limitlerinin kısıtlı olması..

 82. Ne zaman açlır

  • Mehmet Bey,

   KGF limitleri ikinci dilim Nisan ayının ilk haftasında geleceği yönünde söylentiler mevcut.

 83. Bu süz kgf genel başkanı ismet gergerli açılkladı şimdi bu yalan reel sektöre verdiği ucuz kredi desteğini önümüzdeki yıl da sürdürecek. 2018’de 140 milyarlık destek için protokol hazırlanıyor. KGF Başkanı İsmet Gergerli, “2018 bu yıldan daha iyi bir yıl olacak” dedi

 84. Geçen sene çektım ona güre işimi geliştırdım ve çektgım parayı şübat Ta ödedım o parayı tekrar çekmesen ne faydası olur sizce tek faydası olur oda ya batarız ya da iflas ederız ya vermeseydın yada sürekli olucak şekilden vercektınız.. ayrıca geri dünüşler ne zaman başlat.

 85. Sayın banka notu KGF denizbank baş vuru yapmıştım denizbank ile ilgili bir gelişme var satılı yor diye sıkıntı olurmu başka banka ya mı tekrar baş vurayım KGF herhangi bir tari var mı limitlerin açılması için teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   Denizbank NBD Emirates grubu satışıyla ilgili bilgiler birçok yerel ve ulusal gazetede yayımlanıyor. Banka daha önce de Dexia grubundan Sberbank grubuna satılmıştı. Bu süreçte hiçbir aksama olmadı hatta sermaye yapısı daha da güçlendiği için daha iyi faiz oranları ve daha fazla kaynak buldular. Ben olumsuz etkileneceğini düşünmüyorum. Ancak bir işletmecinin her zaman A ve B planları olmalı. Alternatif arayışınız sizi güçlendirir.

 86. Pazartersi veya salı günü kgf acılıyor bazı bankalar hareket var söylenti böyle

 87. Merhaba daha önce kgf için başvuru yapmadım. 26 mart pazartesi günü başvuru yapsam kabul olurmu yoksa son günü falan varmıydı. Teşekkürler

  • Uğur Bey,

   KGF kredisi son başvuru tarihi gibi bir şey yoktur. İstediğiniz an gidip başvuru yapabilirsiniz. Önemli olan kgf kredisi başvuru şartlarını taşıyan firma sahibi olmak ve bu faaliyetlerle ilgili işlerinize devam etmeniz..

 88. İNŞALLAH PAZARTESİ VEYA SALI GÜNÜ ACILIR. ALAN OLURSA BURDAN PAYLAŞIM YAPABİLİRMİ. BİZİMDE BANKA ONAYLADI KGF ONAYLADI AMA BANKA GERİ DÖNÜŞ YAPMADI.
  BİZE VERECEGİZ DEDİLER.. HALA Bİ HABER YOK.

  • Vallah ben 2 aydır bekliyom ugur bey boşluk varsa banka dosya acıyorsa başvuru kabul ediyorsa sansını dene derim bide hangi banka başvuru alıyor

  • İnşallah bu hafta icinde olur

   • İbrahim ve Hakan Bey,

    KGF limitleri ne zaman açılacak konusuyla ilgili herhangi bir gelişme halen daha yok. Geçtiğimiz haftanın son gelişmeleri Bankanın kullanım faiz oranları ve KGF bin kullandırın dediği faiz oranları arasında anlaşmazlık olduğu.. Özellikle KGF faiz oranları Bankaların kullandırım yaptığı faiz oranlarının maliyetlerinin bile altında talep ettiği. Buralardaki sorunların en kısa süre içinde çözümlenmesi bekleniyor. İkinci dilim kgf limitleri de Nisan ayının ilk haftasında açılacağı yönünde kuvvetli söylenti var.

    • Kgf 2018 ilk çerginde açılması gerkıyordu mesle nedır banka notu açık konuşurmsunuz ..

     • Mehmet Bey,

      Mesele Bankaların ve devletin buna hazır kaynağının olmaması ve beklenen talepten çok daha fazlasının piyasadan alınması. Maalesef fonlanamıyor.

 89. Sayın banka notu başvurulan kgf kedisine sıralamayı bankamı yapar yoksa kgf mi berirler benim başvurum 1 ay oldu bugun başvuru yapıpta onlar nasıl olacak öncelik hakkı kim belirler bankamı kgf mi teşekkürler bide nisanin ilk haftası deniliyor tüp bankalaramı acılır kgf yoksa sıralamamı yaparlar banka banka acarlar.

  • Ömer Bey,

   Sıralamayı tamamen Banka yapar. Kendi önceliklerine göre, müşterinin verimliliğine ve beklentilerine göre bir takım önceliklendirmeler yaparak kredilerini kullandırmaya başlar.

 90. Ekonomi bakanı Nihat Zebekçi geçen hafta Denizli’deki konuşmasında kgf ile ilgili yeni gelişmeler olduğunu yakında Cumhurbaşkanı nın konuyla alakalı açıklama yapacağını söyledi. Acaba yeni bir limiti hazırlıyorlar.

  • Muharrem Bey,

   Umarım.. Piyasanın gerçekten ihtiyacı var. Aynen dediğim gibi beklentiyi sırf bunun üzerine kurup, işlerini KGF kredisi üzerine bina etmek büyük problem yaratır esnaf için.

 91. Arkadaşlar bazı bankalar kullanıyor şu anda veriyor bugun kullanan oldu biz iki kişi başvurduk esnaf arkadaşlarla arkadaşım bugun aldı 100 tl 1,39 faizle kullandırdı banka bilginize

 92. hasan bey hangi banka ben bugün aradım bankamcımda iyi bi insan daha acıklanmadı dedi. ikinci dilim onumuzdeki hafta için söylentı var dedi. ama kimseye bi şey söyleyemıyoruz diyor. ceken arkadaşınız kobi sanırım esnaf olduğuna göre..

 93. kgf mi hipoteketlimi kredi

 94. Ben demedimmi pazartersi veya salı günü bugun benide aradılar kredin onaylanmış imzaya cagırdılar hade hayırlısı yarın kullanırım inşallah 1 aydır bekliyordum

 95. Arkadaşlar bende bugun aldım şükür alllah ödeme kolaylıgı versin bize iş bankasından kullandım kgf olarak kullandım

  • Hasan Bey,

   İş Bankası kgf kredileri genel olarak açılmış bir limitten sizlere kullandırılmış bir limit değil. Size özel yapılmış, belki de şubenizin sizin özelinde yaptırmış olduğu bir şeye benziyor. Hayırlısı olsun Hasan Bey. Allah gecikmesiz geri ödemeyi nasip etsin.

   • Öncelikle teşekür ederim allah yardımcımız olsun ödeme kolayıgı versin benim kullandıgım kredi kgf kıredisi bana özel bir kıredi deyil ben sordum krediyi kullandıran bankacı dediki bizim şübeye 300 tl kullanma onayı aldık onuda 3 kişiye verdiler şube başına ben 100 tl kgf kredisini cektim 24 tl kesinti yaptı bide hayat sgortası yaptılar başka bir masraf yoktu ben kgf kagıtlarına imzalar attım yani söylediyiniz gibi özel kıredi deyildi iş bankasından kullandım.

 96. Şubat ayi başında Başvuru yaptim. Kgf 1 hafta içerisinde onaylanir dediler ve çek karnesi pos cihazi bireysel sigorta ne varsa hepsini yaptilar.. Şimdi ariyorum bugün yarin deyip oyalıyorlar…

  • Musa Bey,

   Maalesef kgf kredi limitleri hakkında problem devam ediyor. Genel itibariyle KGF limitlerinin açılmaması gibi bir sorun var.

 97. Şimdi de daha önce kgf kulanan kişilerden bankalar her yıl için binde beş komisyon isteniyor ve bu kredi bitinceye kadar her yıl sürecekmiş ve bunu kgf istiyor diyorlar bankalar böyle bir şey var mı yoksa keyfi mi

  • Muhittin Bey,

   KGF kefaletini yıllık olarak vermekte ve alınan komisyonu yıllık olarak yenilenir.
   Kgf komisyonları binde 5 değil, onbinde üç’tür. Eğer kullanmış olduğunuz kredi 18 mart 2017 tarihinden önceyse o dönemin kefalet şartları ve kgf komisyon tutarları farklılaşabiliyor.

 98. Limitler açılmadı net bildi kimse vermıyor

  • Mehmet Bey,

   KGF limitleri açılmadı. Bunlar Bankaların elinde kalmış, geçmiş tarihlerdeki ufak limitler olabilir. Genel bir durum söz konusu değil.

 99. Sayın banka notu Hasan bey kullanmış. Hayırlı olsun. Hasan beyle birlikte başka arkadaşları da kullanmış. Bu durumda bankalara limit verilmiş mi oluyor. Yoksa limitin açılacağına dair bir işaret mi bu

  • Muharrem Bey,

   Sistem şu şekilde işliyor. Örneğin 10 milyar tl dağıtılacak. Bunları 4 ayrı dilimde verecekler ve anlaşmalı olan Bankalara (örneğin 10 banka) 1’er milyar limiti 250 Mio tl ilk etap olacak şekilde veriyorlar. Bir banka şubesinin 10 bölgesi olduğunu düşünelim. Her bölgeye 25 Mio tl limit geliyor. Her bölgede 25 şube olduğunu düşünürseniz şube başına 1 Mio tl limit kalıyor. Sonra da şube müşterilerinden bu 1 Mio tl limiti satmasını bekliyorlar. Geçmiş limitlerinden böyle bir limit kalmışsa bunu kullandırıyor olabilir Hasan Bey’in. Genel bir limit açılması an itibariyle söz konusu değil. Keşke olsa..

   Not : KGF limiti, banka, bölge, şube sayıları tamamen farazi verilmiştir.

 100. Başbakan 128 milyarlık teşfik onylandı kime verlıcek sayın banka notu bude laf benzeri olmasın

  • Mehmet Bey,

   55 milyar tl üzerine limitlerden boşalan 80 milyar tl tutarın da verileceği söylentisi var. Ama ne zaman verilir? Hangi şartlarda verilir? İlave kgf limiti nasıl açılacak? Bunu kullanmak için bankaların şart değişikliği yapması mı gerekiyor? … gibi bir çok sorunun cevabı belli değil. Biraz politik devam ediyor süreç. Umarım en kısa zamanda çözümlenir.

 101. 2017 Kasımdan itibaren başlayan KGF sistemi ne yazık ki istenilen sonuca ulaşamadı.Geçen seneki rahat pozisyon bu sene bankaların dış krediyi daha yüksek puanla almalarından dolayı sekteye uğradı.Bankalar öncelikle ön talebi alıp genel beklentiyi ortaya çıkardı talebin arzın yaklaşık 4 katı olduğu ortaya çıkınca (Bankaların süzerek illettiği rakam) bekleme sürecine geçildi.Öncelikle mevcut kredinin paylaşımı(Bankalar arası) yapıldı.Bu süreç sırasında bankaların
  onayladığı kredi oranlarına KGF den onay çıkmadı.Banka yönetimleri ile 2 gün süren toplantılardan sonra azami limit belirlendi ve dosyalar tekrar düzenlenmesi için bankalara geri döndü ama bu arada öncelikli olan ihracat ve cazibe merkezi durumunda olan işletmelerin büyük bir kısmı krediyi aldı(devlet bankaları üzerinden)kalan kobi, genç girişimci,bayan müteşebbis kredi tutarı paylaşım oranları ile banka merkezine oradan bölgelere oradan şehirlere ve ilçelere dağıldı .Fakat kalan miktar talebin 10 da 1 ine yeter durumda olunca şube başı 3-4 kişiye azar da olsa paylaşımı planlandı.Bu kişileri bazı bankalar müşteri kazanabilmek adına yeni müşteri olarak seçerken ,bazı bankalarda müşterisini küstürmemek için mevcut müşterileri içinden seçti.Buraya kadar sıkıntı yok fakat heyecan bundan sonra başladı .maratonda önce banka onayı sonra KGF onayı sonra merkez onayı olduğu için beklenen son onay süreci farklı değişkenler olabileceği ihtimali ile uzadı hatta bu sürecin uzamasından dolayı bazı başvuranlar başka bankalara yönelip en baştan başladı (belkide bankaların beklediği buydu) hatta ”bizde süreç uzun istersen falanca bankaya başvur orası hemen veriyormuş gibi yönlendirmeler bile oldu.Yani herkes bir umut oraya, bir umut buraya koşturunca doğal olarak dosya öncelikleri yer değiştirdi.Sonuç olarak şube başına 3-4 kişi 50 000 tl ile 150 000 tl arasında ödeme aldı/alıyor.Kalan başvuranlar ise nisanda başlayıp mayısta noktalanması beklenen maraton için ısınma turlarına başladı(;.Bu kadar insanın mağdur olması ve bankaların müşkül durumda kalması yerine kriterleri belirleyip program yapılsaydı ve listeleme yapılsaydı herkes ne zaman ne yapması gerektiğini bilir ,her gün banka peşinde koşmaktansa işini planlar buna göre hareket ederdi kimse mağdur olmazı yada hüzünlü bekleyiş sürecine girmezdi.Dün duyduğuma göre bazı bankalar veremedikleri kgf kredisi yerine daha az da olsa işletmelere kredi vermeye çalışacaklarmış.Umarım doğru çıkarda herkesin az da olsa bir yarasına merhem olur.Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.

 102. Bugün ışık bankasından arkadaşım 350000 tl kgf kullandı.benim bankam deniz bank onlarda şaşırdı.daha açılmadı deniyor.isbankasi nasıl verdi acaba.

  • Ara Bey,

   KGF faiz oranları hakkında bilginiz var mı?
   Örneğin arkadaşınız hangi Bankadan, hangi vadeyle, hangi faiz oranıyla kgf kredisi kullanımı yaptı?
   En azından almak isteyen ve takipçisi olan birçok kgf kredisi kullanacağım diyene örnek teşkil eder?

   • Sayın banka notu ben cektim salı günü iş bankasından aldım kgf kırdesini 1.39 dan cektim 100 tl 24 tl kgf ye kestiler yani masraf yok sadece 24 tl kestiler

 103. Sayın banka notu İş Bankası kullandırmaya devam ediyor. Benim bir arkadaşımda 80 bin tl iş bankasından kullandı

 104. Bendim bilgim var. Geçen sene teb bankası 250 aylı taksitle çektım hespladım 1.9 Le bana mal oldu

 105. Sultanhamam şubesinden 48 ay vade ama faiz oranını inanın bilmiyorum.ayip olmasın diye sormadım.

 106. Bana iki milyon deniz bank onayladı fakat şu an tabela açılmamış.gecen ay genç girişimci iki müşteriye yüzer bin kullanırdık dedi açılır açılmaz kullandracaklarini söylediler biz hem üretim hemde ihracatımız var.verilerimiz güzel o yuzden açılırsa ilk sıradasınız diyorlar.

 107. arkadaşlar mrb ben kgf ile görüştüm. bizim limitlerimiz acık diyor bankalar yüksek faiz oranlarıyla verdikleri için bazı dosyalar tekrardan isteniliyor diyor. isteyen istedigi zaman kullana bilir diyorlar 41 şübeleri var. 4447543 kurumsal mumaraları mevcut. veya kgf sitesine giren olduysa bize ulaşın kısmından şubelere bakabilirler. bu gün bölge müdürleri gelmış bankanın kgf işi bitti demiş.. bence banka istediği faizi uygulayamıyanca vermiyorlar faizlerın düşmesi lazım. bankada limit olması lazım.kinci dilim dedim yok öyle bi şey dediler limitler acık kulllan bilirsiniz diyorlar faizi düşük olsun dediler. konya şuanda hala kullanıyormuş

  • İbrahim Bey,

   KGF kendince haklı, Bankalarda kendince haklı. KGF’nin şu orandan kullandıracaksın dediği oranlar Bankaların maliyetlerine çok yakın.. Banka zaten elindeki kıt kaynaklarını dikte ettikleri bu orandan kullandırmaktansa, piyasaya reel faiz ile verip kredilendirmeyi tercih ediyorlar. Orta yolun bulunacağını düşünüyorum.

