Anasayfa » DenizBank » KGF Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

KGF Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Kobilere ucuz kredi yolları gün geçtikçe artıyor ve yeni fırsatlar çıkıyor. Aslında uzun zamandır faaliyet gösteren KGF yapılan ekonomik çalışmalarla güçlendirildi, yeniden tasarlandı ve bir takım değişikliklerle hizmet alanını genişletti. Son günlerde kullanılmaya başlanılan, birçok Bankanın da gündemine gelen KGF nedir, Kredi Garanti Fonu ne işe yarar gibi soruları yanıtladıktan sonra KGF kredisi başvurusu ve KGF kredisi nasıl kullanılır sorularına cevap vereceğiz.

KGF (Kredi Garanti Fonu A.Ş.) kredi çekmek isteyen ancak gerekli teminat koşullarını sağlayamayan KOBİ’ler için kefalet desteği vermektedir. Akabinde anlaşmalı olduğu Bankalardan kredi kullanmalarını sağlar ve kobilere finansman bulma noktasında destek olur. KGF amacı destek verdiği firmanın işletme sermayesini arttırarak, yatırıma yönlendirmektir.

KGF kefaleti KGF Hazine Destekli ve KGF Özkaynak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her iki teminat türünde izlenen yol, verilen kefalet tutarı, alınan komisyon oranı değişkenlik göstermektedir.

KGF kredisi nedir sorusunu yanıtladıktan sonra KGF kredisini nasıl kullanabilirim sorusuna cevap vermeye başlayabiliriz. Öncelikli olarak KGF kefaletinden yararlanabilmeniz için KOBİ olmanız gerekmektedir.

KGF Özkaynak kefaleti kefalet süresi 1 yıldır. İşletme başına 1 milyon TL’ye kadar kefalet verilebilmektedir. Eğer bir grup firması sahibiyseniz bu limit 1.5 milyon TL’ye kadar çıkmaktadır. Kullanılmış olan kredinin %80’ine kadar kefalet verilir. Kefalet komisyon oranı %2’dir. KGF kefalet komisyonu her yıl kalan risk üzerinden alınmaya devam eder. Eğer bankada açılan limitiniz rotatif/bch veya DBS kredisi cinsindeyse limit üzerinden yüzde iki (%2) alınacaktır.

KGF Hazine kefaleti tarafında ürün maksimum vadesi 8 yıldır. Ödemesiz dönem 2 yıla kadar çıkabilmektedir. İşletme başına 1.5 milyon TL kefalet verilmektedir. Eğer grup firması bazında kefalet talep edilirse bu limit 2 milyon TL olabilir. Kullanılan kredinin %75’ine kefalet verir. KGF Hazine kefaleti verirken 250 TL başvuru ücreti talep eder ve %1 komisyon alır.

Yukarıda açıklamalardan sonra KGF özkaynak ve KGF hazine arasındaki en önemli fark verdikleri kefalet tutarıdır diyebiliriz. Açıklamalardan bağımsız olarak ikisinin sürecindeki farklılıklar ve kgf kredisi ne zaman sonuçlanır farkı söz konusudur. Örneğin KGF Hazine kredisi herhangi bir teminat istemeden, firmanın sadece bilançolarıyla sonuçlanabileceği gibi KGF Özkaynak tarafında KGF tahsis yetkililerinin firmayı ziyaret sonrası, kredi değerlendirmesi yaptığı bilinmektedir. Aslında kağıt üzerinde yetersiz olan firmanızın, KGF ziyareti sonrası değerli bulunması ve kefalet verilmesi söz konusu olabilir.

KGF kredisi veren bankalar tarafında da bilgi verelim. Kredi Garanti Fonu birçok bankayla anlaşmalıdır. İçlerinde Akbank, Finansbank, TEB, Garanti, Halkbank, Denizbank, Vakıfbank, YKB, Ziraat, ING gibi büyük bankalar söz konusu. Ancak KGF kredisi alırken, konuyla ilgili deneyime sahip olan ve sizi anlayacak bir Banka bulmak (süreçlere hakim, kredi hakkında bilgi ve deneyimi bulunan) oldukça önemlidir. Bu anlamda 2016 yılındın hem KGF Yönetim kurulu içinde yer alan bankası hem de KGF kredisi pazarının önemli bir bölümüne hakim olan Denizbank’tır. Yakın zamanda çıkardıkları reklam da KGF kredilerine ne kadar önem verdiklerini gösteriyor.

Denizbank KGF kredileri için Denizbank KGF Destek Hattı 0 212 355 1055 numaralı telefon aranabilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra bağlı bulunduğunuz lokasyondaki Denizbank Şubesi sizlerle iletişime geçip, bilgi vermektedir.

Yakın zamanda uygulamaya girecek yeni KGF şartlarıyla birlikte 2 Milyon TL olan limit 10 Milyon TL’ye yükseltileceği ifade edilmiştir.

Yakın zamanda Nefes Kredisi ile ülke ekonomisine can katan KGF ülke kobilerine destek vermeye devam etmektedir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

91 yorum

 1. Bilgilendirme için çok teşekkürler, paylaştığınız telefon numarasından banka görevlisi arkadaş şubeye yönlendirdi ve işlemlerim başlatıldı.

