Anasayfa » Krediler » Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?

Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?

Asgari ücretle çalışanın kredi başvurusu değerlendirmesinde gelir olarak baz alınan evrak kişinin beyan edebildiği bordrosudur. 2015 yılında asgari ücret 01.07.2015 tarihinden sonra brüt 1.273,50 TL, net 1.000,54 TL olarak belirlendiği ifade edilmiştir.  Toplamda 12 milyon çalışan asgari ücret üzerinden çalışmaktadır.

Bazı bankalar sadece asgari ücretli çalışanı kredilendirirken mevcut gelirini baz alabildiği gibi bazı bankalar işvereninden ilâve gelir için ek yazı talep etmekte ve bu yazıyı gelir kabul edebilmektedir.

Asgari ücretle çalışan bir kişi eğer başka bir tarafta kredi riski yoksa 16.500 TL’ye yakın bir tutarda kredi çekebilecektir. Aslında maaşının net şu kadarı kredi verilir diye bir ifade yanlış olacaktır. Kurulan denge taksit/gelir dengesinden ibarettir. Kredi taksitleriniz toplam gelirinizin %60’ını aşmadığı an kredi süreciniz olumlu değerlendirilecektir. Örneğin 1.20% faiz oranının olduğu bir bankada, 16.000 TL tutarlı bir kredinin aylık ödemesi 590 TL olacaktır. 2015 yılı ikinci dönemi asgari maaşının 1.000 TL olduğu göz önüne alındığında %60 kriterini tutturmaktadır. Eğer banka kredi notu, piyasa istihbaratı gibi diğer kredi ret sebeplerinde herhangi bir kritere takılmıyorsa kredi başvurusu olumlu sonuçlanacaktır.

2019 yılı asgari ücret göz önüne alındığında hiçbir kredisi bulunmayan kişinin aylık 1.200 TL taksit ödemesi yapabileceğini hesaplayabiliyoruz. Bireysel kredilerinde artan vade düşünüldüğünde asgari ücretli de olsa çalışanın eskisi gibi düşük kredi tutarları alması pek mümkün değil. Tabi ki asgari maaş alan kişinin kredi değerlendirmesi tek başına elde ettiği gelir üzerinden yapılmayacaktır. Bir önceki ifademizde de belirttiğimiz gibi kredi notu ve kredi notunu oluşturan kriterlerin önemi oldukça fazladır.

Eğer başka bir bankada kredi riski söz konusuysa ne kadar taksit ödediği oldukça önemlidir. Çünkü talep ettiği kredi taksitiyle birlikte toplam gelirinin %60’ını geçmemesi gerekir. Toplamda geçiyorsa kredi ya reddedilecektir ya da ilâve teminat istenecektir.

Asgari ücretli konut kredisi çekebilir mi?

Konut kredileri meblağ olarak yüksek olması sebebiyle taksitleri de ihtiyaç kredisine nazaran daha yüksek çıkacaktır. Ancak hem devlet tarafında politikaların konut edindirme olması hem de konut kredisinin teminatlı bir kredi olması sebebiyle bankalar ilâve teminat yapısı ile kredi taleplerini değerlendirebilmektedir.

Örneğin asgari ücretli bir çalışandan alacağı ev ipoteğinin yanı sıra bir veya iki kefil talep ederek kredi değerlendirmesi yapılabilmektedir. Burada kriter çekilmek istenen kredi tutarı, beyan edilebilen gelir ve kredi talep edenin mevcut borçluluk yapısıdır. Banka kredi riskinin artacağını düşünmeye başladığı an teminatını kuvvetlendirmek isteyecek ve ilave teminat talep edecektir.

Hakkında Banka Notu

2007'den bu yana Bankacılık yapıyorum. Gişe Asistanlığı, Ticari MHT (müşteri hizmet temsilcisi), Tarım Bankacılığı Portföy Yöneticiliği, Kobi Portföy Yöneticisi, Nakit Yönetimi Bölge Satış Temsilciliği ve OBİ Bankacılığı Bölge Satış Yönetmenliği ünvanlarında çalıştım. 2017 yılından bu yana Şube Müdürlüğü yapıyorum. Her pozisyonda çalışmanın, şubeyi ve Bölge Müdürlüğü'nden bakmanın kattığı değerle #KrediNotu, #BankaNotu, #Bankacılık, #Kredi ve #KrediKartı gibi bankacılığın ana ürünleri yanında her şeye değinmeye çalışıyor, sorulan sorulara çözüm(ler) üretiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Her türlü bankacılık, finans, kredi notu ve kredi bilgisi sorunuzu yönlendirebilirsiniz.[ Soru - Cevap ]
+