 108. iyi günler.inşallah limitler açılırda alabilenler alır işlerini yürütür .Bana göre sürecin ağır aksak bir biçimde ilerlemesinin tek nedeni limitlerin sınıflandırılması ve önceliklendirilmesinden başka hiç bir şey değildir.yetkili organlar bunun planlamasını yaparken dış ticaret ve yatırım merkezlerini önceliklendirir ve var olan limitin çoğunu onlara ayırırsa böyle olur.ama en başından talepler alınıp limit planlaması yapılsaydı bunların hiçbiri olmazdı.55 milyarlık limit az bir rakam değil.bir işletmeye 12 milyon 5 milyon 3 milyon kefalet mi verilir.ondan sonra limit bitti.limit kimin için bitti biliyor musunuz ? en çok ihtiyacı olanlar için bitti.kobilere verirlerse 100 bin tl ve altı.oda verirlerse tabi.

 109. MERHABA BUGÜN YAYINLANDI B PLANI OLARAK DÜŞÜNÜLEBİLİR
  İkinci Nefes Kredisi şartları
  İkinci nefes kredisinde ise üst limit 200 bin lira olacak. Aylık 0,99 faiz oranı ve 12 vadeyle işletmeler kredi kullanabilecek. Ödemeler 6 ay sonrasında başlayabilecek. Kredi veren bankalarsa Ziraat, Vakıfbank, Halk Bank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım ile Denizbank olacak.

  İkinci nefes kredisi nasıl alınır?
  TOBB üyesi KOBİ’ler nefes kredisine başvurmadan önce bağlı bulundukları oda veya borsaya giderek, faaliyet belgesi alıyorlar. Bu belgeyle birlikte Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Halkbank, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım’a ve Denizbank’a başvuracak olan şirketler, değerlendirme sürecinin olumlu sonuçlanması halinde üst limiti 200 bin lira olan krediyi kullanacaklar. Bu krediler için Kredi Garanti Fonu, Hazine’nin ayırdığı kaynaktan kefalet sağlıyor. Kredilerin değerlendirme sürecinde TOBB veya bağlı bulunulan odaların bir fonksiyonu olmuyor.

  • Sayın hakan bey ne zaman bu yürürlüge giriyor başvurular alınıyormu Şimdi bankalarda başvursak başvurumuzu alıyorlarmı.

   • Halil Bey,

    Şu an 6 Bankaya başvuru yapılacak. Ticaret Borsası veya Ticaret Odası üyesi olanlar başvuru yapabilecek diye biliyoruz. NEFES kredisi 2018 başvurusu anlaşmalı Bankalar şunlardır : Ziraat Bankası nefes kredisi, Halkbankası nefes kredisi, Vakıfbank nefes kredisi, Ziraat Katılım nefes kredisi, Vakıf Katılım nefes kredisi ve tek özel banka olan, geçtiğimiz yıl da bunu Ziraat Bankası’yla birlikte yürüten Denizbank nefes kredisi’dir.

  • Hakan Bey,

   2018 NEFES Kredisi şartları hakkında sadece Başbakan açıklamarına değinmişsiniz. Teşekkürler. Ancak özel şartları daha Bankaların eline gelmedi. Örneğin dikkat edilirse Başbakan’ın 200 bin TL’ye “kadar” gibi muallak ifadeleri vardı. Bir takım şartları TOBB bünyesindeki Ticaret Odaları belirleyecek. Hatta ilk defa çıkan NEFES kredisin devlet bir bütçe ayırmıştı ve Ticaret Odaları da ilave olarak üyeleri için ayrıca limit tahsis etmişti. Bu yıl çıkan kararda devletin herhangi bir limit açmadığını, bu limiti sadece mevduatı olan ticaret odaları veya ticaret borsalarının verebileceğini duyuyoruz.

   Şartlar belirlendiği an nefes kredisi 2018 hakkında yazı yazacağım.

 110. Sayın banka notu KGF kredileri yeni açıklama varmı bu hafta açıklama yapı lacak olan teşvik içinde KGF kredileri de mecut mu

  • Mehmet Bey,

   Bütün gözler nefes kredisi 2018’e çevrildi. KGF’nin de teminat olarak buraya bir pay ayırdığını biliyoruz. Toplamda 7.5 milyar tl bu şekilde kredi olarak dağıtılacak. Ancak 2. dilim kgf’lerle ilgili genel bir gelişme yok. Her an çıkabilir diye bekliyoruz.

 111. Nefes kredisine ayrılan 7 ,5 milyar dolarlık dilim kgf bin bu sene dağıtacağı 55 milyarlık dilimden farklı mı acaba ? Yoksa 55 milyarlık dilimden mi pay ayrılacak

  • Muharrem Bey,

   Çok güzel bir soru. 55 milyar tl limitin içine dahil değil. Geçtiğimiz yıl kullandırılan kosgeb ve nefes kredilerinde kgf teminatlı kullanılanlar vardı. Buralardan boşalan limitlerin kullanımları söz konusu olacak. Ancak detay şartları henüz Bankalara gelmedi. Pazartesi veya Salı günü şekillenir. Şekillendikten sonra nefes kredisi 2018 nasıl alınır, nefes kredisi 2018 şartları hakkında yazı yayımlayacağım.

 112. Nefes kıredisinde ssk vergi borcu olanlarada kullana bilirmi 6 ay ödemesiz 6 aydan sonra 18 aydamı ödenecek kredi şartlar nasıl işleniyor teşekkürler.

  • Faruk Bey,

   Protokoller Bankalara henüz iletilmedi. Ancak geçmiş uygulamalardaki genel kural sgk ve vergi borcunun olmaması üzerineydi. Bu tip durumlarda kişilerin yapılandırma yapmasını ve taksitlendirmesini istiyorlar. Diğer taraftan kullanılan kredinin belirli bir yüzdesi içinde kalırsa öncelikli olarak borcun ödenmesi ve kalan tutarın müşteriye verilmesi yönünde maddeler eklenebiliyor. Bu ve bunun gibi şekil şartları henüz belli değil. Olduğu an sitemizde nefes kredisi 2018 adında yeni bir yazıda yayımlayacağım.

 113. Nefes kredisi için bankalar ayrıca ipotek isterler mi. Yada kefil.

  • Muharrem Bey,

   Nefes kredisi şartları henüz net Bankalara gönderilmedi ancak bu tip kredilerde her kredi kendi içinde değerlendirilir. Eğer firmanın kredibilitesi ancak ipotek veya ilâve bir teminatla değerlendirilecek pozisyonda bu teminat istenebilir. Ayrıca nefes kredisinin bir ayağı da KGF’ye ait. Dün Başbakan’ımızın yaptığı açıklamalardan birisi de kgf kefaleti ile nefes kredisi verilebileceği bu kefalet oranının da %85 olduğu ifade edildi. Bu bilgi ışığında teminat sıkıntısı yaşayacak olan firmalara kgf kefaletinde nefes kredisi kullandırımı yapılabilecek.

 114. 0.99 faiz ile bankalarin bu krediyi verecegine inaniyormusunuz kgf kredilerinin faiz oranlarindan dolayi bankalara geri dondugu bu ortamda bu faiz oranlariyla kredi almak imkansiz gibi birsey

  • Ali Bey,

   Nefes kredisi faiz oranı tek başına Bankaların zarar ettiği bir rakamdır. Ancak nefes projesinin içinde müşterilerin bilmediği bir maliyetlendirme sistemi mevcut. Kısaca değinmek gerekirse bu krediyi TOBB bünyesindeki ticaret odalarının vadeli mevduatları finanse etmektedir. Bu mevduatlar protokol çerçevesinde anlaşılmış faiz oranıyla ilgili Bankada kredi süreci boyunca bağlanır. Aslında zarar görünen bir kısım bu şekilde finanse edilmiş olur.

   Sonuç olarak nefes kredisi 2018 ne kadar kredi alabilirim sorusunun cevabı da ticaret odasından odasına, ticaret borsasından borsasına değişkenlik gösterecektir. Mevduat bakiyesi bulunmayan ticaret odaları üyelerini bu krediden yararlandıramayacaktır.

 115. Kgf nezamn acılacak martın 3 veya 4 haftası denılıyordu ne oldu Kesın bı bılgı hala yokmu

  • Yılmaz Bey,

   Nefes Kredisi 2018 projesiyle birlikte iş daha önce verilen tarihlerden biraz daha sarktı gibi görünüyor. Ayrıca kgf faiz oranları tarafında Banka ve KGF arasında uzlaşmazlık da mevcut. Kısa süre içinde sonuçlanmasını bekliyoruz.

 116. Kgf gredisi ne oldu 3 ay oldu bekliyoruz daha ne kadar bekliyecez banka ilk sıradasın diyorlar açılır açimaz kulanırsın diyorlar deniz bankta

  • Lütfi Hanım,

   Aslında Bankanızın yapacağı bir şey yok. Şu an KGF’nin faiz politikası ile Bankaların kredi maliyetleri arasında problem var. En kısa zamanda çözümleneceğini düşünüyoruz. Ancak bunun için net bir süre vermek mümkün değil. Belki yarına çözülür, belki birkaç haftayı bulur..

 117. Sayın banka notu çiftçiler ziraat bankasından ne zaman kgf kullanabilirler

  • Mustafa Bey,

   KGF kredisi tarım için de kullanılabiliyor.
   Aynı şekilde KGF’nin kredi limitlerini açarak, Bankaların faiz oranlarına karışmayacağı veya uzlaştığı anı bekliyoruz. Her an açılabilir.

 118. Nefes kredisinin vadesi kaç yıl

 119. Sayın banka notu ticari kredimi avan taç lı KGF kredisi mi hangi sini tavsiye edersiniz

  • Mehmet Bey,

   KGF kredisi aslında ticari bir krediye verilen teminat yapısıdır diyebiliriz. Bunun için birbirinden bağımsız düşünmek pek mümkün değil. Ancak Bankaların kgf’li kredilerden ilâve komisyon alamamasına istinaden faiz oranlarını daha yüksek bir oranla kullandırdığını biliyoruz. Kredinin kümüle maliyetlerine bakarak kıyaslarsak aslında birbirinin aynısıdır diyebiliriz.

 120. Sayın banka notu KGF ile bankaların arasında bu anlaşmazlık ne zaman çözülecek ben evrakları bankaya 27 ocak da vermiş tin 28 nisan’da 3 ay oluyor ozamana sorun çözülür mü

  • Mehmet Bey,

   Keşke size şu tarihte kesin çözülecek diye bir tarih söyleyebilsem..
   Her an çözülmesini bekliyoruz. Ancak şu an gündem nefes kredisi. Nefes kredisi 2018 limitlerinden sonra kgf limitleri ne olacak durumuna bakılır diye düşünüyorum.

 121. Ali Rıza Gülay

  Nefes kredisi için müracat ettim ama banka bile ne zaman verileceğini söylemiyor bankaya para aktarımı olmadığını beyan ediyorlar halk bankası saygılar•

 122. Bizde bekliyoruz banka totu benimde onaylan KGF kredım ama daha haber yok dıyor nefes ktedisi dıyor tıcaret odasına baglı olanlara verıyorlarmiş küçük rsnaflar yaranacaklarmı acana

  • Aysun Hanım,

   Nefes kredisinden sadece ticaret odası veya ticaret borsası üyeleri yararlanabilmektedir.
   Geçtiğimiz yıl da böyle başladı. Daha sonra küçük esnaf için KOSGEB kredisi çıkmıştı.
   Umarım yine böyle bir şey olur.

 123. Arkadaşlar kgf limitlerinin ne zaman açılacağı belli değil. 2 Nisanda açılacağı ve kullandırımın hemen yapılacağı nefes kredisinde dahi limitler açık değil. Hele hele nefes kredisinde kimse 100 bin tl nin üzerinde bir rakam beklemesin . Dağıtılacak rakam firma başına 50- 60 bin tl civarında bir rakam olacak. Ordan gelecek para da anca vergi ve ssk borcuna yetecek. Kobilerin derdine merhem olamayacak. Kredinin adındanda anlaşılacağı gibi nefes kredisi. Artık firmaların nefes dahi alamadığını herkes biliyor. Onun için adı nefes kredisi.

 124. iyi günler nefes kredisi için bankaya gittik ama alamadık alanlar varmı. nefes kredisini almak için ticaret odasına kaydı olanlar aldı. zaten calıştıgımız bi bankada degil hepsi müşterilerine veriyor limit kısıtlı. kgf den bi haber yok sanırım. faizler ne zaman düzelecek devletimizin bu yönde calışmaları mevcut ama ne kadar etkili olacak. cıkmayacakmı kgf. sayın özgur bey sizin görüşünüz kgf cıkarmı. herkeze verdiler yardımcı oldukr bir kobi kaldı onuda veriyorlar ama eksik cıkıyıor sistem. eğerki nefes kredisi hesablı gidilmezse bir cok esnafımız batrır 200 bin tl ceken bir kişi için aylık 20 bin ödeme var gercekten bazı kobi arkadaşlar için zor ödenecek bir para küçük ve orta olcekli arkadaşlar cok dikkat etmesi lazım . esnafa kgf cıkıp uzun vade olması daha uygun diye düşümüyorum. inşallah faizler düşer kgf cıkar…sizin tahmininiz nedir. tabi tahmin olarak yuruteceksınız. illakı cıkar diye bi şey yıok tur..

 125. Sayın banka notu kgf kredisi icin evrakları bankaya vereli 28 nisan 3 ay oluyor diyelim ki KGF limitleri açıldı tekrar mı evrak hazırla mam gerekiyor bilgi verir misiniz sü rekli konuşluyo KGF diger teşvik kredileri açıklama yapılacak diye mali sef hiç bir gelişme yok

  • Mehmet Bey,

   KGF kredisi için ne evrak veriliyor ki?
   Vergi ve SGK borcu yoktur yazıları ve muhasebe evrakları..
   Verdiğiniz vergi ve sgk borcu yoktur yazılarının kredi kullandırıldığı andan geriye dönük olarak 90 gün geçerliliği vardır. Eğer 90 gün içinde kredi kullanılmazsa sizden yenisini talep edeceklerdir.
   An itibariyle kgf limitlerinde hiçbir gelişme yoktur. Şu an sadece nefes kredisi ve nefes kredisi için açılan kgf limitleri kullanılmaktadır.

 126. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun üst üste toplanmasının ardındaki sır ortaya çıktı. Hükümet yeni bir paket hazırlıyor, bu paket faizleri de düşürmeye hizmet edecek. Hazırlıkların tamamlanmasının hemen ardından 15 gün içinde paketi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.
  Hükümetten faizleri düşürmek için paket geliyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu geçen haftadan itibaren toplantı üstüne toplantı yapıyor. Yatırımları teşvik etmek için yeni bir paket hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hazırlıkların tamamlanmasının hemen ardından paketi 15 gün içinde açıklayacağı belirtiliyor. Pakette faizleri düşürecek bir adımın yer alacağı belirtiliyor. Bu adımla Hazine’nin maliyetlerinin düşeceğinden bahsediliyor.

  EKK SÜREKLİ TOPLANIYOR

  Hükümet reel sektörün bankalardan daha rahat kredi alabilmesi için geçen yıl Kredi Garanti Fonu’nu (KGF) devreye aldı. Bu yıl da KGF kredileri devam ediyor. Ancak hükümetin bu sefer faizleri geriletecek bir paket üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun geçen hafta üst üste üç kere toplandığı, 2 Nisan tarihinde de geç saatlere kadar sürdüğü belirtildi. Toplantılarda yatırımcılar için yeni paket hazırlığının ele alındığı, faizlerin düşürebilmesi için formül arandığı kaydedildi.

