Anasayfa » Akbank » Akbank Eko Pos Paketi Avantajlı mı?

Akbank Eko Pos Paketi Avantajlı mı?

POS (Point Of Sale) esnafımızın en önemli tahsilat araçlarından birisi haline geldi. Ülkemizdeki kredi kartı adedi, kart borçlanması ve kart kullanma durumu göz önüne alındığında kredi kartının geçerli olmadığı bir dükkanda nakit hareketliliği ile ne kadar tahsilat sağlanacağı, cirosunun ne olabileceği ve aynı civarda benzer işi yapan ve POS sahibi olan diğer firmaya ne kadar müşteri kaçırabileceğinizi lütfen düşünün. Hepsi göz önüne alındığıda üye işyeri olmanız, dükkanınızda pos kullanmanız kaçınılmaz gibi duruyor. Peki POS cihazı alırken neye dikkat etmek gerekir? POS nedir? POS fiyatlamaları konusunda ne kadar bilgiye sahip olmak gerekir? 

Son dönemde Akbank Eko Pos Paketi adı altında yeni bir POS fiyatı uygulaması başlattı. Aslında daha önce Garanti Bankası’nda olan POS ON kampanyasının bir benzeri. Nihayetinde pos kullanıcılarına tam olarak şunu diyor :

Ben senden pos komisyonumu peşin alayım, sen çekmiş olduğun pos tutarlarını ertesi gün komisyonsuz olarak benden al.

Peki Akbank Eko Pos Paketi avantajlı mı?

Akbank resmi sitesine girdiğimizde Eko Pos paket fiyatlamasının aşağıdaki gibi olduğu görülmektedir.

akbank eko pos paketi

Üye işyeri sahibi (pos kullanan firma) 2.500 TL ciroya kadar 29 TL peşin komisyon ödemektedir. Bu işlem komisyonu bazında 1.16% ertesi gün komisyonu demektedir. Yani bugün başka bir bankaya gitseniz “ertesi gün komisyon oranını” sorsanız, 1.16% üzerinde bir cevap alıyorsanız sizin için Akbank Eko Pos Paketi fiyatları uygun. Normal şartlarda bu paket kullanıcısı olmasaydınız, yaptığınız 100 TL’lik bir çekimde ertesi gün 98.84 TL alacaktınız. Bunu peşin verdiğiniz 29 TL nedeniyle kesintisiz alıyorsunuz. Bu durum 5.000 TL pakette 1.18%, 10.000 TL pakette 1.19% olduğu görülmektedir.

Akbank Eko Pos Paket için dikkat edilecek en önemli şey limit aşım komisyonları. Tabloda da görüldüğü gibi limiti aştığınız an (örneğin 2.500 tl paket kullanırken aylık 2.500 tl’yi geçmeye başladığınız tutarlardan bahsediyorsuz) %2 ile çalışmaya başlıyorsunuz. Bu oran şu an Bankalardaki ertesi gün fiyatlamaları ile kıyaslandığında gerçekten çok yüksek.

Yine dikkat edeceğiniz şey düşük cirolarla çalışıp, bu paketleri seçmiyor olmanız. Örneğin bütün ay boyunca 1.000 TL ciro yapıyorsunuz ve 29 TL paketini seçtiniz. 29 TL peşin ödemiştiniz ve 1.000 TL geçtiniz. Takas komisyonunuz hangi orana denk geldi? %2.9. Bu rakam gerçekten çok yüksek.

Paketin en güzel taraflarından birisi 29 TL haricinde pos kullanım bedeli, inaktiflik bedeli, pos verimsizlik gibi komisyonları ödemiyor olmanız.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+