  • Kemal Bey,

   Yazımızda da değindiğimiz gibi özellikle DenizBank kgf kredileri tarafında gerçekten iyi yol katetmiş durumda. Denizbank KGF destek hattı aramalarında da profesyonel kişilerin bilgi verdiğini, denizbank kgf başvurusu internet üzerinden yapıldığında da şubelere yönlendirildiğini ve aranarak bilgi verildiğini biliyoruz.

 2. daha önce yazılan çeklerim var sorun olurmu

  • Veysi Bey,

   Yazılan çeklerin düzeltme işlemleri yapılmamışsa kredilendirme aşamasında sorun yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Konuyu detaylarıyla bilmek gerekir.

 3. Esnaf Odası ve Kosgeb veritabanına kayıtlı 28 Yıllık işletme sahibiyim. İşyerimin mülkü satılık, sahibi 1.100 milyon TL. istiyor. Ancak kendi birikimim 300 bin TL. KGF ile bu desteği alabilirmiyim.Eksik kalan 800 bin TL.TEŞEKKÜRLER.

  • Selahattin Bey,

   Normal şartlarda bankalardan da bu krediyi bahsettiğiniz şartlarda talep edebilirsiniz. Nihayetinde almak istediğiniz yerin ipoteğini vererek, işyeri kredisi altında bu kredi çözümlenebilir. Buradaki en önemli sorun ekspertiz raporu. Eğer ekspertiz raporu satış değerinize yakın bir değer çıkarsa problem yok gibi görünüyor.

   KGF bu işin bu şekilde çıkmaması ve/veya diğer borçlarınızın bu krediyi çekmenize engel olacak şekilde fazla olmasında devreye girebilir.

   KGF’nin kefaleti bankalar nezdinde önemlidir ve kredinin tahsisinde kolaylık sağlar. KGF birçok bankanın alamadığı teminatı da alabildiği için önemli bir avantajdır.

   Değerlendirebilirsiniz.

 4. mrblr.kolay gelsin.şu an itibari ile ile bu krediler veriliyormu.belirli bi tarihten sonramı ?

  • Özgür Bey,

   KGF kredileri yeni kredi tipi değildir. Siyasi kararlarla birlikte bankalardaki sermaye karşılıkları ve ayrılan zorunlu karşılıkları etkilemesiyle birlikte Bankalar için cazip hale geldi. Şu an itibariyle fazla sayıda veriliyor ve 2017 kgf kefalet limitleri değişti/arttı. Bugünden sonra daha da çok verilecektir. Eğer kgf kefaleti ile kredi kullanmak istiyorsanız bu işi sürekli/devamlı yapan Bankalarla irtibatta olmanızı tavsiye edebilirim. Çünkü süreç tüketici için karmaşık olsa da kgf teminatlı kredi sürecini tamamen sizin için takip edip, sonuçlandıran bankalar var. KGF kredisi veren bankalar başında DenizBank gelmektedir. Özellikle 2016 yılındaki kgf kredileri önemli ölçüde büyüdü.

 5. Peki kgf teminatlı kredi için bankanın görüşü önemli mi.bankanın müşterisine bu konuda yardımcı olmamasının nedeni ne olabilir.bizim de vurulmuş çeklerin var.fakat mahkeme ile durdurduk.bankamızdan bir sonuç alamadık.

  • Meral Hanım,

   KGF kredilerinin işleyişi 2017 yılında değişti.
   PGS (portföy garanti sistemi) ve PLS (portföy limit sistemi) dediğimiz iki ayrı sistem geldi.
   İlkinde tüm risk bankaya ait. Daha kısada sonuçlanıyor ama batan kredinin takibi ve kredilendirme süreci tamamen bankaya ait. Banka ne derse KGF onu onaylıyor diyebiliriz. PLS sisteminde ise Banka onayından sonra kredinin, mali tabloların değerlendirilmesi için KGF de bir kredi komitesi yapıyor.
   Eğer yazılmış çekleriniz varsa ve düzeltme hakkı kullanmamışsanız kredinizin olumlu sonuçlanması çok zordur.

 6. Ticaret Odası ve kosgeb veritabanina kayitli micro firmam icin islerimizi daha fazla buyutmek icin KGF den yararlanabilirmiyim..

  • Tekin Bey,

   KGF yapılanması 2017 yılında değişmiş ve birçok kredide üst limitler artmıştır. Aynı zamanda Bankalara kefil olunan kefalet oranlarında da ciddi artışlar söz konusudur. Kişilerin kgf başvuru ücretleri ve kgf kefalet komisyon oranları da düşürülmüştür. Bu şartlar için kgf’nin resmi web sitesini ziyaret edebilir ya da şu an Türkiye’de kgf kredileri pazar lideri olan Denizbank şubelerinden destek alabilirsiniz.

 7. hayrettin özgen

  hayrettin, 1 yıllık bir işletmem var yaşım 20 kgf dan kredi kullanabilirmiyim

  • Hayrettin Bey,

   KGF kredileri şartları içinde bu durum ikiye ayrılıyor.
   1- En az 1 yıl faaliyeti bulunan her kobi “kobi pgs” ve “kobi kgf” kredilerine başvuru yapabilir.
   2- 1 yıl faaliyetiniz olmasa bile, “kgf genç girişimci” veya “kgf kadın girişimci” paketleri adı altında yatırıma yönelik kredi başvurusu yapılabilir.

