Anasayfa » Krediler » Nefes Kredisi 2018 Nasıl Alınır? Nefes Kredisi 2018 şartları nedir?

Nefes Kredisi 2018 Nasıl Alınır? Nefes Kredisi 2018 şartları nedir?

Nefes Kredisi 2018 heyecanı ilk yılın bu denli başarıyla geçmesinden sonra kobiler tarafından heyecanla bekleniyordu. Nitekim 31 Mart 2018 günü Başbakanın açıklamalarından sonra geçtiğimiz yıl yazdığımız nefes projesi adlı yazımıza gelen yorumlar ve sorulan nefes kredisi soruları konunun önemini desteklemesi açısından sonra derece önemlidir.

Nefes Kredisi şartları hakkında genel bilgiler şunlar :

 • 200.000 TL tutara kadar kullanılabilecek. Buradaki “kadar” ifadesi oldukça önemli. Zira bağlı bulunduğunuz ticaret odası bu limiti azaltabilme hakkına sahip. Pratikte daha fazla üyesinin yararlanması için bu tutarı azalttıklarını biliyoruz.
 • Azami vade 18 ay.
 • 6 ayı sadece faiz ödenen, geri kalan 12 ay anapara ve faizi ödediğiniz bir ödeme planına sahip.
 • 0.99% aylık faiz oranı, 11.88% yıllık faiz oranı ile kullandırılacak.
 • Toplamda 7.5 milyar tl kredi dağıtılacak ve 6 Banka üzerinden yapılacak.
 • Mutlaka birebir bir teminat yapısıyla kullanılabiliyor. En önemli teminat yapısı KGF. Özellikle teminat veremeyen veya gerekli teminatı karşılayamayan firmalar için kgf kefaletli nefes kredisi almak son derece cazip. KGF kefaleti toplam kredinin %85’i kadar.

Peki gelelim en çok sorulan sorulara..

2018 kosgeb esnafa kredi verecek mi? sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Maalesef vermeyecek. Çünkü nefes kredisi kullanmak için öncelikli şartlardan birisi TOBB üyesi olan odalardan birinin üyesi olmak. “Kimler TOBB’a üye?” diye sorarsanız o ile ait ticaret odaları veya ticaret borsaları diyebiliriz.

Kimler nefes kredisi kullanamaz sorusuna da şu şekilde yanıt verebiliriz. TOBB üyesi olmayan odaların müşterilerinden ziyade oda ve borsa üyesi olsa bile eczaneler, tarım kredi kooperatifleri, esnaf ve sanatlarlar kredi kooperatifleri, döviz büfeleri, faktoring şirketleri, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler TOBB nefes kredisinden faydalanamazlar.

Vergi borcu olan nefes kredisi kullanabilir mi veya sgk borcu olan nefes kredisinden yararlanabilir mi gibi vergi ve sgk borcu olanların ne yapacağı konusuna da açıklık getirelim. Kullanılan kredide vergi ve sgk borcu bulunmadığına dair bir yazının alınması şart. Ancak vergi veya sgk borcunuz varsa öncelikli olarak bunu yapılandırıp, o an itibariyle vergi ve sgk borcu bulunmadığı yazısını alabilir, bu yazıyı kullanabilirsiniz. Yapılandırmak istemiyorsanız ve vergi/sgk borcunuz kullanacağınız kredinin %20’sini geçmiyorsa yine probleminiz yok. Kullanmış olduğunuz kredi hesabınıza geçer geçmez vergi veya sgk borcunuz kapatılır, ardından borcu yoktur yazınızı getirmeniz beklenecektir.

KGF kefaleti ile verilecek kredilerde %0.3 (onbinde üç) kredi komisyonu alınacaktır. Bunun haricinde nefes kredisi masrafları diyebileceğimiz krediye ilişkin herhangi bir masraf bulunmayacaktır. Ancak Bankanız sizlere hizmetlerinde kullanmak üzere farklı ürünler, alternatif paketler teklif edebilir ve bunları talep edebilir.

Projenin temel kaynağı TOBB’a bağlı odalardan anlaşma yapan bankaların alacağı mevduat kaynakları. Odanın yatırmış olduğu mevduatın 15 katına kadar krediyi oda üyelerine kredi olarak dağıtımı yapılabilecek şekilde dizayn edilen bir yapı söz konusu.

TOBB nefes kredisi son başvuru tarihi ile ilgili herhangi bir tarih belirtilmiş değildir. Nefes kredisi anlaşmalı bankalar üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz.