  İDARİ DÜZENLEME OLACAK

  EKK’da çıkan formülün ezber bozan bir model olduğu, faizle ilgili atılacak adımın yasal düzenleme ile değil idari düzenlemelerle hayata geçirileceği belirtiliyor. Yeni açıklanacak modelle Hazine’nin daha az borçlanmasına yol açan bir düzenleme yapılacağı kulislerde dolaşıyor. Bu şekilde faizlerin yükselmesinin önüne geçileceği söyleniyor. Yapılacak düzenlemeyle faiz indiriminin birbirinden farklı sektörlere yansıyacağı kaydedilirken, vatandaşın şaşıracağı düzenlemeler olacağı belirtiliyor.

  Hükümetin hazırladığı paketle ilgili tahminler yapılıyor. Ancak hükümete yakın kaynaklar modelin yine KGF’nin içinde olacağı bir modele dayanmadığını söylediler.

  CUMHURBAŞKANI NE DEMİŞTİ?

  – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde faizle ilgili şunları söylemişti: “Sen kalkar da faizli bir ekonomiyle ülkeyi yönetmeye devam edersen, işte o dikkatsiz araba sürmeye benzer. Bir defa bu faiz belasından Türkiye’yi faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan da kurtaracağız. Enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler de bilsin. Bunun aksini yapmaya kalkanlar da kusura bakmasın karşılarında beni bulurlar. Çünkü ekonomide her kötülüğün anası faizdir. Faiz, zengini daha zengin yapar, fakiri daha fakir yapar. Bunu böyle bilmemiz lazım ve bunun da lobisi neresidir? Finans kuruluşlarıdır. Açık söylüyorum, devletin bankaları da bu işin içindedir. Bu işi çözmemiz lazım ve çözeceğiz, er geç çözeceğiz.”
  ARKADAŞLAR KGF LİMİTLERİNDE Kİ GECİKMENİN ASIL NEDENİ. İLGİLİ HABERDEDE ANLAŞILACAĞI ÜZERE 15 GÜNE KADAR FAİZ İNDİRİMİ YAPILACAK KGF LİMİTLERİ AÇILIR.

 127. Herşey yalan ayrıca madem kgf hedefıne ulaştı niye tekrar kulandırmıyor mesele nedır bütün firmaları iflas etmesını yol açacakllar geçen sene aldım ona güre işimi gelıştırdım aldıgım gibi hepsini gününden üdedım şimdi tekrar başvurdum banka dıyor bu gün yarın bu gün yarın diye dıye 4 ay geçti yazık günah bu milete…

  • Aynı durumdayiz Mehmet Bey. 500bin kgf onayi bankadan geçti. Bugun yarın derken 3 ay oldu. Birde 500bin e göre sigorta yaptılar 6.500 TL parami aldilar. Hergün ariyorum dedikleri cevap 2 3 güne onaylanir.. Bu arada banka TEB…

   • Musa Bey,

    Çok zor.
    Umarım yeniden açılır ama yeteri kadar kaynak yok. Bankalardaki kaynaklar da kgf’nin istediği faiz oranlarıyla satılması mümkün değil gibi görünüyor.

 128. Mehmet bey bende sizin gibi 4 ay oldu bekleyeli. Bende herkes gibi bekliyorum. Bende geçen sene kullandım ve hiç aksatmadan ödüyorum. Hükümet yetkilileri diyor ya kobiler sağlam. Evet sağlam. Ama küçük işletmeleri bekletmek , küçük küçük limitler vermek daha basit. Öyle olmasa biri çıkar bir açıklama yapar. Herkes bekliyor ne zaman açılacak diye. Kgf limitlerini kullanamayan kim kobiler. Kimsenin umursadığıda yok. Bankadaki memurdan tutunda bu işin içinde kim varsa. Hiç kimse bilmiyor. Milleti oyalayıp duruyorlar. Ama bina alttan yıkılır. Kobilere sahip çıksınlar. Esnafa sahip çıksınlar.

 129. Sayın banka notu pazartesi günü teşvik kredileri ‘nin için de KGF kredileri varmı

 130. Günümüz ekonomik gelişmelerine bakınca en buyugunden en küçüğüne tüm iş yerleri ne yazık ki piyasalardaki dalgalanmalar kur farkları, ham madde ve gider kalemlerindeki artışlar nedeni ile sıkıntılı günler geçiriyor. Yapılacak 2 secenek arasında gidip geliniyor.
  1 işletmeyi kapatıp daha fazla zarar etmemek ki mevcut borçların ödenmesi bir mumla
  2 devam ederek piyasaların düzelmesini beklemek ki yapabilmek için yeni kaynaklara ihtiyaç var yani taze para☺
  Bunların ilki banka kredisi idi ve herkes fazlası ile kullandı diğeri ihracat kredisi ki kullanabilecek işletme sayısı zaten belli bir başka yol AB hibeleri bunu da herkes kullanamıyor. Sonraki süreçte Kgf ile tanışıp dost olduk ama oda bizden uzaklaştı alt yapının olgunlasmaması yani bankaların aldıkları dış kredinin oranlarının kgf ile uyuşamaması ve ayrılan karşılıkların döviz ve altın fiyatlarına endeksli olması bu arada kgf 1. Dilim martta bitti daha öncede yazdığım gibi gerginliklerde dolu 3 ay bitti. Gözler şimdi 2 dilimdeyken zatan muallakta olan kgf yerine nefes kredisi lanse edildi. Oda bu ay biter .sonrası? Ne yazık ki belirsiz bu gün büyük Holdingler bile borç yapılanması yapmaya başladı hem de en büyükler bu nedemek? sadece kobi lerde değil her sektörde problemler var. Ekonominin en çok kazananı yine bankalar oluyor çünkü onlar üründen değil paradan para kazanıyorlar. Türkiye Ekonomisinin ayakta durmasını istemeyen iç ve dış mihraklar çeşitli manuplasyonlarla tl nin alım gücünü düşürüyor ve şu an yaşadığımız mali krizlere yol açıyorlar.Ama moralimizi bozmamamız lazım bu sorunlar inanıyorum ki yukarıdan da takip ediliyor ve en kısa zamanda bir çözüm uretilecektir diye düşünüyorum sanki yeni yapılan çalışma kurgusu bu yönde olacak.sabrın sonu inşaallah Selamet olacak. Selamlar, saygılar

 131. Sayın Yetkili,
  Sorum KGF teminatlı yatırım kredisi ile alakalı. Şöyle bir durumumuz var, Yatırım teşvik belgesi olan yatırım için yatırımı yapacak olan şirketimizin 60m TL krediye ihtiyacı var. Yatırımı yapacak şirket KOBİ nitelikli (250 kişi den az, zaten yatırım yeni başlayacağı için mali veriler 40m TL nin altında vs.). Zaten yeni yatırıma başlayacak tüm şirketler aslında KOBİ tanımına giriyor. Ama bu şirketimizin ait olduğu grubumuzun içerisinde cirosu 40m TL den fazla şirketlerimiz de var. Bankalar, görüşmelerimizde bu şirket KOBİ tanımlı diyor ve 12m TL nin üzerini talep etmiyor. Oysa bizim 60m TL krediye ihtiyacımız var. Bu kısır döngü nasıl aşılabilir. Kendimizi nasıl KOBİ dışı olarak tanımlatıp, yatırımımız için 12m TL sınırını aşabiliriz?

 132. Esnaf olarak işimiz zor 2017 yılında Kgf kredisini aldık istihdama faydamız olur diye yeni projeler başlattık 50 tane yeni eleman aldık. Konut Kredi faiz oranları yükseldi daire soran yok herşeye teşvik yatırım kredisi 2 yıl ödemesiz vs vs Peki inşaat sektörüne proje bazında 2 yıl ödemesiz kredi var mı yok 4 ay daha söyle giderse firmaların çoğunun batacağından haberleri varmı? Ya da umurlarında mı ? Özel bankalar nazlı gelin gibi kredi vermemek için yüzlerce bahane sunuyor piyasa bozuk inşaatçıya krediye olumsuz bakılıyor demirciye olumsuz bakılıyor üreticiye olumsuz bakılıyor Ne yapalım gemi alıp burda yaptığımız daireleri İspanya’ya İtalya’ya mı ihraç edelim…!!!!

 133. Önce limit onaylandı ddiler şimdide yaplandrmanz var KgF olmaz diyo banka böyle bişi olabilirmi ya daha kgf açılmadan nie olmaz diolar madem olmzdı neden 100 milayarı onaylandı. Yapılandırma olunca kgf ve nefes kredisi kullanılabilirmi. Lütfen yardımcı olun. Yalanlardan bıktk

  • Ece Hanım,

   Şu an kgf limitleri açık değil. Nefes kredisi tarafında kullanılan kgf limitleri mevcut.
   Umarım yakın zamanda yeniden açılacak.

 134. Sayın banka notu bugün cumhurbaşkanı mızın açıklamaların da KGF kredileri ile ilgili bir açıklama yok umutlarımızı keselim mi artık bir açıklama yapar mısınız teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   Finans kurumlarının içinde çalışıyoruz ve birebir takip ediyoruz ama Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapmadı diye KGF kredisi kapan diye bir yorum yapmak yanlış olur. Şu an nefes kredisi yine kgf kefaleti ile kullandırılan bir kredi ve devam ediyor. Bu süreç yakında sadece kgf kredisine dönecektir. Ancak bir zaman veremiyorum..

 135. Nefes kredisinden kullanan oldu mu?Başvuruları aldılar ama bir işlem yok?

 136. Nefes kredisi kullanan oldumu ben başvurdum ama hala beklemedeyim kgf acılmasınımı bekliyor acaba

 137. Sayın banka notu ekonomik gelişmeler , dolar ve Euro nun durumu kgf limitlerinin açılmasında herhangi bir rol oynuyor mu. Faizlerin düşürülmesiyle alakalı hükümetten bazı açıklamalar var . Acaba diyorum bunlar birbirleriyle bağlantılı mı. Limit az diyoruz ama geri dönüşlerden boşalacak limitlerin dağıtılması söz konusu olacak mı

  • Muharrem Bey,

   Tabi ki ekonomik gelişmeler verilecek kaynaklar, açılacak yardımlar gibi birçok dengeyi değiştirir.
   Şu an gündem nefes kredisi. KGF kefaletini nefes kredisi için kullanıyor Bankalar. Hükümetin desteği bu yönde..
   Yarın başka bir gündem olursa bizler de elimizden geldiği kadar yazmaya çalışacağız.

 138. Sayın banka notu bu kgf ne oldu acılmıcakmı subattan bu yana beklemedeyız

 139. Merhaba… Daha öncede yazmistim. 3 Aydan beri kgf başvurusu yaptığım banka senin kredi cikti kgf nin onayini bekliyoruz bugün yarin diyerek oyalamakta.. kgf çıktı ama bizim bankanın pos cihazini kullanmalisin bizim çek karnesini kullanmalisin diyerek ne varsa hepsini satti. Üstüne birde 6500 TL parami aldi kgf istiyormuş ölürsek parayi oradan tahsil edecekler… bugün dayanamadim kgf merkezine gittim. Vergi numarami girerek baktilar. Başvuru yaptığım bankanın kgf limiti yokmuş… Yani banka çalışanı kendi prim alsin diye hergün yalan atmış. şimdi bu durumda ben bu banka çalışanını bddk’ya şikayet edebilir miyim?

  • Musa Bey,

   BDDK şikayetinde bulunmanızın yolu her zaman açık. Sonucunun ne olacağı konusunu kestiremiyorum. Hiçbir şey çıkmayadabilir.
   Anlaşmalı birçok Banka kgf kredisi kefaletine aracılık edebiliyor. Benim bildiğim şu an hiçbir banka kgf kredisi vermiyor.

 140. Sayın banka notu kgf limitleri seçim öncesinde açılır mı sizce

 141. Maalesef seçim ekonomisine geçildi ve bu aydan sonra musluklar kapanıyor. Yani bankalar normal kredi bile verirken zorlayacak herkes nakitte kalmaya çalışacak HAZİRAN ZOR BİR AY OLACAK?

  • Hakan Bey,

   Tespitiniz doğru diyebilirim.
   Gerçekten esnafın hali çok zor. Mutlaka B, C ve hatta D planları olarak tüm işlerini yapmalılar.

 142. Kgf’nin açılacağı Yok boşboşuna bekliyoruz

  • 3 aydır bekliyoruz hergün bugün yarın diyorlar. Bari umut vermesinler. Yetkililer bunları okusalar bari. İnsanlar kötü durumda resmen bitmelerini bekliyorlar. Artık yetkili birilerin kesin net olarak konuşması lazım

   • Deniz Bey,

    KGF kredisinin nefes kredisi limitleri bitmeden yeniden piyasaya çıkmasını mümkün görmüyorum.
    Benimkisi bilgiden ziyade piyasayı okumak diyebiliriz.

 143. Arkadaslar kgf dir nefes tir unutun bankalar kendi en ıyi musterilerine kullandirm yaptilar cok.az limit geldi hepsi siyasi rantti bunlarin artik bisey alamayiz bilginiz olsun

  • Özgür Bey,

   KGF kredisi limitleri an itibariyle maalesef yok.
   Olsa da kullandırım yapan Banka yok. Yoğunlaşılan kaynak nefes kredisi 2018 limitleridir. Burada da bağlı bulunduğunuz ticaret odası veya ticaret borsasının kaynağı/limiti doğrultusunda işlem yapılmaktadır.

 144. arkadaşlar e devletten cumhurbaşkanlığına yazı yazın ben yazdım ne kadar çok olursa o kadar iyi olur

  • Nazım Bey,

   İyi yapmışsınız. Ancak çözüm maalesef bu değil. Ayrılacak herhangi bir kaynak yok. Şu an KGF kefaleti nefes kredisi 2018 için kullanılmaktadır. Nefes kredisine ayrılan bütçenin ardından KGF kredileri yeniden gündeme gelir diye düşünüyorum.

  • Yazdim nazim bey insaallah acilacak hayirlisiyla bekliyoruz

 145. bu kadar insan bankaların verdiği sözden dolayı batmak üzere buna bende dahilim 13 yıllık emegim boşa gitmek üzere inanın saglığım bozuldu yazdığım yazıyı bdk ya yollamış cevap geldi
  belki bir umut ama beklemekteyim hala

 146. neden kgf limit yok diyorlar bankaların dediği faizden olmadıgındanmı

 147. Nazım bey bende yaklaşık bir ay önce kgf ile alakalı Cumhurbaşkanlığı Na yazdım. Sizin ki gibi benim yazıda BDDK’ya yönlendirildi. Gelen cevapta yazan şuydu ; kredi talepleri bankalarca değerlendirilmekte olup uygunluk kriterlerinizi bankalar belirlemektedir diye bir cevap geldi. Yani anlayacağınız hiç bir şey çıkmadı. Gerçekten herkesin işi çok zor. Bende 4 ay oldu bekliyorum. Hem hükümetten yetkililer ekonominin durumunu bilmiyorlar mı. Ekonominin lokomotifi kobiler diyorlar işe gelince ortada muhatap bulacağımız kimse yok. İnsanların kgf i dört gözle beklediğini çok iyi biliyorlar. Herkes kendi iktidarının peşinde koşuyor bizi düşünen kimse ne yazık ki yok. Faizler düşecek dendi aksine Merkez Bankasi faiz artırımına gitti. Belki şu olabilir bankalar sınırlı kgf limitlerini hazır faizler yükselmişken kullandirabilir.