 8. Kosgep veri tabanına kayıtlı küçük bir esnafım kendi şahsı kredi ve kredi kartı borçlarım var gecikmede olan kredi notum düşük kosgep fayizsiz 50 bin kredi nasıl alabilirim kgf kullanıla bilirmi

  • Semih Bey,

   KGF kredilerinin amacı da budur. Son çıkan KOSGEB 2017 faizsiz kredi kgf opsiyonu ile talep edilebilmektedir. Sizlere tavsiyemiz eğer sıfır faizli krediye onayınız çıkmışsa (http://sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden kontrol edebilirsiniz) kgf kredileri tarafında pazar hakimiyeti olan herhangi bir Banka ile kgf teminatlı kosgeb kredisi konuşabilirsiniz.

 9. iyi günler . banka kredimi onayladı ve kgf ye gönderdik. yeni sistemde kgf den red gelme olasılığı var mıdır? vergi ve sgk borcum yok. donuk kredim yok. yani bankadan ayrı bir değerlendirme veya kendi limitlerine göre mi işlem yaparlar?

 10. tekrar merhaba.
  üstteki sorumun devamı olarak soruyorum. banka kfg den onay geldikten sonra tekrar tahsis birimine gönderiyormu? banka tahsisi tarafından red olur demiştiniz de . yani banka onay verip kgf ye gönderdikten sonra tekrar inceleme mi yapıyor?

  • Sercan Bey,

   KGF kredileri iki şekilde sonuçlanıyor. KGF PLS (portföy limit sistemi) süreciyle başvuru yapılırsa kgf tahsis birimi de dosyayı değerlendiriyor. Burada yararlanıcı kapsamı daha geniş ve limitler daha fazla. Bir de KGF PGS (portföy garanti sistemi) süreci var. Burada Banka’nın tahsis süreci değerlendiriyor ve kgf tahsis süreci yok. Ancak bu süreçte herkes faydalanamıyor ve limitleri PLS’ye göre daha kısıtlı. Aynı zamanda gayrinakdi kredi limitleri (teminat mektupları, akreditif vs) açılamıyor.

 11. Merhaba 6 aylık bır işletmem var yasım.yaşım 66 KGf den yararlanabilirmiyiö?

  • Yusuf Bey,

   Yeni kurulan işletmelerin KOSGEB tarafında desteği bulunmaktadır. Bunun için KOSGEB girişimci kredileri ve KOSGEB destekleriyle ilgili yazımızı okumanızı tavsiye edebilirim. Yeni kurulan işletme kgf den yararlanabilir mi sorusunun cevabı maalesef olumsuz olacaktır.

 12. 17 subat 2017 de basvurdum nefes krdi 27 subatta cikmistir lakin sahsim sehirdisinda almam sebebi ile gelemedim 2subatta kgf krediyi kapamis yenisini 6 mart 2017 basvurdugumuz nefes kredisi kgf limit acmiyormus nezaman acar bilgilenmek istiyorum

  • Cevat Bey,

   Nefes Kredisi 2017 kullandırımları hala devam etmektedir.
   Ancak Hazine Müsteşarlığının ayırmış olduğu KGF limitleri dolduğu için maalesef Nefes kredisi an itibariyle kullandırılamamaktadır. 10 Mart 2017’de Hazine Müsteşarlığı kgf limitleri 250 mlr tl’ye arttırıldı. En yakın zamanda limitlerin yeniden açılması söz konusudur.

 13. iyi günler . yukarda cevat beyin sorusuna karşılık yazdığınız dikkatimi çekti . Hazine müsteşarlığı limitleri doldu demişsiniz. bu hazine pgs sistemi ile veya özkaynak kefaleti ile de alakalı mıdır? yani 10 martta yayımlanan yönetmelik uygulanması ve protokol imzalanması mi beklenmektedir. Kobilere yeni kefalet vermek için . Çünkü benim de başvuru tarihim hazine pgs ye 8 mart hala bir cevap gelmedi bankama . bir bilginiz varsa paylaşmanızı rica ederim .

  teşekkürler

 14. tekrar merhaba .
  sorularım yayımlanmamıs galiba.
  8 martta başvurduğumuz kgf den hala sonuc gelmedi acaba 10 martta yayımlanan yönetmelik gereği hazine ile kgf arasında yapılacak protokolü mü bekliyorlar? hazine pgs ile başvurum yapıldı hala bekliyorum.

  konuyla ilgili bilginiz varsa lütfen aydınlattın beni. Kimse doğru ve yeterli bilgiye sahip değil .

  teşekkürler

  • Sercan Bey,

   8 Mart’ta sormuş olduğunuz soruları yanıtladım. Aslında yorum tarafında üstteki cevaplara bakarsanız mutlaka bulacaksınız.
   Diğer taraftan ;
   Bugünlerde KGF başvurularınızın tamamı maalesef sonuçlandırılamayacaktır. Konu kgf kredisi veren bankalar vs. değil. KGF’nin Hazine Müsteşarlığı limitleri doldu. 10 Mart tarihinde yeni bir protokol imzalandı. Bu protokole göre KGF hazine müsteşarlığının vereceği kefalet limitini 250 mlr tl’ye yükseldi. Ancak pratikte uygulaması hala başlamadı. Bunun siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum ve en kısa zamanda yeniden kullanıma açılacağını düşünüyorum.
   KGF Hazine PGS başvuruları bankaların inisiyatifinde veriliyor. Bankada onaylanan bir kredinin KGF’de onaylanmama şansı yok diyebilirim.