Son olarak nefes kredisi hangi bankalardan alabilirim sorusunun da yanıtını verelim. Geçtiğimiz yıl Ziraat Bankası ve Denizbank özelinde sonuçlanan proje bu yıl nefes kredisi 2018 olarak 6 Banka ile devam ediyor. Denizbank nefes kredisi, Ziraat bankası nefes kredisi, Vakıfbank nefes kredisi, Halk bankası nefes kredisi, Vakıf katılım nefes kredisi ve Ziraat katılım nefes kredisi adı altında nefes kredisi başvurusu yapılacak bankalar sayılabilir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

23 yorum

 1. iyigunler ben tekstil ürünleri satan bir işletmeciyim bu krediden yararlanmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim internet üzerinden basvuru yapa biliyormuyuz? yoksa belgeleri tamamlayıp banka şubesine mi gitmemiz gerekiyor 50 bin gibi bir tutar çektigimiz taktirde ödeme koşullarımız nasıl olur ve geri dönüşü nasıl olacaktır

  • Kerim Bey,

   Nefes Kredisi 2018 başvuru için internet yolunu kullanmak mümkün değil.
   İlk olarak bağlı bulunduğunuz odaya gidiyorsunuz ve nefes kredisi başvuru evrakı olan ticaret odası veya ticaret borsası üyesidir yazısını alıyorsunuz. Akabinde vergi ve sgk’ya gidip borcu yoktur yazılarını alıyorsunuz. Güncel muhasebe evraklarınızı da alarak nefes kredisi anlaşmalı bankalar içinden birine başvurunuzu yapıyorsunuz. Limitler oldukça sınırlı ve kısıtlı. Elinizi çabuk tutmanızı önerebilirim. Kredinin vadesi 18 aydır. İlk 6 ayı sadece faiz, geri kalan 12 ayı eşit taksitli ödenecek şekilde ödeme planına sahiptir. 0.99% aylık faiz oranı var. Alıp vadeli mevduata yatırsanız para kazanırsınız..
   Ancak kredinin amacı çekip mevduata yatırmak değil, işletme sermayenizin içine sokup ülkeye değer katmanızdır.

 2. Sayın banka notu benim sorum şu? Nefes kredisinde de süreç kgf de ki gibi uzun mu sürer. Çünkü ben kgf den teminatlı kullanmak istiyorum. Burda da limit açılmama gibi bir durum söz konusu mu

  • Muharrem Bey,

   KGF gibi uzun sürmeyecek. Hatta limitler o kadar kısıtlı ki çok çabuk bitecektir diye düşünüyorum. Bağlı bulunduğunuz ticaret odasının kendine ait bir TOBB limiti var. Bir de bağlı bulunduğunuz oda anlaşmış olduğu Bankaya mevduat yatırırsa yatırmış olduğu mevduatın 15 katına kadar üyelerine yine kredi kullandırabiliyor. Bu iki şartı göz önüne aldığımızda çok kısıtlı bir limit oluşuyor. Nefes kredisi de KGF teminatlı. Ancak bu krediye özel kgf limitleri açılmış durumda.

 3. Evet doğru söylüyorsunuz.An itibari ile lilimtler bitti deniyor Denizbankta…Diğer bankalarda limit varmıdır acaba ..Yada bugün başvuru yapan varmı?

  • Nedim Bey,

   Nefes kredisi limitlerinin bitip bitmediği aslında ticaret odası veya ticaret borsalarının açmış olduğu limitlerle sınırlı. Öyle ki gerçekten sınırlı sayıda kişiye verilebilecek bir nefes kredisi projesinden bahsediyoruz. Bunun için genel bir bilgi vermek yanlış olur. Örneğin Ağrı’daki ticaret odası limiti hala açık ve başvuru alımı yapılıyorken Edirne’de yapılmıyor olabilir.

   • Ben istanbul’dan sordum Denizbank ve ziraat bankasına çok küçük limitler tanımlanmış oda şube başına en fazla 10 kişi gibi görünüyor
    Bana göre bu tamamiyle reklam amaçlı bir kredi oldu.Çok insanın faydalabildiğinide düşünmüyorum.Sadece Şubenin 3-5 iyi müşterisi kulanabilicek.İnsanların bir KGF beklentisi olduğunu bildikleri için Bu sadece göz boyamadan ve reklamdan ibaret…

    • Nedim Bey,

     Haklısınız..
     Burada Bankaların limitleri değil ODA/BORSA limitleri doğrultusunda işlem yapılıyor.
     Haliyle kredinin faiz oranı 0.99%. Maliyetin altında bir kredi demek.. Bunun için birçok Banka bu işe girmiyor ve kısıtlı olmasının temel nedeni de buna ayıracak kaynağın kıtlığı.