 148. Şimde nefes kredisi yogunluk diyorsunuzda bu nefes kredisi devlet bankarala acılmış bide deniz banka veriyor ben devlet bankasıyla calışmıyorum denizlede calışmıyorum calışmadıgım icinde kredi vermiyorlar niye tüm bankalara vermiyorlar diyer bankalarda nefes kredi acsın

 149. inşallamuharrem bey aldıgım duyumda bazı kişlere verilmesi bu insanı daha çok üzüyor

  • Nazım bey Ocak 2018 de teminatlarımı alıp şubeye kredi kullanmaya gittiğimde bizzat şube müdürü beyefendi teminat vermenize gerek yok size kgf den limit açıyoruz şubat ayının başında kullanacaksınız söyledi. Tabi bende söylenen bu söze inandım. TAbiki bunda şube müdürü nün herhangi bir kasıtı kesinlikle yok. Sadece ikili ilişkilerimiz iyi olduğundan beni düşündüğünden bana yardımcı olmak istedi. Ama birtürlü limitler açılmadı.açılan limitlerde öncelikli olan sektörlere verilince biz ortada kaldık. Hala da bekliyoruz. Ama gerek Cumhurbaşkanı ekonomi başdanışmanının açıklamaları gerekse faiz artırımının olması kgf limitlerinin açılacak olmasına bir işaret diye düşünüyorum. Cumhurbaşkanı başdanışmanı kgf geri dönüşlerini hızlı bir şekilde kullandırmamız gerekli diye demeçler verdi. İnşallah açılacak. Çünkü kaybımız büyük

  • Nazım bey garanti bankası veriyor beni çağırdılar

 150. Arkadaşlar geri dönüşlerden boşalan limitlerle birlikte çok yakında kgf limitlerinin kullandırımı başlayacak. İnşallah herkes kullanacak işlerini yürütecek

 151. 2018 kgf bankalarda ne zaman dagitilacak bilgi verirseniz sevinirim..

 152. Merhaba ihrscata calisiyorum uretici firmayiz kgf onaylandi
  Ama zirrat bankasi 2 aydir para gelmedi diyor

 153. 2018 Kgf Limitleri Ne zaman bankalar dagitmaya baslicak kgf den gecti dosyamiz Banka notu cvp bekkiyoruz ii gunler..

 154. Merhabalar tüm yorumları okudum ve Sayın Moderatör ( Banka Notu ) sizi ayakta alkışlıyorum…
  Hep aynı sorular sorulmuş ve siz hiç üşenmeden hepsine cevap vermişsiniz…
  Ey halkım zaten yorumları okuyor olsaydınız daha önce sorulmuş ve cevaplanmış yazıları bilgi dağarcığınıza yerleştirmiş olacaktınız…

 155. 4 aydır bekliyoruz kgf ne zaman açılacak ha bugün ha yarın derken dört ay geçti daha ne kadar bekleyeceğiz yardımcı olurmusun teşekkürler

  • Lütfi Bey,

   KGF kredileri ve KGF limitleri bugün yeniden kullandırıma açıldı.
   İkinci dilim kgf kredisi kullanmak için Bankanızla yeniden görüşmenizi önerebilirim.

 156. merhabalar arkadaşlar inanın bu kgf limitleri yılan hikayesine döndü sizce son durum nedir.Mesela benim halkbanktan onaylı 300.000 tl var limit yok diyorlar denizbaktan 150.000 var oda aynı şeyi söylüyor ve ben bu bankaların iyi müşterisiyim limt varmı yokmu nedir yani durum. saygılar

 157. Arkadaşlar limitler açık bankalar kullandırım yapacak herkesin bilgisine

 158. Han bankalar kobilere kullandırıyo bilginiz varmı

  • Ayın 5 de ben kendim kullandım yapıkedi bankasından

   • Yalan soyleme ben yapikredide calisiyorum

   • Murat Bey,

    KGF kredi limitleri 21 Mayıs itibariyle tüm Bankalarda açıldı. 35 milyar tl ilave kgf bütçesi ayrıldı.
    Diğer taraftan Bankalar çok çok nadir olmakla birlikte daha öncesinde de KGF limiti kullandırmış olabilir. Bu müşterinin önceliğine göre değişkenlik gösterip, özel pazarlama izinleriyle vs. kullanılıyor. Örneğin teminatın güçlendirilmesi veya dış ticaret finansmanı, özel teşvik belgesine istinaden gibi..

 159. Merhaba,
  dün öncelikle devlet bankalarında yen KGF görüşmeleri başladı.şubeler henüz miktar konusunda bilgilendiriliyor,henüz resmi olmamakla beraber bugün yarın diğer bankalara da çağrıda bulunulacak fakat sorun şu ki özel bankalar bu sefer çok sıcak durmuyorlar.Geçen sefer yedikleri gol hala etkisini kaybetmemiş bu nedenle uzak duracaklar gibi, şansımız varsa seçim ekonomisine gitmeyen hükümet belki seçim öncesi bir güzellik yapacak gibi.Buraya kadar her şey güzel ama eğer özel bankalar ellerini taşın altına sokmazlarsa ve iş sadece devlet bankalarına kalırsa kgf kullanım şansımız 1/15 gibi olacak .Benim naçiz-hane önerim devlet bankaları ile çalışan arkadaşlarım bu günlerde bankasını sık ziyaret etmeli alt yapıyı oluşturmalı:)

  • Hakan Bey,

   Sorun kredi faiz oranları. Bankalar artan faiz oranları doğrultusunda, özel piyasa diye kredi faiz marjını biraz daha yukarıda tutuyor. KGF de kefil olduğu kredilerde yüksek kredi faiz oranlarıyla kullandırım yapılmasını istemiyor. Mutabık kalınmadığı ve ekonominin faiz artışının yukarı doğru ivmelendiğini gördüğü için Bankalar pek sıcak bakmıyordu. Bunun için KGF tarafı limit var, Bankalar tarafı da KGF limiti yok diyordu. Bugün itibariyle 1.58% azami faiz oranı konusunda anlaşıldı. İkinci dilim kgf limitleri dağıtılmaya başlandı. Bu arada ciddi bir talep oluştu. Çıkan bu dilim de piyasayı fonlayabilecek durumda değil. Umarım en kısa sürede cevap alırsınız..

 160. bugün başbakan 2017 yılında olduğu gibi 2018 yilinda da kgf devam edecek dedi.. peki detay varmi…

  • Musa Bey,

   Doğru ifade olmuş. 21 Mayıs itibariyle ikinci kgf limit dilimleri açıldı.
   Bankalar kendi önceliklerine göre bu dilimi dağıtmaya başladılar.

 161. Başbakan Binali Yıldırım, “Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yaptığımız ekonomi toplantısıyla Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) 2018 yılında da aynı şekilde devam etmesine karar verdik” dedi.
  Başbakan Yıldırım, TOBB Hizmet Şeref Belgesi takdim törenine katıldı. TOBB Konferans Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Yıldırım, 2016 ve 2017 büyüme rakamlarına ilişkin, “2016 yılını 3,2 büyümeyle kapattık ama o büyüme bizim istediğimiz bir büyüme değil. Ancak, o büyüme oranı bile dünya büyümesinin iki katıydı. Dünya 2008 yılından beri krizde, hala da çıkmış değil. Tam çıkacaktı tekrar bir belirsizlik ortamına girdik. ABD’nin İran ile ilgili aldığı karar, petrol fiyatlarının sürekli tırmanışa geçmesi, gelişmekte olan ülkeler üzerinde çok ciddi bir baskı oluşturuyor. Türkiye de bunların içinde. İki yılın tahlilini yaptığımızda 2017’yi büyük kriz senaryoları üretilirken aldığımız kararlarla ekonomiyi öyle bir canlı hale getirdik ki özellikle KGF kredi genişlemesi ve üretime yönelik desteklerimiz hemen sonuç verdi. 2017 yılını rekor büyümeyle kapattık. 7,4 ile dünyada bir numara olduk, G-20 içerisinde bir numara oldu. 2018’de bu sefer başladılar kriz senaryoları üretmeye ve bu yönde algı operasyonlarının hiç ardı arkası kesilmedi” ifadelerini kullandı.
  2017 yılında hayata geçirilen istihdam seferberliği ile 1.5 milyon yeni istihdam sağlandığını belirten Yıldırım, “Avrupa ülkelerinin tamamı bunu yapamadı. Hepsinin bir arada 10 yılda ürettikleri istihdam bizim ürettiğimiz istihdamın gerisinde. Türkiye büyümeye, üretmeye devam ediyor. Geçen sene iş verenlerimize asgari ücret desteği vermiştik, bu sene de vermeye devam ediyoruz. Aynı şekilde geçen sene yatırım ortamını iyileştirme adına çok önemli adımları yaptık, yasal düzenlemeleri yaptık. İhracatı teşvik etme yönünde ciddi adımlar attık. O yüzden de ihracatımız hem geçen yıl hem de bu yıl artmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı.
  Konut sektöründe yaşanan durgunluğu aşmak için tedbirler aldıklarını ve bir kampanya başlattıklarını kaydeden Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Biz KDV indirimi yaptık, tapu harcı indirimi yaptık ve bunun üzerine bankalar da bir araya geldiler ve bir kampanya başlattılar. Aylık faiz oranı 0,98 olmak üzere bu çalışmalar yapıldı. Birkaç gün önce Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yaptığımız ekonomi toplantısıyla Kredi Garanti Fonu’nun 2018 yılında da aynı şekilde devam etmesine karar verdik. Özellikle KGF’de bu sefer sektörel dilimler yapmıştık. Yatırım, turizm, işletme gibi iki aylık uygulamaya baktık, baktık ki yatırımla ilgili talep istediğimiz düzeyde değil. Onun üzerine küçük ve orta ölçekli işletmeler öncelikli olmak üzere buradaki KGF’den dönen kaynağı 40 milyar lira civarında işletmelere yönelik işletme kredisi olarak kullandırmaya karar verdik. Bu önemli bir gelişme.”
  Yıldırım, 2018 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarının da yakın zamanda açıklanacağına dikkat çekerek, “İnşallah o da güzel olacak. Yüzümüzü güldürecek bir büyümeyi hep beraber göreceğiz” müjdesini verdi.
  24 Haziran’da yapılacak seçime yönelik iş alemine seslenen Yıldırım, “‘Bu seçimde nereden çıktı’ demeyin. Hepiniz bekliyordunuz. Biz sizin beklentinizi karşılıyoruz. Bu seçimin kararı 16 Nisan’da verildi. Millet dedi ki; ben artık sürekli canım ağzımda yaşamak istemiyorum, ne zaman darbe, ne zaman muhtıra olacak bunları düşünmek istemiyorum. Ben kararımı sandıkta vereyim, ülkeyi kim yönetecek adını koyayım, Meclis nasıl oluşacak onu da tayin edeyim ve 5 sene sen sağ ben selamet işime gücüme bakayım. 16 Nisan’da vesayetleri sona erdirecek cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine karar verdiniz. Bu seçim, onun hayata geçeceği, kararın uygulamaya gireceği seçimdir. Türkiye’nin 94 yıllık yönetim alışkanlığını değiştiren bir sistemdir. Sistemin özelliği, her zaman güçlü iktidar, sürekli istikrar. Sandıkta karar veriliyor, bir dahaki sandığa kadar iktidar devam ediyor. Parlamento da çok güçleniyor. Çünkü parlamento artık yasama işini kendisi yapacak. Böylece kimse kimsenin işine müdahale etmeden çalışmalar yürüyor, zaman kayıpları ortadan kalkıyor. O halde 24 Haziran’da istikrar için, Türkiye’nin 2023 hedeflerini hayata geçirmek için durmak yok yola devam. Devamı vatandaş verir. Sanal alemde ‘devam’ mı ‘tamam’ mı olmaz. Vatandaş sandığa gider mührünü vurur ‘devam’ için kararını verir. Vatandaşın verdiği kararda başımızın tacıdır” dedi.

 162. Kgf datılcakmuharrem bey bekliyoruz kac aydan beri ha bugün ha yarın onaylandı ama bekliyorum

  • Aysun Hanım,

   KGF kredileri bugün itibariyle açıldı.
   İlâve 35 milyar tl limit dağıtılacak. Bankalar elindeki başvuruları kendilerince önceliklendirecek ve bir takım hesaplamalarla kullandıracaklar. Alternatif olarak kgf anlaşmalı bankalar içinde alternatif aramanızı önerebilirim.

 163. MERHABA
  1 YIL ÖDEMESİZ 5 YIL VADELİ KREDİ VEREN HİÇBİR BANKA YOK KGF Yİ ARADIM BANKALARIN GENEL MÜDÜRLÜKLERİNİ ARAYINIZ DEDİLER.
  GENEL MÜDÜRLÜKLER CVP VERMİYOR. BİLGİNİZ VARMIDIR? KONU HAKKINDA

  • Murat Bey,

   Bir önceki yorumda KGF kredilerinin genel durumu hakkında bilgi verdim.
   Aslında genel sorun kgf limitlerinin olmaması değil, kgf kurumunun faiz oranında belirli bir oranı aşmaması için Bankaları sıkıştırması..

 164. merhaba
  genel müdürlükler yok diyor kgf var diyor

  • Merhaba Murat Bey,

   KGF kredileri 2018 ikinci dilim limitleri açıldı.
   Bugün birçok Banka kullandırımlarına başladı. 35 milyar tl ilâve limit çıkarıldı. 1.58% azami faiz konusunda Bankalarla mutabık kalındı.
   Bankanız eğer KGF kredisi limitleri çıkmıyor diyorsa alternatif kgf kredisi açan banka bulmak için farklı Bankaya başvuru yapmanızı öneririm.

 165. Merhaba sayın banka notu bugün çalıştığım denizbank şübeye gittim bize KGF kredileri kullanım için bilgi gelmedi diyorlar ben ne yapayım başka banka ya mı tekrar baş vurayım KGF kredileri şuan verilmeye başladımı bilgi verirmisin teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   KGF anlaşmalı diğer bankaları da mutlaka deneyin.
   Şöyle bir durumla karşılaşabilirsiniz..
   Her Banka şubesine gelecek ufak ufak kgf limitleri olur. Şube kendi içinde riskli gördüğü başka bir kredili müşterisinin riskini kgf kredisine dönmek isteyebilir. Bu durumda size de kgf limiti kalmadı falan diyebilir. Bunun için B planınız olsun.