 15. 1 martta denizbankdan kgf kredsisi başvurusu yaptım 250 bin tl lik banka 6 marta keredi onaylandı dedi kgf gönderdik oranın onayanı bekliyoruz dendi ama aradan 10 gün geçemsine rağmen bir sonuç gelmedi acaba kgf bititmi yada onay vermeme gibi bi durum söz konusumu

  • Murat Bey,

   KGF pazarına ve en iyi kgf kredisi veren bankalar sıralamasına baktığınızda 2016 yılını açık ara kapatan banka Denizbank. Pazar hakimiyeti Denizbank’ta. Buna paralel özellikle kredinin akışı, işleyişi, kgf kredisi süreci, kgf kredisi detayları ile ilgili konusuna hakim personelleri mevcut. İşin detayı şurada. KGF’nin hazine kefalet limitleri doldu. 10 Mart 2017 tarihinde cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanan yeni kredi limitleri henüz açılmadı. Bir duyuma göre 20 Mart 2017 tarihinde açılacak. Bu tarihten sonra sıraya giren KGF kredi talepleri birer birer sonuçlandırılacaktır.

 16. 13 MART 2017 TARİHİNDE DENİZBANKA KREDİ MÜRACATI YAPTIM KREDİM ONAYLANDI ANCAK KGF HENÜZ Bİ ONAY GELMEDİ SİZCE ÇOK UZUN SÜRERMİ BİLG VERİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILARIMLA

  • Murat Bey,

   Denizbank kgf kredileri bir süre durdu. Ancak sadece Denizbank’ta değil Hazine Müsteşarlığının KGF’ye ayırmış olduğu kaynak limitleri dolduğu için tüm bankalarda durmuştu. 21 Mart’tan sonra limitler arttırıldı ve uzun süredir beklemede olan kgf başvuruları yavaş yavaş sonuçlandırılmaya başladı. 15 Şubat’tan beri kgf başvurusu yapan ancak kredi kullandırım sırası bekleyen firmaların olduğunu biliyoruz. Muhtemelen bu hafa içinde kgf kredisi kullandırımınız tamamlanmış olacaktır.

 17. 3 marta kgf kredi başvurumu yaptım banka onay verdi ama halen kgf den oanay gelmedi 20 gün geçti kgf onay vermeyebilirmi.

  • Mert Bey,

   20 Mart’taki karardan sonra (özellikle geçtiğimiz hafta) birçok ticari firmanın ciddi krediler kullandığını, piyasadaki KGF teminatlı kredilerin çok ciddi rakamlara ulaştığını biliyoruz. Hatta bazı Bankaların kgf kredisi kullandırabilmek için özkaynak problemi yaşadığını da duyuyoruz. Özellikle kendi risklerini KGF teminatlı kredilere dönmeyi istiyorlar. 20 gündür kgf kredisi sonuçlanmıyor demeniz normal. Çünkü yaklaşık 2 hafta hiçbir bankada kgf kredisi kullandırılamadı. Son 5 gündür yeniden faaliyete geçti. Muhtemelen bu hafta krediniz sonuçlandırılacaktır.

 18. BÜLENT BEKTAŞ

  Merhaba… kgf faiz oranı nedir??

  • Bülent Bey,

   KGF faiz oranları Bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.
   Tıpkı ticari kredi faiz oranları mantığı ile işler ve Bankaların kendi alacakları ekonomik pozisyonlar gereği fiyat farklılıkları arz eder.
   KOSGEB kredisi veya NEFES kredisi gibi devletin belirlediği sabit faiz oranı yoktur.
   KGF faizi en iyi Bankalar da buna mukabil her gün değişebilir.

 19. merhaba denizbank da 4 marta kgf kredim onaylandı kgf den onaya gitti ve halen gelmedi bugun ayın 30 u halen bir cevap yok denilene göre denizbankın kgf deki limitleri dolmuş açılırsa çıkacak diyorlar bu normalmi diğer bankalardan benden sonra başvuru yapan arkadaşlarım aldı kredilerini

  • Mustafa Bey,

   KGF limitleri peyderpey açılmaktadır.
   Bankaların sağlaması gereken şartlar mevcuttur. Kısmen açılan limiti Banka doldurduktan sonra gerekli şartların sağlanıp/sağlanmadığı kontrol edilmektedir.
   10 nisan 2017 tarihinde yeni kgf limitlerinin geleceği konuşulmaktadır.

 20. merhaba.kgf kredileri açıldımı? hazine müsteşarlığı kredilerin ödemesini açtımı_? 10 nisanda açılabilir demişsiniz önceki yazınızda. yani devlet musluğu açtımı?

  • Cengiz Bey,

   Birçok bankaya açtığını biliyoruz.
   İşleyiş her Bankanın içinde değişebiliyor. Bazı bankalar daha önce yapılan başvuruların kullandırılmasına öncelik verirken bazıları mevcut kredili müşterilerine öncelik veriyor ve ilâve taleplerini değerlendiriyor.
   Bunun için farklı bir Bankadan da kgf başvurusu yapıp, sürecinizin değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.
   Yeni çıkan KGF PGS sistemiyle birlikte kobi 12 milyon tl kefalet limiti alabiliyor.