 4. Ben bugün ziraat Bankasında başvuruda bulundum. Bizim şubede sadece 3 başvuru vardı. Akşama doğru da limitler açıldı bankacının dediğine göre. Yalnız kimse 100 bin dahi beklemesin. 50 bin alan şanslı sayılacak.

  • Muharrem Bey,

   Bağlı bulunduğunuz oda azami limiti belirliyor. Ancak Bankanız da kişinin kredibilitesine göre üst limiti belirleme şansına sahip. Nihayetinde 100 bin tl bir kredi için ilk 6 ay 1000 TL geri kalan 12 ay için 8200 TL gibi taksit söz konusu. Taksit tutarları yüksek ve birçok müşteri ödeyemeyebilir. Banka takdir ederse her şey müşteride bu riski almayacaktır.

 5. Nefes kredisinden kullanan oldu mu? Başvurular alındı ama hala işlem yok???

  • Baykal Bey,

   Birçok kullanan müşteri olduğunu biliyoruz.
   Kullanımlar da halen daha devam ediyor.
   NEFES kredisi faiz oranları gerçekten çok mantıklı ve Banka maliyetlerinin altındadır.

   • Benim 9 bin yakın vergi borcum var ben bu borcu kapatmadan başvursam çıkıp çkmycanı ögrenp ona göre ödesim olurmu çekicem tutar 10000 bin tl olurmu ?

 6. Merhaba,

  Kredilerde ön bilgi 0,99 deniliyor ama bankaya gittiğimiz zaman ekstra kesintiler İle karşılaşıyoruz. Yani demek istediğim 0,99 İle çektiğimiz zaman total de 100 bin TL ye ne kadar faiz işliyor.

 7. Merhaba, 21 yıllık bir şirketim var sgk ve vergi borcumuz yok, geçen yıl kgf’den 60bin tl’lik kredi kullanmıştık ödemeleri aksatmadan devam ediyoruz (akbank’dan) şimdi bu nefes kredisi için denizbanka başvuru yaptık ve şirketime 166bin tl’lik limit açıldı (işletme kartı + kmh+ çek+kredikartı gibi) limitin 111bin tl’si nefes kredisi için. 2 Mayıs günü müşteri temsilcim kgf sistemine giriş yaptı ve “banka onaylı – bekleniyor” yazmakta. Sorum şu 1- onaylanır ise 111bin tl’mi kredi alacağım. 2-bugün itibari ile 5gün oldu kgf sistemine giriş yapılalı kredimiz kgf’den nezaman onaylanır onaylanmama gibi bir durum sözkonusumudur. Teşekkürler

  • Ata Bey,

   Nefes kredisindeki maliyetler ve yakın zamanda kredi maliyetlerinin artması nedeniyle onaylanmayabiliyor.
   Bir taraftan da odaların nefes kredisi limitleri kullanılmış ve kalmamış olabiliyor. Bu durum ticaret odasının durumuna göre değişkenlik gösterebilir.
   Nefes kredisi KGF kredisi limitinden bağımsız çıkan bir limittir. Anlattığınıza göre 111 bin tl olan kredi limitini alabileceksiniz..

 8. Merhabalar nefes başvuru yaptım ama ibanka limit yok diyor
  Limitler açılacakmı bilgisi olan varmı?

  • Yüksel Bey,

   21 Mayıs itibariyle kgf limitleri açıldı.
   Bankalar kgf ile mutabık kalınan azami faiz oranı üzerinden kullandırımlara başladılar.
   Ancak bankalar kendi önceliklerine göre müşterilerine kgf kredi limitlerini dağıtıyorlar. Umarım sizin de Bankanız size limit ayırır..

 9. ortalıkta yine kgf limitleri açılacak diye bir laf dönüyor doğruluğu ve doğruysa gerçekleşme süresi nedir acaba ?

  • Hasan Bey,

   21 Mayıs itibariyle ikinci dilim 35 milyar tl kgf limiti açıldı. Bugün birçok Banka müşterisine kullandırıma başladı. 1.58% azami faiz oranı var. Bir takım önceliklendirmelerle kredi limitlerini tesis ediyor Bankalar.

 10. HER BANKADAN AYRI AYRI NEFES KREDİSİ KULLANABİLİRMİYİM ACABA. YOKSA AÇILAN LİMİT SADECE TEK İŞLEM İÇİN Mİ GEÇERLİSİR ?

  • Murat Bey,

   Nefes kredisi her dönem için bir defaya mahsus olmak üzere, anlaşmalı herhangi bir Banka üzerinden kullanılmak üzere verilir. Mevcut limit bağlı bulunduğunuz Oda üzerinden bir defalığına açıldığı için hangi Banka üzerinden kullandığınızın pek bir anlamı yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+