 166. Öncelikle yeni maraton tüm esnafımıza hayırlı olsun .Bu kadar insanın heyecanla takip ettiği ve beklediği ama tam bir bilgi akışının sağlanamadığı bu nedenle aşırı bir bilgi kirliliğinin olduğu yeni bir süreç .Herkes el yordamı ile bir şeyler bulmaya her duyduğu hedefe koşmaya başlıyor ne yazık ki her bankanın prosedürü aynı olmadığı gibi her bölgenin hatta her şehrin uygulaması bile aynı olmuyor. Ama içinde bulunduğumuz psikoloji nedeni ile her duyduğumuzu ve her okuduğumuzu tam yorumlamadan bir o yana bir bu yana yaprak gibi savrulup duruyoruz .Sonuç hem maddi hem manevi yorgun insanlar…..
  Peki nasıl olmalı? Öncelikle KGF sürecin içinde aktif rol oynamalı yani KOBİ ile açıklayıcı olarak muhatap olmaktan kaçınmamalı zamanlamaları, oranları ,anlaşılan bankaları ve limitleri açıklıyor olmalı ki herkes doğru bilgi ile doğru hamleler yapabilsin ve bir şikayet mercide olmalı ki işin tıkandığı yerde devreye girebilmeli. Yani öncelikle verilecek sektörler için uygulama tarihi ve ortak banka listesi (şube isimleri ile birlikte),kullandırılacak maximum ve minimum limit ve kullanabilme kriterleri ( eski/yeni müşteri, genç-bayan girişimci, başvuru tarihi vb.)yayınlanmalı. Ve herkesin bu haktan öncelikle 1 kez faydalanmasını sağlamak ve herkese eşit imkanlar sunulması çok önemli daha sonra kalan limit varsa ihtiyaç sahiplerine tekrar verilmeli.
  Önceki dağıtımlarda yaşanan yanlışları şöyle bir gözden geçirirsek
  1-Şube size daha biz başlamadık derken, yan masadaki mesai arkadaşı bir kobi nin başvurusunu alıyor
  2-Şube başvurular merkezden daha onaylanmadı derken yan masadaki güzel insan bir kobinin kgf kredisini kullandırıyor
  3-Şube( özellikli müşterilerini hesaplayıp, buna bu kadar , buna bu kadar veririm diye düşünüp)bize limitimiz kalmadı dedikten sonra o özellikli müşterilerine de bir şeyler dayatıp şube puanını arttırmak istediği ve o müşterilerin bunu kabul etmemesi ve vaz geçmesi nedeni ile kgf kullandıramaması ve geri iade etmek zorunda kaldığı da yaşanmış bir gerçek):
  4-KGF iletişim şikayet kabul etmediği gibi ‘’ biz limitleri verdik şubeniz ile görüşün’’ yani beni yormayın be yaaa yaklaşımı
  5-Şubeden dönüş bilgisi alamayınca banka merkezi ile görüşülür oradan ‘’da bizde onayda dosya kalmadı şubeniz sistemden tekrar kontrol etsin’’ haydiiii koşa ,koşa tekrar şube ziyareti bu sefer (bu bilgiyi merkeziniz verdi dese şikayet olarak algılanacak) artık ya içime doğdu yada ,arkadaşım almış o söyledi yalanı ile yaklaşımda bulunmak
  6-Kgf olmadı nefes kredisi alalım nasılsa herkes alabiliyormuş .Kimse bilmiyordu ki her şehrin limiti farlı farklı hatta hiç verilmeyen şehir bile oldu .Zaten veren 1-2 devlet bankası vardı onlarda kucaklarını açmış bekliyorlardı birileri gelse de ana nefes olsam deyyi bankayla çalışıyor ve hatırlı müşteri isen onlar sen gitmeden zaten baş vurmuş oluyorlar ,bankayla çalışıyor hatırsız müşteri isen de biz senin adına baş vurduk ,hadi gel alabilme gücümüzü arttırmak için sana 2 pos makinesi daha vereyim ,maaşları ben ödeyeyim ,2 de otomatik talimat alalım ha abi de sigorta yapayım 2 gün sonra da bizim şubeye limit vermediler yada ticaret odası onaylamamış(sanki onlar onaylıyormuş gibi), yani diyor ki ben senin için her bir şeyi yaptım (aylık hedefimi tutturdum primimi kaptım) ama/fakat/lakin kısmet değilmiş . Bir de bu banka ile hiç çalışmadığınızı düşünsenize off ne korkunç ,neler isterler kim bilir?

  Sonuç olarak kredi verecek tarafta koordinasyon ,alacak tarafta ise iyi bir kondisyon olmalı ki bu iş maraton olmak yerine keyifli bir süreç olsun
  bu arada yeni KGF maximum 200 000 olarak planlanmış gibi duruyor hayırlı olsun

  Herkese İyi Çalışmalar
  Saygılarımla
  Hakan

 167. Merhaba Sayın Banka Notu
  Denizbankta onaylanmış KGF kredimiz var. Şuana kadar serbest kullanıma kapalı olması nedeniyle bankadan KGF ye gönderim yapılamadı.
  Yeni açılan limit içinde mesleki ayrım olacak mı?
  Bu konuda yorumunuz nedir?

  • Vedat Bey,

   İkinci dilim kgf limiti serbest kullanım limiti şeklindedir.
   Meslek ayrımı olmaksızın kullandırım yapılacak.

 168. Medya alanında faaliyet gösteren şirketimiz var; 2017 yılında KGF 100 bin tl kullanmıştık bu sene sektör ayrımı olduğu için kredi alamıyoruz..Bunu nasıl aşmamız gerekiyor birde bütün bankalarda limit açıldı mı..
  Banka onaylarsa KGF her şartta onaylıyor mu krediyi..

  • Fatih Bey,

   Sektör ayrımı denilen herhangi bir şey yok.
   İlk çıkan limitte buna benzer bir uygulama vardı ancak ikinci kgf dilimi limitleri içinde serbest kullanım limiti açıldı.
   Bu herhangi bir şarta bağlı olmaksızın “temel kgf kriterleri” ile verilen bir kredi limitidir.

 169. Lütfen artık heveslenmeyin
  Vermiyorlar işte. Sürekli oyalıyorlar. Sürekli evrakla onla bjnla uğraş yüne de sonuç yok.
  Her bankadan müracaat ettim. Artık sıktı bu durum

 170. Sayın Yetkili,
  KGF kredileri ve nefes kredisini birleştirmişler.Bugün bankamın bana söylediği herşey hazır ama limitin daha açılmadığı.Kullandıran bankaları söyleyebilirmisiniz?

  • Baykal Bey,

   Garanti Bankası, Denizbank ve YKB kullandırdığını net biliyorum.
   Ancak Banka sınırlamasından ziyade şu an kgf faiz oranı tarafında problem var. Merkez Bankasının P.be günü 300 baz puan faiz arttırması sebebiyle yeni kgf kredisi faiz oranı belirlenmesi bekleniyor.

 171. Denizbank kgf limitiniz acılmadı diyorlar acılmama gibi durum varmı?

  • Ali Bey,

   35 milyar tl ikinci dilim kgf limiti kullanıma açıldı. Birçok müşterinin kullandığını da duyuyoruz, görüyoruz. 3 gün önce Merkez Bankasının 300 baz puan faiz oranlarını arttırması sebebiyle ortak faiz kararı aldıkları 1.57% artık bankalar için zarar niteliğine geldi. Yeni faiz oranının ne olacağı ile ilgili mutabık kalınması beklenmektedir. Bunun için kullandırıma çok kısa ara verildi. Ancak en yakın zamanda yeniden kullandırıma açılacaktır.

 172. Merhaba,
  KGF ikinci dilim limitlerinin açıldığını ve kullandırımların başladığını belirtmişsiniz. Akbank, Denizbank, Vakıfbank, Teb, İng ve Halkbankası ile aylardır görüşme halindeyiz kullandırımların başlamadığını söylüyor banka yetkilileri. Şu an kullandırım varmı, varsa kullandırım yapan bankaları belirtebilirmisiniz

 173. Kgf den kredi almak için kredi notu kaç olmalı

  • Murat Bey,

   KGF kredisi alma şartı için kredi notu şu olmalı gibi bir not yok.
   Ancak ödeme performansı, şirketinizin mali tabloları vs. gibi şeyler önem arz etmektedir.

 174. Sayın banka notu çalışdığım banka KGF büyük şirketlere vereceklerini söylüyor küçük kobilere daha sonra limit kalırsa vereceklerini söylüyor başka banka gittim onlarda aynı şeyi söylüyor KGF kredilerin de işlem böylemi işliyor bilgi verirmisin teşekkür ederim

  • Mehmet Bey,

   Çalıştığınız Banka şubesinin stratejisine göre bile değişir bu durum. Şuna verilecek, buna verilir vs. gibi net bir tanımı yok. Limit “serbest kullanıma açık kgf limiti” şeklinde geliyor. Banka şubesi ister tek kişiye kullandırır, ister birçok kişiye yararlandırır vs. Kendi stratejileri doğrultusunda limitleri dağıtacaklardır.

 175. dediginiz gibi 3 bankaya basvuru yaptım kgf için 300 bin çıktı üçündende sizce sonuç alırmıyım

  • Nazım Bey,

   Bir kobi toplamda 12 milyon tl’ye kadar kgf kredisi kullanabilir. 3 Bankanın kredisini de kullanabilirsiniz. Önemli olan kgf limitlerini kendi Bankalarında açan bu bankaların kgf tarafındaki limitleri de açtırmaları olacak. Hayırlı olsun.

 176. AKBank kullandıracakmı kgf keredısını

  • Yılmaz Bey,

   Akbank kgf başvurusu ve Akbank kgf limitleri an itibariyle açıktır.
   Başvurunuzu yapıp, talep edebilirsiniz.

 177. Kgf limitleri ne zmn açılacak ?

  • Cenk Bey,

   KGF limitleri aslında geçtiğimiz P.tesi günü açıldı. Ancak Merkez Bankasının 300 baz puan faiz oranlarını arttırması nedeniyle paranın maliyeti değişti ve KGF-Banka arasında yeniden kgf faiz oranları anlaşmazlığı başladı. Bu konuyu aşan bazı Bankalar (Vakıfbank kgf, İş bankası kgf, YKB kgf) kgf kredisi kullandırımları başlamıştır.

 178. Az önce gelen bir bilgi
  KGF yeni limitin daha önce hiç KGF kredisi kullanmayan kobi lere verilmesi için bankalara bilgi geçmiş

  • Ben 10 gün içinde iki bankadan kullandım. Ve daha öncede en az 10 kez kullanmıştım.

   • Sabri Bey,

    Bahsettiğiniz gibi kgf kredilerinde adet sınırı yoktur. Üst limit 12 milyon tl’dir. Bu tutara kadar istediğiniz kgf anlaşmalı Bankadan, istediğiniz adette kgf kredisini kullanabilirsiniz.

  • öyle bişey olduğunu sanmıyorum KGF nin sitesinde daha önce kredi kullanan kobiler tekrar ihtiyaçlarına göre kredi kullanabilir deniliyo .. yani bu tamamen limitleri aşmamak şartıyla bankaların elindedir diye düşünüyorum

   • Tarık Bey,

    Bir KOBİ’nin kgf nezdinde 12 milyon tl tutara kadar kefalet riski alabildiğini biliyoruz. Bahsedilen şeyler tamamen farazi. Bankalar kendilerinde böyle bir karar almış, tasarrufunu bundan yana kullanmak istiyor olabilir. Nihayetinde yeni müşteri kazanımı birçok ürün satışını da birlikte getireceği için takdirleri bu yönde olabilir. Yalnız bunu genel bir uygulama gibi söylememek gerekir.

  • Hakan Bey,

   Konuyla ilgili bir iki yorum altında net cevap verdim.
   Bahsettiğiniz şey genel bir uygulama değildir. KGF’nin böyle bir kuralı yoktur.
   Bankaların kendi kaynaklarını istedikleri gibi kullanma tasarrufu söz konusudur. Sizin Banka şubeniz böyle bir tercihte bulunuyor olabilir.

 179. Uzun bir bekleyişin ardından hiç ummadığım iki bankadan bu gün itibarı ile toplamda 320 bin tl kgf kefaletli kredi kullandım. (200 bin tl Vakıfbank 120 bin tl iş bankası). İki bankaylada dün görüştüm bu gün aldım. İnşallah ihtiyaç sahibi herkes kullanır işlerini yürütür. Tahminim ce ziraat bank Vakıfbank ve iş bankası bu konuda iştahlı. Bence deneyin. Kolay gelsin

  • Muharrem Bey,

   Öncelikle hayırlısı olsun diyorum. Geçirdiğimiz süreç çok zor. Ekonomik olarak bazı veriler olumsuz. Bankaların para bulma maliyetleri, kgf’nin direttiği faiz oranı ve bu faiz oranının Bankanın girmiş olduğu risk ve ayırdığı kaynağı karşılamıyor olması gibi teknik nedenlerden dolayı işler uzuyor. Bir taraftan da olan maalesef girişimciye oluyor.

   Dediğiniz gibi an itibariyle Vakıfbank kgf kredileri ve iş bankası kgf kredileri iştahı daha fazla olan Bankalar arasında..

  • Hayirli olsun muharrem bey.faiz orani kac aldiniz.

 180. Nasipse pazartesi salı 250 binde ben kullanacağım 250 bin 24 ay 13 bin tl taksitli faiz oranı genelde nasıl 1.75 sabit dediler ve kgfden gelen parayı 1 ay vadesizde tutma şartı varmış sizce faiz oranı bütün bankalarda nedir

  • Cem Bey,

   Aslında kgf kredisi kullanan arkadaşlardan kullandıkları faiz oranlarını okumak çok daha anlamlı olur ancak şu bir gerçek..
   Hiçbir şekilde kgf kredisinde vadesizde şu kadar gün kalacak gibi bir şart yok. Bu bankanın kendi maliyetini düşürmek, müşterisinden kâr elde etmek için oynadığı bir oyun diyebiliriz. Bu şekilde vadesizde kalan tutardan bir kârlılık yaratacak ve 1.75%’te kullandırmış olduğu kredisinden daha fazla verim elde edecektir. Keşke bunu açık bir yüreklilikle size söyleseler.. Belki daha çok yardımcı olmak istersiniz?

   • Müşteri temsilcisi belirtti Tek Tek hesapladım bch ile ayni faize geliyor bi nevi kendince 2750 faizi parayı vermeden alıcak nasip bende bu sebeple limiti yukselttirsem ıyi olur aslında 500 bin limit vercekmis genel müdürlük limit 250 2 kişiye kullandirayim dedi

 181. Sayın yetkili,
  1,5 ay önce nefes kredisi için denizbanka başvurumuzu yaptık.Ön onay çıktı dediler,daha sonra kgf limitleri açılınca nefes te ona bağlandı çünkü kgf başvurumuzda vardı.Şu an limitler kapalı diyorlar.Nefesi ticaret odası fonlamıyormu? Niye kgf ile bir oldu.Şu an 1,5 aydır ne nefes i nede kgf yi bekliyoruz.Sizce açılırmı ?yoksa ikisinide alamama şansımız varmı?Daha önce bankaların şikayeti faizdi.Faizlerde yükseldi hala niye çıkmıyor ?

  • Baykal Bey,

   Nefes kredisi limitleri öncelikli olarak bağlı bulunduğunuz ticaret odasının limitleri dahilindedir. Yalnız şu açık bir gerçek ki protokol imzalandığında ve nefes kredisi şartları belirlendiğinde merkez bankasının faiz oranları bu seviyede değildi. En son yapılan 300 baz puanlık artış Bankaların nefes kredisindeki zararını katlamış durumda. Bunun için limit olsa da verilmeyebilir.

   • Hem nefes kredisi hemde kgf kredimiz ön önaylı hazır denizbank ta bekliyor.Ama denizbank daha açılmadı diyor.Siz bir yorum yaparmısınız?

    • Baykal Bey,

     Bankaların kgf faiz oranları tarafında anlaşamaması, maliyetlerin artması nedeniyle bir takım başka önceliklendirmeleri olduğunu görüyoruz. Benzer durum yaşıyor olabilirsiniz. İki şeyi denemenizi önerebilirim. Birincisi Denizbank’a alternatif bir teminat sunarak kgf kredi limitinizi farklı bir ticari kredi altında kullandırabilir mi? İkincisi farklı bir kgf anlaşmalı banka ile kgf limiti kullanabilirsiniz.

     • Yani bu Denizbank tan ümidi keselimmi mi demek?Ama bu saatden sonra nefes kredisi için başka bankaya başvuru yapamayız ki.

 182. Akbank kgf keredısı vermedıklerını söylüyor benım Akbank’tan lımıtın kgf lımıtın onaylanmıştı 4 ay önce Suan kgf lımıtlerı acık ve banka çalışanı bız kgf yle anlaşamadık oyuzden kullandrm yapmıyoruz dıyor ne yapmam gerekıyor bı bılgı verırmısınız acılen sevınırım

  • Yılmaz Bey,

   KGF anlaşmalı Bankalar içinde Akbank var ancak şu an kullandırım yapılan Kgf kredisi faiz oranları Bankaların başabaş maliyetlerine çok yakın. Bunun için KGF kredisi kullandıran Banka var, kullanırmayan Banka da.. Kullanım yapmak istemeyen Bankalara hiçbir şekilde bir şey yapamazsınız. Nihayetinde özel sektör ve kendi tasarruflarındaki bir şeyden bahsediyoruz.