 21. Merhabalar 3 aylık işletme sahibiyim kgf den yararlanabilirmiyim

 22. Merhaba benim finansbank ve denizbank a kgf basvurularim vardi ikisininde kredi tahsisleri onayladi finansbanka kgf onayi geldi deniz onayda bekliyor… finansbankdan kullanim yaparsam eğer denizbankdaki kullanim hakkimi kaybetmis olurmuyum … ayri ayri iki bankadanda kullanim yapabilirmiyim

  • Tufan Bey,

   KGF Anlaşmalı tüm bankalardan 12 milyon tl’ye kadar kredi kullanabilirsiniz.
   Dolayısı ile FinansBank’tan alacağınız kgf limiti Denizbank kgf limitini etkilemeyecektir.
   Ayrı ayrı 2 bankadan kgf kredisi kullanabilirsiniz.

 23. YDED İNŞ ELEK MADEN NAK GIDA LTD ŞTİ

  Şirketim 6 ay 2016 kurulmuş sermayem 600 bin tl kgf den yararlanabilirmiyim

 24. merhaba iyi günler
  kgf kredisi veren bankaların tamamı en az 1 kefil istiyor.kgf nin internet sitesini incelediğimde kefil konusuna hiç değinilmemiş.kgf’nin kendi şubelerine kredi başvurusunda bulunduğumuzda onlar da bankalar gibi kefil isterlermi.ayrıca bankalar kgf kredisinde sigorta tahsis ücreti gibi masraf alıyorlarmı.alıyorlar ise ne kadar alıyorlar.bankaların faiz oranları hakkın da detaylı bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.saygılarımla.

  • Metin Bey,

   KGF aslında bu şartı tüm Bankalardan istiyor. Karşılığında mutlaka teminata alınması gereken bir yapı olması gerekli. Bankalar bunu en basit kefalet ile aşıyor. Tersini düşünün lütfen. Herkesten ipotek ve/veya rehin istenseydi kgf kefaleti ne kadar verilebilirdi? İkinci sorunuza şu şekilde cevap verebilirim. 18 Mart 2017 tarihine kadar Bankalar ilave komisyon vs. alıyorlardı. Ancak 18 Mart’tan sonra kgf yeni yapılanması devreye alındı. KGF Başvuru ücreti komisyonu alınmıyor. KGF komisyonu onbinde üç’e kadar düştü. Bunun yanında Bankalar ilave hiçbir masrafı almaması gerekiyor. Daha doğrusu zorunlu tutmamaları gerekiyor.

 25. Erdoğan YILMAZ

  Döviz bürosu sahibiyim. Kgf den kredi alabilirmiyim.

  • Erdoğan Bey,

   Döviz bürosu sahipleri kgf kredisi kullanamaz gibi bir ibare yok.
   KGF PGS’den yararlanacak firmalarla ilgili tam olarak şöyle bir ifade var :

   KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLER
   • KOBİ vasfına haiz gerçek veya tüzel kişi işletme olması,
   • Başvuru tarihi itibariyle halen en fazla 2 yıldır faaliyet gösteriyor
   olması
   KOBİ
   • KOBİ vasfına haiz gerçek veya tüzel kişi işletme olması,
   İHRACATÇI KOBİ
   • İhracatı ve döviz kazandırıcı faaliyeti olan tüm KOBİ’ler
   KOBİ DIŞI
   • KOBİ Dışı tüm firmalar herhangi bir şarta bağlı olmaksızın
   İHRACATÇI KOBİ DIŞI
   • İhracatı ve döviz kazandırıcı faaliyeti olan tüm KOBİ Dışı Firmalar

 26. Merhaba,

  Ben genç bir girişimci olarak büyükbaş besi çiftliği üzerine bir yatırım yapacağım. Sizinde yukarıda ki yorumunuz da belirttiğiniz gibi genç girişimci kredisi almak için illa bir yıl şirket geçmişi olmasına gerek olmuyor peki diğer kredi olanaklarına göre genç girişimci kredi limitimin onaylanması çok daha zor mudur şirketin geçmişi olmadığı için? İkinci sorum da genç girişimci kgf den faydalanmak için en uygun banka yine denizbankmıdır yoksa başka bir banka önerirmisiniz ?

  • Kadir Bey,

   KGF anlaşmalı olan 21 banka mevcuttur. Türkiye’de KGF kredilerinde en büyük pazar payına sahip olan ilk banka Finansbank, sonra Garanti Bankası daha sonra Denizbank gelmektedir. Özellikle Denizbank’ın genel müdür yardımcısı Murat Kulaksız’ın aynı zamanda KGF yönetiminde de bulunması ve Bankaları temsilen bu rolü üstlenmesi gereği Denizbank’ın bu yıl üstlendiği liderlik ve uygulama kolaylığı Bankayı farklı bir yere götürdü. KGF PGS süreçleri içinde yatırım kredilerinin hangi şartlarda verildiği mevcut. Bunu Bankanızın şubesinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 27. Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Benim yatırımım hayvancılık üzerine olacağı için ziraat bankasının faiz oranları diğer bankalara göre çok cazip olmaktadır. Bu sebeple ziraat bankasını tercih etmek istiyorum. Fakat çevremde ki kişilerden duyduğum kadarı ile ziraat bankasının sağladığı krediler diğer bankalara göre daha düşük miktardadır. Ben besi çiftliğimi kendi imkanlarım ile yapacağım fakat ziraat bankasının faiz oranları düşük olmasına rağmen işletme kredisinde beklediğim miktarı alamama durumu kafamı çok karıştırmaktadır. Sizce yeni kurulan bir şirket olarak besi çiftliğini kendi yaptıran bir firmanın çiftliğini hipotek vererek alacağı işletme kredisi ziraat bankasından beklediği bir miktar olmaz ise yine ziraat bankasının kgf özkaynaklarından yararlanarak kredi alma şansı nasıldır ? Belirttiğiniz bu 21 banka içerisinde ziraat bankası kaç oranında pazara sahiptir?