 183. Arkadaşlar 31 mayısta Vakıfbank ta 1 haziranda ise işbankasında bir gün arayla kullandım. Vakıfbank’ın bir gün önce verdiği faiz oranıyla Birgül sonraki faiz oranı aynı değildi. Faiz oranını banka bir başına almadı. Verdiği faiz oranını önce kgf ye yolladı. Faiz oranı ondan sonra belli oldu. 1.64 ile kullandım. İş bankasında ise 1.74 ile kullandım. Dediğim gibi bankanın ve kgf nin faiz konusunda anlaşması gerekiyor öncelikle. Vakıfbank ve iş bank bu faiz oranlarıyla veriyor. Diğer bankalar ise kgf nin belirlediği faiz oranını az bulduğu için limit yok diyor. Memuru , işçisi,işvereni,çiftçisi,esnafı anlayacağınız herkes bankaların elinde. Kredi kartı , kredi borcu olmayan kimse yok. KOBİ’lerin hali zaten ortada. Bankalar bizlerin sırtından öyle paralar kazanıyorlar ki akla mantığa uyacak rakamlar değil bunlar. Kgf şunu diyor;ben ihtiyaç sahiplerine kefilim , garantörü benim. Bu işten para kazanacak olanlar yine sizlersiniz bankalar olarak. Yalnız faiz oranlarını biraz aşağıda tutun. Faiz oranından dolayı iki üç banka dışında veren banka yok. İstiyorlar ki ihtiyaç sahiplerinin son damla kanına kadar emelim. Tamam da bu bankacılık sektörünü biz ihtiyaç sahipleri olarak zenginleştirmedik mi. Tabi para onların ister verirler ister vermezler bu ayrı bir konu. Peki siz bankalar olarak bir kere de elinizi taşın altına soksanız olmaz mı. Bu kötü günleri beraber atlatsak olmaz mı. Tamam ben kullandım şimdi rahatım. Buraya yazan arkadaşlar var kaç aydan bu güne. Nazım bey , Hamza bey, Ece hanım, Mehmet bey vs vs. Bunlar kullandı mı işleri ne oldu. Soran yok. Kaderimiz bankaların hatta bankada çalışan kobi asistanlarının elinde. Bir an önce diğer bankalarda kendilerine tanımlanan limitleri kgf nin belirlediği faiz oranıyla kullandırmalı.herkes ihtiyacı nı görmeli. Banka reklamlarında var ya beraber büyüyeceğiz. Hani nerde. Nerde bizim kardeşlik payı. Kolay gelsin herkese

  • Muharrem Bey,

   Ben sizi oldukça net anlıyorum ama Bankalar tarafında kamu bankalarının bu işi yapıyor olması lazım. Nihayetinde özel bankaların net amacı kâr elde etmek. Geçtiğimiz 3 haftada Merkez Bankası iki defa faiz oranlarını arttırdı. (4.25%) Kredinin maliyetleri aldı başını gidiyor. Diğer taraftan KGF özel bankalara diyor ki şu faiz oranından daha yüksek bir oranla kullandıramazsın. E Özel Banka hem bu kredi için kaynak ayıracak, hem zorunlu karşılık ayıracak, hem de kullandırdığı krediyi başabaş maliyetlerine yakın bir oranla satacak.. Haliyle satmıyor. Burada kullandıracağı krediyi gidip bireysel nitelikli bir kredi vererek, daha fazla bir kâr marjıyla satabiliyor. Yani bu işin çözüm noktası KOSGEB, TURSAB, ESNAF KEFALET vb gibi faiz oranlarının önemli bir kısmının devletin karşıladığı bir sistemle yürümeli.. Zorla yaptırılmaya çalışılırsa olmuyor. Olan esnafa, firmalara oluyor..

 184. Merhabalar,nefes kredisinin son basvuru tarihi nedir.Bugun sordugumuzda banka muduru basvurular bitti dedi.

  • Halil Bey,

   Nefes kredisi son başvuru tarihi ile ilgili bir şey yok. Ancak bugün itibariyle 0.99% faiz oranı ile hiçbir Bankadan kredi alınması mümkün değil. Nefes kredisi protokolü imzalandığında ne dolar, ne de merkez bankası faiz oranları bu halde değildi. Bankalara gitseniz de, limitlerinin olmadığını söyleyeceklerdir.

 185. Merhabalar arkadaşlar. Malumunuz bankaların kgf limiti açıklandı konusu tam bir muamma. Bundan dolayı kgf limitli kredi alan arkadaşlar buradan hangi bankalardan kgf limitli kredi aldığını paylaşırsa hepimizden güzel bir hayır dua alacaktır. Her şeyin hayırlısı olması temennisi ile…

 186. QNB finansbanktan kgf başvurusu yapan arkadaşlar durumu hakkında bilgi verebilirlermi acaba?

  • Ayhan Bey,

   Sitemizde İş Bankası, Vakıfbank, YKB üzerinden kgf kredisi kullanan arkadaşlar var.
   Finansbank kgf kredisi kullanırsanız lütfen bizlere de bilgi verin.

 187. dört ay oldu

  • Nazım Bey,

   Uzun süredir kgf limiti maalesef yoktu. Ancak şimdi yeniden açıldı. Faiz oranı tarafında kendi kaynağını ayırıp, kgf kredisi kullandıran bankalar mevcut. Başvurunuzu başka bir bankaya yapın ve/veya yenileyin..

  • Nazım bey İşbankası , VakifBank veriyor. Garanti bankası da müşterilerine haber yolladı. Bu bankaları bir deneyin bence. Ben iş bankası ve Vakıfbank hesap açtıktan yaklaşık bir ay içerisinde kullandım. Tabi bunun yanında çek defteri , şirket kredi kartı , pos cihazı gibi ürünlerini bana sattılar

 188. bankadan 300 bin tl onaylandı şimdi sgk borcum var ne yapmam gerek

  • Nazım bey şu an SSK borçları yapılandırılıyor. Gidip yapılandırın borcu yoktur evrakını alın bankaya verin

  • Nazım Bey,

   SGK ve VERGİ borçları yapılandırılabiliyor.
   Diğer taraftan kullandığınız kredi tutarının %20’sine kadar da (300 * 0.20 = 60.000 tl) kullanım yaptırabilirler.
   Borç 60.000 tl’yi aşmıyorsa kullanım yaparsınız ancak ilk etapta bu borç karşı tarafa gönderilir. Daha sonra borcu yoktur yazısı getirmeniz istenir ve ondan sonra kullandığınız kredi serbest kullanıma açılır.

 189. Sayın editör son durum hakkında bilgi verirmisiniz?Vakıfbank ve garanti bankasından kullanan arkadaşlar var.Fakat benim başvurularımdan denizbank ;kgf ile faiz konusunda anlaşamıyoruz diyor ve neticesinde ön onay alınmış nefes kredisini ve kgf kredisini kullandırmıyor.Şekerbank limitler açık değil diyor.Finansbank ise daha limitler açılmadı diyor seçimden önce olabilir diyor.Siz ne dersiniz?

 190. Sayın editör,
  Son durum hakkında bilgi verirmisiniz?Finansbanka a başvurumuz var seçimden önce açılma ihtimali var diyor.Siz ne dersiniz?

  • Baykal Bey,

   KGF kredileri an itibariyle aslında tüm Bankalarda açık halde..
   Ancak ekonomik şartlar gereği, KGF’nin diretmiş olduğu faiz oranlarından kullandırım yapamıyor Bankalar. Çünkü maliyetler bu kadar artmışken, kgf faiz oranları Bankalara ya çok düşük kâr marjları sağlıyor ya da maliyetin altında kullandırım yapın diyorlar. Özel Bankalar da haliyle bu işe yanaşmıyor ve kullandırım yapmıyor. Muhtemelen seçimden sonra bazı taşlar yerine oturur ve düzene girer diye düşünüyorum.

 191. yaptım onuda artık olsun şu kredi yoksa ne yapacagımı şaşıdım artık
  nefret ettim

 192. baykal bey benimdefinansbank başvurum var şubat ayından.haberleşelim lütfen yeni bir gelişme olduğunda

 193. qnb finansbank kullandırmaya başladı

  • Ayhan Bey,

   KGF kredileri veren bankalar hakkında üstteki yorumlarda da birçok Banka ismi verdim.
   Teşekkür ederiz birini daha eklediğiniz için.

 194. Secimden sonra RTE alsın bankalar süt dökmüş gibi faizleri de dusurucek ozaman nasıl kullandiracaklar görsünler

  • Cem Bey,

   Amacımız siyaset değil ancak faiz oranlarının düşmesi kısa vadede olacak gibi durmuyor.
   Özellikle son 6 ay içinde borçlanan firmalarımızın aldıkları faiz oranları çok çok makul kalacak.
   Hatta Bankaların bir kısmının belki ilave kredi vererek mevcut kredilerinin faiz oranlarını da revize etme teklifi bile olabilir.

 195. Sayın editör,
  Devamlı yazıyoruz sizde sağolun cevap yazıyorsunuz.Bu kgf için 4 bankaya başvuru yaptım.Hiçbiri (nefes dahil) hala onaylanmadı.Hep bir faiz karmaşısından bahsediyorlar.Hatta ön onayları bile çıkmıştı.Seçimden sonra hepsini tek tek ziyaret ettim.Dikkatimi çeken hepsinde bir mutsuzluk vardı.Sanki seçim sonucu piyasaları alt üst etmiş gibi.Olumsuz tavırlar vardı çok.Kullandırdıkları limitleri düşüreceklermiş.Kimseye kredi kullandırmayacaklarmış VS.gibi.Bu olağan bir durum mu yoksa bizim bilmediğimiz başka birşey mi var?Yoksa özel bankaların yeni başkanı istememesi gibi konular olabilirmi?Teşekkür ederim.

  • Baykal Bey,

   Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Dilim döndüğünce, bilgim dahilinde tüm sorulara yanıt vermeye çalışıyorum. Bu arada ben hatrı sayılır bir Bankada yöneticilik yapıyorum. Verdiğim bilgilerin doğruluk payı çok çok yüksektir. Herhangi bir siteden, ortalama finans yazısı yazan bir yazardan cevap almıyorsunuz. Bunun için yazdıklarıma güvenmenizi isterim öncelikle.. Gıyabınızda bunu tüm takipçilere de açıklamış oldum.

   Ayrıca;

   Aslında olağan üstü bir durum sizce de yok mu? Merkez Bankası faizleri 2 haftada 4.25% arttırdı. Bugün BCH fiyatları 23-25% aralıklarına geldi. Bu aslında şu demek.. Esnaf en az %25 kazanmalı ki finans tarafındaki borçlarını kapatabilsin. Sektör bunun farkında.. Tabi ki kredileri kapatmadı. Ancak daha ince eleyip, sık dokuyor. Diğer taraftan KGF teminatlı kredilerde de sürecin bu tarafa geleceği en başından belliydi aslında. Hükümet kefaletini vermek için Bankalara “özellikle bu orandan kullandıracaksın” diyor. Bankalardaki sermaye kısıtlı.. Bu orandan krediyi dağıtacağına, daha düşük tutarlarla, daha yüksek faiz oranlarıyla başka şekilde kredi vermeye razı.. VE bu şekilde veriyor.

   Gelelim tahminime..

   Seçim sonrası piyasalardaki faiz ateşinin bir süre devam ettikten sonra, açıklanacak ekonomik politikalarla beraber gevşeyeceğine inanıyorum. Aynı zamanda KGF, KOSGEB gibi destek kurumlarının da piyasadaki aktifliği yeniden sağlanacak ve fonlamalar yapılmaya başlayacak. Ne zaman konusunda inanın bir süre veremiyorum. Ancak umarım en kısa zamanda olur. Çünkü piyasada büyük bir nakit sıkışıklığı (likitide daralması) mevcut.

 196. Sayın editör,
  Bu meydana getirdiğiniz bizlerle siz değerli yöneticileri buluşturan platform bile bazı şeylerin olumlu hale geleceğinin göstergesi olduğunu düşünüyorum.Çünkü gerçekten bu önemli ihtiyaçtı.İnşallah yazılan soru ve verilen cevapları dikkatlice okuyup ,okuduklarını sentezleyip analiz yapabilen bir gruba dönüşebiliriz bu platformda.Sizden ricamız bu platformu geliştirip daha profesyonel bir hale dönüştürmeniz.Burda belirli bir aidat karşılığında üyelik sistemi ile çalışan bir platformda olabilir.Çünkü bizim gibi kobilerin verilen destekleri anlamak,firmamız için milletimiz ve devletimiz için faydaya dönüşebilecek karlara,yatırımlara ve istihdamlara ulaşmaya ihtiyacı var.Bu anlamda siz değerli yöneticilerimize çok ihtiyacımız var.
  Kobiler için bir gerçek olan şudurki;% 25 kar marjını yakalamak (belli başlı sektörler hariç)çok zor.Çünkü hep söylenen globalleşen dünyada insanların istediği ürüne internet yolu ile ulaşması çok kolay.O yüzden biz bahsettiğiniz kar marjını yakalayabilmemiz için ya çok satıp sürümden kazancı artırabiliriz yada alım maliyetlerini düşürecek yatırımları yapmalıyız.Bu maliyeti öz sermaye ile yapmak imkansız.Çünkü elinizdeki kullanabileceğiniz sermayeyi sonuçta mal alımında kullanıyorsunuz yada aylık giderlerinizi karşılamakta kullanıyorsunuz.Eğer o sermayeyi yatırıma aktarırsanız tıkanırız.Çünkü yatırımın dönüşü en az 3 4 seneyi buluyor.İşte kgf bu anlamda kobiler için ilaç gibi oluyor.Uzun vadeli aldığınız krediyi bu yatırımda kullanıyorsunuz.Ama işte bizim gibi kobilerin bankalara kızdığı konu bu.Kgf için başvuru yapan kobi ihtiyacı olan paranın karşılığında bir teminatı olmadığını bilerek gidiyor.Biliyorki bu kgf %85 ine kefil.Ama süreç böyle işlemiyor.Cevap hep aynı ‘istediğiniz kredi karşılığında vereceğiniz bir teminat yok!Önce bizim onayımızdan geçmeniz lazım daha sonra biz kgf ye göndereceğiz.’Sonuçta benim yatırımı gerçekleştirebileceğim miktar 200000 tl iken bana en iyi ihtimal 50000 tl çıkıyor.Bu 50000 tl yi yatırıma aktarma şansım yok.Ne yapıyorum o an acil ödemelerimi yapıyorum ve para kısa zamanda tükeniyor ve kgf amacına ulaşamıyor.
  Sizin anlattıklarınızıda bankacılık sektörü için doğru.Sonuçta paranında bankanında bir maliyeti var.O yüzden herkez kızsada Sayın Erdoğan’ın merkez bankasına faiz düşürme konusunda baskısına hak veriyorum çünkü faiz yükseldiği zaman biz bankalarla karşı karşıya geliyoruz.
  Ben kobi olarak 2 ay önce ticaret odası nefes kredisine başvurdum.Aldım evrağı özel bankaya gittim.Banka ön onayı verdi.Hatta ön onayı verirkende kgf de açıldı dedi onunda başvurusunu aldı.İkisinin toplam rakamı 300000 tl idi.Nefes kredisi 12 ay kalanı kgf kredisi 5 yıllık bir yatırım kredisi idi.Bende hemen yatırım için çalışmalara başladım.Ufak bir makina parkuru için proforma faturaları bile kestirdim.Parkuru kuracağım depo kiralaması konusunda anlaşma yaptım,çalışacak personel konusunda çalışmalarımı yaptım.Ama sonuç olarak banka bir anda sessizliğe büründü ve sonuç ne nefes nede kgf yaşanan faiz karmaşası yüzünden olmadı.Daha sonra başvuru yaptığım özel banka bana devlet bankasına başvuru yapmamı söyledi.Bende gittim devlet bankasına,onlarda nefes kredisisinin bittiğini kgf içinse evrak vermemi söylediler.Yılmadım tekrar evrakları hazırlayıp kgf başvurusu yaptım.Fakat ordanda gelen cevap başvurduğum miktarın 1/4 ü denk gelen,kesinlikle yatırımın gerçekleşemeyeceği bir miktar çıktı.Yani kgf amacına ulaşmamış oldu.Sonuç olarak bu 3 aylık banka-kgf-faiz sarmalında mağduriyete uğramış bir kobi oldum.
  Sayın editör,
  Benim şöyle bir önerim var.Sizin gibi profesyonel yöneticilerin önderliğinde kurulabilecek,kgf ile bankanın arasına girecek bir sistem.Biz kobiler öncelikle bankaya gitmeden evraklarımızla gidip mali bilgilerimiz,skorlarımız ve puanlarımızla yapacağımız veya istediğimiz miktarı belirleyip en azından ne istememiz gerektiği konusunda profesyonel bir destek.Yatırımı kısaca anlatacak bir proje.Mali bilgilerimizi ve başvuru miktarını vadesini gösteren tek bir kağıt mesela.O kağıda sıcak bakacak bankayıda belirlerse mükemmel bir sonuç olur kanısındayım.Tabii ki de bu işin bir maliyeti olur.Kobiler için bir sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum.Çünkü evrak hazırlama olsun bankalara başvuru olsun biz zaten bir enerji harcıyoruz.
  Bizimki bir kobi olarak sadece küçük bir öneri.Bilgilerinize rica ederim.
  Saygılarımla…

  • Baykal Bey,

   Hem önerileriniz, hem de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.
   Amacım site üzerinden bir şeyler kazanmak değil. Kazanıyoruz zaten ama sitenin açık kalması için kendine yetecek kadar olan bir iç döngüsü var. Daha önce de belirttiğim gibi asıl mesleğim Bankacılık ve bir Bankada da yöneticilik yapıyorum. Fırsat bulduğum zaman bu konuda elimin değdiği kişi veya kişilere yardımcı olmaya çalışıyorum. Bahsettiğiniz işleri yapan piyasada birçok insan var. Ama ne kadar güvenilir tarafına kocaman bir soru işareti koyuyorum.

   Sizler sormaya devam edin.. Ben de fırsat buldukça yanıtlayacağım.

 197. Sayın Banka Notu;
  Bu platformda paylaştıklarınız ve paylaşma şekliniz, konuların birebir içinde uzman olduğunuza işaretti zaten.
  Bu konuyu aydınlatmanız güzel oldu.
  15 yıllık devlete kiralama sözleşmesi ile yatırım kredisi alabilirmiyiz. Bu kredinin max süresi ve faiz oranları düşük müdür. Hangi bankalardan alabiliriz.
  Teşekkürler.

  • Vedat Bey,

   Ticari kredilerde azami vade 60 ayı aşamamaktadır. Ancak KGF’nin yeni yapısında vadesi uzun olan yatırım kredileri de mevcut. Yapacağınız yatırımın kgf tarafından garantörlüğe alınıp/alınmadığı incelenmesi gerekir. Devlete yapılan uzun süreli işler, özellikle arada sözleşmeli olanlar varsa, alacağın temliki teminatı ile de çözümlenebilir. Bunlara devlet bankaları daha kolay çözümler sunar ancak ticari tarafı kuvvetli Bankalar ve özellikle şube müdürlerinin desteği oldukça önemli. Faiz oranlarına gelecek olursak sanırım en çok zorlanacağınız bölüm burası. Çünkü %2’lerin altında faiz oranı bulabileceğinizi düşünmüyorum. Zira Bankaların maliyetleri oldukça artmış durumda. Eğer yatırımınızı biraz öteleme şansınız varsa ve/veya özkaynağınız ile şu kısa vadeyi geçirme durumunuz bunu değerlendirin derim.

 198. Hesabima baska borctan dolayi haciz geldi fakat kullanmis oldugum konut ve tuketici kredimin taksitlerini odememde bankaca sikinti olurmu

  • Ali Bey,

   Haciz borçları, diğer kredilerin ödenmeme durumları gibi birçok ayrıntı kredinizin olumsuz sonuç almasına neden olacaktır.

 199. Sayin banka notu. Ayni bankadan kullanmis oldugum konut kredim var ben bu konutu ipotekli olarak tapudasattim taksitleri alan kisi oduyor fakat kredi adima halen benim ayni bankaya ticari kredim var odeyemedim bu ticari krediden dolayi kredisi adima olan konutun sıkintisi olurmu. Ama tapuda devri yapilmis

  • Ali Bey,

   Durumunuz oldukça karışık ve aslında KGF kredisiyle bir bağı yok anladığım kadarıyla.
   Siz her ne kadar satışınızı ipotekli olarak yapmış olsanız da, karşı taraf da konutu Bankanın 1. derece ipoteğinin olduğunu bile bile almış ve kredi hala açıksa elbetteki konutun sıkıntısı olacaktır. Banka hakkınızda takip işlemleri başlattığı an konutun ipoteğine de gidecek ve hukuki süreci başlatacaktır.

 200. Merhabalar bankanotu kgf kredisini kullandim fakat 48 aylik vadeyle verdiler bu vadeyi 60 aya uzatma sansim var mi acaba

  • İrem Hanım,

   Yakın zamanda cevapladığım sorulardan birisi.
   Bunu KGF kredisi aldığınız Banka yapabilir, yapmayabilir de.. Tamamen kendi takdirleri. KGF 96 ay vadeye kadar mevcut kgf kredisini yapılandırmaya izin verebiliyor.

 201. Cekilen kgf kredisi 48 ay fakat ben bunu cektikten sonra uzatabilirmiyim sayin banka notu

  • İlyas Bey,

   KGF talep ettiğiniz şeye izin veriyor. Ancak Bankanızın bunu uygulama iştahı asıl önemli olan şey.
   Şu an Bankaların da hem krediyi uzatmak, hem de yeni faiz oranlarıyla zararlarını telafi edebilmeleri için aslında çok müsait bir dönemdeyiz. KGF’nin 96 ay vadeye kadar yeniden yapılandırmaya/kullanıma olanak sağlayabiliyor.

 202. Geçen evrak yetistirememistim bu sefer evraklar tamam faiz 1.75 ten 1.92 olmuş geçen hafta imzaladık bu faiz oranı ıyimi daha da yükselecek dedi bankaci onay alırsam sizden 1.92 den kullandirtirim dedi sormak istediğim faiz oranlarında düşme olursa yapilandirabilirmiyiz

  • Cem Bey,

   1.92% faiz oranı günümüz oranlarında gayet makul. %23 seviyesine gelen bir orana denk geliyor. Bankaların maliyetleri de bu rakama yakındır. Özellikle KGF teminatlı bir krediyse tadından yenmez.

 203. Hayırlısıyla kgf yi aldık 250 bin olarak

  • Cem Bey,

   Bu aralar bazı bankaların ufak kgf limitleri kullandırımı yaptığını duyuyoruz.
   Aldığınız kgf faiz oranı, yanında verdikleri ürünlerle ilgili de bilgi verirseniz aslında tüm takipçilerimize güzel bir bilgilendirme yapmış oluruz.

 204. Banka sadece 1 ay vadeli de tutma şartı arıyor ve 1.95 23.40 faiz almış oluyor gayet maliyetinin altında sanırım 1 aylık aldığı faiz 2900 lere geliyor vadeli de verdiği faiz 3100 lere

  • Cem Bey,

   Bankanızın KGF ile yapmış olduğu protokol kapsamında böyle bir şey istemesi veya yapması mümkün değildir.
   Ancak gireceğiniz ticari ilişki, daha sonraki talepleriniz ve uzun sürecek olan banka-müşteri ilişkisi nedeniyle yapmak isteyebilirsiniz. Nihayetinde ortada maliyetin altında kullandırılan krediler ve özellikle bu dönemde (paranın çok kıymetli olduğu ve olmadığı) sizlere Bankanızın destek çıkıyor olması sebebiyle yapılabilir.

 205. ihtiyaç yoktu vermişken alalım dedik 6 aylik o bankadayiz yeni müşterisiyim 1 ay vadeli tutma şartı dediler dediginiz gibi nakit değerli ve faiz mevduat kıyaslayınca müşteri ilişkisi vb icin De ilerde faydasi olabilir dedik hayırlısıyla kullandık hayırlı işlerimizin olması dilegiyle

  • Cem Bey,

   Umarım hesapladığınız gibi gider işleriniz..
   Bu devirde özellikle yatırıma, imalata ve üretime dönüşecek kredilere çok ihtiyacımız var.
   Ülkemizin çıkış noktasının burada olduğunu düşünüyorum.

 206. Cem bey kullandığınız kredi hayırlı olsun,bize kullandığınız banka adı verebilirmisiniz?Burda kgf kullanan varsa banka ve faiz oranı ve miktar konusunda bilgi verirlerse değerlendirme açısından çok memnun oluruz.

  • Baykal Bey,

   Tabi ki bir kıstas olacak ve fikir verecektir ama piyasa öyle bir ana denk geldi ki..
   Dün sabah dolar 4.60 idi bugün 4.85 ile gözümüzü açtık. Haliyle piyasa faiz oranları da değişkenlik gösteriyor.
   Bankaların bugün verdikleri faiz oranları yarın geçerli olmayabilir noktasına doğru ilerliyoruz..

 207. Yatırım imamet üretim sektöründe düşük faizli kredilere ihtiyacımız var bu sekilde giderse 1 2 yılda iflas eden bir çok firma olacaktır kişiler tedirgin yatırım yapmak yerine yastık altı tercih ediliyor piyasada nakit sıkışıklığı çok fazla umarım biran önce düzelir

  • Cem Bey,

   Tespitleriniz kesinlikle doğru.
   Faiz oranlarının düşmesi için devletin sübvansiyon ve/veya teşvik verecek planlamalarının olması gerekiyor.
   Sadece teminata verilen garantörlük, “kullandırın” dedikleri kgf faiz oranlarıyla pek mümkün gibi görülmüyor.
   Umarım kısa zamanda düzelir.

 208. Bugün Garanti Bankası ile görüştüm.İçeride Kgf başvurum vardı,kendilerinin onayladığını ama şu anda Kgf nin açık olmadığını ,kendilerinin de haber beklediğini belirtti.Kgf nin yakın zamanda açılıp açılmayacağıyla ilgili bilginiz var mı acaba?

 209. Merhaba Kgf limitleri şu anda açık mı ,eğer değilse yakın zamanda açılma ihtimali var mı?

  • Ekmel Bey,

   KGF limitleri pratikte açık.
   Ancak kredi maliyetleri, ekonomik durum, Bankaların sermaye yeterlilikleri ve bu tarafa ayıracakları kaynaklar gibi temel birkaç sorun var. Çünkü KGF faiz oranları tarafında KGF ile sorun yaşıyor Bankalar ve kullanıma açmıyorlar. En kısa zamanda çözülürse kgf limit problemi kalacağını düşünmüyorum. Ancak şu an itibariyle kgf limitleri kapalı diyebiliriz.

 210. Baykal bey evraklarimi haziran icinde yetistirememistim haziran ayında 1.75 idi haziran sonunda evrağım yetişti hepsini hazırladım ama faiz 1.95 oldu onayladik eğer temmuz ayında onaylasaydım 2 ve üzeri olacaktı şuan bu gidişle 2.50 ye doğru gider ama bunuda kullanıp odeyecek sektör çok kazançlı olsun ki o faizi ödeyebilsin 250 bine 1.95 ten 13323 tl aylık ödemesi var 24 ayda 70 bin gibi faiz alıyor.

  • Cem bey sizce sakıncası yoksa kullandığınız kgf kredisini hangi bankadan aldığınızı paylaşabilirmisiniz?Canlı bir veri olur bize kanısındayım.

 211. Mrb geçen yıl 4 yıl vadeli kgf kredisi kullandım ilk 1 yıl ödemesini yaptım şimdi ödemelerde çok zorlanıyorum bankaya yapılandırma sordum olmaz dediler ama nette yapılandırma ile ilgili haberler var ben bu kgf kredimi nasıl yapilandirabilirim ve yapılandırma olursa hesaplama daha önce kullandığım faiz oranınından mi olacak yoksa farklı bir oranmi olacak bu konularda bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Emre Bey,

   KGF yapılandırmayla ilgili bir ara KGF’nin de yapabilirsiniz dediği dönemi vardı. Hatta Bankalara yazı gitmişti ve mevcut vadeyi 96 aya kadar uzatabiliyordu. Ancak gündemde şu an böyle bir şey yok. Mevcuttaki krediyi kapat/aç yapabilirler ama bunun için de bir takım şartları sağlıyor olması önemli. Diğer taraftan kullanacağınız yeni kredi Bankanızın dediği faiz oranıyla (güncel) olacaktır. Geçtiğimiz sene kullandığınız kredinin faiz oranları ve maliyeti çok daha düşüktü. VE bugün aslında Bankanız bu krediden zarar ediyor bile olabilir. Aslında teklif ettiğiniz şey Bankanızın lehine olabilecek bir durum.. Umarım çözülür.

 212. Mrb benim doğuda tarım üzerine ihracat firmam var ciro yüksek vergide 30 bin kar oldu. Bi arkadaşımın ipotekli fabrikasını kgf ile alabilir miyim acaba

  • Halil Bey,

   İpoteği ile almak ne kadar doğru olabilir bilemiyorum. Nihayetinde üzerindeki ipoteğin değeri, ekspertiz değeri ve bu taşınmaza ilişkin borç bedelini bilmeden bazı şeyleri söylemek yanlış olur. Ancak KGF’nin yatırım kredileri mevcut. KGF yatırım kredisi alarak bahsettiğiniz yatırımı yapabilirsiniz.

   • Fabrikanın raiç bedeli 6.20 milyon üstündeki borç bir bucuk. Ama ben bu şirket gücü ile alabilir miyim oda tarım bende.

    • Halil Bey,

     Bu soruyu mali verileri görmeden cevaplamak mümkün değil.
     Yıl içinde firmanızın cirosu nedir, firmanın borçluluk oranı, kısa vadeli kaynakları ve kısa vadeli varlıkları ne durumdadır, ağırlıkları hangi kalemlerde, net işletme sermayeniz ne durumda, en önemlisi yarattığınız ebitda nedir gibi bir takım teknik cevapları edinmek gerekir. Bu firmanızın kredibilitesi açısından Bankanızın size vereceği kredi büyüklüğünü öğrenmek için bakacağı Birkaç önemli kriter.
     Diğer taraftan;
     KGF istediğiniz kredi modeline uygun kefaletini vermektedir. 10 milyona yakın tutara kadar da kefil olmaktadır. Yalnız ve ancak kgf’nin kefil oluyor olması firmanıza kredinizin çıktığı anlamına gelmemektedir.

 213. Başkasina oit olan konut kredili konutu satin aldim tapuda adima yapildi fakat faizler yuksek diye kredi eski konutun adinda halen taksitleri ben oduyorum bu sahsin bankaya odenmemis baska kredisi var konutun taksiti bitince ben konutun ipotekini kaldirabilirmiyim

  • Ahmet Bey,

   Eğer bu sürede adına ödeme yaptığınız kişinin başka banka borcu takibe giderse Bankanın avukatları bu taşınmazla ilgili haciz yoluna gidebilir ve siz de maalesef ödemesini yaptığınız her şeyden olabilirsiniz. Bence tehlikeli bir iş yapıyorsunuz. Midyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olmayın derim.