  • Kadir Bey,

   Ziraat Bankasının devlet destekli tarım kredileri olduğu için (sübvansiyonlu tarım kredileri) diğer bankalara nazaran bazı kredilerde çok daha düşük maliyetlerle kredi fırsatını sunabiliyor. Aslında maliyetleri birçok banka ile aynı. Ancak devleti sağladığı özel faiz hizmetleri (örneğin çiftçinin ödediği faizi devlet ödüyor vb) kredi maliyetini düşüren etken. Hayvancılık tarım kredileri tarafında da dönem dönem böyle hizmetleri sunabiliyor. Bu tip faiz destekli kredileri KGF kredilerine konu olabiliyor ancak kgf vadeleri ile uyuşması çok önemli. Eğer vade yapısı birbirine örtüşmüyorsa kgf kefaletini alamazsınız.

 28. Merhabalar. Adim burak. Sirket adina kgf basvurusunda bulunucaz. Birinci senemizi doldurduk. Bankalar yapicagimiz basvuruda sirket puanini dikkate alir mi ya da direk kgf nin kendi subesine basvuru yapsak sirketin kredi puanini onemserler mi? Daha once sirket adina herhangi bir ticari kart ya da kredi basvurusu dahi yapmadik. Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Iyi calismalar

  • Burak Bey,

   KGF büroları direkt başvuru almıyor. 21 Mart’tan sonra geçtikleri sistemle birlikte tüm değerlendirme imkânlarını Bankalara bırakmış durumda. Bankalar kendi kredi politikalarınca değerlendiriyor ve KGF başvurusunu kendileri yapıyor. KGF’de herhangi bir değerlendirme sürecine girmiyor ve Bankanın onayladığı krediyi KGF de otomatik olarak onaylıyor. Bu durumda şirketinizin geçmiş Banka performansı önemli. Dikkat edilecek ayrıntılardan bir tanesidir. Ancak geçmişte herhangi bir limitinizin olmaması kredi talebinizin reddolacağı anlamına gelmemektedir.

 29. Merhabalar 54 yaşında bayan girisimciyim. 8 aylık bir geçmişi olan şirketin yüzde 50 hissesine sahibim geçmişte şirketin birkac çeki yazilmissada ödemesi yapılıp düzeltme işlemleri tamamlandı. Ben bu şirketin diğer yüzde 50 hissesinide almak istiyorum ve yüzde 100 ne sahip olmak istiyorum diğer ortağımla bu konuda anlaştık bende şirketimiz üzerinden kgf üzerinden kredi alıp dükkanın diğer yuzde 50 hissesinide almak arzusundayim. Bu durumda bayan girisimci.olarak bu krediye başvurma hakkım varmıdır kredinin çıkma olanağı nedir ? Herhangi bir ssk ve vergi borcumu bulunmamaktadir. Ancak.ticari geçmişim sadece 8 aylık.

  • Tülay Hanım,

   1 yılın altında bir faaliyet süreniz olduğu için büyük olasıkla KGF kredisi kullanamazsınız.
   KGF’nin girişimci paketleri mevcut ancak kgf limitlerinin doluluğundan dolayı bu programa da dahil olma şansınız çok düşük.
   Yine de çalışmış olduğunuz Banka ile görüşüp, kgf limitleri konusunda net bilgi almanızı tavsiye ederim.

 30. selam eleykum hocam fınans bankta tkdk ahır projesı yapımı ıcın kredı basvurusunda yaptım 1 mılyon banka onaylandı kgf gıttı sımdı banka ıpotek aldı ayrıyeten proje yapımı ıcın 1,600 mılyon tl hıbeye tekbır koydu hibe geldıgı gıbı parasını komple ordan kesıcek sızce sonuc ne olur kac gonde cıkar sırket 3 yıllık

  • Fırat Bey,

   Kredinin şartlarını ve kredinin yapısını bilmeden bu soruya cevap vermek yanıltıcı olur.
   En detaylı bilgiyi şubenizden veya KGF’nin müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz.

 31. hüseyin inanç

  merhabalar.Türkiye iş bankasına borcum var teminatlı kredi daha sonra aynı bankadam kgf kredisi kullandım yatırım yaptım taksitleri gününde ödüyorum.bankaya olan teminatlı olan kredilerimi kapattım ipotekli olan evimi rehinizi kaldırmıyor bankaya sadece kgf borcum var bilgi verirseniz cok menmun olurum

  • Hüseyin Bey,

   Sonradan kullanmış olduğunuz kredinizi de KGF’ye verdikleri kefalet içinde teminat olarak göstermiş olabilirler.
   Açıklamak adına şu şekilde özetleyebilirim :
   KGF kefaletini verirken Bankaya verdiği kefalet oranı kadar (%90) kredi tebliğindeki şartlara da garabeten ortak olur. Bankanıza daha önce almış oldukları ipoteğin KGF’ye verilip, verilmediğini sorunuz. Eğer yeni krediyi, eski kredinizden ayrı olarak kullandırmışlarsa ipoteğinizi çözebilirler.