 214. Merhaba benim sormak istediğim ipotekli bchm var yarı kullanımda tek birbankadan boşta limitimde var ancak ipotekli ilave limit almak istedim malum faaliyet alanim müteahhitlik konut sektörünün şuan faizlerden dolayı satışlarının düşmesi vb örneklerle red olmuş siz sanırım bankada yöneticisiniz böyle bir etkenle red olurmu

  • Cem Bey,

   Tabi ki olabilir. Özellikle şu dönemlerde inşaat sektörü ve bu sektöre bağlı diğer sektörleri kredilendirirken tekrar tekrar bakıyoruz. Nihayetinde ortada satılamayan konutlar, konut stoğunun artışı, inşaat yapımında şişen arsa payları ve bunların bir şekilde konut/işyeri fiyatlarına yansıması vs. var. İline göre değişecektir ama özellikle büyük şehirlerde çok büyük firmaların satışlarının olmaması Bankaların kredi tahsis birimlerini de endişeye sokuyor ve haliyle kurunun yanında yaş yanar durumuyla bu sektöre kolayca kredi verilemiyor.

   Tabi ki genel geçer bir kural diyip tüm inşaatçı firmaları bağlayan durum değil. Özellikle kredi verdiğimiz firmaların da yaşaması, ömrünü uzatması, finansal sıkışıklığın aşılması için de yardımcı olmamız gerekiyor. Bankacı için de zor bir dönem..

 215. Merhabalar benim ocak ayında KGF onayladığı kredimin banka hala limitlerin açılmadığı söylüyor KGF yi ARADIM şubat ayında iade edildiğini söyledi henüz bankayla iletişime geçmedim bu durumda ne yapmalıyım

  • Ömür Bey,

   Bankanız sizlere onaylamış olduğu KGF kredisini kullandırmak zorunda değildir.
   Değişen maliyetler, kredi şartları vs. gibi birçok nedenden dolayı kullandırımı yapamıyorlar. İlgili Bankaların genel müdürlükleri bir takım kısıtlar veya sınırlamalar getirmiş olabiliyor. Bu duruma KGF’de karışamaz. Sizler eğer Bankanızdan kgf kullandırımı yapamıyorsanız, başka bir kgf anlaşmalı banka üzerinden kredi talebinizi yapabilirsiniz.

 216. Merhaba haziran ayında onaylanmış kgf limitimizi halen kullanamadık, ne zaman kullandırım yaparlar bilgi sahibi olmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.İyi günler diliyorum.

  • Refik Bey,

   Bu aralar KGF limitleri pek kullandırılmıyor. Ara ara kullandırım yapan Bankalar olduğunu duyuyorum.
   Hatta çok yakın zamanda VakıfBank kgf kredisi 1.96% faiz oranıyla kullandırım yaptığını duydum.
   Genel bir uygulama da olabilir, bizim Bölgemize has veya müşteri özeline yapılmış özel bir işlem de olabilir.

 217. Sayın editör,
  MB politika faizini 17.75 te tutması piyasalar(bankalar ve kobiler )açısından ne ifade ediyor.Bu hamle iyi olarakmı algılanmalı yoksa kötü olarakmı?Veya MB bankası nasıl bir karar almalıydı?

  • Baykal Bey,

   Bankalar açısından kötüdür. MB’nin her anlamda faizi arttırıyor olması Bankaların da maliyetini arttırdığı anlamına geliyor.
   Hatta geçtiğimiz yıl 1.10% (ay) faiz oranıyla verdikleri kredilerden bugün itibariyle zarar yazdıkları anlamı da çıkarılabilir.
   Zaten KGF kredilerinin bugün itibariyle kullandırılmama sebebi de budur. Çünkü KGF Bankalara maliyetine yakın ve/veya çok düşük bir kâr marjı ile satma zorunluluğu getiriyor. Bankalar da ayırdıkları kaynağı bu kadar ucuza vermektense KGF kefaleti olmadan, daha yüksek kâr marjlarıyla değerlendirmeyi tercih ediyorlar.

 218. Sayın MB faiz arttırmadıki sabit tuttu.Bu anlamda bankaların maliyeti artmadı.Piyasadaki sorun kgf nin faiz oranını bankaların istediği oranda vermemesi mi? Orda da çok sorun olmaması lazım çünkü banka zaten kgf kadar limit açmasada sonuçta kgf olmadı diyip istediği faiz oranından kredi yi yinede vermekte.
  Bir önceki sorularımdan biride şuydu?MB bankasının nasıl bir karar alması lazım?

  • Baykal Bey,

   Bu soru birçok açıdan cevaplanmalı ve çok derin bir konu. Sabit tuttu ve dolar kurunun halini görüyorsunuz. TL/USD kuru 7 TL olacak şekilde stres testlerinin yapıldığı söylentileri bile var. Durum böyleyken MB mutlaka faiz artışına gidecektir. Bu da kredi maliyetlerini daha da arttıracaktır. Sorun kredi maliyetlerinin artması değil; KGF’nin “esnafı koruyacağım” düşüncesiyle çok düşük kar marjlarıyla Bankaları KGF kredisi faiz oranını belirlemesinden kaynaklanıyor. Eskisi gibi serbest bırakılırsa yeniden KGF limitlerinin dağıtılacağını düşünüyorum. Aksi halde dediğiniz gibi Bankalar elindeki kaynağı düşük kâr marjları olan KGF kredileri yerine farklı kredilerle değerlendireceklerdir. Tıpkı şu anda yaptıkları gibi..

 219. Sayın banka ben hem besicilik yapmaktayım hemde Gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketim bulunmaktadır. Ziraat bankasından 18 aylık sispansiyonlu hayvancılık kredisi çektim. Krediyi çekerken ipotek olarak hayvan çiftliğini verdim. Ödeme günü geldiğinde zamanında ödedim borcumu. İpoteğimin çözülmesini istedim. Yalnız şirketiminde kosgeb ten verilen faizsiz kredisi ve kgf teminatlı kredisi bankada mevcut. Bu kredilerinde ödemelerinde bir aksaklık ve gecikme kesinlikle olmadı. Benim bireysel olarak kullandığım hayvancılık kredisi için verdiğim ipoteği çözdürmedim. Gerekçe ise şirketimin toplamda 60 nin TL’ bankaya kalan borcu. Ben ipoteği hayvancılık kredisi için verdim bunun için imza attım. Zaten şirketin kredisi kgf teminatlı. Bankanın bu tutumu hukuksuzluk değil mi. İpoteği çözmek için ne yapmalıyım.

  • Aynı konuda bende talepte bulundum daha önce kullandığım kg’m kredisinin de tamamını kapatmam istendi. Ziraatbank ın bu yaptığını özel bankalar yapmadı.

   • Sabri Bey,

    Her ne kadar devlet bankası da olsa geçtiğimiz yıl verilen kredi şartlarıyla bu yıl verilen kredi şartları bir değil. Aynı firmanın 3 aylık sürecinde bile diğer kredileri kapattırma talebi olabilir Bankanın. Bu firmanın nakit hareketi ve karşılığındaki borçlanmasıyla ilgili bir şey.

  • Muharrem Bey,

   Bu soruya doğru cevap verebilmek için bankanızın davranış şekline ve kredi tebliğinize bakmak gerekir. Çünkü geçmiş tarihte almış olduğu bir ipoteği yeni limit tesis ederken genel teminat şeklinde değerlendirip, yeni kredilere bağlayabilirler. Ama istenirse yapılmayadabilir. Bunun için Bankanızın davranış modeli önemlidir. Eğer genel teminat olarak alınmışsa Bankanızdaki tüm risk bitene kadar vermiş olduğunuz ipoteğin Banka açısından değerliliği ve hukuki anlamı vardır. Banka isterse bu borç bitinceye kadar ipoteği çözmeyebilir. Bunu bu şekilde yorumlayabilmek için kredinizin tebliğine (hangi şartlarda verildiğine) bakmak lazım. Belki de genel teminat olarak alınmamış size şifayen böyle bir şey söyleniyor olabilir. Bu durumda talep etmeniz halinde Bankanız ipoteği çözmek zorundadır.

 220. Sayın Editör,
  Yeni önlem paketi hakkında ne düşünüyorsunuz?Piyasaları rahatlatırmı?
  Kgf faiz oranlarında kgf nin bankalarla anlaşma durumu nasıl?Yeni önlem paketinde piyasayı rahatlatmak için kgf den adım bekliyormusunuz?Başvurularımızı yapalımmı?

  Teşekkür ederiz,Saygılarımızla,

  • Baykal Bey,

   Dövizin artışı teknik olarak anlatılması mümkün değil. Bakıldığında çok ciddi yüzdelerde birkaç günde yabancı paranın arttığını görüyoruz. Faiz artışı yaparak faiz-kur-enflasyon sarmalı yeniden aktif oluyor ve kur bir süre sonra yeniden artış sağlıyor. Bunun için faizin arttırılması mantıklı değil ve hükümetin de uyguladığı strateji bu. Ben destekliyorum. Bunun bankalara yansıması maalesef kredi maliyetlerinin artışı şeklinde oluyor. Kısa vadede kgf kredileri adına herhangi bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Belki 2019 kgf kredileri aktif edilir. Çünkü esnafın bu can suyuna ihtiyacı olacak gibi görülüyor.

 221. Merhaba benim şahıf firmam vergi levhası basit usülde kgf den yararlanabilir miyim ?

  • Şehmuz Bey,

   KOBİ niteliğinde olan tüm firmalar KGF kredisinden yararlanabilir. Yazımızdaki KOBİ nedir ve KGF Kobi nasıl tanımlamaktadır ifadesini iyi okumanızı tavsiye ederim. Buradaki temel kriter budur.

 222. Devlet baba bu esnaflara kolay krediler ve kosgep gibi paketler sunarmı faizlerle düşermi kırediler faizleri yüksek şuanda bankalara kredi bile vermiyor yüksek faizli olmasına ragmen ne yapmalıyız devlet bi paket sunarmıki kredi muslukları acarmı. teşekkür ederim

  • Murat Bey,

   Bu ekonomik durumda faizlerin düşmesi pek mümkün değil. En azından 2018 yıl sonuna kadar bu şekilde devam edecek gibi. Teknik olarak yabancı paranın arttığı ve buradaki artış için birçok ekonomik enstrümanın kullanıldığı bir dönemdeyiz. Ancak piyasadaki likit hareketliliği sağlamak adına KGF, KOSGEB veya benzeri hibe destekli kredilerin devlet tarafından sunulabileceğini düşünüyorum. Tahminim 2019 projeleri içinde göreceğiz.

 223. Sayın editör,
  Hazine ve maliye bakanlığından son dakika haberi ile açıklanan KOBİ destek paketi ile ilgili bir bilginiz varmıdır?

  • Baykal Bey,

   Kobi Destek Paketi 2019 ile ilgili net bir açıklama henüz gelmedi. Ancak KGF, Esnaf Kefalet, TOBB gibi kurumların Bankalar nezdinde yeni bir yatırım ve destek paketi oluşturmaya çalıştıklarını biliyoruz. Umarım en kısa zamanda hayata geçer.

 224. Mrb kgf kredilerinde erken kapatma cezası varmıdır varsa yüzde kaç isterler yani kgf bunu bankalarami bırakmış yoksa yasal olarak olmayan birşeyi bankalar kafalarına göre talepmi ediyorlar

  • Emre Bey,

   KGF kredisi erken kapatma cezası bulunur.
   Erken kapatma cezasından kastımız belirli bir vadede anlaştığınız kredi sözleşmenizi anlaşılan vadeden önce bozduğunuz için, buna karşılık Bankanın aldığı pozisyon konusunda Banka açısından olumsuz bir durum teşkil edebiliyor. Bu tip durumlar için GKS karşılığında kullanılmış ticari kredilere %4’e kadar erken kapama cezası/komisyonu alma hakkı tanınır. Örneğin 100.000 TL ana parası bulunan bir krediniz var ve erken kapatmak istiyorsanız Bankanız sizden 4.000 TL erken kapama komisyonu alabilir. “Alabilir” ifadesini bilerek kullanıyorum. Çünkü istenirse ve gerekli uygunluklar alınırsa “alınmayadabilir”.

 225. Merhaba Birlikte kazanacagız projesi kapsaminda kobilere yönelik,200 bin Tl 6 ay ana para ödemesiz düsük faizli kredi icin bankam beni aradı ve gerekli evraklı istedi,ilettim ve bekliyorum,bu kredi hazirmidir,belli bir süre sonrami verilecek bilgi verir iseniz sevinirim.

  • Fatih Bey,

   Birlikte Kazanacağız projesiyle ilgili bir iki gün içinde geniş bir yazı yazacağım ve tüm cevapları aslında burada bulacaksınız. Kısaca özetlemek gerekirse buradaki kaynak da oldukça kısıtlı. Hazır onaylı bir kredi değil. Mali verilerinize göre değerlendirilecektir.

 226. Kgf kredisi daha devam edyomu acaba efendim bilgi verirseniz seviniriz sağolun

  • Efe Bey,

   KGF kredisi 2019 yılı için de çıkacak gibi duruyor.
   Aslında sinyalleri var ama resmi bir açıklama yok. 2019 kgf kredisi şartları, kgf kredisi 2019 yılında nasıl verilir gibi soruları yanıtladığımız bir yazımız mutlaka olacaktır.

 227. Kgf daha açikmi acaba bilgi verirsen seviniriz banka bey teşekkür eder iz

 228. Temmuz ayında kgf kredisi başvurusu yaptık onaylandığını limitler açılınca paramızı aşıcağınız söylendi hala bekliyoruz her hafta genelgenin heran imzalanacağı söyleniyor bekleyin sıkıntı Yok deniyor bunla ilgili bi bilginiz varmı acaba?

  • Ufuk Bey,

   Ekonomik durumlar nedeniyle Bankalar kgf kredisi kullandırımlarını durdurdular. Özellikle kgf’nin kabul ettiği faiz oranları şu anki Banka maliyetlerinin altında veya başabaş noktalarında olduğu için kullandırım yapmak istememektedirler.

 229. Sayın banka notu nefes kredisi son durum nedir neden kullanılmıyor bi fikriniz varmı

  • Sabri Bey,

   2018 yılı içinde 3. nefes projesi çıktı ve buna 8 Banka ortak.
   Yine bağlı bulunduğunuz odanın üyesi başına kullanabileceği bir üst limit mevcut. Yalnız kaynak oldukça kısıtlı.
   Belki de bitmiş olabilir.

 230. Sayın banka notu 3 nefes kredisi kimseye kulladırılmaşki nasıl bitti açıklık Rıza ederim saygılarımla

  • Sabri Bey,

   Bağlı bulunduğunuz ticaret odası veya ticaret borsasına özgü bir şey olmuş olabilir. Tutar oldukça düşük ve limit çok kısıtlıydı. Kullanılmış ve bitmiş olabilir.

 231. KGF yeniden açılacak diye söylenti var.Finansban ve ing bank anlaşma yapmış diye?Sizin bir bilginiz varmı?

  • Baykal Bey,

   2019 kgf kredileri umarım açılır. Ancak bankaların bu kredi için ayırabilecekleri kaynak konusu oldukça sınırlı.
   Çare bulunmaya çalışılıyor şu an.

 232. Sayın banka notu 2019 yılı sanayici ,esnaf,çiftçi,köylü,üretici için umut dolu bir yıl geçer. Benim sorum şu mevcut şartlarda kgf limitleri açılacak mı. Yada bankalar bu limitleri kullandırım aşamasında ne kadar iştahlı olacak.

 233. Sayın banka yeni kgf kredisi limitleri tekrar dan açılacak özellik deniz bank çok duyum var açıklama yapar mısınız teşekkür ederim

 234. Sayın bankanotu kgf başvurusunda banka yada kgfden isyerimize ziyaret yapılıyor mu değerlendirme sürecinde istihbarat gibi nasıl bir yol izleniyo bilgi verirmisiniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+