 32. iyi Günler hocam kgf kredisi için başvuru yaptım müşteri temsilcisi kgf den cevap gelmedi ama yüzde 99 onaylandı para bekliyoruz diyor haber gelmedi diyor ama kredinin yüzde 99 onaylandığını nerden biliyor eğer onaylanan kredi var ise para e zaman verilir..tesekkurler

  • Nesrin Hanım,

   KGF değerlendirmesi pratikte yok. Sadece sizden alınan ve KGF’nin istediği matbu evrakların kontrolü var. Eğer evraklarda eksiklik yoksa Banka yetkilisinin verdiği cevap doğrudur. Buradaki sorun Bankanın KGF limitinin olup/olmadığı. Eğer Bankanızın kgf limiti müsaitse kgf onayından hemen sonra kullandırım yapabilirsiniz. Hepsi aynı gün içinde de sonuçlanabilir.

 33. Merhabalar bizleri aydınlattıgınız için teşekkürler. Kredi başvurusunu yaptım banka onayladı kgf de limitlerin doldugunu söylediler banka onayladıysa kgf onaylarmı birde limitler taçıkıcakmı ne kadar sürer tekrar açılması sagolun

  • Serdar Bey,

   Bankalar KGF limitlerini genel itibariyle onaylıyorlar. KGF nedir ve KGF kredileri hakkında verdiğimiz detay yazılarda da riskin takibini Bankaya yıkması, KGF’de herhangi bir değerlendirmeye girmemesi ve toplam riskin %90’ına KGF’nin kefil vermesi gibi Bankalar açısından birçok olumlu neden dolayısıyla limitler hızlıca onaylanıyor. Ancak kgf limitleri peyderpey açılıyor. Kullandırım yapan Bankalar olduğunu biliyoruz. Ancak Mart 2017 dönemindeki gibi hızlı değil.

 34. öncelikle merhaba genç girişimciyim yeni bir işyeri açmak istiyorum ama sermayem yok ne yapmam gerekiyor.şimdiden sağolun

  • Mert Bey,

   Genç girişimcilerin kgf kefaletinden daha çok kosgeb hibeleri, kosgeb yatırım programları, kosgeb kredileri gibi teşvik programlarını takip etmesi çok mantıklı. Çünkü kgf kredilerinin temel şartlarından birisi en az 1 yıl faaliyet gösteriyor olmanızdır.

 35. Merhaba 15 yıllık şirketim var kredi kullanmak istiyorum
  Şu an kullanım devam ediyormu birde maliyeye taksitli borçlarım var bi sorun olurmu acaba

  • Musa Bey,

   KGF kefaleti kabul ederken çekeceğiniz en fazla kredinin %20’si kadar (yüzde yirmi) vergi/sgk borcu aramaktadır. Basit bir hesapla 100 bin tl kredi çekmek istiyorsanız, vergi/sgk borcunuz en fazla 20 bin tl olabilir. Kredi kullanımından sonra yapılacak ilk iş bu borcun tamamının kapatılıp, geri kalan tutarın firmaya/kişiye ödenmesi oluyor. Kredinin %20’sinden fazla bir borç varsa üç şey ile sonuçlanır :
   1- Mevcut borçların yapılandırılması ve borcu yoktur yazısı
   2- Mevcut borçların kapatılması
   3- Krediden vazgeçilmesi

 36. Teşekkür ederim
  Şu an kredi kullanımı devam ediyormu

  • Musa Bey,

   KGF kredisi devam ediyor.
   Ancak bankalar kendilerine açılan ve kısıtlı kalan kgf limitlerini kendi belirledikleri önceliğe göre kullandırmaktadır.

 37. Mrb.
  Bir Bankadan 500.000 tl kgf kredi kullandim bana 1.45 faiz orani vererek hesaba geçtiler 1 saat sonra 10.000 tl banka hesabtan (cek karnesi eft masra vs.) Kesinti yapilmiycak diye bu paket ucreti kesti subeyi aradim bana önce biz komisyon almadik dedi böyle sana kolaylik yaptik ben itiraz ettim sonra temsilcim banka 1.65 faiz oran verdi ben 1.45 düsürdüm bu paketi uyguladim diyor ben bunu kabul etmiyorum bana sormadan biseler yaptlar ben bu krediyi iade edebilirmiyim ve bu parayi kestirmeyebilirmiyim

  • Ayşe Hanım,

   Kredinizi iptal ettirebilirsiniz.
   Ancak kgf kredisi faiz oranı tarafında Bankaya müdehale edilemez. Çünkü 1.45% faiz oranını, yan ürünle birlikte veriyor olabilir. Belki bu şekilde kampanya düzenlenmiştir. Bunun haricinde fiyatım 1.65% diyebilir Banka. Banka kgf komisyonu altında ilâve bir şey alamaz.

 38. Merhaba şirketim bilancoda zararda bir şirketim karda grup şirketm var her ikiside limited sirek.ayrıca gecıken kredı kartlarım var
  Kgf ye basvurdugum taktırde nasıl bır sonuc alırım
  Tskler

  • Kaan Bey,

   Bilançonuzun durumu tabi ki önemli. Ancak iki şirketiniz varsa bunlar grup firması olarak değerlendirilir ve konsolide bilançonuzun durumuna bakarak karar verilir. Gecikmiş olan kredi kartlarınız kredibiliteniz açısından değerlidir ancak kgf’nin kefalet vermesi açısından herhangi bir sakıncası yoktur.

 39. 2.sorum kgf su an hangı bankalarda devam edıyor
  Kişisel kkb kgf de dıkkate alınıyormu

  • Kaan Bey,

   KGF anlaşmalı bankalar tarafında devam etmektedir.
   Ancak güncel de KGF limitleri dolduğu için tüm bankalarda şu an için kullanırım yapılamamaktadır.
   Kişisel KKB değerlendirmesi, firmanın kredi değerlendirmesinden ayrı tutulamaz. Önemlidir. Dikkate alınacaktır.

 40. Merhaba kyeni işletmeyim henüz yeni vergi levhasıni çıkardım Kgf den yaralana bilirmiyim yaralanmasamda başka bi çaresi varmı

 41. Merhaba hangı banka kgf kullanındırıyor su an
  Tskler

  • Mert Bey,

   Denizbank yeni kgf limiti kullandırıyor diye duyuyoruz.
   Ancak çok az, kısmen açılan limitleri mevcut.

 42. Akaryakit istasyonu kiraladim ankarada 400 bin tl hava parası verdim fakat istasyonu çalıştıracak sermayem kalmadi 9 ay önce kurduğum sirkete kgf kredisi cekebilirmiyim 150 bin tl

  • Turgut Bey,

   KGF kredisi alabilmeniz için şirketinizin en az 1 yıldır faaliyet göstermesi gerekmektedir.

 43. Merhaba, ben genç girişimci olarak bir imalat atölyesi açmak istiyorum ve bulunduğum ilde böyle bir üretim söz konusu değil.. Sermayem çok az kosgeb ile görüştüm sürecin 2-3 ay dolaylarını bulabileceğini söylediler bende bankalardan kredi araştırmaya başladım işletmemi daha yeni kurucağım için bir çok bankada böyle bir kredi almam imkansız görünüyor.. Ancak TEB de girişimciler için kgf teminatlı kredi olduğunu gördüm sizce bu krediyi alma ihtimalim nedir ve süreç ne kadar olabilir..

  • Sadettin Bey,

   KGF kredileri asgari 1 yıl faaliyeti olan firmalara verilmektedir.
   Sizin de bahsettiğiniz gibi tek çözüm noktanız KOSGEB kredileri, KOSGEB teşvikleri ve KOSGEB hibeleridir. Bu yazılarımıza göz atmanızı önerebilirim.

 44. Merhaba 2018 nefes kredisi kullanmak istiyorum. 1,5 yillik sigorta sektöründe limited sirket olarak faaliyet gosteriyorum. Sirketin herhangi bir borcu yoktur. Yalniz sirket sahibi ben oldugum icin benim kredi puanim cok dusuk ve akbankta sahsi borcum var. Sahsi banka borcum kgf kullanmama engel mi yardimci olursaniz sevinirim.

 45. Merhaba, Denizbank’a 16 nisan’da nefes kredisi için gerekli evraklarımı gönderdim 1 hafta sonra denizbank tarafında 111bin tl’lik nefes kredisi ve kmh + işletme kartı gibi toplamda 166 bin tl’lik bir limitim açıldığı söylendi. Kgf sistemlerindeki yoğunluk sebebi ile 2 martta kgf sistemine talebimin giriş yapıldığı belirtildi. (Bu arada sanırım bankalara haftalık limitler veriliyormuş) 21 yıllık ltd şti olan firmamın maliverileride gayet iyi ve sgk vergi borcu gibi diğer sicil bozacak durumlarıda yok. Şuanki süreçte beklememiz normalmi? Nekadar süre daha bekleriz ve onaylanmama gibi bir durum söz konusumudur. Cevabınız iiçin şimdiden teşekkür ederim.

 46. Merhaba , mart 2019 da işletmem 2.yılına girecek bayan bir işletme sahibiyim ancak önceki dönem kaynaklı banka kredi sicil puanım düşük ve bu anlamda işletme için hiç bir girişimde bulunamıyorum.KGF kredisinden faydalanarak bankalarda ki gecikmiş borçlarımı kapatıp işletmem adına sermaye desteği için başvurmak istiyorum . Sonuç için sicil kaydım olumsuz bir durum teşkil edecekmidir? İcraya düşmüş herhangi bir takibim yoktur sadece 2 şer dönem gecikmeli durumlar mevcuttur.

  • Ece Hanım,

   An itibariyle kgf limiti veya kgf kaynaklı yeni kredi kullandırımları yapılmamaktadır.
   Sicil kaydınız kgf kredisi başvurusunda bir etkendir. Nihayetinde her ne kadar KGF Bankanın bir teminatı olsa da riskin tamamını Banka taşımaktadır. Kredi sürecinde olumsuz bir sonuçla karşılaşmanız yüksek bir ihtimaldir.

 47. merhaba
  kgf kredisi suan veriliyormu

  • Doğan Bey,

   KGF limitleri şu an kobi değer kredisi olarak veriliyor.
   Oldukça sınırlı ama kullandırım yapılan birçok müşteri var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+